RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-07-2016   #5351
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Για πες μοντέλο. Είμαι περίεργος για την αυτονομία που έχει πλέον. Η οθόνη λογικά δεν παίζεται.
__________________
...και αν δεν γίνει αυτό...
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2016   #5352
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

το μοντέλο είναι το 8ο. Το απλό πήρα (όχι το paperwhite) και κυκλοφόρησε την προηγούμενη βδομάδα. Για αυτονομία στο σάιτ λένε για 4 βδομάδες με χαλαρή χρήση χωρίς ίντερνετ. Οπότε φαντάζομαι ότι αν το "κάψεις" θα κρατάει τουλάχιστον 10 μέρες. Πας και χωρίς φορτιστή στις διακοπές δλδ. Αν και ο φορτιστής είναι ίδιος με το κινητού (micro-usb) οπότε δεν σε νοιάζει κιόλας.
Η οθόνη του είναι άπαιχτη μοιάζοντας κυριολεκτικά με φύλλο από βιβλίο. Πάρα πολύ ξεκούραστη χωρίς να στραβώνεσαι. Ντάξει θες το πορτατίφ σου ανοιχτό από δίπλα αλλά ούτε γυαλίζει ούτε θαμπώνει η οθόνη ανάλογα πως πέφτει το φως. Με ένα 50άρικο περίπου παραπάνω πας και στην έκδοση που έχει και φωτιζόμενη οθόνη αν δεν θες να έχεις φως ανοιχτό το βράδυ.
Έχει και ένα feature που με εντυπωσίασε. Σου φτιάχνει ένα mail τύπου χχχχχχ@kindle.com και μπορείς μέσα από το λογαριασμό σου στο amazon να βάλεις φτιάξεις μια λίστα με mail που θα μπορείς να δέχεσαι αρχεία. Οπότε βρίσκεις το οτιδήποτε για διάβασμα, το κάνεις attach σε ένα κενό mail ,το στέλνεις στο kindle και στο κατεβάζει κατευθείαν στο τάμπλετ. Χωρίς καλώδια και λοιπά.

Last edited by iliasp87; 26-07-2016 at 17:29.
iliasp87 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to iliasp87 For This Useful Post:
Old 26-07-2016   #5353
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Καλορίζικο χαίρομαι που σε βοηθήσαμε.
Για το mail στα χα γράψει μαζί με άλλα:

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
ειναι τοσο καλυτερο απο ταμπλετ?
Τιλεςτωρα

Για να καταλάβεις τη θεμελιώδη διαφορά θα σου πω ότι οι οθόνες των e-reader και ειδικά του kindle δεν εκπέμπουν φως (δεν μπορείς να διαβάσεις στο σκοτάδι χωρίς να έχεις κάποιου είδους φωτισμό για να το πω απλά). Γι'αυτό το δικό μου παμπάλαιο είχε ένα φωτάκι στη θήκη σαν αυτά που έχεις για τα βιβλία και φώτιζε πάνω από την οθόνη. Τα μοδέρνα δεν ξέρω πως ακριβώς φωτίζονται αλλά η αρχή είναι ίδια.
Επίσης η οθόνη του kindle δεν γυαλίζει με τίποτα. Δεν βλέπεις αντανακλάσεις όπως στο PC ή το τάμπλετ. Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ένα μηχάνημα που είναι ειδικά για να διαβάζεις χωρίς να σου κουράζει τα μάτια, ό,τι πιο κοντινό στο χαρτί μπορείς να φανταστείς.
Αυτό κάνουν τέλεια (το διάβασμα) και τίποτα άλλο. Ξέχνα τα βίδεο κλπ αν και έχουν προσθέσει ήχο και μπορείς να αγοράσεις audiobooks.
Το άλλο γαμάτο είναι ότι όλα τα βιβλία του kindle είναι διαθέσιμα και σε sample. Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα που κατεβάζεις δωρεάν για να δεις αν σου κάνει το βιβλίο πριν το αγοράσεις.

