RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-08-2022   #6331
Chrisk7
Πεντάδα
 
Chrisk7's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 10,311
Liked: 6,440
Likes: 29,609
Default

Quote:
Originally Posted by Eleni7 View Post
Έχω μείνει στα βιβλία ακριβώς πριν το Α Dance with Dragons. Τους έχω όμως ήδη στα χέρια μου και τους 2 τόμους. Και η ερώτηση είναι, τα διαβάζεις ή δεν τα διαβάζεις περιμένοντας την σειρά; Η οποία βέβαια μπορεί να κρατήσει μέχρι 5-6 σεζόν, οπότε βράστα.
Αυτο το Dance with Dragons,δεν εχει σχεση με τη σειρα που βγηκε τωρα, ειναι το τελευταιο απο το A Song of Ice and Fire και αν δεν κανω λαθος περιεχουν γεγονοτα που δειχνουν στην 5-6 σεζον του Game of Thrones
Υποτίθεται ειναι να βγουν αλλα 2 (λολ)

To House of the Dragons βασιζεται στο Fire And Blood το 1ο μερος περιμενουμε και 2ο (ξανα λολ) και καποιες αλλες νουβελες με prequel ιστοριες (τυπου σιλμαριλιον)
(εντιτ αυτες που λεει ο DC7 )
__________________
Seven deadly sins
Seven ways to win
Seven holy paths to hell
And your trip begins

Last edited by Chrisk7; 23-08-2022 at 18:51.
Chrisk7 is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Chrisk7:
Old 23-08-2022   #6332
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,583
Liked: 14,189
Likes: 80,196
Default

Αμα σας τα τελειωσει ο γερος τωρα που την εχει δει υπερσελεμπριτυ και ασχολειται με τις τηλεορασεις να μου γραψετε.

το οποιο ειναι και κριμα γενικα, ξερω κοσμο που διαβαζε το πρωτο A Song of Ice and Fire απ τα τελη 90ς
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 23-08-2022   #6333
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,466
Likes: 17,849
Default

Δεν ελπίζουμε για τα βιβλία πια. Αφου με τον κόβιντ δεν τελείωσε το winds of winder δεν θα τα τελειώσει ποτέ. Να είμαστε ευτυχισμένοι αν τα δώσει τα δικαιώματα να τα τελειώσει κάποιος-α συνεργάτης του.
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post:
Old 24-08-2022   #6334
DESO
Πεντάδα
 
DESO's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,675
Liked: 4,453
Likes: 4,390
Default

Ωραίο το πρώτο επεισόδιο του HoD αλλά δεν έχει την ατμόσφαιρα του πρώτου κύκλου (αν το πάμε συγκριτικά) του GoT. Άσχετα αν τα κάνανε σκατά στο τέλος, το GoT σε καθήλωνε, αυτό δεν το ένιωσα με το HoD. Ευτυχώς δεν ξέρω τι παίζει και θα προσπαθήσω να αποφύγω τα spoilers.

Επίσης φοβάμαι για την σειρά του LOTR. Τεράστιο hype επί σειρά ετών (από τότε που ανακοινώθηκε πως θα γυριστεί) και μέχρι στιγμής τα trailers μου φαίνονται κάτω των προσδοκιών. Μακάρι να κάνω λάθος.
DESO is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2022   #6335
Dimaras7
Πεντάδα
 
Join Date: May 2013
Posts: 9,568
Liked: 18,530
Likes: 22,446
Default

Το A Song of Ice and Fire είναι σειρά βιβλίων όπου αναπτύσσονται χαρακτήρες με μεγάλο βάθος. Το Fire And Blood είναι fictional history. Γεγονότα - γεγονότα - γεγονότα.
Dimaras7 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2022   #6336
Radiculus
Πεντάδα
 
Radiculus's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Location: Πειραιάς
Posts: 1,878
Liked: 19,226
Likes: 5,252
Default

Εγώ πάλι δεν έχω καμμιά διάθεση να κάτσω να το δω μετά την ξενέρα που φάγαμε με το got (δεν είμαι και targaryen enthusiast κιόλας).
Βγάλε το winds of winter γτχσ!
__________________
Quote:
Originally Posted by Chrisk7 View Post
θελω να παω στο σεφ να βαλω το μικροφωνο στον κωλο του μαλακα
Radiculus is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2022   #6337
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,466
Likes: 17,849
Default

