RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-05-2018   #6691
amra11
Πεντάδα
 
amra11's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 1,169
Liked: 5,085
Likes: 2,964
Default

__________________
Nobody expects the Piraeus Inquisition![I]

'ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΙΜΚΙ ΓΙΑ ΝΕΑ ΚΟΛΠΑ ΚΙΝΚΙ'

Last edited by amra11; 05-05-2018 at 10:47.
amra11 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018   #6692
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,910
Liked: 2,532
Likes: 34,833
Default

Κανενα εισιτήριο, μονο τζαμπε.

Να πα να γαμηθουν. Απο πανω απο τις μπαρες θα περνάμε.

Και μαντέψτε: οχι γιατι φοβομαστε την "αλλαγη". Αλλα γιατι δεν εχουμε φραγκο και γτ ηδη τα χουμε χιλιοπληρωσει ολα αυτα.

Τζαμπα στο μετρο, τζαμπα στο σεφ, καμια αποδειξη μπας και κοψει τπτ ο πωλητης. Μπας και πληρωσουμε τον ενφια μετά, οχι τιποτα αλλο.
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ

Last edited by μιγάδας; 05-05-2018 at 12:02.
μιγάδας is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to μιγάδας For This Useful Post:
Old 05-05-2018   #6693
dmy
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,790
Liked: 3,491
Likes: 3,404
Default

Η μόνη διαφορά μας με τους ευρωπαίους είναι ο φόβος της τιμωρίας. Δεν είμαστε ούτε πιο έξυπνοι ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι ούτε πιο πονηροί. Απλά ξέρουμε ότι στην Ελλάδα αν κανείς τη μαλακια υπάρχει τρόπος να γλιτώσεις. Κάτι θα βρεθεί ρε αδερφέ και θα την σκαπουλάρεις. Με αυτόν τον τρόπο λειτουργούμε οι περισσότεροι κι για αυτό κάνουμε ότι κάνουμε. Έξω ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα αν κανείς μαλακια θα τιμωρηθείς. Εεε εκεί με τον φόβο της τιμωρίας ακολουθείς πίστα τους κανόνες.

Είναι τόσο καλα τα πράγματα. Φέρε έναν Γερμανό να ζήσει 30 χρόνια στην Ελλάδα και μετά θα φέρεται όπως κι εμεις. Πήγαινε ένα. Έλληνα στη Γερμανία και μετά από 20 χρόνια θα είναι υπόδειγμα πολίτη. Η ατιμωρησία φέρνει αυτά τα αποτελέσματα. Κανείς δεν γεννιέται ανώτερος χειρότερος η καλύτερος. Αυτό διαμορφώνεται μέσα σποτ α βιώματα του.

Εγώ αυτό εχω δει στα 38 μου χρόνια κάι ε χω ζήσει σε 5 διαφορετικές χώρες.

Last edited by dmy; 05-05-2018 at 12:23.
dmy is offline   Reply With Quote
The Following 10 Users Say Thank You to dmy For This Useful Post:
Old 05-05-2018   #6694
plextis
Πεντάδα
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 3,152
Liked: 7,530
Likes: 5,823
Default

Σε όλες τις χώρες υπάρχει παραβατικότητα. Η μεγάλη διαφορά είναι στο ποσοστό της σε κάθε χώρα. Εδώ τα κάνουμε όλα στο μέγιστο βαθμό.
Δηλαδή στην Γερμανία δεν υπάρχει ένα ποσοστό που φοροδιαφεύγει; Απλά δεν είναι το 40-50 που παίζει να είναι σε εμάς.
Οι λόγοι είναι αρχικά η ατιμωρήσία που σωστά λεέι ο dmy και από την άλλη το κράτος που σου συμπεριφέρεται από την αρχή με την λογική οτι είσαι κλέφτης και παέι να σε @@.
Αποτέλεσμα να την πληρώνει ο νόμιμος και το κάθε λαμόγιο να την βγάζει ζάχαρη.

Last edited by plextis; 05-05-2018 at 12:40.
plextis is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to plextis For This Useful Post:
Old 05-05-2018   #6695
bakatsias
Δωδεκάδα
 
bakatsias's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 134
Liked: 2,479
Likes: 679
Default

Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Quote:
Originally Posted by bakatsias View Post

Φίλε μου με όλο το σεβασμό στα ιστορικά και οικονομικά στοιχεία που παραθέτεις πολλά από τα οποία έχεις υιοθετήσει ως πραγματικά με σιγουριά ορκωτού λογιστή που έχει πρόσβαση σε όλα τα κιτάπια της παγκόσμιας οικονομίας και πολιτικής,

είχα καταλάβει ότι το θέμα ήταν αν η κρίση των δυτικοευρωπαίων σε σχέση με την κρίση των ελλήνων είναι πιο καθαρή, αφού όπως λες εμείς οι Έλληνες τρώμε σανό ενώ εκείνοι στην πλειψηφία τους όχι. Τι σχέση έχει λοιπόν η αυτοκινητοβιομηχανία και η μικροοικονομία της Φρανφρούρτης του β' 3μηνου του 2007 με αυτό;

Δηλαδή επειδή η οικονομία παέι καλά με Μέρκελ στη Γερμανία άρα ανηπερέαστοι στην κρίση τους οι Γερμανοί από προπαγάνδα; Εξηγησέ μου λίγο τη σύνδεση.


