RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-12-2016   #13891
VasilisL7
Πεντάδα
 
VasilisL7's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Άργος
Posts: 6,330
Liked: 12,882
Likes: 11,748
Default

Η καλύτερη απάντηση θα είναι να πάνε και να ρίξουν 10 στην ομάδα του.
__________________
«Εκείνος που τρελάθηκε με την απόφασή μου ήταν ο 7χρονος γιος μου: “Δεν πιστεύω να το λες σοβαρά ότι θα φορέσεις τα πράσινα”. Είχε πλάκα η αντίδρασή του»
VasilisL7 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to VasilisL7 For This Useful Post:
Old 09-12-2016   #13892
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,333
Liked: 52,398
Likes: 39,751
Default

Quote:
Originally Posted by VasilisL7 View Post
Η καλύτερη απάντηση θα είναι να πάνε και να ρίξουν 10 στην ομάδα του.
Και μετά να πανηγυρίζουν με μυτιές στις γραμμές του γηπέδου

Sent from my Find 5 using Tapatalk
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 11-12-2016   #13893
VasilisL7
Πεντάδα
 
VasilisL7's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Άργος
Posts: 6,330
Liked: 12,882
Likes: 11,748
Default

Διαζύγιο Παναθηναϊκού με Μπαλτάκο!

Με μια λιτή ανακοίνωση, λίγες ώρες μετά την συνέντευξη του Δημήτρη Μπαλτάκου, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός, γνωστοποίησε την λήξη της συνεργασίας της με τον γνωστό δικηγόρο Παναγιώτη Μπαλτάκο.

Η ανακοίνωση αναφέρει:

«Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός Superfoods ανακοινώνει ότι από σήμερα τερματίζει οποιαδήποτε συνεργασία με τον κ. Παναγιώτη Μπαλτάκο και τον ευχαριστεί για τις υπηρεσίες που προσέφερε στην ΚΑΕ κατά τη διάρκεια της συνεργασίας αυτής»

Σύμφωνα με πληροφορίες του Sentragoal.gr η σημερινή ανακοίνωση αποτέλεσε το χρονικό ενός προαναγγελθέντος διαζυγίου. Ο Τάκης Μπαλτάκος και η ΚΑΕ Παναθηναϊκός είχαν απομακρυνθεί το τελευταίο διάστημα και η αντίστροφη μέτρηση άρχισε, από την στιγμή που ο υιός Μπαλτάκος αποφάσισε να ασχοληθεί ενεργά με τα κοινά του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού.

Θυμίζουμε ότι στις 29 Αυγούστου, την ημέρα εκλογής του Δημήτρη Μπαλτάκου στη θέση του προέδρου του Ερασιτέχνη, η ΚΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία τον συνεγχάρη, αλλά ταυτόχρονα ανακοίνωνε την αποχώρηση του Τάκη Μπαλτάκου από τη θέση του αντιπροέδρου της ΚΑΕ.

«H ΚΑΕ Παναθηναϊκός Superfoods συγχαίρει τον κύριο Δημήτρη Μπαλτάκο για την εκλογή του ως πρόεδρος του Παναθηναϊκού Α.Ο. O κύριος Δημήτρης Μπαλτάκος είναι γνωστός για τα Παναθηναϊκά του αισθήματα και τους αγώνες που έχει δώσει για τον σύλλογο.

Ως εκ τούτου, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός Superfoods ανακοινώνει την αποχώρηση του κυρίου Παναγιώτη Μπαλτάκου από τη θέση του αντιπροέδρου και από το διοικητικό συμβούλιο της εταιρείας και την παραμονή του με την ιδιότητα του νομικού συμβούλου, ώστε να αποφευχθεί ο οποιοσδήποτε διοικητικός συσχετισμός μεταξύ των δύο διοικήσεων.

Οι δύο διοικήσεις θα συνεχίσουν την άψογη έως τώρα και ανεξάρτητη συνεργασία τους υπό την σκέπη της μεγάλης Παναθηναϊκής οικογένειας. Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός Superfoods θα συνεχίσει να υποστηρίζει τον Παναθηναϊκό Α.Ο. ποικιλοτρόπως, όπως έκανε πάντα» ανέφερε η τότε ανακοίνωση της ΚΑΕ.

Η σημερινή συνέντευξη του προέδρου του Ερασιτέχνη Δημήτρη Μπαλτάκου αποτέλεσε προφανώς την αφορμή για να ανακοινώσει η ΚΑΕ το τέλος της συνεργασίας με τον επί χρόνια συνεργάτη της ΚΑΕ, Τάκη Μπαλτάκο.

Οι καλά γνωρίζοντες τα κοινά του αθηναϊκού συλλόγου θεωρούν τις εξελίξεις αναμενόμενες. Αυτή είναι η δεύτερη φορά στη σύγχρονη ιστορία της ΚΑΕ Παναθηναϊκός που διακόπτεται η συνεργασία με τον άλλοτε στενό συνεργάτη του Παύλου και του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Το σίγουρο είναι πως στο οικοδόμημα του Παναθηναϊκού δρομολογούνται σημαντικές εξελίξεις όχι μόνο για το μέλλον του συλλόγου αλλά και για τις ισορροπίες που υπάρχουν στον επαγγελματικό και ερασιτεχνικό αθλητισμό σε συλλογικό επίπεδο.

