RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-04-2016   #2341
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Quote:
Originally Posted by hellalogh View Post
Θα μου βρεις τώρα σε παρακαλώ πολύ ένα torrent γιατί φαίνεται γαμηστερό το έργο και μου είχε ξεφύγει?
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Jasone:
Old 29-04-2016   #2342
medaphoar
Δωδεκάδα
 
medaphoar's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 103
Liked: 3,499
Likes: 94
Default

https://thepiratebay.se/torrent/7513...28EUS_XA%29.mk
medaphoar is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον medaphoar:
Old 30-04-2016   #2343
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,020
Liked: 15,108
Likes: 17,232
Default

High-Rise
Περιμενα αρκετο καιρο να την δω και ειχαν ακουστει αρκετα γυρω απο την ταινια. Σε μια σουρεαλιστικη 40οροφη πολυκατοικια οπου αναλογως τον οροφο μενουν και ατομα παρομοιας ταξης (κατι σαν κατακορυφο Snowpiercer σε αυτο τον τομεα χωρις το working class ομως) ο πρωταγωνιστης μετακομιζει στο μεσαιο μερος της πολυκατοικιας και βρισκεται στη μεση μιας συγκρουσης των αλλων δυο ταξεων. Περα απο σουρεαλιστικα στοιχεια και μερικες εμπνευσεις απο Κιουμπρικ(ακομα και το εξωφυλλο θυμιζει Clockwork Orange), η ταινια δε νομιζω πως εχει να προσφερει κατι καινουριο. Εχει προβληματα ρυθμου και αμα ηταν 90λεπτη αντι για 2ωρη θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερη. Στα θετικα η σκηνοθεσια, η φωτογραφια, το well-timed μαυρο χιουμορ και ο Hiddleston.

Οσοι σκεφτονται να την δουν, θα προτεινα καλυτερα το Delicatessen

Last edited by OneOfTheSmurfs; 30-04-2016 at 01:22.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 30-04-2016   #2344
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 882
Liked: 3,970
Likes: 5,140
Default

Το είδες σινεμά; Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει βγει Ελλάδα ακόμα στις αίθουσες.
Το βιβλίο του Ballard είναι φοβερό πάντως και την ταινία θα τη δω. Έχει και πολύ δυνατή διασκευή Portishead σε ABBA.
__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.
hellalogh is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2016   #2345
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,020
Liked: 15,108
Likes: 17,232
Default

Κυκλοφορει εδω και 1-2 μερες σε HD, το ειδα στον προτζεκτορα μου. To βιβλιο δεν το εχω διαβασει, αλλα απο την ταινια φαινεται ενδιαφερον. Και οντως η διασκευη των Portishead ηταν πολυ καλη


Last edited by OneOfTheSmurfs; 30-04-2016 at 18:27.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 03-05-2016   #2346
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Μερικές προτάσεις μετά από καιρό...

3 Γυναίκες (1977): Αφορά ένα όνειρο που έβλεπε ο Altman... Η ταινία κατ'εμέ είναι έργο τέχνης, πραγματικά ονειρική. Απλά μην τη δείτε περιμένοντας εξηγήσεις και απαντήσεις, ό,τι αίσθηση σας αφήσει στο τέλος εσάς έχει σημασία. Από τις καλύτερές του, αυτό φτάνει για να την τσεκάρει κανείς.

Weekend (1967): Η ταινία είναι φάση "Bunuel who?"... Σίγουρα από τις πιο αναρχικές-σουρρεαλιστικές δημιουργίες που έχουν υπάρξει. Μακάβρια δυστοπική σάτιρα, και πιθανά η πιο δυνατή και ουσιαστική ταινία του Godard.

