RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-09-2018   #7071
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,061
Liked: 117,645
Likes: 72,576
Default

επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DirtySniper For This Useful Post:
Old 24-09-2018   #7072
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,860
Liked: 79,513
Likes: 59,769
Default

Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Επειδή το είδα το σκηνικό δεν ήταν απειλή αλλά ούτε ακινητοποιημένος, προσπαθούσε να διαφύγει. Προφανώς διαφωνώ με την δολοφονία αλλά διαφωνώ και στην δαιμονοποίηση του δράστη. Το συμβάν το βλέπεις κυνικά μόνο γιατί έτσι πρέπει να το δεί κανείς και να μην μπλέκει μπουρδελολογίες γιατί χάνεται το νόημα. Ο δράστης μπαίνει στο μαγαζί για να ληστέψει, κλείνεται μέσα και προσπαθεί να φύγει απο το κάτω βιτρίνα αφου η πόρτα είναι κλειδωμένη.
Quote νούμερο 1 στο οποίο σε βλέπουμε να ξέρεις τα πάντα για το background. Θα φανείς χρήσιμος στην υπόθεση πιστεύω αφού τα ξέρεις όλα αυτά!

Quote:
Ο ιδιοκτήτης εκείνη την στιγμή προσπαθεί να τον εγκλωβίσει. Σπάει ο δράστης την τζαμαρία και προσπαθεί να συρθεί έξω. Ο ιδιοκτήτης και ένας φίλος του τον κλωτσάνε καθώς προσπαθεί να διαφύγει ενώ κάτω υπάρχουν γυαλιά. Τον σκοτώνουν αυτοί; Δεν ξέρουμε γιατί το βίντεο σταματάει κάπου εκεί. Θα το ερευνήσει η αστυνομία και η δικαιοσύνη. Εμας δεν μας πέφτει λόγος. Υπάρχει πρόθεση δολοφονίας; Δεν μπορώ να κρίνω
Quote νούμερο 2 στο οποίο ξαφνικά αρχίζεις να έχεις απορίες. Το ότι οι απορίες δημιουργούνται στο σημείο που ξεκινάει να πέφτει το ξύλο - δηλαδή στο foreground της υπόθεσης - θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει ποικιλοτρόπως αλλά ας είναι...

Πετάς και ένα «θα το κρίνει η δικαιοσύνη»* και όλα κομπλέ. Για την πρόθεση του «ληστή» δεν χρειάζεται να κρίνει η δικαιοσύνη βέβαια, έχεις κρίνει ήδη εσύ.

Quote:
Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε. Οσο έλλειμμα έχουμε τόσο θα πολλαπλασιάζονται τέτοια σκηνικά.
Quote νούμερο 3 στο οποίο ξεκινάς τα «αλλά».

Να συνεχίσω ή το έπιασες το νόημα;

* Κοίτα να δεις τώρα, τι μου θυμίζει αυτό το «θα το κρίνει η δικαιοσύνη», τι μου θυμίζει. Σου έρχεται κάτι στο μυαλό μήπως;
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Old 24-09-2018   #7073
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,860
Liked: 79,513
Likes: 59,769
Default

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;
DirtyS δεν είναι όλες οι ώρες για πνεύμα ρε φίλε. Θες να πεις κάτι; Πες το άμεσα, δεν χρειάζονται εξυπνάδες και γύρω-γύρω.

Η ληστεία κανένα έγκλημα κατά ζωής δεν είναι. Αν η ληστεία γίνει με απειλή όπου είναι άλλο πράγμα. Είδες κάνα όπλο στον «ληστή» εσύ;
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 24-09-2018   #7074
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,259
Liked: 7,469
Likes: 17,858
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Επειδή το είδα το σκηνικό δεν ήταν απειλή αλλά ούτε ακινητοποιημένος, προσπαθούσε να διαφύγει. Προφανώς διαφωνώ με την δολοφονία αλλά διαφωνώ και στην δαιμονοποίηση του δράστη. Το συμβάν το βλέπεις κυνικά μόνο γιατί έτσι πρέπει να το δεί κανείς και να μην μπλέκει μπουρδελολογίες γιατί χάνεται το νόημα. Ο δράστης μπαίνει στο μαγαζί για να ληστέψει, κλείνεται μέσα και προσπαθεί να φύγει απο το κάτω βιτρίνα αφου η πόρτα είναι κλειδωμένη.
Quote νούμερο 1 στο οποίο σε βλέπουμε να ξέρεις τα πάντα για το background. Θα φανείς χρήσιμος στην υπόθεση πιστεύω αφού τα ξέρεις όλα αυτά!
πωπωπω προκληση. 10 ατομα μεχρι τώρα έχουν μιλήσει για ληστεία. Αν αλλάξει αυτό μιλάμε για ένα αλλο γεγονός που προφανώς είναι άλλη συζήτηση. Αλλα βρίσκω κοματάκι δύσκολο περαστικοί να δειρανε εναν στο έτσι και μετά συνενωμένοι όλοι να μιλούν για ληστεία.