Γιατί βαριέμαι να αναφερθώ σε τωρινά σκάνδαλα γερμανικών εταιρειών με πολιτικά κάκκαλα- πλάτες ψηφοφόρων και θα σου πω το εξής σίγουρο. Εμένα οι Γερμανοί εκτελέσαν τον παππού μου στις Μηλιές Πηλίου για τη μεγάλη ιδέα τους μόλις 2μιση γεννιές πριν. Τους εκτελεστές τους στήριζαν εκκατομύρια Γερμανοί πολίτες με την κρίση τους την κρυστάλινη.

Σε όλα αυτά που λες για τον Τραμπ και το αν είχε ή δεν είχε τα ΜΜΕ και πόσες φυλλάδες πουλούσε, ακόμη δεν έχω καταλάβει που θες να καταλήξεις αφού το νόημα σε κάθε περίπτωση είναι ότι η κρίση των αμερικανών είναι χειρότερη από του Τράκη όταν είναι μανταμιασμένος και πρόσεξε είναι θεωρητικά ο λαός που κάνει κουμάντο στον πλανήτη.

Τώρα για την οργάνωση της χώρας που λες δεν το συζητάω είμαστε έτη φωτός πίσω από αυτούς. Αλλά αν πάρεις ένα βρέφος από την Ολλανδία και το φέρεις να μεγαλώσει εδώ και αντίστοιχα ένα ελληνάκι το πας στην Ουτρέχτη να μεγαλώσει ως ολλανδάκι θα δεις ότι οι μόνες διαφορές που θα έχουν από τους υπόλοιπους γύρω τους θα είναι το χρώμα μαλλιών.

Οι συνθήκες διαμορφώνουν τον άνθρωπο στα 70-80 ψοροχρονάκια που ζει όχι η καταγωγή του.

Αυτό στο λέω με κάθε βεβαιότητα γιατί έζησα εκεί και είδα σουριναμέζους ολλανδούς, κινέζους ολλανδούς, αφρικάνους ολλανδούς να λειττουργούν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Δεν ξέρω αν βγάζεις ένα βαθύ παράπονο ή ένα μένος για την κατάσταση στην Ελλάδα αλλά νομίζω είναι αυτονόητο ότι το πρόβλημα με την "έυκολη κρίση" δεν είναι ελληνικό αλλά ανθρώπινο. Είναι σημαντικό να το δούμε ως ανθρώπινο και όχι ως ελληνικό γερμανικό τούρκικο ή κογκολέζικο γιατί είναι μια πρώτη διάγνωση ώστε να αντιμετωπιστεί.

Και μια κακή διάγνωση έχει αποδειχτεί ότι μπορεί να σε στείλει σε 13 ενέσεις για 2 κάλους.

θα σου πω ποιο είναι το θέμα μου γιατί ξέφυγε το θέμα. Καταρχήν σεβαστό το ότι έχασες το παππου σου και είμαι και συμπάσχων. Την Μερκελ επειδή την ανέφερες εσυ πρώτη φορά έγινε συζήτηση και διευκρίνισα τι εννοούσα λέγοντας "προστατεύει τα συμφέροντα του λαού της" εν αντιθέση με τα δικά μας τα πολιτικά ζώα που προστατεύουν κατα βάση την καρέκλα τους. Σκάνδαλα στην Γερμανία; Φυσικά και γίνονται, δεν μίλησα για τον λαό, αλλά για νοοτροπίες. Ο πρόεδρος της Μπαγερν πιάστηκε για φοροδιαφυγή και δικάστηκε, ο πρόεδρος του μπάοκ πιάστηκε με το κουμπουρι στο ζωνάρι και οχι μόνο δεν ασκήθηκε καν δίωξη αλλά οι αστυνομία προσπάθησε να του το κρύψει να μην φαίνεται. Και όχι μόνο αυτό αλλά βρήκε και υποστηρικτές η πράξη του. ΣΕ ΑΝΩΤΑΤΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΌ ΕΠΙΠΕΔΟ. Αυτό είναι που ζηλεύω στους γερμανούς και θέλω να το έχω στο κράτος.

Για τα οικονομίκα που μου λες με μια μικρή ερευνα μπορείς να τα βρείς και εσύ. Και προφανώς υιοθετώ διασταυρωμένες πηγές που δεν έχουν το παραμικρό συμφέρον για να πουν ψέματα. Απο τις αρχές του 2000 οι ανεπτυγμένες οικονομίες (όχι μόνο της ευρώπης) φαινόταν ότι στο μέλλον θα αντιμετωπισουν προβλήματα. Οι λόγοι είναι πολλοι με κυριότερους την πιθανή κατάρρευση των ασφαλιστικών συστημάτων λόγο δημογραφικού, την αύξηση της ανεργίας, την ροή χρήματος προς τους φορολογικούς παραδείσους και την ολοκλήρωση των επενδύσεων στην ανατολική Ευρώπη και στην ασία. Απο όλες τις χώρες το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το είχαμε εμείς. Κάποιοι έδρασαν (Βορειες χώρες) κάποιοι έκαναν το ελάχιστο (Γαλλία) κάποιοι δεν έκαναν τίποτα (Νότος) Εμείς καναμε τα ακριβώς αντιθετα. Ξοδεψαμε τα τελευταία δανεικά σαν να μην υπάρχει το αυριο, και το πληρώσαμε ακριβά. Αλλά μας άξιζε. Οχι σε εσενα, όχι σε εμενα όχι σε πολλούς εδώ μέσα αλλά σε όλο αυτό το πανηγυράκι συμμετείχε με την ανοχή μας το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας.

