RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-12-2015   #1991
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,801
Liked: 228
Likes: 8,332
Default

Δε νομιζω οτι ειναι θεμα του Φαρελ και της Βαις.
Σε ολες τις ταινιες του Λανθιμου ετσι παιζουν οι ηθοποιοι, σα καθυστερημενα 5χρονα
karapaparas is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2015   #1992
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Επίσης, εσένα μπορεί να μη σου πήγαινε, αλλά από αυτούς που αναφέρεις, Ο Ταρκόφσκι και ο Ταρ τουλάχιστον ενδεχομένως θα το έκαναν ανεπιφύλακτα . Ειδικά ο Ταρ νομίζω έχει αναφερθεί συγκεκριμένα κιόλας (εξυμνώντας) στον Τεό και την επίδραση που είχε στο σινεμά του. Τέλος πάντων, πιθανολογώ ότι θα αλλάξει αρκετά η γνώμη σου στο μέλλον.
Είδα και την "Αναπαράσταση" χθες, και με έκανε να θέλω σύντομα να δω πολλά περισσότερα του Τεό. Λίγο παραπάνω διάλογο να είχε και θα τη θεωρούσα αριστούργημα από κάθε άποψη (από άποψη κινηματογράφισης, μουσικής, και γενικής σύλληψης μπορείς να πεις ότι είναι).

Πάντως εντάξει, αισθάνομαι λίγο άβολα να συγκρίνω μεγάλους δημιουργούς, γιατί στην τελική το πράγμα πάει απλά και μόνο σε γούστο από ένα σημείο και μετά. Δεν διαφωνώ ότι ο Αγγελόπουλος ανήκει στους πολύ μεγάλους (μάλλον ο μοναδικός Έλληνας τέτοιου βεληνεκούς), καθώς και μοναδικός είναι (το παιχνίδι που κάνει με την ιστορία και το πολιτικό σινεμά, καθώς και το πώς όλα αυτά συμβαδίζουν με μια ποιητική αισθητική, είναι δικό του πράγμα), και πολύ επιδραστικός στους συναδέλφους του. Απλά δεν χώρεσε στη συγκεκριμένη 30άδα όπως την είχα στο μυαλό μου (δεν είναι ο μόνος... υπάρχουν και άλλα τέρατα που βρίσκονται έξω - π.χ. Χάνεκε, Φελίνι, Ρόεγκ, Σκορσέζε, Αντονιόνι, Φορντ και άλλοι). Ίσως όφειλα να τον βάλω σαν honorable mention, αλλά πάει τώρα.

Last edited by Dude; 12-12-2015 at 15:38.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 14-12-2015   #1993
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Για το Youth δεν έχει πει κανείς τίποτα ακόμα. Την περίμενα λίγο διαφορετική αλλά με εξέπληξε (με την καλή έννοια). Από άποψη εικόνας είναι πέρα από πάρα πολύ καλή αλλά εκεί που κάνει τη διαφορά είναι στις αντιθέσεις ανάμεσα στους χαρακτήρες της. Όλοι βιώνουν διαφορετικές καταστάσεις αλλά δένονται μεταξύ τους σε έναν γλυκόπικρο τρόπο. Είναι για όνειρα κάθε είδους είτε είναι αργά για να ελπίζεις είτε όχι. Μια ταινία για τα συναισθήματα μέσα από έναν απαθη χαρακτήρα. Αξίζει κάθε προσοχή και είναι από τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις της χρονιάς ακόμα κι αν είχε ήδη σχετικά μεγάλο hype (για indie ταινία)

Μπορούν να γίνουν και ωραίες συζητήσεις για τους συγκεκριμένους χαρακτήρες
Εγώ. Τιτανοτεράστιος Σορεντίνο. Βασικά ανατρίχιασα με το Youth, εγώ όμως στις εικόνες του κυρίως. Απίστευτα πλάνα, συγκλονιστική κινηματογράφιση. Το «έπιασε» απόλυτα το θέμα του.Σε έβαζε να το νιώθεις. Νεότητα, επιθυμία, σωματικότητα. Όλα μέσα σε καταπληκτικούς «πίνακες».

