RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-07-2017   #61
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,573
Liked: 14,170
Likes: 80,127
Default

α μπα? τι ξερεις εσυ απ αυτα δηλαδη?
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 20-07-2017   #62
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,464
Likes: 17,849
Default

Ξεκίνημα χειμερινού εξαμήνου στο Μαθηματικό Θεσσαλονίκης και ένα απο τα μαθήματα που αποφάσισα να κυνηγήσω για σημειώσεις με παρουσίες ηταν η Αλγεβρα Ι. Το αναλάμβανε ένας απο τους αγαπημένους καθηγητές (Παππιστας), που και καλό μάθημα έκανε, και καλές σημειώσεις έδινε και στο τέλος βατά θέματα έβαζε. Το δε μάθημα Αλγεβρα Ι ότι πιο θεωρητικό υπάρχει στα μαθηματικά, και φυσικά απο τα πιο δύσκολα, γιατι έμπλεκε μέσα σύνολα, όριζε τις πράξεις όπως γουσταρε ενώ ήθελε καλή γνώση 2 μαθημάτων εφαρμοσμένης Αλγεβρας του πρώτου εξαμήνου γιατι διαφορετικά χανόσουν, ακόμα και μαθηματικός να είσαι θα σου φαινόντουσαν ότι σου έκαναν μάθημα εξωγήινοι.

Πάω λοιπόν στην αίθουσα Δ11, βρίσκω κάποια παιδιά του έτους μου για να κάνουμε παρέα (οι ορίτζιναλ φίλοι μου με έχουν κλάσει γιατί βολεύτηκαν που θα πάω εγώ για σημειώσεις και δεν ξυπνούσαν 8 το πρωί για παρακουλούθηση) και με το που μπαίνουμε βλέπουμε ασυνήθιστα πολύ κόσμο. Σχεδόν όλο το αμφιθέατρο έχει γεμίσει. Το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι είναι γεμάτη η δεξιά πλευρά του αμφιθέατρου ... ακόμα πιο αφύσικο αφού απο την πλευρά αυτή ο πίνακας γυάλιζε και δεν έβλεπες καλά το τι γράφει ο καθηγητής. Επίσης στην δεξιά πλευρά όλες οι φάτσες ήταν ... καινούργιες. Δεν τους είχαμε ξαναδεί. Κανουμε κονέ και μαθαίνουμε ότι είναι του γεωλογικού και ότι έχουν και αυτοί μάθημα στην ίδια αίθουσα (μεταλλεύματα και ορυκτά). Τες πα μπαίνουν οι καθηγητές, καταλαβαίνουν ότι έκανε λάθος η γραμματεία και φυσικά αλλάζουν αίθουσα οι γεωλογικάριοι και πάνε στο ερείπιο την Δ31 μιας και αυτοί δεν χρειάζονται 4 μαυροπίνακες σαν και εμάς.

Στο επόμενο μάθημα λοιπόν κλασικά γεμίζει μόνο η αριστερη πλευρά της αίθουσας και στην δεξια κάθονται ... 5 άτομα. Παλι αγνωστες φάτσες. Μπαίνει φουριόζος ο καθηγητης και αρχίζει με σωματα, υποσώματα, να ορίζει πράξεις σε απίθανα σύνολα (όπως το σύνολο της αλφαβήτου!) και να βρίσκει ουδέτερα στοιχεία και κάτι απίθανα πράγματα. Σε ενα 20λεπτο έχει γεμίσει 4 πίνακες και συνεχίζει απτόητος, εμείς δε με τα χίλια ζόρια προλαβαίνουμε να γράφουμε ότι γράφει στον πίνακα και κάποιες μικρές παρατηρήσεις απο αυτά που λέει ο καθηγητής. Αυτοί όμως που γράφουν σαν παλαβοί είναι οι 5 στα δεξιά μας, οι οποίοι δεν σηκώνουν τον στυλό τους απο το τετράδιο και εχουν γεμίσει τις διπλάσιες σελίδες απο εμάς. Τες πα 10 λεπτά πριν τελειώσει το μάθημα μπαίνει ενα παλικάρι στην αίθουσα και με το που μπαίνει κοιτάει σαν χάνος. Ο καθηγητής του λέει: "ορυκτά και μεταλλεύματα;". "Ναι" απαντάει το παλικάρι. "Δ31" του λέει ο καθηγητής. Την επόμενη στιγμή ακούμε ενα σουρσιμο απο τα δεξιά μας, 5 ατομα μαζεύουν τα πράγματα τους και ακολουθούν τον τύπο που μόλις μπήκε...Το μαθημα γαμηθηκε, γελάγαμε για το υπόλοιπη αλλά και την επόμενη ώρα. Και εμείς και ο καθηγήτης. Πως διάολο 5 άτομα για 40 λεπτά νόμιζαν ότι ορισμός αλγεβρικών συνόλων και οι διαιρέσεις στα σύνολα αυτά ότι είναι σχετικό με τον βωξίτη και τα μάρμαρα;... Απο εκείνη την μέρα ρίχναμε ατάκες για το γεωλογικό στο μάθημα και κλάναμε στο γέλιο.
__________________
wherever law ends, tyranny begins