Στα υπόλοιπα που λές συμφωνώ. Για αυτό δεν μιλάω για φυλές αλλά για νοοτροπίες. Η όλη συζήτηση ξεκίνησε απο τον σανό που τρώνε οι βαζελοι και η απουσία κριτικής σκέψης και με αυτό θα κλείσω. Αυτό που λέω "σιγά τον καταπληκτικό λαό που κοροϊδεύει ο τράκης" εκει αποσκοπεί, στην βλαμμένη νοοτροπία που έχουμε. Εχεις μια εφημερίδα που αποδεδειγμένα σε δουλεύει κανονικά. Τι για ανοίγματα στην Κινα έχει γράψει, για γήπεδα, για επιστροφή ομπράντοβιτς ... ένα κάρο ανοησίες. Και όχι μόνο πουλάει αλλά πολλοί την έχουν ως μόνο μέσο ενημέρωσης. Και εδώ είναι το ζήτημα. Αν τους ρωτήσεις αν εμπιστευονται την ενημέρωση απο τους δημοσιογράφους (λεμε τώρα) της φυλλάδας οι περισσότεροι θα σου πουν "οχι είναι η εφημερίδα του προεδρου". Παράνοια. Και μη τρελαθούμε δεν είναι η εξαίρεση, ο κανόνας είναι. Γιατί δεν γουστάρουμε την αλήθεια.
Επειδή από ότι κατάλαβα έχεις έρωτα με τους Γερμανούς. Η Γερμανία είναι 12 χώρα στη διαφθορά ανάμεσα σε 180 χώρες παγκοσμίως με τα πολιτικά της κόμματα μεταξύ των οποίων και της Μέρκελ να είναι στην κορυφή της λίστας. Kαι μιας και ανέφερες την αυτοκινητοβιομηχανία η ίδια η Μέρκελ δήλωσε στο Reuter ότι πρώτη φορά έμαθε για το σκάνδαλο της Volks Wagen από τα μίντια. Αυτό και αν είναι σανό. Μπορεί όποιος θέλει να τσεκάρει και τα δύο.

https://www.transparency.org/news/fe...ons_index_2017

https://www.reuters.com/article/us-v...-idUSKBN16F21M

Είπες και για φυλλάδες που διαβάζονται. O Udo Ulfkotte ίσως ο πιο αναγνωρίσιμος γερμανός δημοσιογράφος με εκατοντάδες άρθρα στην πολυδιαβασμένη "Frankfurter Allgemeine" ΄δήλωσε ότι επί 17 χρόνια τον πλήρωνε η CIA:
"The german and americans media are trying to bring the war into Europe and bring it into Russia. We are at a point of "no return" and I want to raise my voice and say .. "it's not right what I did in the past, I have manipulated people and I made propaganda against Russia."" I was corrupted by billionaires and by americans not to report the truth"

Παρεπιπτόντως οι Γερμανοί είναι πρώτοι σε αγορές Μερσεντέζ και ΒΜW αλλά έχουν και ένα εκατομμύριο αστέγους με τους μισούς να είναι πρόσφυγες.


Το γεγονός ότι μια οικονομία πάει καλά δεν αγιάζει και τους κυβερνώντες (βλέπε νοσταλγούς της χούντας) ούτε εξαγνίζει την κριτική στάση των ψηφοφόρων. Οι Γερμανοί μια χαρά προστατεύουν τα συμφέροντα τους και έχουν ένα κράτος που γαμάει και δέρνει σε οργάνωση σε αντίθεση με το δικό μας που γαμιέται και δέρνεται. Δεν λέω το αντίθετο. Η διαφωνία μας είναι ότι αυτοί δεν τρώνε σανό απλώς και μόνο επειδή είναι 4-5 δύναμη στον κόσμο και έχουν οργάνωση. Μια χαρά το τρώνε και το παρατρώνε και αυτοί αρκεί όπως λες να προστατεύονται τα συμφέροντά τους.

Πρέπει εδώ να διαχωριστεί αν τελικά η καλή κριτική σκέψη είναι προέκταση της ιδιοτέλειας και της προστασίας των συμφερόντων. Αν δηλαδή το σκέφτομαι αμερόληπτα είναι στην πραγματικότητα το προστατεύω την πάρτυ μου. Τότε ναι μαζί σου οι Γερμανοί είναι αμερόληπτοι στην κρίση τους όπως και οι Αμερικάνοι.


Η "νοοτροπία" με την έννοια που εσύ την χρησιμοποιείς (πίστη στους θεσμούς, πολιτειακή οργάνωση κλπ) είναι κάτι διαφορετικό από την τάση του ανθρώπου προς την βολική, συμφεροντολογική και κατευθυνόμενη κρίση.

Η νοοτροπία αλλά και το "dna" ενός λαού είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με τις εκάστοτε συνθήκες όπως διαμόρφωσαν μία σειρά από παράγοντες (ιστορικοί, γεωγραφικοί, κλιματολογικοί κλπ) εδώ και αιώνες, παράγοντες που όμως δεν μπορούσαν να προβλεφθούν, ώστε να τους πιστωθεί σήμερα και μάλιστα σε αποκλειστικότητα η γερμανική κριτική σκέψη.


ΝΑΙ και γω ζηλέυω τους Γερμανούς στην οργάνωση τους και στην "νοοτροπία" τους.

Αλλά έχουν και αυτοί δύο πόδια, δύο χέρια και κοιτάνε την παρτάρα τους, όπως ακριβώς τους βολέυει δηλαδή θα χορέψουν και με το ντέφι στο ρυθμό.

