RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-04-2016   #2331
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,989
Likes: 48,759
Default

Νομίζω ο Dude ή ο Buendia, συγχωρέστε που δε θυμάμαι, ειχε γράψει για τις 3 κατηγορίες ταινιων: τις κουλτουροjetaime, τις αμερικανιές, και τις ενδιάμεσες (οκ, σίγουρα με διαφορετική ορολογία). Δεν έχω δει κάποια ταινία του Λάνθιμου αλλά νομίζω ότι πάει στην πρώτη κατηγορία

Όπως και να χει, αν καποιος είναι πιο εξοικειωμένος με ένα είδος, δύσκολα θα κρίνει τα υπόλοιπα. Αυτό συμβαίνει με όλες τις κατηγορίες. Μουσική για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να λέει ότι ακούει μεταλ και να μου φέρνει σαν παράδειγμα τους Maiden. Θα γελάσω λίγο και θα πω "έλα σοβαρά, τι μπάντες ακους;"


Για να έκανε τόσο ντόρο ο Αστακός, ή μάλλον για να μιλήσω για μια ταινία που είδα, για να έκανε τόσο ντόρο το Birdman, κάτι καλό θα είχε. Για μένα ήταν χάσιμο χρόνου αλλά οκ, όταν μου έλεγαν για μονοκάμερο και για συνεχόμενες σκηνές και τέτοια, κατάλαβα γιατί τους άρεσε
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 19-04-2016   #2332
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,928
Liked: 36,709
Likes: 23,957
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραγμα με μερικους σκηνοθετες.Θελοντας να κανουν κατι που θα τους ξεχωρισει απο τη μαζα, ξεχνανε οτι απευθυνονται και σε ενα κοινο.
Εντελώς φιλικά παιδιά, υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται δημιουργία στην τέχνη, και αυτό δεν αφορά κανένα κοινό (ίσα ίσα που όταν αρχίζει να αφορά εκ προοιμίου το κοινό, τόσο το πράγμα γίνεται πιο ψεύτικο). Αυτό αφορά το δημιουργό και μόνο.

Όταν το έργο του θα φτάσει στο κοινό, τότε βγαίνουν τα όποια αυθαίρετα ή μη συμπεράσματα από το κοινό κι από τους κριτικούς. Το ότι εδώ μέσα υπάρχουν 3-4 που πασχίζουν να δείξουν πόσο πολύ δεν γουστάρουν το Λάνθιμο, και άλλοι τόσοι από την ανάποδη, αποτελεί μια σχεδόν ασφαλή ένδειξη αυτού που λέει η μπασκετομάνα... ότι ο Λάνθιμος κάνει ό,τι κάνει σαν αυθεντικός δημιουργός. Αυτό σε κάποιους αρέσει, και του βγάζουμε και το καπέλο (εγώ για τον "Αστακό" συγκεκριμένα του το βγάζω), σε κάποιους όχι.

Υ.Γ.: Ο "Αστακός" δεν είναι ελληνικό σινεμά ακριβώς. Είναι μια διεθνής συμπαραγωγή, συγκεκριμένα αγγλογαλλοϊρλανδοελληνοολλανδική.

Δε διαφωνω με αυτο που λες για τη δημιουργια.Θα μιλουσαμε εδω μεσα για το Λανθιμο αν δεν ηταν Ελληνας;Επειδη προταθηκε για οσκαρ και ειναι Ελληνας εχει παρει μια φημη που για αυτο που κανει δε θα ειχε σε διαφορετικη περιπτωση.Για αυτο καθομαι κι εγω και ο οποιοσδηποτε που δεν εχει τις γνωσεις (σου) και σχολιαζει κατι που σε αλλη περιπτωση δε θα ηξερε καν.

Το αλλο που λεω για το ποσο σκληρα προσπαθουν να διαφοροποιηθουν, ειναι η αποψη μου γενικα για καποιους καλλιτεχνες γενικοτερα και οχι μονο για το Λανθιμο.Προσπαθουν (ειτε επειδη ειναι η καλλιτεχνικη τους φυση, ειτε επειδη κυνηγουν τη φημη και τη δοξα) να κανουν κατι το εξεζητημενο το οποιο στο μελλον μπορει να χαρακτηριστει "μπροστα απο την εποχη του", "πρωτοποριακο" κλπ.

