RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-06-2014   #1331
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Το απόλυτο μεγαλείο της τέχνης


Από το FB του Robert Downey Jr (για την παραπάνω φωτο)...
Little known fact: I was the inspiration for Inception.

Last edited by Dude; 14-06-2014 at 22:41.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 19-06-2014   #1332
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

3 Oscars & Knighthood... Sir Daniel Day-Lewis.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2014   #1333
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default


Last edited by Dude; 25-06-2014 at 14:32.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 26-06-2014   #1334
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
EDIT :
προσωπικό top20 ever για movies (πραγματικά αδυνατώ πρόχειρα να βγάλω top10)

1. Godfather I (pre 90s)
2. Godfather II (pre 90s)
3. Usual Suspects (post 90s)
4. Philadelphia (post 90s)
5. Lord of the Rings - Fellowship of the ring (post 90s)
7. Pulp Fiction (post 90s)
8. Shashank Redemption (post 90s)
9. Batman Dark Knight (post 90s)
10. Seven (post90s)
11. Fight Club (post 90s)
12. The Matrix (post 90s)
13. Schindler's List (post 90s)
14. The Silence of the Lambs (post 90s)
15. American History X (post 90s)
16. Apocalypse Now (pre 90s)
17. Forrest Gump (post 90s)
18. Breaveheart (post 90s)
19. Trainspotting (post 90s)
20. ΚΑΘΑΡΑ προσωπικό αυτό UP (post 90s)

100% έχω ξεχάσει κάτι!!! ΠΟΛΥ πρόχειρο είναι αυτό!!!
Συνεχίζω την κουβέντα εδώ...

1) Κάποιες από τις ταινίες που έγραψες είναι σιγουράκια για τοπ 20 και για μένα. Μιλάω για τους 2 Νονούς, για το LOTR (και ειδικά το 1ο), για το Dark Knight, και για τη Λίστα του Σίντλερ επίσης... Πολλές από τις υπόλοιπες που αναφέρεις, είναι γαμάτες ταινίες για άλλους λόγους η καθεμία (τις έχω δει όλες που ανέφερες, δεν το λέω γενικά και αόριστα), αλλά θέλει σκέψη αν είναι για τόσο ψηλά.

Διαφωνώ ως προς το Shawshank Redemption για τοπ (καλοφτιαγμένη ταινία, και απλά νομίζω το καλύτερο από τα γραψίματα του Stephen King... ο οποίος γενικά για μένα sucks), όπως και για τα Trainspotting, Braveheart, και Philadelphia. Επίσης νομίζω ότι και οι ταινίες του Fincher είναι ελαφρώς υπερτιμημένες στις ιντερνετικές προτιμήσεις... από τις 2 θα έβαζα λόγω πρωτότυπης ιδέας και καλών ερμηνειών το Fight Club ψηλά, το Seven θα το άφηνα έξω από τέτοια συζήτηση. Οπότε συνολικά πρέπει να συμφωνώ για κάπου 10 από τις 20 που λες... και πάλι δεν μου είναι εύκολο να κάνω συγκρίσεις του τύπου "The Matrix" vs. "Serpico", ή αν θέλεις να μιλάμε για παρόμοια είδη, "2001: A Space Odyssey" vs. "The Matrix". Άλλης μαγείας σύλληψη και εκτέλεση το καθένα.

2) Τώρα επειδή όντως αναφέρεις πάρα πολλές από τις καλές ταινίες δεκαετίας 90 κυρίως (και λίγες και των 00's επίσης), και κατά τα άλλα μόνο Κόπολλα , με ιντρίγκαρες να αναφέρω μερικές παλαιότερες, εφόσον θέτεις σαν βάση της κουβέντας αυτή. Ανεξαρτήτως είδους λοιπόν (π.χ. βλέπω ότι σαμποτάρεις ελαφρώς κάποια είδη όπως κωμωδίες), ορίστε μερικές για μένα τοπ, τις οποίες συστήνω ανεπιφύλακτα:

- Monty Python's Life Of Brian (1979)... βάζω αυτή από Monty Python, σαν προσωπική αγαπημένη, αλλά δέχομαι ότι και οι άλλες 2 τους είναι η καθεμία με τον τρόπο της ξεχωριστή
- 12 Angry Men (1957)
- A Fish Called Wanda (1988)
- Dr. Strangelove (1964)
- The French Connection (1971)
- Serpico (1973)
- One Flew Over The Cuckoo's Nest (1975)
- Rain Man (1988)
- Chinatown (1974)
- 1900 (1976)
- The Sting (1973)
... πριν λίγο το είδα
- Airplane! (1980)
- Papillon (1973)
- 2001: A Space Odyssey (1968)
- The Good, the Bad, & the Ugly (1966)
- Rear Window (1954)
... αγαπημένη μου μάλλον από Χίτσκοκ... όλες που έχω δει βλέπονται ευχάριστα
- Raging Bull (1980)
- The Untouchables (1987)
- A Clockwork Orange (1971)
- Scarface (1983)
- Witness For The Prosecution (1957)
- Dead Poets Society (1989)
- Dog Day Afternoon (1975)
- Midnight Cowboy (1969)