Land And Freedom (1995): Loach στα ιστορικοπολιτικά του (θυμηθείτε "The Wind That Shakes The Barley")... Ταινία με έντονο πολιτικό περιεχόμενο, καθώς πρόκειται για δράμα σχετικό με τον ισπανικό εμφύλιο, μέσα από τη διήγηση ενός Άγγλου που συμμετείχε σε μια διεθνή μαρξιστική πολιτοφυλακή. Μικρό σπόιλερ πολιτικού χαρακτήρα:
/*Αν ανήκετε στο ΚΚΕ ή στην ΠΚΣ, δύσκολο να σας αρέσει. */

Make Way For Tomorrow (1937): Ταινία για τα γηρατειά, εφάμιλλη του "Tokyo Story" (εμένα μου άρεσε ακόμα πιο πολύ λόγω συσχετισμού χαρακτήρων). Τόσο ανθρώπινη που τη βλέπεις και μετά θες να τρέξεις στους δικούς σου (παππούδες, γονείς, οτιδήποτε) να τους αγκαλιάσεις.

Η Διπλή Ζωή της Βερόνικα (1991): Εντάξει, όπως και με το "3 Γυναίκες", κι εδώ μιλάμε για ποίηση και arthouse καταστάσεις. Εδώ η φάση είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή καλλιτεχνικά βέβαια, λόγω εκπληκτικής κινηματογράφισης. Kieslowski Θεός του σινεμά, Jacob ερωτεύσιμη σαν πρωταγωνίστρια.

Ο Γιος Του Σαούλ (2015): Κάποιοι έχουν αναφερθεί ήδη, έστω και αργά την είδα κι εγώ. Η ταινία είναι εξαιρετική πρόταση σαν γύρισμα, και παρόλο που εκ των πραγμάτων δεν είναι εύκολη, είναι τρομερά ειλικρινής στο κομμάτι της απεικόνισης της κόλασης του Ολοκαυτώματος (για να την εξυμνεί και ο Lanzmann - δημιουργός του "Shoah" - καταλαβαίνει κανείς). Πιθανά ταινία της χρονιάς που πέρασε.

Tales Of Ordinary Madness (1981): Έχουν βγει 3-4 ταινίες σχετικές με ποιήματα ή βιβλία του Μπουκόφσκι. Η συγκεκριμένη δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά το λάγνο ύφος του Ben Gazzara είναι πολύ ταιριαστό για τον αυτοβιογραφικό ρόλο του συγγραφέα Χένρυ Τσινάσκι (αν και εδώ έχει άλλο όνομα λόγω δικαιωμάτων). Προτείνεται ΜΟΝΟ για μπουκοφσκικούς.

Husbands (1970): Ίσως η αγαπημένη μου του Κασσαβέτη, καθώς είναι πολύ ταιριαστή και για την περίοδό της. Ταινία για τρεις φίλους 40άρηδες εραστές της ζωής, βασισμένη φουλ στον αυτοσχεδιασμό των ηθοποιών.

Possession
(1981): Καλτ δράμα πολανσκικών χαρακτηριστικών. Όσοι γουστάρουν με τέτοιου τύπου ψυχολογικές ανωμαλίες, θα τους αρέσει. Εμένα μου άρεσε, και νομίζω ότι η κυρία Adjani από μόνη της φτάνει για να αρέσει σε κάποιον η ταινία.

Last edited by Dude; 11-05-2016 at 19:22.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 03-05-2016   #2347
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,515
Liked: 14,107
Likes: 79,745
Default

Το Land and Freedom αναφερεται στο οσα εχει γραψει ο Oργουελ στο "Πεθαινοντας στην Καταλωνια" ? η ειναι αλλος τζενερικ αγγλος?
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2016   #2348
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Δεν το γνωρίζω για να σου πω, από wiki βλέπω ότι υπάρχουν ομοιότητες θεματολογικά, χωρίς να είναι μεταφορά του.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 03-05-2016   #2349
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,515
Liked: 14,107
Likes: 79,745
Default

οκ, θενκς. θα το δω.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2016   #2350
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Το Land and Freedom αναφερεται στο οσα εχει γραψει ο Oργουελ στο "Πεθαινοντας στην Καταλωνια" ? η ειναι αλλος τζενερικ αγγλος?
Ναι, ακριβώς σε αυτά αναφέρεται.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Buendia:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:58.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.