RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-07-2014   #1521
linas7
Πεντάδα
 
linas7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,656
Liked: 2,013
Likes: 2,176
Default

Ρε παιδιά ξέρει κανένας απο σας γερμανικά; Μπορείτε να καταλάβετε τι λέει η διαβάσατε μονο το χαζό και λάθος μεταφρασμένο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο;

Last edited by linas7; 14-07-2014 at 21:46.
linas7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to linas7 For This Useful Post:
Old 14-07-2014   #1522
tsak8
Πεντάδα
 
tsak8's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Athens
Posts: 3,108
Liked: 13,630
Likes: 10,232
Default

Τι λεει; που διαφωνεις σε οτι λενε τα παιδια;
__________________
Quote:
Originally Posted by BabisKyr View Post
Ερωτευμένος με αυτήν την ομάδα, το πεπρωμένο και την τύχη της... ΘΡΥ-ΛΟΣ
Quote:
Originally Posted by giannis7 View Post
Ζω για την στιγμή που παίχτης μας θα μπουκετιασει διαιτητή στην ψυχρα. Δίνω όσο όσο.
tsak8 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2014   #1523
Master of disaster
Πεντάδα
 
Master of disaster's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4,467
Liked: 8,824
Likes: 13,870
Default

Quote:
Originally Posted by linas7 View Post
Ρε παιδιά ξέρει κανένας απο σας γερμανικά; Μπορείτε να καταλάβετε τι λέει η διαβάσατε μονο το χαζό και λάθος μεταφρασμένο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο;
Το ύφος του μου αρκεί. Είτε i don't give a fuck/shit είτε είπε ''το σκατό με το παπούτσι μπορείς να το αλείψεις πίσω από το αυτί σου'' το ένα και το αυτό μου κάνει. Σαφώς λιγότερο προσβλητικό το ίδιο αγενές ξιπασμένο ύφος όμως.
Δεν περιμένω φυσικά τον Μίλερ να βγάλω συμπεράσματα για τους Γερμανούς .. έχω πάει και μένουν φίλοι μου εκεί χρόνια. Απλώς ήταν μια αφορμή να πούμε δυο κουβέντες παραπάνω


Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Παρόλο που επί της ουσίας δεν μου αρέσει και δεν υιοθετώ το να βάζω στο ίδιο σακί 80τόσα εκατομμύρια ανθρώπους, αυτό που λες είναι εύκολα παρατηρίσιμο.
Μα δεν τους βάζω στο ίδιο σακί όλους γι αυτό είπα πλειοψηφία. Προφανώς θα υπάρχει μεγάλη μερίδα αναλογικά Γερμανών που είναι μια χαρά. Ο γενικός κανόνας της νοοτροπίας τους όμως που περιέγραψα είναι spot on.
Εγώ μπορεί να θεωρηθώ προκατειλημμένος αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι μπορεί να το παρατηρήσει κάποιος ουδέτερος όπως είπες.
__________________
Quote:
Originally Posted by lamar View Post
Θα ειχαμε φτασει τον βαζελο σε ευρωπαικα.
Αλλα εμεις καθομασταν και μιλαγαμε για μοναστηρια, πιο επιτυχημενες ομαδες επταοκταεννιαετιας ...
Master of disaster is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Master of disaster For This Useful Post:
Old 14-07-2014   #1524
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Κάπου εδώ, αν και τα έχετε καλύψει σε τεράστιο βαθμό, να πω κι εγώ δυο πράγματα, που έλειπα ΠΣΚ και δεν είχα πρόσβαση να μπω να δώσω το τελευταίο κατευόδιο στην αλμπισελέστε... Όσοι λοιπόν είχαν μάτια είδαν. Η θρυλική νασιονάλμανσαφτ, το κατά πολλούς φόβητρο του μουντιάλ, ας ανάψει από μια λαμπάδα στο μπόι του Ιγκουαϊν, του Παλέρμου και του νιάου-νιάου Λαϊονέλ (κοψοχρονιά θα τους έρθει αυτή).

Ειδικά ο τελευταίος ήταν τραυματίας λέει. Δε μας είπαν μόνο από πότε. Γιατί αν ήταν από τότε που ξεκίνησαν τα νοκ άουτ να το δεχτούμε. Εξηγείται έτσι και που σε κάθε αγώνα ήταν και χειρότερος. Επιδεινωνόταν προφανώς το τραύμα αγώνα με αγώνα.... Έκανε ότι μπορούσε βέβαια ο άνθρωπος. Έφτασε στο σημείο να κρυφτεί στον ημιτελικό, να μην τον πιάνουν ούτε οι κάμερες και τον ματιάσει ο κόσμος.

