RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-01-2019   #151
antonio108
Πεντάδα
 
Join Date: May 2012
Posts: 3,786
Liked: 35,345
Likes: 15,927
Default

Τάκη τι λέει αυτός ρε;;;
__________________
antonio108 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον antonio108:
Old 20-06-2019   #152
damianos
Πεντάδα
 
damianos's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: Koridallos
Posts: 6,201
Liked: 25,481
Likes: 26,649
Default

Η ξηρασία / Jane Harper

Τα αστυνομικά δεν είναι τόσο του γούστου μου, και αν δεν το είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό στο Facebook λογικά δε θα το είχα διαβάσει ποτέ. Εξαιρετικό, διαβάζεται αβίαστα και φοβερή πλοκή. Δε θέλω να πω παραπάνω μήπως και το χαλάσω σε κάποιον. Ειδικά τώρα για καλοκαίρι είναι ότι πρέπει ( Μπαίνεις πιο εύκολα στο κλίμα ).

Στάλθηκε από το Lenovo A7600-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
damianos is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to damianos For This Useful Post:
Old 21-08-2019   #153
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Red Unity View Post
και
ούρσουλα λε γκεν "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (πολιτική επιστημονική φαντασία, ΦΟΒΕΡΟ, φοβερο, ΦΟΒΕΡΟ).
Μου είχε μείνει η πρόταση, είχα κάνει την αγορά, και ώρα για κουβεντούλα μετά από χρόνια...
Εντάξει, μιλάμε για σπουδαία διανοήτρια-συγγραφέα, και αυτό που έκανε με αυτό το βιβλίο αποτελεί μοναδικό επίτευγμα.. Κατάφερε και έδωσε απτότητα στο θεωρητικό αναρχισμό, αναπτύσσοντας μια προβληματική γύρω από την πολιτική ιστορία με τον πιο ευχάριστο και ανθρώπινο τρόπο, κάνοντας έτσι πραγματική επιστημονική φαντασία (ούτε μόνο επιστημονική πραγματεία, ούτε μόνο φαντασία), και χρησιμοποιώντας ένα ιδιαίτερο concept αφήγησης σε όλο το μήκος του βιβλίου (κάτι σαν τον "Νονό ΙΙ" του Κόπολα σε δομή)... για όλες τις προηγούμενες μέρες που το διάβαζα, ένιωθα πραγματικό θαυμασμό, και με το φινάλε έψαξα να δω το υπόλοιπό της έργο, που είναι αρκετά ευρύ.

Επίσης αξιώθηκα (είμαι πολύ αργός και τεμπελιάζω, για αυτό και έχω ακόμα πάρα πολλά κλασικά μπροστά μου) να διαβάσω επιτέλους το "Κάλεσμα της Άγριας Φύσης" του υπερτεράστιου Τζακ Λόντον... Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τον πλούτο των περιγραφών και τη δύναμη των συναισθημάτων του βιβλίου, και πάνω από όλα, ο Τζακ Λόντον ο ίδιος ήταν μια τόσο ξεχωριστή προσωπικότητα (όποιος έχει τσεκάρει έστω επιφανειακά το βίο του, καταλαβαίνει τι εννοώ) που φαίνεται σε κάθε γραμμή το πώς η προσωπική του εμπειρία έχει καθορίσει τη θεματολογία και τη χαρισματική γραφή του. Πραγματικό κειμήλιο της παγκόσμιας λογοτεχνίας που πρέπει να έχει διαβάσει κάθε άνθρωπος.. και από κει και πέρα, προσωπικά με έκανε να θέλω να ανακαλύψω και τους υπόλοιπους θησαυρούς της πολυποίκιλης βιβλιογραφίας του ("Μάρτιν Ήντεν", "Οι άνθρωποι της Αβύσσου" κλπ).

Last edited by Dude; 22-08-2019 at 00:03.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 21-08-2019   #154
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,915
Liked: 2,535
Likes: 34,865
Default

Διαβασε ταξιδιωτη του ουρανου. Δεν ειναι απ τα πολυ γνωστα του, αλλα το βιβλιο είναι αλλου...
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον μιγάδας:
Old 23-08-2019   #155
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Διαβάζω το ταξίδι στον Αρκτούρο του λιντσει...ο τύπος ήταν πολύ μπροστά για το 1920 και δεν μου κάνει εντύπωση που επηρεάστηκε ο Τόλκιν απ αυτό.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 24-08-2019   #156
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

