RedHoops  
--->

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-03-2010   #31
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
υ.γ Εκτός συναγωνισμού ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος και τα άπαντα του μοναδικού Θανάση Βέγγου..
ΘΒ ταινίες γέλιου! Αξεπέραστος και τεράστιος ηθοποιός και άνθρωπος δείτε το ντοκιμαντέρ που γυρίστηκε πριν 3-4 χρόνια για τη ζωή του!
To Memento το χρησιμοποιώ όποτε κάποιος με αναγκάζει να του πω το ίδιο πράγμα 3-4 φορές
Θυμήθηκα και τον Michael Moore αν και οι ταινίες του είναι ντοκιμαντέρ έχει πολύ καλό χιούμορ και στάζει φαρμάκι.

Last edited by kk_SEF; 07-03-2010 at 02:11.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kk_SEF:
Old 07-03-2010   #32
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Όντως τεράστια κινηματογραφική μορφή ο ''καλός μας άνθρωπος''... Και υπέροχη ''ψυχή βαθιά''.. Συμφωνώ kk_SEF...
Για μένα μες στην τριάδα των μεγαλύτερων κωμικών όλων των εποχών. Και με αυτή τη σειρά..

1. Buster Keaton
2. Θανάσης Βέγγος
3. Charlie Chaplin
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...


Dipolico is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2010   #33
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Εγώ πάλι να πω την αμαρτία μου το ΘΒ το θεωρώ ελαφρώς υπερτιμημένο... αλλά σίγουρα πρέπει να είναι ωραίος άνθρωπος.

Τώρα στα υπόλοιπα...

@kk_SEF
Όταν άρχισα να γράφω τη λίστα με τους αγαπημένους μου, μέχρι ένα σημείο έβγαιναν τα ονόματα αβέρτα, μέχρι που φτάνοντας στο νούμερο 26-27, είπα να σκεφτώ να βάλω άλλους 3 να το στρογγυλέψω στο 30... Όταν ξανακοίταζα τις αγαπημένες μου ταινίες για να θυμηθώ αγαπημένους ρόλους, θεώρησα ότι θα ήταν ανειλικρινές για τον εαυτό μου να μην βάλω τον John Goodman, που για μένα δίνει ρεσιτάλ στο The Big Lebowski (ενώ και σε όλους τους δεύτερους ρόλους που έχει συμμετάσχει κατά καιρους ήταν εξαιρετικός)... Για αυτό και τον έβαλα, και ας μην είναι household name όπως ο Denzel Washington ας πούμε...

Όσο για τον Pitt, σίγουρα πρόκειται για ηθοποιό που έχει δώσει κάποιες πολύ καλές ερμηνείες και έχει τρομερό βιογραφικό... Εν'ολίγοις έχει παίξει σε ταινιάρες, που θα ζήλευαν οι περισσότεροι που αναφέρονται στη λίστα μου. Παρόλα αυτά για μένα είναι ένα κλικ κάτω από όσους αναφέρω... Και να πώ και ένα πράγμα που όσο κι αν για κάποιους μπορεί να είναι τελείως ανούσιο και δευτερεύον, για μένα παίζει μεγάλη σημασία... Για τον ηθοποιό παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η χροιά της φωνής του... Όταν ακούς τη φοβερά μοναδική χροιά (και προφορά) του Connery ή την "αρρωστημένη" (καπάκι με τη ματιά) του Νίκολσον, κατευθείαν κολλάς... Το ίδιο ισχύει και για τη ματιά... Όταν βλέπεις ένα πλάνο του Ντι Κάπριο ή του Πιτ δεν γίνεται και καμιά κοσμοχαλασιά, ενώ από την άλλη με ένα πλάνο πάνω στη ματιά του Πατσίνο και του Νίκολσον, κατευθείαν μένεις στον τόπο... Όλα αυτά είναι στοιχεία που βοηθούν πολύ ένα μεγάλο ηθοποιό να μένει στην καρδιά του άλλου, και ο Μπραντ Πιτ (που ούτε το θεωρώ τόσο μεγάλο ηθοποιό, απλά πολύ καλό) νομίζω δεν τα έχει...

