RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-06-2019   #3021
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,727
Likes: 23,965
Default

Σορρυ δεν καταλαβα τιποτα απο αυτο που εγραψες. Πολλα ναι μεν αλλα, αλλα δε βλεπω ποιο το νοημα των οσων γραφεις. Υποθετεις και σου φαινεται οτι τα λεει με τετοιο στυλ, μαλλον γιατι ακους αυτα που λεει στη γλωσσα σου. Ο Νολε ηξερες τι ελεγε οταν εσπαγε ρακετες και μιλουσε σε καθε χαμενο ποντο στα σερβικα; Δεν εχει νοημα κουβεντα πανω σε αυτο που λες.

Μιλησατε για ψωνιο. Πως ακριβως το οριζετε αυτο; Ο τυπος μετα το ματς ειπε κατευθειαν οτι η μπαλα ηταν μεσα χωρις πολλα πολλα, στη συνεντευξη τυπου ηταν σωστος και στα σοσιαλ ανεβασε το τατουαζ του Βαβρινκα λεγοντας οτι αποτελει εμπνευση για τον ιδιο και τον ευχαριστησε για τον αγωνα.

Αν δεν πιστευεις οτι μπορεις να τους γαμησεις ολους, δε θα τους γαμησεις ποτε. Αυτο λεγανε ολοι για τον Σπανουλη και αυτο ειναι που τον καθορισε σε ολη του την πορεια. Αν αυτο το διατυμπανιζε παντου ο Τσιτσιπα θα συζητουσαμε αλλιως, προς το παρον ειναι ενας 21χρονος που ξερει οτι μπορει να φτασει ψηλα και το υπενθυμιζει στον εαυτο του οταν πρεπει.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.

Last edited by rednorth7; 03-06-2019 at 17:28.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον rednorth7:
Old 03-06-2019   #3022
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,265
Liked: 51,859
Likes: 39,425
Default

Τουλάχιστον δεν είναι Κύργιος. Να τα λέμε κι αυτά
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 03-06-2019   #3023
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,883
Liked: 34,005
Likes: 48,767
Default

Εννοείς κύριος;
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 03-06-2019   #3024
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,265
Liked: 51,859
Likes: 39,425
Default

Το σκέφτηκα μόλις πάτησα Reply, αλλά είπα να αφήσω στους γνωστούς αγνώστους την ασίστ
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 03-06-2019   #3025
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,265
Liked: 51,859
Likes: 39,425
Default

__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 03-06-2019   #3026
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Σορρυ δεν καταλαβα τιποτα απο αυτο που εγραψες. Πολλα ναι μεν αλλα, αλλα δε βλεπω ποιο το νοημα των οσων γραφεις. Υποθετεις και σου φαινεται οτι τα λεει με τετοιο στυλ, μαλλον γιατι ακους αυτα που λεει στη γλωσσα σου. Ο Νολε ηξερες τι ελεγε οταν εσπαγε ρακετες και μιλουσε σε καθε χαμενο ποντο στα σερβικα; Δεν εχει νοημα κουβεντα πανω σε αυτο που λες.
1) Ποιος σου είπε ότι θεωρώ τον Νόλε ιδιαίτερα συμπαθή;
2) Δεν με ενοχλούν χριστοπαναγίες ή άλλα λόγια του.. το κατά στιγμές ειρωνικό ύφος του και κάτι ξινισμένα μουτράκια είναι που μου τον κάνουν λιγότερο συμπαθή.

Όσο για τις δύο εισαγωγικές προτάσεις, παρατρώγεσαι τελευταία με την πάρτη μου.. άραξε λίγο.

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Μιλησατε για ψωνιο. Πως ακριβως το οριζετε αυτο;
Μίλα μου στον ενικό, δεν παρεξηγώ.

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Ο τυπος μετα το ματς ειπε κατευθειαν οτι η μπαλα ηταν μεσα χωρις πολλα πολλα, στη συνεντευξη τυπου ηταν σωστος και στα σοσιαλ ανεβασε το τατουαζ του Βαβρινκα λεγοντας οτι αποτελει εμπνευση για τον ιδιο και τον ευχαριστησε για τον αγωνα.
Πάμε πάλι:
1) Η μπάλα μέσα ήταν, επομένως δεν είχε και πολλά να πει.
2) Σωστότατος είναι, και τον χάρηκα για τις δηλώσεις του. Γιατί όντως ήταν μεγάλο ματς, το έζησε έντονα και ήταν μια καινούρια εμπειρία για εκείνον, και τέλος γιατί ο Βαβρίνκα είναι μεγάλος μάγκας και του αξίζει να του αναγνωρίζεται από τους αντιπάλους του.
3) Το ότι είναι σωστός, μάγκας ή οτιδήποτε, πρέπει να μου τον κάνει συμπαθή; Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε τη διαφορά, καθώς και για το ότι μιλάμε για κάτι τελείως υποκειμενικό; Νομίζω έχω εξηγήσει και σε προηγούμενα posts ότι δεν έχω ενστάσεις απέναντι στο πώς διαχειρίζεται τον εαυτό του ο Τσιτσιπάς, απλά δεν είναι του γούστου μου. Τόσο απλό είναι.

