RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-02-2017   #3651
Hoichi
Πεντάδα
 
Hoichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,141
Liked: 2,247
Likes: 4,176
Default

Catch him if you can...κορόιδα!!

http://www.contra.gr/viral/trelh-kon...y.4499541.html
Hoichi is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Hoichi For This Useful Post:
Old 28-02-2017   #3652
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,914
Liked: 2,535
Likes: 34,859
Default

να υποθέσω ότι αυτά τα κάνουμε κι εμείς έτσι;;

γιατί όλοι αυτά περιγράφουν......δεν έχω τύχει να πέσω ποτέ πάνω όμως σ αυτόν που το κάνει......αν βγω τώρα έξω στη γειτονιά και ζητήσω να μου περιγράψουν οι περαστικοί το "έλληνα οδηγό", τα ίδια καρμπόν θα μου πούνε......

ε δεν γίνεται ρε παιδιά, κάποιος λέει ψέματα....κάποιος είναι αυτός που κάνει αυτά που λες.....

και βεβαίως γίνονται τέτοια περιστατικά στους δρόμους. φουλ. μαλάκες. δεν είναι κανά προσόν του ελληνάρα όμως. τώρα το αν δεν το κάνουν στο εξωτερικό γιατί φοβούνται το πρόστιμο, δεν μου λέει κάτι διαφορετικό για την νοοτροπία. επίσης, αν σε κάθε 10 αμάξια που βλέπεις στο δρόμο, βλέπεις κι έναν μαλάκα οδηγό, αυτό σου εντυπώνεται. αλλά τελικά το ποσοστό είναι 10%. το υπόλοιπο 90% τι φταίει;

επίσης, τ τσουβάλιασμα είναι άδικο. να στο πω απλά: εγώ ως οδηγός που τυχαίνει να είμαι έλληνας, δεν ανέχομαι να τσουβαλιάζομαι σαν οδηγική συμπεριφορά με κανέναν μαλάκα παντελίδη που πιπωνόταν ή με κανέναν μαλάκα γιο του τζάμπο που πήρε την πόρσε και πήγαινε με 354395χλμ και πήρε στο λαιμό του την οικογένεια. καμία περιφρονητική ταμπέλα "έλληνας οδηγός" δεν με εκφράζει.
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον μιγάδας:
Old 28-02-2017   #3653
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,583
Liked: 14,186
Likes: 80,194
Default

ειναι πιθανο να εξαιρεισαι εσυ η εγω, η ολοι μας εδω, αλλα νομιζω οτι ειναι αληθες το οτι "ο μεσος ελληνας οδηγος, εχει 3 σκαλες λιγοτερη οδηγικη παιδεια απ το μεσο ευρωπαιο"

δεν το παω σε μπανανία κλπ, απλα εμπειρικη παρατηρηση ειναι, εχοντας παρατηρησει οδηγους σε Βαρκελωνη, Λονδινο, Ρωμη.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2017   #3654
tsak8
Πεντάδα
 
tsak8's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Athens
Posts: 3,108
Liked: 13,630
Likes: 10,232
Default

Μιγαδα φίλε μου μην κρίνεις έξ ίδιων τα αλλότρια.

Επειδή εσυ είσαι εμφανώς νοήμων άνθρωπος , δεν σημαίνει ότι ο μέσος όρος δεν είναι επιπέδου αμοιβάδας. Δες γύρω σου, δες τα βλήματα που ποστάρουν για τον ΠκΠ , δες τους επαγγελματίες ΑΡΔ, δες τους δικαστικούς κλπ κλπ

Αυτη είναι η Ελλάδα (Σημιταρα μου εσυ!)
__________________
Quote:
Originally Posted by BabisKyr View Post
Ερωτευμένος με αυτήν την ομάδα, το πεπρωμένο και την τύχη της... ΘΡΥ-ΛΟΣ
Quote:
Originally Posted by giannis7 View Post
Ζω για την στιγμή που παίχτης μας θα μπουκετιασει διαιτητή στην ψυχρα. Δίνω όσο όσο.
tsak8 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον tsak8:
Old 28-02-2017   #3655
lamousis
Πεντάδα
 
lamousis's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 777
Liked: 1,484
Likes: 1,666
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post