Από την άλλη, μάλλον δε με ενθουσίασε αντίστοιχα το υπόλοιπο κομμάτι και... ειδικά οι χαρακτήρες . Νομίζω ότι το σενάριο έπασχε σε κλιμάκωση και πολλές φορές κατέφευγε σε εύκολες λύσεις (να το πω απλά: αρκετές αμερικανιές, ειδικά στους διαλόγους. Πχ. κάτι ατάκες για το τί σημαίνει να είσαι φίλος με κάποιον - που επαναλαμβανόταν 2-3 φορές). Και Χάρβεϊ Καϊτέλ μου φάνηκε να παίζει σχετικά αμήχανα (παραδρομή: όπως και ο Φάρελ με την Βάις στον Αστακό. Κάτι παθαίνουν μάλλον οι αμερικανοί όταν παίζουν σε ευρωπαϊκές παραγωγές, νομίζουν ότι πρέπει να υιοθετήσουν ένα εντελώς διαφορετικό ύφος).

Συμπερασματικά, για να το σχηματοποιήσω, περίπου ένα τίμιο 8,5. Ένα 11 στην εικόνα και ένα 6 στο σεναριακό περιεχόμενο. Καλά για το Il Divo δεν το συζητάω ότι για εμένα είναι το αριστούργημα του (και από τις καλύτερες ταινίες της δεκαετίας), αλλά και η Τέλεια Ομορφιά καλύτερη. Κυρίως λόγω του ασύλληπτου Toni Servillo (και αρκετά βαθύτερους διαλόγους).
Βασικα δεν ξερω πως βαθμολογεις, αλλα το 8.5 ειναι τεραστιο για μενα (εμενα που απ'οτι φαινεται μου αρεσε περισσοτερο της βαζω 7.5). Εκτος αν για καποιο λογο το λες στα 20?

Αφηνω στην ακρη το πως φαινοταν η ταινια και δεν το ανελυσα ουτε την πρωτη φορα επειδη ειναι ξεκαθαρο το ποσο καλη ειναι η ταινια σε αυτον τον τομεα. Ειδικα ο Keitel μου φανηκε οτι ηταν η καλυτερη ερμηνεια στην ταινια. Αν εξαιρεσεις 1-2 σκηνες (πχ, ο 2ος διαλογος με τον εκπροσωπο της βασιλισσας), δεν θα ελεγα τους διαλογους αμερικανια. Ισως ηταν επιφανειακοι, αλλα και παλι δεν ειχαν σκοπο να ειναι βαθυστοχαστοι και φιλοσοφικοι. Ο μονος που μιλουσε ετσι ηταν ο νεαρος ηθοποιος, επειδη ειχε τη ζωη μπροστα του. Οι αλλοι δυο παλευαν με τι μπορουν να κανουν με το λιγο χρονο που τους μενει, με τα ελαχιστα ονειρα που μπορουν να πραγματοποιησουν ακομα (οταν πχ ο χαρακτηρας του Keitel ξεμενει κι απο αυτο το τελευταιο του ονειρο, αυτοκτονησε) και το τι θα μπορουσαν να αλλαξουν απο το παρελθον - οσο θυμουνται απο αυτο τουλαχιστον.

with that said...

Last edited by OneOfTheSmurfs; 14-12-2015 at 23:22.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 15-12-2015   #1994
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,733
Liked: 25,160
Likes: 72,574
Default

uploadfromtaptalk1450157610306.jpg
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 15 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Old 16-12-2015   #1995
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Βασικα δεν ξερω πως βαθμολογεις, αλλα το 8.5 ειναι τεραστιο για μενα (εμενα που απ'οτι φαινεται μου αρεσε περισσοτερο της βαζω 7.5). Εκτος αν για καποιο λογο το λες στα 20?

