RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-06-2018   #6751
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,187
Likes: 8,719
Default

Δεν μου λέτε ρε τσακάλια του φόρουμ. Δύο ερωτήσεις

1ον)εχει ασχοληθεί κανείς με ήχοσυστήματα; Θέλει να αλλάξει ένα φιλαράκι στο σαλόνι του όχι κάτι εξτριμ ένα τίμιο , έχει πολύ πράμα προφανώς στην αγορά αλλά αν δεν ξέρεις και ένα δύο πραγματάκια την πατάς σαν βλάκας.

2ον)έχω ένα παλιό λαπτοπ του 2009,2010 κάπου εκεί. Μέχρι πέρσι το χρησιμοποιουσα αραιά και που για καμιά ταινία στο μπαλκόνι λίγο σερφαρισμα τέτοια. Μετά το παράτησα κάνα 3-4μηνο κλειστό και όταν πήγα να το ανοίξω ενώ δουλεύει κανονικά σε κάποιες φάσεις αρχίζει να βουίζει, οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ και σβήνει λες και υπερθερμαινεται. Αυτό το έκανε και σε κατάσταση ας πούμε αναμονής και το καταχείμωνο δηλαδή δεν υπήρχε κανείς προφανής λόγος να δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες. Τέλος πάντων επειδή δεν μ ένοιαζε το χα παρατήσει αλλά τώρα θέλω να το δώσω κάπου αλλά το πράγμα πλέον έχει παραγίνει δεν μπορεί να δουλέψει μπορεί να κλείσει οπότε του ρθει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει; Όχι τίποτα άλλο να το πάω στον τεχνικό να το κοιτάξει απλά να πάρει ένα δεκάρικο μίνιμουμ για να χει κάψει τίποτα η μητρική και να μην συμφέρει να το φτιάξω αμαρτία είναι. Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει; Να μπω στην διαδικασία η να το βάψω μπλε και να το ρίξω στην θάλασσα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

Last edited by SuperSayian; 27-06-2018 at 17:17.
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2018   #6752
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,267
Liked: 51,874
Likes: 39,439
Default

Quote:
Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει;
ναι. Και καθάρισμα από σκόνες (κάτσε κάτω τράκη, δε λέμε για τέτοιες σκόνες)

Τώρα, αν αξίζει να κάνεις αυτήν τη δουλειά, είναι θέμα specs. Π.χ. Alienware εκείνης της εποχής, θα κρατάει καλά για αρκετές δουλειές και σήμερα
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 27-06-2018   #6753
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,010
Likes: 48,768
Default

Εγώ, λόγω δουλειάς, είχα πάρει αυτό

https://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

Αν μετά από ένα τετοιο καθάρισμα συνεχίζει να κάνει τζιριτζάουλες, τότε πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στη θάλασσα. Σε γενικές γραμμές, αν η πάστα έχει εφαρμοστεί σωστά δε θέλει άλλαγμα. Δηλαδή έχει ένα μ.ο ζωής 7 χρόνια (εμπειρικά, όχι ό,τι λένε τα χαρτιά)

Εδώ έρχεται το παράδοξο: αν κάνεις βαριά χρήση, μπορεί να χρειαστεί στην 7ετία να αλλάξεις, αλλά αν μιλαμε για βαριά χρήση ε πάνω από 5 χρόνια δε μπορεί να κρατήσει ένα σύστημα, θα χρειαστείς αλλαγή επεξεργαστή όχι πάστας

Αν κάνεις ελαφριά χρήση, σίγουρα πάνω από 5 χρόνια δε θα χρειαστείς καινούριο σύστημα αλλά και δε θα χρειαστεί να αλλάξεις πάστα
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 27-06-2018   #6754
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,010
Likes: 48,768
Default

Και μια δική μου ερώτηση: έχω 2 συνάδελφους που πάνε Κεφαλονιά για πρώτη φορά. Υπάρχει κανείς που να ξέρει το νησί και να έχει να προτείνει κάτι;
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 27-06-2018   #6755
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,267
Liked: 51,874
Likes: 39,439
Default

Αν έρχονται για ξέφρενη διασκέδαση ως το πρωί, να αλλάξουν εισιτήρια

Από εκεί και πέρα, για φαΐ: Αργοστόλι - Παλιά πλάκα (μαγειρευτά, να πάρουν κρεατόπιτα), Τρωιανάτα - Χερσόνας (βράδυ, κρεατικά), Λουρδάτα - Κλιμάτις, στο κάστρο για καφέ - μπράντς

