RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-03-2010   #11
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
Έχω ένα ελάτωμα γενικά (όχι μόνο στις ταινίες). Αμα μου λες ένα παραμύθι φρόντισε να μην το καταλαβαίνω γιατί προσέχω πολλές λεπτομέρειες Με αυτήν την ένοια λοιπόν ειδικά η πρώτη ταινία με εκνεύρισε γιατί όπως την είδα στην αίθουσα είχε σφαγεί στο μοντάζ. Προφανώς όπως λες κι εσύ δεν μπορούσαν να χωρέσουν τα πάντα και ακόμα και από την extended version λείπουν ολόκληρα κεφάλαια του βιβλίου. Πήδαγε πράγματα σαν να παιζόταν σε fast forward. Αλλά υπήρχαν πράγματα που έβλεπα στην ταινία κι έλεγα δεν είναι δυνατόν. Γύρισαν σκηνές που έκοψαν πολύ άγαρμπα στο μοντάζ και σ'αυτό δεν μπορεί να μην έχει ευθύνη ο Γιαννά... εεεεε ο Τζάκσον!
π.χ. παίρνουν σαν δώρο από τα elf τους μανδύες με τις αγκράφες κλπ Δεν φαίνεται πουθενά η σκηνή που τους παίρνουν αλλά στην υπόλοιπη ταινία τους φοράνε και στη 2η ταινία τους χρησιμοποιούν κιόλας για να κρυφτούν. Και άλλα πολλά τέτοια ατοπήματα.
Συμφωνώ, κι εγώ τα είδα όλα αυτά κι έχεις χίλια δίκια!!! Απλά ήταν τόση η χαρά μου όταν έβλεπα τις ταινίες που είμαι (συνειδητά) λίγο πιο ελαστική στην κριτική μου.
Χαίρομαι που σου αρέσει το Dances with Wolves, πολυαγαπημένη ταινία!!!!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #12
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Για να πω κι ένα καλό να μη νομίζεις ότι μόνο κακόβουλα γράφω για τον Τζάκσον η σκηνή με τα θεώρατα αγάλματα στο ποτάμι αυτά με το απλωμένο χέρι που είναι ένα σε κάθε όχθη με άφησε άναυδο γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι την είχα σκεφτεί όταν διάβασα το βιβλίο. Μα ακριβώς!
Το dances with wolves είναι επική ταινία (και με ωραίο soundtrack) και απορώ που δεν την μνημονεύουν περισσότεροι, ούτε παίζεται στην τηλεόραση. Πάντα ήμουν με τους Ινδιάνους
Μια και είπα Ινδιάνοι και soundtrack θυμήθηκα τον κορυφαίο Ντάνιελ Ντέι Λιούις και την υπέροχη Μαντλιν Στόου Τελευταίος των Μοϊκανών.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #13
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Τελευταίος των Μοικανών!!! Κι αναρωτιόμουνα από το πρωί ποια έχω ξεχάσει!!!! Φοβερή!!!
Κι εγώ ΠΑΝΤΑ με τους Ινδιάνους....
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 06-03-2010   #14
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

@kk_SEF

Έχω ένσταση σε μία φράση που χρησιμοποίησες σε μια δυο περιπτώσεις... εννοώ το "δεν θέλω να τη δώ"... Γιατί ρε σύ; Πώς αλλιώς θα έχεις πραγματική άποψη επί του θέματος;

Υ.Γ προς όλους...
Για να μην δημιουργούμε πολλά θέματα κινηματογραφικής φύσης, και μιας που και ο Dipolico έκανε ήδη την αρχή να αναφερθεί σε σκηνοθέτες, το θέμα από "Αγαπημένες ταινίες" μετατράπηκε σε "Κινηματογράφος", έτσι ώστε εκτός από αγαπημένες ταινίες να αναφερόμαστε σε ό,τι θέλουμε... πρωταγωνιστές, σκηνοθέτες κλπ...
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 06-03-2010   #15
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Χαχαχα το περίμενα ότι θα υπήρχε ένσταση. Θέλει πολύ εξήγηση αλλά ήταν ο πιο απλός τρόπος να το πω. Πρόκειται για ταινίες που έχω δει τμηματικά ή ξέρω τέλος πάντων καλά για τι πρόκειται και για διάφορους λόγους έχω επιλέξει να μην τις δω τελικά. π.χ. υπερβολική βία, αναφορά σε περιθωριακούς-τελειωμένους κλπ. Εχω δει και τέτοιες ταινίες (π.χ. fight club) αλλά όσο περνάνε τα χρόνια τείνω να τις αποφεύγω συνειδητά. π.χ. μια ταινία που μου έχουν πει πόσο καλή είναι και ξέρω το ΜΑΓΙΚΟ της soundtrack αλλά με προτροπή κι όσων την είδαν ΔΕΝ θέλω να τη δω είναι το Requiem for a dream. Όλοι ξέρετε τη μουσική ακόμα κι αν δεν ξέρετε από που είναι
Μια παρεξηγημένη ταινία που θέλει πολύ γερό στομάχι να τη δεις και εγώ δεν θέλω να ξαναδώ είναι π.χ. το Μη αναστρέψιμος με τη ΘΕΑ Μόνικα. Ωμή όσο δεν παίρνει.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #16
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Μάλλον είσαι ο μέχρι τώρα πιο κουλτουριάρης του φόρουμ από ό,τι φαίνεται... Well done man! Δίνεις κίνητρο σε πολλούς να δούμε κι άλλα αριστουργήματα της 7ης τέχνης...
..Ναι, κουλτουριάρης ''χούλιγκαν''...χεχε