Τι λέει ο Δημήτρης Μπαλτάκος για ΠΑΕ, ΚΑΕ, Γιαννακόπουλο και Αλαφούζο

Ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού, Δημήτρης Μπαλτάκος μετά από 100 ημέρες θητείας στον Παναθηναϊκό παραχώρησε συνέντευξη στο sdna.gr και αναφέρθηκε στις πρώτες διαπιστώσεις για τα διοικητικά και τα οικονομικά του αθηναϊκού συλλόγου, στην οικογένεια Γιαννακόπουλου, στον Ολυμπιακό, τον Μαρινάκη, τον Σαββίδη, στην ΑΕΚ και στον Μελισσανίδη, τη Θύρα 13 και τη Θύρα 7. Μίλησε για το όραμα που έχει για τον Παναθηναϊκό, για τους στόχους που έχει θέσει και το συμβόλαιο τιμής από τη στιγμή που ανέλαβε τις τύχες του Παναθηναϊκού Α.Ο.

- Διαβάζουμε μεταξύ άλλων στο βιογραφικό σας: Πτυχίο Νομικής και Πολιτικών Επιστημών, Μεταπτυχιακά Πολεμικών Σπουδών και Διεθνούς Δικαίου, αξιωματικός επιχειρήσεων στην Αντιτρομοκρατική Μονάδα των βατραχανθρώπων και ο νεότερος πρόεδρος στην ιστορία του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού στην ηλικία των 29 ετών. Πολύ γρήγορα δεν συμβαίνουν όλα;


«Από μικρός είχα θέσει κάποιους στόχους και άξονες στους οποίους ήθελα να κινηθώ. Ο ένας είχε να κάνει με τον Παναθηναϊκό, ο άλλος με τον αθλητισμό, ο τρίτος με τα στρατιωτικά και τα εθνικά της χώρας και ο τέταρτος με τα ακαδημαϊκά. Προσπαθώ να «παντρέψω» αυτούς τους άξονεςεπιμελώς. Έχω στερηθεί πολλά πράγματα. Δεν βγαίνω το βράδυ, δεν διασκεδάζω, δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν έχω πολύ χρόνο για κάτι πέραν αυτών των δραστηριοτήτων και μέχρι τώρα πάει καλά. Απλά θέλω να θυμίσω ότι δεν είμαι ο νεότερος πρόεδρος στην ιστορία του Παναθηναϊκού ΑΟ. Ήταν ο Καλαφάτης. Όχι ο Γιώργος, αλλά ο αδερφός του ο Αλέξανδρος, ο οποίος νομίζω ήταν 19 ετών. Ας πούμε ότι εγώ είμαι ο νεότερος της σύγχρονης ιστορίας».

- Συμπληρώθηκαν την Παρασκευή 100 ημέρες από την εκλογή σας. Γιατί ως τώρα δεν είχατε βγει στο προσκήνιο και είχατε μείνει αφανής;

«Πριν από αυτές τις 100 ημέρες είχα μία δημοσιότητα από 23 ετών, την οποία δεν είχα επιδιώξει και η οποία ήταν απόρροια της ενασχόλησης του πατέρα μου με την πολιτική. Οι πολιτικές διαμάχες είναι πολύ τοξικές ιδιαίτερα όταν εμπλέκονται και παιδιά. Τα εν λόγω δημοσιεύματα είναι χτυπήματα κάτω από την ζώνη ειδικά όταν είναι τελείως ανακριβή, όπως στην περίπτωση μου. Δεύτερον, ήθελα ένα διάστημα για να διαπιστώσω πως λειτουργεί ο Παναθηναϊκός. Όταν πηγαίνεις σε έναν οργανισμό, όπως π.χ. Η Μoνάδα μου, χρειάζεσαι ένα χρονικό διάστημα για να αντιληφθείς πως λειτουργεί, ποια είναι τα προβλήματα, ποιος κάνει τι. Στον Παναθηναϊκό χρειάστηκα περίπου 100 ημέρες. Έτυχε. Σε αυτές τις 100 ημέρες με τη βοήθεια του Ηλία Μιχαλαριά και άλλων συνεργατών έχουμε εντοπίσει τις παθογένειες, τα προβλήματα και έχουμε σχεδιάσει τα επόμενα μας βήματα».

Ποια είναι τα πρώτα συμπεράσματα;

«Το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να δώσουμε ένα τέλος στην μιζέρια, που δέχεται ο κόσμος της ομάδας μέσω ανακοινώσεων από όλον τον Παναθηναϊκό. Το ότι δεν έχει πάρει τίτλο το ποδόσφαιρο ή ότι ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει σε επίπεδο πρωταθλητισμού αυτά που θα ήθελαν οι οπαδοί δεν πρέπει να προκαλεί μιζέρια και στεναχώρια, αλλά αντιθέτως πρέπει να μετουσιωθεί σε συσπείρωση και πως θα προχωρήσουμε παρακάτω με μεγαλύτερη δυναμική. Δεν παραπονιόμαστε για αυτά που συμβαίνουν. Αντιθέτως πολεμάμε δυναμικά για να ανατρέψουμε την όποια κατάσταση θεωρούμε πως είναι αρνητική».

Με ποιον τρόπο;

«Οι τρόποι είναι πολλοί. Ένας από αυτούς είναι η αλλαγή του κλίματος και της ψυχολογίας των οπαδών. Γιατί οι οπαδοί επηρεάζονται από την συμπεριφορά και την στάση του Παναθηναϊκού. Και της ΠΑΕ, και του Ερασιτέχνη και της ΚΑΕ. Συνεπώς η προτεραιότητά μας είναι να αλλάξουμε το κλίμα. Oι νίκες δεν μπορούν να έρθουν σήμερα ή αύριο. Όπως θα έχετε ακούσει ξανά ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός είχε μεγάλα χρέη. Αυτά τα χρέη έχουν μειωθεί σε ικανοποιητικό βαθμό και βασικός μας στόχος είναι να τα μηδενίσουμε. Θέλουμε να θέσουμε μία συγκεκριμένη ημερομηνία, στην οποία θα έχουμε «καθαρίσει» όλα τα χρέη. Να μην χρωστάμε ούτε ένα ευρώ. Θέλω το καλοκαίρι να πω ότι π.χ στο τέλος του 2017 ο Παναθηναϊκός δεν θα χρωστάει τίποτα. Είναι ένα στοίχημα το οποίο αναλαμβάνω εγώ».

