RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-01-2015   #1521
KonTaz
Πεντάδα
 
KonTaz's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 13,147
Liked: 33,337
Likes: 51,567
Default

__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
ΚΑΙΛ ΧΑΙΝΣ. Γιατί έτσι.
Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Μαρκάρει στα πόδια Γιασικεβίτσιους, Διαμαντίδη, κόβει ψηλά το Μπατίστ -τον ισοπεδώνει βασικά. Καρλ Χάηνς Ρουμενίγκε
KonTaz is offline   Reply With Quote
The Following 11 Users Say Thank You to KonTaz For This Useful Post:
Old 12-01-2015   #1522
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Είδα αυτές τις μέρες 2 πολύ δυνατές του 2013, και τις συστήνω αμφότερες για όσους δεν τις έχουν ήδη δει.

Nebraska, από τις πιο ωραίες ανθρώπινες Αμερικάνικες ταινίες που θυμάμαι να έχω δει (σαν μια σύγχρονη εναλλακτική πρόταση για το "Tokyo Story" του Ozu, made in American Midwest). Ουσιαστικά είναι μία ταινία για τα γηρατειά, χωρίς να είναι too much γλυκανάλατη κατά στιγμές (όπως π.χ. το "Philomena" της ίδιας χρονιάς - ευχάριστη κατά τα άλλα κι αυτή βέβαια), και χωρίς να υπάρχει κανένα βαρύ και ασήκωτο δράμα που να την κάνει "δύσκολη". Νομίζω είχε ακριβώς την ισορροπία πλάκας, χαλαρότητας, και δράματος που έπρεπε, και είχε και τον κατάλληλο πρωταγωνιστή (Bruce Dern, μορφάρα).

Μόλις πριν λίγο τσέκαρα και το Locke. Η ταινία είναι αφενός σκηνοθετική πρόταση (όλη γυρισμένη σε ένα αυτοκίνητο), αφετέρου απλή και δυνατή θεματολογικά (τα περισσότερα από τα αιώνια προβλήματα του ανθρώπου ξετυλίγονται με ιλιγγιώδη ταχύτητα μέσω όσων περνάει ο πρωταγωνιστής), και έχει και το σωστό άνθρωπο για τη δουλειά (Tom Hardy). Νομίζω ότι είναι μία από τις ταινίες που θα μείνουν.

Ακολουθούν άλλες 2 του 2013 προσεχώς ("Ida" και "Inside Llewyn Davis"), με την ελπίδα ότι θα συνεχίσουν το καλό σερί.

Last edited by Dude; 12-01-2015 at 02:46.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 12-01-2015   #1523
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,939
Liked: 36,788
Likes: 24,003
Default

Συμπαθατε με, αλλα αν δεν εισαι ανθρωπος που θα δεις μια ταινια για την φωτογραφια της κλπ εξεζητημενα στοιχεια μιας ταινιας, το λοκ(ε) ειναι αρκετα κουραστικο.Για να καταλαβω οτι τελειωσε επρεπε να βγουν οι τιτλοι τελους.

Τον Τομ Χαρντι τον παω απιστευτα, αλλα δεν εφτανε.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.

Last edited by rednorth7; 12-01-2015 at 03:27.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2015   #1524
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Η φωτογραφία, για το περιορισμένο του εγχειρήματος, ήταν όντως πολύ καλή. Όμως η ταινία ήταν one man tour-de-force που λέμε, ολα πάνω στο Χάρντυ και το τι αναγκάστηκε να ζήσει από κει μέσα για εκείνη τη μέρα. Εγώ κάπου λίγο πριν φτάσουμε στο τέλος έκανα τη σκέψη ότι είναι 85 λεπτά η ταινία και αισθάνεσαι λες και είναι 2,5 ώρες ξέρω γω, αλλά δεν το σκέφτηκα με τη λογική ότι με κούρασε... αλλά με το πώς μια τέτοια ασυνήθιστη ιδέα μπορεί να είναι τόσο περιεκτική που να νομίζεις ότι έχεις δει τόσα πολλά πράγματα σε τόση λίγη ώρα.

Ενυγουεϊ, δεν μου φαίνεται περίεργο που δεν ήταν το φρούτο σου, απλά είπα και γω πώς το εισέπραξα. Χάρντυ από τους πολύ δυνατούς της τελευταίας γενιάς, αυτό το "Warrior" να μην είχε κάνει και θα τον είχα ακόμα πιο ψηλά στην εκτίμησή μου (αν και υποκριτικά γαμηστερός ήταν κι εκεί, απλά θα έπρεπε να είχε απορρίψει το ρόλο λόγω cheesy σεναρίου για μένα).