Quote:
Ο ιδιοκτήτης εκείνη την στιγμή προσπαθεί να τον εγκλωβίσει. Σπάει ο δράστης την τζαμαρία και προσπαθεί να συρθεί έξω. Ο ιδιοκτήτης και ένας φίλος του τον κλωτσάνε καθώς προσπαθεί να διαφύγει ενώ κάτω υπάρχουν γυαλιά. Τον σκοτώνουν αυτοί; Δεν ξέρουμε γιατί το βίντεο σταματάει κάπου εκεί. Θα το ερευνήσει η αστυνομία και η δικαιοσύνη. Εμας δεν μας πέφτει λόγος. Υπάρχει πρόθεση δολοφονίας; Δεν μπορώ να κρίνω
Quote:
Quote νούμερο 2 στο οποίο ξαφνικά αρχίζεις να έχεις απορίες. Το ότι οι απορίες δημιουργούνται στο σημείο που ξεκινάει να πέφτει το ξύλο - δηλαδή στο foreground της υπόθεσης - θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει ποικιλοτρόπως αλλά ας είναι...

Πετάς και ένα «θα το κρίνει η δικαιοσύνη»* και όλα κομπλέ. Για την πρόθεση του «ληστή» δεν χρειάζεται να κρίνει η δικαιοσύνη βέβαια, έχεις κρίνει ήδη εσύ.
Ναι έχω απορίες ποιο ήταν το χτυπημα που τον σκότωσε. Εσυ το ξέρεις; Και προφανώς θα κάνεις ερευνα και θα το κρίνει η δικαιοσύνη. Οχι τα λαικά δικαστήρια.

Quote:
Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε. Οσο έλλειμμα έχουμε τόσο θα πολλαπλασιάζονται τέτοια σκηνικά.
Quote νούμερο 3 στο οποίο ξεκινάς τα «αλλά».

Το ξεκαθαρίζω το αλλά και στον ντιλινγκερ.

[QUOTE=Francois Dillinger;617356]
Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε.
Δεν εννοώ να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας, αλλά να αναδιαρθώσουμε την πολιτεία ωστε να γινει πιο δίκαιη. Κοινώς αν δεν σου αρέσει αυτή η κατάσταση και εννοώ κάθε κατάσταση που η κοινωνία δεν σε προστατεύει επαρκώς (βαζω μέσα όλες τις περιπτώσεις και του φλώρου) τοτε δημιουργησε ρευμα για να αλλάξει. Απαίτησε το με την ψήφο σου κοινώς. Για αυτό λέω ότι θα πρέπει να ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ποσο καλά κάνει η πολιτεία της δουλειά της και να απαιτήσουμε αλλαγές. Απλααααααααα

Quote:
Να συνεχίσω ή το έπιασες το νόημα;
ναι συνεχίσεις. Μεχρι τώρα που είναι οι "χυδαιότητες"? Εμενα βρίζουν όχι το αντίθετο.

Quote:
* Κοίτα να δεις τώρα, τι μου θυμίζει αυτό το «θα το κρίνει η δικαιοσύνη», τι μου θυμίζει. Σου έρχεται κάτι στο μυαλό μήπως;
Oχι! Αν η δικαιοσύνη ομως δεν κάνει καλά την δουλειά της ας απαιτήσουμε απο την πολιτεία να την υποχρεώσει ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ. Και να αλλάζουμε πολιτείες μέχρι να γίνει.

EDIT μεχρι τώρα οι προκλήσεις και οι χυδαιότητες μου είναι ότι είπα οτι θα κρίνει η δικαιοσύνη, πράγμα ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΦΟΡΟΥΜ! Οπως και ότι τον είπα ληστή. ΚΑι στοχοποιείς εμένα, λέγοντας πράγματα που δεν έχω πεί. Περιμένω ακόμα να μου βρείς που είπα ότι είμαι οκ με την δολοφονία ωστόσο. Γιατί για αυτό θα με βρίζουν αυριο
__________________
wherever law ends, tyranny begins

Last edited by DCS7; 24-09-2018 at 01:07.
DCS7 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2018   #7075
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,061
Liked: 117,645
Likes: 72,576
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;
DirtyS δεν είναι όλες οι ώρες για πνεύμα ρε φίλε. Θες να πεις κάτι; Πες το άμεσα, δεν χρειάζονται εξυπνάδες και γύρω-γύρω.