- Και οι πολιτικοί κάνουν δεσμεύσεις και μετά...

«Εγώ δεν είμαι πολιτικός. Δεν έχω να χάσω ψήφους, ούτε να κερδίσω. Θέλω σε μία συγκεκριμένη ημερομηνία να παρουσιάσω απτά αποτελέσματα. Να πω “παιδιά αυτά είναι τα οικονομικά, πάρτε τα, μπείτε μέσα με ορκωτούς λογιστές και ανοίξτε τα όλα”. Αν δεν το κάνω αυτό θα έχω αποτύχει».

Ποιο είναι το όραμά σας για τον Παναθηναϊκό;


«Εμένα το όραμά μου, ο στόχος μου για τον ευρύτερο Παναθηναϊκό είναι να καταφέρουμε επιτέλους να γίνουμε ένα. Παρά το γεγονός ότι το έχουν προσπαθήσει μεγάλοι άνθρωποι, άνθρωποι που όντως έχουν προσφέρει ανιδιοτελώς πολλά στον Παναθηναϊκό, δεν έχει γίνει πράξη. Δεν το έχει καταφέρει κανείς. Και δεν απατώμαι ότι μπορώ εγώ στα 29 να το καταφέρω σε μία μέρα, αλλά θέλω οπωσδήποτε να θέσω τις βάσεις και να το επικοινωνήσω στον κόσμο του Παναθηναϊκού, γιατί από τον κόσμο ξεκινάει αυτή η δυναμική, ότι πρέπει να είμαστε ένα σε όλα τα επίπεδα. Παναθηναϊκός, ΠΑΕ, ΚΑΕ, Θύρα 13 και ο απλός κόσμος του Παναθηναϊκού πρέπει να είναι ενωμένοι και να έχουν μία κοινή στρατηγική κατεύθυνση».

Η ΠΑΕ και η ΚΑΕ είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις απέναντι στον Σύλλογο;

«Με την ΠΑΕ έχουμε συνάψει σύμβαση και η καταβολή του ποσού γίνεται σε μηνιαία βάση. Υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά εντός λογικού χρονικού πλαισίου. Με την ΚΑΕ δεν υπάρχει σύμβαση και έτσι επαφιέμεθα στον νόμο. Μέχρι πέρσι η καταβολή γινόταν σε μηνιαία βάση. Φέτος, η ερμηνεία του νόμου είναι διαφορετική και έχουμε ενημερωθεί πως η καταβολή του ποσού θα γίνει άπαξ στο τέλος της αγωνιστικής χρονιάς».

- Ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο εδώ. Διότι υπήρξε ένα δημοσίευμα που έκανε λόγο για οφειλή τόσο από την ΠΑΕ, όσο και από την ΚΑΕ προς τον Ερασιτέχνη. Και η ΚΑΕ έδωσε μία σκληρή απάντηση και σας ζήτησε να το διαψεύσετε.

«Σαν Σωματείο δεν μπαίνουμε στη διαδικασία επικοινωνίας εσωτερικών θεμάτων με αποδέκτες όλη την υφήλιο. Αν υπάρχει κάποιο θέμα με την ΠΑΕ και την ΚΑΕ το λύνουμε εσωτερικά. Δεν βγάζουμε ανακοινώσεις ζητώντας εξηγήσεις, ούτε για να τις ακούει ο κόσμος. Όσον αφορά στην ΚΑΕ συγκεκριμένα δεν μπορώ ούτε να ζητήσω, ούτε να μπω σε οποιαδήποτε συνδιαλλαγή με την οικογένεια Γιαννακόπουλου, γιατί η οικογένεια Γιαννακόπουλου βρίσκεται στον Παναθηναϊκό 30 χρόνια. Ο κύριος Παύλος και ο κύριος Θανάσης έχουν δώσει 25-30 εκατομμύρια στον Ερασιτέχνη και εγώ ως Δημήτρης Μπαλτάκος στον Ερασιτέχνη δεν έχω δώσει τίποτα. Μηδέν ευρώ. Συνεπώς δεν μπορώ καν να συζητήσω για αυτό το θέμα. Επαφίεται στην αγάπη του Δημήτρη Γιαννακόπουλου για τον Παναθηναϊκό όλο αυτό».

- Η σχέση σας με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο πως είναι; Υπήρχε μία φημολογία τις πρώτες ημέρες της εκλογής σας ότι αναλάβατε τον Ερασιτέχνη με τις «ευλογίες» του.

«Όχι. Αυτό είναι απόλυτα αναληθές. Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος δεν το γνώριζε καν. Τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο τον γνωρίζω από μικρό παιδί. Η σχέση της οικογένειας Γιαννακόπουλου με τον Ερασιτέχνη ανέκαθεν ήταν υποστηρικτική. Ο Ερασιτέχνης ηγείτο και χρηματοδοτείτο για πολλά χρόνια σχεδόν σε αποκλειστικό βαθμό από τον κύριο Παύλο και τον κύριο Θανάση. Σε ό,τι αφορά το πρώτο σκέλος της ερώτησης, η προσωπική μας σχέση είναι προσωπική και κατ’ επέκταση δεν συζητείται. Σε ό,τι έχει να κάνει στη σχέση της ΚΑΕ με τον Ερασιτέχνη είμαστε σε συζητήσεις για τον τρόπο οικονομικής στήριξης της ΚΑΕ προς τον Ερασιτέχνη».

