RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-11-2012   #211
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,810
Liked: 78,879
Likes: 59,549
Default

Quote:
Originally Posted by Eleni7 View Post
Συγνωμη που επεμβαινω.Φορμουλα εχω να δω 3-4 χρονια και δεν ειμαι και ιδιαιτερη φαν.Ουτε ξερω τιποτα απο αυτοκινητα,κινητηρες κτλ.Απλα παρακολουθω/παρακολουθουσα επειδη το θεωρω θεαματικο σπορ.Τον χθεσινο αγωνα τον ειδα απο περιεργεια ενω δεν συμπαθω ουτε Αλονσο ουτε Φετελ.Ομως γιατι οι μισοι ειναι φαν του Γερμανου και οι αλλοι μισοι λενε "σιγα τον οδηγο,ειχε πολυ καλο αυτοκινητο";Προς υπερασπιση του, εχει σπασει ολα τα ρεκορ απο τοτε που ηταν σε πιο αδυναμες ομαδες.Μιλαμε για ενα οδηγο που ηταν ο νεοτερος νικητης στην ιστορια σε αγωνα αλλα και σε κατατακτηριες (αμφοτερα ρεκορ με πιο αδυναμες ομαδες).Δεν ειναι και λιγο.Επισης,ιδιο αμαξι εχει και ο Γουεμπερ(?).Δεν ειδα να κανει παρομοια πραγματα.Στον χθεσινο αγωνα με την ατυχια που ειχε στην αρχη ηταν αθλος το τελικο αποτελεσμα.Δεν θα το καταφερναν πολλοι αυτο.Επισης,μπορει να ηταν κωλοφαρδος οπως λετε (αν και για τον χθεσινο αγωνα μονο τυχερο δεν μπορω να τον χαρακτηρισω) αλλα και αυτο ειναι μεσα στο προγραμμα.Το πρωταθλημα το 2006 πως το πηρε ο Αλονσο;Δεν ηταν τυχερος κοντρα στον Σουμαχερ;Αυτο ομως δεν μειωνει το κατορθωμα του

Επαναλαμβανω,δεν ειμαι φαν του Φετελ.Ουτε καν φορμουλα δεν παρακολουθω αυτα τα χρονια εκτος απο ιδιαιτερες περιστασεις.Αν συμπαθω καποιον οδηγο παραπανω απο αυτους που τρεχουν τωρα, αυτος ειναι ο Ραικονεν
Να σου απαντήσω εγώ που είμαι μια ιδιαίτερη φάση με την Φόρμουλα1 και δε θα σου σπάσω τα νεύρα με απαντήσεις της μίας φράσης με 15 λέξεις που δεν καταλαβαίνεις. (ιδιαίτερη φάση = με θυμάμαι να βλέπω από το '97 αλλά από απόσταση, δηλαδή δε μπορώ να αριθμήσω όλες τις poles του Σέννα, ούτε ξέρω τα πάντα σχετικά με την μηχανική - βλέπω δηλαδή, ας πούμε, απλά γιατί γουστάρω να βλέπω)

1. Μέγαλος μύθος το ότι επειδή δύο οδηγοί είναι στην ίδια ομάδα έχουν το ίδιο μονοθέσιο. Άλλες ρυθμίσεις το κάθε μονοθέσιο και άλλο βάρος στον κάθε οδηγό. Κατουσίαν δεν έχουν καν την ίδια ομάδα: άλλοι μηχανικοί, άλλες σχέσεις, άλλα συμφέροντα. Τα παραδείγματα πολλά, με πιο πρόσφατο τον (κατά τα άλλα αντιπαθέστατο) Χάμιλτον που φέτος εκτέθηκε απίστευτα από την ομάδα του και μπορεί να χτύπαγε και τίτλο αλλού.