Αυτές είναι κάποιες που τις γουστάρω, και μου έρχονται και πιο εύκολα στο μυαλό. Υπάρχουν άπειρες που αξίζει να δεις ακόμα (π.χ. Καζάν να σκηνοθετεί Μπράντο και Βίβιαν Λι στο "Λεωφορείο ο Πόθος" που αναφέρθηκε στο άλλο thread, ή το κλασικό "To Kill A Mockingbird" με τον Γκρέγκορυ Πεκ), αλλά δεν τις αναφέρω γιατί είναι ταινίες που δεν με έχουν αγγίξει ιδιαίτερα. Επίσης αυτή τη στιγμή έχω καμιά 40ρια ταινίες από δεκαετίες του '40 έως και '90 να με περιμένουν στο pc, οπότε σε λίγο καιρό θα έχω εμπλουτίσει λίγο παραπάνω την ταινιοθήκη μου από κλασικό πράγμα στο οποίο έχω ελλείψεις (Κουροσάβα, Φελίνι, Μπερτολούτσι, Μπέργκμαν, Φορντ, Τζον Χιούστον, Όρσον Γουέλς, Γουόρεν Μπίτι, Κισλόφσκι, Πέκινπα κλπ.), και πιστεύω θα έχω κι άλλες προτάσεις εύκαιρες. Τελοσπάντων, πιστεύω ότι θα έχεις δει κάποιες από τις παραπάνω που ανέφερα. Αν θες κάνε τον κόπο να δεις και αυτές που δεν έχει τύχει να δεις. Η κινηματογράφιση σε κάποιες από αυτές (ειδικά στα 70's) είναι άλλο πράγμα. Και οι ερμηνείες που αναδεικνύονται επίσης.

3) Στο καζάνι που βράζω και γω περισσότερο (90's έως σήμερα), αναφέρω δικές μου αγαπημένες που δεν τις είπες:

- Oldboy
- The Big Lebowski
- L.A. Confidential
- The Secret In Their Eyes
(αργεντίνικο αστυνομικό δράμα-αριστούργημα)
- A Few Good Men
- Tinker Tailor Soldier Spy
- Leon: The Professional
- Glengarry Glen Ross
- Being John Malkovich
- Les Miserables
(με Neeson και Rush)
- Malcolm X
- Heat
- The Departed
(μάλλον η καλύτερη συνολικά του Σκορσέζε)
- Inception
- Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
- Life Is Beautiful
- The Unforgiven
- Gran Torino
- In The Name Of the Father
- Snatch
(και ο Σέρλοκ Χολμς του Ρίτσι ήταν ωραίος, όπως και οι Καπνισμένες Κάνες)
- Hot Fuzz (και The World's End)
- Old School
- Zoolander
(βάζω αυτές τις 2 από τέτοιου τύπου Αμερικανιές, και σταματάω... δεν γράφω τις επόμενες 10 που πάνε μαζί)
- Fargo
- The Triplets Of Belleville
(το καλύτερο animation που έχω δει μαζί με το Up που ανέφερες, και για το οποίο συμφωνώ απόλυτα)
- The Pianist
- The Lives Of Others
- The Fabulous Baker Boys
(προσωπική αδυναμία από χαλαρές ταινίες-ρομάντζα... με κάτι τέτοιο τη βρίσκω ιδιαίτερα, σε αντιπαραβολή με το Lost In Translation που το είχαμε συζητήσει διεξοδικά)
- In Bruges
- The Rock
(τα νιάτα μας)
κλπ. κλπ.

Last edited by Dude; 26-06-2014 at 15:09.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 26-06-2014   #1335
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,163
Likes: 17,541
Default

Πως μπορειτε ρε γαμωτο και φτιαχνετε λιστες Τοπ-10 και Τοπ-20?
Xαρα στο κουραγιο σας, εγω οποτε προσπαθω, νιωθω οτι ξεχναω πολλα διαμαντια απ'εξω..

Dude, ωραιες και οι δυο λιστες, αλλα Old School και Zoolander?

Quote:
- The Secret In Their Eyes (αργεντίνικο αστυνομικό δράμα-αριστούργημα)
Eπειδη ισως δεν το παρατηρησε καποιος στην λιστα σου, το βαζω για εμφαση..
Δειτε αυτην την ταινια ολοι σας.. Παρακαλουμε..

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Σχετικα σχετικο:


Σε αλλα νεα, ειδα το Grave Of The Fireflies.. Παρα πολυ ωραια, αλλα περιμενα περισσοτερα.. Ισως φταιει το οτι ημουν κουρσσμενος οταν την ειδα.. Αξιζει παντως τα 90 λεπτα οποιανου την δει..

Ειδα και το Broken Flowers απο Jim Jarmusch οπου ειναι απο τις πιο ξεχωριστες κωμωδιες/δραμα που εχω δει..

