RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-07-2010   #491
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Όχι, μια χαρά γράφουμε, για να προλάβω προειδοποίησα όμως.

Δεν μιλάω για την αποχή μόνο. Μιλάω για το ότι οι 3 αποφασίζουν για τους 10.

Δε γίνεται να έχεις κυβέρνηση με πλειοψηφία βουλευτών και να συμβαίνει αυτό.

Οι 300 θα έπρεπε να μοιράζονται αναλόγως, ότι ποσοστό ψήφων παίρνεις, τέτοιο ποσοστό βουλευτών.

Όχι ότι θα έλυνε το πρόβλημα με τη ζωή μας γενικότερα αυτό, κουβέντα να γίνεται όμως.. :d
δηλαδη απλη αναλογικη. με βρισκεις συμφωνο μεν, με καποιες επιφυλαξεις δε.
ετσι θα προεκυπταν κυβερνησεις συνεργασιας που λογω του οτι ειμαστε στην ελλαδα θα ειχαν αβεβαιο μελλον.

μακαρι να αλλαζαμε μυαλα και να γινοταν οσοι ασχολουνται με την πολιτικη να βαλουν στην ακρη τους κομματικους κομπλεξισμους και τις παπαρολογιες και να δουν πως μπορουν να συνεργαστουν για το καλο του τοπου.
αμα γινοταν ποτε αυτο και η απλη αναλογικη θα ηταν απολυτα εφικτη!
__________________
tc-g6 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2010   #492
Red Unity
Πεντάδα
 
Red Unity's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Αθήνα
Posts: 1,875
Liked: 1,184
Likes: 1,551
Default

Quote:
Originally Posted by tc-g6 View Post
το καλο του τοπου.!
2:41 και είπα ας δω από ένα ξέμπαρκο λαπτοπάκι που βρήκα τι λένε.

Σόρυ που σχολιάζω μόνο τα δικά σου, δεν το κάνω επίτηδες, απλά δεν προλαβαίνω τώρα να διαβάσω τα άλλα (μάλλον δεν έχω το κουράγιο).

Απλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι.

Δεν υπάρχει "καλό του τόπου", ούτε "εθνικό καλό".
Αυτή είναι η μεγαλύτερη παγίδα που υπάρχει και που συνεχώς πιπιλιέται από τα ΜΜΕ.

Στην Ελλάδα ζεις εσύ, ζει και ο Κόκκαλης.
Το δικό σου καλό, δεν ταυτίζεται με το καλό του Κόκκαλη (για την ακρίβεια είναι αντίθετα).

(Και δε μιλάω για τον Ολυμπιακό. )

Ένα το κρατούμενο.

Το άλλο κρατούμενο είναι ότι τα κυρίαρχα κόμματα αποτελούν τους "φρόντμεν" ενός συστήματος που έχει φτιαχτεί για να πρωωθούνται τα συμφέροντα του κάθε Κόκκαλη (κατά κύριο λόγο).
Που σημαίνει ότι αυτοί υπηρετούν αυτά τα συμφέροντα.
Που σημαίνει ότι υπηρετούν κάποια συμφέροντα που όπως είπαμε πριν είναι αντίθετα με τα δικά σου.
Που σημαίνει ότι δε γίνεται να υπηρετούν και τα δικά σου και τα άλλα συμφέροντα.
Που σημαίνει ότι 2 είναι τα "στρατόπεδα" (και παγκοσμίως και στην Ελλάδα).
Που σημαίνει ότι δεν υπάρχει εθνικό καλό, παρά μόνο δικό σου καλό και δικό τους καλό.
Που σημαίνει ότι πάω για ύπνο.

edit: Πήγε 2:53 μέχρι να τελειώσω το ποστ. Ουάου.
edit: 2:54.
__________________

Red Unity is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2010   #493
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,858
Liked: 79,488
Likes: 59,761
Default

Quote:
Originally Posted by Red Unity View Post
2:41 και είπα ας δω από ένα ξέμπαρκο λαπτοπάκι που βρήκα τι λένε.

