RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-10-2010   #31
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Δεν υπάρχει σύγκριση με ποδοσφαιρικά κριτήρια. Ο Τζόρνταν για παράδειγμα, που ήταν ο πιο ολοκληρωμένος παίχτης όλων των εποχών, δεν είχε καλό τρίποντο, ή δεν είχε το χειρισμό του Αϊβερσον, ή δεν είχε την πάσα του Μάτζικ. Δεν υπάρχει ένα ποδοσφαιρικό στοιχείο σουτ,κεφαλιά, ντρίμπλα, πάσα, σέντρα, πέναλτυ, φάουλ, που να μην είχε ο Πελέ στον απόλυτο βαθμό. Μέσα στην περιοχή κι απ'έξω. Κίνηση με την μπάλα, κίνηση χωρίς. Ως οργανωτής κι ως εκτελεστής. Η πλειοψηφία όσων τον αμφισβητεί έχει δει ελάχιστα πραγματα και δεν αντιλαμβάνεται την απίστευτη ποιότητα ενός παίκτη ο οποίος μπορούσε να κάνει τα πάντα σε οποιαδήποτε πλευρά, μήκος, πλάτος, θέση κι αν βρισκόταν και με οποιονδήποτε τρόπο κι αν του έρχονταν η μπάλα. Αν βρω χρόνο θα κάνω ανάλυση στοιχείο προς στοιχείο με βίντεο. Ο Πελέ δεν είναι καλύτερος, είναι άλλο είδος. Πιο εξελιγμένο. Σα να συγκρίνεις το Νεάτερνταλ με το Σάπιενς. Κι αυτός είναι ο λόγος που βρέθηκε στην κορυφή με το που παρουσιάστηκε. Όλοι οι παίχτες απ'τον Κρόϋφ και τον Πούσκας, μέχρι το Μπεκενμπάουερ το Μαραντόνα, το Ζιντάν κτλ -με εξαίρεση ίσως το Ρονάλντο που απ'τα 20 έπαιζε στο υψηλότερο επίπεδο- έπρεπε να φτάσουν σε μια ηλικία γύρω στα 25-28 συνήθως ώστε να κατακτήσουν τη θέση του καλύτερου στον κόσμο. Ο Πελέ ήδη στα 19-20 θεωρείτο ο καλύτερος που παρουσιάστηκε ποτέ. Κι αυτό γιατί η απίστευτη ποικιλία κινήσεων και επιλογών, οι νέες κινήσεις που εισήγαγε στο ποδόσφαιρο, κι αυτή η απίστευτη άνεση να κινείται μοιάζοντας να μη ζορίζεται καθόλου τον έκανε μη αντιμετωπίσιμο χωρίς να έχει το σώμα του πλήρως αναπτυχθεί. Στα 26 που ο Μαραντόνα καθιερώθηκε ως ο μεγαλύτερος της εποχής του, ο Πελέ είχε ήδη 9 χρόνια ως ο κορυφαίος. Όταν λέει ο ύμνος για τη Σάντος του Πελέ, ο Πελέ ήταν 21.... Και βέβαια υπάρχει και κάτι άλλο. Ο Ντιέγκο με εξαίρεση την τριετία 86-89 δεν ξανάπιασε ποτέ τέτοια απόδοση. Ο Πελέ απ'το 58 έως το 70(όταν ήταν βετεράνος ετών 29) επιβλήθηκε σε οποιονδήποτε μεγάλο αντίπαλο αμυντικό ή επιθετικό βρέθηκε στο δρόμο σε οποιαδήποτε διοργάνωση σε ποσοστό 90/100. Αν η Νάπολι κατακτούσε το πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της και έπαιρνε κύπελλο Ουέφα, η Σάντος -που πριν τον Πελέ ήταν η 8η ομάδα της Βραζιλίας- γινόταν η καλύτερη ομάδα στον κόσμο μοιράζοντας 4αρες και 5αρες στις καλύτερες Ευρωπαϊκές ομάδες (απίστευτα τα στιγμιότυπα με τους αμυντικούς της δις πρωταθλήτριας Ευρώπης Μπενφίκα του Εουσέμπιο και της Ίντερ επίσης πρωταθλήτριας Ευρώπης με το κατενάτσιο του Χερέρα να κουτουλάνε μεταξύ τους και να γκρεμίζονται καθώς ο αραπάκος έκανε την μπαλαρίνα ανάμεσά τους με επιθέσεις από αέρους και εδάφους εντός κι εκτός περιοχής από δεξιά κι αριστερά).
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον johny b:
Old 12-10-2010   #32
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by GEMAN7 View Post
johny b δεν συμφωνώ μαζί σου. Αν όλες οι μεγάλες συγκρίσεις λύνονταν με καθαρά ποδοσφαιρικά κριτήρια τότε θα έπρεπε να βάλουμε στην άκρη την προσωπική μας άποψη, να ακούσουμε την στατιστική και να μιλάμε απόλυτα μόνο με αριθμούς. Διάβασα δεκάδες σειρές από αριθμούς, γκολ, ασιστ, πάσες, χιλιόμετρα, συμπαίκτες, τίτλους, κοινωνικοπολιτικές συνθήκες, τι ποιότητα χορτάρι υπήρχε, τι καιρό έκανε (πλάκα κάνω) κτλ. Το ποιος πραγματικά ήταν καλύτερος είναι για λαϊκή κατανάλωση, διαφήμιση του προϊόντος και συντήρηση του μύθου. Έπαιξαν σε δυο διαφορετικές εποχές, ελάχιστοι από εμάς έχουμε δει τον Πελέ και οι περισσότεροι έχουμε ελάχιστες αναμνήσεις από τον Μαραντόνα.
Γιατί κάποιος από τους δυο να είναι καλύτερος από την στιγμή που δεν έχουν βρεθεί ποτέ αντίπαλοι μέσα στο γήπεδο; Και οι δυο υπήρξαν σπουδαίοι. Όπως σπουδαίοι ήταν και οι Πλατίνι, Κρόιφ, Μπεκενμπάουερ, Βαν Μπάστεν κ.α.