Από εκεί και πέρα, ψάχνω από το πρωί την είδηση ότι ο καλύτερος του γηπέδου Λαβέτσι ζήτησε αλλαγή, δυστυχώς όμως δεν τη βρίσκω κάπου.

Να χαίρεται λοιπόν ο νιάου-νιάου και τα κολλητάρια του, Αγκουέρο και Γκάγκο, που (καταπώς λέγεται και παρέχει τη μοναδική ορθολογική εξήγηση) έπαιζαν με δική του παρέμβαση, και προσέφεραν στην ομάδα... τα ίδια με αυτόν.

Τέλος, να πω στον κορυφαίο χαφ του μουντιάλ και πραγματικό αρχηγό Χαβιέ Ματσεράνο ότι τώρα με το καλό που θα γυρίσει σε Καταλωνία μεριά, σε οποιονδήποτε (από φροντιστή εως πρόεδρο) που θα του πει το ανέκδοτο να πάει να κάνει τον στόπερ, να του κάτσει κατευθείαν μία φάπα.
(Dude, sorry man, αλλά αυτά που έγραψες νομίζω συναγωνίζονται τη σύγκριση Ζιντάν, Πίρλο...)




ΥΓ.
Να διευκρινήσουμε στο σημείο αυτό για τον Μεγάλο (επειδή πολλοί από εσάς είσαστε νεότεροι δηλαδή και ενδεχομένως να μη γνωρίζετε) ότι το Καμπιονάτο της δεκαετίας του '80 ήταν αναλογικά το εμπιέη του ποδοσφαίρου. Να σας το πω και με ένα άλλο μπασκετικό παράδειγμα για να το πιάσετε, είναι σα να πήγαινε κάποιος στις αρχές της δεκαετίας του ΄90 στην Α1 (με Ολυμπιακό, ζέλα, μΠάοκ, Άρη, Πανιώνιο) και να έπαιρνε δύο πρωταθλήματα με τους Αμπελόκηπους.

Και καθώς το ποδόσφαιρο όπως λέτε έχει αλλάξει, και οι άμυνες που βρίσκει ο νιάου-νιάου είναι διαφορετικές, και του την πέφτουν 4 και 5 αντίπαλοι, και δεν έχει χώρους, και, και, και... θα του κάνω εγώ δώρο ένα βίντεο με οδηγίες τι να κάνει σε αυτή την περίπτωση.

(Και μιας και θυμήθηκε τον Κανίγια ο Τζάσονας και μελαγχολήσαμε, δώρο και στον κατσαπλιά τον Ιγκουαϊν που τον βγάλανε ένα στρέμμα γήπεδο μόνο του και αυτός -ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ- άφησε τη μπάλα να σκάσει 3 φορές (ΤΡΕΙΣ ρε!!), για να βαρέσει τσαρούχι έξω από την περιοχή. Έτσι είναι όμως. Αυτός που έχει άντερα, φιλαράκι Γκονζάλο, αυτό κάνει. Μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα. Ο χέστης πάλι τραβάει μία από εκεί που είναι να φύγει από πάνω του, και κάνει το σταυρό του...)

Κοντορεβυθούλη, λοιπόν, όταν σου την πέφτουν 4 και 5, αυτό να κάνεις. Μπορείς? (Όχι φυσικά...)





Και είδες εγώ ε? Σου έβαλα την περίπτωση με τους 6-7 για να είσαι καλυμμένος σε παν ενδεχόμενο.

(Να σημειώσω ότι υπήρξα μεγάλος θαυμαστής του νιάου νιάου -όχι βέβαια σε επίπεδο των αστείων συγκρίσεων- αλλά το καλό είναι ότι οι άνθρωποι μεγαλώνουν και μαθαίνουν...)
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 10 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 15-07-2014   #1525
lamar
Πεντάδα
 
lamar's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,958
Liked: 2,433
Likes: 38,047
Default

Oποιοδηποτε ξεφτιλικι δεχεται δημοσιογραφος οποιασδηποτε εθνικοτητας απο οποιονδηποτε αθλητη...........................ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ για την ανθρωποτητα!!!

