RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-08-2019   #3161
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,044
Liked: 15,140
Likes: 17,446
Default

μπαν
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 30-08-2019   #3162
king kill bill
Πεντάδα
 
king kill bill's Avatar
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1,108
Liked: 1,092
Likes: 5,289
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Θα το πω κι εδώ γιατί αλλού δεν εκτιμήθηκε

Το αντίθετο του Ποκαχόντας είναι Μπλακ τζακ γιαμαχας;
king kill bill is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to king kill bill For This Useful Post:
Old 30-08-2019   #3163
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,741
Likes: 23,965
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
μπαν
ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ Π-Ο-Ν-Α-Τ-Ε ΚΥΡΙΟΙ:

Quote:
Το «Κάποτε στο Χόλιγουντ» είναι τρόπον τινά το «Ρόμα» του Ταραντίνο. Σαν τον Κουαρόν και ο Ταραντίνο επισκέπτεται τις παιδικές του αναμνήσεις από το Λος Άντζελες το οποίο γύρναγε με το οικογενειακό αυτοκίνητο όταν ήταν έξι – επτά χρονών και αναβιώνει την εξωτερική εικόνα μιας πόλης και μαζί όλη την ποπ κουλτούρα της εποχής. Κι ενώ, σε αντίθεση με το «Ρόμα», η ταινία δεν είναι αυτοβιογραφική, από την άλλη η αναπαραγωγή της ποπ κουλτούρας της εποχής όταν είσαι ο Ταραντίνο είναι σε ένα βαθμό και αυτοβιογραφία. Κι όπως στο «Ρόμα» η οικιακή βοηθός θεωρείται από τον Κουαρόν τελικά μέλος της οικογένειας, έτσι κι εδώ ο Ταραντίνο χτίζει μια στενή σχέση ανάμεσα στον σταρ που υποδύεται ο Λεονάρντο Ντι Κάπριο και τον προσωπικό του κασκαντέρ, βοηθό και φίλο που υποδύεται ο Μπραντ Πιτ. Μόνο που πολύ πιο συνειδητά από τον Κουαρόν, αναγνωρίζει ότι η σχέση των δύο ανδρών έχει μια πολύ συγκεκριμένη οικονομική βάση: Γίνε ο σοφέρ μου γιατί μου έχει αφαιρεθεί η άδεια οδήγησης, κάνε μου θελήματα, κάνε μου επισκευές στο σπίτι. Κι αν τα λεφτά δεν μου βγαίνουν πια, η στενή καθημερινή μας σχέση θα τελειώσει. Αναιρεί αυτό ότι συμπαθεί ο ένας τον άλλο και ότι έχουν γίνει στα χρόνια και καλοί φίλοι; Όχι, δεν το αναιρεί. Αλλά δεν είναι και σκέτη φιλία, υπάρχει και μια σχέση οικονομικής εξάρτησης.
Πηγη: https://www.elculture.gr/blog/articl...sto-xoligount/

Μπορει να μην καναμε και οι δυο τη συγκριση για τον ιδιο λογο, δεν παιζει ομως κανενα ρολο. Πως σας πετσοκοψα ετσι ρε;

Υγ: Ο Ταραντινο δεν ειναι για ολους.
Υγ1: Ο Κουαρον (στο ρομα τουλαχιστον) ειναι για ελαχιστους.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.

Last edited by rednorth7; 30-08-2019 at 15:11.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον rednorth7:
Old 30-08-2019   #3164
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,044
Liked: 15,140
Likes: 17,446
Default

Αν ο Ταραντινο δεν είναι για όλους, τότε ποιος είναι; Τοπ-3 στους πιο mainstream σύγχρονους σκηνοθέτες που κανουν original σενάρια άνετα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 30-08-2019   #3165
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,741
Likes: 23,965
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Αν ο Ταραντινο δεν είναι για όλους, τότε ποιος είναι; Τοπ-3 στους πιο mainstream σύγχρονους σκηνοθέτες που κανουν original σενάρια άνετα.
Διαφωνώ. Ο Ταραντίνο έκανε όνομα με το παλπ φικσιον και το κιλ Μπιλ. Δε βλέπονται ευχάριστα όλες οι ταινίες του από όλους και σίγουρα δεν είναι οι παραγωγές του αυτό που λέμε mainstream.