Σόρυ που σχολιάζω μόνο τα δικά σου, δεν το κάνω επίτηδες, απλά δεν προλαβαίνω τώρα να διαβάσω τα άλλα (μάλλον δεν έχω το κουράγιο).

Απλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι.

Δεν υπάρχει "καλό του τόπου", ούτε "εθνικό καλό".
Αυτή είναι η μεγαλύτερη παγίδα που υπάρχει και που συνεχώς πιπιλιέται από τα ΜΜΕ.

Στην Ελλάδα ζεις εσύ, ζει και ο Κόκκαλης.
Το δικό σου καλό, δεν ταυτίζεται με το καλό του Κόκκαλη (για την ακρίβεια είναι αντίθετα).

(Και δε μιλάω για τον Ολυμπιακό. )

Ένα το κρατούμενο.

Το άλλο κρατούμενο είναι ότι τα κυρίαρχα κόμματα αποτελούν τους "φρόντμεν" ενός συστήματος που έχει φτιαχτεί για να πρωωθούνται τα συμφέροντα του κάθε Κόκκαλη (κατά κύριο λόγο).
Που σημαίνει ότι αυτοί υπηρετούν αυτά τα συμφέροντα.
Που σημαίνει ότι υπηρετούν κάποια συμφέροντα που όπως είπαμε πριν είναι αντίθετα με τα δικά σου.
Που σημαίνει ότι δε γίνεται να υπηρετούν και τα δικά σου και τα άλλα συμφέροντα.
Που σημαίνει ότι 2 είναι τα "στρατόπεδα" (και παγκοσμίως και στην Ελλάδα).
Που σημαίνει ότι δεν υπάρχει εθνικό καλό, παρά μόνο δικό σου καλό και δικό τους καλό.
Που σημαίνει ότι πάω για ύπνο.

edit: Πήγε 2:53 μέχρι να τελειώσω το ποστ. Ουάου.
edit: 2:54.
Έτσι, όπως λέει και μια ψυχή άλλωστε

"...Δεν υπάρχουν σύνορα και δεν υπάρχουν διαφορές, υπάρχει μόνο μάχη μέσα σε αστικές φυλακές..."

Η ψυχή ξέρει.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 30-07-2010   #494
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

φυσικα και υπαρχει κοινο καλο, δε ζουμε σε μια κοινωνια μονοι μας ουτε ως ταλιμπαν ανεξαρτητα απο τους γυρω μας.
υπαρχουμε μαζι με το συνολο αυτων που διαμορφωνουν το ελληνικο εθνος (και οχι φυλη, γενος και λοιπες μλκς) και με αυτους πρεπει να συμβιωνουμε με τροπο που να εξυπηρετειται το καλο του συνολο και ακομα καλυτερα το καλο ολων.

το οτι καποιοι στην νεοελληνικη δημοκρατια θελουν να ειναι περισσοτεροι ισοι αναμεσα στους ισους ειναι προβλημα της κοινωνιας που το επετρεψε κανοντας διαχρονικα λαθος πολιτικες και θρησκευτικοκοινωνικες επιλογες.
αυτο το συστημα πρεπει να ανατραπει ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ. με αγωνα στους δρομους και με σωστες επιλογες θα μπορουσε ισως να γινει (που δεν το βλεπω δυστυχως) αυτο. τοτε το συμφερον του ενος (πχ κοκκαλη) δεν θα μπορουσε να ειναι πανω απο το συμφερον του συνολου παρα μονο να συμβαδιζει.

συνορα σαφως και υπαρχουν! υπηρχαν σε ΟΛΕΣ τις ανθρωπινες κοινωνιες, υπαρχουν στο ζωικο βασιλειο και σε πολλες αναρχικες κοινοτητες.
μονο που τα συνορα πρεπει να ειναι καθαρα διοικητικα, να ενωνουν τους λαους και οχι να χωριζουν τους ανθρωπους.