2. Οι αριθμοί είναι ότι χειρότερο για να εξηγήσεις γιατί κάποιος άξιζε αυτό που πέτυχε, νομίζω. Πόσοι και πόσοι έχουν καλύτερους αριθμούς από τον Σέννα πχ; Λέει κάτι αυτό; Ή πχ ο Χάμιλτον φέτος ήταν απλά όσο καλός δείχνουν οι αριθμοί του;

3. Αυτό που συμβαίνει με τον Φέττελ είναι ότι δεν τον έχουμε δει να έρχεται αντιμέτωπος με πολλά προβλήματα και πολλές δυσκολίες. Του είναι πολύ "στρωμένα" τα πράγματα. Μην αρχίσουμε τα "νεαρότερος οδηγός που παίρνει πόντους και κερδίζει αγώνα κλπ κλπ κλπ", τα ξέρουμε αυτά και δεν τα μειώνουμε. Ούτε ότι δεν έχει δουλέψει σαν τρελός και πολύ παραπάνω απ'όσο μπορούμε να φανταστούμε όλοι εδώ μέσα. Αυτονόητα αυτά. Απλά πχ ο Φέττελ δεν είχε ποτέ την ΜακΛάρεν (και τα πιτ στοπ) που'χε ο Ραϊκκόνεν. Ούτε κέρδισε πρωτάθλημα με τη Ρενώ του Αλόνσο. Ούτε ο Μπάτον ας πούμε είχε ποτέ την Ρεντ Μπουλ του Φέττελ.

Αυτό που έχει κάνει τα τελευταία τρία χρόνια, εξαιρετικά καλά, ο Φέττελ είναι να παίρνει το πιθανότατα καλύτερο μονοθέσιο, να παίρνει poles σαν τρελός, να ξεκινάει πρώτος και να τερματίζει πρώτος. Είναι οδηγός διεκπαιρέωσης.

Και φέτος απίστευτα...κωλόφαρδος: Στον προηγούμενο αγώνα τα safety cars έβγαιναν κατά παραγγελία και χτες έβρεξε, ο Χούλκενμπεργκ έβγαλε έξω τον Χάμιλτον, μετά τα πιτ στοπ ο Γουέμπερ του έδωσε τη θέση του.

Με λίγα λόγια, είναι σαν ο Φέττελ να βγαίνει πρώτος σε εξομοιωτή. Θέλει μεγάλη ικανότητα και μπράβο του, αλλά Φόρμουλα1 ο κόσμος δεν έβλεπε για τους καλύτερους χειριστές εξομοιωτών.

Έβλεπε για τον Φάντζιο που έπιανε τις ταχύτητες που έπιανε "γυμνός":



Έβλεπε γιατί υπήρχαν οδηγοί που μπορούσαν να κερδίσουν αγώνα πρσοπερνώντας ένα ένα όλα τα μονοθέσια, χωρίς να χρειάζεται να "κλέβουν" όταν δεν τους βγαίνουν τα προσπεράσματα:



Έβλεπε γιατί ο τότε πρώτος δεν γούσταρε κουστουμάτους άσχετους να κάνουν κουμάντο:

__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 26-11-2012   #212
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,155
Liked: 50,626
Likes: 122,277
Default

Γαντη καλα ολα αυτα.Δεν διαφωνω σε μεγαλο βαθμο.Ειπα κιολλας οτι δεν ειμαι τοσο σχετικη με το αθλημα για ξερω κανονες,αυτοκινητα,κινητηρες κτλ.Εγω απλα εκανα μια παρατηρηση επειδη υπαρχει μια γενικη απαξιωση προς το προσωπο του Γερμανου (που δεν ειμαι φαν του).Δεν παιρνεις 3 σερι παγκοσμια αν δεν εισαι καλος ή αν δεν το αξιζεις πραγματικα.Δεν διαφωνω οτι αλλες φορες πηρε pole και ευνοηθηκε απο αυτο.Χθες ομως στον πρωτο γυρο επεσε 22ος,με αναποδιες,με βροχη,με ενα επιπλεον πιτ στοπ που ηταν κακη επιλογη.Και παρολα αυτα εδωσε μεγαλη μαχη και τα καταφερε.Δεν ειναι και λιγο.Τα κατορθωματα του με μικροτερες ομαδες τα ανεφερα για να δειξω οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενας οδηγος που ευνοειται απο ενα γρηγορο αυτοκινητο.Ειναι καλος οδηγος.

