RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-03-2018   #6601
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

Παράγγειλα ένα βιβλίο από amazon.com επειδή το είχαν σε υπερπροσφορά. Έβαλα την πιο αργή αποστολή και θα έρθει σε κανά μήνα. Σύνολο 29 δολάρια -> δλδ 23,60 ευρο περιπου. Το προϊόν είναι "Ships from and sold by Amazon.com" όχι από τρίτο πωλητή. Στην αποστολή έβαλα την τρίτη και φθηνότερη επιλογή που έλεγε "Standard International Shipping - No tracking " μιας και δεν επείγει, για την βιβλιοθήκη μου το θέλω και επειδή εδώ κάνει πάνω από 45ευρό είπα να το τσιμπήσω. Στο co.uk έχει 42 λίρες + μεταφορικά στο .de 47 ευρο με μεταφορικά. Οπότε συνέφερε κατά πολύ το αμερικάνικο.

Αφού έβαλα την παραγγελία λίγες ώρες μετά ένας φίλος μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μου ζητήσουν τα μαλλιοκέφαλα μου από τελωνείο επειδή έρχεται από αμερική. Έχει κανείς άλλος αντίστοιχη εμπειρία να μου πει αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι??

Last edited by iliasp87; 23-03-2018 at 00:25.
iliasp87 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018   #6602
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,171
Likes: 8,719
Default

Quote:
Originally Posted by iliasp87 View Post
Παράγγειλα ένα βιβλίο από amazon.com επειδή το είχαν σε υπερπροσφορά. Έβαλα την πιο αργή αποστολή και θα έρθει σε κανά μήνα. Σύνολο 29 δολάρια -> δλδ 23,60 ευρο περιπου. Το προϊόν είναι "Ships from and sold by Amazon.com" όχι από τρίτο πωλητή. Στην αποστολή έβαλα την τρίτη και φθηνότερη επιλογή που έλεγε "Standard International Shipping - No tracking " μιας και δεν επείγει, για την βιβλιοθήκη μου το θέλω και επειδή εδώ κάνει πάνω από 45ευρό είπα να το τσιμπήσω. Στο co.uk έχει 42 λίρες + μεταφορικά στο .de 47 ευρο με μεταφορικά. Οπότε συνέφερε κατά πολύ το αμερικάνικο.

Αφού έβαλα την παραγγελία λίγες ώρες μετά ένας φίλος μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μου ζητήσουν τα μαλλιοκέφαλα μου από τελωνείο επειδή έρχεται από αμερική. Έχει κανείς άλλος αντίστοιχη εμπειρία να μου πει αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι??
Για τέτοιο πόσο δύσκολα να πληρώσεις τελωνείο. Είσαι οριακά πάνω απ την ατέλεια που είναι στα 22 ευρώ αλλά δύσκολα να πληρώσεις κάτι ειδικά για βιβλία. Προϊόντα τεχνολογίας κυρίως κυνηγάνε και ατμιστικα είδη. Ακόμα και να περάσει τελωνείο και να ορίσει ο τελώνης ένα ποσό πληρωμής έχεις δικαίωμα να πας στα ΕΛΤΑ με το invoice απ το Amazon και να κάνεις αίτηση να μην χρεωθεις κάτι μιας κ μιλάμε για μικρό ποσό. Αν δεν κάνω λάθος έχει καταργηθεί πλέον και το τριευρω η ταρίφα των ΕΛΤΑ οπότε πιθανότατα είσαι κομπλέ. Αλλά αφού είναι unregistered οπλίσου με υπομονή γιατί αν είσαι άτυχος μπορεί και να αργήσει πολλλυ να σου έρθει σπίτι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to SuperSayian For This Useful Post:
Old 23-03-2018   #6603
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,924
Liked: 36,700
Likes: 23,954
Default

Αν ισχύει το ίδιο με τις αγορές από Κίνα (δε βλέπω το λόγο να μην), το ποσό είναι αστείο για να περάσει τελωνείο το πακέτο.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον rednorth7:
Old 23-03-2018   #6604
giannis7
Πεντάδα
 
giannis7's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 4,253
Liked: 10,174
Likes: 13,264
Default

Μου βγάζει συνεχώς, το tapatalk, ενοχλητικο παράθυρο αναβάθμισης (με αγορά) του pro. Συμβαίνει και σε άλλους; Υπάρχει τρόπος (άνευ αγοράς) να σταματήσει;
giannis7 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018   #6605
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,985
Likes: 48,759
Default

Giannis αγόρασε το pro.