@Dipolico
1) Σπιτόκουτο ε; Ε είσαι χούλιγκαν... χαχα!

2) Για το θέμα των κωμικών ηθοποιών (που βέβαια δεν στέκει σαν όρος ιδιαίτερα, αφού αυτοί οι ίδιοι είναι απίστευτοι γενικώς ηθοποιοί), θα ανέφερα τους εξής:
- Jim Carrey
- Roberto Benigni
- Charlie Chaplin
- Peter Sellers
- Will Ferrell
- Steve Carell
- Ben Stiller
- Robin Williams
- Adam Sandler
- Γιάννης Μπέζος

Δυστυχώς Buster Keaton δεν έχω δει ακόμα για να έχω άποψη, αλλά από πάρα πολλούς βλέπω να το θεωρούν ανώτερο ακόμα κι από το μέγιστο Τσάπλιν... οπότε πρέπει να δώ...

Last edited by Dude; 07-03-2010 at 06:07.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 07-03-2010   #34
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Με τους ηθοποιούς δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα. Θεωρώ τις ταινίες περισσότερο παιδιά των δημιουργών τους σκηνοθετών και νομίζω πως ο ρόλος των ηθοποιών είναι μερικές φορές υπερκτιμημένος.. Τεσπα...

Με τη λίστα σου συμφωνώ σε μεγάλο μέρος αν και θα έβαζα οπωσδήποτε μέσα στη δεκάδα Marlon Brando & Johnny Depp.
Και τον Brad Pitt δεν θα τον άφηνα με τίποτα έξω απ΄την 30άδα. Έχει παίξει σε ταινιάρες, έχει τσαλακώσει δεκάδες φορές το προφίλ του και θεωρώ τις ερμηνείες του αξιοπρεπέστατες, με αυτή του Fight Club κορυφαία.
Απ΄την άλλη την τριάδα Ben Stiller, Adam Sandler & John Travolta μόνο στην αντίστοιχη Worst Of μπορώ να τη φανταστώ...
Μην τον ισοπεδώνω τον John.. Στο Pulp Fiction ήταν εξαιρετικός... Και ο Ben συμπαθητικός. Αλλά ο Adam...

Ο ΘΒ είναι προσωπικό κόλλημα. Έχω σχεδόν τα πάντα και ψάχνω ακόμη και τα μονόλεπτα περάσματα από κάτι ταινίες με φουστανέλες & γκλίτσες.. Άστα...
Στην περίπτωση του κρίνω και το potential.. Αν είχε τις ευκαιρίες του Keaton και του Chaplin στην εποχή του βωβού, δε νομίζω πως το ταλέντο του θα του επέτρεπε να εκανε μικρότερη απ' αυτούς καριέρα... Υποθέσεις κάνουμε.. Τζάμπα είναι...

Αν ασχοληθείς με Keaton πρόταση να ξεκινήσεις με το ''The General'' που γενικά θεωρείται και η καλυτερή του μεγάλου μήκους. Αριστούργημα!
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...



Last edited by Dipolico; 07-03-2010 at 07:01.
Dipolico is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dipolico For This Useful Post:
Old 07-03-2010   #35
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Εγώ πάλι να πω την αμαρτία μου το ΘΒ το θεωρώ ελαφρώς υπερτιμημένο... αλλά σίγουρα πρέπει να είναι ωραίος άνθρωπος.
Για να καταλάβεις πόσο κόλλημα έχω με ΘΒ βρίσε μου τον Γιαννάκη όσο θέλεις αλλά για τον ΘΒ δεν ακούω κουβέντα
Ως προς το "άνθρωπος" είπε μια φράση σε μια εκδήλωση από τις πολλές που τιμήθηκε και την είπε προσπαθώντας να κρατήσει τους λυγμούς του: "Στη ζωή μου έχω τραβήξει πολύ κουπί". Αν δεις το ντοκιμαντέρ που αναφέρω θα καταλάβεις τι τράβηξε (αν και εμένα σαν fan μου φάνηκε "λίγο" αυτό το ντοκιμαντέρ! )
Εδώ πήγε να τον πατήσει τραίνο από λάθος του και έκανε το λάθος του ΒΟΥΚΙΝΟ με τη διαφήμιση για τον ΟΣΕ που όποτε τη βλέπω κολλάω... Δεν ξέρω πολλούς έλληνες τέτοιους. Και πέρα από τις ταινίες γέλιου που ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους έχουμε την ΤΥΧΗ τις τελευταίες δεκαετίες αν και ηλικιωμένος να δίνει υπέροχες (ως και) δραματικές ερμηνείες όπως στην ψυχή βαθιά του Βούλγαρη που λέει κι ο Dipolico.

