RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-03-2010   #51
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Και είναι και σχετικά χαμηλού budget Θα τη δω με την πρώτη ευκαιρία γιατί είναι και αγαπημένο μου θέμα. Είχα δει και την Κοιλάδα του Ιλα καλή αλλά μου έπεσε πολύ βαριά...
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2010   #52
panas12
6ος Παίκτης
 
panas12's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 492
Liked: 271
Likes: 186
Default

City Of God
Ghost Dog
Pulp Fiction,
Fight Club,
Sin City, ,
A Clockwork Orange,
City of Men,
Children Of Men,
Blindness,
Wave,
Dirty Pretty Things,
Balibo Movie,
Rocknrolla,
Revolver
waltz with bashir
*Αυτες ειναι μερικές απο αυτες που μου έχουν μεινει περισσοτέρο τα τελευταία χρόνια.Oχι απαραίτητα εκείνες που θεωρώ καλύτερες..Με εξαίρεση το City Of God το οποιο ειίναι μακράν η αγαπημενη μου ταινία και τη θεωρώ αριστούργημα.
__________________
~καν'το όπως ο Durant~
panas12 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2010   #53
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Dude ..το τσίμπησες το αγαλματίδιο..?
Ωραίος ο Jeff..!

υ.γ Είναι οριστικά και με βούλευμα ...Αμερικάνοι οι Αμερικάνοι. Δίνουν 3 κουτσο-όσκαρ στο Avatar και παν και χρυσώνουν την πρώην γυναίκα του Κάμερον, για ταινία σχετική με το Ιράκ... Δεν έχω δει τη ταινία της Bigelow, μπορεί να είναι αριστούργημα, αλλά το Avatar θεωρώ πως έπρεπε να τα σαρώσει για τους λόγους που έκανε τον κινηματογράφο νέα και πάλι επικοινωνιακή γλώσσα. Άσε που είναι ταινιάρα, έτσι κι αλλιώς... Τεσπά.
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...



Last edited by Dipolico; 09-03-2010 at 18:09.
Dipolico is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dipolico For This Useful Post:
Old 09-03-2010   #54
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Κι εγώ περίμενα να σαρώσει αλλά στις κατηγορίες εφε, μακιγιάζ κλπ. Μου άρεσε πολύ αλλά σαν ερμηνείες δε νομίζω ότι είχε κάτι ιδιαίτερο για να έπαιρνε κανένα ατομικό Α-Β ρόλου. Όσο όμορφο ήταν αλλο τόσο προβλεπόμενο και disney-like νομίζω.
Το δε 3D του ήταν σαν κάτι συμπληρωματικό αφού το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας ήταν στην πραγματικότητα 2D. Με εντυπωσίασε πολύ πάντως και άνετα το ξανάβλεπα απλά δε νομίζω ότι κέρδισε τόσο από το 3D όσο θα περίμενα.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2010   #55
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Παιδιά στα "τέτοια" του του Avatar που πήρε μόνο 3 Όσκαρ 2ης διαλογής... Δείτε αυτό το πινακάκι και θα καταλάβετε πού βρίσκεται αυτή η ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου (http://www.imdb.com/boxoffice/alltim...ion=world-wide). Προσωπικά θα πάω αύριο να το δώ, για να έχω και άποψη...

Υ.Γ. panas12, το City Of God τι στυλ είναι; Επίσης σε τι γλώσσα είναι; Θυμάμαι την πολύ μεγάλη βαθμολογία του στο imdb, και θα ήθελα να τη δώ, απλά ρωτάω για λίγες παραπάνω πληροφορίες...
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 10-03-2010   #56
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
Κι εγώ περίμενα να σαρώσει αλλά στις κατηγορίες εφε, μακιγιάζ κλπ. Μου άρεσε πολύ αλλά σαν ερμηνείες δε νομίζω ότι είχε κάτι ιδιαίτερο για να έπαιρνε κανένα ατομικό Α-Β ρόλου. Όσο όμορφο ήταν αλλο τόσο προβλεπόμενο και disney-like νομίζω.
Το δε 3D του ήταν σαν κάτι συμπληρωματικό αφού το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας ήταν στην πραγματικότητα 2D. Με εντυπωσίασε πολύ πάντως και άνετα το ξανάβλεπα απλά δε νομίζω ότι κέρδισε τόσο από το 3D όσο θα περίμενα.
Ναι, δε λέω ότι έπρεπε να σαρώσει τα όσκαρ στους ηθοποιούς, αλλά να χάνει της σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας.. Ήμαρτον ..στα φαφούτικα.

