RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-02-2017   #11
JoeThrylos
Πεντάδα
 
JoeThrylos's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2,269
Liked: 8,041
Likes: 3,374
Default

Ωραιο τοπικ, παιδες, αν καποιος μπορουσε να γραψει κανα κειμενακι οποτε βρει χρονο για το τι θα επρεπε να προσεξει καποιος που θελει να ασχοληθει πιο σοβαρα με τη φωτογραφια, σε τι πρεπει να δωσει σημασια οταν παει να αγορασει μηχανη πιστευω θα ενδιεφερε αρκετους! (Προφανως αν υπαρχει καποιο αρθρο ετοιμο ευπροσδεκτο)
__________________
Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
ναι αλλα θα χτυπαγαμε φ4 κι εμεις θα κλαιγαμε.
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο με τον παλαιμαχο. Εχει αρχιζει και εκνευριζει ασχημα αυτη η κατασταση.
JoeThrylos is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to JoeThrylos For This Useful Post:
Old 27-02-2017   #12
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,985
Likes: 48,759
Default

Αν είσαι αρχάριος (όπως εγώ) έχεις δυο βασικές επιλογές:

παίρνεις ένα κιτ όπως αυτό που παίζει κάτω από 300 ευρώ. Τίμια λύση για ξεκίνημα. Με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ, κοντά στα 350 έχεις κι άλλες επιλογές όπως το επόμενο μοντέλο ή αυτό

Αυτά τα κιτ συνήθως είναι για τις περισσότερες χρήσεις και είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις το χόμπι.

Η άλλη επιλογή είναι να πάρεις σκέτο body και τον φακό που νομίζεις πως θα χρειαστείς περισσότερο. Εδώ θέλει περισσότερο ψάξιμο (αν θες περισσότερο για close up ή sports events πχ). Το μπάτζετ μπορεί να ανέβει αλλά υπάρχουν πολλές επιλογές για αγορά μεταχειρισμένου φακού που μπορεί να σου γλιτώσουν μερικά ευρώ. Εξαρτάται πάντα πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 27-02-2017   #13
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,573
Liked: 14,171
Likes: 80,132
Default













τι κανει ο Ζαν Ρενω στο ΣΕΦ?
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 27-02-2017   #14
Hoichi
Πεντάδα
 
Hoichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,141
Liked: 2,247
Likes: 4,176
Default

Συμφωνω με Αγιο, για ξεκίνημα καλα είναι να παρεις καποιο από τα starter kit των γνωστων εταιρειων, Canon-Nikon και σε δευτερη μοιρα Sony...όχι ότι δεν είναι καλες οι Sony αλλα στο μελλον ισως να μην εχεις τις επιλογες φακων που θα εχεις στις άλλες δυο.

Καποιες "συμβουλες" αφου αγορασεις καποια μηχανή:
- νομιζω ότι δεν υπαρχει ανθρωπος που εχει αγορασει πρωτη φορα dslr και δεν εχει απογοητευτεί από τις πρωτες φωτογραφιες που εχει τραβηξει. Οποτε μην σε παρει από κατω
- προσπαθησε να μαθεις να τραβας σε manual mode. Είναι δυσκολο για αρχη και ισως οι πρωτες σου φωτο να είναι καπως, αλλα θα καταλάβεις το Α και το Ω τον φωτογραφικων μηχανών
http://www.beachcamera.com/blog/phot...n-manual-mode/
- στο ξεκίνημα σου, καλυτερα μην μπλέξεις με το τριπακι διαφορετικών φακων. Μαθε να χρησιμοποιείς αυτόν που εχεις (τον starter φακο, συνηθως 18-55) και αργοτερα ισως αγοράζεις και καποιον άλλο...βεβαια αν εχεις κανει το ψαξιμο σου, μπορεις να παρεις κατευθεια την μηχανή και ένα διαφορετικο φακο από το starter kit
- μην δινεις πολύ σημασια στα Megapixels

Παντα υπαρχει και η επιλογή των mirrorless μηχανών αντι dslr, αλλα για καποιον λογο (δεν ξερω γιατι) δεν θα σου τις συνιστουσα
https://digital-photography-school.c...right-for-you/
Hoichi is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Hoichi For This Useful Post:
Old 27-02-2017   #15
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,257
Liked: 51,760
Likes: 39,388
Default