Last edited by DCS7; 20-07-2017 at 15:36.
DCS7 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2017   #63
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,984
Likes: 48,753
Default

επικ
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 20-07-2017   #64
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,255
Liked: 51,753
Likes: 39,383
Default

Εντάξει γεωλογικό ήταν τα παιδιά, δεν ήταν και για πολλά πολλά
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 20-07-2017   #65
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,016
Liked: 117,180
Likes: 72,177
Default

Στα λελε μου στο φυσικο
δηλαδη στο σωτηριο ετος ν + απειρο
περπατουσα φουριοζος ατο ισογειο μπροστα απο τα εργαστηρια φυσικης 1.

Με την εξουσια δε τα παω καλα, ουτε να εξουσιαζω ουτε να με εξουσιαζουν ( εκτος αν ειναι ξανθια διμετρη και φοραει δερματινα).

Παρολα αυτα με την τρολια τα παω περιφημα.

Οποτε ετσι οπως περπατουσα φουριοζος εξω απο τα εργαστηρια Φυσικη 1 βλεπω τους ρουκι φοιτητες να περιμενουν μεσα στο αγχος τους το καθηγητη για να τους εξετασει στην Ασκηση.
Με μια αποφασιστικη κινηση μπαινω στο εργαστηριο και τους λεω.
Καλημερα παιδια. Τι εχουμε εδω; Ποιος εχει διαβασει; Ποιος δεν εχει διαβασει και θα τον κοψω;
Μαζευτηκαν τα κακομοιρα και χλωμιασαν.

Οποτε αρχιζα να τους εξεταζω για κανα τεταρτο, μεχρι να μπει ο κανονικος καθηγητης στο εργαστηριο.
Εφυγα βιαστικα και του ειπα
τα παιδια εχουν διαβασει μολις τα εξετασα δεν χρειαζονται κατι παραπανω
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η

Last edited by DirtySniper; 20-07-2017 at 17:36.
DirtySniper is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2017   #66
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,464
Likes: 17,849
Default

Στο μαθηματικό Θεσσαλονίκης χρειαζόσουν το πολύ 6 μήνες για να μάθεις για τα 3 βασικά πράγματα που ισχύουν, και που είναι τόσο στερεά δομημένα σαν θεωρήματα του Gauss, σαν αξιώματα γεωμετρίας.

1) Δεν θα βρείς γκόμενα στο κυλικείου του Μαθηματικού.

Στην σχολή κυριαρχούσαν κατα 90% οι άντρες, το υπόλοιπο 10% ή ήταν καλά γκομενάκια και (αφου ήταν στο μαθηματικό) έξυπνα οπότε σίγουρα πιασμένες η δεν θα βλεπόντουσαν. Έπρεπε να πάς προς κεντρική βιβλιοθήκη η να κάνεις τον ράμπο στην φιλοσοφική για να κάνεις παιχνίδι.

2) Μην προσπαθείς να περάσεις μάθημα διαβάζοντας το βιβλίο.

Τα βιβλία ήταν 500 σελίδων απο το οποίο το 95% των σελίδων ήταν άχρηστα, δεν θα σε βοηθούσαν καθόλου στο να περάσεις το μάθημα. Και ήταν αδύνατο να διαβάσεις τόση ύλη στην εξεταστική. Οπότε η βρές σημειώσεις η μην το δίνεις κάν, πηγαινε πάρε τα θέματα και δωσε στην επαναληπτική εξεταστική

3) Μην προσπαθήσεις να πας για αναβαθμολόγηση με τους Γεωμετράδες.