Συμφωνώ επίσης ότι ήταν προβλεπόμενο, αλλά δεν έχανε εν τέλει καθόλου σε αποτελεσματικότητα και κινηματογραφική μεγαλοσύνη. Προσωπικά προτιμώ μεμονωμένους δημιουργούς και δεν παρακολουθώ πολύ Hollywood, αλλά ταινίες σαν το Avatar μόνο αυτοί μπορούν να γυρίσουν..

Και το γεγόνος ότι τελικά έφαγε μπούλο στα Oscar, το ανεβάζει ακόμη περισσότερο στη συνειδησή μου. Το σενάριο του είναι μια πανανθρώπινη οικολογική και αντιπολεμική κραυγή, πατώντας όπως είναι λογικό και Αμερικάνικο σ' έναν μεγάλο έρωτα. Χρησιμοποιούνται ακόμη και λέξεις αυτούσιες που μας πλασάραν τα τότε γεράκια του Λευκού Οίκου για τις εισβολές τους σε Ιράκ και Αφγανιστάν και ίσως αυτό ενόχλησε πολλούς..

Όπως λέει και ο Dude, η ιστορία πήρε θέση...
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...


Dipolico is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2010   #57
Wolf7
Εφηβικό
 
Wolf7's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Όπου Λιμάνι & Πατρίς
Posts: 74
Liked: 69
Likes: 49
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Παιδιά στα "τέτοια" του του Avatar που πήρε μόνο 3 Όσκαρ 2ης διαλογής... Δείτε αυτό το πινακάκι και θα καταλάβετε πού βρίσκεται αυτή η ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου (http://www.imdb.com/boxoffice/alltim...ion=world-wide). Προσωπικά θα πάω αύριο να το δώ, για να έχω και άποψη...

Υ.Γ. panas12, το City Of God τι στυλ είναι; Επίσης σε τι γλώσσα είναι; Θυμάμαι την πολύ μεγάλη βαθμολογία του στο imdb, και θα ήθελα να τη δώ, απλά ρωτάω για λίγες παραπάνω πληροφορίες...
Το Cidade de Deus (Η πόλη του Θεού) είναι μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Βραζιλιάνικη ταινία...
Φαβέλες, συμμορίες από πιτσιρίκια και δεν συμμαζεύεται...
Σας τη συνιστώ ανεπιφύλακτα... ΠΡΕΠΕΙ να τη δείτε!!
__________________
BΑΛΤΕ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΠΟΥΤΑΝΑ...
Wolf7 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Wolf7 For This Useful Post:
Old 10-03-2010   #58
panas12
6ος Παίκτης
 
panas12's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 492
Liked: 271
Likes: 186
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post

Υ.Γ. panas12, το City Of God τι στυλ είναι; Επίσης σε τι γλώσσα είναι; Θυμάμαι την πολύ μεγάλη βαθμολογία του στο imdb, και θα ήθελα να τη δώ, απλά ρωτάω για λίγες παραπάνω πληροφορίες...
Bραζιλιανικη..περιγράφει τον πόλεμο των συμμοριων στις φαβέλες και το κοινωνικο-πολιτικό τους αντικτυπο.Το αξιοσημειωτο κατα τη γνωμη μου είναι η φωτογραφια της .Yπαρχει και η ''συνέχεια'' city of men(Cidade dos hommes) αλλα δεν είναι το ίδιο καλή κατα τη γνώμη μου.Αξιζει και αυτή βέβαια να τη δείς..
__________________
~καν'το όπως ο Durant~
panas12 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2010   #59
panas12
6ος Παίκτης
 
panas12's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 492
Liked: 271
Likes: 186
Default

Συνιστώ επίσης το ΜΕΡΕΣ ΘΥΜΟΥ (FLAMΜΕΝ & CITRONΕΝ),κυριως για τους λάτρεις το ιστοριων σχετικα με την αντισταση του 2ου παγκοσμιου.Και μονο η φυσιογνωμια των προταγωνιστων αρκει για να σου μεινει στο μυαλό η ταινία για πολύ καιρό..Μεγάλες μορφές και οι δυο00
..Η ταινια είναι δανεζικη..!!
__________________
~καν'το όπως ο Durant~
panas12 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον panas12:
Old 10-03-2010   #60
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,018
Liked: 117,197
Likes: 72,180
Default

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου
για τις ποιοτικές ταινίες
"Τζούλια Αλεξανδράτου. Το απαγορευμένο dvd"

με δώρο τη σαμπάνια

Υ.Γ. Μην ψάχνετε άδικα για το όνομα του επιβήτορα που εμφανίζεται στο dvd με την Τζουλάρα μας και δεν φαινεται το πρόσωπό του....


Και το όνομα αυτού.......
Μίλος Τεόντοσιτς!!!!!!!
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον DirtySniper:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 07:16.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.