-Μιλώντας με βάση τα αποτελέσματα των τελευταίων ετών ο Παναθηναϊκός μικραίνει;


«Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μικρύνει μόνο με έναν τρόπο. Μέσω νοοτροπίας. Η νοοτροπία πλήττεται και αν δεν αντιστραφεί αυτή η κάθοδος θα μικρύνει. Ο Παναθηναϊκός δεν εξαρτάται μόνο από το αν θα πάρει πρωτάθλημα, αν και αυτό είναι σημαντικό. Είναι ο πλέον πολυνίκης σύλλογος της χώρας και δεν είναι καταστροφή επειδή δεν έχει πάρει πρωτάθλημα για κάποια χρόνια. Καταστροφή είναι να έχουμε ηττοπαθή νοοτροπία. Πηγαίνουμε προς αυτήν την κατεύθυνση και αυτό πρέπει να αναστραφεί. Όταν αναστραφεί αυτό και όταν μπούμε ξανά σε νικηφόρα νοοτροπία τότε αναπόφευκτα θα έρθουν και οι τίτλοι».

- Ποιο διοικητικό μοντέλο από αυτά που ζήσατε σαν φίλαθλος τα προηγούμενα χρόνια στον Παναθηναϊκό σας εξέφραζε περισσότερο. Βαρδινογιάννης, Αλαφούζος, Πατέρας, Γιαννακόπουλος.

«Δεν θα μπορούσα να επιλέξω άλλο πλην του Παύλου και του Θανάση Γιαννακόπουλου. Γιατί εγώ μεγάλωσα σε μεγάλο βαθμό με την άνοδο του μπάσκετ στην οποία έπαιξε ρόλο και ο πατέρας μου και έχει κάποια διδάγματα κάθε σύλλογος παγκοσμίως από αυτό το μοντέλο διοίκησης. Είναι δύο άνθρωποι οι οποίοι είχαν και έχουν παθολογική αγάπη για τον Παναθηναϊκό. Θα σας πω κάτι για να καταλάβουν όλοι. Όταν παίζαμε εκτός έδρας αγώνες μπάσκετ εγώ πήγαινα με την οικογένειά μου να δω τον αγώνα στο σπίτι του Παύλου Γιαννακόπουλου. Ο Παύλος Γιαννακόπουλος από την αγωνία του δεν μπορούσε να δει το παιχνίδι! Κλεινόταν στο δωμάτιό του και με έβαζε η σύζυγός του, η κυρία Δέσποινα, να του πω στο τέλος το αποτέλεσμα. Έμπαινα τότε και του έλεγα ότι κερδίσαμε! Δεν άντεχε να δει το παιχνίδι στην τηλεόραση. Αυτό είναι συγκινητικό. Όταν έχεις έναν τέτοιο άνθρωπο όλα τα υπόλοιπα είναι ασήμαντα. Αυτό είναι χαρακτηριστικό για τον τρόπο που διοικούσε. Για τον Παύλο Γιαννακόπουλο ο Παναθηναϊκός ήταν η πρώτη προτεραιότητα. Και επειδή λέμε για μοντέλα διοίκησης πρέπει να πούμε ότι οι ίδιοι άνθρωποι του staff έχουν παραμείνει μαζί 20 χρόνια. Μαζί πήγαμε στο Τελ Αβίβ το 1994, μαζί πήγαμε στο Βερολίνο. Η συνέχεια στη διοίκηση είναι λόγος επιτυχίας. Όταν οι άνθρωποι κλαίνε, υποφέρουν, πονάνε για την ομάδα η επιτυχία είναι σίγουρο ότι θα έρθει. Δεν είναι, όμως, μόνο αυτοί. Είναι και οι γυναίκες τους και τα ξαδέρφια τους, όλοι. Αυτή η οικογένεια της ΚΑΕ Παναθηναϊκός έφερε την επιτυχία. Θα πω κάτι ακόμα για να καταλάβουν όλοι για τον Παύλο Γιαννακόπουλο. Όταν πηγαίναμε διακοπές και μπαίναμε σε ταβέρνες σηκώνονταν όλοι και του έλεγαν το εξής: «Παρόλο που είμαι Ολυμπιακός, παρόλο που είμαι ΑΕΚ, παρόλο που είμαι ΠΑΟΚ, Παύλο είσαι Θεός»! Αυτό το πράγμα δεν το συναντάς κάθε μέρα. Όπως σας το λέω».

- Είναι φανερό πως έχετε μεγάλη εκτίμηση για τον Παύλο Γιαννακόπουλο αλλά πώς θα τον χαρακτηρίζατε;

«Σαφές είναι: Ευεργέτης του Παναθηναϊκού. Και για αυτό το βάρος στους ώμους του Δημήτρη Γιαννακόπουλου είναι τεράστιο».