Διαβάζω το πρόβλημα των τριών σωμάτων, είμαι περίπου στη μέση. Μπορώ να πω ότι έχω σκαλώσει
iliasp87 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον iliasp87:
Old 24-08-2019   #157
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,010
Likes: 48,768
Default

Έφτασες στο δεύτερο σώμα δηλαδή;
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 12 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 06-09-2019   #158
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

αυτες τις μερες ξεκιναω το Catch 22...το ειχα παρει μαζι με το Ταξιδι στον Αρκτουρο για το καλοκαιρι στις διακοπες ο Αρκτουρος τα καταφερε και διαβαστηκε αυτο πνιγηκε στις μπυρες και στους μεζεδες τωρα που ξεκιναω διαιτα ηρθε η ωρα του
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2019   #159
BabisKyr
Πεντάδα
 
BabisKyr's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Αθήνα
Posts: 9,457
Liked: 9,687
Likes: 37,077
Default

Χρονικό του Χρόνου, απίστευτη βιβλιάρα του Χόκινγκ.

Όποιος ενδιαφέρεται για Κοσμολογία θα καραγουστάρει.
BabisKyr is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον BabisKyr:
Old 08-06-2020   #160
damianos
Πεντάδα
 
damianos's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: Koridallos
Posts: 6,201
Liked: 25,481
Likes: 26,649
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Quote:
Originally Posted by Red Unity View Post
και
ούρσουλα λε γκεν "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (πολιτική επιστημονική φαντασία, ΦΟΒΕΡΟ, φοβερο, ΦΟΒΕΡΟ).
Μου είχε μείνει η πρόταση, είχα κάνει την αγορά, και ώρα για κουβεντούλα μετά από χρόνια...
Εντάξει, μιλάμε για σπουδαία διανοήτρια-συγγραφέα, και αυτό που έκανε με αυτό το βιβλίο αποτελεί μοναδικό επίτευγμα.. Κατάφερε και έδωσε απτότητα στο θεωρητικό αναρχισμό, αναπτύσσοντας μια προβληματική γύρω από την πολιτική ιστορία με τον πιο ευχάριστο και ανθρώπινο τρόπο, κάνοντας έτσι πραγματική επιστημονική φαντασία (ούτε μόνο επιστημονική πραγματεία, ούτε μόνο φαντασία), και χρησιμοποιώντας ένα ιδιαίτερο concept αφήγησης σε όλο το μήκος του βιβλίου (κάτι σαν τον "Νονό ΙΙ" του Κόπολα σε δομή)... για όλες τις προηγούμενες μέρες που το διάβαζα, ένιωθα πραγματικό θαυμασμό, και με το φινάλε έψαξα να δω το υπόλοιπό της έργο, που είναι αρκετά ευρύ.

Επίσης αξιώθηκα (είμαι πολύ αργός και τεμπελιάζω, για αυτό και έχω ακόμα πάρα πολλά κλασικά μπροστά μου) να διαβάσω επιτέλους το "Κάλεσμα της Άγριας Φύσης" του υπερτεράστιου Τζακ Λόντον... Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τον πλούτο των περιγραφών και τη δύναμη των συναισθημάτων του βιβλίου, και πάνω από όλα, ο Τζακ Λόντον ο ίδιος ήταν μια τόσο ξεχωριστή προσωπικότητα (όποιος έχει τσεκάρει έστω επιφανειακά το βίο του, καταλαβαίνει τι εννοώ) που φαίνεται σε κάθε γραμμή το πώς η προσωπική του εμπειρία έχει καθορίσει τη θεματολογία και τη χαρισματική γραφή του. Πραγματικό κειμήλιο της παγκόσμιας λογοτεχνίας που πρέπει να έχει διαβάσει κάθε άνθρωπος.. και από κει και πέρα, προσωπικά με έκανε να θέλω να ανακαλύψω και τους υπόλοιπους θησαυρούς της πολυποίκιλης βιβλιογραφίας του ("Μάρτιν Ήντεν", "Οι άνθρωποι της Αβύσσου" κλπ).
Το διάβασα και εγώ μόλις. Εντάξει μου άρεσε πολύ, αλλά η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι παραπάνω. Ίσως και λόγω του hype που είχε δημιουργηθεί ελέω της ταινίας. Θα τη δώ και αυτή εν ευθέτω χρόνω.

Τώρα που πήγαμε στο χωριό το ΣΚ ανακάλυψα ότι έχουμε κάμποσα βιβλία του Τζακ Λόντον, μαζί και αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Υλικό υπάρχει, χρόνος όχι και τόσος.
damianos is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 07:57.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.