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Τώρα στα υπόλοιπα...

@kk_SEF
Όταν άρχισα να γράφω τη λίστα με τους αγαπημένους μου, μέχρι ένα σημείο έβγαιναν τα ονόματα αβέρτα, μέχρι που φτάνοντας στο νούμερο 26-27, είπα να σκεφτώ να βάλω άλλους 3 να το στρογγυλέψω στο 30... Όταν ξανακοίταζα τις αγαπημένες μου ταινίες για να θυμηθώ αγαπημένους ρόλους, θεώρησα ότι θα ήταν ανειλικρινές για τον εαυτό μου να μην βάλω τον John Goodman, που για μένα δίνει ρεσιτάλ στο The Big Lebowski (ενώ και σε όλους τους δεύτερους ρόλους που έχει συμμετάσχει κατά καιρους ήταν εξαιρετικός)... Για αυτό και τον έβαλα, και ας μην είναι household name όπως ο Denzel Washington ας πούμε...

Όσο για τον Pitt, σίγουρα πρόκειται για ηθοποιό που έχει δώσει κάποιες πολύ καλές ερμηνείες και έχει τρομερό βιογραφικό... Εν'ολίγοις έχει παίξει σε ταινιάρες, που θα ζήλευαν οι περισσότεροι που αναφέρονται στη λίστα μου. Παρόλα αυτά για μένα είναι ένα κλικ κάτω από όσους αναφέρω... Και να πώ και ένα πράγμα που όσο κι αν για κάποιους μπορεί να είναι τελείως ανούσιο και δευτερεύον, για μένα παίζει μεγάλη σημασία... Για τον ηθοποιό παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η χροιά της φωνής του... Όταν ακούς τη φοβερά μοναδική χροιά (και προφορά) του Connery ή την "αρρωστημένη" (καπάκι με τη ματιά) του Νίκολσον, κατευθείαν κολλάς... Το ίδιο ισχύει και για τη ματιά... Όταν βλέπεις ένα πλάνο του Ντι Κάπριο ή του Πιτ δεν γίνεται και καμιά κοσμοχαλασιά, ενώ από την άλλη με ένα πλάνο πάνω στη ματιά του Πατσίνο και του Νίκολσον, κατευθείαν μένεις στον τόπο... Όλα αυτά είναι στοιχεία που βοηθούν πολύ ένα μεγάλο ηθοποιό να μένει στην καρδιά του άλλου, και ο Μπραντ Πιτ (που ούτε το θεωρώ τόσο μεγάλο ηθοποιό, απλά πολύ καλό) νομίζω δεν τα έχει...

@Dipolico
1) Σπιτόκουτο ε; Ε είσαι χούλιγκαν... χαχα!