Για να καταλήξω, θέλω απλά να πω, πως μη έχοντας σφαιρική εικόνα για κάποιον (που η άξια του είναι αδιαμφισβήτητη φυσικά) μέσα από ζωντανές παραστάσεις, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διαμορφώνουμε άποψη μέσα από κάποιες ιστορικές στιγμές, αγωνιστικές ή μη, που μας μένουν χαραγμένες στη συνείδηση μας. Εμένα προσωπικά αυτές οι στιγμές είναι πιο πολλές από τον Ντιέγκο... είναι αυτό που λέμε πως μου κάνει κλικ, χωρίς να αμφισβητώ την τεραστία ποδοσφαιρική αξία του Πελέ.

ΥΓ Ας βάλουμε και ένα poll ρε παιδιά, θα έχει ενδιαφέρον.
Mα αγαπητέ σύγκριση η οποία αφορά συμπάθειες δεν είναι σύγκριση. Εάν εσύ γουστάρεις το Μαραντόνα εγώ θα ήταν βλακώδες να το αμφισβητήσω αυτό. Γουστάρεις εκείνον που γουστάρεις τελεία και παύλα. Οι βάζελοι για παραδειγμα τραβάνε μαλακία με το θρι ντι και καλά κάνουν και είναι απολύτως κατανοητό. Αν έρθει κάποιος και μου πει όμως "ο Διαμαντίδης είναι ο καλύτερος όλων των εποχών" θα πω "βαζελέ μου-αμπαλέ μου αϊ μπεγκ ε ντίφερ".
Η κουβέντα ξεκίνησε από το ποιός ήταν καλύτερος παίχτης και ποιός είχε μεγαλύτερη δημοτικότητα. Με συγχωρείς αλλά νομίζω πως και για τα δύο υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια. Κι αυτά δεν αφορούν αριθμούς μόνο. Δεν θα μιλούσα εγώ ποτέ για 1000 γκολ ή για 2 μουντιάλ. Αυτά είναι υποτίμηση της αξίας ενός αθλητικού φαινομένου. Και βέβαια είναι γελοίο να είσαι ποδοσφαιρόφιλος και να αμφισβητείς την αξία τέτοιων ποδοσφαιριστών ανεξαρτήτως της προσωπικής σου προτίμησης. Εμένα και οι δύο μου άρεσαν απ'τα λίγα που είχα δει γιατί και το Μαραντόνα δεν τον πρόλαβα στα καλά του. Αλλά επειδή είμαι κολλημένος με τα σπορ έχω κάτσει κι έχω ψάξει κι έχω δει ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες κι άπ'τους δυο, αλλά και τους υπόλοιπους μεγάλους. Γι αυτό και προσπαθώ να αναλύσω με συγκεκριμένα κριτήρια. Ούτε ναρκωτικά, ούτε ΦΙΦΑ, ούτε ντόπες, ούτε γλυψίματα ούτε τπτα. Καθαρά ποδοσφαιρικά. Γι αυτό κι όταν ακούω μύθους και παπαριές αντιδρώ. Η αλήθεια είναι ότι ο Ντιέγκο είναι μια τεράστια ποδοσφαιρική φάτσα με όχι μεγαλύτερα επιτεύγματα από πολλούς τους οποίους επισκιάζει. Είναι το status του ως γενικότερο κοινωνικό φαινόμενο που ανεβάζει και το ποδοσφαιρικό του.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 12-10-2010   #33
GEMAN7
Moderator
 
