RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-11-2017   #331
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,980
Liked: 2,557
Likes: 35,132
Default

μάνταλος, χριστοδουλόπουλος, φετφατζίδης, καρέλης δεν έχουν θέση σε καμία από τις 32 εθνικές που θα πάνε μουντιάλ. άντε να χουν σε καμία από την αφρική ξέρω γω ή στη νέα ζηλανδία.

άλλο που είναι καλύτεροι από τον τζιώλη ή τον σταφυλλίδη στα χαφ.

γενικά το κέντρο είναι για τα μπάζα.
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to μιγάδας For This Useful Post:
Old 09-11-2017   #332
Hoichi
Πεντάδα
 
Hoichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,141
Liked: 2,247
Likes: 4,176
Default

Quote:
Originally Posted by Kharnee View Post
Με ρωτάει ο πατέρας μου "Πού παίζει ρε Τάσο ο Τζιωλης;"

Ειλικρινά δεν ήξερα τι να του απαντήσω... Ψελλισα ένα "εεε, στην Εθνική;" (lol)
Χρειάστηκε να γκουγκλαρω για να δω Al-Fayha FC...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
γκουγκλαρες για να δεις σε ποια ομαδα μπαινει αλλαγη ο Τζιωλης????!!!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...μπαναρετε τον κυριο για κανα 5μηνο

Σημασια εχει ότι εφυγε ο Γκιρτζικης και επέστρεψαν οι Κυριακες μας!!
Hoichi is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to Hoichi For This Useful Post:
Old 09-11-2017   #333
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,638
Liked: 14,289
Likes: 80,752
Default

Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Αυστηρό το σχόλιο. Δε νομίζω ότι Μήτρογλου, Δώνης, Φορτούνης, Μάνδαλος, Χριστοδουλόπουλος, Σάμαρης, Φετφατζίδης, Χολέβας, Καρέλης, Χαρίσης είναι για ροφλ.

Το ότι παίζουν στην εθνική βύσματα κι ότι οι κλήσεις δεν είναι ορθολογικές (ακόμα κι οι επιλογές στην 11άδα) είναι άλλη συζήτηση.



Μητρογλου τον εξαιρεσα εγω ο ιδιος, τετοιο φορ στην ελλαδα σε 20 χρονια παλι.

Φορτουνης ο μονος που μπορουμε να κανουμε συζητηση αν και οπως παιζουν οι κλεφτοκοταδες με τα μπλε δυσκολα θα φανει στην εθνικη.

Μανταλος δεν βρισκει συμβολαιο ουτε στην Μαιντζ.
Σαμαρης οκ, κανει 15 εκατομχαχαχαχα.
Φετφατζιδης λολ
Χολεμπας ειναι αριστερο μπακ, δεν τον υπολογιζω στο ποιντ μου.
Καρελης βιστα μπετατζης
ποιος ειναι ο Χαρισης?


Λαζαρος πιθανον να αδικειται οταν και ο καπετανιος του μπουρδελου θεωρει οτι πρεπει να βαλει τον Μπακασετα.


να θυμισω οτι μιλαμε για ευρωπαικο επιπεδο, οχι να παιζει ο Μανταλος με την αεκαρα και να γαμαει τον Παναιτωλικο.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 09-11-2017   #334
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,110
Likes: 48,847
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
ποιος ειναι ο Χαρισης?
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2017   #335
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,737
Liked: 25,177
Likes: 72,604
Default

Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Αυστηρό το σχόλιο. Δε νομίζω ότι Μήτρογλου, Δώνης, Φορτούνης, Μάνδαλος, Χριστοδουλόπουλος, Σάμαρης, Φετφατζίδης, Χολέβας, Καρέλης, Χαρίσης είναι για ροφλ.

Το ότι παίζουν στην εθνική βύσματα κι ότι οι κλήσεις δεν είναι ορθολογικές (ακόμα κι οι επιλογές στην 11άδα) είναι άλλη συζήτηση.
Ο Δώνης παίζει μπάλα ακόμη???

