RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-02-2014   #1571
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

24 season 3, την είδα όντως 24 ώρες σερί.
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Jasone For This Useful Post:
Old 04-02-2014   #1572
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Όσων αφορά κάτι λίγα που λέγατε στις προηγούμενες σελίδες...Το sherlock για μένα ούτε καν πλησιάζει σε "επικότητα" σειρές τύπου breaking bad.Είναι ωραία σειρά(καλά αυτή και αν είναι μη ρεαλιστική),μ' αρέσει το πρωταγωνιστικό δίδυμο,βγάζει μια άλλη κουλτούρα με Λονδίνο κ Βρετανική προφορά,πολύ καλό επίπεδο παραγωγής αλλά μέχρι εκεί .Το τέλος μου φάνηκε και λίγο "ξαναζεσταμένο φαγητό" φάση.Ολα είναι θέμα γούστου τελικά.
Αν είναι να μιλήσουμε επί της ουσίας, απευθείας σύγκριση δεν μπορεί να γίνει για κανένα λόγο (άλλη η βάση της σειράς, άλλο running time, τελείως διαφορετικό concept).

Αν είναι να μιλήσουμε με το συναίσθημα τώρα, όντως το Sherlock δεν πλησιάζει σε επικότητα το Breaking Bad, καθώς από τη φύση του το Breaking Bad ό,τι κι αν είναι, παραμένει μια γήινη σειρά (τερματίζει επικότητα σε γήινα επίπεδα). Το Sherlock από την άλλη δεν πατάει πουθενά, παίζει μπάλα σε κάποια μη γήινη σκάλα επικότητας (διαγαλαξιακά επίπεδα). Άλλου επιπέδου έργο τέχνης, να'ναι καλά το BBC.

Να το πω κι αλλιώς, αν υπήρχαν τα αντίστοιχα δημιουργικά μυαλά (Vince Gilligan και λοιποί) εντός Ελλάδας προ κρίσης ας πούμε, ή εντός Αυστρίας, Ρωσίας, ή Κορέας ξέρω γω (άλλωστε έχει βγει κι ένα Oldboy από κει μεριά), μια σειρά τύπου Breaking Bad δεν θα ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας να πραγματοποιηθεί οπουδήποτε. Αρκούσε η βασική ιδέα, και μετά οι κατάλληλοι άνθρωποι που θα στελέχωναν την ομάδα.

Αντίθετα μια σειρά σαν το Sherlock είναι σχεδόν αδύνατο να βρει καν ανταγωνιστή, παρά μόνο αν αποφασίσει μετά από 40 χρόνια το BBC πάλι να κάνει μια νέα επανέκδοση. Η μεταφορά αυτού του τρομερού fiction χαρακτήρα στο σήμερα (= γρήγορος ρυθμός σκηνοθεσίας) δίνει μια στάμπα διαχρονικότητας στο εγχείρημα, και χώρια από την απίστευτη παραγωγή, προβάλλεται στην εντέλεια το αγνό ταλέντο των συγκεκριμένων Βρετανών συντελεστών σε ό,τι έχει να κάνει με υποκριτική, σκηνοθεσία, σεναριακή γραφή, φωτογραφία κλπ κλπ. Με λίγα λόγα Σάγιαν δεν είναι μόνο η βρετανική προφορά (και η αμερικάνικη μια χαρά είναι άλλωστε, και η ιρλανδική πιο ιδιαίτερη και από τις δύο άμα λάχει), είναι το δέος που σου προκαλούν βλέποντας κάθε ένα επεισόδιο οι συγκεκριμένοι μάστορες του είδους, καθώς και η αίσθηση ότι αυτό που βλέπεις είναι η αποθέωση όλης της βρετανικής κουλτούρας και παράδοσης... π.χ. στο δικό μου μυαλό, πέρα από τον Κόναν Ντόυλ, ακόμα και ο Shakespeare would be proud με το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα αυτού του Sherlock (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εκφράσω). Αισθάνεσαι ότι βλέπεις κάτι διαφορετικό, κάτι άλλου επιπέδου. Και έτσι είναι βασικά.

Να το πω πάλι αλλιώς, είναι σαν να προσπαθεί κάποιος να συγκρίνει το Θεό Stevie Wonder (Breaking Bad) με το Θεό Mike Oldfield (Sherlock) ας πούμε. Ο ένας δεν ακουμπάει τον άλλον... η απλότητα του τέλειου από τη μία, και η επιδεξιότητα του τέλειου από την άλλη.