Επισκέψεις: Μελισάνη, Δρογκαράτη, Κάστρο Αγ. Γεωργίου, Άσσος (έχει και εκεί κάστρο, αν και εγώ θα πρότεινα Άσσο για βραδάκι, είναι πανέμορφο χωριό) Φισκάρδο. Αν έχουν σχέση με ιταλία ίσως να θέλουν να περάσουν από το μνημείο για τη μεραρχία Aqui

Από μεριά Ληξουρίου (πλέον δε θέλει διαβατήριο, έχουμε συνάψει συμφωνία) θα πήγαινα Ξι για μπάνιο, Κηπούρια/ΙΜ Κηπουραίων, και παραλία Πετανών.

Αργοστόλι, γέφυρα δεβοσέτου, Λιθόστρωτο, παγωτό στο χέρι και βόλτα στον κήπο του Νάπιερ.

Στη Λακήθρα, έξω από το Αργοστόλι, υπάρχει ο βράχος του Βύρωνα (του λόρδου), με πολύ ωραία θέα.

Άλλες αξιόλογες παραλίες: Μακρύς γυαλός, παραλία Λουρδάτων, Σκάλα, Αντίσαμος (αν και γίνεται πανικός αν θυμάμαι καλά. επίσης στην αντίσαμο ήταν τα σκηνικά για το μαντολίνο του λοχαγού κορέλη)

Αν θέλουν κάτι πιο συγκεκριμένο πες να σκεφτούμε
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to dio For This Useful Post:
Old 27-06-2018   #6756
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,584
Liked: 14,191
Likes: 80,205
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post

2ον)έχω ένα παλιό λαπτοπ του 2009,2010 κάπου εκεί. Μέχρι πέρσι το χρησιμοποιουσα αραιά και που για καμιά ταινία στο μπαλκόνι λίγο σερφαρισμα τέτοια. Μετά το παράτησα κάνα 3-4μηνο κλειστό και όταν πήγα να το ανοίξω ενώ δουλεύει κανονικά σε κάποιες φάσεις αρχίζει να βουίζει, οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ και σβήνει λες και υπερθερμαινεται. Αυτό το έκανε και σε κατάσταση ας πούμε αναμονής και το καταχείμωνο δηλαδή δεν υπήρχε κανείς προφανής λόγος να δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες. Τέλος πάντων επειδή δεν μ ένοιαζε το χα παρατήσει αλλά τώρα θέλω να το δώσω κάπου αλλά το πράγμα πλέον έχει παραγίνει δεν μπορεί να δουλέψει μπορεί να κλείσει οπότε του ρθει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει; Όχι τίποτα άλλο να το πάω στον τεχνικό να το κοιτάξει απλά να πάρει ένα δεκάρικο μίνιμουμ για να χει κάψει τίποτα η μητρική και να μην συμφέρει να το φτιάξω αμαρτία είναι. Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει; Να μπω στην διαδικασία η να το βάψω μπλε και να το ρίξω στην θάλασσα;

σε οσα πισι μου ειχε τυχει αυτο, ξεκαθαρα ηταν θεμα σκονης
δηλαδη παιζει να μη χρειαζεσαι καν παστες.

ανοιξε και καθαρισε τις σκονες και λογικα θα εισαι οκ.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 27-06-2018   #6757
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,187
Likes: 8,719
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Εγώ, λόγω δουλειάς, είχα πάρει αυτό

https://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

Αν μετά από ένα τετοιο καθάρισμα συνεχίζει να κάνει τζιριτζάουλες, τότε πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στη θάλασσα. Σε γενικές γραμμές, αν η πάστα έχει εφαρμοστεί σωστά δε θέλει άλλαγμα. Δηλαδή έχει ένα μ.ο ζωής 7 χρόνια (εμπειρικά, όχι ό,τι λένε τα χαρτιά)

Εδώ έρχεται το παράδοξο: αν κάνεις βαριά χρήση, μπορεί να χρειαστεί στην 7ετία να αλλάξεις, αλλά αν μιλαμε για βαριά χρήση ε πάνω από 5 χρόνια δε μπορεί να κρατήσει ένα σύστημα, θα χρειαστείς αλλαγή επεξεργαστή όχι πάστας

Αν κάνεις ελαφριά χρήση, σίγουρα πάνω από 5 χρόνια δε θα χρειαστείς καινούριο σύστημα αλλά και δε θα χρειαστεί να αλλάξεις πάστα
Το σκεφτόμουν κάποια στιγμή να πάρω εναν φυσητήρα να μείνει γαι ολα τα pc αλλά το χω αμελήσει να σου πω την αλήθεια. Ε τώρα αυτό το λάπτοπ έτσι κι αλλιώς μίνιμουμ ειναι 8 χρονων θέλει πιστεύω ενα καλό καθάρισμα.

