RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-03-2015   #1621
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

@Buendia
Ωραίο το Amores Perros, μπορεί μεμονωμένα κάποια μικρά κομμάτια του να μου φάνηκαν κάπως υπερβολικά (κυρίως στο στόρυ του μοντέλου), αλλά γενικά ήταν σκληρό, δυνατό, και ωραία φτιαγμένο. Βασικά σαν ένα κράμα "Magnolia" με "Pulp Fiction" υπό μεξικάνικη στέγη.

Επίσης πριν κάτι μέρες είδα πρώτη φορά και το On The Waterfront (Λιμάνι της Αγωνίας) του Καζάν. Δικαίως all-time classic από κάθε άποψη, δείτε το.

Σε άλλα νέα, κοινοποιήστε το και να είστε υποψιασμένοι:
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 03-03-2015   #1622
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,639
Liked: 14,295
Likes: 80,759
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
@Buendia
Ωραίο το Amores Perros

εψαχνα να το δω πολυ προσφατα πριν κανα 20μερο, αλλα νομιζω δε βρηκα καλο η σωστο τορρεντ πουθενα.
βρηκες εσυ?
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015   #1623
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

https://kickass.to/amores-perros-200...-t9956665.html
Dude is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015   #1624
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Φαντάζομαι ότι «βλέπεις» το pulp fiction αυστηρά και μόνο στη δομή της αφήγησης. Γιατί πέρα από το ότι δεν κάνει το παραμικρό χιούμορ, το Amores έχει και σαφέστατο θεματικό άξονα από τον οποίο δεν παρεκκλίνει ούτε δευτερόλεπτο. Κατά τα άλλα, δεν ξέρω, εγώ δε θυμάμαι να βρήκα κάποια υπερβολή. Ακόμα και το ατύχημα, στο οποίο αρθρώνεται η σύζευξη των ιστοριών, είναι εξαιρετικά «λογικά» δωσμένο. Δηλαδή το κάνει να μοιάζει σαν ανεπαίσθητη λεπτομέρεια. Γενικότερα νομίζω ότι ο ρεαλισμός είναι το δυνατό του στοιχείο αν και αλληγορία (το σκυλί κάθε ιστορίας ως συμβολισμός ενός είδους αγάπης/έρωτα -Γι΄αυτό δε γινόταν και να μεταφραστεί ποτέ αξιοπρεπώς ο τίτλος, είτε στα Αγγλικά είτε στα Ελληνικά).


ΥΓ. Εντάξει, τεράστια ταινία το Λιμάνι, αλλά να τα λέμε όλα, είναι και ενοχλητικά επιτηδευμένη η προσπάθεια αυτοκάθαρσης. Ένα στοιχείο που δυστυχώς δεν μπορείς να το παρακάμψεις. Όσο τεράστιος σκηνοθέτης ο Καζάν, τόσο μικρός και σαν άνθρωπος μάλλον. Δηλαδή ΟΚ, την έκανες τη μαλακία, να γυρίζεις όμως και ολόκληρη ταινία για να πεις ότι είσαι από πάνω κιόλας αυτό δεν αντέχεται εύκολα.


ΥΓ2. Darkling, εδώ πάντως μου το εμφανίζει σε 1 γίγα, 2, 3, 7 και 10, με αξιοπρεπές seeding:

https://torrentz.eu/search?q=amores+perros


ΥΓ3. Αξιώθηκα εψές και πήγα (λίγο πριν βγει από τις αίθουσες) να δω το σουηδικό «Ανωτέρα Βία». Εντάξει, μεγάλη μπόμπα λέμε. Είμαι ακόμα υπό την επήρεια αλλά η πρώτη κουβέντα που είπα ήταν: «η καλύτερη ταινία της σεζόν». Τι κερατάς είναι αυτός? Ο γιος του Μπέργκμαν είναι??? Α πα πα πα... Μου έκανε αντίστοιχη εντύπωση με το προπέρσινο «κυνήγι». Γενικά λίγες ταινίες αλλά πολύ δυνατές τα τελευταία χρόνια οι Σκανδιναβοί. Άξιοι, άξιοι.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 03-03-2015   #1625
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,639
Liked: 14,295
Likes: 80,759
Default

ευχαριστω παιδες, δεν νομιζω οτι υπηρχε τορρεντ πριν κανα μηνα, θενκςςςς
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015   #1626
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Φαντάζομαι ότι «βλέπεις» το pulp fiction αυστηρά και μόνο στη δομή της αφήγησης.
Ναι, κάπως έτσι. Και στους ας πούμε καθημερινούς τύπους παρανόμων που έχει η ταινία.

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Γιατί πέρα από το ότι δεν κάνει το παραμικρό χιούμορ, το Amores έχει και σαφέστατο θεματικό άξονα από τον οποίο δεν παρεκκλίνει ούτε δευτερόλεπτο.
Για αυτό και είπα "Magnolia", πολύ παρόμοια θεματικά στα μάτια μου, αλλά ο Ινιαρίτου ίσως πετυχαίνει περισσότερο στο ότι η ταινία του είναι πιο απτή και ρεαλιστική.

