RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-03-2015   #1641
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Άργησες λίγο, όντως... Νομίζω για πολλούς χαρακτηριστική ταινία εφηβείας, στις πρώτες συζητήσεις στο λύκειο για κινηματογράφο οι μισοί την είχαν αγαπημένη ταινία. Κλασική σίγουρα.

Last edited by Dude; 17-03-2015 at 15:34.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 17-03-2015   #1642
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Άργησες λίγο, όντως... Νομίζω για πολλούς χαρακτηριστική ταινία εφηβείας, στις πρώτες συζητήσεις στο λύκειο για κινηματογράφο οι μισοί την είχαν αγαπημένη ταινία. Κλασική σίγουρα.
οχι απλα αργησα..παρααργησα...αλλα καποιες φορες τρωω κολημμα και αρνουμαι να δω μια ταινια για χρονια...το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα that's me...τεσπα ποτε δεν ειναι αργα και τουλαχιστον στο τελος τις βλεπω...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2015   #1643
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Easy Rider (1969): Από τις κλασικότερες road movies, χαρακτηριστική χίπικη ταινία από τον Dennis Hopper (μαζί του ο Peter Fonda και ο Nicholson, στον πρώτο γνωστό του ρόλο). Λίγο over the top, αλλά ταιριάζει με το πνεύμα της εποχής. Επίσης η ταινία είναι ουσιαστικά χωρίς ιδιαίτερο σενάριο, αφού η αρχική ήταν κάπου 300+ λεπτά και έγινε της μιάμισης ώρας. Παρόλα αυτά η ταινία έχει νόημα ύπαρξης.

The Battle Of Algiers (1966): Αριστούργημα. Μάλλον η ωραιότερη ιστορική-πολιτική πολεμική ταινία που έχω δει, με αυτή τη σπάνια ποιότητα σαν να βλέπεις ντοκιμαντέρ. Απλά δείτε τη.

The Man Without A Past (2002): Η πρώτη που είδα του Καουρισμάκι, και σίγουρα όχι η τελευταία. Πολύ ωραία υπόθεση, τραγική και κωμική την ίδια στιγμή, και όλη η ατμόσφαιρα έχει μια ωραία χαλαρή ατμόσφαιρα (περιβάλλον και μουσική συνάδουν σε αυτό).

Υ.Γ.: Μετά λύπης μου έχασα το Inherent Vice (για μια μέρα γαμώτο). Το είδε κανείς σινεμά; Εντυπώσεις;

Last edited by Dude; 22-03-2015 at 03:44.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 23-03-2015   #1644
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

χτες ειδα τη μπλε ταινια του Κισλοφσκι...ενα θα πω...δεν θα ηθελα ποτε να μου τυχει να σαλταρω τοσο οσο η Ζυλιετ σ' αυτη την ταινια...το να μην μπορεις να κλαψεις οταν εισαι δυστυχισμενος ειναι τρομακτικο για μενα τουλαχιστον...ευτυχως ομως που παντα σχεδον υπαρχει η ελπίδα για λυτρωση...ακομα κι αν πιστευεις μεσα στη δυστυχια σου οτι δεν υπαρχει φως...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015   #1645
AIR J..
Πεντάδα
 
AIR J..'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,597
Liked: 3,773
Likes: 3,641
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Υ.Γ.: Μετά λύπης μου έχασα το Inherent Vice (για μια μέρα γαμώτο). Το είδε κανείς σινεμά; Εντυπώσεις;
Ήμουν διστακτικός λόγω του the master που δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά τελικά αυτή μ άρεσε αρκετά.
Η βασική ιστορία (η επίλυση μιας δολοφονίας και μιας εξαφάνισης) είναι η πρόφαση κ όχι η ουσία, για να μας δείξει την εποχή και να σαρκάσει διάφορα στερεότυπα που αφορούσαν την αμερικάνικη κοινωνία των 70's και μάλλον πολλά από αυτά ισχύουν μέχρι σήμερα.
Μεγάλη ταινία, αλλά έχει αρκετό χιούμορ και βλέπεται ευχάριστα. Δύσκολο να την περιγράψεις κ να την κατατάξεις σε κάποιο είδος ταινιών.
Αν σε κάποιον αρέσει απαραίτητα η ταινία να έχει αρχή, μέση και τέλος, μπορεί να την βρεί λίγο αφαιρετική και να τον κουράσει.
Τρομερή ερμηνεία απ τον Joaquin Phoenix στον ρόλο του χίπι-ιδιωτικού ντετεκτιβ.