Ποιες είναι οι σχέσεις σας με τον Γιάννη Αλαφούζο;

«Ως άνθρωπο τον εκτιμώ, γιατί θεωρώ ότι είναι ποιοτικός. Έχει στηρίξει όλα τα χρόνια τον Ερασιτέχνη, τόσο την περίοδο που ήταν ο Ηλίας, όσο και την περίοδο που είμαι εγώ. Προφανώς υπάρχουν κάποιες δυστοκίες οικονομικές. Ξέρουμε, όμως, ότι είμαστε προτεραιότητα της ΠΑΕ και θεωρώ ότι η δική του στρατηγική για την εξυγίανση του ποδοσφαίρου γενικότερα μέσω του Παναθηναϊκού είναι σωστή και ενδεχομένως αν τη συνεχίσει μέχρι τέλους να μπορέσει να αποδώσει. Σαν πρόβλημα, όμως, εγώ διαγνώσκω αυτό που είπαμε και πριν. Δεν πρέπει να μεταδίδεται στον κόσμο η έννοια ότι κάποιοι μας αδικούν. Ο Παναθηναϊκός είναι από πάνω. Ο Παναθηναϊκός έχει 100 και πλέον χρόνια ιστορία, ο Παναθηναϊκός έχει τα περισσότερα τρόπαια, ο Παναθηναϊκός έχει τον πιο δυναμικό λαό, ο Παναθηναϊκός έχει την καλύτερη θύρα, συνεπώς είναι λάθος να κλαιγόμαστε. Αυτό πρέπει να καταλάβει ο κόσμος. Αν αλλάξει νοοτροπία ο Παναθηναϊκός θα πάρει το πρωτάθλημα».

- Συνεπώς θέτετε το θέμα της νοοτροπίας ως το μεγαλύτερο πρόβλημα στο ποδοσφαιρικό τμήμα.

«Ναι, ξεκάθαρα».

- Το οποίο προέρχεται από τα στελέχη;

«Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κρίνω στελέχη της ΠΑΕ. Αυτό είναι θέμα των οπαδών και του απλού κόσμου. Εγώ αναγνωρίζω το πρόβλημα και αν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια λύση θα την πω στον κύριο Αλαφούζο».

- Στον κόσμο του Παναθηναϊκού επικρατεί η άποψη ότι η διαφθορά στο ποδόσφαιρο δεν επιτρέπει στον Ερασιτέχνη να αναπνεύσει.

«Θα σας δώσω ένα παράδειγμα. Δεν θα νικήσουμε τον πόλεμο γιατί οι Τούρκοι είναι χειρότεροι. Θα νικήσουμε τον πόλεμο γιατί οι Έλληνες είναι καλύτεροι. Δεν μπαίνεις ποτέ στην διαδικασία, ακόμα και αν όντως είναι ένα θέμα η διαφθορά στο ποδόσφαιρο, να πεις στον κόσμο φταίει κάποιος άλλος. Όχι! Φταίω εγώ. Και εγώ με τους συνεργάτες μου θα δω ότι είναι η διαφθορά το πρόβλημα και θα καταπολεμήσω τη διαφθορά. Στον κόσμο και στον λαό του Παναθηναϊκού δεν θα επιρρίπτω αλλού τις ευθύνες. Αν εμείς δεν βγάλουμε άκρη με αυτό το ζήτημα φταίμε εμείς, δεν κάνουμε και πρέπει να αποχωρήσουμε από τις θέσεις μας».

- Έχετε δώσει μάχες για τη Θύρα 13;


«Έχω δώσει μάχες από τα 14. Μπορώ να σας πω πολλά για τη Θύρα 13 και τις κοινωνικές προεκτάσεις. Ο κόσμος αναρωτιέται γιατί υπάρχουν οι θύρες και θεωρεί ότι οι θύρες υπάρχουν για να πληρώνονται από τον εκάστοτε πρόεδρο και να λειτουργούν ως προσωπικοί στρατοί. Αυτό ενδεχομένως να ισχύει σε άλλες ομάδες. Δεν γνωρίζω. Στον Παναθηναϊκό τα παιδιά τα οποία επανασύστησαν τη Θύρα 13 πήραν μία στρατηγική απόφαση. Μακριά από χρήματα, μακριά από υπαλληλικές σχέσεις. Η Θύρα 13 είναι στις εξέδρες και στους δρόμους. Αυτήν την γραμμή την έχουν τηρήσει όλοι. Συνεπώς όπως το διαχώρισα και πριν. Υπάρχουν οι οπαδοί που τραγουδάνε στην εξέδρα και οι οπαδοί που βγαίνουν στον δρόμο. Αυτές οι δύο δραστηριότητες δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας παθολογικής ασθένειας ή επειδή αποσκοπούν σε ένα κέρδος. Οι ώρες και ο πόνος και ο κόπος και ο ιδρώτας που χύνουν οι οπαδοί δεν μπορεί εύκολα να τον καταλάβει κάποιος. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν μπορώ να ξέρω πραγματικά για τον καθένα τι ισχύει. Αυτό που ρωτάει ευλόγως ο κόσμος είναι: προς τι η βία; Νομίζω ότι σχετίζεται με την έννοια του «δεν κάνω πίσω».

- Η σχέση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού με την Πολιτεία ποια είναι;

«Δείχνει θετική διάθεση απέναντι μας».

Σε πολύ πρόσφατη συνέντευξή ο υπουργός Νίκος Παππάς υπογράμμισε ότι υπάρχει άδεια εν ισχύ για τον Βοτανικό.

«Η άποψή μου εδώ μπορεί να διατυπωθεί μόνο με μία πρόταση. Γήπεδο μόνο στη Λεωφόρο. Δεν υπάρχει κάτι άλλο».

- Ακούγεται λίγο ελπιδοφόρο αυτό στην γραφειοκρατούμενη Ελλάδα του σήμερα. Η ΑΕΚ για παράδειγμα έχει τον χώρο να φτιάξει γήπεδο, έχει τα χρήματα και δεν μπορεί.

«Η ΑΕΚ δεν είναι Παναθηναϊκός. Η δυναμική του Παναθηναϊκού είναι τεράστια».

Κάτι που ζηλεύετε σε αθλητικό επίπεδο;


«Ζηλεύω την Μπαρτσελόνα. Είναι σωματείο και όχι εταιρεία. Είναι ενιαίοι, έχουν καταφέρει με παιδιά από τις ακαδημίες να κατακτήσουν τον κόσμο και έχουν ταυτίσει την ομάδα με την πόλη».