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Κατά τα άλλα, δεν ξέρω, εγώ δε θυμάμαι να βρήκα κάποια υπερβολή. Ακόμα και το ατύχημα, στο οποίο αρθρώνεται η σύζευξη των ιστοριών, είναι εξαιρετικά «λογικά» δωσμένο. Δηλαδή το κάνει να μοιάζει σαν ανεπαίσθητη λεπτομέρεια. Γενικότερα νομίζω ότι ο ρεαλισμός είναι το δυνατό του στοιχείο αν και αλληγορία (το σκυλί κάθε ιστορίας ως συμβολισμός ενός είδους αγάπης/έρωτα -Γι΄αυτό δε γινόταν και να μεταφραστεί ποτέ αξιοπρεπώς ο τίτλος, είτε στα Αγγλικά είτε στα Ελληνικά).
Το βασικό ατύχημα πολύ καλοφτιαγμένο, και ο συμβολισμός με τους σκύλους επίσης. Το μόνο που μου φάνηκε μη λογικό και λίγο επιτηδευμένο ήταν **spoilers στη 2η ιστορία η φάση με την τρύπα που προέκυψε εξαρχής (που για κάποιο λόγο ο Ντάνιελ δεν τον ένοιαξε ποτέ να φτιάξει), με το σκύλο που έπεσε μέσα χωρίς να μπορέσει να τα βάλει με τους αρουραίους (που όσο κι αν είναι ένας σκύλος του σπιτιού μια χαρά μπορεί να υπερασπίσει τον εαυτό του όταν απειλείται εναντίον αρουραίων), και εντέλει δεν μπόρεσε να βγει, ούτε καν να φτάσει να βγάλει τη μουσούδα του στην τρύπα να τον πιάσουν.. αυτό μόνο μου φάνηκε αδυναμία της υπόθεσης που έγινε για να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες για να φάνε τα μούτρα τους το ζευγάρι, όλα τα άλλα στις παράλληλες ιστορίες αρκετά ρεαλιστικά όπως λες.

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Εντάξει, τεράστια ταινία το Λιμάνι, αλλά να τα λέμε όλα, είναι και ενοχλητικά επιτηδευμένη η προσπάθεια αυτοκάθαρσης. Ένα στοιχείο που δυστυχώς δεν μπορείς να το παρακάμψεις. Όσο τεράστιος σκηνοθέτης ο Καζάν, τόσο μικρός και σαν άνθρωπος μάλλον. Δηλαδή ΟΚ, την έκανες τη μαλακία, να γυρίζεις όμως και ολόκληρη ταινία για να πεις ότι είσαι από πάνω κιόλας αυτό δεν αντέχεται εύκολα.
Μάλλον έχεις δίκιο, απλά είναι κλασική σαν κινηματογραφική κληρονομιά... δηλ. τη βλέπεις και πέρα από το ότι σου αρέσει αυτό που βλέπεις, λες κι ένα "ορίστε οι αμερικάνικες ταινίες των επόμενων 20-30 χρόνων που λατρεύω από πού αλλού έχουν επηρεαστεί".

Last edited by Dude; 03-03-2015 at 14:37.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 03-03-2015   #1627
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,112
Likes: 48,854
Default



Πόσο καλά γνωρίζεις το «Ας Περιμένουν οι Γυναίκες»; Παίξε το Quiz γνώσης του αριστουργήματος




http://ipop.gr/themata/eimai/poso-ka...istourgimatos/

Last edited by Άγιος Πέτρος; 03-03-2015 at 14:08.
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 07-03-2015   #1628
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Προτάσεις:

A Man Escaped (1956): Ό,τι λέει ο τίτλος. Από τις μαγικές στιγμές του σινεμά που κάτι πάρα πολύ απλό σε κρατάει με ενδιαφέρον μπροστά από μια οθόνη. Κλασική ταινία ιστορικού-ρεαλιστικού suspense του Ρομπέρτ Μπρεσόν, βασισμένη σε απομνημονεύματα ενός φυλακισμένου μέλους της Γαλλικής Αντίστασης.

Paris, Texas (1984): Από τις πιο ωραίες road movies που έχουν βγει. Φωτογραφία και μουσική (του Ry Cooder) ταιριάζουν απόλυτα, και οι ερμηνείες εξαιρετικές. Επίσης παίζει η Ναστάζια Κίνσκι (τι πλάσμα).

Persepolis (2007): Η αυτοβιογραφία μιας κοπέλας που γεννήθηκε στην Περσία λίγο πριν την ανατροπή του σάχη, και έζησε στο πετσί της όλες τις συγκρούσεις και αλλαγές που συνέβησαν στο Ιράν από τότε και μετά... επίσης ένα πολύ ιδιαίτερο κινούμενο ιρανογαλλοαμερικανικής συμπαραγωγής. Ίσως λίγο πολύ σε ποσότητα το περιεχόμενο για το πόσο κρατάει η ταινία (το λέω βάσει και του τρόπου αφήγησής της), αλλά η δύναμη της ιστορίας και οι ενδιαφέροντες χαρακτήρες σε κάνουν εύκολα να το προσπεράσεις. Για μένα στην τριάδα των αγαπημένων animation ταινιών μου πια (μαζί με Les Triplettes De Belleville και Up).

Last edited by Dude; 07-03-2015 at 20:40.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 07-03-2015   #1629
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,057
Liked: 15,173
Likes: 17,586
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Paris, Texas (1984): Από τις πιο ωραίες road movies που έχουν βγει. Φωτογραφία και μουσική (του Ry Cooder) ταιριάζουν απόλυτα, και οι ερμηνείες εξαιρετικές. Επίσης παίζει η Ναστάζια Κίνσκι (τι πλάσμα).
Πααρα πολυ καλη ταινια. Απο αυτες που η εικονα ειναι μερος της ιστοριας. Οσοι εχουν προβλημα με αργο ρυθμο και λιγο διαλογο ισως να την βρουν λιγο βαρετη ομως.

Επισης απο Wim Wenders προτεινω και το Wings Of Desire. Πανεμορφη εικονα, σε βαζει σε σκεψεις η ιστορια και σου δινει μια εικονα του Βερολινου πριν πεσει το τοιχος.
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 07-03-2015 at 21:56.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 10-03-2015   #1630
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default



Last edited by Dude; 10-03-2015 at 21:03.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 21:05.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.