Πιο κυριλέ πρόβατα στο ίδιο μαντρί.
bakatsias is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to bakatsias For This Useful Post:
Old 05-05-2018   #6696
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Όλη η διαφορά είναι στα βιώματα ΚΑΤ εμε....ο Έλληνας για τετρακόσια χρόνια έπρεπε να βρει οποιοδήποτε και εννοώ οποιοδήποτε πραγματικά τρόπο να επιβιώσει....άντε μετά να του ξεκολλήσεις αυτή τη νοοτροπία από το κεφάλι του....αυτό όμως δεν τον κάνει τον χειρότερο όλων...γιατί ο Έλληνας με όλα τα κουσούρια του είναι αληθινός κι όχι υποκριτής και μίζερος και μπορεί να φοράει φουστανέλα so to speak αλλά κάτι άλλοι με κοστούμια βρομάνε και ζέχνουν αποκάτω.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018   #6697
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,910
Liked: 2,532
Likes: 34,833
Default

δεν υπάρχει καμία συζήτηση.

υπάρχει ο Έλληνας ο εφοπλιστής που είναι καθ' όλα νόμιμος όταν πληρώνει 17 ευρώ φόρο την ημέρα για το πλοίο του και υπάρχω κι εγώ ο καθ' όλα παράνομος που δεν πληρώνω 1.40 (ούτε 0.60) στα νόμιμα μηχανήματά τους που καθ' όλα νόμιμα δεν βγάζουν μειωμένα εισιτήρια.

αντίστοιχα και στις άλλες χώρες.

όλα τ άλλα είναι καραμέλες για φυλές και χαρακτηριστικά και τέτοιες ιστορίες. και κράτη-μπανανίες και κράτη "οργανωμένα". όλοι οργανωμένοι είναι. κάποιοι απλώς έχουν πόρους να είναι πιο "οργανωμένοι". και ταυτόχρονα να μπαίνει όποιος γουστάρει μέσα σ ένα σχολείο και να γαζώνει τους μαθητές. όλα πόπα.
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to μιγάδας For This Useful Post:
Old 05-05-2018   #6698
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,465
Likes: 17,849
Default

Quote:
Originally Posted by bakatsias View Post


Επειδή από ότι κατάλαβα έχεις έρωτα με τους Γερμανούς. Η Γερμανία είναι 12 χώρα στη διαφθορά ανάμεσα σε 180 χώρες παγκοσμίως με τα πολιτικά της κόμματα μεταξύ των οποίων και της Μέρκελ να είναι στην κορυφή της λίστας. Kαι μιας και ανέφερες την αυτοκινητοβιομηχανία η ίδια η Μέρκελ δήλωσε στο Reuter ότι πρώτη φορά έμαθε για το σκάνδαλο της Volks Wagen από τα μίντια. Αυτό και αν είναι σανό. Μπορεί όποιος θέλει να τσεκάρει και τα δύο.

https://www.transparency.org/news/fe...ons_index_2017

https://www.reuters.com/article/us-v...-idUSKBN16F21M
Πρώτον έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος. Ο δείκτης διαφθοράς που μου ποσταρες στην πρώτη διεύθυνση μετράει ανάποδα. Δλδ όσο πιο χαμιλό δείκτη έχει τόσο πιο διευθαρμένη είναι η χώρα. Η Γερμανία λοιπόν δεν είναι η 12η πιο διεφθαρμένη, είναι η 12η πιο καθαρή με τους δείκτες της να ανεβαίνουν χρόνο με τον χρόνο! Αλλά και για το σκάνδαλο έχω να πώ αν και ομολογώ δεν το έχω ψάξει καλά, τώρα το κάνω. Η VW λοιπόν πείραξε τον δείκτη κατανάλωσης ώστε τα αυτοκίνητα της να δείχνουν ότι καίνε λιγότερη βενζίνη απο όσο στην πραγματικότητα παραβιάζοντας τον νόμο. Τον νομό κατανάλωσης όμως τον είχε φέρει η ίδια η Μερκελ. Αν ήθελε λοιπον να βοηθήσει την VW θα μπορούσε απλά να αλλάξει τον νόμο της, δεν χρειαζόταν να πειράξει τους δείκτες η VW και να στελνει μιλημένους λειτουργούς η πρωθυπουργός ωστε να στηθεί η κομπίνα. Στην πραγματικότητα η Μερκελ δεν είπε τιποτα περισσότερο απο αυτό που έπρεπε. Δουλειά της είναι να ψηφίζει νόμους, να κανει οικονομική και εξωτερική πολιτική και να συντονίζει τα υπουργεία. Οχι να ασκει εκτελεστική εξουσία. Kαι αυτά για ερωτες και αγάπες για Γερμανούς πρώτος δεν ισχύουν και δεύτερον ειναι ειρωνικά και με χαρακτηρίζουν. Σε παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα μας με ενα πολιτισμένο διάλογο όπως πολύ καλα κάνουμε και όχι να δημιουργούμε εντυπώσεις.

