RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-06-2016   #5111
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,333
Liked: 52,354
Likes: 39,751
Default

Υπάρχουν και προπληρωμένες κάρτες (π.χ. για το βιβλιοπωλείο του Πατατάκη. Μόνο πριν αγοράσεις από εκεί επιβεβαίωσε ότι θα μπορείς να τα διαβάσεις στον αναγνώστη σου).

αλλά και ελληνικά βιβλία βρίσκεις ξέμπαρκα στο διαδίκτυο. Απλά θέλει περισσότερο ψάξιμο
π.χ. θα φανταζόσουν ποτέ ότι το πάμπλικ δίνει δωρεάν σε pdf ένα βιβλίο που πουλάει;

Και να φανταστείς έψαχνα να δω από που θα το αγοράσω, και έπεσα στο pdf αυτό :P
Άλλη φορά (προ πολλών ετών) είχα πετύχει όλα τα βοηθήματα για το Λύκειο του Πατατάκη (μπορεί να ήταν και ο Σαραβάλας), στο σάιτ τους, σε pdf... Τότε έψαχνα τα pdf
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dio:
Old 21-06-2016   #5112
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,900
Liked: 34,105
Likes: 48,844
Default

Εγώ θα πρότεινα ένα μεταχειρισμένο kindle, μπορείς να βρεις με κάτω από 50$. Το παλιό, το 6άρι, όχι το paperwhite. Μεταφορικά θα βγουν πολύ φτηνά αν έχεις κάποιον να στο στείλει από εξωτερικό, το βάρος είναι κάτω από κιλό. Λογικά και από κατάστημα αλλά από Amazon τουλάχιστον δε στέλνουν τα μισά και πλέον μαγαζιά στην Ελλάδα. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις πάντως

Βιβλία βρίσκεις. Απλά υπάρχουν 3 κατηγορίες:
epub : ελάχιστα, αλλά η καλύτερη ποιότητα. Σα να λέμε αρχείο κειμένου τροποποιημένο για ebookreaders

pdf καλό σκανάρισμα: ocr και optimization από αυτόν που το φτιαξε. Σχεδόν σαν epub

τα υπόλοιπα: κακό σκανάρισμα, κακή ποιότητα

Θέλει λίγο ψαξιμο (όχι πολύ, λίγο) και βρισκεις είτε νόμιμα (πχ Παπασωτηρίου) είτε όχι τόσο νόμιμα σε τορενταδικα
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 21-06-2016   #5113
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
To kindle πάντως είναι ά-παι-χτο σε οθόνη. Εχω πολύ παλιό μοντέλο (το 3) και φοβόμουν κι εγώ μεταφορικά και κυρίως τελωνεία. Οι τύποι στην τελική τιμή που έδιναν είχαν συμπεριλάβει τα πάντα και δεν έδωσα σεντ παραπάνω. Ηρθε σε 2 μέρες στο Βενιζέλος (τελωνείο) και άλλες δύο έκανε να έρθει στα χέρια μου... Τα πάντα τα ανέλαβε η UPS, εγώ απλά τους έκανα μια εξουσιοδότηση.
Βέβαια αυτό πολλά χρόνια πριν. Είχα ψάξει και τα υπόλοιπα ereader και έβγαιναν ακριβότερα να τα αγοράσω από εδώ Αθήνα απότι έκανε το άλλο να έρθει από USA...
Το σημαντικότερο πρόβλημα που θα έβλεπα είναι το format των ebook αφού στην Ελλάδα δεν υπήρχαν συμβατά βιβλία. Κι αυτό όμως μπορεί στο μεταξύ να έχει φτιάξει ασε που παίζουν προγραμματάκια μετατροπής από το ένα φορμάτ στο άλλο...
Για το φορμάτ το τσέκαρα και γω, πλέον σχεδόν όλα υποστηρίζουν epub, pdf και διάφορα άλλα που δεν γνωρίζω.
Για το Kindle το συμπέρασμα που βγάζω με αυτό που λες είναι ότι αξίζουν τα χρήματα του και ας δώσω κάτι παραπάνω γιατί αξίζει. Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν το φέρνει κάποιος στην ελλάδα και πρέπει να το παραγγείλεις απ'έξω
iliasp87 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον iliasp87:
Old 21-06-2016   #5114
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