Last edited by AIR J..; 23-03-2015 at 22:15.
AIR J.. is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον AIR J..:
Old 25-03-2015   #1646
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by AIR J.. View Post
Ήμουν διστακτικός λόγω του the master που δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά τελικά αυτή μ άρεσε αρκετά.
Η βασική ιστορία...
Παρόμοια φάση κι εγώ, από το Master κράτησα μόνο τις καταπληκτικές ερμηνείες και όχι κάτι παραπάνω, αλλά αυτό ήθελα να το τσεκάρω μιας που μου άρεσε το περιβάλλον της ταινίας (σαν να επιστρέφει o PTA σε mood "Boogie Nights" χωρίς το δραματικό στοιχείο)... μεγάλη μαλακία που το έχασα για μια μέρα, αλλά μπορεί να το πετύχω σε κανένα θερινό.

Quote:
Originally Posted by AIR J.. View Post
Τρομερή ερμηνεία απ τον Joaquin Phoenix στον ρόλο του χίπι-ιδιωτικού ντετεκτιβ.
Ο τύπος είναι συγκλονιστικός ηθοποιός.

Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Σε μια λίστα οι ταινίες που μου έχουν τραβήξει την προσοχή για το 2015.

Πρεμιέρα στην Ελλάδα

[IMDb] Birdman, 22 Ιανουαρίου [Trailer]
[IMDb] Whiplash, 5 Φεβρουαρίου [Trailer]
[IMDb] Inherent Vice, 26 Φεβρουαρίου [Trailer]
[IMDb] Child 44, 16 Απριλίου
[IMDb] The Man from U.N.C.L.E., 27 Αυγούστου

Πρεμιέρα στην Αμερική

[IMDb] The Gunman, 20 Μαρτίου [Trailer]
[IMDb] Yoga Hosers, 1 Ιουνίου
[IMDb] Regression, 28 Αυγούστου
[IMDb] Triple Nine, 11 Σεπτεμβρίου
[IMDb] The Hateful Eight, 13 Νοεμβρίου
[IMDb] The Martian, 25 Νοεμβρίου
[IMDb] In a Valley of Violence, 4 Δεκεμβρίου

Άγνωστη ημερομηνία εντός του 2015

[IMDb] A Perfect Day
[IMDb] Flashmob
[IMDb] Knight of Cups [Trailer]
[IMDb] Macbeth
[IMDb] Momentum
[IMDb] Partisan
[IMDb] Sicario
[IMDb] Silence
[IMDb] That's What I'm Talking About
[IMDb] The Early Years
[IMDb] The Great Mystical Circus
[IMDb] The Keys to the Street
[IMDb] The Light Between Oceans
[IMDb] The Little Prince
[IMDb] The Tale of Tales
[IMDb] Tulip Fever
[IMDb] Untitled Terrence Malick Project
[IMDb] Untitled Woody Allen Project
- Absolutely Anything
Σύμπραξη Simon Pegg, Monty Python, και Robin Williams (πρεμιέρα στη Μεγάλη Βρετανία τον Ιούλιο)...

- Miles Ahead
- Our Kind Of Traitor

Υ.Γ.: Το "Silence" του Σκορσέζε πάει για '16.

Last edited by Dude; 08-04-2015 at 04:44.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 30-03-2015   #1647
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

JFK (1991): Είναι μεγάλο επίτευγμα μια 3ωρη+ ταινία να σε κρατάει με τέτοια άνεση και ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκειά της (Όλιβερ Στόουν μάστορας). Η ταινία έχει σχεδόν τα πάντα... Παρουσιάζει με μεγάλη λεπτομέρεια στοιχεία για τη δολοφονία του Κένεντυ και ποιοι τη μεθόδευσαν και για ποιους λόγους (νομίζω ότι αν κάποιοι από μας ζούμε όταν - και αν - τα στοιχεία της υπόθεσης εντέλει γίνουν γνωστά, πάρα πολλά από αυτά θα επαληθευτούν), έχει ένα απίστευτο καστ, από τους μικρότερους ρόλους (Τζακ Λέμον, Ντόναλντ Σάδερλαντ), μέχρι τους συμπρωταγωνιστές Γκάρυ Όλντμαν (σε έναν από τους 3 αγαπημένους ρόλους της καριέρας του) και Τόμυ Λη Τζόουνς, και τέλος τον Κέβιν Κόστνερ στα καλύτερά του να προσφέρει μια κλασική κινηματογραφική στιγμή στο μονόλογό του στη δικαστική αίθουσα λίγο πριν το φινάλε. Καθυστέρησα να τη δω λόγω μεγάλης διάρκειας, αλλά άξιζε τον κόπο.