Τα όρια ταχύτητας ισχύουν μόνο άμα βλέπει η τροχαία. Ακόμα και τότε τα 20-30χμ παραπάνω είναι αποδεκτά
Στον εθνικό από Ρέθυμνο προς Χανιά υπάρχουν σε ορισμένα σημεία (μεγάλες) ευθείες στις οποίες το όριο είναι 60 χλμ!! Δε λέω να πηγαίνει κανείς με 140 (80 δεν είναι φυσιολογικό πχ αλλά τα όρια είναι υπερβολικά μικρά, με αποτέλεσμα κ να μην τηρούνται από κανένα αλλά κ σε πολλές περιπτώσεις κ η τροχαία κάνει τα στραβά μάτια

Πάντως μην αγιοποιούμε κ τους ξένους. Έχω δει διάφορα κυρίως από τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα τα καλοκαίρια (το πιο κλασικό είναι ότι ζορίζονται στο παρκάρισμα)
Όπως κ να 'χει έτσι είναι ο "Ελληνάρας" οδηγός (κ βάζω κ τον εαυτό μου μέσα!), αλλά για να λέμε κ του στραβού το δίκιο, σε τι συνθήκες οδηγάμε εδώ κ σε τι στο Βέλγιο πχ. Δεν είναι ούτε οι δρόμοι καλοί αλλά υπάρχει κ μεγάλη κίνηση κ το θέμα είναι πόση υπομονή θα έχεις ειδικά όταν είσαι πολύ ώρα στο δρόμο ώστε να μη συμπεριφέρεσαι σαν"Ελληνάρας"
lamousis is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2017   #3656
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,883
Liked: 34,005
Likes: 48,767
Default

Μιγάδα, πήγαινε Πέμπτη βράδυ στη βούτα και θα δεις πολύ κόσμο. Ή σάββατο βράδυ στα λιμανάκια. Ή μια οποιαδήποτε μεσημεριανή ωρα στο φανάρι της Ιασωνίδου, στο μετρό στο Ελληνικό (που έχει και σχολείο και σουπερμάρκετ η διάβαση).

Δε μπορώ να κάτσω να γράψω παραδείγματα που κατέληξαν σε τροχαία ατυχήματα. Αν όντως δεν τα βλέπεις αυτά (και άλλα τόσα) στο δρόμο είσαι τυχερός. Προσωπικές σου παρατηρήσεις. Όπως προσωπικές παρατηρήσεις αυτά που έγραψα. Και αν δεν τα κάνεις χίλιες φορές μπράβο. Για προσωπικά βιώματα έχω θάψει φίλο στα 16 και στα 21, έχω πάει νοσοκομείο μια φορά, την άλλη φορά τη γλίτωσα, έχω πιαστεί στα χέρια με μαλάκα που με πάτησε σε πεζόδρομο. Σε διαφορετικές πόλεις της Ελλάδας όλα και διαφορετικής ηλικίας οι οδηγοί

edit: Lamousis, σόρυ αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος να παραβιάζεις τον κοκ επειδή βιάζεσαι. Ακόμα και στην απέραντη ευθεία που το όρια είναι 60. Το κάνεις σωστά, πας στη δημοτική αρχή και καταθέτεις υπεύθυνη δήλωση (ή μαζεύεις υπογραφές ή βάζεις κάποιον δημοτικό σύμβουλο γνωστό σου) και από κει και πέρα ακολουθεί η αλυσίδα μέχρι την υπεύθυνη αρχή που θα αλλάξει το όριο νόμιμα αν κρίνει πως είναι εφικτό. Καταλαβαίνω πως ακούγομαι λίγο υπερευαίσθητος αλλά για το συκεκριμένο θέμα είμαι πιο ξεροκέφαλος και από το Μπέντο. Τα όρια υπάρχουν για να προστατεύουν ζωές, αλλιώς, όπως το 2002, ρωτάω τον οδηγό γιατί το Β1 δε στρίβει και συνεχίζει ευθεία μετά το σχολείο, για να πάρω απάντηση "την προηγούμενη βδομάδα χτύπησε το λεωφορείο ένα παιδί που έτρεχε να προλάβει τη μπάλα". Εκείνο το σημείο λοιπόν επειδή είναι απέραντη ευθεία, ο οδηγός το άνοιγε το γκάζι (4 χρόνια έπαιρνα το συγκεκριμένο, την ήξερα καλά τη διαδρομή).