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
αν εχεις ενα πδφ στο πισι
μπορεις να το διαβασεις στα κιντλε?
Ναι αν και στο παλιό δικό μου δεν ήταν τόσο άνετο το διάβασμα όσο στo kindle format γιατί επέτρεπε μόνο συγκεκριμένα μεγέθη σελίδας κι έτσι ή το έβλεπες υπερβολικά μικρό ή αν το μεγάλωνες έπρεπε να σκρολάρεις συνέχεια δεξιά αριστερα γιατί δεν έκανε fit στην οθόνη. Στα μοδέρνα ίσως το έχουν βελτιώσει.

Μάλιστα σου δίνουν μια διεύθυνση του τύπου kk_sef@kindle.com στην οποία στέλνεις όποιο doc έχεις και σου έρχεται στο Kindle σε φορμάτ Kindle ή pdf. Τα σπάει. Βέβαια αν θέλεις να τους στείλεις κάποια κλοπια βιβλίου δεν ξέρω πως θα το πάρουν, πάρε εσύ την ευθύνη να το δοκιμάσεις

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
μπορεις να κρατησεις σημειωσεις πανω στο κινδλε?
Φυσικά και μπορείς και να κάνεις highlight κομμάτια ώστε να μπορείς να τα βρεις μετά και αν θέλεις επιπλέον βλέπεις ποια κομμάτια έκαναν highlight οι υπόλοιποι που διάβασαν το ίδιο βιβλίο (ή εφημερίδα ή περιοδικό υποστηρίζονται και συνδρομές και τα τεύχη σου παραδίδονται αυτόματα μόλις βγουν)... Επίσης θυμάται που σταμάτησες και αν έχεις π.χ. δύο kindle και ανοίξεις το ίδιο βιβλίο στο δεύτερο στο ανοίγει εκεί που έμεινες.
Υπάρχει και app kindle για όλες τις συσκευές (tablet phone ακόμα και PC) και μπορείς να κάνεις Login σε όλα αυτά και να συγχρονίζεται το διάβασμά σου οι βιβλιοθήκες σου κλπ

Εκεί που είχα βρει να υστερεί ήταν στην απεικόνιση βιβλίων με πολλά ή μεγάλα σχεδιαγράμματα ή φυσικά με έγχρωμα αφού είναι ασπρόμαυρο.

Τέλος ένας λόγος που έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας είναι ότι όταν σου δείξει μια σελίδα, αυτή μένει κατά κάποιο τρόπο στην οθόνη σαν να την έχει τυπώσει και έτσι όσο μένεις εκεί δεν καταναλώνει ενέργεια, ενώ οι συμβατικές οθόνες κάνουν refresh συνεχώς αλλά τόσο γρήγορα που το μάτι δεν το αντιλαμβάνεται.
__________________
...και αν δεν γίνει αυτό...

Last edited by kk_SEF; 26-07-2016 at 18:23.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to kk_SEF For This Useful Post:
Old 27-07-2016   #5354
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 883
Liked: 3,981
Likes: 5,157
Default

Έχω Βόνταφον από όταν ήταν Πάναφον (να είσαι πάντα καλά Ιστορικέ Ηγέτη Σωκράτη Κόκκαλη) και τώρα θέλω να πάρω μεταγραφή Κοσμοτέ κρατώντας φυσικά το νουμεράκι μου.
Έχει κάνει κανείς την αντίστοιχη διαδικασία να πει δυο λόγια; Έχω ακούσει τα πάντα, από "είναι δυο λεπτά υπόθεση" ως φρικτές ιστορίες ταλαιπωρίας τύπου Κατερίνα Γιουλάκη στο Ρετιρέ.
__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.