Στα ισα και να ξαναφαει λοιπον η πατσαβουρα!!!
lamar is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to lamar For This Useful Post:
Old 15-07-2014   #1526
standby25
Πεντάδα
 
standby25's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: athens
Posts: 4,470
Liked: 6,044
Likes: 15,591
Default

Μια ερωτηση προς μπουεντια

Η Ναπολι ητανε αμπελοκηποι στο ΝΒΑ η Ελλας Βερονα τι ητανε?Μιας και την προλαβες,γιαυτο ρωταω

__________________
kai pοios den exei traviksei gia ti menegaki (JB)

einai krima na einai toso eustoxos kai na mi metafrazetai se kalathia auto

Θα έρθει σαν αστραπή
standby25 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to standby25 For This Useful Post:
Old 15-07-2014   #1527
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Quote:
Originally Posted by standby25 View Post
Μια ερωτηση προς μπουεντια

Η Ναπολι ητανε αμπελοκηποι στο ΝΒΑ η Ελλας Βερονα τι ητανε?Μιας και την προλαβες,γιαυτο ρωταω


Έχεις δίκιο φίλε και η σωστή διατύπωση θα έπρεπε να ήταν από τα μέσα της δεκαετίας του '80. Δηλαδή από τότε που έφυγαν οι αγγλικές ομάδες από τα κύπελλα Ευρώπης. Επίσης, όχι φυσικά και δεν έχω προλάβει την Ελλάς Βερόνα, αλλά έχω προλάβει λίγο την Μίλαν των τριών Ολλανδών. Η οποία μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ήταν κάτι σαν την dream team της εποχής (να μη κάθομαι να αναφέρω και το υπόλοιπο ρόστερ της και γενικά αυτά που κατέκτησε συνολικά, δεν είναι αυτό το θέμα) Εκπλήξεις πάντως υπήρξαν πολλές στην ιστορία του ποδοσφαίρου αλλά η Νάπολι δεν ήταν αυτό. Αντιθέτως μπήκε σφήνα ανάμεσα στις παραδοσιακές δυνάμεις ενός κραταιού πρωταθλήματος στο ιστορικό του απόγειο και υπήρξε σταθερός διεκδικητής για μια εφταετία. Ούτε πριν είχε υπόσταση, ούτε τη διατήρησε μετά. Και όπως ξαφνικά την απέκτησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τη έχασε. Ξεκάθαρα πράγματα.

Από εκεί και πέρα, το πρώτο πρωτάθλημα που παίρνει η Νάπολι είναι ταυτόχρονα και το πρώτο ομάδας από τον ιταλικό νότο. Όποιος επίσης γνωρίζει κάτι για την κοινωνική ιστορία της Ιταλίας, τη χαοτική απόσταση (και τη σύγκλιση που ακόμα δεν έχει επιτευχθεί), θα μπορούσε να διακρίνει ότι ήταν ακόμα παραπάνω άστοχη και η αναλογία με τους Αμπελόκηπους. Αν είχε ομάδα το Καστελόριζο τότε ίσως το προσεγγίζαμε κάπως.

Για να μη ξεφεύγουμε πάντως, η ουσία είναι ότι το επιχείρημα για τη συγκομιδή τίτλων είναι τουλάχιστον αστείο. Αν είναι έτσι τότε έχουν ξεπεράσει τον Μαραντόνα και ο Βίκτορ Βαλντέζ με τον Μπουσκέτς. Μόνο για να γελάμε δηλαδή...

Μπορούμε ωστόσο να μιλάμε για συγκομιδή ...ιστορίας αν θέλετε. Και εκείνη που έγραψε Αυτός δεν την έχει πλησιάσει κανένας.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 15-07-2014   #1528
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Τι έκανε αυτός ο άνθρωπος ρε φίλε...Τζόρνταν σένα μαραντονα. Ελέησον ημας.
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Jasone For This Useful Post:
Old 15-07-2014   #1529
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by lamar View Post
Oποιοδηποτε ξεφτιλικι δεχεται δημοσιογραφος οποιασδηποτε εθνικοτητας απο οποιονδηποτε αθλητη...........................ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ για την ανθρωποτητα!!!