Υγ:Ξαναλεω οτι δεν εχω καμια ιδιαιτερη επαφη με τις τεχνες.Εχω και τις επιφυλαξεις μου γενικα με το ποσοι πραγματικα εχουν ιδεα απο πραγματικη τεχνη.(Το βιντεο που ειχε ποσταριστει και στο χουπς, που ενας τυπος πλασαρε σε εκθεση, πινακες απο τα ικεα ως εργα του εκατομμυριου με μεγαλη ευκολια ειναι ενα απλο παραδειγμα )
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2016   #2333
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,500
Likes: 1,316
Default

όταν προβλήθηκε πρώτη φορά ο Κυνόδοντας βρήκε διανομή μόνο σε μια αίθουσα στην Αθήνα . ελάχιστοι την είδαν από τότε . μετά από μήνες και αφού έκανε το μπαμ στις Κάννες ξαναπροβλήθηκε (ακόμα και σε μούλτιπλεξ) κι έγινε χαμός . ο Λάνθιμος ειναι γαλλική ανακάλυψη, οι προφέσορες εδώ τον χλεύαζαν μέχρι να διαβάσουν τους ύμνους των ξένων και να κάνουν κομανέτσι. Γι'αυτό και μόνο τον εκτιμώ,νίκησε το αρδοσύστημα των κριτικών. Σκηνοθετικά δε μου λέει και πολλά ,αλλά δε μου λέει και κανένας άλλος απο τους τωρινούς .Αν είναι μέγας δημιουργός ο Νόλαν,εεε τότε είναι και ο Λάνθιμος. Μαγκιά του ό,τι κατάφερε ,το σινεμά το λατρεύει , στις αίθουσες το έμαθε και στα βιντεοκλάμπ, όχι στις vip λέσχες, κλέβει μόνο από τους καλύτερους και με τις παράξενες ταινίες του κατάφερε να τον κυνηγούν οι σταρ και να διαχειρίζεται μεγάλα μπάτζετ και συνεργεία. Αυτό δεν είναι λίγο . Έπεσε και στην κατάλληλη χρονικά συγκυρία αφού κατάγεται από τη χώρα που συζητιέται πιο πολύ . Αυτό του έδωσε κι άλλη ώθηση . Σε 50 χρόνια αν ακόμα βλέπουν τις ταινίες του θα αποδειχτεί αν ήταν φούσκα ή κάτι παραπάνω
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to μπασκετομάνα7 For This Useful Post:
Old 19-04-2016   #2334
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,721
Likes: 30,032
Default

Τι σχέση έχει το αν τα κατάφερε κάποιος μόνος του με το αν πονάνε τα μυαλά μας με αυτό που βλέπουμε και θέλουμε να κλείσουμε την ταινία στο εικοσάλεπτο (και πολύ λέω);
Εδώ λέμε ότι μιλάμε για παράνοια στη συγκεκριμένη ταινία, κανένα ενδιαφέρον, πολύ αργή ταινία με χαμηλού επιπέδου διαλόγους και τραγικό τέλος...
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2016   #2335
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Δε διαφωνω με αυτο που λες για τη δημιουργια.Θα μιλουσαμε εδω μεσα για το Λανθιμο αν δεν ηταν Ελληνας;
Σίγουρα ναι. Αυτοί που είχαμε μιλήσει εξαρχής ήμασταν ο Σμερφ κι εγώ αν θυμάμαι σωστά, και είμαι σίγουρος ότι αν λεγόταν Λανθίμοφ ή Λανθιμόσκι θα λέγαμε τα ίδια, μην πω και περισσότερα.

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Για αυτο καθομαι κι εγω και ο οποιοσδηποτε που δεν εχει τις γνωσεις (σου) και σχολιαζει κατι που σε αλλη περιπτωση δε θα ηξερε καν.
Γενικά έχει σημασία όχι μόνο πόσες ταινίες βλέπει κανείς, αλλά και πώς τις βλέπει (με παρέα, μόνος, έχοντας κάνει κάποιου τύπου προσωπικό ψάξιμο από πριν για το δημιουργό κλπ). Όλα αυτά έχουν να κάνουν με το προσωπικό μεράκι του καθενός, καθώς το να είσαι αποδέκτης της τέχνης είναι κάτι προσβάσιμο στους περισσότερους. Ωστόσο αλλιώς βλέπεις μια ταινία εσύ, αλλιώς εγώ, αλλιώς ο Roger Ebert, και αλλιώς ο Tarkovsky. Εγώ πάντως κάποια ουσιαστική ιδιαίτερη γνώση δεν έχω, απλά πιθανολογώ ότι έχω δει μεγαλύτερου εύρους ταινίες από αρκετούς, και κάπως έτσι αναπτύσσονται και τα αισθητικά κριτήρια αντίστοιχα.

Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Τι σχέση έχει το αν τα κατάφερε κάποιος μόνος του με το αν πονάνε τα μυαλά μας με αυτό που βλέπουμε και θέλουμε να κλείσουμε την ταινία στο εικοσάλεπτο (και πολύ λέω);
Εδώ λέμε ότι μιλάμε για παράνοια στη συγκεκριμένη ταινία, κανένα ενδιαφέρον, πολύ αργή ταινία με χαμηλού επιπέδου διαλόγους και τραγικό τέλος...

Last edited by Dude; 21-04-2016 at 10:08.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 20-04-2016   #2336
pl@yer
Πεντάδα
 
pl@yer's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Salonica
Posts: 4,931
Liked: 5,874
Likes: 15,753
Default

Παιδιά, πέρα από τις γνώσεις που πιστεύω οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχουμε, απλά άλλος έχει δει περισσότερες ταινίες κι άλλος λιγότερες, είναι ξεκάθαρα και θέμα γούστου..

Δεν μπορεί να λες πχ ''Ο Λάνθιμος είναι άμπαλος'' ή ''Ο Κυνόδοντας είναι απάισια ταινία'' και να το θεωρείς γενικά αποδεκτό ..

Είναι απλά μια προσωπική γνώμη-κρίση..

Last edited by pl@yer; 20-04-2016 at 00:20.
pl@yer is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to pl@yer For This Useful Post:
Old 26-04-2016   #2337
rakos
Banned
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6,579
Liked: 714
Likes: 19,727
Default

ρε σεις βοηθηστε λιγο

Ψαχνω μια ταινια που πρεπει ειχε βγει το 10 ή το 11, νομιζω σκανδιναβικη με κατι εφηβους που στελνονταν σε αναμορφωτηριο-φυλακη σε ενα χιονισμενο νησι και τελικα εξεγειρονται και σκαει μεχρι και στρατος
2 χαρακτηριστικες σκηνες που θυμαμαι ειναι στην αρχη που δειχνει μια φαλαινα να βγαινει απο το νερο καθως μεταφερεται η καινουρια φουρνια παιδιων στο νησι και στο τελος που εχει παγωσει η θαλασσα και 2 παιδια προσπαθουν να αποδρασουν και σπαει ο παγος και ο ενας χανεται

Ελπιζω να την εχει δει εστε και ενας

Last edited by rakos; 26-04-2016 at 10:32.
rakos is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2016   #2338
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 882
Liked: 3,977
Likes: 5,140
Default

Kongen av Bastøy
__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.
hellalogh is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to hellalogh For This Useful Post:
Old 26-04-2016   #2339
rakos
Banned
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6,579
Liked: 714
Likes: 19,727
Default

εισαι ωραιος
rakos is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2016   #2340
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,912
Liked: 2,532
Likes: 34,839
Default

είδα το criminal

μακακοαμερικάνικο σενάριο που του δίνει και καταλαβαίνει. το αρμαγεδών μπροστά του φαίνεται ντοκιμαντερ στην ρεαλιστικότητα.
αρκετή δράση με σκληρές(αληθοφανέστατες) σκηνές
εξαιρετικές ερμηνείες

δείτε το, με καμιά προσφορά στα εισιτήρια αξίζει.

κατά τα άλλα, περιμένουμε τον άνθρωπο που γνώριζε το άπειρο να κάνουμε και επιστημονκή κριτική στις βλακείες ( ; ) που θα δούμε για τον ραμανουτζάν.

υ.γ: λάνθιμος ντον μπούλο. κάτω το σουεραλιστικό σινεμά.
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ

Last edited by μιγάδας; 28-04-2016 at 04:26.
μιγάδας is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:36.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.