Last edited by Dude; 04-02-2014 at 19:36.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 04-02-2014   #1573
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

το sherlock για μενα ειναι απο τις πλεον υπερτιμημενες σειρες .... τυπικα φλεγματικο και στυλιζαρισμενο,ωραιες ερμηνειες , ωραια φωτογραφια και ακομα καλυτερο μονταζ ... αλλα μεσα του πολυ κουφιο .. ενταξει δεν ψαχνω κανενα τρελο βαθος στο σεναριο αλλα οχι κι ετσι ...και με μια εξυπνακιστικη ταση σε καθε επεισοδιο που προσωπικα με ενοχλει ..βλεπεται ευχαριστα αλλα μεχρι εκει
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2014   #1574
angelman
Πεντάδα
 
angelman's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6,671
Liked: 7,103
Likes: 20,260
Default

Χθες τελειωσα τον δευτερο κυκλο οποτε η γνωμη μου δεν ειναι ολοκληρωμενη κ ισως να το ''αδικω''.

Υπερτιμημενο δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση, απλα ειναι λιγο τυφλοσουρτης λογω του βιβλιου κ του χαρακτηρα του Σερλοκ.Ξερεις οτι οτι κ να γινει θα το βρει το στοιχειο,θα λυσει την ιστορια,ξερεις στο τελευταιο του δευτερου κυκλου απ την αρχη που το λεει ο Τζον (σποιλερ με λευκα) οτι δεν πεθανε κ γενικα τετοια πραγματακια που περιοριζουν λιγο την σειρα κ δεν μπορει να σου προσφερει την φοβερη τροπη στο στορι που σου προσφερε το ΒΒ.

Βεβαια μιλαμε για αριστουργημα,απιστευτα καλλιτεχνικα κ ομορφα σκηνοθετημενο,εξυπνο,παραγωγη απλησιαστη,ερμηνειες εξαιρετικες(Μοριαρτι ειδικα εσπασε το καυλοκοντερ) κ με το τιτανιο διδυμο Καμπερμπατς-Φριμαν απλα να δινει ρεστα.

Γενικα ειναι κατι σαν το Χανιμπαλ,απλα αραζεις κ το χαζευεις.Και 3 ωρες να κραταγαν τα επεισοδια δεν νομιζω να το παιρνε χαμπαρι κανεις.
__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
ΧΑΙΝΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΓΑΜΗΣΩ ΠΟΤΕ

Last edited by angelman; 05-02-2014 at 01:09.
angelman is online now   Reply With Quote
Old 04-02-2014   #1575
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

δε διαφωνω στο οτι βλεπεται πολυ ευχαριστα (οπως και το Χανιμπαλ)οι ανθρωποι αναμφισβητητα ξερουν και να διαλεγουν ηθοποιους και να γραφουν σεναρια και να στηνουν πλανα ....αλλα με bb δε συγκρινεται .. το bb περα απο τις ανατροπες και τις μαγκιες του mr white που προσωπικα ανα διαστηματα με κουραζαν, ειχε νοηματα και πολυ πολυ ψαχνο. γι'αυτο και αρεσε τοσο
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014   #1576
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ρε παιδιά βλέπετε Σέρλοκ Χολμς, τον ήρωα από το βιβλίο, τον ντετέκτιβ. Όχι έναν Μπάτμαν ή ένα Μάικλ Κορλεόνε που απλά του δώσανε το όνομα Σέρλοκ Χολμς. Βάσει αυτού η ιστορία έχει κάποιους περιορισμούς.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014   #1577
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,328
Liked: 22,239
Likes: 8,728
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Να το πω κι αλλιώς, αν υπήρχαν τα αντίστοιχα δημιουργικά μυαλά (Vince Gilligan και λοιποί) εντός Ελλάδας προ κρίσης ας πούμε, ή εντός Αυστρίας, Ρωσίας, ή Κορέας ξέρω γω (άλλωστε έχει βγει κι ένα Oldboy από κει μεριά), μια σειρά τύπου Breaking Bad δεν θα ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας να πραγματοποιηθεί οπουδήποτε. Αρκούσε η βασική ιδέα, και μετά οι κατάλληλοι άνθρωποι που θα στελέχωναν την ομάδα.

Αντίθετα μια σειρά σαν το Sherlock είναι σχεδόν αδύνατο να βρει καν ανταγωνιστή, παρά μόνο αν αποφασίσει μετά από 40 χρόνια το BBC πάλι να κάνει μια νέα επανέκδοση.
Είναι αδύνατο να βρει ανταγωνιστή γιατί η σειρά έχει ταυτιστεί με την Βρετανική κουλτούρα...και πάλι βέβαια δεν είμαι τόσο σίγουρος γι αυτό,δεν μπορώ να αντικρούσω το επιχείρημα σου και ούτε διαφωνώ επι της ουσίας αλλά και αυτό που λες εσυ μια εικασία είναι,μέχρι να δούμε κάποιον να αντιγράφει τον Sherlock Επι της ουσίας πάντως αυτό το επιχείρημα σου δεν θα έκανε εμένα προσωπικά να δω με πιο θελκτικό μάτι μια σειρά,μια ταινία κτλ.



Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Η μεταφορά αυτού του τρομερού fiction χαρακτήρα στο σήμερα (= γρήγορος ρυθμός σκηνοθεσίας) δίνει μια στάμπα διαχρονικότητας στο εγχείρημα, και χώρια από την απίστευτη παραγωγή, προβάλλεται στην εντέλεια το αγνό ταλέντο των συγκεκριμένων Βρετανών συντελεστών σε ό,τι έχει να κάνει με υποκριτική, σκηνοθεσία, σεναριακή γραφή, φωτογραφία κλπ κλπ. Με λίγα λόγα Σάγιαν δεν είναι μόνο η βρετανική προφορά (και η αμερικάνικη μια χαρά είναι άλλωστε, και η ιρλανδική πιο ιδιαίτερη και από τις δύο άμα λάχει), είναι το δέος που σου προκαλούν βλέποντας κάθε ένα επεισόδιο οι συγκεκριμένοι μάστορες του είδους, καθώς και η αίσθηση ότι αυτό που βλέπεις είναι η αποθέωση όλης της βρετανικής κουλτούρας και παράδοσης... π.χ. στο δικό μου μυαλό, πέρα από τον Κόναν Ντόυλ, ακόμα και ο Shakespeare would be proud με το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα αυτού του Sherlock (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εκφράσω). Αισθάνεσαι ότι βλέπεις κάτι διαφορετικό, κάτι άλλου επιπέδου. Και έτσι είναι βασικά.

Δεκτά ολα αυτά απλά τίποτα απ αυτά που ανέφερες δεν μου προκάλεσε δέος Σε βρίσκω κομματάκι υπερβολικό γι αυτό που λες περι Shakespeare κτλ.Όπως είπα και στο πρώτο σχόλιο μου,ολα είναι θέμα γούστου τελικά.

ΥΓ.Δεν προσπάθησα να συγκρίνω τις δυο σειρές γι αυτό έβαλα και την λέξη επικότητα σε εισαγωγικά.Με λίγα λόγια αν παιζόντουσαν και οι δυο σειρές ταυτόχρονα θα προτιμούσα να δω live το breaking bad και να δω άλλη ωρα τον Sherlock και οχι το αντίθετο.Επίσης αν γινόταν κάπως να εχω αγωνία και ανυπομονησία να δω μόνο μια σειρά αυτή θα ήταν πάλι το Breaking Bad.

ΥΓ2.Πλάκα έκανα προφανώς περί προφοράς.Η Αμερικανική παρεμπιπτόντως είναι γτπ
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014   #1578
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Δεκτά ολα αυτά απλά τίποτα απ αυτά που ανέφερες δεν μου προκάλεσε δέος Σε βρίσκω κομματάκι υπερβολικό γι αυτό που λες περι Shakespeare κτλ.Όπως είπα και στο πρώτο σχόλιο μου,ολα είναι θέμα γούστου τελικά.

ΥΓ.Δεν προσπάθησα να συγκρίνω τις δυο σειρές γι αυτό έβαλα και την λέξη επικότητα σε εισαγωγικά.Με λίγα λόγια αν παιζόντουσαν και οι δυο σειρές ταυτόχρονα θα προτιμούσα να δω live το breaking bad και να δω άλλη ωρα τον Sherlock και οχι το αντίθετο.Επίσης αν γινόταν κάπως να εχω αγωνία και ανυπομονησία να δω μόνο μια σειρά αυτή θα ήταν πάλι το Breaking Bad.

ΥΓ2.Πλάκα έκανα προφανώς περί προφοράς.Η Αμερικανική παρεμπιπτόντως είναι γτπ
Ίσως γιατί δεν είσαι των ντετέκτιβ από τη μία, η δεν σου προξενεί ενδιαφέρον ο Σέρλοκ Χολμς σαν λογοτεχνικό δημιούργημα. Εγώ από την άλλη πορώνομαι άσχημα με τέτοιες φάσεις. Αν καταφέρει πχ κάποιος να κάνει ένα αριστουργημα στον κινηματογράφο από το βιβλίο "10 Μικροί Νέγροι" της Άγκαθα Κρίστι, θα το θαυμάζω με δέος, όπως αντίστοιχα θαύμασα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών όταν βγήκε στο σινεμά, ή όπως έκανα με το Σκοτεινό Ιππότη του Νόλαν μεταξύ άλλων. Το Σέρλοκ τώρα συγκεκριμένα, το βάζω μια σκάλα πάνω σαν δημιούργημα από όλα αυτά... κι αυτό γιατί μιλάμε για πολύ γενναία προσπάθεια (και απόλυτα επιτυχημένη) το ανέβασμά του στη σημερινή εποχή, και όχι στα 1800-κάτι που γράφτηκε.