2) Για το θέμα των κωμικών ηθοποιών (που βέβαια δεν στέκει σαν όρος ιδιαίτερα, αφού αυτοί οι ίδιοι είναι απίστευτοι γενικώς ηθοποιοί), θα ανέφερα τους εξής:
- Jim Carrey
- Roberto Benigni
- Charlie Chaplin
- Peter Sellers
- Will Ferrell
- Steve Carell
- Ben Stiller
- Robin Williams
- Adam Sandler
- Γιάννης Μπέζος

Δυστυχώς Buster Keaton δεν έχω δει ακόμα για να έχω άποψη, αλλά από πάρα πολλούς βλέπω να το θεωρούν ανώτερο ακόμα κι από το μέγιστο Τσάπλιν... οπότε πρέπει να δώ...
Για Goodman συμφωνώ απλά παρατήρησα ότι παίζει πάντα 2ος. Αλλά ΤΙ 2ος. Για πες μου κάτι στον Lebowski στη σκηνή που πετάει τη στάχτη και ο αέρας του τη γυρίζει στα μούτρα γέλασες ή λυπήθηκες; (δεν υπάρχει λάθος απάντηση απλά εγώ το βρήκα πολύ θλιβερό)
Για Pitt τον έβαλα ακριβώς στην ίδια θέση που λες. Απλά τον έβγαλα από τον όχλο και τον έβαλα σε αυτούς που ξεχωρίζω, δεν τον έβαλα και στην 1η σειρά με Κόνερι.
Όσο για τη φωνή Κόνερι ολόκληρη ταινία βλέπω για χάρη της αυτή με τον δράκο... Στην Ιταλία όπου τα πάντα είναι μεταγλωτισμένα είχα συχνά διαφωνίες με Ιταλούς που λέγανε ότι προτιμάνε αυτό από τον υποτιτλισμό και ένα επιχείρημά μου ήταν "μα δεν έχετε ακούσει τη φωνή του Κόνερι!!! "
Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα λέει ο Dipolico ειδικά όσον αφορά τους κωμικούς ηθοποιούς!Κι ο Τραβόλτα εκτός από ένα pulp fiction που κυρίως ήταν όντως παιδί του Ταραντίνο δεν θυμάμαι εύκολα άλλη του ταινία που να έπαθα πλάκα ενώ θυμάμαι το Battlefield Earth και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
Με τους ηθοποιούς δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα. Θεωρώ τις ταινίες περισσότερο παιδιά των δημιουργών τους σκηνοθετών και νομίζω πως ο ρόλος των ηθοποιών είναι μερικές φορές υπερκτιμημένος.. Τεσπα...

Με τη λίστα σου συμφωνώ σε μεγάλο μέρος αν και θα έβαζα οπωσδήποτε μέσα στη δεκάδα Marlon Brando & Johnny Depp.
Και τον Brad Pitt δεν θα τον άφηνα με τίποτα έξω απ΄την 30άδα. Έχει παίξει σε ταινιάρες, έχει τσαλακώσει δεκάδες φορές το προφίλ του και θεωρώ τις ερμηνείες του αξιοπρεπέστατες, με αυτή του Fight Club κορυφαία.
Απ΄την άλλη την τριάδα Ben Stiller, Adam Sandler & John Travolta μόνο στην αντίστοιχη Worst Of μπορώ να τη φανταστώ...
Μην τον ισοπεδώνω τον John.. Στο Pulp Fiction ήταν εξαιρετικός... Και ο Ben συμπαθητικός. Αλλά ο Adam...

Ο ΘΒ είναι προσωπικό κόλλημα. Έχω σχεδόν τα πάντα και ψάχνω ακόμη και τα μονόλεπτα περάσματα από κάτι ταινίες με φουστανέλες & γκλίτσες.. Άστα...
Στην περίπτωση του κρίνω και το potential.. Αν είχε τις ευκαιρίες του Keaton και του Chaplin στην εποχή του βωβού, δε νομίζω πως το ταλέντο του θα του επέτρεπε να εκανε μικρότερη απ' αυτούς καριέρα... Υποθέσεις κάνουμε.. Τζάμπα είναι...