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Αν δεν πιστευεις οτι μπορεις να τους γαμησεις ολους, δε θα τους γαμησεις ποτε. Αυτο λεγανε ολοι για τον Σπανουλη και αυτο ειναι που τον καθορισε σε ολη του την πορεια. Αν αυτο το διατυμπανιζε παντου ο Τσιτσιπα θα συζητουσαμε αλλιως, προς το παρον ειναι ενας 21χρονος που ξερει οτι μπορει να φτασει ψηλα και το υπενθυμιζει στον εαυτο του οταν πρεπει.
Για μένα δεν υπάρχει πρέπει ή δεν πρέπει (στιγμή δεν σκέφτηκα) σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι φυσικές αντιδράσεις στο κορτ είναι αντανάκλαση του χαρακτήρα σου. Και όπως ο Ράφα ας πούμε όσο politically correct και δίκαιος και παιχταράς να είναι, ιδιαίτερα συμπαθής δεν θα μου γίνει ποτέ (γιατί κάνει σαν τον αυτιστικό όταν σερβίρει και γιατί θέλει τα μπουκαλάκια του παραταγμένα για να αποδώσει), για άλλους λόγους το ίδιο βλέπω να γίνεται και με τον Στέφανο.

Γενικά μιλώντας, αυτό το "σας έχω" mentality δεν το έχει μόνο ο Τσιτσιπάς, το έχουν κάποιοι χιλιάδες αθλητές. Προσωπικά δεν βλέπω πολλούς άλλους τενίστες (και καλύτερους του Τσιτσιπά) να έχουν την τάση να το επιδεικνύουν στη συχνότητα που το κάνει ο Στέφανος, για αυτό και δεν θα του βγάλω και το καπέλο κιόλας. Πάρε παράδειγμα τον Βαβρίνκα, που μπορεί σε λίγα χρόνια να τον πιάσει σε επιτεύγματα ο Στέφανος, μπορεί και να μην τον ακουμπήσει καν. Μιλάμε για τεράστια προσωπικότητα, που ο τρόπος που έχει κερδίσει πολύ μεγάλα ματς για να φτάσει στα 3 Γκραν Σλαμς του, προφανώς υποδηλώνει ότι πιστεύει ότι μπορεί να τους γαμήσει όλους.. και δες παρόλα αυτά πώς συμπεριφέρεται στο κορτ. Το περισσότερο που του βγαίνει είναι κάτι σπανουλιακές κινήσεις με δάχτυλα στην κεφαλή, και πάλι είναι ένα κτήνος που ξεχειλίζει σεμνότητα και σεβασμό σε όλα τα επίπεδα.

Μίλησες και για Σπανούλη, τα ίδια κι εκεί... Προφανέστατα το refuse to lose mentality του αρχηγού είναι μεγαλειώδες, αλλά μιλάμε για έναν άνθρωπο ήσυχο εκτός γηπέδου, και ταυτόχρονα σοβαρό και όχι σπασαρχίδη με τις αντιδράσεις του εντός παρκέ (τον λες και ανέκφραστο την περισσότερη ώρα). Ο Τσιτσιπάς είναι κάτι άλλο (και ειδικά εκτός γηπέδων είναι καραμπινάτη περίπτωση attention whore). Καταλαβαίνω ότι κάποιοι μπορεί να τη βρίσκουν με την εικόνα του την ώρα του παιχνιδιού, όπως και να νομίζουν ότι τον βοηθάει για την ψυχολογία του. Εγώ - όπως ανέφερα και νωρίτερα - πιστεύω ότι αποτελεί αντανάκλαση του χαρακτήρα του, και δεν δουλεύτηκε για να γίνει έτσι... είναι έτσι. Δυνατός, πνευματικά αλύγιστος, και ψιλοαντιπαθής. Και είναι καθαρά προσωπική άποψη, θέμα γούστου. Ελπίζω να καλύφθηκες.