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Old 10-11-2017   #336
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

Πάμε για 3άρα στο καραισκάκη τώρα..το φάγανε το τυράκι οι κροάτες και θα έρθουν χαλαροί και άνετοι. Ά ρε μόντριτς που να ήξερες σε τι παγίδα έχεις πέσει...που θες να φας και την θέση του μεγαλέξαντρου τζιόλη από το μουντιάλ
iliasp87 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to iliasp87 For This Useful Post:
Old 10-11-2017   #337
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Αυστηρό το σχόλιο. Δε νομίζω ότι Μήτρογλου, Δώνης, Φορτούνης, Μάνδαλος, Χριστοδουλόπουλος, Σάμαρης, Φετφατζίδης, Χολέβας, Καρέλης, Χαρίσης είναι για ροφλ.

Το ότι παίζουν στην εθνική βύσματα κι ότι οι κλήσεις δεν είναι ορθολογικές (ακόμα κι οι επιλογές στην 11άδα) είναι άλλη συζήτηση.



Μητρογλου τον εξαιρεσα εγω ο ιδιος, τετοιο φορ στην ελλαδα σε 20 χρονια παλι.

Φορτουνης ο μονος που μπορουμε να κανουμε συζητηση αν και οπως παιζουν οι κλεφτοκοταδες με τα μπλε δυσκολα θα φανει στην εθνικη.

Μανταλος δεν βρισκει συμβολαιο ουτε στην Μαιντζ.
Σαμαρης οκ, κανει 15 εκατομχαχαχαχα.
Φετφατζιδης λολ
Χολεμπας ειναι αριστερο μπακ, δεν τον υπολογιζω στο ποιντ μου.
Καρελης βιστα μπετατζης
ποιος ειναι ο Χαρισης?


Λαζαρος πιθανον να αδικειται οταν και ο καπετανιος του μπουρδελου θεωρει οτι πρεπει να βαλει τον Μπακασετα.


να θυμισω οτι μιλαμε για ευρωπαικο επιπεδο, οχι να παιζει ο Μανταλος με την αεκαρα και να γαμαει τον Παναιτωλικο.
Ο Μάνδαλος μπορεί να παίζει σε λάθος θέση στην εθνική, αλλά μια χαρά παίκτης είναι. Μην τρελαθούμε. Και προφανώς κι έπαιζε σε ομάδα τύπου Μάιντζ.
Ο Σάμαρης μπορεί να μην είναι για 15 εκατομμύρια, αλλά προφανώς είναι παίκτης για εξωτερικό και 10 σκάλες πάνω από Τζιώλη.
Δεκτή η γνώμη σου για Χολέβα (τον αναφέρω βέβαια πρώτον γιατί παίζει κι εξτρέμ και δεύτερον γιατί σταμάτησε από εθνική λόγω Σκίμπε).
Ο Φετφατζίδης έχει ωριμάσει πολύ κι είναι από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του. Παίζει στις κορυφαίες διοργανώσεις από εκεί, έχει τίτλους, έχει γκολ κι ασσίστ. Κι ο Βάις παίζει πχ ή ο Ιντέγε στην Ασία, εμένα δε μου λέει κάτι αυτό.
Καρέλης πολύ καλύτερος πχ του Διαμαντάκου ή του Βέλλιου (που δεν έχει ματς φετος).
Ο Χαρίσης είναι βασικότατος παίκτης στην 4η ομάδα του Βελγίου.


