RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-04-2016   #3261
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Πες την.

Η λίστα δεν είναι εύκολο να βοηθήσει και πολύ, παρά μόνο στη μικρή περίπτωση που κάποιο από τα λινκς θα κάνει "κλικ" σε κάποιον... αν γίνει αυτό, τότε μετά καλό θα είναι αυτός ο κάποιος να κάνει ολοκληρωμένο ψάξιμο για την πορεία του τύπου που του άρεσε. Κι εδώ είμαι εγώ ευχαρίστως να προτείνω δίσκους κλπ, μιας που τους έχω λιώσει χρόνια τώρα.

Last edited by Dude; 06-04-2016 at 20:14.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2016   #3262
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,883
Liked: 34,003
Likes: 48,767
Default


Last edited by Άγιος Πέτρος; 06-04-2016 at 20:21.
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 06-04-2016   #3263
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Κι ένα βλάσφημο τοπ 10 (random σειρά γιατί αν ειναι τους κατατάξω κιόλας σωθήκαμε)

Jimmy Hendrix
Ήταν από τα πρώτα μου ακούσματα. Δημοτικό πήγαινα και άκουγα All along the watchtower, Johnny B. Goode και τόσα άλλα "κλεμμένα", που όμως τους έδινε μια άγρια ομορφιά

Jimmy Page
Νταξ, όταν "ταΐζεις" εδώ και χρόνια με τις ιδέες και τις δημιουργίες σου, δε μπορείς παρά να ανήκεις στο top 10. Οποιοδήποτε τοπ

@Achilles Last Stand


David Gilmour
Τι είναι αυτό που ακούμε ρε;
Slide guitar
Α!
Ορίστε λαμπρό παράδειγμα που η φλυαρία μπορεί να προκαλέσει ανατριχίλες.


Rory Gallagher
Τα 'παμε για τον Ιρλανδό, μην τα ξαναλέμε. Αυτοδίδακτο εννιάχρονο κατουράει από απόσταση πολλους μεγάλους κιθαρίστες

Ritchie Blackmore
Αδικεί πολύ τον εαυτό του ο πορνόγερος που μόλις είδε την Candice έγινε χίπης. Ή ήταν από πριν; Δε θυμάμαι, έκανε όμως το Times they are changin να ακούγεται νερόβραστο. Αν δεν ήταν τρελός θα ήταν ακόμα μεγαλύτερος. Μπορεί και όχι. ΑΑλλά διάολε όταν ακούς το Stargazer σου τρέχουν τα σάλια σα βρέφος 7 μήνων στη θέα του βυζιού

Slash
Προσωποποιημένη αλητεία. Σεβαστικός παρόλα αυτά. Σε ό,τι συνεντεύξεις του έχω διαβάσει, πάντα έχει να λέει για τις επιρροές του. Κρίμα που τα κανε πουτανα όλα ο Axl, η κινέζικη δημοκρατία θα χε υλοποιηθεί στην πραγματικότητα και ο Slash θα 'παιζε σόλο έξω από την εκκλησία

το sweet child 'o mine

ή το patience

ή ό,τι να 'ναι


Tony Iommi
Δε νομίζω να χρειάζεται να γράψω κάτι.

Mikael Akerfeldt
Πάμε στο πρώτο βλάσφημο. Όταν κυκλοφόρησαν οι Opeth, δημιούργησαν (ή ενίσχυσαν) ένα ρεύμα τόσο έντονο που ακόμα και σήμερα όλες οι wannabe καφρόμπαντες τους έχουν σα σημείο αναφοράς. Σουηδός, για άλλους δε λέει τίποτα για άλλους λέει πολλά

Adam Jones
Ένα ακόμα βλάσφημο. Άλλη μια μπάντα που δημιούργησε πιο πολύ απ' ότι εμπνεύστηκε. Και μπορεί ο εγκέφαλος να είναι ο Maynard, αλλά όταν βάζεις να ακούσεις εργαλείο παθαίνεις ένα κοκομπλόκο με την κιθάρα.

Angus Young
Νταξ. Δε νομίζω να πιάνει κανείς άλλος τόσο ψηλό ranking σε όλες τις κατηγορίες. Δηλαδή σου λένε "δώσε μου τον ορισμό του hard rock", τι κάνεις. Duck walk μέχρι το player και βάζεις AC/DC

Honorable mentions
Frusciante (πολύ στάσιμος ή είναι ιδέα μου; )
Mark Knopfler (έχω πιει ξύδια για γυναίκα ακούγοντας Dire Straits εγώ...)
Tom Morello (o μοναδικός που αναρωτιόμουν "να τον βάλω 11ο στη δεκάδα; κανείς δε θα το καταλάβει, αλλά μετά είπα "υπάρχει και ο Dude, θα με μαρτυρήσει)
Jeff Hanneman (μπαινοβγαίνει στο honorable mentions)
Garry Moore (Phil Lynott, άλλος ένας Ιρλανδός που πέθανε πολύ νωρίς, άφησε πίσω του μεγάλη κληρονομιά όμως)
Brian May (καθαρά λόγω γούστων δεν μπήκε στη δεκάδα)
Dimebag Darrell (δηλαδή τι ακούγαμε προ Panter και τι ακούγαμε μετά Pantera)
Chuck Berry & B.B. King (γιατί αλλιώς θα ήμουν ασέβαστος)
Εδώ. Στο βλάσφημο. Και στις καρδιές μας.