Last edited by Dude; 03-06-2019 at 20:57.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2019   #3027
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,727
Likes: 23,965
Default

Ντουντ μου οι εισαγωγικές προτάσεις είναι αυτές που είναι γιατί ενώ συνήθως προτάσσεις τα επιχειρήματα σου όταν γράφεις, στο προηγούμενο σου ποστ έγραψες για κάτι που δεν έβγαζε νόημα για το τι σου φάνηκε να κάνει μέσα στο γήπεδο. Δεν είναι θέμα αν σου τη μπαίνω, όταν συμφωνώ σε κάτι που λες θα πατάω το λαικ, όταν διαφωνώ θα κάνουμε συζήτηση. Αν θες φυσικά.

Ατενσιοχορ έχει το άθλημα και δεν είναι στο τοπ10 όπως είπες.

Πληθυντικό έβαλα γιατί και ο ράκος το ίδιο πράγμα με σένα είπε.

Μου συγκρίνεις έναν 21χρονο με τον Βαβρινκα που ακόμα κ στα 34 είχε "χειρότερες" σύμφωνα με την αισθητική σου αντιδράσεις και συνεχώς έκανε χειρονομίες προς το κοινό. Που εμένα δε με χαλάνε ούτε αυτά, ίσα ίσα μέρος του παιχνιδιού είναι. Ο Τσιτσιπας τουλάχιστον εν ώρα αγώνα ασχολείται με το παιχνίδι κ μόνο.

Αν ήταν ένα ψώνιο, στη συνέντευξη τύπου θα έκανε σκηνικό για το χοκ αι και για τη διοργάνωση. Δηλαδή ίσα που έχω κάνει εικόνα Κυργιο να λέει αυτά που είπα μετά το ματς.

Έτσι όπως τα λες πάντως, αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι τενίστες που συμπαθείς πρέπει να είναι κάνα δύο.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2019   #3028
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Μου συγκρίνεις έναν 21χρονο με τον Βαβρινκα που ακόμα κ στα 34 είχε "χειρότερες" σύμφωνα με την αισθητική σου αντιδράσεις και συνεχώς έκανε χειρονομίες προς το κοινό. Που εμένα δε με χαλάνε ούτε αυτά, ίσα ίσα μέρος του παιχνιδιού είναι. Ο Τσιτσιπας τουλάχιστον εν ώρα αγώνα ασχολείται με το παιχνίδι κ μόνο.
Σοβαρά τώρα, έχω πει ακριβώς τα αντίθετα από όσα γράφεις εδώ... Ή μου κάνεις πλάκα, ή τα διαβάζεις βιαστικά και δεν έχεις πιάσει καθόλου το σκεπτικό μου, ή απλά για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να εντοπίσω έχουμε πρόβλημα συνεννόησης.
Επαναλαμβάνω λοιπόν... τίποτα από αυτά δεν με χαλάνε, ίσα ίσα ο Βαβρίνκα με φτιάχνει κι όταν κλάνει ακόμα. Ο Τσιτσιπάς αντιθέτως, όταν κάνει τα ξινισμένα μουτράκια του μετά από κάποιο καλό πόντο αντιπάλου ή όταν γράφει αρχαία ελληνικά με ρητά στα σόσιαλ μήντια, με βρίσκει αδιάφορο ή φτάνει στο σημείο και να μου την σπάει στιγμιαία.

Τώρα αν δεν βρίσκεις διαφορά στη συμπεριφορά μεταξύ Τσιτσιπά και Βαβρίνκα, ή αν την εντοπίζεις μόνο στο ότι καταλαβαίνουμε τα περισσότερα από όσα λέει στο κορτ ο ένας λόγω γλώσσας από ό,τι ο άλλος ξέρω γω, πάω πάσο. Γιατί για μένα μιλάμε καταφανέστατα για έναν ψηλέα ψώνιο με την πάρτη του από τη μία, και για έναν ισορροπημένο και σεβαστικότατο τύπο (χωρίς αυτά να τον κάνουν να χάνει την προσωπικότητα δολοφόνου που έχει σαν παίχτης) από την άλλη.
Να το πάω και στο μπάσκετ, είναι σαν να συγκρίνουμε μια προσωπικότητα τύπου Γκαρνέτ με μία τύπου Ολάζουον.

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Έτσι όπως τα λες πάντως, αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι τενίστες που συμπαθείς πρέπει να είναι κάνα δύο.
Εξαρτάται για τι πράγμα μιλάμε... θα σου αναφέρω μερικούς που τους έχω κάνει like, για διαφορετικούς λόγους τον καθένα.

