RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-04-2016   #2321
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by sfakianos7 View Post
Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Quote:
Originally Posted by sfakianos7 View Post
Καλο τελικα το Lobster.

Απορώ κι εξίσταμαι...




Μα διατι κυριε?


Γιατί δεν έχει πυροβολήσει κανεις ακόμα το λανθιμο ας πούμε?
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης

Last edited by dora7; 19-04-2016 at 17:05.
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2016   #2322
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,240
Liked: 4,634
Likes: 8,205
Default

υπερβολες, μια χαρα σκηνοθετης ειναι, απλα δεν ειναι για ολους αυτο το awkward στυλακι που εχουν οι ηρωες του
__________________
I'm not here
This isn't happening
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2016   #2323
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by sfakianos7 View Post
υπερβολες, μια χαρα σκηνοθετης ειναι, απλα δεν ειναι για ολους αυτο το awkward στυλακι που εχουν οι ηρωες του


Το να παίζεις σαν αυτιστικός είναι οκγουορντ...και ειμαι εγώ υπερβολική? Χαχαχα😋
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2016   #2324
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

Ο Λανθιμος φτιαχτηκε μονος του κ περασε απ'ολα τα σταδια πριν φτασει εκει που είναι τωρα. Ουτε πλατες απ'το ΕΚΚ ουτε σα ζητουλας να σκυβει στην "υψηλη διανοηση"της χωρας. Ειτε αρεσει το στυλ του ειτε οχι,ειναι αξιεπαινος. Και σιγουρα ο τελευταιος που πρεπει να πυροβοληθει σ'αυτη τη χωρα.
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to μπασκετομάνα7 For This Useful Post:
Old 19-04-2016   #2325
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Προσωπικά δε με απασχολεί καθόλου το πώς έπαιξαν οι ηθοποιοί. Μιλάμε για παρανοϊκή ταινία που αντί να τη φέρει με κάποιο τρόπο κοντά στο κοινό, τον απομακρύνει. Τραγικός ρυθμός ταινίας (άνετα κοιμάσαι), χαμηλό επίπεδο διαλόγων κλπ, δε σου κινεί κανένα ενδιαφέρον και το τέλος της ταινίας εντελώς ό,τι να ναι...

Αφενός αποτελεί πλέον μία από τις 2 χειρότερες ταινίες που έχω δει ποτέ και λυπάμαι που έχασα το χρόνου μου τόσο άδικα, αφετέρου πραγματικά νευριάζω στην ιδέα ότι αυτό είναι που έχει να δείξει ο ελληνικός κινηματογράφος! Ένα μάτσο χάλια ταινίες εδώ και καιρό, κάθε χρόνο και καλύτερα δυστυχώς...
Διάγουμε σαν κοινωνία μια τεράστια ηθική, πολιτισμική και πολιτιστική κρίση, που νομίζω έχει άμεσο αντίκτυπο και στο επίπεδο ταινιών που βλέπουμε. Οποιαδήποτε παλιά ελληνική ταινία τη βλέπεις ξανά και ξανά με μεγάλη χαρά. Τα 15 τελευταία χρόνια αμφιβάλλω αν υπάρχει ταινία που τη βλέπεις με ευχαρίστηση όχι απλά 2η φορά, αλλά έστω και 1η...

υ.γ.: Σίγουρα δεν έχω σπουδάσει το όλο θέμα του κινηματογράφου, της σκηνοθεσίας, παραγωγής κλπ, αλλά αν είναι Λάνθιμος και Παπακαλιάτης τα τοπ ονόματα στην Ελλάδα, ζήτω που καήκαμε...
__________________

Last edited by D.Rivers; 19-04-2016 at 17:54.
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον D.Rivers:
Old 19-04-2016   #2326
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,008
Likes: 48,768
Default

Quote:
Originally Posted by μπασκετομάνα7 View Post
Και σιγουρα ο τελευταιος που πρεπει να πυροβοληθει σ'αυτη τη χωρα.
Έχω μια πρόχειρη τεράστια λίστα

(α, μιλάτε για Έλληνες σκηνοθέτες)

Έχω μια πρόχειρη λίστα
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 19-04-2016   #2327
Joshua_Grant
Πεντάδα
 
Joshua_Grant's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2,861
Liked: 8,015
Likes: 9,199
Default

Πώς συνδέεται ο Λάνθιμος,που αρέσει δεν αρέσει,είναι ένας κανονικός σκηνοθέτης με το ανέκδοτο Παπακαλιάτης?
Joshua_Grant is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to Joshua_Grant For This Useful Post:
Old 19-04-2016   #2328
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,727
Likes: 23,965
Default

O Λανθιμος προσωπικα οχι απλα δε μ'αρεσει, αλλα με κανει να θελω να κλεισω την ταινια πριν τελειωσει.Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραγμα με μερικους σκηνοθετες.Θελοντας να κανουν κατι που θα τους ξεχωρισει απο τη μαζα, ξεχνανε οτι απευθυνονται και σε ενα κοινο.Και δε μιλαω για νοητικο επιπεδο κοινου κλπ, εδω μιλαμε για ταινιες που εκτος απο μερικα φεστιβαλ που μαζευονται οι γνωστοι-αγνωστοι κριτικοι, δε βλεπονται.Δηλαδη αυτα που θελει να περασει μονο με ταινιες που δε βλεπονται μπορει να τα περασει;

Ηρθε πχ ο Φαμπρ και επειδη εχει ονομα θα πρεπει να απολαυσουμε ενα αρχαιο "αντρες ετοιμοι για ολα" σε φεστιβαλ της Επιδαυρου;

Ο Παπακαλιατης ειναι αυτος που ειναι και εχει κριθει για αυτο.Δεν κανει ταινιες υψηλου νοητικου επιπεδου και με "κρυμμενα μηνυματα", αλλα πιανει αυτα που περνανε στο ελληνικο κοινο.Και η τελευταια ταινια του μπορει να ειχε ολα τα κλισε και τις πιπες περι αγαπης (που ξερει οτι θα πιασουν 100%), αλλα περασε και αυτο που ηθελε περι ρατσισμου.