Η ληστεία κανένα έγκλημα κατά ζωής δεν είναι. Αν η ληστεία γίνει με απειλή όπου είναι άλλο πράγμα. Είδες κάνα όπλο στον «ληστή» εσύ;
Η ληστεια δεν ειναι κλοπη οπου απουσιαζεις και καποιος μπαινει και σε ξαφριζει.
Στη ληστεια ο θυτης απειλει το θυμα καταμουτρα.
Για αυτο λεγεται ληστεια.

Και ναι ειπαν οτι βρηκανε μαχαιρι και θα δουν αν εχει πανω τα δαχτυλικα αποτυπωματα του νεκρου.
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2018   #7076
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,259
Liked: 7,469
Likes: 17,858
Default

Γκλοβ, να περιμένω η να την πέσω για υπνο ρε παλίκαρε. Για να σε βγάλω απο τον κόπο με τον darkling τα λέγαμε χθές. Αν είχα πεί κάποια χοντρή μαλακία, θα με μπάναρε αυτός.Θα μου την έλεγε ο ίδος. Συμφωνήσαμε στα βασικά. Ούτε προκάλεσα ουτε τπτ, πέρα απο τις ειρωνίες μου, που ήταν απάντηση σε ειρωνιες κατα βάση. Απλά κάποιοι πήραν λέξεις, κολλήσανε ταμπελίτσες και ξεσήκωσαν θερμοκέφαλους και να υφίσταμαι ρενχουπικό μπούλινγκ. Το εκανες και εσύ αθελά σου τώρα. Δεν σου βάζω δόλο, πίστεψε με. Αλλος ειναι που βάζει δόλο αλλά αυτό είναι προσωπικό του θέμα να το λύσει μόνος του. Χαλάρωσε λοιπόν και μην ψάχνεις άδικα.
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2018   #7077
BigTarp
Banned
 
Join Date: Mar 2015
Location: εδώ γύρω
Posts: 3,020
Liked: 1,685
Likes: 11,632
Default

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;
Αν στην πέσει ληστής με μαχαίρι και εσύ δεν υποκύψεις στην απειλή και αρχίσετε να κυλιέστε στα πατώματα, νομίζω θεωρητικά έχεις δικαίωμα να αμυνθείς μέχρι θανάτου για τη ζωή σου. Δεν βλέπω όμω πως αυτό το σενάριο ταιριάζει με τον τύπο μόνο του κλειδωμένο μέσα στο κοσμηματοπωλείο (ή ενεχυροδανειστήριο; ) να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια του πίσω από τη βιτρίνα και τους δύο τυπάδες απ' έξω να σπάνε στα μούτρα του τη τζαμαρία και να κλωτσούν στη συνέχεια το κεφάλι του λες και βρίσκονται στα 00ς και παίζουν παρτίδα ποδοβόλεϊ απέναντι στο ζευγάρι Μπάγεβιτς-Ζιοβάνι.
BigTarp is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον BigTarp:
Old 24-09-2018   #7078
lemmy85
Πεντάδα
 
lemmy85's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,958
Liked: 4,837
Likes: 9,446
Default

Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Quote:
Originally Posted by dio View Post
Το θέμα είναι αν βάζεις την αξία της ιδιοκτησίας πάνω από την ανθρώπινη ζωή. Εφόσον βάζεις την αξία των πραγμάτων πάνω από την αξία της ζωής, έχεις πρόβλημα.
Σχετικό αυτό. Δεν ζούμε σε εποχές ευμάρειας για να είναι απόλυτο. Εγώ πχ ακολουθώ μια φαρμακευτική αγωγή που με έχει στεγνώσει οικονομικά. Αν λοιπόν με ληστέψουν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Και όταν λέω μεγάλο εννοώ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ληστεία σε εμένα λοιπόν είναι κατά κάποιο τρόπο ο θανατος η η ζωή μου. Η ιδιοκτησία είναι η ζωή μου. Και θα την υπερασπιστώ. Με κάθε τρόπο. Δεν θα σκότωνα αλλά αν ο άλλος παει να διαφύγει με το βιός μου θα τρελαινόμουν. Και εκει δεν θα με έλεγχα. Αν θες να με κακίσεις για αυτό κακισέ με.