Last edited by Άγιος Πέτρος; 28-02-2017 at 22:20.
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 28-02-2017   #3657
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,914
Liked: 2,535
Likes: 34,859
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
ειναι πιθανο να εξαιρεισαι εσυ η εγω, η ολοι μας εδω, αλλα νομιζω οτι ειναι αληθες το οτι "ο μεσος ελληνας οδηγος, εχει 3 σκαλες λιγοτερη οδηγικη παιδεια απ το μεσο ευρωπαιο"

δεν το παω σε μπανανία κλπ, απλα εμπειρικη παρατηρηση ειναι, εχοντας παρατηρησει οδηγους σε Βαρκελωνη, Λονδινο, Ρωμη.
Quote:
Originally Posted by tsak8 View Post
Μιγαδα φίλε μου μην κρίνεις έξ ίδιων τα αλλότρια.

Επειδή εσυ είσαι εμφανώς νοήμων άνθρωπος , δεν σημαίνει ότι ο μέσος όρος δεν είναι επιπέδου αμοιβάδας. Δες γύρω σου, δες τα βλήματα που ποστάρουν για τον ΠκΠ , δες τους επαγγελματίες ΑΡΔ, δες τους δικαστικούς κλπ κλπ

Αυτη είναι η Ελλάδα (Σημιταρα μου εσυ!)


ελάτε ρε παιδιά τώρα.

προφανώς δεν θέλω να κάνω το άσπρο μαύρο. δεν θέλω να πω ότι στο δρόμο καθημερινά δεν γίνονται απίστευτες μαλακίες από πάρα πολλούς. ούτε ότι η οδηγική συμπεριφορά είναι καλύτερη ή ίδια από τις περισσότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. όλα τα περιστατικά που λέτε ισχύουν.

άλλο αυτό όμως, άλλο να λέμε ότι η πλειοψηφία είναι έτσι. και προφανώς δεν με κάνει κομμάτι της "πλειοψηφίας" να χω κάνει μια μαλακία μια φορά στο δρόμο (δεν εννοώ τραβηγμένα πράγματα, εννοώ να περάσω με πορτοκαλί ενώ προλαβαίνω να σταματήσω). μαλάκα με κάνει να το κάνω συνέχεια και να κάνω μεγαλύτερες χοντράδες.

γιατί πέραν της καγκουριάς, υπάρχουν κι άλλα που δεν είναι αποτέλεσμα καμιάς καγκουριάς αλλά είναι εξίσου επικίνδυνα και σε κάνουν και αυτά μαλάκα αν τα κάνεις συνέχεια. πχ, αν είμαι πτώμα από την κούραση και πάω να οδηγήσω και κλείνουν τα ματιά μου, δεν το κάνω επειδή είμαι κάγκουρας. αλλά είναι όσο επικίνδυνο είναι να πηγαίνω την κηφισίας με 140. αν το κάνω μια φορά, δεν είμαι μαλάκας. αν το κάνω σκοινί κορδόνι και λέω ότι "δεν παθαίνω τίποτα" είμαι μαλάκας με περικεφαλαία.