Θα διαφωνησω 100% στο κομματι που λες για το πρωταθλημα του Αλονσο με την Ρενω.Επειδη τοτε εβλεπα πιο συστηματικα,θεωρω οτι εκεινη την διετια η Ρενω ηταν ασυναγωνιστη.Γρηγορη,με σπανιες εγκαταλειψεις,εξαιρετικη στρατηγικη και σουπερ τιμ (θυμαμαι αρθρα της εποχης ακομη και σε μη-αθλητικα εντυπα που ανελυαν τα εκπληκτικα γρηγορα πιτ στοπ τους).Με λιγα λογια ηταν η "Ρεντ Μπουλ" του 2012.Χωρις αυτο να υποβαθμιζει τα 2 πρωταθληματα του Αλονσο.

Εγω σε καμια περιπτωση δεν συνεκρινα τον Φετελ με τους θρυλους του αθληματος.Ισα-ισα κατα την γνωμη μου σε σχεση με αυτους που τρεχουν τωρα ο Κιμι ειναι καλυτερος του.

Last edited by Eleni7; 26-11-2012 at 21:36.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #213
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,810
Liked: 78,879
Likes: 59,549
Default

Quote:
Originally Posted by Eleni7 View Post
Χθες ομως στον πρωτο γυρο επεσε 22ος,με αναποδιες,με βροχη,με ενα επιπλεον πιτ στοπ που ηταν κακη επιλογη.Και παρολα αυτα εδωσε μεγαλη μαχη και τα καταφερε.Δεν ειναι και λιγο.
Έπεσε τελευταίος και έκανε ένα πιτ παραπάνω, ναι. Αλλά από εκεί και μετά οι αναποδιές ήταν των άλλων νομίζω.

Το 2006 ήταν καλή η Ρενώ, οκ, την προηγούμενη όμως μόνο στο πρώτο μισό νομίζω "δεν πιανόταν".

Anyway, το'πιασες το point μου νομίζω - δεν έχει δοκιμαστεί σε πολύ δύσκολα ο Φέττελ γι'αυτό πολλοί δεν τρελαίνονται.

Αυτοί που τρελαίνονται είναι clearly άμπαλοι. Δώστε στον Φέττελ μία Λότους να γελάσουμε. :d
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #214
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Τί είχε η Λότους δηλαδή; Ήτανε χειρότερη απ'τη Μπενετόν με την οποία τον κέρδιζε ο ρούκυ Σουμάχερ; Ή μήπως είναι αναλογικά καλύτερη η Ρεντμπουλ απ'την Μακλάρεν Χόντα με την οποία πήρε το ένα απ'τα 3 πρωταθλήματά του; Υπεραπλούστευση αυτά.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #215
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,810
Liked: 78,879
Likes: 59,549
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Τί είχε η Λότους δηλαδή; Ήτανε χειρότερη απ'τη Μπενετόν με την οποία τον κέρδιζε ο ρούκυ Σουμάχερ; Ή μήπως είναι αναλογικά καλύτερη η Ρεντμπουλ απ'την Μακλάρεν Χόντα με την οποία πήρε το ένα απ'τα 3 πρωταθλήματά του; Υπεραπλούστευση αυτά.
Για την φετινή Λότους-Ρενώ μιλάμε; Τί δεν είχε είναι η ερώτηση, τελική είναι η απάντηση.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #216
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Δεν έκανες αντιστοιχία με το Λότους-Σέννα;
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #217
KonTaz
Πεντάδα
 
KonTaz's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 13,140
Liked: 33,274
Likes: 51,496
Default