Quote:
Originally Posted by Dimaras7 View Post
Το A Song of Ice and Fire είναι σειρά βιβλίων όπου αναπτύσσονται χαρακτήρες με μεγάλο βάθος. Το Fire And Blood είναι fictional history. Γεγονότα - γεγονότα - γεγονότα.
Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι χαρακτήρες δεν αναπτύσσονται σε βάθος, το πρόβλημα είναι ότι στην σειρά βιβλίων a song of fire and ice έχεις χαρακτήρες point of view, έτοιμους διαλόγους, ετοιμη κλιμάκωση, έτοιμους δευτερεύοντες χαρακτήρες κτλ. Εδώ έχουμε ένα σενάριο, δεν υπάρχουν διάλογοι, σετ απ σκηνών, δεν έχουμε παρά ελάχιστους διαλόγους και δεν έχουμε point of view. Δεν σημαίνει ότι είναι αρνητικό αυτό, σημαίνει ότι σεναριακά χρειάζεται πολύ περισσότερη δουλειά για να έχει καλό αποτέλεσμα. Ισως για αυτό έχουν δώσει μεγαλύτερο ρόλο στον GRR Martin στην παραγωγή, από ότι στο GoT που ειχες τα πάντα έτοιμα και έπρεπε να ασχοληθείς με πράγματα της παραγωγής (ερμηνείες, εφέ κτλ). Τουλάχιστον εδώ έχεις επαγγελματία συγγραφέα και όχι βλήματα οπως οι DnD που ήταν ανίκανοι να γράψουν μια έκθεση 5 σελίδων (και φάνηκε με την μετέπειτα καριέρα τους αυτό) πόσο μάλλον να τελειώσουν ενα καταπληκτικό σενάριο που ο ίδιος ο δημιουργός του αδυνατεί να το τελειώσει! Τες πα, το πρόβλημα των δευτερεύων χαρακτήρων θα φανεί, γιατί το GoT (πρώτοι κυκλοι) το απογειώνουν όχι μόνο ο Τύριον, η Νταινέρις, ο Τζόν , η Αρυα, η Σανσα και ο Μπράν, αλλα και ο Μικροδάχτυλος, ο Βαρυς, ο Θιον, η Σερσέι, ο Ταργουιν, ο Σαμ κτλ. Στο blood and fire δεν έχεις τέτοιους και αν έχεις, δεν έχεις ετοιμο υλικό, πρέπει να δημιουργηθεί απο το 0. Παρόλα αυτά είμαι αισιόδοξος για ένα και μόνο λόγο, γιατί στο πρώτο επεισόδιο δεν είδα τις μαλακίες που έκαναν στους τελευταίους κύκλους. Ουτε τηλεμεταφορές είδα, ούτε να γεμίζουν το επεισόδιο με σκηνές σεξ, δράκους βυζιά και βία χωρίς λόγο και αιτία ύπαρξης. Μονο σε 1-2 σκηνές προσπάθησαν να σε εντυπωσιάσουν με κάτι τέτοια, κατα τα άλλα το επεισόδιο είναι πιλοτικό ουσιαστικά και σε βοηθάνε να δεις το σετ απ της ιστορίας και να γνωρίσεις τους νέους πρωταγωνιστές.
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον DCS7:
Old 13-09-2022   #6338
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,466
Likes: 17,849
Default

ποσο καλό γίνεται το HotD... Καλογραμμένοι χαρακτήρες με αδυναμίες και δυνατότητες με τα καλά τους και τα κακά τους. Πολύ συζήτηση και Οτο γαμιέσαι
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον DCS7:
Old 19-09-2022   #6339
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,466
Likes: 17,849
Default

να θυμάσαι μικρέ, η μητέρα σου διάλεξε εσένα να πεθάνεις...
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2022   #6340
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,183
Liked: 50,696
Likes: 122,395
Default

Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
ποσο καλό γίνεται το HotD... Καλογραμμένοι χαρακτήρες με αδυναμίες και δυνατότητες με τα καλά τους και τα κακά τους. Πολύ συζήτηση και Οτο γαμιέσαι
Εξαιρετική δουλεία. Και εγώ έχω κρατήσει το γεγονός πως δεν υπάρχει "καλός" και "κακός" χαρακτήρας μέχρι τώρα (στο GoT πχ, παίζει από το 1x01 να είχες ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου τους κακούς και τους καλούς, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον). Τους έχουν παρουσιάσει όλους έτσι ώστε να βλέπεις και τις καλές και τις κακές στιγμές τους. Και όλοι από την μεριά τους έχουν τα δίκια τους. Ακόμη και ο Daemon που δείχνει "κάθαρμα" με ορισμένες ενέργειές του, έχει δείξει και σημάδια που σε κάνουν να τον συμπαθήσεις και να θες να δεις πως θα συνεχιστεί η ιστορία του.

Παρόλα αυτά το "Ότο γαμιέσαι" είναι μια σταθερά.

Last edited by Eleni7; 22-09-2022 at 23:36.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Eleni7:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:13.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.