RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-02-2014   #1241
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Μεγάλο κρίμα πραγματικά. Απώλεια ανάλογη του Χιθ Λέτζερ, καθώς ήταν ακόμα νέος και ο Σίμουρ Χόφμαν.

Τώρα εντάξει, για το ποιος είναι ο καλύτερος της γενιάς του, εξαρτάται και πώς οριοθετείται μια γενιά, καθώς το σύνηθες είναι να υφίσταται με την πολύ χαλαρή έννοια, κι όχι όπως μια γενιά αθλητών ας πούμε (πχ Daniel Day Lewis και Philip Seymour Hoffman δεν τους λες ακριβώς ίδια γενιά). Το σίγουρο είναι ότι αδικούνται πολλοί όταν δεν αναφέρονται στην κουβέντα (Forest Whitaker, Gary Oldman, Kevin Spacey, Sean Penn, Joaquin Phoenix και πολλοί άλλοι).
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 06-02-2014   #1242
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Εχεις δει το Baraka? Ειναι στο ιδιο στυλ απ'οσο εχω κτλβει, αν εχεις αποψη πες την!
Το είδα μόλις τώρα και είναι πάρα πολύ δυνατό. Σε όποιον άρεσε το Koyaanisqatsi θα αρέσει σίγουρα και αυτό. Επίσης, πρέπει να αξίζει και το Samsara από τον ίδιο σκηνοθέτη.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Παράγοντας For This Useful Post:
Old 06-02-2014   #1243
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Τελεια! Θα το δω κι εγω μεσα σ'αυτες τις μερες οταν βρω χρονο!
Watclisted και το Samsara, δεν την ηξερα.
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 06-02-2014 at 17:04.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2014   #1244
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Έχω αρχίσει και βλέπω κάπως συστηματικά ταινίες που απλά δεν είχε τύχει να δω μέχρι τώρα (π.χ. τελευταία βδομάδα είδα το Witness for the Prosecution και τον Πιανίστα)... κάποιες κλασικές που έχω αφήσει είναι έτσι κι αλλιώς κατεβασμένες για προβολή προσεχώς, απλά επειδή είδα και γίνεται ωραία κουβέντα κάποιες σελίδες τώρα (Παράγοντας και ΜπαρμπαΣτρουμφ αρχηγόπουλα του θρεντ), είπα να ζητήσω μια μικρή συμβουλή από όποιον έχει όρεξη...

Θέλω να δω όσο γίνεται περισσότερες πρωταγωνιστικές oscar nominated (και won) ερμηνείες, αλλά μιας που η δεξαμενή είναι πολύ μεγάλη, ζητάω τη γνώμη όποιου τις έχει δει να μου πει ποιες πραγματικά αξίζουν να δω άμεσα, και ποιες να τις αφήσω για αργότερα (εννοείται πως το ζητούμενο είναι η ταινία να συμβαδίζει σε ποιότητα με μια δυνατή ερμηνεία). Π.χ. ποιο από τα Capote, Walk The Line, Last King Of Scotland, Crazy Heart, King's Speech, True Grit, Lost In Tranlation, About Scmhidt, The Wrestler να δω πρώτα, και ποιο και να μην δω ποτέ στη ζωή μου δεν θα χάσω κάτι; Όποιος γουστάρει ας απαντήσει.

Last edited by Dude; 11-02-2014 at 13:15.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 11-02-2014   #1245
Joshua_Grant
Πεντάδα
 
Joshua_Grant's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2,867
Liked: 8,024
Likes: 9,215
Default

Walk the line,Last King of Scotland,The Wrestler οπωσδήποτε.