Αν ασχοληθείς με Keaton πρόταση να ξεκινήσεις με το ''The General'' που γενικά θεωρείται και η καλυτερή του μεγάλου μήκους. Αριστούργημα!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ +10000

Last edited by kk_SEF; 07-03-2010 at 12:42.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to kk_SEF For This Useful Post:
Old 07-03-2010   #36
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

@Dipolico

Εντάξει, γούστα είναι αυτά... Ας πούμε ο Stiller αντικειμενικά δεν πρέπει να είναι ο ηθοποιός που μπορεί να σου πάρει τα μυαλά με τις ερμηνείες του, αλλά εγώ με κάποιες από τις ταινίες του έχω γελάσει σε βαθμό κακουργήματος, για αυτό και δικαιωματικά βρίσκεται στους αγαπημένους μου... Γενικώς οι ταινίες στις οποίες πρωταγωνιστούν οι επονομαζόμενοι "Frat Pack" (προεξάχοντος του Will Ferrell τον οποίο θεωρώ πραγματικά πολύ ταλαντούχο, αν και από τους Αμερικάνους πρέπει να αντιμετωπίζεται λίγο σαν Σεφερλής της Αμερικής) για μένα υπήρξαν "breath of fresh air" για την Αμερικάνικη κωμωδία...

Τώρα για το θέμα ότι οι ηθοποιοί είναι ελαφρώς υπερεκτιμημένοι, συμφωνώ απόλυτα και σε αυτό, εάν και στην ιστορία του σινεμά έχουν υπάρξει κάποιοι ρόλοι που ζητούσαν απεγνωσμένα το συγκεκριμένο πρωταγωνιστή να τους "παίξει" (Pacino στο Scent Of A Woman, McKellen στο Lord Of The Rings, Nicholson στη Φωλιά του Κούκου κλπ...). Να προσθέσω και μία ακόμα παράμετρο ωστόσο...Αν οι σκηνοθέτες καμιά φορά δεν προβάλλονται όσο πρέπει, τότε σαφώς πιο υποτιμημένος είναι ο ρόλος του σεναριογράφου... Κατ'εμέ στις ταινίες που έχουν όλο το πακέτο (δηλ. εξαιρετικό σενάριο, σπουδαία και πρωτοπόρα σκηνοθεσία και εξαιρετικές ερμηνείες), ο κύριος υπεύθυνος για αυτό είναι ο σεναριογράφος... Ειδικά σε περιπτώσεις ευφυών και πρωτότυπων σεναρίων (θυμηθείτε όσοι τα έχετε δει τα Being John Malkovich και Eternal Sunshine Of The Spotless Mind του τρελού Charlie Kaufman, ή το Matrix των Wachowki Brothers), αλλά και σε άλλες απλούστερων αλλά τρομερά καλογραμμένων (όπως το Η Ζωή Είναι Ωραία των Benigni και Cerami)...

Τώρα για Pitt το ξαναλέω, η καριέρα του μετράει συμμετοχές σε απίστευτες ταινίες (συγκριτικά πχ με την καριέρα του μύθου Κόνερι, ο Πιτ έχει να επιδείξει υπερδιπλάσεις συμμετοχές σε σπουδαίες ταινίες), και όντως οι ωραιότερες ερμηνείες του πρέπει να ήταν στο Fight Club και στο Snatch... Παρόλα αυτά από τη νέα γενιά προτιμώ ηθοποιούς όπως ο Daniel Day-Lewis, o Sean Penn, o Robert Downey Jr, o Edward Norton κλπ... Αλλά και πάλι, γούστα είναι αυτά...

Thanks για την πρόταση για Keaton, και εγώ αυτή την ταινία είχα στα υπόψη.

@kk_SEF
Φίλε +1000000000 για όσα λές για τους Ιταλούς... Αυτός ο εγωισμός του ότι απολαμβάνουν καλύτερα την ταινία υποτιτλισμένη και ότι έχουν αναγάγει τον υποτιτλισμό στη μεγαλύτερη επιστήμη δεν παλεύεται... Εντάξει, όσο κι αν ισχύει αυτό, πώς γίνεται να σου αρέσει να βλέπεις ταινίες στις οποίες η φωνή του Σταλόνε και του Ντε Νίρο είναι η ίδια;;;;;;; Αυτό μου το έχουν πεί οι θείοι μου που ζούν στην Ιταλία, δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου... Επίσης νομίζω υπήρχε ταινία στην οποία έπαιζαν μαζί οι δύο παραπάνω, και πάλι τον υποτιτλισμό τον έκανε το ίδιο άτομο και για τους 2... Δηλ. έλεος... Δεν μπορεί να μάθει το ματάκι να διαβάζει τη γραμμούλα από κάτω, να ακούει και τον πραγματικό ηθοποιό πώς λέει αυτό που λέει;

