RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-06-2010   #191
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

Quote:
Originally Posted by TT7 View Post
Φανταζομαι αστειευεσαι γιατι με την ιδια λογικη εμας πρεπει να μας ριξουν βομβα Υδρογονου...
Δηλαδη ο Οιδιποδας ηταν ενας ψυχακιας που απλα γαμησε την μανα του σκοτωσε τον πατερα του και εβγαλε τα ματια του???...αχαχα..Δεν νομιζω...
Ισχύει...Το σχόλιο για το Oldboy είναι ΤΡΟΜΕΡΑ υποκειμενικό...Το δράμα και η βία δεν κάνουν κάτι ψυχανώμαλο. Δηλαδή το Battle Royale τι είναι???



ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.

Quote:
Originally Posted by Red Unity View Post
Αν και έχω κάποιες "ενστάσεις" με ταινίες που σε μυούν σε σκηνές πολέμου, αυτή αντικατροπτίζει πλήρως την βαρβαρότητα του πολέμου (για όσους δεν την ξέρουν, σχεδόν όλη η ταινία εκτυλίσεται μέσα σε ένα ισραηλίτικο τανκ, κατά τη διάρκεια του πολέμου του Ισραήλ στο Λίβανο).
Φίλε μου δεν υπάρχει αυτό το "ενστάσεις" που λες...Δηλαδή το Black Hawk Down μια απο τις 5 καλύτερες πολεμικές όλων των εποχών σε "ξενέρωσε" που ΕΔΕΙΧΝΕ τις σκηνές? Δεν βγαίνει αλλιώς το συναίσθημα που νιώθουν αυτοί εκεί που τους μαμήθηκε η ζωή...Πως? Με την φαντασία μας? 1 εικόνα 1000 λέξεις.

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
μία από τις καλύτερες μουσικές επενδύσεις όλων των εποχών, και ο κατάλληλος σκηνοθέτης (Μαν, με επίσης κορυφαίο φιλμ το HEAT). Η σκηνή (ή μάλλον το καρέ)

Η καλύτερη ταινία όμως με θέμα γηγενείς Αμερικάνους, και μια από τις καλύτερες όλων των εποχών κατ'εμέ, είναι το Apocalypto. Δεν ξέρω πώς το κατάφερε ο Γκίμπσον αλλά εκεί έγραψε. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα
1ον

Το soundtrack του Μοϊκανού είναι ΙΣΤΟΡΙΚΟ. Επίσης δεν είναι τυχαίο πως και το soundtrack του Miami Vice είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Σκηνοθέτης και στα 2? Michael Mann. Το Vice για μένα είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο του Heat γιατί το Heat μόνο που έχει μαζί ΝΤΕ ΝΙΡΟ-ΠΑΤΣΙΝΟ είναι "Ευκολάκι"...Ενώ το άλλο...ΕΡΓΑΡΑ παναγία μου...Απο τα πιο ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ και ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ έργα δράσης EVER MADE. Αγαπημένο τραγούδι/σκηνή απο το soundtrack :


2ον

Άν και το Apocalypto δεν με τρέλανε, δεν μπορώ να πω όμως πως δεν ήτανε καλή ταινία. Παρόλαυτα με ΣΤΕΛΝΕΙ το ότι κράζεις το Oldboy και τους ασιάτες για την βία, για τα ψυχολογικά τους κτλ και αποθεώνεις το APOCALYPTO μια απο τις πιο ΑΝΟΥΣΙΑ ΒΙΑΙΕΣ ταινίες που έχουν βγεί ποτέ (πράγμα που δεν με ενοχλεί προσωπικά...)
DON is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2010   #192
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by DON View Post
Ισχύει...Το σχόλιο για το Oldboy είναι ΤΡΟΜΕΡΑ υποκειμενικό...Το δράμα και η βία δεν κάνουν κάτι ψυχανώμαλο. Δηλαδή το Battle Royale τι είναι???