Τrue Grit είδα πριν 2-3 μέρες και αν και μου αρέσουν οι Κοέν,δε με ενθουσίασε.
Joshua_Grant is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Joshua_Grant:
Old 11-02-2014   #1246
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Το ξέρεις ότι είναι κατά βάση υποκειμενικό, και βάζω κι εγώ μια αξιολογική σειρά:

Lost In Tranlation (αυτό πρώτο by far όμως) -Capote -The Wrestler -King's Speech -Crazy Heart -Walk The Line -About Scmhidt -Last King Of Scotland -True Grit
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 11-02-2014   #1247
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

το The Wrestler το ειδα προσφατα και μου αρεσε πολύ...δυνατη ερμηνεια απο Μικυ Ρουρκ..το εγραψα και πριν λιγες μερες που το ειδα...το About Scmhint δεν με ξετρελανε...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 11-02-2014   #1248
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Έχω αρχίσει και βλέπω κάπως συστηματικά ταινίες που απλά δεν είχε τύχει να δω μέχρι τώρα (π.χ. τελευταία βδομάδα είδα το Witness for the Prosecution και τον Πιανίστα)... κάποιες κλασικές που έχω αφήσει είναι έτσι κι αλλιώς κατεβασμένες για προβολή προσεχώς, απλά επειδή είδα και γίνεται ωραία κουβέντα κάποιες σελίδες τώρα (Παράγοντας και ΜπαρμπαΣτρουμφ αρχηγόπουλα του θρεντ), είπα να ζητήσω μια μικρή συμβουλή από όποιον έχει όρεξη...

Θέλω να δω όσο γίνεται περισσότερες πρωταγωνιστικές oscar nominated (και won) ερμηνείες, αλλά μιας που η δεξαμενή είναι πολύ μεγάλη, ζητάω τη γνώμη όποιου τις έχει δει να μου πει ποιες πραγματικά αξίζουν να δω άμεσα, και ποιες να τις αφήσω για αργότερα (εννοείται πως το ζητούμενο είναι η ταινία να συμβαδίζει σε ποιότητα με μια δυνατή ερμηνεία). Π.χ. ποιο από τα Capote, Walk The Line, Last King Of Scotland, Crazy Heart, King's Speech, True Grit, Lost In Tranlation, About Scmhidt, The Wrestler να δω πρώτα, και ποιο και να μην δω ποτέ στη ζωή μου δεν θα χάσω κάτι; Όποιος γουστάρει ας απαντήσει.
Γουόκ δε λάην, Ρέσλερ, Λοστ ιν Τρανσλέησιον, Λαστ Κινγκ οφ Σκότλαντ, Τρου Γκριτ έχω δει.
Να δεις το Λοστ ιν Τρανσλέησιον οπωσδήποτε. Τα υπόλοιπα και να μην τα δεις δε χάνεις τίποτα. Με σειρά απ'το λιγότερο βαρετό, Ο Παλαιστής, Γουόκ δε λάην, Λαστ Κινγκ οφ Σκότλαντ (πιο ενδιαφέρον να δεις κανονικό ντοκυμανταίρ για τον Αμίν), Τρου Γκριτ. Από αφρικανική παράνοια συστήνω ανεπιφύλακτα το Χοτέλ Ρουάντα που έχει πολλά μειονεκτήματα αλλά σε χειραγωγεί εύκολα συναισθηματικά, σε μπάζει μέσα στην αγωνία μέχρι τα μπούνια και κάνει τρομερή δουλειά κι ο πρωταγωνιστής.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 11-02-2014   #1249
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Μιας και αναφερθηκε Lost In Translation (και Bill Murray δλδ), βρηκα ευκαιρια να βαλω αυτο το βιντεο:

__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 11-02-2014   #1250
pl@yer
Πεντάδα
 
pl@yer's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Salonica
Posts: 4,932
Liked: 5,888
Likes: 15,757
Default

Lost in Translation καλό, να το δεις(Bill Murray θεότητα γενικά και ειδικά)..
Walk the Line για βιογραφικό καλό, βλέπεται..

Τα υπόλοιπα δεν χάνεις κάτι κατά τη γνώμη μου(True Grit δεν έχω δει..)..King's Speech δεν μου άρεσε καθόλου.

Για το Last King Of Scotland συμφωνώ με τον τζονυ τον μπι..Καλύτερα κανά ντοκυμαντέρ με Αμίν, συμφωνώ επίσης για Hotel Rwanda.

Last edited by pl@yer; 11-02-2014 at 17:04.
pl@yer is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον pl@yer:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 13:21.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.