GEMAN7's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Volos
Posts: 3,479
Liked: 5,684
Likes: 6,619
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Mα αγαπητέ σύγκριση η οποία αφορά συμπάθειες δεν είναι σύγκριση. Εάν εσύ γουστάρεις το Μαραντόνα εγώ θα ήταν βλακώδες να το αμφισβητήσω αυτό. Γουστάρεις εκείνον που γουστάρεις τελεία και παύλα. Οι βάζελοι για παραδειγμα τραβάνε μαλακία με το θρι ντι και καλά κάνουν και είναι απολύτως κατανοητό. Αν έρθει κάποιος και μου πει όμως "ο Διαμαντίδης είναι ο καλύτερος όλων των εποχών" θα πω "βαζελέ μου-αμπαλέ μου αϊ μπεγκ ε ντίφερ".
Η κουβέντα ξεκίνησε από το ποιός ήταν καλύτερος παίχτης και ποιός είχε μεγαλύτερη δημοτικότητα. Με συγχωρείς αλλά νομίζω πως και για τα δύο υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια. Κι αυτά δεν αφορούν αριθμούς μόνο. Δεν θα μιλούσα εγώ ποτέ για 1000 γκολ ή για 2 μουντιάλ. Αυτά είναι υποτίμηση της αξίας ενός αθλητικού φαινομένου. Και βέβαια είναι γελοίο να είσαι ποδοσφαιρόφιλος και να αμφισβητείς την αξία τέτοιων ποδοσφαιριστών ανεξαρτήτως της προσωπικής σου προτίμησης. Εμένα και οι δύο μου άρεσαν απ'τα λίγα που είχα δει γιατί και το Μαραντόνα δεν τον πρόλαβα στα καλά του. Αλλά επειδή είμαι κολλημένος με τα σπορ έχω κάτσει κι έχω ψάξει κι έχω δει ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες κι άπ'τους δυο, αλλά και τους υπόλοιπους μεγάλους. Γι αυτό και προσπαθώ να αναλύσω με συγκεκριμένα κριτήρια. Ούτε ναρκωτικά, ούτε ΦΙΦΑ, ούτε ντόπες, ούτε γλυψίματα ούτε τπτα. Καθαρά ποδοσφαιρικά. Γι αυτό κι όταν ακούω μύθους και παπαριές αντιδρώ. Η αλήθεια είναι ότι ο Ντιέγκο είναι μια τεράστια ποδοσφαιρική φάτσα με όχι μεγαλύτερα επιτεύγματα από πολλούς τους οποίους επισκιάζει. Είναι το status του ως γενικότερο κοινωνικό φαινόμενο που ανεβάζει και το ποδοσφαιρικό του.
Κατανοώ πως έχεις ασχοληθεί πολύ με το θέμα, πως έχεις παρακολουθήσει πάρα πολλά βίντεο αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος πως αυτά είναι αρκετά για να διαμορφώσουμε ουσιαστική άποψη για το ποιος ήταν ο καλύτερος χωρίς να τους έχουμε ζήσει και τους δυο. Απλά προσωπικά πιστεύω πως σε τέτοια μεγέθη ίσως τελικά δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ο καλύτερος.
Στο θέμα του Ντιέγκο, όπως είπα και παραπάνω, η γενιά μας έχει στιγματιστεί από αρκετά γεγονότα που τον αφορούν, με ένα πολύ χαρακτηριστικό το διαρκές ζητούμενο, του παγκοσμίου ποδοσφαίρου και τον media, τα τελευταία 15 χρόνια για τον ''νέο Ντιέγκο''.
Κατά την προσωπική μου άποψη πάντως, το ερώτημα για τον καλύτερο θα μείνει αναπάντητο. Στο θέμα της δημοτικότητας του καθενός όπως είπα και εγώ, αλλά και εσύ ανέφερες για τον Μαραντόνα ως γενικότερο κοινωνικό φαινόμενο, κάποια θέματα όπως η εξωγηπεδική του ζωή, το ότι αγωνίστηκε πιο πρόσφατα, αλλά και το τεράστιο mediako marketing που προσπαθεί να τον εκμεταλλευτεί, τον φέρνουν πρώτο σε δημοτικότητα.
GEMAN7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον GEMAN7:
Old 12-10-2010   #34
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Στην Ιταλία και την Αργεντινή είναι σίγουρα -βέβαια πέραν Νάπολι στις δύο συγκεκριμένες χώρες υπάρχει και ο παράγοντας έθνος με το 45/100 των Αργεντίνων να είναι Ιταλικής καταγωγής απ'τους μετανάστες του τέλους του 19ου αιώνα, εξ ου και τα ιταλογενή ονόματα Μαραντόνα, Μπατιστούτα κτλ-. Στον υπόλοιπο κόσμο δεν είναι. Παρότι ο Πελέ είναι παππούς κι ο Ντιέγκο πολύ πρόσφατος κι εν ενεργεία προπονητής.
H δημοτικότητα μετράται με βάσει αμοιβές (διότι τα σπορ είναι θέαμα), δημοσκοπήσεις που αφορούν την οικείοτητα των ερωτώμενων με το όνομα, την εμπορική αξία του ονόματος (η οποία επίσης είναι μετρήσιμη με βάσει τα προσδοκώμενα έσοδα από τη χρήση του ονόματος και τα συμβόλαια που υπογράφονται για την άδεια χρήσης του) κτλ. Γιατί δεν πωλούσε η Σάντος τον Πελέ παρά τις τεράστιες προσφορές από Ευρωπαϊκές ομάδες. 1. Διότι είχε αναγορευθεί εθνικός θησαυρός απ'τη Βραζιλιάνικη στρατιωτική χούντα 2. Γιατί η Σάντος -κι αυτό είναι κάτι ανεπανάληπτο- προσποριζόταν τεράστια έσοδα απ'τον παίκτη που υπερέβαιναν κατά πολύ τα προσφερόμενα για τη μεταγραφη. Το πάλαι ποτέ ΠΟΚ της Ελλάδας έδωσε ασσύληπτο για την εποχή ποσό για να έρθει η Σάντος για τρία φιλικά. Μιλάμε για 2μηνες περιοδείες σε όλο τον κόσμο που απέφεραν τεράστια έσοδα.
Γιατί ο ίδιος ο Πελέ δεν δελεάστηκε ποτέ από τα προσφερόμενα απ'τις ευρωπαϊκές ομάδες? Μα διότι 150.000 ευρώ που έπαιρνε στις αρχές του 60 ήταν όνειρο θερινής νύχτας για οποιονδήποτε άλλο αθλητή. Μόνο ο Μοχάμεντ Άλι προσέγγισε κατ'αναλογίαν το ποσό στην επιστροφή του.
Υπάρχει μία έρευνα στη δεκαετία του 70, για την οποία έχω ακούσει στο ESPN αλλά της οποίας δεν έχω μπορέσει ακόμη να βρω το λινκ, πού έφερνε το εμπορικό όνομα Πελέ ακριβώς στη δεύτερη θέση πίσω από εκείνο της Coca Cola.
Το 75 όταν υπέγραψε με την Κόσμος, είχε ήδη αποσυρθεί για κανναδυό χρόνια και δεν είχε παίξει διεθνή αγώνα από το 1970 και ήταν 35 χρονών. Είχε προτάσεις από την Ευρώπη ύψους εκατομυρίων δολλαρίων ίσως λίγο παραπάνω από τον εν ενεργεία σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα Κρόυφ που υπέγραψε στους Ισπανούς για 5 εκατομύρια δολλάρια. Ποιά ήταν η συνολική συμφωνία για την Κόσμος? 2,7 εκατομύρια για το ποδοσφαιρικό σκέλος και σύνολο κοντά στα 8 εκατομύρια για τη συνολική χρήση του ονόματος και τα λοιπά διαφημιστικά. Σε μια χώρα που το ποδόσφαιρο ήταν αγνωστο. 10 χρόνια αργότερα το ακριβότερο πρωτάθλημα του κόσμου, αγόρασε το μεγαλύτερο ταλέντο στον κόσμο δηλαδή τον Ντιέγκο, πάνω στην καλύτερη ποδοσφαιρική του ηλικία 12 εκατομύρια. Με βάσει τις πληθωριστικές αναλογίες -το 80 παραμένει η δεκαετία που το παγκόσμιο ΑΕΠ απογειώθηκε- είναι κατώτερη απ'του βετεράνου Πελέ, παρά το ότι είναι αναλογικά ίσως η ακριβότερη της Ευρωπαϊκής ιστορίας.
YΓ. http://books.google.fr/books?id=d04F...page&q&f=false
από αμερικάνικο περιοδικό του 63, σελίδα 63.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?