@Άγιε
Το μεταχειρισμένο το είδα σαν επιλογή αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό. Θενξ για τη συμβουλή. Μόλις μου μεγάλωσες το εύρος των επιλογών!
iliasp87 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to iliasp87 For This Useful Post:
Old 21-06-2016   #5115
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by iliasp87 View Post
Για το φορμάτ το τσέκαρα και γω, πλέον σχεδόν όλα υποστηρίζουν epub, pdf και διάφορα άλλα που δεν γνωρίζω.
Για το Kindle το συμπέρασμα που βγάζω με αυτό που λες είναι ότι αξίζουν τα χρήματα του και ας δώσω κάτι παραπάνω γιατί αξίζει. Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν το φέρνει κάποιος στην ελλάδα και πρέπει να το παραγγείλεις απ'έξω
Ναι όταν πήγα να το πάρω τόοοοτε από amazon.co.uk μόλις έβαλα Ελλάδα με έκανε redirect στο .com... Επειδή είναι προιόν Amazon δε νομίζω να μπορείς να το βρεις σε διάφορα μαγαζιά ώστε να ψάχνεις καλή τιμή ή να ανησυχείς αν στέλνει Ελλάδα. Παρέλειψα να πω ότι τη μπαταρία ξεχνάω πότε τη φορτίζω ακόμα και μετά από χρόνια... σκυλί. Και επίσης πρόσεξε αν το μοντέλο που παίρνεις είναι με 3G/4G wifi κλπ παίζουν πολύ οι τιμές.
Οτι σου λέω πάντως τσέκαρέ το και μόνος σου γιατί πάνε χρόνια και μεσολάβησαν και capital controls Κλπ Κάπου θα μπορείς να δεις από κοντά ένα πάντως έχω δει να κυκλοφορούν αρκετά σε μετρό κλπ
__________________
...και αν δεν γίνει αυτό...

Last edited by kk_SEF; 21-06-2016 at 00:15.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kk_SEF:
Old 21-06-2016   #5116
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,900
Liked: 34,105
Likes: 48,844
Default

Quote:
Originally Posted by iliasp87 View Post
@Άγιε
Το μεταχειρισμένο το είδα σαν επιλογή αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό. Θενξ για τη συμβουλή. Μόλις μου μεγάλωσες το εύρος των επιλογών!
Απλά να προσεξεις τις εκδόσεις: πουλανε και με 20$ αλλά είναι τα πολύ παλιά που δεν έχουν φωτιζόμενη οθόνη

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 21-06-2016   #5117
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,888
Liked: 79,655
Likes: 59,956
Default

Εδώ να πούμε ότι στο εξωτερικό η λέξη "μεταχειρισμένος" σημαίνει πολύ απλά "μεταχειρισμένος" και δεν κουβαλάει μαζί της κανένα από τα αρνητικά που μπορεί να έχει κάτι "μεταχειρισμένο" στον κατά τα άλλα ευλογημένο και πανέμορφο ετούτο τόπο που αποκαλούμε Ελλάδα.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Old 21-06-2016   #5118
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,900
Liked: 34,105
Likes: 48,844
Default

Ειδικά το amazon προσφέρει αυτή τη σιγουριά. Το ebay όχι τόσο

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 21-06-2016   #5119
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,888
Liked: 79,655
Likes: 59,956
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Ειδικά το amazon προσφέρει αυτή τη σιγουριά. Το ebay όχι τόσο

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur
Καλά ναι, γενικό ήταν το σχόλιό μου. Σίγουρα υπάρχουν και κακοτοπιές.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 21-06-2016   #5120
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,939
Liked: 36,788
Likes: 24,003
Default

Πως γινεται να εχω εγκατεστημενο ενα προγραμμα (acestream) και να μη μπορω να το βρω στον δισκο;Δεν εμφανιζεται καν στην αναζητηση που κανω και φακελος στον C δεν υπαρχει.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 15:25.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.