RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-02-2016   #10571
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,741
Likes: 23,965
Default

Δεν έχει να κάνει με το τι μπαλα βλέπεις.Τους γδυνουν κανονικότατα και το χουν παρει χαμπάρι.Οι Άγγλοι δε θα το αφήσουν για πολυ ακομα πιστεύω.Αν συνεχισουν ετσι θα δουν καμια αγωνιστική τα γηπεδα αδεια και θα ψάχνονται.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016   #10572
kopitis
Πεντάδα
 
kopitis's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Anfield road
Posts: 4,730
Liked: 2,656
Likes: 5,237
Default

Ρε παιδιά χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες αλλά σε ένα αντίστοιχο άρθρο πριν λίγο καιρό είχε γράψει κάποιος ένα σχόλιο από κάτω που έλεγε ότι ζούσε Αγγλία και είχε γράψει αναλυτικά ότι το ενοίκιο είναι τόσο εκεί, ο βασικός μισθός τόσο τα σύγκρινε με την Ελλάδα κι ήταν μία η άλλη ουσιαστικά.
__________________
Βραδυ αργα, νυσταζανε τα τρενα,
η Αννα ταξιδευε τσαλακωμενη,
πεντε σταθμους πιο κατω κατεβηκε,
τοτε κλαταρε το Πυροβολικο...
kopitis is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kopitis:
Old 10-02-2016   #10573
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by kopitis View Post
Ρε παιδιά χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες αλλά σε ένα αντίστοιχο άρθρο πριν λίγο καιρό είχε γράψει κάποιος ένα σχόλιο από κάτω που έλεγε ότι ζούσε Αγγλία και είχε γράψει αναλυτικά ότι το ενοίκιο είναι τόσο εκεί, ο βασικός μισθός τόσο τα σύγκρινε με την Ελλάδα κι ήταν μία η άλλη ουσιαστικά.
ισχυει εαν αναλογιστεις οτι το ακριβοτερο δειαρκειας (αρσεναλ) ειναι πολυ πιο κατω απο το χαμηλοτερο μηνιατικο στο νησι. Οσοι μενουν εκει τα ξερουν καλυτερα αλλα πιστευω οτι εαν δουλεψεις ενα μεροκαματο βλεπεις μεχρι και vip στο σαουθαμπτον συμφωνα με τον πινακα.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016   #10574
kopitis
Πεντάδα
 
kopitis's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Anfield road
Posts: 4,730
Liked: 2,656
Likes: 5,237
Default

Κι εγώ για αυτό είπα ότι δεν το ξέρω το θέμα, αλλά τα νούμερα αν θυμάμαι καλά εκτός από τους μισθούς, ήταν σε στυλ ότι ένα ενοίκιο τον μήνα είχε την ίδια τιμή με ένα διαρκείας ( Κι ότι σίγουρα οι μισθοί και τα ενοίκια στο Λονδίνο είναι πιο πάνω από τον Βορρά).
Τες πα κουβέντα να γίνεται, αν κάποιος ξέρει με λεπτομέρειες μισθούς , συντάξεις, ενοίκια, τιμές στα βασικά στην Αγγλία ας τα γράψει να τα συγκρίνουμε με τα δικά μας γιατί μόνο έτσι βγαίνει άκρη...
__________________
Βραδυ αργα, νυσταζανε τα τρενα,
η Αννα ταξιδευε τσαλακωμενη,
πεντε σταθμους πιο κατω κατεβηκε,
τοτε κλαταρε το Πυροβολικο...

Last edited by kopitis; 10-02-2016 at 14:31.
kopitis is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016   #10575
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,741
Likes: 23,965
Default

Αν ήταν τοσο όσο δε θα βλεπαμε πανό διαμαρτυρίας για τις τιμες σε πολλα γήπεδα.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016   #10576
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by kopitis View Post
Κι εγώ για αυτό είπα ότι δεν το ξέρω το θέμα, αλλά τα νούμερα αν θυμάμαι καλά εκτός από τους μισθούς, ήταν σε στυλ ότι ένα ενοίκιο τον μήνα είχε την ίδια τιμή με ένα διαρκείας ( Κι ότι σίγουρα οι μισθοί και τα ενοίκια στο Λονδίνο είναι πιο πάνω από τον Βορρά).
Τες πα κουβέντα να γίνεται, αν κάποιος ξέρει με λεπτομέρειες μισθούς , συντάξεις, ενοίκια, τιμές στα βασικά στην Αγγλία ας τα γράψει να τα συγκρίνουμε με τα δικά μας γιατί μόνο έτσι βγαίνει άκρη...
https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