Αυτό και αν δεν γινόταν! Οι γεωμετράδες εκτός απο εγωιστές ηταν 10 φορές πιο έξυπνοι και 20 φορές πιο πονηροί απο τον μέσο φοιτητή του μαθηματικού. Δεν παίζεις μαζί τους, αναβαθμολόγηση ζήτα μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι έχουν κάνει λάθος, αν και ποτέ δεν έχουν κάνει λάθος σε διόρθωση. Για να περάσεις μάθημα τους έπρεπε να διαβάσεις τελος. Ουτε με αντιγραφή θα πέρναγες γιατί το καταλάβαιναν στην διόρθωση. Θυμάμαι μια φορά που είχα περάσει μάθημα με 7 και τον κολλητό μου τον έκοψαν με 3, όταν πήγε ο κολλητός μου για αναβαθμολόγηση όχι μόνο του είπαν απο ποιον ακριβώς αντέγραψε, αλλα του περιέγραψαν και την διαδικασία σαν να μας είχαν πάρει σε βιντεο. "εδω παίρνεις τα δυο απο τα τρία ερωτήματα του Γ θέματος απο τον κυριο συνάδελφο "χ", στην συνέχεια ο "Χ" λύνει τα 2 πρώτα ερωτήματα του Δ και στα περνάει και ολοκληρώνει το Γ θέμα οπού σου δίνει τις λύσεις. Φυσικά η προσπάθεια σας κυριε συνάδελφε να αλλάξετε το όνομα στις μεταβλητές ωστε να μην έχετε ακριβώς το ίδιο γραπτό δεν μας ξεγελάει, όπως δεν μας ξεγέλασε το ότι διαγράψατε το 2ο ερώτημα του Δ θέματος γιατί ο συνάδελφος "χ" απο τον οποίο αντιγράψατε μάλλον σας είπε ότι δεν ξερει αν είναι σωστό. Εμεις κ. συνάδελφε κοιτάμε και το πρόχειρο και τα διαγραμμένα. Τα λέμε τον Σεπτέμβριο κυριε συνάδελφε".

Αλλά με τους γεωμετράδες 2 ιστορίες μου έχουν μείνει. Η πρώτη ήταν όταν ενα παιδί απο την Πτολεμαϊδα (1 ετος μεγαλύτερος) πήγε στην Γεωμετρού (Κονιτσάκη) να την παρακαλέσει το 3 να του το κάνει 5 και να περάσει το μάθημα. Οταν του είπαμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση μας είπε ότι έχει σχέδιο και ότι έχει πιάσει ηδη σε 4 καθηγητές (μη γεωμετράδες όμως) Ξεκίνησε λοιπόν το τροπάρι "κυρία σας παρακαλώ, είμαι απο πτολεμαϊδα φαντάρος και έρχομαι μόνο για τις εξετάσεις. Μου μένουν 5 μαθήματα και πρέπει να τελειώσω γιατι οι γονείς μου έχουν οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορουν να μου κάνουν τα έξοδα για να έρχομαι εδώ για να δίνω μαθήματα". "Αχ παιδί μου σε καταλαβαίνω, είναι δύσκολα" του λέει η Κονιτσάκη. "Αλλα και εγώ γεννήθηκα ορφανή απο μάνα και πατέρα, δούλευα απο τα 15 μου σε σουπερμαρκετ για να τα βγάλουμε πέρα, πέρασα πανεπιστήμιο αλλά συνέχισα να δουλευω ταμίας μιας και δεν υπήρχαν λεφτά να σπουδάσω. Εκει γνώρισα τον αντρα μου, μας ενωναν πολλά αφου και αυτός έκανε το διδακτορικό του στο μαθηματικό. Ηταν και αυτός ορφανος απο μανα και πατέρα και δούλευε και αυτός στο ίδιο σουπερ μαρκετ. Μαζι καναμε το διδακτορικό και ηταν δύσκολα και πεινούσαμε κτλ κτλ" Ο πτολεμαϊδήτης βγήκε έξω σε βαριά κατάθλιψης και όταν τον ρωτήσαμε τι έπαθε μας έλεγε για το πόσο δύσκολη ήταν η ζωή της Κονιτσάκη. Ουτε συζήτηση το 3 για να γίνει 5, μας έλεγε ότι είναι ευχαριστημένος με το 3! Φυσικά κορόϊδευε ο ένας τον άλλον