Last edited by Dude; 06-04-2016 at 20:34.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 06-04-2016   #3264
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,883
Liked: 34,003
Likes: 48,767
Default

Τι έγινε τώρα; με αποστόμωσε; τι σόι τρίπλα ήταν αυτή;
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 06-04-2016   #3265
Master of disaster
Πεντάδα
 
Master of disaster's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4,437
Liked: 8,671
Likes: 13,739
Default

Blackmore > Page any day of the year any year .. Πάντως από όσους κιθαρίστες εχουν ειπωθεί αν κρεμόταν η ζωή μου και έπρεπε να διαλέξω έναν να με εκπροσωπήσει σε guitar battle θα ήταν ο Satch (Satriani)
Master of disaster is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2016   #3266
Eddie Johnson
Moderator
 
Eddie Johnson's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Patras
Posts: 2,570
Liked: 12,301
Likes: 7,886
Default

Ενας ακομα που εφερε επανασταση στο αθλημα

__________________
θΡΥΛΕ ΝΤΟΥ
Eddie Johnson is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Eddie Johnson For This Useful Post:
Old 06-04-2016   #3267
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Eddie Johnson View Post
Ενα ονομα που δεν εχει αναφερθει και αξιζει γιατι τραβαει το καρο τα τελευταια χρονια μονος του στο ειδος του ειναι ο κυριος
Λίγο ψέμα αυτό. Ο Bonamassa για λόγους που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς πουλάει παραπάνω δίσκους από άλλους στο blues-rock. Αλλά παίζουν και άλλοι ωραία πράγματα, δεν είναι ο μόνος. Π.χ.:






Quote:
Originally Posted by Eddie Johnson View Post
Buckethead.
Mιλαμε για φρικιο της κιθαρας.
Ωδη στον MJ

Βασικά τα 2 πρώτα που πόσταρες είναι νομίζω συνολικά τα πιο αξιόλογα-ξεχωριστά πράγματα που έχει βγάλει. Του βγάζω και το καπέλο (σόρυ τον κεσέ) για την όλη underground ποικιλόμορφη πορεία που έχει (και όχι μόνο, μέχρι και εδώ - να'ναι καλά ο Bootsy - τον πετυχαίνεις)... τώρα κατ'εμέ δεν είναι όλα όσα κάνει ισάξιου ενδιαφέροντος από κει και πέρα.

Last edited by Dude; 06-04-2016 at 21:53.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2016   #3268
Eddie Johnson
Moderator
 
Eddie Johnson's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Patras
Posts: 2,570
Liked: 12,301
Likes: 7,886
Default

Δεν διαφωνω υπαρχουν αρκετοι μπλουζιστες,ισως η παρουσια του Bonamassa σαν παιδι θαυμα απο τα 12 να χει παιξει καποιο ρολο.Αλλα και περα απο αυτο για μενα προσωπικα εχεi βγαλει πιο ενδιαφεροντα πραγματα τα τελευταια δεκα χρονια.Αυτος ο Bramhall τι τρελος που ειναι,δεν θυμαμαι αλλον να κραταει ετσι την κιθαρα,εξαιρετικος και μαγκας ως κιθαριστας του Waters,αντεξε τη σκια του Gilmour.Αλλοι εξαιρετικοι καλλιτεχνες που ακουω ειναι οι Αynsley Lister,Jonny Lang,Kenny Wayne Shepherd,Melvin Taylor, οι Gov't Mule,προφανως θα τους γνωριζεις.Κατα τα φαινομενα συμφωνουμε οτι ο S.R.V ηταν ο GOAT του ειδους.Αληθεια για τον κυριο τι γνωμη εχεις;



Ο Buckethead τωρα ειναι ολοκληρη κουβεντα,αν σκεφτεις οτι περσι μονο εβγαλε 117 τομους,τα ονομαζει pikes,μουσικης ειναι λιγο δυσκολο να χεις πληρη εικονα.Σαν ικανοτητα και ευρος που μπορει να παιξει τον εχω στη κορυφη,ινδαλμα του ο Lane.Aπο κει και περα ισχυει και το εκαστος στο ειδος του,οπως και το οτι αλλο το να εισαι καλυτερος τεχνικα και αλλο το να εισαι influential και συμβολο.Απο κει συνηθως προκυπτουν και οι διαφωνιες των fans.
__________________
θΡΥΛΕ ΝΤΟΥ

Last edited by Eddie Johnson; 06-04-2016 at 23:00.
Eddie Johnson is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2016   #3269
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Κατα τα φαινομενα συμφωνουμε οτι ο S.R.V ηταν ο GOAT.
Τώρα ναι, συμφωνούμε.

Sardinas δεν μου λέει και πολλά. Ίσως να φταίει και που τον είχα δει στο λάιβ του Vai στο κλειστό του Σπόρτινγκ και μου είχε πάρει τα αυτιά, αλλά δεν μπορώ να πω ότι και πριν από αυτό (που τον είχα δει σε βίντεο) με είχε εξιτάρει το παίξιμό του να τον ψάξω.

Υ.Γ.: Και ο Eric Gales παίζει όπως τον Bramhall, όχι επειδή είναι αριστερόχειρας, επειδή έτσι τον έμαθε να παίζει ο αδελφός του μικρός (ιδού το ξεκίνημα).

Last edited by Dude; 06-04-2016 at 23:48.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 07-04-2016   #3270
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,582
Liked: 14,185
Likes: 80,188
Default

Αφου αναφερθηκε ο Sardinas, μπορω να σας απονειμω βραβειο ποιοτητας στο τοπικ.
Ευγε.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Darkling:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 21:17.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.