οσο το ειχα υπολογισει περιπου το μεροκαματο.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016   #10577
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by kopitis View Post
Κι εγώ για αυτό είπα ότι δεν το ξέρω το θέμα, αλλά τα νούμερα αν θυμάμαι καλά εκτός από τους μισθούς, ήταν σε στυλ ότι ένα ενοίκιο τον μήνα είχε την ίδια τιμή με ένα διαρκείας ( Κι ότι σίγουρα οι μισθοί και τα ενοίκια στο Λονδίνο είναι πιο πάνω από τον Βορρά).
Τες πα κουβέντα να γίνεται, αν κάποιος ξέρει με λεπτομέρειες μισθούς , συντάξεις, ενοίκια, τιμές στα βασικά στην Αγγλία ας τα γράψει να τα συγκρίνουμε με τα δικά μας γιατί μόνο έτσι βγαίνει άκρη...
Θα σας πω αναλυτικά μόλις γυρίσω σπίτι, γιατί τώρα είμαι πανεπιστήμιο.
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016   #10578
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Quote:
Originally Posted by kopitis View Post
Κι εγώ για αυτό είπα ότι δεν το ξέρω το θέμα, αλλά τα νούμερα αν θυμάμαι καλά εκτός από τους μισθούς, ήταν σε στυλ ότι ένα ενοίκιο τον μήνα είχε την ίδια τιμή με ένα διαρκείας ( Κι ότι σίγουρα οι μισθοί και τα ενοίκια στο Λονδίνο είναι πιο πάνω από τον Βορρά).
Τες πα κουβέντα να γίνεται, αν κάποιος ξέρει με λεπτομέρειες μισθούς , συντάξεις, ενοίκια, τιμές στα βασικά στην Αγγλία ας τα γράψει να τα συγκρίνουμε με τα δικά μας γιατί μόνο έτσι βγαίνει άκρη...
Θα σας πω αναλυτικά μόλις γυρίσω σπίτι, γιατί τώρα είμαι πανεπιστήμιο.
Λοιπόν να σας πω λίγο τι παίζει στο νησί.
1) Ξεκινώ από το ότι είναι διαφορετική υπόθεση το Λονδίνο από όλη την υπόλοιπη Αγγλία. Στο Λονδίνο 1500 λίρες (περίπου 2000 ευρώ αυτή τη στιγμή) το μήνα δε σε φτάνουν για να ζήσεις νορμάλ. Γνωρίζω παιδί που τέλειωσε προπτυχιακό Πληροφορικής Ελλάδα και χωρίς μάστερ ή τίποτα άλλο, βρήκε δουλειά Λονδίνο με 1600 λίρες το μήνα και για να καταφέρει να βάζει κάτι στην άκρη, μένει με άλλους 3 σε τρύπα. Ξεκάθαρα για μια άνετη ζωή κι ένα νορμάλ σπίτι, θες στο Λονδίνο πάνω από 2000 λίρες το μήνα.
2) Στην υπόλοιπη χώρα είναι λίγο πολύ τα ίδια. Εξαρτάται από το πού μένεις και τι σόι περιοχή είσαι, αλλά λίγο πολύ οι διαφορές είναι μικρές. Πχ το Μπέρμιγχαμ ή το Νιούκασταλ ως πιο βιομηχανικές περιοχές κλπ είναι πολύ φθηνά να μείνεις, από την άλλη πχ το Σαουθάμπτον (από τα μεγαλύτερα λιμάνια της Αγγλίας και με μαρίνες με κότερα κλπ), που είναι λιμάνι και πιο κυριλέ κι όμορφο, είναι πιο ακριβά. Πάντα μιλάμε για πιο φθηνά από Λονδίνο βέβαια.
3) Πιο συγκεκριμένα μπορώ να σας μιλήσω για το Γιορκ που βρίσκομαι εγώ και γενικά για το βορρά. Ο βορράς είναι πιο φθηνός σε σχέση με το νότο, αλλά το Γιορκ (ως πρωτεύουσα όλου του Yorskhire) είναι ίσως η πιο ακριβή περιοχή του βορρά. Σε σύγκριση με Μπέρμιγχαμ είναι πιο ακριβό, σε σχέση με Σαουθάμπτον πιο φθηνό.
4) Μένω σε ιδιωτική εστία, έχω δικό μου στούντιο (με δικιά του κουζίνα και μπάνιο) το οποίο ουσιαστικά είναι μια μικρή γκαρσονιέρα 26 τ.μ. και το ενοίκιο είναι γύρω στις 650 λίρες (χοντρικά 850 ευρώ) το μήνα, με όλα μέσα (ίντερνετ, νερό και θέρμανση όσο θέλω). Ακόμα και στις εστίες του πανεπιστημίου, για ensuite room (δηλαδή απλά έχεις δικό σου wc και μοιράζεσαι κουζίνα με τουλάχιστον άλλους 5) τα χρήματα είναι γύρω στις 500-550 λίρες (δηλαδή γύρω στα 700 ευρώ). Τα έξοδα του supermarket είναι ανάλογα της ζωής, αλλά πχ εγώ δε δίνω πάνω από 150 λίρες το μήνα. Πάω μια φορά τη βδομάδα και δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 30 (120 λίρες το μήνα δηλαδή), παρόλο που μένω με τον αδελφό μου κι είμαστε 2 άτομα. Χοντρικά λοιπόν, ένας φοιτητής το μήνα θέλει γύρω στις 700-800 λίρες (1000 με 1200 ευρώ) + τα έξοδα ζωής από εκεί και πέρα. Όπου έξοδα ζωής, τα ποτά έξω είναι σίγουρα πιο φθηνά από Ελλάδα κι επίσης σε κάθε μαγαζί δουλεύει Έλληνας και μας τα δίνουν τσάμπα σχεδό, οπότε ακόμα πιο φθηνά. Το φαγητό έξω είναι πιο ακριβά, καθώς θες γύρω στις 10-15 λίρες να φας ένα πιάτο φαγητό με ένα αναψυκτικό. Δε μιλάμε τώρα για ακριβά εστιατόρια βέβαια, αλλά για κάτι που είναι affordable. Οπότε καταλαβαίνετε αυτόματα ότι οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση με Ελλάδα, ιδίως ως προς τη διαμονή.
5) Πολλοί για να μειώσουν το κόστος πάνε και κλείνουν σπίτια με άλλους ή δωμάτια σε σπίτι οικογενειών και δίνουν πχ μαζί με λογαριασμούς γύρω στις 110 λίρες, αλλά σίγουρα τα σπίτια δεν είναι πολύ καλά, τοίχοι σαν χαρτί και ακούς τα πάντα και σίγουρα πρέπει να είσαι τυχερός σε τι ανθρώπους θα πέσεις. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, το κόστος δεν αλλάζει δραματικά πολύ. Ναι μεν γλυτώνεις κάποια έξοδα λόγω συμβίωσης, αλλά όταν μοιράζεσαι με άλλους σπίτι θα τα χρειαστείς σε έξοδα για πάρτυ που διοργανώνονται κάθε τρεις και λίγο και δεν μπορείς να πεις όχι ή σε έξοδα του σπιτιού που ναι μεν θεωρείς αχρείαστα κλπ αλλά είσαι αναγκασμένος να υποστείς ή σε έξοδα ζημιών που τα πληρώνουν όλοι.