Το soundtrack του Μοϊκανού είναι ΙΣΤΟΡΙΚΟ. Επίσης δεν είναι τυχαίο πως και το soundtrack του Miami Vice είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Σκηνοθέτης και στα 2? Michael Mann. Το Vice για μένα είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο του Heat γιατί το Heat μόνο που έχει μαζί ΝΤΕ ΝΙΡΟ-ΠΑΤΣΙΝΟ είναι "Ευκολάκι"...Ενώ το άλλο...ΕΡΓΑΡΑ παναγία μου...Απο τα πιο ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ και ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ έργα δράσης EVER MADE. Αγαπημένο τραγούδι/σκηνή απο το soundtrack :


2ον

Άν και το Apocalypto δεν με τρέλανε, δεν μπορώ να πω όμως πως δεν ήτανε καλή ταινία. Παρόλαυτα με ΣΤΕΛΝΕΙ το ότι κράζεις το Oldboy και τους ασιάτες για την βία, για τα ψυχολογικά τους κτλ και αποθεώνεις το APOCALYPTO μια απο τις πιο ΑΝΟΥΣΙΑ ΒΙΑΙΕΣ ταινίες που έχουν βγεί ποτέ (πράγμα που δεν με ενοχλεί προσωπικά...)

1.Εμένα μου αρέσει και το δράμα και η βία και είμαι ψυχανώμαλος, αλλά δε μιλάω για την ταινία συγκεκριμένα αλλά για τη βία και τη σεξουαλική αποκλιση (βιασμός, πεδεραστία, κτηνοβασία, αιμομιξία κτλ) που αναπαράγονται με τρομακτική συχνότητα από τους Ασιάτες. Είναι ψυχανώμαλοι και πρέπει να εξαφανιστούν, τέλος. Οι ταινίες τους να μείνουν.

2.Το πόσο ευκολάκι είναι φάνηκε κι από το Righteous Kill που είναι άθλιο. Το HEAT έχει άψογο σενάριο, πολλά επίπεδα πέρα από δράση και σασπένς και πάρα πολύ καλό soundtrack (ειδικά η σκηνή με τον Πατσίνο στον αυτοκινητόδρομο ενώ ακούγεται Moby-New Dawn Fades είναι πωρωτική). Το Miami Vice δεν το 'χω δει. Δεν με πολυψήνει ο Κόλιν.

3.Δεν είναι ανούσια βίαιη ταινία, διότι η βία πάνω στους αιχμαλώτους -σε επίπεδο φρικιαστικό- ήταν κομμάτι της κουλτούρας των Μάγιας. Και επιπλέον ήθελε να δείξει και την κατάπτωση του πολιτισμού τους που επέφερε τελικά την εξαφάνισή τους. Βία-υπερκατανάλωση-χειραγώγηση μαζών (με τις εκλείψεις κτλ), η ταινία είχε ένα σωρό παραλληλισμούς με τη σημερινή κοινωνία. Επιπλέον είναι απ'τις πιο καλά μονταρισμένες ταινίες δράσης, δεν ξεκολλάς. Το odlboy είναι αντιδάνειο. Δηλαδή πήραν το στυλ Ταραντίνο, που είχε πάρει το στυλ των Καράτε-Βαράτε-Ηεντάϊ κτλ και βγήκε μια καρτουνίστικη ταινία όπως 10δες άλλες. Επαναλαμβάνω, η κουλτούρα της βίας και της σεξουαλικής διαστροφής είναι πολύ περισσότερο διάχυτη στους ασιάτες καλλιτέχνες.
johny b is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2010   #193
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
1.Είναι ψυχανώμαλοι και πρέπει να εξαφανιστούν, τέλος. Οι ταινίες τους να μείνουν.

2.Το πόσο ευκολάκι είναι φάνηκε κι από το Righteous Kill που είναι άθλιο. Το HEAT έχει άψογο σενάριο, πολλά επίπεδα πέρα από δράση και σασπένς και πάρα πολύ καλό soundtrack (ειδικά η σκηνή με τον Πατσίνο στον αυτοκινητόδρομο ενώ ακούγεται Moby-New Dawn Fades είναι πωρωτική). Το Miami Vice δεν το 'χω δει. Δεν με πολυψήνει ο Κόλιν.