Quote:

Είπες και για φυλλάδες που διαβάζονται. O Udo Ulfkotte ίσως ο πιο αναγνωρίσιμος γερμανός δημοσιογράφος με εκατοντάδες άρθρα στην πολυδιαβασμένη "Frankfurter Allgemeine" ΄δήλωσε ότι επί 17 χρόνια τον πλήρωνε η CIA:
"The german and americans media are trying to bring the war into Europe and bring it into Russia. We are at a point of "no return" and I want to raise my voice and say .. "it's not right what I did in the past, I have manipulated people and I made propaganda against Russia."" I was corrupted by billionaires and by americans not to report the truth"

Παρεπιπτόντως οι Γερμανοί είναι πρώτοι σε αγορές Μερσεντέζ και ΒΜW αλλά έχουν και ένα εκατομμύριο αστέγους με τους μισούς να είναι πρόσφυγες.
Αυτό δεν λέει κάτι. Γενικά το επιπεδο ενημέρωσης εκει είναι σαφώς καλύτερο. Οτι θα υπάρχουν τυποι που τα έχουν πιάσει ναι χάρηκα. Εδώ όμως δεν υπάρχουν τυποι που να μην τα έχουν πιάσει και να μην είναι κατευθυνόμενοι. Τώρα το ποσοστό των αστεγων στην Γερμανία σε απόλυτους αριθμούς ναι μεν είναι μεγάλος, αλλά σε ποσοστό είναι μικρό. Μιλάμε για μια χώρα 80 εκατομμυρίων.

Quote:

Το γεγονός ότι μια οικονομία πάει καλά δεν αγιάζει και τους κυβερνώντες (βλέπε νοσταλγούς της χούντας) ούτε εξαγνίζει την κριτική στάση των ψηφοφόρων. Οι Γερμανοί μια χαρά προστατεύουν τα συμφέροντα τους και έχουν ένα κράτος που γαμάει και δέρνει σε οργάνωση σε αντίθεση με το δικό μας που γαμιέται και δέρνεται. Δεν λέω το αντίθετο. Η διαφωνία μας είναι ότι αυτοί δεν τρώνε σανό απλώς και μόνο επειδή είναι 4-5 δύναμη στον κόσμο και έχουν οργάνωση. Μια χαρά το τρώνε και το παρατρώνε και αυτοί αρκεί όπως λες να προστατεύονται τα συμφέροντά τους.
Καλά η οικονομία δεν πήγαινε καλά επι χούντας το αντίθετο μάλιστα. Η διαφορά ήταν ότι επι Χουντας φτιάχτηκαν δρόμοι, που για να γίνουν δρόμοι χρησιμοποιήθηκε το μηχανικό του στρατού, το οποίο δεν διαφέρει πολύ απο την καταναγκαστική εργασία αν το καλοσκεφτείς.

Quote:

Πρέπει εδώ να διαχωριστεί αν τελικά η καλή κριτική σκέψη είναι προέκταση της ιδιοτέλειας και της προστασίας των συμφερόντων. Αν δηλαδή το σκέφτομαι αμερόληπτα είναι στην πραγματικότητα το προστατεύω την πάρτυ μου. Τότε ναι μαζί σου οι Γερμανοί είναι αμερόληπτοι στην κρίση τους όπως και οι Αμερικάνοι.
Η κριτική σκέψη είναι θέμα παιδείας και ορθολογισμού. Δεν είναι θέμα προστασίας του συμφέροντος. Σε θέματα παιδείας στο εσωτερικό λοιπόν δεν είναι τόσο μπροστά, αλλά σε θέματα ορθολογισμού πίστεψε με ότι είναι. Οι αιτίες πολλές και ξεκινούν απο το σχολείο. Ουτε το dna παίζει ρόλο ούτε η γεωγραφική θέση τοσο πολύ. Η νοοτροπία χτιζεται στο σχολείο και διαμορφώνεται μέσα απο τις κοινωνικές δομές
__________________
wherever law ends, tyranny begins

Last edited by DCS7; 05-05-2018 at 14:54.
DCS7 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018   #6699
bakatsias
Δωδεκάδα
 
bakatsias's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 134
Liked: 2,479
Likes: 679
Default

Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Quote:
Originally Posted by bakatsias View Post

Φίλε μου με όλο το σεβασμό στα ιστορικά και οικονομικά στοιχεία που παραθέτεις πολλά από τα οποία έχεις υιοθετήσει ως πραγματικά με σιγουριά ορκωτού λογιστή που έχει πρόσβαση σε όλα τα κιτάπια της παγκόσμιας οικονομίας και πολιτικής,

είχα καταλάβει ότι το θέμα ήταν αν η κρίση των δυτικοευρωπαίων σε σχέση με την κρίση των ελλήνων είναι πιο καθαρή, αφού όπως λες εμείς οι Έλληνες τρώμε σανό ενώ εκείνοι στην πλειψηφία τους όχι. Τι σχέση έχει λοιπόν η αυτοκινητοβιομηχανία και η μικροοικονομία της Φρανφρούρτης του β' 3μηνου του 2007 με αυτό;

Δηλαδή επειδή η οικονομία παέι καλά με Μέρκελ στη Γερμανία άρα ανηπερέαστοι στην κρίση τους οι Γερμανοί από προπαγάνδα; Εξηγησέ μου λίγο τη σύνδεση.


Γιατί βαριέμαι να αναφερθώ σε τωρινά σκάνδαλα γερμανικών εταιρειών με πολιτικά κάκκαλα- πλάτες ψηφοφόρων και θα σου πω το εξής σίγουρο. Εμένα οι Γερμανοί εκτελέσαν τον παππού μου στις Μηλιές Πηλίου για τη μεγάλη ιδέα τους μόλις 2μιση γεννιές πριν. Τους εκτελεστές τους στήριζαν εκκατομύρια Γερμανοί πολίτες με την κρίση τους την κρυστάλινη.

Σε όλα αυτά που λες για τον Τραμπ και το αν είχε ή δεν είχε τα ΜΜΕ και πόσες φυλλάδες πουλούσε, ακόμη δεν έχω καταλάβει που θες να καταλήξεις αφού το νόημα σε κάθε περίπτωση είναι ότι η κρίση των αμερικανών είναι χειρότερη από του Τράκη όταν είναι μανταμιασμένος και πρόσεξε είναι θεωρητικά ο λαός που κάνει κουμάντο στον πλανήτη.