Φέτος η Μακλάρεν ήταν το ταχύτερο μονοθέσιο.Λίγο πιο κάτω η Ρεντ Μπουλ η οποία και υπερίσχυσε λόγω καλύτερης αξιοπιστίας(από την Μακλάρεν) και καλύτερης ομαδικής λειτουργίας.
__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
ΚΑΙΛ ΧΑΙΝΣ. Γιατί έτσι.
Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Μαρκάρει στα πόδια Γιασικεβίτσιους, Διαμαντίδη, κόβει ψηλά το Μπατίστ -τον ισοπεδώνει βασικά. Καρλ Χάηνς Ρουμενίγκε
KonTaz is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #218
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,810
Liked: 78,879
Likes: 59,549
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Δεν έκανες αντιστοιχία με το Λότους-Σέννα;
Όχι, τη φετινή Λότους που έφερε 4η ο "leave me alone I know what I am doing" εννοούσα.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #219
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,155
Liked: 50,626
Likes: 122,277
Default

Για το αν εχει δοκιμαστει ή οχι δεν εχω αποψη γιατι 4 χρονια τωρα ειναι ζητημα αν εχω δει το 15% των αγωνων.Προφανως δεν μπορω να σου πω κατι γι αυτο.Και επειδη το λενε πολλοι,εγω δεν εχω λογο να διαφωνησω.Αλλα ουτε θρυλος ειναι,ουτε κακος οδηγος.Νομιζω οτι και απο τις 2 πλευρες λεγονται μερικες υπερβολες.Οσο καλο αυτοκινητο και αν εχεις,αν δεν μπορεις να σταθεις σε αυτο το επιπεδο απο αθλητικης/σωματικης αποψεως μεχρι πνευματικης οχι παγκοσμιο πρωταθλημα αλλα ουτε νικη δεν κανεις.

Last edited by Eleni7; 26-11-2012 at 22:03.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2012   #220
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,721
Likes: 30,032
Default

Επειδή πάρα πολλά χρόνια παρακολουθώ Formula και στην αρχή της σεζόν είχα πάει σε δοκιμές εξέλιξης στη Βαρκελώνη και είχα την τύχη να μιλώ από κοντά με Σεϊτανίδη και να γνωρίσω και οδηγούς και να μπω και στα paddocks, να σας πω κάποια πράγματα που έμαθα και διαπίστωσα, όπως και κάποια που γνωρίζω...
1) Μην κάνετε συγκρίσεις με παλιότερους οδηγούς, γιατί οι τωρινοί έρχονται σε επαφή και καλούνται να διαχειριστούν πολύ περισσότερες τεχνολογίες και όλα είναι πιο δύσκολα! Μπορεί η οδήγηση να είναι πιο ασφαλής, αλλά παλιότεροι οδηγοί δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις τωρινές απαιτήσεις!
2) Γενικά το επίπεδο των οδηγών αυτή τη στιγμή είναι αρκετά ψηλότερο από παλιά, καθ'όσο πλέον οι ομάδες έχουν και "φυτώρια" (πλην μερικών όπως Φεράρι) και οι οδηγοί εξοικειώνονται σε συνθήκες οδήγησης και σε απαιτήσεις από πολύ μικρή ηλικία!! Όλοι τρέχουν τουλάχιστον από τα 10, ακόμα κι αυτοί που βγαίνουν αρβύλες ότι τρέχουν μόνο και μόνο επειδή κουβαλούν γιγαντιαίους κολοσσούς-χορηγούς!
3) Όχι μόνο το ευρύ κοινό που γνωρίζει, αλλά ακόμα και οι οδηγοί μεταξύ τους (δείτε συνεντεύξεις κλπ) θεωρούν πιο πλήρη και ολοκληρωμένο οδηγό τον Αλόνσο κι έπεται ο Φέτελ και άλλοι όπως ο Γουέμπερ, ο Μπάτον κλπ.
4) Ο Χάμιλτον ανήκει στους εντυπωσιακούς, ίσως να είναι και πρώτος σε αυτό, αλλά δεν είναι τόσο ολοκληρωμένος όσο οι άλλοι..
5) Ο μόνος από παλιούς που μπορεί μπει σε ίδιο σκαλί με Αλόνσο και Φέτελ, είναι ο Σουμάχερ γιατί δοκιμάζεται εδώ και 2 χρόνια και παρά το τραγικό μονοθέσιο, τα κατάφερνε περίφημα όταν κοντραριζόταν με άλλους!
__________________

Last edited by D.Rivers; 26-11-2012 at 22:38.
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:06.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.