Από εκεί και πέρα πάμε και σε ζήτημα επιλογών. Πχ για μένα ο Γιαννιώτης ή ο Ανέστης αξίζουν περισσότερο να παίξουν από ένα τερματοφύλακα που δεν έχει ματς στα πόδια του καιρό τώρα. Ο Μαρίνος πχ που παίζει βασικός στο Βέλγιο ή ο Κιβρακίδης είναι πιο νορμάλ επιλογές από το Μανιάτη. Ο Σιώπης αξίζει περισσότερο να παίξει από τον Τζιώλη. Ο Λάμπρου πχ ή ο Ρισβάνης αξίζουν περισσότερο μια κλήση από τον κάθε Μπακασέτα, Διαμαντάκο ή Βέλλιο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η εθνική πρέπει να είναι κλειστό κλαμπ κι όχι επιβράβευση για την προσπάθεια που καταβάλει ένας αθλητής.
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to D.Rivers For This Useful Post:
Old 10-11-2017   #338
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,980
Liked: 2,557
Likes: 35,132
Default

ρίβερς, 2 παρατηρήσεις

1) το ότι υπάρχουν καλύτεροι παίκτες από αυτούς που παίζουν, εν σημαίνει ότι είναι ικανοί γενικά. δηλαδή κι αυτοί που λες, κατά τη γνώμη μου δεν είχαν θέση σε καμία ευρωπαϊκή εθνική που θα πάει μουντιάλ.

2) γενικά δεν συμφωνώ με την άποψη να καλούνται κάθε φορά αυτοί πο είναι στην καλύτερη φόρα. είναι σημαντικό να εξασφαλίζεις ένα επίπεδο ομοιογένειας (όσο αυτό γίνεται σε μια εθνική). αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί ούτε την αγκίστρωση στον κάθε τζιώλη και μανιάτη, ούτε το να μην βλέπεις ότι κάποιοι κάνουν για την εθνική. πχ ρισβάνης, σιώπης, γιαννιώτης (ο ρισβάνης βέβαια ως σέντερ μπακ δεν θα παιζε γιατί εκεί έχουμε ήδη 3 παικταράδες συν τον κυριάκο)
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to μιγάδας For This Useful Post:
Old 10-11-2017   #339
pl@yer
Πεντάδα
 
pl@yer's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Salonica
Posts: 4,932
Liked: 5,894
Likes: 15,759
Default

Γενικά υπάρχει έλλειψη ταλέντου τα τελευταία(αρκετά χρόνια) από τη μέση και μπροστά. Ό,τι καλό βγαίνει ποδοσφαιρικά στην Ελλάδα είναι από τη μέση και πίσω. Έχουμε να βγάλουμε επιθετικό κλάσης από την εποχή του Ντέμη. Ο Μήτρογλου στην ουσία ποδοσφαιρικά είναι Γερμανός.

Οκ, είναι και θέμα φουρνιάς, τυχαίνει,

Αλλά κυρίως είναι θέμα υποδομών και δουλειάς στις ακαδημίες. Σε όλα τα σπορ οι προπονητές θέλουν τους παίκτες εργάτες και δούλους της τακτικής και τους συστήματος.
Σωστό μέχρι ένα σημείο, αλλά ο πιτσιρικάς που κάνει το κάτι παραπάνω, ξέρει τη μπαλίτσα, είναι λογικό να υπερβάλει σε μια ντρίπλα πχ. Ε αυτός πρέπει να έχει μια ελευθερία, όχι να τρώει πάγκο ή εξέδρα για να παίζει ο τσουρουκάς μαραθωνοδρόμος.

Το ίδιο πάνω κάτω συμβαίνει και στο μπάσκετ. Αν βάζεις τη μπαλίτσα στο πλεκτό, αλλά δεν είσαι αμυντικάρα, μία από τα ίδια. Δεν είναι τυχαίο για μένα, που και στο μπάσκετ και στη μπάλα έχουμε χρόνια να βγάλουμε κάτι αρκετά ποιοτικό. Δεν λέω καλούς παίκτες, αλλά πχ ένα ταλέντο στο σκοράρισμα, κάτι διαφορετικό, όχι μόνο εργατιά.