Τώρα για την οργάνωση της χώρας που λες δεν το συζητάω είμαστε έτη φωτός πίσω από αυτούς. Αλλά αν πάρεις ένα βρέφος από την Ολλανδία και το φέρεις να μεγαλώσει εδώ και αντίστοιχα ένα ελληνάκι το πας στην Ουτρέχτη να μεγαλώσει ως ολλανδάκι θα δεις ότι οι μόνες διαφορές που θα έχουν από τους υπόλοιπους γύρω τους θα είναι το χρώμα μαλλιών.

Οι συνθήκες διαμορφώνουν τον άνθρωπο στα 70-80 ψοροχρονάκια που ζει όχι η καταγωγή του.

Αυτό στο λέω με κάθε βεβαιότητα γιατί έζησα εκεί και είδα σουριναμέζους ολλανδούς, κινέζους ολλανδούς, αφρικάνους ολλανδούς να λειττουργούν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Δεν ξέρω αν βγάζεις ένα βαθύ παράπονο ή ένα μένος για την κατάσταση στην Ελλάδα αλλά νομίζω είναι αυτονόητο ότι το πρόβλημα με την "έυκολη κρίση" δεν είναι ελληνικό αλλά ανθρώπινο. Είναι σημαντικό να το δούμε ως ανθρώπινο και όχι ως ελληνικό γερμανικό τούρκικο ή κογκολέζικο γιατί είναι μια πρώτη διάγνωση ώστε να αντιμετωπιστεί.

Και μια κακή διάγνωση έχει αποδειχτεί ότι μπορεί να σε στείλει σε 13 ενέσεις για 2 κάλους.

θα σου πω ποιο είναι το θέμα μου γιατί ξέφυγε το θέμα. Καταρχήν σεβαστό το ότι έχασες το παππου σου και είμαι και συμπάσχων. Την Μερκελ επειδή την ανέφερες εσυ πρώτη φορά έγινε συζήτηση και διευκρίνισα τι εννοούσα λέγοντας "προστατεύει τα συμφέροντα του λαού της" εν αντιθέση με τα δικά μας τα πολιτικά ζώα που προστατεύουν κατα βάση την καρέκλα τους. Σκάνδαλα στην Γερμανία; Φυσικά και γίνονται, δεν μίλησα για τον λαό, αλλά για νοοτροπίες. Ο πρόεδρος της Μπαγερν πιάστηκε για φοροδιαφυγή και δικάστηκε, ο πρόεδρος του μπάοκ πιάστηκε με το κουμπουρι στο ζωνάρι και οχι μόνο δεν ασκήθηκε καν δίωξη αλλά οι αστυνομία προσπάθησε να του το κρύψει να μην φαίνεται. Και όχι μόνο αυτό αλλά βρήκε και υποστηρικτές η πράξη του. ΣΕ ΑΝΩΤΑΤΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΌ ΕΠΙΠΕΔΟ. Αυτό είναι που ζηλεύω στους γερμανούς και θέλω να το έχω στο κράτος.

Για τα οικονομίκα που μου λες με μια μικρή ερευνα μπορείς να τα βρείς και εσύ. Και προφανώς υιοθετώ διασταυρωμένες πηγές που δεν έχουν το παραμικρό συμφέρον για να πουν ψέματα. Απο τις αρχές του 2000 οι ανεπτυγμένες οικονομίες (όχι μόνο της ευρώπης) φαινόταν ότι στο μέλλον θα αντιμετωπισουν προβλήματα. Οι λόγοι είναι πολλοι με κυριότερους την πιθανή κατάρρευση των ασφαλιστικών συστημάτων λόγο δημογραφικού, την αύξηση της ανεργίας, την ροή χρήματος προς τους φορολογικούς παραδείσους και την ολοκλήρωση των επενδύσεων στην ανατολική Ευρώπη και στην ασία. Απο όλες τις χώρες το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το είχαμε εμείς. Κάποιοι έδρασαν (Βορειες χώρες) κάποιοι έκαναν το ελάχιστο (Γαλλία) κάποιοι δεν έκαναν τίποτα (Νότος) Εμείς καναμε τα ακριβώς αντιθετα. Ξοδεψαμε τα τελευταία δανεικά σαν να μην υπάρχει το αυριο, και το πληρώσαμε ακριβά. Αλλά μας άξιζε. Οχι σε εσενα, όχι σε εμενα όχι σε πολλούς εδώ μέσα αλλά σε όλο αυτό το πανηγυράκι συμμετείχε με την ανοχή μας το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας.

Στα υπόλοιπα που λές συμφωνώ. Για αυτό δεν μιλάω για φυλές αλλά για νοοτροπίες. Η όλη συζήτηση ξεκίνησε απο τον σανό που τρώνε οι βαζελοι και η απουσία κριτικής σκέψης και με αυτό θα κλείσω. Αυτό που λέω "σιγά τον καταπληκτικό λαό που κοροϊδεύει ο τράκης" εκει αποσκοπεί, στην βλαμμένη νοοτροπία που έχουμε. Εχεις μια εφημερίδα που αποδεδειγμένα σε δουλεύει κανονικά. Τι για ανοίγματα στην Κινα έχει γράψει, για γήπεδα, για επιστροφή ομπράντοβιτς ... ένα κάρο ανοησίες. Και όχι μόνο πουλάει αλλά πολλοί την έχουν ως μόνο μέσο ενημέρωσης. Και εδώ είναι το ζήτημα. Αν τους ρωτήσεις αν εμπιστευονται την ενημέρωση απο τους δημοσιογράφους (λεμε τώρα) της φυλλάδας οι περισσότεροι θα σου πουν "οχι είναι η εφημερίδα του προεδρου". Παράνοια. Και μη τρελαθούμε δεν είναι η εξαίρεση, ο κανόνας είναι. Γιατί δεν γουστάρουμε την αλήθεια.
Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Quote:
Originally Posted by bakatsias View Post