6) Πάμε τώρα στα του εργασιακού τομέα. Ο πρώτος μισθός (graduate jobs) είναι εδώ πέρα (και σε όλη την Αγγλία εκτός Λονδίνου) γύρω στις 25000(+/-2000) λίρες το χρόνο. Πρόσφατα γνώρισα Έλληνες προγραμματιστή και πολιτικό μηχανικό και ο πρώτος τους μισθός είναι 24000 λίρες το χρόνο εδώ στο Γιορκ. Για το Γιορκ και γενικά για όλες τις περιοχές είναι οκ, αλλά στο Λονδίνο με τέτοιο μισθό δεν μπορείς να ζήσεις. Πρέπει να κάνεις πολλές υποχωρήσεις στο σε τι περιοχή θα μένεις (πχ να ζεις πιο μακριά από κέντρο ή να μην είναι καλή γειτονιά) και με πόσους ακόμα. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν αλλάζει πολύ ο μισθός στο Λονδίνο, καθώς κι εκεί ο πρώτος μισθός είναι γύρω στις 25000-30000(πρέπει να είσαι τυχερός να πετύχεις το μάξιμουμ).
7) Εκεί που το πράγμα γίνεται ενδιαφέρον, είναι στην πρώτη αύξηση. Μετά από 2-3 χρόνια περίπου έρχεται η πρώτη αύξηση κι από όσο ξέρω εδώ στο Γιορκ, το Λιντς, το Μάντσεστερ κλπ πηγαίνει γύρω στις 45000 λίρες το χρόνο. Δηλαδή μιλάμε για περίπου διπλασιασμό αποδοχών. Στην αρχή δεν το πίστευα, αλλά τώρα τελευταία που ρίχνω και βλέφαρο για δουλειές και γνωρίζω κι Έλληνες που πχ δουλεύουν εδώ, μαθαίνω τα ίδια. Πράγμα που μου φαίνεται πλέον λογικό, γιατί από όταν ήρθα δε βλέπω απλά αμαξάκια. Έχω βαρεθεί να βλέπω Jaguar, Porsche κλπ.
8) Τώρα δεν ξέρω τι φορολογίες υπάρχουν, σε τι σπίτια μετακομίζει ο κόσμος όταν πιάσει την καλή κλπ και πόσο αλλάζουν τα έξοδα, αλλά σίγουρα με το μισθό των 40τόσων χιλιάδων λιρών το χρόνο είσαι άρχοντας. Όταν σα φοιτητής θέλω χοντρικά λέμε 1000 λίρες το μήνα, όσο και να ανέβουν τα έξοδα όταν ανεβαίνει ο μισθός μετά από 2-3 χρόνια στις 3500 λίρες το μήνα, νομίζω είναι πολύ καλά. Ακόμα καλύτερα στο μέλλον όταν ξεφεύγουν τα ποσά.
9) Σίγουρα στο θέμα των γηπέδων έχουν μεγάλο πρόβλημα. Όταν το σκ πάω Μπέρμιγχαμ σε ματς Τσάμπιονσιπ και δίνω για πίσω από τον πάγκο και 10η σειρά (ας πούμε σχεδόν κέντρο) 30 λίρες, θαρρώ πως είναι αρκετά. Όταν έχω πάει Λιντς κι έχω δώσει 35 λίρες, το ίδιο. Όταν θέλω να δω Μάντσεστερ Σίτυ στο Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, φοβάμαι ότι θα μου έρθει κατραπακιά! Στο δε Ολντ Τράφορντ, για να δεις το ματς από καλή θέση θες πάνω από 100 λίρες (140 ευρώ περίπου). Μιλάμε για παράνοια.