Last edited by johny b; 12-10-2010 at 04:28.
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 12-10-2010   #35
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

ε ενταξει, μιλωντας για ποδοσφαιρικη αξια τοτε η απαντηση ειναι... ΝΤΙΕΓΚΟ!
απλα, στεγνα και ασαλιωτα ο ανθρωπος ηταν ΜΑΓΟΣ. και ο αλλος ο μαυρουκος καλος ηταν και την εβαζε και στο πλεχτο αλλα ο μαραντονα εκανε ερωτα στη μπαλα πριν την καρφωσει. ο αλλος την εβγαζε με χαδακια, το ιδιο ειναι?
__________________
tc-g6 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to tc-g6 For This Useful Post:
Old 12-10-2010   #36
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,036
Liked: 117,335
Likes: 72,298
Default

Quote:
Originally Posted by tc-g6 View Post
.......αλλα ο μαραντονα εκανε ερωτα στη μπαλα πριν την καρφωσει. ο αλλος την εβγαζε με χαδακια, το ιδιο ειναι?
Φίλε και συνοδοιπόρε
πριν τον έρωτα
είναι απαραίτητα τα χαδάκια.....
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2010   #37
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

Quote:
Originally Posted by dirtysniper View Post
Φίλε και συνοδοιπόρε
πριν τον έρωτα
είναι απαραίτητα τα χαδάκια.....
συντροφε του υπαρκτου σουρεαλισμου, συμφωνω με την παρατηρηση σου αλλα αμα καποιος μενει στα χαδακια στο τελος του την πηδαει ο γειτονας που μπαινει γρηγορα στο ψητο και αυτος μενει με τον αετο παραμασχαλα.
__________________
tc-g6 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον tc-g6:
Old 12-10-2010   #38
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,036
Liked: 117,335
Likes: 72,298
Default

Αν υποθέσουμε ότι ο Πελέ
ήταν αυτός που τη χάιδευε
και αν συμφωνήσουμε ότι ο Πελέ
την "κάρφωνε" στα δίχτυα

νομίζω ότι τελικά ο Πελέ
ήταν πιο καλός εραστής

Θα έλεγα ότι ο Ντιέγκο
αν δεν είχε αυτήν την εξωγηπεδική ζωή
που τον έκανε σταρ
(ξέρετε, η επανάσταση με τον Τσε
από τη βίλα του χωμένος μέσα στις κοκες)

δεν θα είχε αυτό το γκελ με το κόσμο.