Επειδή από ότι κατάλαβα έχεις έρωτα με τους Γερμανούς. Η Γερμανία είναι 12 χώρα στη διαφθορά ανάμεσα σε 180 χώρες παγκοσμίως με τα πολιτικά της κόμματα μεταξύ των οποίων και της Μέρκελ να είναι στην κορυφή της λίστας. Kαι μιας και ανέφερες την αυτοκινητοβιομηχανία η ίδια η Μέρκελ δήλωσε στο Reuter ότι πρώτη φορά έμαθε για το σκάνδαλο της Volks Wagen από τα μίντια. Αυτό και αν είναι σανό. Μπορεί όποιος θέλει να τσεκάρει και τα δύο.

https://www.transparency.org/news/fe...ons_index_2017

https://www.reuters.com/article/us-v...-idUSKBN16F21M
Πρώτον έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος. Ο δείκτης διαφθοράς που μου ποσταρες στην πρώτη διεύθυνση μετράει ανάποδα. Δλδ όσο πιο χαμιλό δείκτη έχει τόσο πιο διευθαρμένη είναι η χώρα. Η Γερμανία λοιπόν δεν είναι η 12η πιο διεφθαρμένη, είναι η 12η πιο καθαρή! Αλλά και για το σκάνδαλο έχω να σου πώ. Η VW λοιπόν πείραξε τον δείκτη κατανάλωσης ώστε τα αυτοκίνητα της να δείχνουν ότι καίνε λιγότερη βενζίνη απο όσο στην πραγματικότητα παραβιάζοντας τον νόμο. Τον νομό κατανάλωσης όμως τον είχε φέρει η ίδια η Μερκελ. Αν ήθελε λοιπον να βοηθήσει την VW θα μπορούσε απλά να αλλάξει τον νόμο της, δεν χρειαζόταν να πειράξει τους δείκτες η VW και να στελνει μιλημένους λειτουργούς η πρωθυπουργός ωστε να στηθεί η κομπίνα. Στην πραγματικότητα η Μερκελ δεν είπε τιποτα περισσότερο απο αυτό που έπρεπε. Δουλειά της είναι να ψηφίζει νόμους, να κανει οικονομική και εξωτερική πολιτική και να συντονίζει τα υπουργεία. Οχι να ασκει εκτελεστική εξουσία. Kαι αυτά για ερωτες και αγάπες για Γερμανούς πρώτος δεν ισχύουν και δεύτερον ειναι ειρωνικά και με χαρακτηρίζουν. Σε παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα μας με ενα πολιτισμένο διάλογο όπως πολύ καλα κάνουμε και όχι να δημιουργούμε εντυπώσεις.

Quote:

Είπες και για φυλλάδες που διαβάζονται. O Udo Ulfkotte ίσως ο πιο αναγνωρίσιμος γερμανός δημοσιογράφος με εκατοντάδες άρθρα στην πολυδιαβασμένη "Frankfurter Allgemeine" ΄δήλωσε ότι επί 17 χρόνια τον πλήρωνε η CIA:
"The german and americans media are trying to bring the war into Europe and bring it into Russia. We are at a point of "no return" and I want to raise my voice and say .. "it's not right what I did in the past, I have manipulated people and I made propaganda against Russia."" I was corrupted by billionaires and by americans not to report the truth"

Παρεπιπτόντως οι Γερμανοί είναι πρώτοι σε αγορές Μερσεντέζ και ΒΜW αλλά έχουν και ένα εκατομμύριο αστέγους με τους μισούς να είναι πρόσφυγες.
Αυτό δεν λέει κάτι. Γενικά το επιπεδο ενημέρωσης εκει είναι σαφώς καλύτερο. Οτι θα υπάρχουν τυποι που τα έχουν πιάσει ναι χάρηκα. Εδώ όμως δεν υπάρχουν τυποι που να μην τα έχουν πιάσει και να μην είναι κατευθυνόμενοι. Τώρα το ποσοστό των αστεγων στην Γερμανία σε απόλυτους αριθμούς ναι μεν είναι μεγάλος, αλλά σε ποσοστό είναι μικρό. Μιλάμε για μια χώρα 80 εκατομμυρίων.

Quote:

Το γεγονός ότι μια οικονομία πάει καλά δεν αγιάζει και τους κυβερνώντες (βλέπε νοσταλγούς της χούντας) ούτε εξαγνίζει την κριτική στάση των ψηφοφόρων. Οι Γερμανοί μια χαρά προστατεύουν τα συμφέροντα τους και έχουν ένα κράτος που γαμάει και δέρνει σε οργάνωση σε αντίθεση με το δικό μας που γαμιέται και δέρνεται. Δεν λέω το αντίθετο. Η διαφωνία μας είναι ότι αυτοί δεν τρώνε σανό απλώς και μόνο επειδή είναι 4-5 δύναμη στον κόσμο και έχουν οργάνωση. Μια χαρά το τρώνε και το παρατρώνε και αυτοί αρκεί όπως λες να προστατεύονται τα συμφέροντά τους.
Καλά η οικονομία δεν πήγαινε καλά επι χούντας το αντίθετο μάλιστα. Η διαφορά ήταν ότι επι Χουντας φτιάχτηκαν δρόμοι, που για να γίνουν δρόμοι χρησιμοποιήθηκε το μηχανικό του στρατού, το οποίο δεν διαφέρει πολύ απο την καταναγκαστική εργασία αν το καλοσκεφτείς.

