RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-12-2012   #841
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Κι ο Παντελής επίσης ωραία σάουντρακ. Μπόνους οι ταινίες για όποιον θέλει να κοιμάται με λίγο φως στο δωμάτιο.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2012   #842
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Ρεμπέτικο-Αγγελόπουλος (αυτός ειδικά) λεφτά δίνεις μόνο για το σάουντρακ.
Ακόμα δεν έχω δει Αγγελόπουλο, πέρα από λίγο "Θίασο" (αν και δεν με κόβω να αργώ να δω)... Για "Ρεμπέτικο" συμφωνώ. Απλά και πάλι η μουσική και μόνο φτάνει.

Last edited by Dude; 09-12-2012 at 19:06.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2012   #843
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Ρεμπέτικο-Αγγελόπουλος (αυτός ειδικά) λεφτά δίνεις μόνο για το σάουντρακ.
Ακόμα δεν έχω δει Αγγελόπουλο, πέρα από λίγο "Θίασο" (αν και δεν με κόβω να αργώ να δω)... Για "Ρεμπέτικο" συμφωνώ. Απλά και πάλι η μουσική και μόνο φτάνει.
Ο Θίασος είναι ό,τι αξίζει. Ο Αγγελόπουλος ανήκει στην κατηγορία των πατρικών-σοφών σκηνοθετών. Αισθάνεται ότι πραγματεύεται πολύ, αλλά πολύ όμως, σοβαρά θέματα και θέλει να το δώσει και στο κοινό να το καταλάβει. Κι αν δεν το καταλαβαίνει με το καλό, θα το καταλάβει με το κακό. Εξ ου και οι μακρόσυρτες σκηνές με τους συμβολισμούς. Είναι περίπου σα να σε κοιτάει ο πατέρας σου στα μάτια λέγοντας "βρε καταλαβαίνεις πόσο σοβαρό είναι; ε; το καταλαβαίνεις;" για να σε ψαρώσει. Ατέλειωτη συρραφή από ωραία μελαγχολικά πλάνα με πολύ, αλλά πολύ όμως, σοβαρό περιεχόμενο και ουσία.
Όταν είσαι θεατής ταινίας του Θεόδωρου Αγγελόπουλου πρέπει να είσαι έτοιμος. Σωματικά και ψυχολογικά. Ο σκηνοθέτης κουβαλάει ένα μεγάλο βράχο, το εκάστοτε θέμα με το οποίο καταπιάνεται που είναι πολύ βαρύ, αλλά πολύ όμως. Κι αυτό το βράχο θα τον αφήσει πάνω σου. Παίζει και να σε κάνει χαλκομανία δηλαδή άμα δεν προσέξεις.
Εν ολίγοις στα παπάρια σου κι απ'το να ξοδέψεις 3 ώρες απ'το χρόνο σου με τις ασκήσεις ύφους του Αγγελόπουλου, καλύτερα να δεις τις περιπέτειες του Μπέντζι ή τον Έρνεστ και τα Χριστούγεννα που δείχνουν μεγαλύτερο σεβασμό στο θεατή. Κι άμα θες ωραίες εικόνες με υποβλητική μουσική, έχει άπειρα βίντεο το γιουτούμπ.
Γερή ταινία, επειδή έχει καλούς ηθοποιούς και ρεαλιστικούς διαλόγους, είναι και το "Ας περιμένουν οι γυναίκες".
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2012   #844
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,195
Likes: 8,719
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?
Γενικεύεις εδώ. Και του Αγγελόπουλου ελληνικές είναι, και το "Μάθε παιδί μου γράμματα" ελληνική είναι, και το "Ρεμπέτικο", και το "Λούφα και Παραλλαγή" (το ορίτζιναλ, όχι οι παπαριές της τελευταίας 10ετίας) κλπ κλπ... δεν λέω ότι είναι ταινίες που πρέπει να αρέσουν στον καθένα οι παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει αξιόλογες προσπάθειες από Έλληνες κινηματογραφιστές κατά καιρούς.
Ναι όντως το υπερ-γενίκευσα θα έλεγα.Εννοούσα κυρίως κωμωδίες-κομεντί(έτσι κι αλλιώς νομίζω έχουν το πιο ευρύ κοινό) της τελευταίας 10-15ετιας.Ειλικρινά ελάχιστες μου έρχονται στο μυαλό που να χουν ενα άλφα χιούμορ και ρε γαμώτο πιστεύω έχουμε καλούς Έλληνες ηθοποιούς.Πρόσφατα είδα το "Μια φορά και ενα μωρό" ειλικρινά λυπάμαι όλους αυτούς που σκάσανε το 9ευρω να δουν αυτό το πράγμα και ήδη σκέφτομαι τις φάτσες τους μόλις θα βγαιναν απ την αίθουσα κ γελάω.Και ο Φιλιππίδης με τον Μπουλά πιστεύω είναι ωραίο δίδυμο για να βγάλουν αυτό το πραγμα.Ομοίως πολλές άλλες με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο πχ(που επίσης θεωρώ γαμώ τα παιδιά/ηθοποιούς) και αν πω οτι κάπως μου άρεσε το 5 λεπτά ακόμα,το bank bang που το είχε πρόσφατα η τηλεόραση ήταν μια χαρά χάλια εγω προσωπικά πουθενά δεν γέλασα.Καλά αν παω σε ταινίες με την Μακρυπούλια εκεί τερματίζει το κοντέρ.Κάτι ΣουλαΕλαΞανα(πολυδιαφημισμένο κ άθλιο),Μόλις χώρισα(η μόνη ταινία που οι ηθοποιοί μόνο τσίριζαν δεν μίλαγαν),The Kings of Mykonos(διεθνής μαλακία) είναι αναξια λόγου.Πρόχειρα μου ρχονται στο μυαλό και κάποιες ακόμα ταινίες που έχασα 2 ώρες απ την ζωη μου βλέποντας τες(Γενναίοι της Σαμοθράκης,Ηθικόν ακμαιότατον,Λουκουμάδες με μέλι,Η κληρονόμος,Safe sex,Ριζότο,Λούφα κ παραλλαγή σειρηνες στο αιγαίο(καλά για το σειρήνες στην στεριά δεν μιλάω καν καλύτερα να βλεπα κανα επεισόδιο απο bolek k lolek),αυστηρώς κατάλληλο).