Αυτά σε γενικές γραμμές, οτιδήποτε ξέχασα να αναφέρω, ρωτήστε.
__________________

Last edited by D.Rivers; 11-02-2016 at 02:15.
D.Rivers is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to D.Rivers For This Useful Post:
Old 11-02-2016   #10579
Achilles
Πεντάδα
 
Achilles's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 7,859
Liked: 31,077
Likes: 31,591
Default

http://www.oneman.gr/keimena/diabasm...=24MediaWidget
εγω ειμαι μαλλον ο ''μονος του που ψαχνει παρεα να χωθει'' , πειτε και σεις να καβλαντισουμε λιγο

Last edited by Achilles; 11-02-2016 at 13:19.
Achilles is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016   #10580
Lucifer_7
Πεντάδα
 
Lucifer_7's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 14,666
Liked: 25,068
Likes: 51,825
Default

Είμαι ο “νομίζω ότι είμαι ο Σπανούλης”
__________________
Quote:
Originally Posted by Nikaia View Post
Στο κατω κατω της γραφης δεν παμε να σηκωσουμε την ευρωλιγκα αλλα να φτιαξουμε μια ρημαδοομαδα της προκοπης και να παλεψουμε...ασχετως φυσικα που θα τους πηδηξουμε ολους
Lucifer_7 is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 09:13.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.