Διευκρίνηση
Ο Πελέ ήταν καλύτερος εραστής από το Μαραντόνα, σε μια σύγκριση μεταξύ τους)
Γιατί όλοι μας ξέρουμε ποιος είναι ο καλύτερος εραστής από όλους.......
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον DirtySniper:
Old 12-10-2010   #39
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μην τα λες έτσι και θα μας παραξηγήσουν.

YΓ. Τη γκόμενα δε χρειάζεται να τη ζαλίσεις, όπως έκανε ο κοντοπούτανος. Ο μαυρούκος την πήγαινε ....ωντας και την κάρφωνε χωρίς έλεος κι από όλες τις μπάντες. Σα να συγκρίνεις το Ρόκο Σιφρέντι με το Μιχάλη Χατζηγιάννη.
Εν τω άμα ξεκινάω σύγκριση στοιχείο προς στοιχείο.να δούμε ποιός ήταν ο μάγος και ποιός το κουνέλι.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?

Last edited by johny b; 12-10-2010 at 15:21.
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 12-10-2010   #40
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

1. Κεφαλιά

Ο Μαραντόνα στη ζωή του έχει εκτελέσει με το κεφάλι δύο φορές, τουλάχιστον σε γνωστό αγώνα. Η μία είναι με τη Μίλαν κρεμώντας τον κίπερ που είχε βγει εκτός περιοχής, δεν κατάφερα να τη βρω.
Την άλλη κεφαλιά σε στυλ Σαμαρά τη βρήκα


O Πελέ απ'την άλλη είχε την καλύτερη κεφαλιά που έχω δει. Καλύτερη κι από Ρίντλε ή Μπίρχοφ, καλύτερη κι από Γιώτη Τσαλουχίδη. Του Κότσιτς βίντεο δεν έχω δει.
Για δείγμα παίρνω 3 διαφορετικές από Μουντιάλ
Σουηδία τελικός, κρεμάει τον τερματοφύλακα που βρίσκεται στο μισό μέτρο με μια άνετη τεχνική κεφαλιά


Αγγλία με τον Μπανκς. Η μπάλα είναι τόσο ψηλά που ο θηριώδης Μάλερυ που μαρκάρει τον Πελέ είναι σχεδόν 1 μέτρο πιο κάτω. Η σέντρα βρίσκει τον παίχτη σε λάθος θέση αφού είναι πιο μπροστά απ'ότι πρέπει παρόλα αυτά κάνει ένα τέλειο άλμα και στέλνει με απίθανη τεχνική την μπάλα απ'τα 7 μέτρα καρφωτή γραμμή και γωνία. Αν δεν είναι γκολ, είναι γιατί ο Μπανκς κάνει την επέμβαση της ζωής του. Βρείτε μου παίχτη που να μπορεί να κάνει αυτή τη χαμένη φάση γκολ.


Τελικός με Ιταλία. Η μπαλιά του Ριβελίνο είναι ξανά πολύ ψηλά. Τον Πελέ μαρκάρει ο 10 πόντους ψηλότερος Μπούρνιτς. Η μπάλα περνάει γύρω στο 1.5 μέτρο πάνω απ'το κεφάλι του κι ο Πελέ είναι ακριβώς πίσω του. Δεν είναι ότι την καρφώνει, είναι το πώς. Στο δεύτερο πλάνο από πισω φαίνεται η απίστευτη κίνηση του κορμιού, και παρότι η μπάλα είναι ψηλά και το σώμα του προς τα πίσω πιάνει καρφωτή κεφαλιά στην κλειστή γωνία. Γι αυτό κι ο Τζοφ που κάθεται ακριβώς εκεί το τρώει. Δεν περιμένει τέτοια εκτέλεση.


Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για παίκτη 1.73. Η διαφορά τους δεν είναι ότι ένας έχει κι ο άλλος δεν έχει. Ο ένας δεν έχει κι ο άλλος παίρνει 10 με τόνο.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?

Last edited by johny b; 12-10-2010 at 15:48.
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:34.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.