RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-03-2010   #61
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου
για τις ποιοτικές ταινίες
"Τζούλια Αλεξανδράτου. Το απαγορευμένο dvd"

με δώρο τη σαμπάνια

Υ.Γ. Μην ψάχνετε άδικα για το όνομα του επιβήτορα που εμφανίζεται στο dvd με την Τζουλάρα μας και δεν φαινεται το πρόσωπό του....


Και το όνομα αυτού.......
Μίλος Τεόντοσιτς!!!!!!!
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ DirtyS πρέπει να είναι πρωι κάθε φορά που σε διαβάζω???????? ΠΕΦΤΩ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ και στάνταρ αργώ να φύγω για το γραφείο!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο δω και πέρα ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ!!!!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2010   #62
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
Ναι, δε λέω ότι έπρεπε να σαρώσει τα όσκαρ στους ηθοποιούς, αλλά να χάνει της σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας.. Ήμαρτον ..στα φαφούτικα.

Συμφωνώ επίσης ότι ήταν προβλεπόμενο, αλλά δεν έχανε εν τέλει καθόλου σε αποτελεσματικότητα και κινηματογραφική μεγαλοσύνη. Προσωπικά προτιμώ μεμονωμένους δημιουργούς και δεν παρακολουθώ πολύ Hollywood, αλλά ταινίες σαν το Avatar μόνο αυτοί μπορούν να γυρίσουν..

Και το γεγόνος ότι τελικά έφαγε μπούλο στα Oscar, το ανεβάζει ακόμη περισσότερο στη συνειδησή μου. Το σενάριο του είναι μια πανανθρώπινη οικολογική και αντιπολεμική κραυγή, πατώντας όπως είναι λογικό και Αμερικάνικο σ' έναν μεγάλο έρωτα. Χρησιμοποιούνται ακόμη και λέξεις αυτούσιες που μας πλασάραν τα τότε γεράκια του Λευκού Οίκου για τις εισβολές τους σε Ιράκ και Αφγανιστάν και ίσως αυτό ενόχλησε πολλούς..

Όπως λέει και ο Dude, η ιστορία πήρε θέση...
Εγραφα και σε παλιότερο post ότι είχε πολλές αναφορές σε άλλες ταινίες μια που έβγαζε μάτια ήταν το Χορεύοντας με τους Λύκους και η άλλη κατ'εμέ ήταν το Αποκάλυψη Τώρα. Δεν είναι τυχαίες ταινίες και οι συνειρμοί τους Επίσης να σου συμπληρώσω σε αυτά που λες για Ιράκ ότι αναφέρεται πολύ έντονα στο τι είναι τελικά τρομοκρατία, ειδικά στις σκηνές που βγάζει λόγο ο επικεφαλής στρατιωτικός πριν την τελική επίθεση.

Αυτό το τελευταίο φυσικά το κάνει πολύ καλύτερα το V for Vendetta που περιγράφει γεγονότα ανατριχιαστικά κοντά στα πραγματικά (δίδυμοι πύργοι κλπ) με τη μικρή διαφορά ότι γράφτηκε αρχικά τη δεκαετία 70 αν δεν κάνω λάθος....
Το Avatar όπως είπα μου έκανε εντύπωση και θα το ξαναέβλεπα (που δεν το λέω για πολλές ταινίες αυτό αμέσως μόλις τις δω! ) αλλά μέχρι εκεί. Ισως με επηρεάζει αρνητικά το hype του γιατί γενικά ότι προμοτάρεται πολύ το παίρνω λίγο ανάποδα. Και η συγκεκριμένη ταινία έχει όλα τα λεφτά μαζί της Διάβασα μέχρι για ανθρώπους που πέφτουν σε μελαγχολία γιατί βλέπουν αυτόν τον τέλειο κόσμο και μετά δεν μπορούν να επανέλθουν στον πραγματικό . Ελεος και ψυχραιμία

ΥΓ Δεν τον χάλασε τον Κάμερον που τον ήπιε από την πρωην του

Last edited by kk_SEF; 10-03-2010 at 08:40.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kk_SEF:
Old 10-03-2010   #63
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Το είδα και γω το Avatar... Εντάξει, προσωπικά μου αποτυπώθηκε στο κεφάλι σαν μια νέα μοναδική εμπειρία (η 3D προβολή)... Κατ'εμέ είναι ο ορισμός της κινηματογραφικής ταινίας, μιας που εάν κάποιος δεν τη δεί στην ειδική αίθουσα για τρισδιάστατη προβολή, δεν έχει ιδιαίτερη αξία... Επομένως, τη συστήνω ανεπιφύλακτα για όποιον δεν την έχει δεί ακόμα (όσο παίζεται ακόμα), αλλά μόνο σε όποιες αίθουσες στην Ελλάδα τη δείχνουν σε προβολή 3D...
Dude is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2010   #64
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