Υ.Γ.
1) Γράφοντας για κωμωδίες πιο πάνω, μου ήρθε άλλη μία στις αγπημένες μου, την οποία θα προσθέσω και στη λίστα... A Fish Called Wanda... Κάτι από Monty Python, αλλά κυρίως βρετανικό με Αμερικάνικο χιούμορ μαζί στα καλύτερά τους...
2) Κι ο Tom Cruise καλός ηθοποιός... Νομίζω πως όπως και ο Πιτ, και αυτός είναι άξιος αναφοράς (όπως και πολλοί άλλοι στους οποίους δεν έχουμε αναφερθεί).

Last edited by Dude; 07-03-2010 at 17:17.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 07-03-2010   #37
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

A fish called Wanda! Εχω να το δω χρόνια! Καλά που το θυμήθηκες φίλε Dude. Ευκαιρία να το ξαναδώ.

Τον Tom Cruise τον θεωρούσα απλά καλό, μέχρι που είδα το Last Samurai και αναθεώρησα! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ στη συγκεκριμένη ταινία!!!! Δεν το περίμενα!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 07-03-2010   #38
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by milos 18 View Post
A fish called Wanda! Εχω να το δω χρόνια! Καλά που το θυμήθηκες φίλε Dude. Ευκαιρία να το ξαναδώ.

Τον Tom Cruise τον θεωρούσα απλά καλό, μέχρι που είδα το Last Samurai και αναθεώρησα! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ στη συγκεκριμένη ταινία!!!! Δεν το περίμενα!
Δες και το Tropic Thunder για μία άλλη γεύση του Tom ...
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 07-03-2010   #39
Dark Angel #9
Πεντάδα
 
Dark Angel #9's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Πειραιάς / Επίδαυρο&
Posts: 3,983
Liked: 10,844
Likes: 2,765
Default

ΘΟΥ ΒΟΥ και τα μυαλα στα κιγκλιδωματα!!!!!!!!!! κατα τ αλλα μ αρεσουν τοσες πολλες ταινιες που βαριεμαι να τις γραφω τωρα, μεταξυ τους LOTR trilogy, Matrix Trilogy, Star Wars Ολα, V for Vendetta, The Shine, τα Batman του Burton κ τα 2 τελευταια, Pink panther κτλ κτλ κτλ πραγματικα δεν εχει τελειωμο η λιστα!!! :P εχω κ ενα κολλημα με τα transformers κ οι ταινιες ειναι στις αγαπημενες μου μονο κ μονο για τα μεγαλα ρομποτ που κοπανιουνται κ τα λατρευα απο πιτσιρικι (too much human στοιχειο αλλα τι να κανουμε.....)
__________________
The night is darkest just before the dawn. And I promise you, the dawn is coming. - "Harvey Dent - The Dark Knight"
Dark Angel #9 is online now   Reply With Quote
Old 07-03-2010   #40
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
@kk_SEF
Φίλε +1000000000 για όσα λές για τους Ιταλούς... Αυτός ο εγωισμός του ότι απολαμβάνουν καλύτερα την ταινία υποτιτλισμένη και ότι έχουν αναγάγει τον υποτιτλισμό στη μεγαλύτερη επιστήμη δεν παλεύεται... Εντάξει, όσο κι αν ισχύει αυτό, πώς γίνεται να σου αρέσει να βλέπεις ταινίες στις οποίες η φωνή του Σταλόνε και του Ντε Νίρο είναι η ίδια;;;;;;; Αυτό μου το έχουν πεί οι θείοι μου που ζούν στην Ιταλία, δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου... Επίσης νομίζω υπήρχε ταινία στην οποία έπαιζαν μαζί οι δύο παραπάνω, και πάλι τον υποτιτλισμό τον έκανε το ίδιο άτομο και για τους 2... Δηλ. έλεος... Δεν μπορεί να μάθει το ματάκι να διαβάζει τη γραμμούλα από κάτω, να ακούει και τον πραγματικό ηθοποιό πώς λέει αυτό που λέει;