Γενικότερα όταν έχουμε κάτι τόσο συγκεκριμένο σαν concept και προσπάθεια, όπου γνωρίζεις από πριν τι περίπου θα είναι αυτό που θα δεις (και απλά ελπίζεις να φτάσει κάποια στοιχειώδη στάνταρντ για να σε κρατήσει), τότε αυτό εφόσον ξεπερνάει κάθε προσδοκία και θέτει νέα στάνταρντς στο είδος του (όπως αντίστοιχα ανέφερα πριν τα παραδείγματα του Άρχοντα και του Σκοτεινού Ιππότη στα άλλα είδη και στο μέσο τους), καταφέρνοντας επιπλέον να σε εκπλήσσει στην πορεία κατά στιγμές, ε τότε μιλάμε για αριστούργημα.

Σε απάντηση του Υ.Γ. 1, εγώ αντίστοιχα θα έβλεπα το Sherlock με κλειστά μάτια σε παράλληλη προβολή.

Σε απάντηση του Υ.Γ. 2, εξαρτάται τι βλέπεις... Εάν κάποιος βλέπει Τεξανούς να μιλάνε, ή μαύρους από το γκέτο, κάπου αρχίζει και γίνεται ωραία και η αμερικάνικη προφορά.

Quote:
Originally Posted by angelman View Post
Υπερτιμημενο δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση, απλα ειναι λιγο τυφλοσουρτης λογω του βιβλιου κ του χαρακτηρα του Σερλοκ.Ξερεις οτι οτι κ να γινει θα το βρει το στοιχειο,θα λυσει την ιστορια,ξερεις στο τελευταιο του δευτερου κυκλου απ την αρχη που το λεει ο Τζον (σποιλερ με λευκα) οτι δεν πεθανε κ γενικα τετοια πραγματακια που περιοριζουν λιγο την σειρα κ δεν μπορει να σου προσφερει την φοβερη τροπη στο στορι που σου προσφερε το ΒΒ.

Βεβαια μιλαμε για αριστουργημα,απιστευτα καλλιτεχνικα κ ομορφα σκηνοθετημενο,εξυπνο,παραγωγη απλησιαστη,ερμηνειες εξαιρετικες(Μοριαρτι ειδικα εσπασε το καυλοκοντερ) κ με το τιτανιο διδυμο Καμπερμπατς-Φριμαν απλα να δινει ρεστα.
Για αυτό και δεν προορίζεται για συγκρίσεις με Breaking Bad... γιατί όπως λες η σειρά έχει τους περιορισμούς της από τη φύση της. Από κει και πέρα όμως βάσει αυτών μιλάμε για απίστευτο αποτέλεσμα.

Τώρα σε ό,τι έχει να κάνει με την πλοκή, αρκετοί παραπονέθηκαν για την εξέλιξη της 3ης σεζόν, εγώ προσωπικά εντέλει λίγο στο 1ο μόνο με άφησε με κάποια ελαφρώς χλιαρή αίσθηση, και κατά τα άλλα καραγούσταρα. Νομίζω ότι η 3η σεζόν προσφέρει 2 βασικά πράγματα: α) κάνει το Σέρλοκ πιο ανθρώπινο, β) κάνει τη σειρά "περισσότερο" σειρά. Όταν θα τη δεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Και για το 3ο επεισόδιο δεν λέω τίποτα παραπάνω από όσα είπα λίγες σελίδες πίσω... σοκ και δέος.

Last edited by Dude; 05-02-2014 at 02:03.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 05-02-2014   #1579
Lavor7
Πεντάδα
 
Lavor7's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,780
Liked: 7,131
Likes: 11,207
Default

4η σεζόν μέχρι προτελευταίο επεισόδιο και ακόμα δεν... Σε φάση Τσουκαλά "είδα κάτι πανώ που γράφανε Γκύζη,από που στο διάολο είστε".
__________________
"Όταν συνεδρίαζε η Ελληνική Χειρουργική Εταιρεία και παρευρισκόταν ο Κόκκαλης οι άλλοι λιποθυμούσαν, τόσο φοβόντουσαν τις παρεμβάσεις του."
Lavor7 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014   #1580
deninho
Πεντάδα
 
deninho's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10,906
Liked: 27,485
Likes: 23,409
Default

Το House of Cards ετοιμάζεται και για τρίτη σαιζόν. Αυτό
__________________
προσπάθεια - ενότητα - καμιά δικαιολογία
deninho is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to deninho For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:37.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.