Οι μόνες Ελληνικές που εχω δει κ μου ψιλοάρεσαν είναι :
Το κλάμα βγήκε απ τον Παραδεισο(Ηλίθια ταινία αλλά εχει ενα υποτυπώδες χιούμορ)
Νήσος(τα ίδια με πάνω,δεν εχω δει το 2 ακόμα)
Το φιλι της Ζωης(για την Παπουτσάκη ρε γαμώτο!!!!!)
I love Karditsa(το περίμενα εντελώς άθλιο αλλά εν τέλη είχε ενα κάποιο χαβαλέ και ξανά εννοείτε για την Παπουτσάκη ρε γαμώτο!!!!!)
κ το I 4(η μόνη ταινία που πραγματικά μου άρεσε.)

Τώρα δεν ξέρω αν εγω είμαι υπερβολικά ξενέρωτος ή δεν μπορώ να αντιληφθώ το σύγχρονο Ελληνικό χιούμορ πάντως αυτό πιστεύω.Μια κωμωδία δεν θεωρείται καλή αν έχει μια αστεία ατάκα ή ηλίθιους διαλόγους ή να βρίζουν σαν πούστηδες με σκοπό το γέλιο)
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2012   #845
deninho
Πεντάδα
 
deninho's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10,906
Liked: 27,485
Likes: 23,409
Default

Εμένα μ'αρέσουν οι ελληνικές με τον Παπαγιαννόπουλο.
__________________
προσπάθεια - ενότητα - καμιά δικαιολογία
deninho is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον deninho:
Old 11-12-2012   #846
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Παπαγιαννόπουλος με διαφορά ο πιο ευέλικτος ηθοποιός. Καλή ταινία τώρα που το σκέφτομαι είναι και η Ευδοκία. Δυνατή
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2012   #847
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ηθοποιοί γενικά υπάρχουν πάρα πολύ καλοί (και μέτριοι και κακοί αντίστοιχα, γενικά είναι άπειροι), και Έλληνες και ξένοι... το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν πάρα πολλοί καλά γραμμένοι ρόλοι για να δείξουν το ταλέντο τους.

Από τις ελληνικές που ανέφερε ο Σουπερσάγιαν από πάνω, προσωπικά ευχάριστα ξαναβλέπω μόνο το Safe Sex... είχε βγει ακριβώς όταν έπρεπε για την εποχή, και έχει και καλό ρυθμό σαν ταινία.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 12-12-2012   #848
angelman
Πεντάδα
 
angelman's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6,651
Liked: 7,090
Likes: 20,109
Default

εγω παλι μονο το αξεπεραστο "το κλαμα βγηκε απο τον παραδεισο" βλεπω ξανα ανετα.μιλαμε για καθαρη πρωτοπορια κ ταινια χροοοοοονια μπροστα......

angelman is online now   Reply With Quote
Old 12-12-2012   #849
stefanos
Πεντάδα
 
stefanos's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,961
Liked: 19,341
Likes: 12,226
Default

__________________
Θρύλος μέχρι του γκρεμού το χείλος
stefanos is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to stefanos For This Useful Post:
Old 12-12-2012   #850
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,845
Liked: 79,337
Likes: 59,647
Default

Το τρέηλερ στάζει Ζαν Σνάηντερ, μακάρι και η ταινία!
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 10:17.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.