- Μιλώντας για ζητήματα ενότητας. Η ενιαία γραμμή που υπάρχει στη διοίκηση του Ολυμπιακού παίζει ρόλο ώστε να υπάρχουν τα τελευταία χρόνια αυτά τα αποτελέσματα και στον Ολυμπιακό αλλά και στους ανταγωνιστές του;

«Ο Ολυμπιακός έχει την δική του στρατηγική. Ο Παναθηναϊκός θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Ο στόχος του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού δεν είναι ίδιος, ούτε και οι μέθοδοι. Για αυτό λέω ότι αυτό είναι το όραμά μου».

- Μήπως στο μεσοδιάστημα έχει αλλάξει η ιστορία;

«Δεν θεωρώ ότι αλλάζει τόσα γρήγορα η ιστορία. Ο Ολυμπιακός επενδύει σε έναν οργανισμό που έχει κοντά ποδάρια. Ο Ολυμπιακός μπορεί να έχει κάνει ένα μπαμ που έχει κρατήσει κάποια χρόνια, αλλά επειδή δεν είναι φτιαγμένο σε έννοιες που μπορούν να διατηρηθούν στη ροή της ιστορίας θα ηττηθεί. Οι έννοιες που πρεσβεύει ο Ολυμπιακός δεν είναι έννοιες που έχουν ηθική αξία. Εγώ προσπαθώ να τα βλέπω μακροπρόθεσμα. Δεν είμαι πολιτικός να έχω εκλογές κάθε τέσσερα χρόνια».

Στο μεταξύ, το ταμπλό γράφει. Πώς αισθάνεστε όταν ο Παναθηναϊκός που ήταν κραταιός σε πολλά ομαδικά σπορ, έχει συντριβεί αγωνιστικά από τον αντίπαλό του;

«Ξαναλέω ο Παναθηναϊκός έχει περισσότερα από 108 χρόνια ιστορίας. Στα 108 χρόνια ιστορία τα 5-10 χρόνια είναι το ένα δέκατο. Θα κάνω ό,τι μπορώ για να ανατραπεί, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο Παναθηναϊκός είναι ο πολυνίκης σύλλογος στη χώρα με συντριπτική διαφορά συγκριτικά με τους άλλους. Ο Παναθηναϊκός είναι ο νούμερο ένας σύλλογος στη χώρα. Θα ανατρέψουμε την κατάσταση που υπάρχει τα τελευταία χρόνια από τον Ολυμπιακό».

- Ποια είναι η γνώμη σας για τον Βαγγέλη Μαρινάκη;

«Διαφωνώ με τις μεθόδους του».

- Ποιον από τους τρεις ιδιοκτήτες των άλλων (Μαρινάκης, Σαββίδης, Μελισσανίδης) θα θέλατε στον Παναθηναϊκό ως χρηματοδότη;


«Κανέναν. Στον Παναθηναϊκό θέλω κάποιον Παναθηναϊκό».

- Ποιου τα χαρακτηριστικά θα θέλατε στον Παναθηναϊκό;

«Κανενός. Του Παύλου Γιαννακόπουλου θα ήθελα… »

- Με ποιου την αφίσα μεγαλώσατε;


«Του Βαζέχα»

- Και στο μπάσκετ;

«Του Βράνκοβιτς. Το 1996 θυμάμαι ήμουν καθισμένος στα σκαλιά του Palais des Sports και το μόνο που θυμάμαι είναι τον Βράνκοβιτς να τρέχει πάνω από τον παίκτη της Μπαρτσελόνα και να κάνει το κόψιμο».

- Πώς αντιμετωπίζετε την άποψη της αντίπερα όχθης ότι η Θύρα 7 που διοικεί τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό κερδίζει τη Θύρα 13 που διοικεί τον Ερασιτέχνη Παναθηναϊκό.

«Κοιτάξτε, η Θύρα 13 σαν οργανωμένος φορέας δεν συμμετέχει στον Ερασιτέχνη. Συμμετέχουν συγκεκριμένα άτομα. Και όπως είπα και πριν εγώ ήμουν, είμαι και θα είμαι στη Θύρα 13, αλλά στη δική μου αντίληψη, έτσι όπως εγώ έχω εμπειρία από τις θύρες, η Θύρα 7 του παρελθόντος έχει σταματήσει να υπάρχει. Έχει ηττηθεί σε όλα τα επίπεδα από τη Θύρα 13 και η μόνη διέξοδος μιας μειοψηφίας τους ήταν να εκμεταλλευτούν τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό καταστρέφοντας συνάμα το οπαδικό κίνημα του Ολυμπιακού. Συνεπώς δεν βλέπω τη Θύρα 7 στον Ερασιτέχνη».

- Με τον πρόεδρο του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού θα καθόσασταν στο ίδιο τραπέζι;

«Δεν θεωρώ ότι δείχνεις συμπάθεια ή απαρέσκεια σε ένα πρόσωπο αν καθίσεις ή δεν καθίσεις στο ίδιο τραπέζι. Αυτό είναι μόνο επικοινωνιακό. Οι διαφορές μας είναι σε πολλά επίπεδα και δεν θεωρώ ότι έχω κάτι κοινό μαζί του».

- Σας εκφράζει ο τρόπος που διοικείται ο Ερασιτέχνης Ολυμπιακός. Θα θέλατε να ήσασταν πρόεδρος ενός αντίστοιχου Ερασιτέχνη;

«Δεν θα ήθελα να είμαι πρόεδρος σε ένα Σωματείο που επαφίεται στο πορτοφόλι ενός ανθρώπου. Δεν πρέπει να εξαρτάται ο Παναθηναϊκός από τις ορέξεις ενός και μόνο επιχειρηματία».