3.Το odlboy είναι αντιδάνειο. Δηλαδή πήραν το στυλ Ταραντίνο, που είχε πάρει το στυλ των Καράτε-Βαράτε-Ηεντάϊ κτλ και βγήκε μια καρτουνίστικη ταινία όπως 10δες άλλες. Επαναλαμβάνω, η κουλτούρα της βίας και της σεξουαλικής διαστροφής είναι πολύ περισσότερο διάχυτη στους ασιάτες καλλιτέχνες.
Εγώ στο έκανα edit το σχόλιο σου για να μπορώ και εγώ να κάνω quote αυτά που λες εσύ.

1. Αν το εννοούσες ΕΤΣΙ μαζί σου!!!Κομπλεξικοί μικροτσούτσουνοι που κάνουν ταινιάρες!

2. Μα το ευκολάκι έχει μέσα και το ότι είναι ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ και τους σκηνοθετεί ο Mann! Είναι "ΕΥΚΟΛΟ" όταν έχεις Μann-Pacino-De Niro-καλό σενάριο να μην βγεί ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Το Miami Vice ΔΕΣΤΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

3. Καλά τα λες αλλά δεν ήτανε ανάγκη να ΔΕΙΧΝΕΙ τόση βία το Apocalypto για να περάσει το ΝΟΗΜΑ. Αυτό λέω...και διαφωνώ κάθετα για το oldboy. Το oldboy είναι κινηματογραφικό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΚΛΑΣΕΩΣ.
DON is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2010   #194
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by don View Post

1. Αν το εννοούσες ΕΤΣΙ μαζί σου!!!Κομπλεξικοί μικροτσούτσουνοι που κάνουν ταινιάρες!


2. Μα το ευκολάκι έχει μέσα και το ότι είναι ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ και τους σκηνοθετεί ο mann! Είναι "ΕΥΚΟΛΟ" όταν έχεις Μann-pacino-de niro-καλό σενάριο να μην βγεί ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Το miami vice ΔΕΣΤΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

3. Καλά τα λες αλλά δεν ήτανε ανάγκη να ΔΕΙΧΝΕΙ τόση βία το apocalypto για να περάσει το ΝΟΗΜΑ. Αυτό λέω...και διαφωνώ κάθετα για το oldboy. Το oldboy είναι κινηματογραφικό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΚΛΑΣΕΩΣ.
1.Μα δεν είναι δυνατό να αμφισβήτησω την καλλίτεχνική τους αξία. Οι 7 Σαμουράϊ πχ του Κουροσάββα είναι μια απ'τις 4-5 καλύτερες ταινίες.

2.Θα το κατεβάσω να το δω απόψε ή αύριο. Κακομοίρη μου αν είναι μούφα θα πέσει κράξιμο

3.Εμένα πάντως κατά τη διάρκεια του αριστουργήματος αυτού με πήρε ο ύπνος πρέπει να ομολογήσω.
johny b is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2010   #195
TT7
Guest
 
Posts: n/a
Default

Eγω παλι ορισμενα παιδικα βιωματα δεν μπορω να τα ξεπερασω..χαχα..Αρνι στα καλυτερα του..Τζον Μιλiους και Ολιβερ Στοουν...Και φυσικα ο υποτιμημενος και αγνωστος στην Ελλαδα Βασιλης Πολυδουρης..Κοναν ο Βαρβαρος..
  Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to For This Useful Post:
Old 12-06-2010   #196
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
1.Μα δεν είναι δυνατό να αμφισβήτησω την καλλίτεχνική τους αξία. Οι 7 Σαμουράϊ πχ του Κουροσάββα είναι μια απ'τις 4-5 καλύτερες ταινίες.