δεν ειμαι ουτε αριστερος ουτε δεξιος, ουτε κομμουνιστης ουτε φασιστας, ουτε αναρχικος ουτε ρατσιστης και θρησκοληπτος.
ειμαι απλα αθεος, αντιδραστικος αλλα και πατριωτης (για οποιον μπορει να το αντιληφθει με την πραγματικη του εννοια και οχι αυτη του ακραιου εθνικιστη). για αυτο θαυμαζω τον ανταρτη των πολεων του μαριγκελα και οχι αυτον των συχρονων ιμιτασιον επαναστατων.
__________________
tc-g6 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον tc-g6:
Old 30-07-2010   #495
panas12
6ος Παίκτης
 
panas12's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 492
Liked: 271
Likes: 186
Default

Quote:
Originally Posted by tc-g6 View Post

ειμαι απλα αθεος, αντιδραστικος αλλα και πατριωτης (για οποιον μπορει να το αντιληφθει με την πραγματικη του εννοια και οχι αυτη του ακραιου εθνικιστη). για αυτο θαυμαζω τον ανταρτη των πολεων του μαριγκελα και οχι αυτον των συχρονων ιμιτασιον επαναστατων.
Αν και δεν συμφωνω πλήρως με όσα λες...αυτό το κομμάτι θα μπορουσα να το είχα γράψει κ εγω για να τοποθετήσω τον εαυτό μου πολιτικα-κοινωνικα.
Χαιρομαι ειλικρινά που υπάρχει και δευτερος
panas12 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to panas12 For This Useful Post:
Old 30-07-2010   #496
Red Unity
Πεντάδα
 
Red Unity's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Αθήνα
Posts: 1,875
Liked: 1,184
Likes: 1,551
Default

Quote:
Originally Posted by tc-g6 View Post
φυσικα και υπαρχει κοινο καλο, δε ζουμε σε μια κοινωνια μονοι μας ουτε ως ταλιμπαν ανεξαρτητα απο τους γυρω μας.
υπαρχουμε μαζι με το συνολο αυτων που διαμορφωνουν το ελληνικο εθνος (και οχι φυλη, γενος και λοιπες μλκς) και με αυτους πρεπει να συμβιωνουμε με τροπο που να εξυπηρετειται το καλο του συνολο και ακομα καλυτερα το καλο ολων.

το οτι καποιοι στην νεοελληνικη δημοκρατια θελουν να ειναι περισσοτεροι ισοι αναμεσα στους ισους ειναι προβλημα της κοινωνιας που το επετρεψε κανοντας διαχρονικα λαθος πολιτικες και θρησκευτικοκοινωνικες επιλογες.
αυτο το συστημα πρεπει να ανατραπει ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ. με αγωνα στους δρομους και με σωστες επιλογες θα μπορουσε ισως να γινει (που δεν το βλεπω δυστυχως) αυτο. τοτε το συμφερον του ενος (πχ κοκκαλη) δεν θα μπορουσε να ειναι πανω απο το συμφερον του συνολου παρα μονο να συμβαδιζει.

συνορα σαφως και υπαρχουν! υπηρχαν σε ΟΛΕΣ τις ανθρωπινες κοινωνιες, υπαρχουν στο ζωικο βασιλειο και σε πολλες αναρχικες κοινοτητες.
μονο που τα συνορα πρεπει να ειναι καθαρα διοικητικα, να ενωνουν τους λαους και οχι να χωριζουν τους ανθρωπους.