- Όταν, όμως, στον Παναθηναϊκό υπήρχε ενεργός Παύλος, ενεργός Θανάσης ο Παναθηναϊκός πρωταγωνιστούσε σε όλα τα σπορ.


«Δεν μπορούμε να εξισώσουμε τον Βαγγέλη Μαρινάκη με τον Παύλο ή τον Θανάση Γιαννακόπουλο. Αυτό πιστεύω».

- Πότε ο Παναθηναϊκός θα γίνει ξανά αυτό που λέει ο ύμνος του; Μπορείτε να θέσετε έναν χρονικό ορίζοντα;

«Αυτός ο ύμνος δημιουργήθηκε σε μία εποχή που αυτός που έπαιζε καλύτερα, αυτός κέρδιζε. Επαφίεται σε εμένα να δημιουργήσω τις συνθήκες για να κερδίζει ο καλύτερος. Αυτό δεν είναι ευχολόγιο. Είναι κάτι που θα γίνει εντός συγκεκριμένων χρονικών ορίων και που θα ανακοινωθεί στο τέλος της σεζόν».

Πώς μπορεί κάποιος με τη δική σας οπτική να βλέπει πως ένα πρόσφατο ματς βόλεϊ γυναικών κρίθηκε από μία διαιτητική απόφαση και ταυτόχρονα επειδή μιλήσατε πριν για νοοτροπία να υπάρχουν αμέσως μετά ανακοινώσεις από την πλευρά του Παναθηναϊκού;

«Οι ανακοινώσεις σε αυτήν την περίπτωση δεν ήταν ανακοινώσεις κλάψας και μιζέριας. Ήταν ανακοινώσεις ότι θα προβούμε σε συγκεκριμένες νόμιμες επιθετικές ενέργειες προστασίας του συλλόγου. Αυτό ήταν μία ένδειξη του πως θέλουμε να κινηθούμε. Θα απαντάμε νομίμως επιθετικά σε ό,τι βλάπτει τον σύλλογο».

Ο Παναθηναϊκός έκανε και ένσταση στο μπάσκετ γυναικών απέναντι στον Ολυμπιακό…Τι θέλετε να πετύχετε με αυτήν την ένσταση;

«Θέλουμε να πετύχουμε τον παραδειγματισμό όσων τολμούν να αδικήσουν τον Παναθηναϊκό. Γιατί τόσα χρόνια ο Παναθηναϊκός αδικείτο και πλην των ανακοινώσεων οι εν λόγω άνθρωποι δεν είχαν καμία κύρωση».

Από τους οργανωμένους οπαδούς στη θέση του προέδρου. Είναι εφικτό;

«Εγώ ήμουν, είμαι και θα είμαι στη Θύρα 13. Όσον αφορά όμως στην εμπλοκή της Θύρας 13 σαν οργανωμένος φορέας στη διαδικασία λήψης αποφάσεων του Ερασιτέχνη είναι ίδια με την συμμετοχή της στη λήψη αποφάσεων της ΠΑΕ και της ΚΑΕ. Δηλαδή, καμία. Οι αποφάσεις και οι επιλογές βαραίνουν εμένα. Υπάρχουν άτομα από τη Θύρα 13 τα οποία έχουν δώσει την ψυχή τους στην εξέδρα και στον δρόμο και συμμετέχουν στον Ερασιτέχνη, αλλά ως εκεί. Η Θύρα 13 δεν έχει τη δομή για να περάσει στο επόμενο επίπεδο και να αναλάβει τις τύχες του Ερασιτέχνη, αν και οι σύνδεσμοι της Θύρας 13 έχουν συνεισφέρει και οικονομικά στον Ερασιτέχνη».

- Να μιλήσουμε για το περιστατικό στη Βουλή με την Χρυσή Αυγή.

« Αν μου κάνεις κάτι, δεν θα προσπαθήσω να ανταποδώσω σε δεύτερο χρόνο. Θεωρώ ότι το χρονικό όριο αντίδρασης για επιθέσεις εις βάρος μου είναι εκείνη την στιγμή, αλλιώς ποτέ. Σε δεύτερο χρόνο θα αντιδράσω μόνο αν προσπαθήσεις να κάνεις κάτι σε κάποιον που σέβομαι και εκτιμώ και δεν μπορεί ο ίδιος να αμυνθεί. Θα προσπαθήσω να τον προστατεύσω. Ή αν πληγεί μία έννοια, μία ιδέα στην οποία πιστεύω. Πρέπει να καταλάβετε τρία πράγματα. Στα πλαίσια της έρευνας που διεξάγω στην Οξφόρδη διαβάζω πάρα πολύ για την ηθική του πολέμου, jun in belloκαι jus ad bellum - πότε είναι, δηλαδή, ηθικό να πολεμήσεις και τι είναι ηθικό να κάνεις μέσα στον πόλεμο. Είναι πολύ λεπτά ζητήματα.

Εγώ όταν πήγα στη Βουλή δεν πήγα για να επιτεθώ σε κάποιον. Δεν πήγα για να τσακωθώ με κανέναν. Ήμουν στην μονάδα μου με Αμερικανούς βατραχανθρώπους, κάναμε μία συνεκπαίδευση και τηλεφωνώ στον πατέρα μου. Και τον ακούω άσχημα ψυχολογικά. Εκείνη την ώρα δεν γνώριζε κανείς στην Ελλάδα τίποτα. Του λέω τι γίνεται και μου λέει ότι θέλουν να βγάλουν ένα βίντεο και πως θα τα πούμε σε λίγο. Κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Είπα στους συναδέρφους μου ότι φεύγω και πήγα στη Βουλή, στην οποία νομίμως μπορούσα να εισέλθω καθώς ήμουν συγγενής πρώτου βαθμού».