Τενιστικά, και τον Τσιτσιπά συμπαθώ. Ακόμα κι αυτά που ανέφερα παραπάνω ότι μου τη σπάνε, δεν αναιρούν το γεγονός ότι είναι ωραίος all-court παίχτης και δυνατός competitor.
Γουστάρω επίσης Νόλε, και τον θεωρώ σχεδόν coGOAT ήδη (με αυτόν το χάνω μόνο όταν παραγίνεται σαλιάρης στις δηλώσεις για να είναι αρεστός),
Μάρεϋ (πολύ αληθινός σε όλα του σαν τύπος και παίχτης, απλά το παιχνίδι του κατά περιόδους παραβασιζόταν στην άμυνα και υστερούσε ελαφρώς στο τελικό χτύπημα, άρα και κούραζε),
Ντελ Πότρο (αγαπούλης και ταυτόχρονα έχει το φορχαντ του Θορ, αν και παραείναι μεγάλο μέγεθος.. άρα και λίγο χαμηλών ταχυτήτων),
Τσονγκά (στο πράιμ του ήταν από τους πιο αθλητικούς και fun to watch παίχτες, και cool τυπάκι),
Νισικόρι (τρομερά επιθετικός και γενικά δουλεμένος παίχτης, και δυστυχώς μόνο το μπόι του λείπει.. καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη έκδοση του συμπαθέστατου Φερρέρ θα έλεγε κανείς) και
Ράφα (γιατί παρά το ότι μου σπάει τα νεύρα σαν προϊόν εργαστηρίου που είναι, είναι τεράστιος σε όλα του και δεν μπορώ να μην τον παραδεχτώ)

Συνολικά τώρα, σαν προσωπικότητα και σαν αθλητές, όταν μιλάμε για λατρεία, πάνω από όλους βάζω Φέντερερ και Βαβρίνκα. Και εννοείται πάνω από όλους Φέντερερ, λόγω τελειότητας και συναισθηματικού δεσίματος (αυτός με έκανε να ασχοληθώ με το άθλημα ουσιαστικά).

Από παλιούς.. Σάμπρας, Έντμπεργκ, τη μορφή τον Μπαϊράμι, τον παππού τον Λέιβερ, τον iceman τον Μποργκ, και τον Αγκάσι. Σαν προσωπικότητα και ο ΜακΕνρο, αλλά σαν τένις λίγο λιγότερο.

Υ.Γ.: Αν δεν είχε κάνει τις χοντρές unfair μαλακίες που έχει κάνει (ειδικά αυτό που είχε πει στον Βαβρίνκα σε ώρα αγώνα), θα είχα κάνει like και στον Κύργιο, γιατί είναι fun to watch ταλεντάρα είναι, και είναι σεβαστικός σε ό,τι έχει να κάνει με το παιχνίδι (game recognize game που λέμε). Αλλά τις έχει κάνει τις μαλακίες, και έχει και κάποιες προβληματικές συμπεριφορές με τον κόσμο, που δεν το αξίζει το λάικ.
Υ.Γ. 2: Όλα όσα λέω περί συμπαθειών και αντιπαθειών, προκύπτουν κι από τον τρόπο που βλέπω το παιχνίδι έχοντας παίξει και λίγα ματσάκια τα τελευταία πέντε χρόνια. Και στο χαμηλότερο επίπεδο ακόμα, μπορείς να δεις κάποιον ψωνισμένο που θεωρεί που σου κάνει χάρη που ανταλλάζει μπαλιές μαζί σου, ή και κάποιον που του έχεις γυρίσει ματς από το 6-1 5-0 και σε αντιμετωπίζει σαν κύριος. Είναι πάντα και πάνω από όλα θέμα χαρακτήρα το να συμπαθήσεις κάποιον.. δεν είναι μόνο να το δουλέψεις μεγαλώνοντας μέσα στα παιχνίδια ή να έχεις σωστή διαγωγή από το δάσκαλο.

Last edited by Dude; 04-06-2019 at 02:55.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2019   #3029
rakos
Banned
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6,579
Liked: 714
Likes: 19,727
Default

Καλά ο Κυργιος είναι χομπιστας αλλιώς σα ταλέντο τον Τσιτσιπα που οι μισές υποδοχές του σε σέρβις καταλήγουν στα περιστερια τον κατουραει
rakos is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2019   #3030
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ωραιότατα ζευγάρια στους 8 παρεπιπτόντως...
Τζόκοβιτς - Ζβέρεφ
Τίεμ - Χάτσανοφ
Φέντερερ - Βαβρίνκα
Ναδάλ - Νισικόρι












Last edited by Dude; 04-06-2019 at 02:45.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 09:35.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.