δεν ειμαι ουτε αριστερος ουτε δεξιος, ουτε κομμουνιστης ουτε φασιστας, ουτε αναρχικος ουτε ρατσιστης και θρησκοληπτος.
ειμαι απλα αθεος, αντιδραστικος αλλα και πατριωτης (για οποιον μπορει να το αντιληφθει με την πραγματικη του εννοια και οχι αυτη του ακραιου εθνικιστη). για αυτο θαυμαζω τον ανταρτη των πολεων του μαριγκελα και οχι αυτον των συχρονων ιμιτασιον επαναστατων.
Κάτι απλό..
Είναι "εθνικό συμφέρον" το να λιντσαριστούν τα αφεντικά και να κοινωνικοποιηθούν οι περιουσίες τους και τα εργοστάσια ή είναι "εθνικό συμφέρον" το να δεχτούμε τις μειώσεις μισθών και συντάξεων, προσπαθώντας "να βγάλουμε τη χώρα από την ύφεση", με την (ψεύτικη) ελπίδα ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μας επιστραφούν τα εργασιακά δικαιώματά μας;
Ο Πρετεντέρης και οι όμοιοί του λένε το δεύτερο (είναι οι ίδοι που λέγανε επί ΝΔ ότι τα ελληνικά στρατεύματα στο Αφγανιστάν υπηρετούσαν το "εθνικό συμφέρον", αλλά εγώ νομίζω ότι κάτι άλλο υπηρετούσαν).
Κάποιοι άλλοι λένε ότι το "εθνικό συμφέρον" είναι μια παγίδα, ένα δημιούργημα της φαντασίας μας που το φάγαμε από την ασταμάτητη προπαγάνδα τόσων και τόσων χρόνων μέσα από εφημερίδες, τηλεοράσεις, σχολεία κτλ. Αυτοί λένε ότι τα μοναδικά συμφέροντα που υπάρχουν σε όλον τον κόσμο είναι δύο και μάλιστα αντίθετα μεταξύ τους. Αυτά των καταπιεστών και αυτά των καταπιεσμένων.

Τώρα σχετικά με τη βία. Ο Μαριγκέλα περιγράφει στο εγχειρίδιό του τους αντάρτες πόλης στην χουντική Βραζιλία και ένα από τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν οι αντάρτες σύμφωνα με αυτόν είναι να ξέρουν να χειρίζονται πολύ καλά τα όπλα. Πώς είσαι λοιπόν εναντίον της βίας, αφού θαυμάζεις τον αντάρτη πόλης του Μαριγκέλα;
Κάτι άλλο τώρα, η ιστορία έχει δείξει ότι τα συστήματα πέφτουν μονάχα με τη βία. Η αλλαγή είναι αναγκαστικά βίαιη. Πόσο μάλλον λοιπόν σε ένα σύστημα τόσο καλά οργανωμένο και στημένο, που στηρίζεται το ίδιο στην καθημερινή βία (όχι απαραίτητα σωματική).

Χαίρομαι πάντως που βλέπω τόσους ψαγμένους (και άθεους) σε ένα οπαδικό-αθλητικό φόρουμ.
__________________


Last edited by Red Unity; 30-07-2010 at 16:57.
Red Unity is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2010   #497
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

Quote:
Originally Posted by red unity View Post
Κάτι απλό..
Είναι "εθνικό συμφέρον" το να λιντσαριστούν τα αφεντικά και να κοινωνικοποιηθούν οι περιουσίες τους και τα εργοστάσια ή είναι "εθνικό συμφέρον" το να δεχτούμε τις μειώσεις μισθών και συντάξεων, προσπαθώντας "να βγάλουμε τη χώρα από την ύφεση", με την (ψεύτικη) ελπίδα ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μας επιστραφούν τα εργασιακά δικαιώματά μας; ουτε το πρωτο ουτε το δευτερο αν το δουμε σε απολυτη βαση. απο τη μια πρεπει οι εχοντες να δωσουν στο κρατος (πχ προσθετες εισφορες) και ταυτοχρονα να ξεβρωμισει το συστημα που τους επιτρεπει τον πλουτισμο στις πλατες του συνολου και απο την αλλη πρεπει καποιοι να δεχθουν την μειωση μισθου και την αξιοκρατια. δεν μπορει να θυσαυριζει ο κοκκαλης πηδωντας εμενα αλλα ουτε ο εφοριακος να κανει μπιζνες και να εισπραττει μαυρο χρημα σκιζοντας μου το κωλοβαρδουλα. ουτε ο μπαρμπας μου να διδασκει 12 ωρες την εβδομαδα, να διακοπαρει 4 μηνες το χρονο και να τσεπωνει περισσοτερα απο την κοπελα μου που με δυο πτυχια δουλευει 10 ωρες την ημερα και κανει διακοπες 15 μερες (και αν). ε δε γινεται ρε πουστη. επισης επειδη εγω ειμαι ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΣ (και δεν ντρεπομαι για αυτο) και ο πατερας μου εχει δικια του δουλεια την οποια ακολουθω πρεπει να σου πω οτι οι μικρομεσαιοι ειμαστε σε αθλια μοιρα. απο τη μια μας κραζουν οι μισθωτοι και απο την αλλη μας ξεκολλιαζει το κρατος.
Ο Πρετεντέρης και οι όμοιοί του λένε το δεύτερο (είναι οι ίδοι που λέγανε επί ΝΔ ότι τα ελληνικά στρατεύματα στο Αφγανιστάν υπηρετούσαν το "εθνικό συμφέρον", αλλά εγώ νομίζω ότι κάτι άλλο υπηρετούσαν).
Κάποιοι άλλοι λένε ότι το "εθνικό συμφέρον" είναι μια παγίδα, ένα δημιούργημα της φαντασίας μας που το φάγαμε από την ασταμάτητη προπαγάνδα τόσων και τόσων χρόνων μέσα από εφημερίδες, τηλεοράσεις, σχολεία κτλ. Αυτοί λένε ότι τα μοναδικά συμφέροντα που υπάρχουν σε όλον τον κόσμο είναι δύο και μάλιστα αντίθετα μεταξύ τους. Αυτά των καταπιεστών και αυτά των καταπιεσμένων.
εθνικο συμφερον ειναι το συμφερον ενος εθνους οπως αυτο διαμορφωνεται με γνωμονα το καλο του συνολου κατω απο το πρισμα ομως της λογικης. δηλαδη κοινο συμφερον δεν μπορει να ειναι το να ξυνουμε τα παπαρια μας και να πληρωνομαστε (απο που?), ειναι ομως συγκεκριμενες εθνικες πολιτικες και οικονομικες πολιτικες που συμβαλλουν στην ευημερια του συνολου.