- Τι επακολούθησε;

«Δεν ήξερα τίποτα για την Χρυσή Αυγή. Μπήκα στη Βουλή και βοήθησα τον πατέρα μου να συντάξει την επιστολή παραίτησης του. Δηλαδή, θα παραιτείτο πριν βγει το βίντεο. Δεν ισχύει ότι τον έδιωξαν, είχε αποφασίσει από μόνος του να παραιτηθεί. Εκεί σε αυτήν την φάση έμαθα τι έγινε. Βγαίνοντας από το γραφείο του πατέρα μου ήξερα ότι θα γίνει κάτι. Είδα εκεί έναν βουλευτή της Χρυσής Αυγής ο οποίος ήταν μαζί με δύο στελέχη του κόμματος. Τον ρώτησα που είναι ο Κασιδιάρης. Άρχισε να φωνάζει και μετά το θέμα πήρε διαστάσεις καθώς εξήλθαν στον διάδρομο περί τα 20-30 άτομα. Στην ερώτηση γιατί δεν με συνέλαβε η φρουρά η απάντηση είναι πολύ απλή. Όταν ήρθαν οι συνάδελφοι είδαν έναν άνθρωπο από την μία και 30 από την άλλη, οι οποίοι φώναζαν πολύ – το οποίο για μένα είναι καθησυχαστική ένδειξη».

- Πολιτικά που ανήκεις; Έχεις σχέση με την Χρυσή Αυγή;

«Θα σας πω ένα περιστατικό και θα καταλάβετε… Αφού έχουν περάσει περίπου έξι μήνες από το περιστατικό στη Βουλή είμαι στο σπίτι μου και πάνω σε μία συζήτηση μου λέει η αδερφή μου “γιατί δεν ρωτάς τον Κασιδιάρη;”. Της λέω “Πώς να ρωτήσω τον Κασιδιάρη; Δεν τον γνωρίζω” και μου λέει “δεν είστε κολλητοί”; Είχε την εντύπωση από διάφορα που κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο ότι έχω κάποια σχέση με τον Κασιδιάρη. Δεν είχα ποτέ καμία σχέση με την Χρυσή Αυγή, δεν έχω, δεν θέλω να έχω. Ούτε στα γραφεία της ήμουν ποτέ, ούτε από το σπίτι μου το έπαιζα Χρυσαυγίτης και εκτός των άλλων δεν με έχει εκφράσει ποτέ η Χρυσή Αυγή. Ούτε τον Κασιδιάρη γνωρίζω, ούτε τον αδερφό του, γιατί και αυτό κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Τα παιδιά που με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν έχω κάποια σχέση. Όλο αυτό ήταν ένα σενάριο το οποίο φαινομενικά πείθει για να πλήξουν τότε τον πατέρα μου».
__________________
«Εκείνος που τρελάθηκε με την απόφασή μου ήταν ο 7χρονος γιος μου: “Δεν πιστεύω να το λες σοβαρά ότι θα φορέσεις τα πράσινα”. Είχε πλάκα η αντίδρασή του»

Last edited by VasilisL7; 11-12-2016 at 16:57.
VasilisL7 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016   #13894
manoskol
Πεντάδα
 
manoskol's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 7,865
Liked: 15,082
Likes: 12,968
Default

Τελος ο Μπαλτακος απο τον ζέλο... δεν του δινω του ζακιού...πάνω απο 15 μέρες στα παιχνιδια του Γεναρη θα ξεφυγει πάλι...
manoskol is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016   #13895
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,311
Liked: 51,037
Likes: 123,268
Default

Αντε βγαλε ακρη τι γινεται εκει μεσα.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Eleni7 For This Useful Post:
Old 12-12-2016   #13896
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,939
Liked: 36,792
Likes: 24,003
Default

H Νικη η Μπακουλη ειπε πως ηρθε Αθηνα ο Τζεντιλε.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016   #13897
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,311
Liked: 51,037
Likes: 123,268
Default

Εχει ερθει για Παναθηναικο.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016   #13898
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,939
Liked: 36,792
Likes: 24,003
Default

Προφανως για τη βαζελα ηρθε..Απλα δεν καταλαβαινω γιατι να παρουν Τζεντιλε ενω πονανε σε 2 διαφορετικες θεσεις.Αλλα εγω ειμαι ο Ρεντνορθ οχι ο κυριος Π. & Π. Γ.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to rednorth7 For This Useful Post:
Old 12-12-2016   #13899
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,311
Liked: 51,037
Likes: 123,268
Default

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Προφανως για τη βαζελα ηρθε..Απλα δεν καταλαβαινω γιατι να παρουν Τζεντιλε ενω πονανε σε 2 διαφορετικες θεσεις.Αλλα εγω ειμαι ο Ρεντνορθ οχι ο κυριος Π. & Π. Γ.
Δεν υπαρχει λογικη στον σχεδιασμο τους. Εχει χαθει η μπαλα απο το καλοκαιρι κιολλας.

Παντως δεν θα μου προξενησει εκπληξη αν εκτος απο τον Παναθηναικο μιλησει και με τον Ομπραντοβιτς (θα ειναι Αθηνα αυτος απο μεθαυριο). Ας περιμενουμε.

Last edited by Eleni7; 12-12-2016 at 19:39.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Eleni7:
Old 13-12-2016   #13900
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,265
Liked: 4,662
Likes: 8,267
Default

__________________
I'm not here
This isn't happening
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον sfakianos7:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 04:48.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.