ΚΑι κάτι τελευταίο. Προφανώς και βάζω την ιδιοκτησία πολύ ψηλά και δεν ξέρω κατα πόσο δεν συνδιάζεται με την ανθρώπινη ζωή. Ξερω ενα ανθρωπο ο οποίος ξεκίνησε κυριολεκτικά απο το 0, δουλευει 2 δουλειές 14 ωρες την ημέρα συνολο, την οικογένεια και τα παιδιά του τα βλέπει ελαχιστα εως καθόλου και αγωνίζεται να φτιάξει ενα σπίτι, να δωσει εφόδια στα παιδιά του ωστε να μορφωθούν και να έχουν μια καλύτερη ζωή. Οταν ληστεύεις αυτόν, του ληστεύεις τον χαμένο χρόνο απο την γυναίκα του, τα παιδιά του, πιθανόν τα φροντιστήρια, η τον υπολογιστή που μαζευε 6 μήνες τα χρήματα για να τον πάρει. Δεν κατάλαβα, θα τον κατακρίνουμε γιατι θέλει να τα υπερασπιστεί απο λωποδύτες και εγκληματίες; Καντε το, εγω οχι.
αν δεν θες να σε παρεξηγούν και να σε παρερμηνεύουν,να μην γράφεις εμετίλες κοτσάροντας και ένα "εγώ δεν θα σκότωνα αλλά.."
__________________
...για τα κασκόλ που έχουν παλιώσει και για την τρέλα που ποτέ δεν θα τελειώσει...
lemmy85 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to lemmy85 For This Useful Post:
Old 24-09-2018   #7079
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,259
Liked: 7,469
Likes: 17,858
Default

Quote:
Originally Posted by lemmy85 View Post
Quote:
Originally Posted by DCS7 View Post
Quote:
Originally Posted by dio View Post
Το θέμα είναι αν βάζεις την αξία της ιδιοκτησίας πάνω από την ανθρώπινη ζωή. Εφόσον βάζεις την αξία των πραγμάτων πάνω από την αξία της ζωής, έχεις πρόβλημα.
Σχετικό αυτό. Δεν ζούμε σε εποχές ευμάρειας για να είναι απόλυτο. Εγώ πχ ακολουθώ μια φαρμακευτική αγωγή που με έχει στεγνώσει οικονομικά. Αν λοιπόν με ληστέψουν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Και όταν λέω μεγάλο εννοώ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ληστεία σε εμένα λοιπόν είναι κατά κάποιο τρόπο ο θανατος η η ζωή μου. Η ιδιοκτησία είναι η ζωή μου. Και θα την υπερασπιστώ. Με κάθε τρόπο. Δεν θα σκότωνα αλλά αν ο άλλος παει να διαφύγει με το βιός μου θα τρελαινόμουν. Και εκει δεν θα με έλεγχα. Αν θες να με κακίσεις για αυτό κακισέ με.

ΚΑι κάτι τελευταίο. Προφανώς και βάζω την ιδιοκτησία πολύ ψηλά και δεν ξέρω κατα πόσο δεν συνδιάζεται με την ανθρώπινη ζωή. Ξερω ενα ανθρωπο ο οποίος ξεκίνησε κυριολεκτικά απο το 0, δουλευει 2 δουλειές 14 ωρες την ημέρα συνολο, την οικογένεια και τα παιδιά του τα βλέπει ελαχιστα εως καθόλου και αγωνίζεται να φτιάξει ενα σπίτι, να δωσει εφόδια στα παιδιά του ωστε να μορφωθούν και να έχουν μια καλύτερη ζωή. Οταν ληστεύεις αυτόν, του ληστεύεις τον χαμένο χρόνο απο την γυναίκα του, τα παιδιά του, πιθανόν τα φροντιστήρια, η τον υπολογιστή που μαζευε 6 μήνες τα χρήματα για να τον πάρει. Δεν κατάλαβα, θα τον κατακρίνουμε γιατι θέλει να τα υπερασπιστεί απο λωποδύτες και εγκληματίες; Καντε το, εγω οχι.
αν δεν θες να σε παρεξηγούν και να σε παρερμηνεύουν,να μην γράφεις εμετίλες κοτσάροντας και ένα "εγώ δεν θα σκότωνα αλλά.."
Ελα με επιασες. Δεν θα σκότωνα, θα προστάτευα το βιος μου. Θα ακινητοποιούσα θα πλάκωνα στο ξύλο όποιος πειράξει την ιδιοκτησία μου. Παραβιάζω τον νομο; Ναι. Θα δικαστώ για αυτό μετά. Δεν θα σκότωνα γιατί μετά θα δικαζόμουν για δολοφονία. Εμετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος.