Τώρα σχετικά με τη βία. Ο Μαριγκέλα περιγράφει στο εγχειρίδιό του τους αντάρτες πόλης στην χουντική Βραζιλία και ένα από τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν οι αντάρτες σύμφωνα με αυτόν είναι να ξέρουν να χειρίζονται πολύ καλά τα όπλα. Πώς είσαι λοιπόν εναντίον της βίας, αφού θαυμάζεις τον αντάρτη πόλης του Μαριγκέλα; γιατι? ζουμε σε χουντα σαν αυτη που ειχε να αντιμετωπισει ο μαριγκελα? μπορει να μη ζουμε στην ιδανικη κοινωνια, ουτε στην καλυτερη δημοκρατια, αλλα σιγουρα δεν ζουμε οπως εζησε την εφηβεια του ο πατερας μου στην 7ετια και τη μεταπολιτευση. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΝΟΠΛΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ αλλα σε δημοκρατικες κοινωνιες ειμαι υπερ της βελτιωσης και της αλλαγες με αγωνες που δεν περιλαμβανουν την τυφλη βια. ο μαριγκελα το λεει ξεκαθαρα : "ο ανταρτης των πολεων μαχεται ενοπλος κατα της στρατιωτικης δικτατοριας (...). σαν επαναστατικος πολιτικος και ενθερμος πατριωτης παλευει για την απελευθερωση της χωρας του, ειναι φιλος του λαου και της ελευθεριας".
Κάτι άλλο τώρα, η ιστορία έχει δείξει ότι τα συστήματα πέφτουν μονάχα με τη βία. Η αλλαγή είναι αναγκαστικά βίαιη. Πόσο μάλλον λοιπόν σε ένα σύστημα τόσο καλά οργανωμένο και στημένο, που στηρίζεται το ίδιο στην καθημερινή βία (όχι απαραίτητα σωματική).
απλα διαφωνω, δεν πειραζει.