Quote:

Πρέπει εδώ να διαχωριστεί αν τελικά η καλή κριτική σκέψη είναι προέκταση της ιδιοτέλειας και της προστασίας των συμφερόντων. Αν δηλαδή το σκέφτομαι αμερόληπτα είναι στην πραγματικότητα το προστατεύω την πάρτυ μου. Τότε ναι μαζί σου οι Γερμανοί είναι αμερόληπτοι στην κρίση τους όπως και οι Αμερικάνοι.
Η κριτική σκέψη είναι θέμα παιδείας και ορθολογισμού. Δεν είναι θέμα προστασίας του συμφέροντος. Σε θέματα παιδείας στο εσωτερικό λοιπόν δεν είναι τόσο μπροστά, αλλά σε θέματα ορθολογισμού πίστεψε με ότι είναι. Οι αιτίες πολλές και ξεκινούν απο το σχολείο. Ουτε το dna παίζει ρόλο ούτε η γεωγραφική θέση τοσο πολύ. Η νοοτροπία χτιζεται στο σχολείο και διαμορφώνεται μέσα απο τις κοινωνικές δομές
1. Γι αυτό ανέφερα και παρέθεσα τη λίστα για μια χώρα που θεωρείται πρότυπο στην λειτουργία των θεσμών της, που αν λάβει κανείς υπόψιν την δυναμική της γερμανικής οικονομίας αλλά και της επιχειρηματικής αγοράς της ως παραμέτρους σε σύγκριση με άλλες χώρες της λίστας καταλαβαίνει τη διαφορά:

https://www.thelocal.de/20111202/39263

2. Για τo σκάνδαλο VW :
Merkel said she did not know why the scandal had not been discovered in Germany: “I don’t have any explanation for that.” Σανό αλλά τράκης.

3. Καταλαβαίνεις τη διαφορά μιας φυλλάδας του τρακη που αναφέρεται στην Μπανάθα της Ψωροκόστενας και μιας φυλλάδας που διαβάζει η μισή Γερμανία για θέματα που αφορούν την παγκόσμια οικονομά και ειρήνη!! Ορίστε τι λένε οι Σωτηρηδες Γεωργίου της Γερμανίας.

We are all employees of the CIA. Even German services came, they asked me to write on Gaddafi and Libya, but I did not have the information ... and I have written on the basis of their sources NOT checked

"I said that Gaddafi was trying to build a secret central to the production of lethal gases, but I DO NOT know anything about that !! They told me to write!
A pilot of a squadron of helicopters has said "no" to the German services, he was from Yellow Angels ... after that he lost the job because he did not want to cooperate."


4. Το ποσοστό της Γερμανίας σε αστέγους είναι αντίστοιχο με της Ελλάδας. 0.14% -0.18% σε ratio. Βάλε τώρα κάτω τα οικονομικά δεδομένα της μιας και της άλλης και κάνε τη σούμα.

5. To σημερινό λοιπόν σχολείο και οι σημερινές κοινωνικές δομές δεν είναι ουρανοκατέβατες ούτε χτεσινές, ούτε γίνεται να αλλάξουν στη διάρκεια μίας ανθρώπινης ζωής . Ανθρωπολογικά οι λαοί διαμόρφωσαν τις διαφορές τους αιώνες τώρα μέσα από τους παράγοντες που ανέφερα πριν. Δεν είναι δικιά μου ανακάλυψη η ανθρωπολογία.

Η "παιδεία" δεν είναι μόνο η οδηγική συμπεριφορά ή το επίπεδο των ΑΕΙ, ή το να πληρώνω τους φόρους μου και να με σύννομος όταν έχω 6ψήφιο τραπεζικό λογαριασμό και εν πάσει περιπτώσει είμαι βολεμένος από τότε που γεννήθηκα. Είναι και το να βλέπω τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο έξω από την Γερμανία στις πλάτες του οποίου πατάει το οικοδόμημα που στηρίζω και με στηρίζει. Είναι και το να μην πετάω πρόσφυγες στη θάλασσα, να μη κλεινω τα μάτια όταν η κυβέρνηση που ψηφίζω τροφοδοτεί πόλεμο εν έτη 2018 και προπαγανδίζει την παγκόσμια οικονομία.

ΥΓ. Συγνώμη αν σε προσέβαλε που είπα ότι έχεις έρωτα με τους Γερμανούς. Δεν ήταν επιθετικό.

Last edited by bakatsias; 05-05-2018 at 15:41.
bakatsias is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to bakatsias For This Useful Post:
Old 05-05-2018   #6700
Red Unity
Πεντάδα
 
Red Unity's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Αθήνα
Posts: 1,875
Liked: 1,184
Likes: 1,551
Default

Quote:
Originally Posted by LFO View Post
Το εισιτηριο που δεν χτυπησεις εδω στο εξωτερικο απλα δεν θα επιβιβαστεις
μια χαρά μετ' εμποδίων τις είχαμε κάνει τις μπάρες σε ισπανία και πορτογαλία
__________________


Last edited by Red Unity; 05-05-2018 at 15:40.
Red Unity is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Red Unity For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 19:07.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.