Last edited by Dude; 12-01-2015 at 04:05.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 12-01-2015   #1525
Razorblade Fish
Πεντάδα
 
Razorblade Fish's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,756
Liked: 782
Likes: 6,170
Default

Αρκετά καλός ο Hardy, είδα και το The Drop με αυτόν και τον Γκαντολφίνι, απλά συμπαθητικό. Το The Locke δεν έλεγε και πολλά κατά τη γνώμη μου. Είδα το Filth και είναι πολύ καλή ταινία με εκπληκτικό James McAvoy που δεν τον συμπαθούσα και με ξεφτίλισε.
Razorblade Fish is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2015   #1526
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,057
Liked: 15,173
Likes: 17,586
Default

Μιαμιση ωρα μονο με τον Χαρντι σε ενα αυτοκινητο.. Πως γινεται η ταινια να μην ειναι καλη?

Περα απο την πλακα, απο τις καλυτερες ταινιες που ειδα φετος για μενα το Locke..
Ερμηνεια επιπεδου Tom Hardy, διαλογοι πολυ δυνατοι οπως και πρεπει για μια ταινια μ'αυτη την ιδεα και τεχνικως εφτασε τα στανταρντ που επρεπε με μια τοσο δυσκολη ιδεα.

Απο υποθεση βλεπεις εναν ανθρωπο οικογενειαρχη με καριερα που καταλαβαινει οτι αμα κανει ενα λαθος πρεπει να δεχτει και τις επιπτωσεις αντι να προσπαθησει να διορθωσει ή να αποφυγει τι εκανε. Και πανω κατω *σπόιλερ* του καταστρεφει ολη τη ζωη ή τουλαχιστον την αλλαζει ανεπανορθωτα

Το μαρκετινγκ για την ταινια ισως ηταν λιγο λαθος (οπως και με το Drive) και πολλα ατομα που ξερω που την εχουν δει περιμεναν κατι τελειως διαφορετικο κι απογοητευτηκαν. Ποτε δεν το καταλαβα αυτο προσωπικα, αλλα συμβαινει.

Πιστευω παντως οτι ειναι απο τις ταινιες που πρεπει να δει καποιος ακομα κι αν στην τελικη δεν του αρεσει.

Fun Fact: Τον Donal -το συναδελφο του- στην ταινια τον παιζει αυτος:
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 12-01-2015 at 11:28.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 12-01-2015   #1527
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
Πεντάδα
 
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: бескућник
Posts: 3,084
Liked: 14,908
Likes: 4,845
Default

Ότι να' ναι οι χρυσές σφαίρες, προσπαθούν κάθε χρόνο να μη μείνει κανείς παραπονεμένος. Τουλάχιστον το πήρε το β' ανδρικό ο J.K Simmons για το Whiplash.
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2015   #1528
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,939
Liked: 36,788
Likes: 24,003
Default

Locke,drive και καμποσες ακομα ταινιες του Ραιν Γκοσλινγκ στην ιδια κατηγορια τις εχω βαλει, προσωπικα.Εντελως προσωποκεντρικες ταινιες (ειδικα εσυ ρε Γκοσλινγκ παντα εισαι ο "γαμαω", ο ματσο αντρας που μιλαει λιγο), με υποθεση που δεν κανει καμια αισθηση.

Το drive για παραδειγμα αν δεν ειχε τοπολυ ωραιο κατ εμε τραγουδι στο τελος της που με εκανε να το ψαξω και να το "συνδεσω" με την ταινια, δε θα θυμομουν καν πως την εχω δει.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.

Last edited by rednorth7; 12-01-2015 at 09:59.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2015   #1529
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

καλα το drive το ειδα με το ζορι μετα απο 3 προσπαθειες. τρομερη ταινια
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2015   #1530
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,112
Likes: 48,855
Default

To Locke αν καταφέρεις να ταυτιστείς με τον ήρωα βγαίνει γαμάτη ταινία. Το δύσκολο είναι να πείσεις όταν έχεις μάθει στα χολυγουντιανά εφέ να δει κάποιος τέτοιου είδους ταινία. Αλλά ποιοτικά, εγώ που είμαι άσχετος γενικότερα, τη θεωρώ κορυφαία. Πχ το Burried (Ryan Reynolds σε φέρετρο) μου φάνηκε πολύ πιο βαρετή. Cast Away αν και δεν είναι 100% αυτό που λέει ο Dude, είναι ταινία που λίγα άτομα στον πλανήτη θα κατάφερναν. Μοοn στην ίδια κατηγορία.

Απο κει και πέρα το 127 δεν το είδα ποτέ (έχω δει ένα ντοκυμανταιρ -αφιέρωμα για το συμβάν, νομίζω φτάνει) και χρωστάω το All is lost του Redford που δεν έχει διθυραμβικές κριτικές αλλά σαν ηθοποιός έχει παίξει διαμάντια ταινίες
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 21:26.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.