Τελοσπαντων, δεν εχω τη σχεση που μπορει να εχουν αλλοι με τον κινηματογραφο και μαλλον εχω και περιεργο γουστο (μιας και δε μ'αρεσει σαν σκηνοθετης ο υπερhype Ταραντινο) απλα θεωρω πως υπερπροβαλλεται και ο Λανθιμος λογω εθνικοτητας και οχι επειδη καποιος απολαμβανει τις ταινιες του.Προφανως δε μιλαω για dude,smurf,μπασκετομανα κλπ παιδια εδω μεσα που εχουν αλλη σχεση με τον κινηματογραφο, αλλα για το μεσο Ελληνα θεατη.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.

Last edited by rednorth7; 19-04-2016 at 20:18.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to rednorth7 For This Useful Post:
Old 19-04-2016   #2329
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
O Λανθιμος προσωπικα οχι απλα δε μ'αρεσει, αλλα με κανει να θελω να κλεισω την ταινια πριν τελειωσει.Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραγμα με μερικους σκηνοθετες.Θελοντας να κανουν κατι που θα τους ξεχωρισει απο τη μαζα, ξεχνανε οτι απευθυνονται και σε ενα κοινο.Και δε μιλαω για νοητικο επιπεδο κοινου κλπ, εδω μιλαμε για ταινιες που εκτος απο μερικα φεστιβαλ που μαζευονται οι γνωστοι-αγνωστοι κριτικοι, δε βλεπονται.Δηλαδη αυτα που θελει να περασει μονο με ταινιες που δε βλεπονται μπορει να τα περασει;

Ηρθε πχ ο Φαμπρ και επειδη εχει ονομα θα πρεπει να απολαυσουμε ενα αρχαιο "αντρες ετοιμοι για ολα" σε φεστιβαλ της Επιδαυρου;

Ο Παπακαλιατης ειναι αυτος που ειναι και εχει κριθει για αυτο.Δεν κανει ταινιες υψηλου νοητικου επιπεδου και με "κρυμμενα μηνυματα", αλλα πιανει αυτα που περνανε στο ελληνικο κοινο.Και η τελευταια ταινια του μπορει να ειχε ολα τα κλισε και τις πιπες περι αγαπης (που ξερει οτι θα πιασουν 100%), αλλα περασε και αυτο που ηθελε περι ρατσισμου.

Τελοσπαντων, δεν εχω τη σχεση που μπορει να εχουν αλλοι με τον κινηματογραφο και μαλλον εχω και περιεργο γουστο (μιας και δε μ'αρεσει σαν σκηνοθετης ο υπερhype Ταραντινο) απλα θεωρω πως υπερπροβαλλετε και ο Λανθιμος λογω εθνικοτητας και οχι επειδη καποιος απολαμβανει τις ταινιες του.Προφανως δε μιλαω για dude,smurf,μπασκετομανα κλπ παιδια εδω μεσα που εχουν αλλη σχεση με τον κινηματογραφο, αλλα για το μεσο Ελληνα θεατη.
δε σ' αρεσει ο λανθιμος κι ο ταραντινο....+100000000 λαικς στον κοκκινο βορρα!!!!!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2016   #2330
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραγμα με μερικους σκηνοθετες.Θελοντας να κανουν κατι που θα τους ξεχωρισει απο τη μαζα, ξεχνανε οτι απευθυνονται και σε ενα κοινο.
Εντελώς φιλικά παιδιά, υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται δημιουργία στην τέχνη, και αυτό δεν αφορά κανένα κοινό (ίσα ίσα που όταν αρχίζει να αφορά εκ προοιμίου το κοινό, τόσο το πράγμα γίνεται πιο ψεύτικο). Αυτό αφορά το δημιουργό και μόνο.

Όταν το έργο του θα φτάσει στο κοινό, τότε βγαίνουν τα όποια αυθαίρετα ή μη συμπεράσματα από το κοινό κι από τους κριτικούς. Το ότι εδώ μέσα υπάρχουν 3-4 που πασχίζουν να δείξουν πόσο πολύ δεν γουστάρουν το Λάνθιμο, και άλλοι τόσοι από την ανάποδη, αποτελεί μια σχεδόν ασφαλή ένδειξη αυτού που λέει η μπασκετομάνα... ότι ο Λάνθιμος κάνει ό,τι κάνει σαν αυθεντικός δημιουργός. Αυτό σε κάποιους αρέσει, και του βγάζουμε και το καπέλο (εγώ για τον "Αστακό" συγκεκριμένα του το βγάζω), σε κάποιους όχι.

Υ.Γ.: Ο "Αστακός" δεν είναι ελληνικό σινεμά ακριβώς. Είναι μια διεθνής συμπαραγωγή, συγκεκριμένα αγγλογαλλοϊρλανδοελληνοολλανδική.

Last edited by Dude; 19-04-2016 at 21:03.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 09:15.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.