Πουλάει το όνομα αυτή τη στιγμή περισσότερο από τις ίδιες τις ταινίες του. Γνώμη μου και πάλι. Ούτε κανένας ειδικός είμαι, ούτε σινεφίλ. Απλά ρε παίδες, αν δεν είχε τα ονόματα που είχε μέσα στο καστ ή δεν ήξερες ότι το σκηνοθέτησε ο Ταραντίνο, την ταινία θα την ξεχνούσα μια μέρα αργότερα ή το πιο πιθανό να μην πήγαινα να τη δω καν.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2019   #3166
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,819
Liked: 78,922
Likes: 59,573
Default

Εμένα, που επίσης δεν είμαι σινεφίλ τρελός ή ειδικός, οι ταινίες του Ταραντίνο μου φαίνονται όλες ίδιες στα πολύ βασικά τους χαρακτηριστικά. Σε σημείο που μου είναι αδιάφορες πλέον.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is online now   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Old 31-08-2019   #3167
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,044
Liked: 15,140
Likes: 17,446
Default

Πρεπει να εχουμε διαφορετικο ορισμο για το mainstream.
Την ταινια δεν την εχω δει ακομα btw, αυριο θα παω. Ουτε εγω ειμαι καποιος τρελος φαν του Ταραντινο, πριν 10 χρονια ισως.

Τον Ταραντινο τον ξερουν ολοι και εχει το ονομα που εχει, επειδη ολοι πανω-κατω γουσταρουν τις ταινιες του. Καλογραμενες, αστειες, σοκαριστικες, φουλ στο αιμα και τη δραση, τι δεν ειναι mainstream απο αυτο; Μονο σου το ειπες, φερνει κοσμο απλα επειδη ειναι το ονομα του πανω, αυτο απο μονο του τον κανει mainstream.

Εχει τεραστιο brand, μην τρελαθουμε.

Δεν ειναι πως διχαζει ατομα σαν αλλους σκηνοθετες με ονομα, οπως ο Villeneuve πχ.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 31-08-2019   #3168
king kill bill
Πεντάδα
 
king kill bill's Avatar
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1,108
Liked: 1,092
Likes: 5,289
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Εμένα, που επίσης δεν είμαι σινεφίλ τρελός ή ειδικός, οι ταινίες του Ταραντίνο μου φαίνονται όλες ίδιες στα πολύ βασικά τους χαρακτηριστικά. Σε σημείο που μου είναι αδιάφορες πλέον.
Αυτό έχει μία εξήγηση πάντως. Όλες διαδραματίζονται στο ίδιο "σύμπαν" και συνδέονται μεταξύ τους.
Το "Κάποτε..." μου άρεσε πάντως. Διασκεδαστική ταινία, οι ποπ αναφορές είχαν νόημα σε σχέση με το στόρυ, όχι η καλύτερη του, ούτε η χειρότερη του (βλέπε Ντζάγκο).
king kill bill is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to king kill bill For This Useful Post:
Old 31-08-2019   #3169
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,931
Liked: 36,741
Likes: 23,965
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Πρεπει να εχουμε διαφορετικο ορισμο για το mainstream.
Την ταινια δεν την εχω δει ακομα btw, αυριο θα παω. Ουτε εγω ειμαι καποιος τρελος φαν του Ταραντινο, πριν 10 χρονια ισως.

Τον Ταραντινο τον ξερουν ολοι και εχει το ονομα που εχει, επειδη ολοι πανω-κατω γουσταρουν τις ταινιες του. Καλογραμενες, αστειες, σοκαριστικες, φουλ στο αιμα και τη δραση, τι δεν ειναι mainstream απο αυτο; Μονο σου το ειπες, φερνει κοσμο απλα επειδη ειναι το ονομα του πανω, αυτο απο μονο του τον κανει mainstream.

Εχει τεραστιο brand, μην τρελαθουμε.