Υπόλοιποι

Το gearbest έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση πελατών. Όταν θα έρθει έξτρα χρέωση θα ειδοποιήσει. Αγόρασα τo xiaomi A1 (για μια Πολωνή συνάδελφο) και μου έστειλαν μήνυμα πριν την εκπλήρωση της παραγγελίας ότι θα χρεώσει έξτρα το συγκεκριμένο shipment
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018   #6606
Lucifer_7
Πεντάδα
 
Lucifer_7's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 14,639
Liked: 25,020
Likes: 51,725
Default

Τι παίζει πλέον με Κίνα και αγορές ρε Άγιε;

Μια παραγγελία που είχα κάνει το 2015 (από Γκίαρμπεστ μπαδεγουει) είχε έρθει χαλαρά χωρίς τελωνεία και μαλακίες.
__________________
Quote:
Originally Posted by Nikaia View Post
Στο κατω κατω της γραφης δεν παμε να σηκωσουμε την ευρωλιγκα αλλα να φτιαξουμε μια ρημαδοομαδα της προκοπης και να παλεψουμε...ασχετως φυσικα που θα τους πηδηξουμε ολους

Last edited by Lucifer_7; 23-03-2018 at 23:28.
Lucifer_7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Lucifer_7:
Old 23-03-2018   #6607
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,924
Liked: 36,700
Likes: 23,954
Default

Gearbest και banggood δυνατα μαγαζια. Εχουν μερικες μεθοδους που μπορουν να σου στειλουν οτι αντικειμενο θες χωρις τελωνειο, απλα πρεπει να το ψαξεις πριν κανεις παραγγελια. Πηρα λαπτοπ πχ (και χιλιες δυο αλλες μαλακιες κατα καιρους) και μου ηρθε με ACS σπιτι ανετα.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018   #6608
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,023
Liked: 117,205
Likes: 72,205
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Giannis αγόρασε το pro.

Υπόλοιποι

Το gearbest έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση πελατών. Όταν θα έρθει έξτρα χρέωση θα ειδοποιήσει. Αγόρασα τo xiaomi A1 (για μια Πολωνή συνάδελφο) και μου έστειλαν μήνυμα πριν την εκπλήρωση της παραγγελίας ότι θα χρεώσει έξτρα το συγκεκριμένο shipment
Για ποια;
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to DirtySniper For This Useful Post:
Old 24-03-2018   #6609
Radiculus
Πεντάδα
 
Radiculus's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Location: Πειραιάς
Posts: 1,878
Liked: 19,226
Likes: 5,252
Default

Quote:
Originally Posted by Lucifer_7 View Post
Τι παίζει πλέον με Κίνα και αγορές ρε Άγιε;

Μια παραγγελία που είχα κάνει το 2015 (από Γκίαρμπεστ μπαδεγουει) είχε έρθει χαλαρά χωρίς τελωνεία και μαλακίες.
Απαντάω εγώ μιας και δουλεύω εκεί. Από το καλοκαίρι και μετά (Ιούνη νομίζω) έχει εγκατασταθεί το τελωνείο στα ελτα στο αεροδρομιο. Το αποτέλεσμα είναι πως τα αντικείμενα που έρχονται από κάποιες χώρες εκτός ευρώ (ηπα, κινα, ελβετια πχ) περνάνε από το τελωνείο, εξού και η επιβάρυνση.
__________________
Quote:
Originally Posted by Chrisk7 View Post
θελω να παω στο σεφ να βαλω το μικροφωνο στον κωλο του μαλακα

Last edited by Radiculus; 24-03-2018 at 03:19.
Radiculus is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Radiculus:
Old 24-03-2018   #6610
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,985
Likes: 48,759
Default

Ανάλογα το shipment ή όλα ανεξαιρέτως;
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 12:26.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.