ΟΚ αλλά για Αθήνα για μένα μεγαλύτερο ρόλο παίζει να το δεις σε μια v-max παρά σε 3d Αν είναι και τα δύο ακόμα καλύτερα βέβαια...
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2010   #65
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
ΟΚ αλλά για Αθήνα για μένα μεγαλύτερο ρόλο παίζει να το δεις σε μια v-max παρά σε 3d Αν είναι και τα δύο ακόμα καλύτερα βέβαια...
σε v-max την ειχα δει κι εγω στην θεσ/νικη....τρομερη εμπειρια, μιας και πρωτη φορα εβλεπα 3D
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2010   #66
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Είναι ταινία φτιαγμένη για τεράστιες οθόνες μην πω πλανητάριο :d
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kk_SEF:
Old 17-03-2010   #67
TT7
Guest
 
Posts: n/a
Default

Πολυ ωραιο θεματακι παιδια αλλα θελει πολυυυ σκεψη ...Εγω θα ηθελα απλα να μιλησω για μια ταινια του Μικυ Ρουρκ την οποια δεν θεωρω ιδιαιτερα γνωστη... Angel Heart λεγεται και παιζει σε αυτην και ο Ρομπερτ ντε Νιρο...Ειναι ενα πολυ ωραιο φιλμ νουαρ με πολλα στοιχεια μεταφυσικου θριλερ και πολλες ανατριχιαστικες ανατροπες...Η μουσικη του ειναι επισης εξαιρετικη..Οσοι ειστε φαν του Ρομπερτ ντε Νιρο θα εκπλαγειτε απο τον ρολο που παιζει στην ταινια..
  Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον :
Old 17-03-2010   #68
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by tt7 View Post
Πολυ ωραιο θεματακι παιδια αλλα θελει πολυυυ σκεψη ...Εγω θα ηθελα απλα να μιλησω για μια ταινια του Μικυ Ρουρκ την οποια δεν θεωρω ιδιαιτερα γνωστη... Angel heart λεγεται και παιζει σε αυτην και ο Ρομπερτ ντε Νιρο...Ειναι ενα πολυ ωραιο φιλμ νουαρ με πολλα στοιχεια μεταφυσικου θριλερ και πολλες ανατριχιαστικες ανατροπες...Η μουσικη του ειναι επισης εξαιρετικη..Οσοι ειστε φαν του Ρομπερτ ντε Νιρο θα εκπλαγειτε απο τον ρολο που παιζει στην ταινια..
Ο παραλληλισμός της ψυχής με το αυγό είναι όλα τα λεφτά! Την πρώτη φορά που είδα την ταινία πριν χρόνια την άφησα στη μέση. Χρειάστηκε να περάσουν μερικά χρόνια για να την ξαναδώ ολόκληρη χωρίς να φρικάρω και να την εκτιμήσω ως ταινία..... Πολύ καλές ερμηνείες Ρούρκ, ντε Νίρο!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010   #69
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

ειδε κανεις το "Shutter Island"? γαμω τον σκορτσεζε μου γαμω. Επισης δεν με ενθουσιασε η ερμηνεια του ντικαπριο....για να πω την αληθεια δεν μου αρεσε

ακολουθει spoiler

Quote:
Τελικα στο τελος εκανε επιτηδες οτι δεν θυμαται τιποτα για να τον σκοτωσουν?

Last edited by *GrimReaper*; 18-03-2010 at 23:41.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010   #70
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

Quote:
Originally Posted by *GrimReaper* View Post
ειδε κανεις το "Shutter Island"? γαμω τον σκορτσεζε μου γαμω. Επισης δεν με ενθουσιασε η ερμηνεια του ντικαπριο....για να πω την αληθεια δεν μου αρεσε

ακολουθει spoiler
το είδα φίλε...εμένα μ'άρεσε...ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕ βασικά εκτός απο λίγο που το κούρασε προς την μέση οπότε μου άρεσε! Δεν έχω τεράστιες απαιτήσεις απο τα έργα, δεν περιμένω απίθανα πράγματα αφού όλα έχουν παιχτεί πλέον. ΣΤΕΡΕΨΑΜΕ απο ιδέες!χαχαχα!Άρα αν με κρατήσει το έργο είμαι κομπλέ! Τώρα στο τέλος αυτό είναι το καλό του έργου. Ότι στο μισό έργο σε αφήνει να πιστεύεις ότι πάνε να τον τρελάνουν, στο άλλο μισό ότι ΕΙΝΑΙ τρελός, πάλι μετά το άλλο και μετά πάλι το άλλο!
DON is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 11:10.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.