Δεν είναι κακή επιλογή οι μίρορλες, απλά εκεί κοιτάς αλλού, κι όχι σε νίκον/κάνον. Ολύμπους, σόνυ, πανασόνικ κλπ Είναι καλή επιλογή, κυρίως, για αυτόν που θα σκεφτεί ότι "που να κουβαλάω το μπόγο μαζί μου" και θα αφήνει συχνά τη φωτογραφική σπίτι, αντί να την έχει μαζί και να βγάζει φωτογραφίες. Γενικά δεν υστερούν
(και οι Σόνυ, μίρορλες και σλρ, παίρνουν τους EF φακούς της Κάνον, με αντάπτορα )
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dio:
Old 27-02-2017   #16
Dark Angel #9
Πεντάδα
 
Dark Angel #9's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Πειραιάς / Επίδαυρο&
Posts: 3,983
Liked: 10,846
Likes: 2,765
Default

Το μικρόβιο το χα κ γω από μικρός, πέρυσι ξεκίνησα να ασχολούμαι κάπως πιο "σοβαρά", κυρίως τοπία, προς το παρόν είμαι με μια ταπεινή compact Canon sx410 κ ανεβάζω σε flickr, instagram κτλ. Η αναβάθμιση σε DSLR είναι στα άμεσα σχέδια γιατί δεν παλεύεται, εχω βάλει στο μάτι την Canon EOS700D .
__________________
The night is darkest just before the dawn. And I promise you, the dawn is coming. - "Harvey Dent - The Dark Knight"
Dark Angel #9 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Dark Angel #9 For This Useful Post:
Old 27-02-2017   #17
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,257
Liked: 51,760
Likes: 39,388
Default

Ψάχνοντας τις παλιές φωτογραφίες μου, κοιτάτε τι βρήκα



Canon EOS 400D DIGITAL
1/200 second
F/4.5
70 mm
ISO 400

9/7/2008

Πρώτο ματς που πήρα φωτογραφική μαζί μου
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2017   #18
plextis
Πεντάδα
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 3,152
Liked: 7,527
Likes: 5,823
Default

Το τοπικ που έλειπε!!
Με το μικρόβιο και εγώ, έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία και tutorials.
Τον τελευταίο καιρό όμως δεν προλαβαίνω ουτε να κατεβάσω στον υπολογιστή τις φωτο που έχω τραβήξει (π.χ. από το Μπιλμπάο σχεδόν ένα μήνα πριν).

Από εξοπλισμό:
Nikon D40 μαζί με φακούς:
18-55mm F/3.5-5.6G
55-200mm f/4-5.6G ED

Φλας: Nissin Di622 και 2 Manual της YongNuo 560 ΜΙΙ

Τρίποδο ένα No-name, ανακλαστήρες, ομπρέλες, diffusers, stands, δίαφορα τέτοια μικρά (ας είναι καλά οι φίλοι μας οι κινέζοι)

Στη συνέχεια προστέθηκαν οι:
Νικον: 35mm F1.8G (πολύ καλός)
Sigma: 8-16mm f/4.5-5.6 (καλός αλλά δύσκολος)

Πριν 2 χρόνια περίπου αναβαθμίστηκε το σώμα σε D5200 και μαζί ο 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR.
plextis is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to plextis For This Useful Post:
Old 28-02-2017   #19
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,257
Liked: 51,760
Likes: 39,388
Default

kit φωτισμού όσες φορές βρήκα, ήταν πανάκριβα τα μεταφορικά τους. Λίγο ακόμα και θα με συνέφερε να ψωνίσω από εδώ πέρα...
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2017   #20
plextis
Πεντάδα
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 3,152
Liked: 7,527
Likes: 5,823
Default

Quote:
Originally Posted by dio View Post
kit φωτισμού όσες φορές βρήκα, ήταν πανάκριβα τα μεταφορικά τους. Λίγο ακόμα και θα με συνέφερε να ψωνίσω από εδώ πέρα...
Δεν συμφέρουν δυστυχώς. Εγώ ξεκίνησα με την προοπτική να το φτιάξω με φλασάκια και manual μάλιστα (αντί για σταθερού φωτισμού) για να ειναι το κόστος φυσιολογικό. Ομπρελίτσες και diffusers από κίνα, stands έπερνα από έναν UK και ήταν και φορητά και σχετικά σταθερά.

Εχω μείνει λίγο πίσω αλλά με τα καινούργια TTL φλασάκια πρέπει να παίζουν πολύ καλά.
plextis is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 07:38.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.