Όπως είπα κι από πάνω, δέχομαι μέχρι ένα σημείο ότι είναι και θέμα φουρνιάς. Αλλά όταν χώρες μικρότερες από εσένα, όπως η Κροατία η Βοσνία, βλέπεις να βγάζουν συνέχεια παίκτες, κάτι πάει λάθος στην παραγωγική διαδικασία.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της Εθνικής. σίγουρα είμαστε ό,τι χειρότερο μπορεί κάποιος να δει από την μέση και μπροστά. Ωστόσο τα τελευταία 15 χρόνια, τουλάχιστον σε θέματα αποτελεσμάτων, δεν νομίζω να έχουμε παράπονο. Με κάποιες εξαιρέσεις, τουλάχιστον είμαστε μια συμπαγής σοβαρή ομάδα.

Για το χθεσινό ματς, οκ, δεν είναι ντροπή να χάνεις από μια πολύ καλύτερη ομάδα. Ούτε έλλειψη πάθους-θέλησης, ούτε τίποτα. Απλά διαφορά ποιότητας.
pl@yer is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2017   #340
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by pl@yer View Post
Για το χθεσινό ματς, οκ, δεν είναι ντροπή να χάνεις από μια πολύ καλύτερη ομάδα. Ούτε έλλειψη πάθους-θέλησης, ούτε τίποτα. Απλά διαφορά ποιότητας.
Το χθεσινό ματς δεν το χάσαμε πάντως λόγω διαφοράς ποιότητας, αλλά λόγω μαλακίας στον εγκέφαλο. Οπότε ναι ήταν ντροπή.


Μιγάδα σεβαστή η γνώμη σου, αλλά διαφωνώ και στα 2 που λες. Πρώτον το καλύτερος για μένα σημαίνει αυτόματα κι ικανότερος. Ανάφερα πιο πριν ένα σωρό ικανότερους παίκτες που όλοι παίζουν σε καλά πρωταθλήματα και μια χαρά έχουν θέση στην εθνική. Απλούστατα δεν χρησιμοποιούνται.
Δεύτερον, η ομοιόγενεια καλό είναι να υπάρχει. Από την άλλη όμως πρέπει να υπάρχει μια άλφα αξιοκρατία και δεν μπορείς να βάζεις παίκτες που δεν έχουν ρυθμό ή που η καριέρα τους έχει πάρει την κάτω βόλτα. Για να γίνω πιο σαφής, ο Σταφυλίδης έχει παίξει από την αρχή της σεζόν δέκα λεπτά. ΔΕΚΑ. Πώς γίνεται να τον καλείς και να μην καλείς πχ τον Κούτρη που έχει παίξει φέτος ενάντια σε Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν, Μέσι, Σουάρεζ; Πώς γίνεται να βάζεις μέσα Τζιώλη κι όχι Σιώπη; Ο Καρνέζης έχει παίξει 31 λεπτά φέτος κι έφαγε 3 γκολ. Δε βάζει το Γιαννιώτη πχ και τρως χθες 3 γκολ πάλι σε 31 λεπτά. Έχεις Ρέτσο, Μαρίνο, Κιβρακίδη και πας και βάζεις δεξί μπακ το Μανιάτη που έχει να παίξει από εποχή Πανιωνίου. Αυτά όλα δεν είναι θέμα ποιότητας κι ικανότητας, είναι θέαμ επιλογών. Έχεις την επιλογή για κάτι καλύτερο και τα κάνεις σκατά.


Κάτι τελευταίο. Προπονητής που δηλώνει "δεν ευθύνομαι εγώ αλλά οι παίκτες" και που μετά από ένα άσχημο αποτέλεσμα (αλλά με επαναληπτικό μπροστά) δηλώνει απαισιόδοξος, τον διώχνεις με συνοπτικές διαδικασίες.
__________________

Last edited by D.Rivers; 10-11-2017 at 14:41.
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 11:11.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.