Απλά στα πλαίσια των σπουδών και του μετέπειτα ψαξίματος είχα επιβάλει στον ευατό μου απίθανα σινεφιλικά "βασανιστήρια''...

Όποιος γουστάρει σεναριακή ψιλοπαράνοια πάντως και κινηματογραφική μαστούρα, συστήνω με κλειτά μάτια
# Andrzej Zulawski &
# Peter Greenaway

Σκηνοθετικά πλάθουν σκηνές και καταστάσεις με ένα μοναδικό αξεπέραστο στυλ, εντελώς πρωτότυπο, ενώ τα σενάρια των ταινιών (γραμμένα απ΄τους ίδιους) πάντα ανορθόδοξα, πάντα άκομψα και politically incorrect, καταπιάνονται με θέματα αλλοπρόσαλα και μυστήρια, δίνοντας την αίσθηση του αλλόκοτου στα έργα τους...

υ.γ Λίγο πριν τον ύπνο χθες, ξέχασα απ' ότι βλέπω
# Pedro Almodovar
# David Lynch
# Orson Welles
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...


Dipolico is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dipolico:
Old 06-03-2010   #17
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

@kk_SEF

Μα δεν σου είπε κανείς ότι απαγορεύεται να μην θέλεις να ξαναδείς μια ταινία, ή να βαριέσαι να δείς μια ταινία για την οποία έχεις ακούσει διάφορα ή έχεις παρακολουθήσει τμηματικά... Ωστόσο εμένα η ένστασή μου είναι στο ότι δεν μπορείς να εκφράζεις άποψη για μια ταινία, όταν δεν την έχεις δει από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό... κάτι τέτοιο είναι άδικο για την ταινία, και σε καθιστά και μη φερέγγυο κριτή (at least for me).
Dude is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #18
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Εδώ με αδικείς γιατί δεν λέω πουθενά "Δεν θέλω να τη δω είναι χάλια" Λέω μόνο "Δεν θέλω να τη δω". Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι και αριστούργημα. π.χ. για το Requiem που είπα πριν έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά ΔΕΝ θέλω να τη δω. Εσύ δε λες κάποια βράδια γουστάρω να δω κωμωδία ή γουστάρω να δω γουέστερν; Ε... εγώ δεν το λέω κάποια βράδια μόνο. Κάποτε έβλεπα ότι κινούνταν σε θρίλερ με βρυκόλακες (fright night!!! ) λυκανθρώπους (νίκολσον πφάιφερ) κλπ. Τα τελευταία χρόνια τα έκοψα μαχαίρι (εξαίρεση ο Dracula του Κόπολα τον βλέπω anytime), αρνούμαι να τα δω πλέον και όσο πάει βγάζω το αίμα από τα έργα μου...
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kk_SEF:
Old 06-03-2010   #19
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
Εδώ με αδικείς γιατί δεν λέω πουθενά "Δεν θέλω να τη δω είναι χάλια" Λέω μόνο "Δεν θέλω να τη δω".
Έχεις ένα δίκιο εδώ... Μάλλον παρεξήγησα τα bold σου και το πήρα στραβά ...
Dude is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #20
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
υ.γ Λίγο πριν τον ύπνο χθες, ξέχασα απ' ότι βλέπω
# Pedro Almodovar
# David Lynch
# Orson Welles
Και θα στο έλεγα ειδικά για Almodovar αλλά νομίζω τα τρία ονόματα που έβαλες τώρα ζυγίζουν όσο όλα τα άλλα μαζί.
Almodovar όλες του οι ταινίες είναι τουλάχιστον καλές!
Lynch ο μόνος που οι περισσότεροι λατρεύουν τις ταινίες του χωρίς να καταλαβαίνουν Χριστό από το τι λένε τελικά. π.χ. Mulholland Dr πανέμορφη ταινία αλλά.... Όπως και Twin Peaks (αν και offtopic τι λέτε να ανοίξουμε κι ένα για τηλεοπτικές σειρές? )
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 09:44.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.