Στο κάτω που τονίζεις κύριος όταν κάποιος μπουκάρει σε ενα σπίτι για να ληστέψει, το οτι τον λέω λωποδίτη και εγκληματία είναι το λιγότερο. Θα τον σάπιζα. Ας με κατακρίνεις εσύ μετά, εγώ δεν θα σε κατέκρινα αν έκανες το ίδιο. Εμετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος. Δλδ τετοια αηδία ρε φίλε, δεν αντέχεται. Και ναι βάζω την ιδιοκτησία ψηλά πρόβλημα μου. Εσυ αν δεν την γουστάρεις πουλα την αφου την έχεις χαμηλά.

Και για να το τελειώνω γιατί μου τα έχετε κάνει τσουρέκια με τα άλλα μου. Έκφραση δεν θα σκότωνα αλλά θα σκότωνα δεν υπάρχει. Δεν θα σκότωνα αλλά θα έκανα κάτι άλλο ναι. Αντε γιατί βαρέθηκα με αυτή την κατάσταση.
__________________
wherever law ends, tyranny begins

Last edited by DCS7; 24-09-2018 at 01:54.
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post:
Old 24-09-2018   #7080
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,955
Liked: 2,549
Likes: 35,028
Default

Τι θα έπρεπε να γίνει:
Quote:
Originally Posted by μιγάδας View Post

Το σωστο θα ηταν ο μαγαζάτορας αφου ακινητοποιουσε τον ληστη (ή αυτον που θεωρησε ως ληστη, τωρα ο βαλιανατος-ο επαγγελαματιας ομοφυλόφιλος, γι αυτον πρεπει να ντρεπονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι- τα αλλαζει), να φωνάξει τους μπατσους.

Κι ο κωστοπουλος να ηταν σωος και αβλαβης στο κρατητήριο κι ο μαγαζάτορας στη δουλεια του.

Επειδη ομως ο τυπος ηταν κρετινος (ή ετσι φαινεται τελος πάντων) τωρα πρεπει να σαπισει στη φυλακη.

Ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με τη λοατκι κοινοτητα και το τι σημαίνει βια και ολα αυτα.
Τι πρέπει να μας μείνει και να μας ανησυχεί από αυτή την ιστορία:
Quote:
Originally Posted by jimy View Post
Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λέει ο Dilinger: ενοχλείται -δικαίως κατ' εμέ- διότι ως κοινωνία έχουμε αποδεχθεί τον κοινωνικό "κανιβαλισμό" και το "δικαίωμα" στην αυτόκλητη απονομή δικαιοσύνης. Και κυρίως στον κανιβαλισμό που στρέφεται στους πιο αδύναμους. Δε θα πήγαινε κανείς π.χ. να χειροδικήσει στον κύριο Energa - Hellas Power, ο οποίος φέσωσε το ελληνικό δημόσιο με ένα σκασμό εκατομμύρια. Ούτε θα έτρεχε ο συμπαθής "νοικοκυραίος" να "ανοίξει" το κεφάλι του γείτονα, επειδή χειροδικεί εναντίον της γυναίκας του. Η κοινωνική του αίσθηση περί δικαίου περιορίζεται στην ιδιοκτησία του. Τυχαία τα παράδειγματα. Αλλά νομίζω προσεγγίζουν τη σκέψη του Dilinger.

Εμένα αυτό που με ανατριχιάζει είναι η ωμότητα με την οποία αντιμετώπισαν τον εκλιπόντα. Δηλαδή, έχεις τριγύρω σου ένα σωρό κόσμο, ο άλλος είναι εγκλωβισμένος ανάμεσα σε μια τζαμαρία κι αντί να τον ακινητοποιήσεις και να περιμένεις την αστυνομία τον σαπίζεις στο ξύλο. Δε μιλάμε καν για ένα περιστατικό που κάποιος εισβάλλει στο σπίτι σου, αιφνιδιάζεσαι - φοβάσαι και πάνω στην ταραχή σου αρπάζεις π.χ. ένα βάζο ή ό,τι βρεις τελοσπάντων και του το φέρνεις στο κεφάλι. Εδώ μιλάμε για κάτι που συνέβη μέρα - μεσημέρι σε κεντρικό σημείο, με έναν άοπλο αποκλεισμένο μέσα στο μαγαζί, το μαγαζάτορα να περιστοιχίζεται με ένα σωρό περαστικούς, με την αστυνομία να έχει σταθερά διμοιρίες της στη συγκεκριμένη περιοχή...Εν ολίγοις, τον πιάνεις και μετά από λίγο είναι στο κρατητήριο. Αντ' αυτού προτίμησαν να τον λιανίσουν στις ξυλιές. Δεν είναι κάπως ανησυχητικό αυτό;
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to μιγάδας For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 18:37.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.