2.Θα το κατεβάσω να το δω απόψε ή αύριο. Κακομοίρη μου αν είναι μούφα θα πέσει κράξιμο

3.Εμένα πάντως κατά τη διάρκεια του αριστουργήματος αυτού με πήρε ο ύπνος πρέπει να ομολογήσω.
1. Καταλήξαμε, i agree
2. ΤΡΟΜΕΡΟ. Εγγυώμαι.
3. ΑΙΣΧΟΣ!!!
DON is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2010   #197
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Fish called Wanda, εξαιρετική κωμωδία αρχίζει αυτή τη στιγμή στο STAR!
__________________
...και αν δεν γίνει αυτό...
kk_SEF is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to kk_SEF For This Useful Post:
Old 26-06-2010   #198
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Με πρόλαβες συνμοντεράτορα... Όποιος δεν το έχει δει χάνει.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 26-06-2010   #199
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Επειδή συστηματικά κ εν πολλοίς εσκεμμένα παραμελείται ο Ελληνικός κινηματογράφος από τους αμερικανόπληκτους θολοκουλτουριάρηδες του παρόντος site εγώ θα ξεκινήσω μια σειρά παρουσίασης ελληνικών κινηματογραφικών κοσμημάτων που έχουν περάσει απαρατήρητα στο πλατύ κοινό.
Για σήμερα επέλεξα μια αφαιρετική κωμωδία διδακτικού χαρακτήρα η οποία έχει ως θέμα το άθλημα της καλαθόσφαιρας, να κάνουμε και εγκαίνια με κάτι σχετικό.
Μάθε παιδί μου μπάσκετ του 1986.
Πρωταγωνιστής αυτής της προφητικής ταινίας(ένα χρόνο πριν το ευρωμπάσκετ του 1987) ο ταλαντούχος ηθοποιός Σταύρος Μαυρίδης (ο οποίος ακολούθησε λαμπρή καριέρα υποδυόμενος αργότερα τον Φώτη στα Εγκλήματα αλλά και δανείζοντας τη φωνή του σε δεκάδες παιδικές σειρές όπου μεταξύ άλλων έπαιξε το σκύλο της Χάϊντι και το Σκουντούφλη). Ο πατέρας του Κώστας Τσάκωνας τον πιέζει να μάθει γράμματα ώστε να μην καταλήξει κι εκείνος να λέει τηλεφωνικά ανέκδοτα για να βγάλει το ψωμί του αλλά ο μικρός μας ζεν πρεμιέ έχει αποφασίσει να αφοσιωθεί στο ανερχόμενο τότε άθλημα του μπάσκετμπολ για να μοιάσει στο είδωλό του Νικ Γκάλη. Μετά από σειρά ευτράπελων περιστατικών (εκπληκτικές κωμικές επινοήσεις, επί το πλείστον ακούσιες) ο πατέρας αναγκάζεται να συναινέσει στην επιθυμία του γιού αφού το καταφανές τάλαντο του ανοίγει προοπτικές δόξας και υψηλών αμοιβών. Μάθε παιδί μου μπάσκετ αναφωνεί στο τέλος ο δύστυχος πατέρας απευθύνοντας δεινή κριτική στην ελληνική κοινωνία που σπρώχνει τα παιδιά στα μπάσκετ και τα ποδόσφαιρα αντί να ενισχύει τα υγιή πρότυπα των επιστημόνων και των ερευνητών. Στο ρόλο της μάνας η Ανθή Καραγιάννη (υποψηφιότητα για Γκράμι για τη Μεγάλη απόφραξη).
Highlight της ταινίας η καλογυρισμένη τελευταία σκηνή όπου ο νεαρός αθλητής επιδράμει εναντίον του καλαθιού της αντίπαλης ομάδας (για πρώτη φορά εφαρμόστηκε το σλόου μόσιον) της οποίας οι αθλητές εκστασιασμένοι από την τεχνική του (σε κάποια φάση περνάει κάτω από την μπάλα και προχωράει χωρίς αυτή) ανοίγουν χώρο (φοβούμενοι ίσως ότι θα σκάσει πάνω σε κάποιον) ώστε ο ήρωας να σημειώσει το νικητήριο γκολ υπό της ήχους ηλεκτρονικής σύνθεσης επιπέδου Μιχάλη Ρακιντζή.
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 26-06-2010   #200
mzk7
Δωδεκάδα
 
mzk7's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: alex7polis
Posts: 175
Liked: 62
Likes: 111
Default

Την έχω δει αδερφέ..
Για πολλά όσκαρ λεμε!!!!
__________________
Κενό μήνυμα στο 54080.. για τον ερασιτέχνη ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Last edited by mzk7; 26-06-2010 at 16:47.
mzk7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to mzk7 For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 05:36.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.