Last edited by hellalogh; 27-07-2016 at 14:37.
hellalogh is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον hellalogh:
Old 27-07-2016   #5355
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,886
Liked: 34,062
Likes: 48,777
Default

Το πρώτο ισχύει.

http://www.numberportability.gr/fori...gr/?page_id=95

Παλιότερα χρέωναν 10ευρώ κάτι για να σου μεταφέρουν τον αριθμό. Μετά τους έβαλε στο μάτι η εεττ και τώρα δίνουν εκπτωση στο πάγιο


*λέγοντας τους έβαλε στο μάτι η εεττ εννοώ πως αν καθυστερήσουν πάνω από μια μέρα τη διακοπή και αλλαγή αριθμού, σαν το Σφαιρόπουλο έτσι και δεν πάρει 4άρι, θα έχουν πρόβλημα

Last edited by Άγιος Πέτρος; 27-07-2016 at 15:06.
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 27-07-2016   #5356
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,615
Liked: 14,256
Likes: 80,559
Default

Quote:
Originally Posted by hellalogh View Post
Έχω Βόνταφον από όταν ήταν Πάναφον (να είσαι πάντα καλά Ιστορικέ Ηγέτη Σωκράτη Κόκκαλη) και τώρα θέλω να πάρω μεταγραφή Κοσμοτέ κρατώντας φυσικά το νουμεράκι μου.
Έχει κάνει κανείς την αντίστοιχη διαδικασία να πει δυο λόγια; Έχω ακούσει τα πάντα, από "είναι δυο λεπτά υπόθεση" ως φρικτές ιστορίες ταλαιπωρίας τύπου Κατερίνα Γιουλάκη στο Ρετιρέ.
εκανα προσφατα απο Βονταφον σε Γουιντ, το ιδιο νουμερο.

2 με 3 μερες εκανε η Γουιντ, πληρωσα 10 ευρω, αλλα εγω ειμαι με καρτα.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Darkling:
Old 27-07-2016   #5357
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Quote:
Originally Posted by hellalogh View Post
Έχω Βόνταφον από όταν ήταν Πάναφον (να είσαι πάντα καλά Ιστορικέ Ηγέτη Σωκράτη Κόκκαλη) και τώρα θέλω να πάρω μεταγραφή Κοσμοτέ κρατώντας φυσικά το νουμεράκι μου.
Έχει κάνει κανείς την αντίστοιχη διαδικασία να πει δυο λόγια; Έχω ακούσει τα πάντα, από "είναι δυο λεπτά υπόθεση" ως φρικτές ιστορίες ταλαιπωρίας τύπου Κατερίνα Γιουλάκη στο Ρετιρέ.
εκανα προσφατα απο Βονταφον σε Γουιντ, το ιδιο νουμερο.

2 με 3 μερες εκανε η Γουιντ, πληρωσα 10 ευρω, αλλα εγω ειμαι με καρτα.
ακουω γουιντ και βγαζω φλυκταινες, οι μεγαλυτεροι απατεωνες κλεφταραιοι και ψευτες στον πλανητη...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to dora7 For This Useful Post:
Old 27-07-2016   #5358
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,615
Liked: 14,256
Likes: 80,559
Default

Δεν μπορω να πω οτι εκανα σωστα που αλλαξα. Οκ δεν επαθα και κατι αλλα νομιζα οτι η βονταφον στο σπιτι μου εχει πεσμενο σημα, ενω διαφοροι που περναγαν με γουιντ ειχαν καλυτερο.

τελικα εφταιγε το παλιο κινητο μου.

γελαστε μαζι μου.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 27-07-2016   #5359
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

εμενα μου φαγανε καινουρια συσκευη, τα 180 ευρω της διαφορας που πληρωσα απο την επιδοτηση και μετα μου ζητουσαν πισω και τα 100 της επιδοτησης για τη συσκευη που μου ειχαν φαει...μετα σου λεει γιατι βαζεις βομβες σε καταστηματα που αυτα ειναι καλο να μη γινονται....

και πληρωσα και 250 απο πανω στο γερμανο για να παρω αλλη συσκευη....
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης

Last edited by dora7; 27-07-2016 at 19:58.
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #5360
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

Σωστός kk_sef!! Επίσης έκανα δοκιμή και με κλόπια βιβλίου. Μια χαρά το διαβάζεις!
Όσο για την οθόνη αυτά που γράφεις ισχύουν όλα. Είναι τόσο καλή όσο την περιγράφεις.
Το προτίνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους ψάχνουν τάμπλετ για ανάγνωση!!
iliasp87 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to iliasp87 For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 17:32.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.