αν εσείς θέλετε να εντάξετε τον εαυτό σας σε κάποια κατηγορία "μαλάκα οδηγού", δικό σας θέμα. αλλά νομίζω γίνεστε άδικοι (οι περισσότεροι, βλέποντάς το στατιστικά). αν από την άλλη, είστε της λογικής "είναι όλοι μαλάκες, αλλά εμείς η εξαίρεση", δεν γίνεται δουλειά. γιατί όλοι αυτό λένε. σαν τότε με το πασόκ. "καλά να πάθουν μ αυτούς που ψηφίζουν". ποιοι τους ψηφίζουν;; άλλοι;;

εν κατακλείδι, δεν θα γίνει ποτέ δουλειά αν ανάγουμε όλα τα προβλήματα στη "νοοτροπία του ελληνάρα". γιατί tsak8 συγγνώμη, αλλά δεν είναι αυτή η ελλάδα, ούτε ο μέσος έλληνας. ο μέσος έλληνας δεν είναι ο αρδ, ο δικαστικός που τα τσεπώνει, ο γιος του τζάμπο και πάει λέγοντας. ο μέσος έλληνας είναι αυτός που δουλέυει (αν έχει δουλεία) μεροδούλι-μεροφάι να ζήσει η οικογένειά του και έχει χάσει το 35% του εισοδήματός του τα τελετυταία χρόνια. ο μέσος 24χρονος δεν κυκλοφορεί με πόρσε και σκορπάει θάνατο. έχει 1-2 πτυχία και στοιβάζεται στις ουρές του οαεδ.

υπάρχουν μαλάκες οδηγοί και στην κατηγορία των μέσων ελλήνων; υπάρχουν. φουλ. δυστυχώς. αλλά δεν θα πω ότι είναι όλοι, ούτε ότι είναι ο κανόνας.
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to μιγάδας For This Useful Post:
Old 28-02-2017   #3658
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,265
Liked: 51,860
Likes: 39,426
Default

και οι ξένοι οδηγοί για τον πούτσο είναι. Απλά στις πατρίδες τους φοβούνται τα πρόστιμα και την κοινωνική κατακραυγή, εδώ βρίσκουν ένα μπουρδέλο πιο ξεχαρβαλωμένο κι από τον πάτο της βαζέλας, και τα κάνουν.
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dio:
Old 28-02-2017   #3659
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,265
Liked: 51,860
Likes: 39,426
Default

Quote:
Originally Posted by Hoichi View Post
Catch him if you can...κορόιδα!!

http://www.contra.gr/viral/trelh-kon...y.4499541.html
se 1.25x πρέπει να παίζει, αλλά και πάλι, κάνει επικίνδυνους ελιγμούς σε δρόμου με ιδιαίτερη κίνηση. Κανονικά θα είχε συλληφθεί, αλλά ντάξει τώρα, Ελλάδα. Το πολύ πολύ να πάει να πει ότι είναι από βίντεο γκέιμ και να τον αφήσουν ελεύθερο και να του ζητήσουν και συγνώμη για την ταλαιπωρία
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2017   #3660
Hoichi
Πεντάδα
 
Hoichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,141
Liked: 2,247
Likes: 4,176
Default

Quote:
Originally Posted by dio View Post
Quote:
Originally Posted by Hoichi View Post
Catch him if you can...κορόιδα!!

http://www.contra.gr/viral/trelh-kon...y.4499541.html
se 1.25x πρέπει να παίζει, αλλά και πάλι, κάνει επικίνδυνους ελιγμούς σε δρόμου με ιδιαίτερη κίνηση. Κανονικά θα είχε συλληφθεί, αλλά ντάξει τώρα, Ελλάδα. Το πολύ πολύ να πάει να πει ότι είναι από βίντεο γκέιμ και να τον αφήσουν ελεύθερο και να του ζητήσουν και συγνώμη για την ταλαιπωρία
΄
ή μπορει να πει ότι κυνηγαγε αυτόν που ετρεχε και να του δωσει η αστυνομια άλλη μια τιμητικη πλακα!
Hoichi is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to Hoichi For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 10:51.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.