Αφηνω στην ακρη το πως φαινοταν η ταινια και δεν το ανελυσα ουτε την πρωτη φορα επειδη ειναι ξεκαθαρο το ποσο καλη ειναι η ταινια σε αυτον τον τομεα. Ειδικα ο Keitel μου φανηκε οτι ηταν η καλυτερη ερμηνεια στην ταινια. Αν εξαιρεσεις 1-2 σκηνες (πχ, ο 2ος διαλογος με τον εκπροσωπο της βασιλισσας), δεν θα ελεγα τους διαλογους αμερικανια. Ισως ηταν επιφανειακοι, αλλα και παλι δεν ειχαν σκοπο να ειναι βαθυστοχαστοι και φιλοσοφικοι. Ο μονος που μιλουσε ετσι ηταν ο νεαρος ηθοποιος, επειδη ειχε τη ζωη μπροστα του. Οι αλλοι δυο παλευαν με τι μπορουν να κανουν με το λιγο χρονο που τους μενει, με τα ελαχιστα ονειρα που μπορουν να πραγματοποιησουν ακομα (οταν πχ ο χαρακτηρας του Keitel ξεμενει κι απο αυτο το τελευταιο του ονειρο, αυτοκτονησε) και το τι θα μπορουσαν να αλλαξουν απο το παρελθον - οσο θυμουνται απο αυτο τουλαχιστον
Ναι, όντως, γενικά είμαι αρκετά γαλαντόμος , αλλά κυρίως έβαλα τη βαθμολογία γιατί ήθελα να δείξω ποια ήταν η απόσταση σε εμένα από εικόνα σε περιεχόμενο. Νομίζω ότι η εικόνα ήταν καταπληκτική αλλά στο περιεχόμενο ήταν αρκετά κάτω και από Divo και από Ομορφιά.

Τέλος πάντων, είναι και γούστα αυτά και -θου κύριε φυλακή τω στοματί μου- δε λέω ότι είναι «αμερικανιά» γενικά. Απλώς η ατάκα πχ. ότι «φίλος είναι αυτός που σε ρωτάει μόνο όσα θέλεις εσύ» (ή κάπως έτσι), που επαναλαμβανόταν 2-3 φορές και σαν μοτίβο, μου φάνηκε αρκετά «εύκολη» και κάπως παράταιρη. Όπως επίσης και η ιστορία της κόρης και ειδικά η κατάληξη, κάτι σαν «βρήκε τον έρωτα της ζωής της στον πιο απλό άνθρωπο», πάλι δε μου φάνηκε να κόλλαγε. Γενικά νομίζω ότι ακριβώς επειδή έπιανε κάποιες σχετικά «βαθυστόχαστες» έννοιες, τελικά δεν πέτυχε καλή ισορροπία μεταξύ σοβαρού και κωμικού στοιχείου. Ειδικά στο δεύτερο νομίζω ότι κατά σημεία το εκβίασε κάπως και αυτό είναι που ήθελα να πω γράφοντας «στοιχεία αμερικανιάς». Ωστόσο, αυτό είναι και εξαιρετικά υποκειμενικό τελικά, οπότε παίζει απλώς να είναι θέμα δικού μου γούστου.

Γενικά πάντως αρκετά καλή, απλώς έμεινα με μια γεύση: λιγότερο καλή από όσο θα μπορούσε.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Buendia:
Old 17-12-2015   #1996
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,733
Liked: 25,160
Likes: 72,574
Default

Πρεμιερα Star Wars αποψε #not

__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Old 17-12-2015   #1997
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,886
Liked: 34,066
Likes: 48,777
Default

Παντως ειναι μυθος οτι εξαιτίας του Παπακαλιατη δε βλέπουμε Star Wars στην ωρα του
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 17-12-2015   #1998
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,733
Liked: 25,160
Likes: 72,574
Default

Για εξηγα

Στάλθηκε από το GT-I8262 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.

Last edited by LFO; 17-12-2015 at 12:56.
LFO is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015   #1999
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,886
Liked: 34,066
Likes: 48,777
Default

Η εταιρία διανομής feelgood έχει ανακοινώσει την ημερομηνία προβολής του Star Wars πριν βγει η ημερομηνία του Παπακαλιάτη

Επίσης, και να σταθούμε λιγάκι στο δεύτερο, εισπρακτικα στην Ελλάδα ο Παπακαλιάτης πουλάει περισσότερο από το Star Wars

Δεν είναι δηλαδή τα κονέ του Παπακαλιάτη και υπόγειες συμφωνίες και άλλα τετοια


edit: ορίστε και το άρθρο, το χα διαβάσει και αλλού αλλά κι αυτό κατατοπιστικότατο
http://freecinema.gr/papakaliatis-vs-star-wars/
σε άλλα νέα


Last edited by Άγιος Πέτρος; 17-12-2015 at 13:44.
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 17-12-2015   #2000
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,733
Liked: 25,160
Likes: 72,574
Default

Η εταιρεια να μετανομαστει σε feelshit καλυτερα.

Δεν πειθομαι, υπαρχει συνομωσια που μονο η Καρι μπορει να ξεδιαλυνει
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.

Last edited by LFO; 17-12-2015 at 16:47.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:10.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.