Στα ισα και να ξαναφαει λοιπον η πατσαβουρα!!!
Υιοθετείς δηλ. την έπαρση "μίλα μου στα βαυαρικά", με το που βλέπει ότι πρόκειται για μια Λατίνα ρεπόρτερ; Πολύ μάγκας ο Τόμας, ανατριχιάσαμε.

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
(Dude, sorry man, αλλά αυτά που έγραψες νομίζω συναγωνίζονται τη σύγκριση Ζιντάν, Πίρλο...)
Πρώτα από όλα δεν είπα ποτέ ότι ο Πίρλο ήταν καλύτερος από το Ζιζού. Είπα ότι εγώ αν ξεκινούσα μια ομάδα, θα έπαιρνα πρώτα έναν Πίρλο στα καλύτερά του, κι όχι ένα Ζιντάν. Γούστα είναι αυτά, επίτρεψέ μου να έχω τα δικά μου. Ζιζού τεράστιος παίχτης, ποτέ μου δεν το γούσταρα πάνω από Ρονάλντο π.χ., αλλά το τι έχει δείξει σε ματς που κρίνουν τίτλους είναι μοναδικό επίτευγμα.

Τώρα για το Μασεράνο, για μένα παντελώς αδιάφορος. Αν σου αρκεί για ένα χαφ να μαρκάρει καλά, να καλύπτει χώρους, και να δίνει εύκολες πασούλες δεξιά ή αριστερά στον αμαρκάριστο συμπαίκτη του, να το χαίρεσαι. Εγώ θέλω να δω και μια προώθηση της μπάλας πού και πού με δική του ντρίμπλα, μια καλή κάθετη πάσα, και μια καλή μακρινή μπαλιά. Για να πώ ότι κάποιος είναι μεγάλος χαφ, πρέπει να κάνει αυτά που κατά καιρούς έχουν κάνει οι Πίρλο, Σνάιντερ, και Τσάβι. Ο Μασεράνο είναι μακριά από αυτό. Και ο πολυθεσίτης Λαμ ακόμα πιο δημιουργικός σε αυτό το Μουντιάλ από τον καράφλα. Όσο για παικτική σύγκριση Μέσσι-Μασεράνο, απλά δεν υφίσταται. Μιλάμε για το 1ο βιολί της Μπαρτσελόνα δεν ξέρω και γω πόσα χρόνια, με έναν τριτοτέταρτο παίχτη της Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

Last edited by Dude; 16-07-2014 at 19:29.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 15-07-2014   #1530
linas7
Πεντάδα
 
linas7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,656
Liked: 2,013
Likes: 2,176
Default

Quote:
Originally Posted by Master of disaster View Post
Quote:
Originally Posted by linas7 View Post
Ρε παιδιά ξέρει κανένας απο σας γερμανικά; Μπορείτε να καταλάβετε τι λέει η διαβάσατε μονο το χαζό και λάθος μεταφρασμένο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο;
Το ύφος του μου αρκεί. Είτε i don't give a fuck/shit είτε είπε ''το σκατό με το παπούτσι μπορείς να το αλείψεις πίσω από το αυτί σου'' το ένα και το αυτό μου κάνει. Σαφώς λιγότερο προσβλητικό το ίδιο αγενές ξιπασμένο ύφος όμως.
Δεν περιμένω φυσικά τον Μίλερ να βγάλω συμπεράσματα για τους Γερμανούς .. έχω πάει και μένουν φίλοι μου εκεί χρόνια. Απλώς ήταν μια αφορμή να πούμε δυο κουβέντες παραπάνω

Βρε και 3 και 4 να πούμε αλλα να ξέρουμε τι λεμε.

1. Αν δεις όλο το βίντεο απο την αρχή αυτο με τα βαυαρικά ήτανε αστείο.
2. Εχεις πάρει το παγκόσμιο και σε ρωτάει για το χρυσο παπούτσι απλα μεγάλη μαλακια της ρεπόρτερ. Μπορει να έφυγε απότομα αλλα σε καμια περίπτωση η απάντηση του δεν ήτανε προσβλητική.

Οσο για το τελευταίο που λές δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη απλώς αναρωτιέμαι πως γινεται αρκετοι εδω μέσα να μην έχουνε ζήσει καθόλου στην Γερμανία αλλα να βγάζουνε συμπεράσματα για τους γερμανούς.

Και για να κάνουμε λίγο πλάκα


Last edited by linas7; 15-07-2014 at 15:06.
linas7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον linas7:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:00.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.