The Last Picture Show (1971): Άλλο ένα αριστούργημα. Από τις πιο χαρακτηριστικές coming-of-age ταινίες όλων των εποχών (θυμίζει σε κλίμα και ποιότητα το "I Vitelloni" του Fellini - από κει έχει πάρει και το "Mean Streets" του Scorsese επίσης -), εκτυλίσσεται σε μια πολύ μικρή πόλη του Τέξας στα 50's, όπου ζούμε τα χρόνια ενηλικίωσης μιας παρέας. Από τους πρώτους ρόλους του Jeff Bridges μεταξύ άλλων. Απλά δείτε το, από τις ωραιότερες στιγμές του αμερικάνικου σινεμά.

Last edited by Dude; 30-03-2015 at 15:52.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 30-03-2015   #1648
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Ακουσα πολυ καλα λογια για το keik. Το εχει δει κανεις?
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2015   #1649
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,886
Liked: 34,051
Likes: 48,775
Default

Whiplash: Καταπληκτικό. Απλά

Foxcatcher: Περίμενα κάτι παραπάνω, ίσως κάτι αντίστοιχο του Whiplash. Προσωπικά πιστεύω ότι η ταινία απέτυχε. Έκανε 2 χαζά πειράματα βάζοντας Carrel και Τatum σε ρόλους που δε μπορούσαν να κουβαλήσουν. Αυτό σε συνδιασμό με τις μικρές ανακρίβειες που όμως μπορούν να δημιουργήσουν τελείως διαφορετική εικόνα από αυτή που έπρεπε


ώπα να το εξηγήσω αυτό με λίγα σποιλερ
Ο Du Pont ένας εκκεντρικός εκατομμυριούχος που προσέλαβε το Mark σαν προπονητή και όχι σαν παλαιστή έχοντας κάνει πρώτα μια αποτυχημένη καριέρα σ'αυτόν τον τομέα. Ο Du Pont ήθελε το Dave, αυτός αρνήθηκε και πρότεινε τον αδερφό του. Ο Mark πάντα έβλεπε το Du Pont επιφυλακτικά. Κόκα έκανε και χωρίς τη βοήθεια του Du Pont, στη φάρμα δεν έζησαν ποτέ μαζί τα αδέρφια. Ο Mark δε διάβασε ποτέ κείμενο του Du Pont, δεν έβαψε ποτέ τα μαλλιά του και ενώ υποννοείται ότι είχαν ομοφυλοφιλικές σχέσεις, αυτό που ήθελε ο σκηνοθέτης να τονίσει ήταν το πόσο είχε μπει στην προσωπική ζωή του Mark ο Du Pont. Ο δεύτερος, είχε κατηγορηθεί για παρενόχληση αλλά σε άλλη περίπτωση


Και όλα αυτά είναι λεπτομέρειες. Το γαμημένο φινάλε δημιουργεί λάθος εντύπωση για ποιο λόγο πυροβόλησε ο Du Pont το Dave.



έκαναν την ταινία μετριοκακή. Ο Ράφαλο σώζει κάπως την κατάσταση, αλλά και πάλι, με διαφορετικούς ηθοποιούς και σκηνοθέτη η ίδια ταινία θα ήταν πολύ καλύτερη.


Gambler: ιδιαίτερη ταινία. Επειδή δε βλέπω πολλά τρέηλερ, ακούγοντας τζόγος - χρέη - Walberg αυτόματα δημιουργήθηκε στο μυαλό μου μια ταινία τελείως διαφορετική από αυτή που τελικά είδα. Σπουδαία για μένα και πιστεύω οποιοσδήποτε έχει τζογάρει όχι για χόμπι αλλά για να βγει από μια δύσκολη κατάσταση -και απέτυχε, θα την εκτιμήσει καλύτερα

Goodman ημίγυμνος στα 60 του, όχι από τις καλύτερες εικόνες, αλλά η ατάκα του για τη fuck you θέση είναι μια κοσμοθεωρία από μόνη της
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 08-04-2015   #1650
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default



Μιας και συζητιεται ο Lynch στο "Σειρες"
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 04:33.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.