Δεν ειναι πως διχαζει ατομα σαν αλλους σκηνοθετες με ονομα, οπως ο Villeneuve πχ.
Mainstream ειναι το brand Ταραντινο. Mainstream ταινιες ειναι αυτες που περιγραφουν ενα "στιβαρο" στορι με αρχη, μεση και τελος στο οποιο τελος ερχεται συνηθως η δικαιωση του καλου ή κατι τετοιο τελοσπαντων. Παραδειγματα πολλα, πχ οι ταινιες σουπερ ηρωων.

Οι (πιο πολλες) ταινιες του Ταραντινο δεν ειναι mainstream. Anyway, σε καμια περιπτωση δεν ειμαι φαν του κυριου και εχω φτασει να απορω με τις επιτυχιες του αλλα και με το ποσο καλο καστ μπορει και προσελκυει σε αυτες.
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2019   #3170
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Με αφορμή την κριτική που παρέθεσε ο φίλος rednorth να το βγάλω από μέσα μου. Ο τύπος ο oldboy είναι απλώς ο πιο βλακας άνθρωπος που έχει γράψει ποτέ κριτική κινηματογράφου.

Βασικά είναι ο Κωνσταντίνος Μπογδάνος των κριτικών κινηματογράφου.

Δεν καταλαβαίνει τίποτα από οποιαδήποτε ταινία βλέπει και μετά πάει να γράψει έχοντας μοναδικό σκοπό να χρησιμοποιήσει βαρύγδουπες λέξεις, τις οποίες επίσης δεν καταλαβαίνει, με το αποτέλεσμα να είναι ότι γράφει από σαχλαμάρες έως απίθανες ασυναρτησίες.

Και τώρα που τα είπα και ξαλάφρωσα προχωράμε.

- Γοητευτικό το Χόλιγουντ αλλά πολύ άνισο τελικά. Βρήκα περιττή την τόσο μεγάλη διάρκεια, κάτι που έσπαγε και τη συνοχή της ταινίας, η κινηματογραφιση είναι απίθανη - ως χρονογράφημα της εποχής είναι καταπληκτικό - αλλά τελικά ανάθεμα κι αν κατάλαβε κι ο ίδιος τι ήθελε να πει κλείνοντας.

- @redglove

Όλες οι ταινίες του σου φαίνονται ίδιες γιατί... απλώς είναι ίδιες.

Έχω γράψει και εδώ πώς το Ντζανγκο και οι Μπασταρδοι είναι ακριβώς η ίδια ταινία, τοποθετημένη απλώς σε δύο διαφορετικά πλαίσια και με διαφορετικούς ηθοποιούς. Γενικά η δομή των σεναρίων του είναι παραπλήσια, έχουν παρόμοια κλιμάκωση και καταλήγουν στην ακριβώς ίδια ιδέα: ξεκαθαρισμα/εκδίκηση/κάθαρση.

- Στο περί mainstream ή μη

Ποιντ και σε smurf και σε North. Ο Ταραντίνο έχει αποκτήσει από τα πρώτα του βήματα ένα άπειρο κοινό, το οποίο τον ακολουθεί και διασκεδάζει με τις ελαφριού περιεχομένου ταινίες του, οπότε εδώ ταυτίζεται με τον ορισμό του mainstream.

Από την άλλη ωστόσο, έχει εισάγει εξαρχής ένα δικό του απόλυτα προσωπικό και αρκετά αντισυμβατικο στιλ το οποίο τον διαχωρισε από τους υπόλοιπους, κάτι που αντιβαίνει του όρου mainstream.

- Η τελική ετυμηγορία

Γουστάρουμε Ταραντίνο γιατί πρώτα από όλα και κύρια κάνει την καβλάντα και δεν το έκρυψε ποτέ. Βλέπουμε τις κατά βάση άνευ ουσιαστικου περιεχομένου ταινίες του γιατί είναι απλώς feelgood και με αυτό το κριτήριο τις αξιολογούμε, αν το πέτυχε ή βαρεθήκαμε.

Στο Χόλιγουντ μου έδωσε την εντύπωση σαν να πήγαινε να κάνει κάτι κάπως διαφορετικό, να αλλάξει λίγο τον τόνο. Στο τέλος ωστόσο μου διέλυσε κάθε αμφιβολία και με έβαλε να σκεφτώ πώς τόλμησα έστω και να διανοηθώ κάτι τέτοιο.

Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 01:50.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.