Μια άλλη ιστορία είναι με ενα άλλο παιδί που κόπηκε με 4.9. Στο μαθηματικό δεν υπήρχαν δεκαδικά στην βαθμολογία. Οι βαθμοι ήταν ακέραιοι 4.0, 5.0, 6.0 κτλ. Για κάποιο λόγο όμως έβαζαν και το .0 περισσότερο γιατι έτσι ηταν η φόρμα του προγράμματος που εκτύπωνε. Ομως το παιδί αυτό όχι μόνο είχε για πρώτη φορά στην ιστορία του μαθηματικού δεκαδικό, αλλά κοπηκε με 4.9. Παει στον Στεφανίδη φουργιόζος να τον κράξει στο γραφείο, αλλά ο Στεφανίδης λείπει και είναι στην γενική συνέλευση. Μπουκάρει ο δικός μας στην γενική συνέλευση και λέει: "ΚΥΡΙΕ ΚΑΘΗΓΗΤΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΣ; ΜΕ ΚΌΨΑΤΕ ΜΕ 4.9; ΓΙΑ 0.1;" Και απαντά ο Στεφανίδης στους υπόλοιπους καθηγητές της συγκλήτου "Α να αυτός είναι ο βλάκας που σας έλεγα. Θυμάστε κ. Κονιτσάκη τι έγραφε. Πρώτη φορά είδα τόσο άθλιο γραπτό που ούτε για 0 δεν ήταν, τετοιες ασυναρτησίες και βλακείες έγραφε. Ηταν παντελώς αδιάβαστος, και έγραφε πράγματα στην τύχη ασχετα τελείως με το μάθημα αλλά εγω επίτηδες του έβαλα 4.9 για να δώ αν θα έρθει όντως να με ψάχνει και να με βρίζει γιατί τον έκοψα με 0.1" .... Γέλια απο την σύγκλητο και ο δικός μας απλά κλείνει την πορτα και φεύγει ταπεινά και σεβαστικά.
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 12 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post:
Old 20-07-2017   #67
Achilles
Πεντάδα
 
Achilles's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 7,844
Liked: 31,037
Likes: 31,512
Default

παντως απ'ολα τα μαθηματικα , τα τοπ σε ποιοτητα ειναι στο ηρακλειο (κορυφη) και μετα θεσσαλονικη - αθηνα (αν θες για μεταπτυχιακο η για εξω) . μετα σαμος - πατρα (σαμος καθαρα μαθηματικο , πατρα εχει δυνατο υπολογιστικο-πληροφορικη) και για τα γιαννενα ακουγονται τα χειροτερα (κατι υλες τεραστιες , καθηγητες σκυλοβαριουνται κλπ.)

Last edited by Achilles; 20-07-2017 at 17:59.
Achilles is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Achilles:
Old 20-07-2017   #68
Master of disaster
Πεντάδα
 
Master of disaster's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4,429
Liked: 8,608
Likes: 13,717
Default

Η τελευταια ιστορια με το 4.9 την εχω ακουσει απο φιλο για το Φυσικο Κρητης ή είναι ουρμπανιά αστικός μύθος ή έγινε μια καπου και μετα διαδωθηκε
__________________
Quote:
Originally Posted by lamar View Post
Θα ειχαμε φτασει τον βαζελο σε ευρωπαικα.
Αλλα εμεις καθομασταν και μιλαγαμε για μοναστηρια, πιο επιτυχημενες ομαδες επταοκταεννιαετιας ...
Master of disaster is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Master of disaster For This Useful Post:
Old 20-07-2017   #69
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,464
Likes: 17,849
Default

Το Μαθηματικό της θεσσαλονίκης ήταν πιο ψηλά μέχρι που ανέλαβε πρύτανης ο Βασιλείου. Μιλάμε ο χειρότερος καθηγητής σε νοοτροπία, ο πιο άσχετος (ο μονος που δεν είχε κάνει έρευνα) και το πιο κομματόσκυλο. Αυτός και οι γλυώδεις υποτακτικοι του έκαναν μεγάλη ζημιά στην σχολή. Στην Γεωμετρία πάντως μέχρι την εποχή μου το τμήμα ήταν τόπ. Και στην ανάλυση είμασταν καλοί. Στα υπόλοιπα βράστα

@Master παιζει τοτε να είναι όντως να ναι μύθος γιατι και εμένα μου το είπανε. Τα άλλα πάντως τα έχω ζήσει και βάζω το χέρι μου στην φωτιά.
__________________
wherever law ends, tyranny begins

Last edited by DCS7; 20-07-2017 at 17:54.
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post:
Old 20-07-2017   #70
rimagio
Πεντάδα
 
rimagio's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,197
Liked: 2,786
Likes: 2,095
Default

Μηπως χρειαζεται για συμμετοχη στο θρεντ να πρεπει να λυθει ασκηση βασικών γνώσεων
rimagio is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to rimagio For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:44.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.