Χαίρομαι πάντως που βλέπω τόσους ψαγμένους (και άθεους) σε ένα οπαδικό-αθλητικό φόρουμ. και εγω το ιδιο! κυριως το "αθεος" το θεωρω αρετη!
σεβομαι απολυτα την καθε αποψη, η διαφωνιες εχουν να κανουν με την κοσμοθεωρια του καθενος.
__________________

Last edited by tc-g6; 30-07-2010 at 18:06.
tc-g6 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2010   #498
panas12
6ος Παίκτης
 
panas12's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 492
Liked: 271
Likes: 186
Default

Quote:
Originally Posted by red unity View Post
Κάτι απλό..
Χαίρομαι πάντως που βλέπω τόσους ψαγμένους (και άθεους) σε ένα οπαδικό-αθλητικό φόρουμ.
Είναι πολλοί οι άθεοι στην Ελλάδα ,απλά οι περισσότεροι απλά ''νιώθουν'' άθεοι και δεν το δηλώνουν ή αρκούνται στην αποστασιοποίηση απο τις παραδώσεις της θρησκείας.
Η ελληνική κοινωνία έχει ποτιστεί τόσο απο τα δογματα της ορθοδοξίας που ο άθεος αντιμετοπιζεται σαν λεπρός..γιαυτό και μας κάνει εντύπωση όταν μεσα απτη κουβέντα προκύπτει να είμαστε περισσότεροι απ οσοι φανταζόμασταν.

Προληπτικα αναφέρω οτι ,δεν θέλω να θείξω κανέναν μ αυτό το ποστ και έχω απολυτο σεβασμό σε κάθε πίστη και πολιτική θέση ,αλλά ασκώ και το δικαιωμά μου να εκφράζω την αντιθεσή μου.


Οσο για την βία -αν μου επιτρέπετε να μπω στη κουβέντα...
..θα έλεγα οτι τίποτα δεν είναι απο μόνο του ''κακό'' ή ''καλό''.Οταν σου στερούν τα πάντα υλικά και πνευματικά ,συχνά είναι ο μόνος τρόπος να ανταποδώσεις και να διεκδικήσεις όσα σου ανήκουν.Αυτό ισχύει απο τη καθημερινή ζωή μέχρι το κοινωνικό διαχωρισμό σε παγκόσμιο επίπεδο.
Αυτό δεν σημαίνει οτι η βία πρεπει να είναι η πρώτη επιλογή ως αντίδραση σε όσα μας ενοχλούν.
Ζούμε σε μια χωρα ,σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή όπου οι όποιες ιδεολογίες σε κομματικό επίπεδο έχουν αλλοιώθεί και χρησιμοποιόυνται μόνο για επικοινωνιακούς σκοπούς.
Οι φερόμενοι ώς σοσιαλιστές είναι υπάλληλοι του κεφαλαίου
οι φασίστες αναγγενούνται απτις στάχτες τους εκμεταλευόμενοι την οικονομική δυσχέρεια και χρησιμοποιώντας τα μέσα που τους προβάλουν σαν ποπ-αικονς
οι συντηρητικοι έχουν γίνει συντηρητικότεροι των προγώνων τους προσπαθώντας να ανακτήσουν το χαμένος τους έδαφος
και η αριστερά στερείται ηγετών και στρατηγικής συσπείρωσης του κόσμου της.
Απ'ολο αυτό το μπαστάρδεμα δεν θα μπορόυσε να γλιτώσει και η ''τρομοκρατία'' στην ελλάδα η οποία στερείται πραγματικών κινήτρων και θέλοντας η μη απλά ενισχύει τη προσπάθεια του κράτους να μας κρατά αποστασιοποιημένους απο τα γεγονότα-κουρνιασμένους στο καναπέ και τη καρέκλα του γραφείου μας.

Οι σφαίρες απαντώνται με σφαίρες..
Ο εχθρός όμως έχει αλλάξει οπλά και διαφορετική θα είναι και η επανάσταση που θα προκύψει...
..ίσως με ενα τρόπο που δεν τον φανταζόμαστε καν.
panas12 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2010   #499
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Από σήμερα ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και σας μιλάω απο τα εξωτικά Στύρα στη Νότια Εύβοια...το αλκοόλ ρέει και η διάθεση ειναι τρελά ανεβασμένη!!!!! απλά δεν θα γλυτώσετε από μένα!!!!!!!!!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to dora7 For This Useful Post:
Old 31-07-2010   #500
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

πολυ ωραια τα στυρα!!! Καλο καψιμο!!
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:39.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.