Ουφ, ειχα καιρο να γραψω σ'αυτο το τοπικ, μ ειχε λειψει λιγο
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 26-06-2014   #1336
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Απίστευτα πράγματα.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 26-06-2014   #1337
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Ξεκίνησε κουβεντούλα ωραία που θέλει σκέψη και ανάλυση έχω υποσχεθεί θα επανέλθω και για σειρές και για ταινίες! Σουν!
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Jasone:
Old 27-06-2014   #1338
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Δεν ειπα αυτο.. Ειπα πως ο Αντερσον εχει αποτιμηθει και θεωρειται απο τους καλυτερους της γενιας του.. Ενω ο ΜακΚουιν ειναι ακομα ο τυπας που εβγαλε το 12 Years A Slave "και αλλες 2 ταινιες"..
Απο την αλλη Boogie Nights, Magnolia, There Will Be Blood = instant classics
Εδώ, για να είμαστε και οn topic


Πρώτα από όλα, ε όχι ρε συ , δεν είναι δα και "οι άλλες δυο ταινίες". Ειδικά το Shame τουλάχιστον μην είχε αναγνωριστεί (δικαίως) και περισσότερο από τον Σκλάβο.

Στα του Anderson τώρα, να διευκρινήσω αυτό που λέω για να γίνει αντιληπτό τι εννοώ. Καταρχάς για εμένα το Blood δεν είναι απλώς classic, είναι το masterpiece της δεκαετίας του. Πολύ μακριά από όλα τα σύγχρονά του και πολύ κοντά σε ταινίες σταθμούς. Νομίζω ωστόσο ότι δε μνημονεύεται κατά αυτόν τον τρόπο, κάτι που εκτιμώ εξαιρετικά πιθανό να συμβεί στο μέλλον. Πέρα από αυτό, το Master είναι μια εξίσου καταπληκτική ταινία, δείγμα εξαιρετικά σπάνιου σινεμά, που χάνει σε σχέση με το προηγούμενο μόνο στην πυκνότητα νοημάτων. Δηλαδή ότι είναι σχετικά φορτωμένο και ίσως δυσκολεύει κάπως την παρακολούθηση. Από την άλλη βέβαια, τη δεύτερη φορά που το βλέπεις (όπως όλες τις πραγματικά μεγάλες ταινίες) σου αποκαλύπτεται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Και γενικά είναι τόσο εγκεφαλική ταινία, που όσες φορές τη βάλεις, τόσα καινούρια στοιχεία θα διακρίνεις.

Συνυπολογίζοντας λοιπόν και τα υπόλοιπα έργα του που αναφέρεις, εκτιμώ ότι ο συνδυασμός ηλικία-κλιμάκωση πορείας δίνει τη δυναμική να πλησιάσει τα ιερά τέρατα του χώρου.

Δε ξέρω αν θα το κάνει αυτό τελικά, αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι μακράν ο μοναδικός της γενιάς του που έχει αυτή την προοπτική. Αυτός είναι ο διαχωρισμός που ήθελα να κάνω.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Buendia:
Old 27-06-2014   #1339
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,163
Likes: 17,541
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Καταρχάς για εμένα το Blood δεν είναι απλώς classic, είναι το masterpiece της δεκαετίας του. Πολύ μακριά από όλα τα σύγχρονά του και πολύ κοντά σε ταινίες σταθμούς. Νομίζω ωστόσο ότι δε μνημονεύεται κατά αυτόν τον τρόπο, κάτι που εκτιμώ εξαιρετικά πιθανό να συμβεί στο μέλλον.
Xα, παντα ειχα ακριβως την ιδια αποψη για το No Country For Old Men (που βγηκε και την ιδια χρονια).. Γενικοτερα ευλογημενο το 2007 μ'αυτες τις 2 ταινιες


Στα του υπολοιπου ποστ, τωρα που καταλαβα τι ακριβως εννοουσες, ναι, συμφωνω μαζι σου σε γενικες γραμμες, αλλα ακομα πιστευω οτι ησουνα λιγο υπερβολικος ως την αναγνωρισημοτητα που "δεν παιρνει"..
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 27-06-2014 at 17:55.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 27-06-2014   #1340
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

μια χαρα εχει αναγνωριστει ο Αντερσον ...απο το boogie nights και μετα τον πλασαρουν ως νεο Κιουμπρικ (ημαρτον) οπως εκαναν καποτε με το Φιντσερ ...με το Magnolia συνεχιστηκε η αβαντα (καλη ταινια αλλα ξεδιαντροπο κοπιαρισμα Ρομπερτ Αλτμαν) με το Punch Drunk Love εκανε την πρωτη του μεγαλη πατατα (δεν πειραζει εχει συμβει και στις καλυτερες οικογενεις) και ερχεται η στιγμη του blood (αριστουργημα) εκει ειναι που σου δειχνει οτι δεν εχει ταβανι ...το σπρωξιμο συνεχιζεται ,οι υμνοι και ολα τα ωραια ....μετα δεν του φταιει κανεις που σταματησε το σπρωξιμο.δουλευει στη βιομηχανια και παει και τα βαζει με τους Σαιεντολογους ..τα θελε και τα παθε ...και που τσιμπησε υποψηφιοτητες για τις ερμηνειες ειναι θαυμα ...
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 15:02.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.