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post

2ον)έχω ένα παλιό λαπτοπ του 2009,2010 κάπου εκεί. Μέχρι πέρσι το χρησιμοποιουσα αραιά και που για καμιά ταινία στο μπαλκόνι λίγο σερφαρισμα τέτοια. Μετά το παράτησα κάνα 3-4μηνο κλειστό και όταν πήγα να το ανοίξω ενώ δουλεύει κανονικά σε κάποιες φάσεις αρχίζει να βουίζει, οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ και σβήνει λες και υπερθερμαινεται. Αυτό το έκανε και σε κατάσταση ας πούμε αναμονής και το καταχείμωνο δηλαδή δεν υπήρχε κανείς προφανής λόγος να δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες. Τέλος πάντων επειδή δεν μ ένοιαζε το χα παρατήσει αλλά τώρα θέλω να το δώσω κάπου αλλά το πράγμα πλέον έχει παραγίνει δεν μπορεί να δουλέψει μπορεί να κλείσει οπότε του ρθει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει; Όχι τίποτα άλλο να το πάω στον τεχνικό να το κοιτάξει απλά να πάρει ένα δεκάρικο μίνιμουμ για να χει κάψει τίποτα η μητρική και να μην συμφέρει να το φτιάξω αμαρτία είναι. Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει; Να μπω στην διαδικασία η να το βάψω μπλε και να το ρίξω στην θάλασσα;

σε οσα πισι μου ειχε τυχει αυτο, ξεκαθαρα ηταν θεμα σκονης
δηλαδη παιζει να μη χρειαζεσαι καν παστες.

ανοιξε και καθαρισε τις σκονες και λογικα θα εισαι οκ.
Ξέρεις τι,του έβγαλα το καπάκι πριν κάτι μήνες και περίμενα μετά απο τόσα χρόνια να να ναι τίγκα στην σκόνη όπως ένας πύργος αλλά παραδόξως ήταν σχετικά κομπλέ. Το καθάρισα πολύ επιφανειακά(δεν είχε και κάτι ιδιαίτερο όπως ειπα) αλλά δεν έκανε κάτι.

Εντάξει δεν ήταν allienware ούτε μηλαράκι ενα Sony Vaio είναι αλλά νταξει ήταν τίμιο στα χρόνια του το χα πάρει κάτι κάτω απο 1000,4 γιγα ραμ εχεi(DDR2 βέβαια) κ εναν i5 της τότε γενιάς για απλές δουλίτσες την παλεύει. Η μπαταρία του μόνο ειναι γτπ αλλά δεν περίμενα και πολλά 3500mAh είναι λιγότερα και απ το κινητό μου.
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2018   #6758
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,010
Likes: 48,768
Default

@dio much appreciated (δικά τους λόγια), το μπραντς τους σκλάβωσε

Φούρνο για καμιά τυρόπιτα (ή τίποτα τοπικό) έχεις; Επίσης παγωτά, πολλά παγωτά
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 27-06-2018   #6759
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,267
Liked: 51,874
Likes: 39,439
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
@dio much appreciated (δικά τους λόγια), το μπραντς τους σκλάβωσε

Φούρνο για καμιά τυρόπιτα (ή τίποτα τοπικό) έχεις; Επίσης παγωτά, πολλά παγωτά
Γενικά παίζει ρόλο που θα μένουν. Ρώτα τους που θα μείνουν, να δω τι ξέρω ή τι μπορούν να μου προτείνουν. Δεν έχει νόημα να αραδιάσω μαγαζιά στο Αργοστόλι, αν μένουν π.χ. στη Σκάλα
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2018   #6760
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,037
Liked: 117,345
Likes: 72,318
Default

εγω που πηρα αυτό
https://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

όταν καθάριζα τα άντερα του πισιου
από το πολύ φυσα φυσα
εσπασα τη καρτα γραφικων.
Πήρα άλλη

οποτε προσοχή με τα μεγάλα εργαλεία
πρεπει να ξέρεις να τα κουμαντάρεις
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον DirtySniper:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 18:04.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.