Υ.Γ.
1) Γράφοντας για κωμωδίες πιο πάνω, μου ήρθε άλλη μία στις αγπημένες μου, την οποία θα προσθέσω και στη λίστα... A Fish Called Wanda... Κάτι από Monty Python, αλλά κυρίως βρετανικό με Αμερικάνικο χιούμορ μαζί στα καλύτερά τους...
2) Κι ο Tom Cruise καλός ηθοποιός... Νομίζω πως όπως και ο Πιτ, και αυτός είναι άξιος αναφοράς (όπως και πολλοί άλλοι στους οποίους δεν έχουμε αναφερθεί).
Κοίταξε επειδή έχω κάνει αρκετά εκεί στην Ιταλία και τη λατρεύω όπως και κάθε τι ιταλικό, αναγνωρίζω ότι δεν φταίνει οι άνθρωποι. Ετσι τους μάθανε για λόγους κυρίως "εθνικούς" (έπρεπε να επιβληθεί κοινή γλώσσα για να εξαλειφθούν οι διαφορές των κρατιδίων, στο Βορά ακόμα και σήμερα κάποιοι φωνάζουν για ανεξάρτητη Λομβαρδία...) Εχοντας μάθει λοιπόν μόνο ένα τρόπο τους είναι δύσκολο να φανταστούν ότι υπάρχει κι άλλος πιο σωστός. Όπως μας φαίνεται εμάς γελοίο το μεταγλωτισμένο (αν και βοηθάει τους μικρούς και τους αναλφάβητους) έτσι τους φαίνεται κι αυτούς γελοίος ο υποτιτλισμός. Φίλος μάλιστα αναρωτιόταν πως προλαβαίνεις να διαβάζεις και να μη χάνεις τι γίενται στην ταινία Η μεταγλώτιση είναι και μια αιτία που έχουν τόσο πρόβλημα με τα αγγλικά και δεν βρίσκεις εύκολα άνθρωπο να μιλήσεις. Διαφωνώ πάντως ότι ήταν ίδιοι όλοι οι ηθοποιοί. Μάλιστα φρόντιζαν ο ίδιος να παίζει πάντα τον κάθε ηθοποιό. Είναι πολύ μπροστά στη μεταγλώτιση όπως είναι φυσικό μην πάει το μυαλό σας σε κάτι μεξικάνικα εδώ στην Ελλάδα...
Τα τελευταία χρόνια πάντως κάνουν πολλά βήματα προόδου. Ηδη από το 2003 έβλεπα ειδικές τηλεοπτικές ζώνες με υποτιτλισμένες ταινίες Διαφημιζόταν σαν κάτι ιδιαίτερο. Κακά τα ψέματα η φωνή είναι μέρος της υποκριτικής.

Όντως πως μας ξέφυγε το Fish called Wanda. Είχε δύο μέλη MP και ειδικά ο Κλίζ είναι Θεός όπου εμφανίζεται!

Τον Τομ Κρουζ όμως δεν τον ξέχασα απλά δεν τον πάω και θεωρώ σίγουρα καλύτερο τον Πιτ. Στο Σαμουράι ας πούμε θα προτιμούσα κάποιον πιο low profile, ο Κρουζ δεν μου κόλλησε αν και γενικά η ταινία μου άρεσε πολύ γιατί μου αρέσει και το θέμα. Στο Μαγκουάιρ ήταν καλός show me the money!

Edit: Θυμήθηκα 2 συγκλονιστικές ταινίες αλλά πολύ ψυχοπλακωτικές: Lorenzo's Oil και Awakenings

Last edited by kk_SEF; 07-03-2010 at 23:20.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kk_SEF:
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 14:11.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.