RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-04-2016   #3211
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
Πεντάδα
 
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: бескућник
Posts: 3,084
Liked: 14,908
Likes: 4,845
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post

ΥΓ. @MИЛОШЕ

Α θυμάμαι καλά, το είχαν παίξει Fates Warning με τον Kevin Moore? (Ή φαντασιώνομαι πράγματα, λόγω επιθυμίας? Ας διαφωτίσει κάποιος)
Πότε έγινε αυτό; Είχαν έρθει Ελλάδα με τον Kevin Moore οι Fates? Με τον Alder στα φωνητικά ή το είπε ο ίδιος ο Moore?
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2016   #3212
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,639
Liked: 14,299
Likes: 80,763
Default

το 2005 οι FW ηρθαν αθηνα και με τον Kevin Moore στα πληκτρα και ηχογραφησαν live DVD.

στο σετλιστ του dvd δεν αναγραφεται το Space Dye Vest, αλλα ισως το επαιξαν και εμεινε απ εξω γιατι φυσικα δεν ηταν δικο τους κομματι.
αν ηταν καποιος εκει θα ξερει.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3213
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
Πεντάδα
 
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: бескућник
Posts: 3,084
Liked: 14,908
Likes: 4,845
Default

Kαι επειδή αναφέρθηκε και το όνομα του Criss Oliva ας βάλω άλλο ένα από τα top ever αγαπημένα μου κομμάτια από live του '89.
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ is offline   Reply With Quote
The Following 9 Users Say Thank You to MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3214
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,639
Liked: 14,299
Likes: 80,763
Default

εαν πρεπει να γινει κατι για να κλεισει ο κυκλος της μεταλλικης μου "εφηβειας" (δεν θα κλεισει αλλα λεμε για εμφαση) ειναι να τους μαζεψει ολους ο Χοντρος (και τον Stevens δηλαδη) και να τους φερει στο Σπορτινγκ για ακομα μια φορα.
οχι ομως Transiberian και τετοια. Μονο αυτο που πρεπει.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3215
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,903
Liked: 34,118
Likes: 48,864
Default

Οκ, το θρεντ θέλει λίγο trash talk

Ε ναι. Πετρούτσι. Ξεκινάει με 3 ώρες προκαταρκτικό και συνεχίζει με τάντρα. Μέχρι να γαμήσει έχεις πεθάνει από τη βαρεμάρα. Ορίστε, μόλις περιέγραψα τους Dream Theater

Δηλαδή ο Βάι να κοντράρει τον καράτε κιντ παίζοντας Παγκανίνι πιο ενδιαφέρον ακούγεται. Οκ να πιάσουμε την κιθάρα μεμονωμένη, είναι σα να βλέπουμε το βραζιλιάνο να κάνει γκελάκια στο κέντρο του γηπέδου

χρειάζεται όμως και λίγο Βίνι Τζόουνς

Εγώ κυρίως βλέπω την κιθάρα σα σύνολο της μουσικής. Ακόμα και τα πιο περίπλοκα σόλο που χρειάζεσαι 7 δάχτυλα για να βγουν να παίξεις, αμα δεν ταιριάξει στο τραγούδι, κλάφτα χαραλάμπη

Κάπου εκεί μπαινει ο Χάμετ στις λίστες. Γιατί έβγαζε την πώρωση που διακόσια πτυχία πριν από αυτόν δεν κατάφεραν

Οπότε ναι, θα συμφωνήσω, όταν πας να κάνεις ένα τοπ 10 για κιθαρίστες έχεις μπροστά σου ένα μεγάλο δίλλημα: βιρτουόζους ή team players; Μανώλη Χιώτη ή Τζίμι Χέντριξ; Ατελείωτο headbanging ή σόλο τεχνική από άλλο πλανήτη;

Προσωπικά υποστηρίζω αυτούς που παίζουν ψηλά και στις δύο κατηγορίες. Ένα ποσοστό 60 - 40. Γιατί η κιθάρα είναι πρώτα τέχνη μετά τεχνική. Έτσι το βλέπω δηλαδή

Κι ένα βλάσφημο τοπ 10 (random σειρά γιατί αν ειναι τους κατατάξω κιόλας σωθήκαμε)

Jimmy Hendrix
Ήταν από τα πρώτα μου ακούσματα. Δημοτικό πήγαινα και άκουγα All along the watchtower, Johnny B. Goode και τόσα άλλα "κλεμμένα", που όμως τους έδινε μια άγρια ομορφιά

Jimmy Page
Νταξ, όταν "ταΐζεις" εδώ και χρόνια με τις ιδέες και τις δημιουργίες σου, δε μπορείς παρά να ανήκεις στο top 10. Οποιοδήποτε τοπ

@Achilles Last Stand


David Gilmour
Τι είναι αυτό που ακούμε ρε;
Slide guitar
Α!
Ορίστε λαμπρό παράδειγμα που η φλυαρία μπορεί να προκαλέσει ανατριχίλες.


Rory Gallagher
Τα 'παμε για τον Ιρλανδό, μην τα ξαναλέμε. Αυτοδίδακτο εννιάχρονο κατουράει από απόσταση πολλους μεγάλους κιθαρίστες

Ritchie Blackmore
Αδικεί πολύ τον εαυτό του ο πορνόγερος που μόλις είδε την Candice έγινε χίπης. Ή ήταν από πριν; Δε θυμάμαι, έκανε όμως το Times they are changin να ακούγεται νερόβραστο. Αν δεν ήταν τρελός θα ήταν ακόμα μεγαλύτερος. Μπορεί και όχι. ΑΑλλά διάολε όταν ακούς το Stargazer σου τρέχουν τα σάλια σα βρέφος 7 μήνων στη θέα του βυζιού

Slash
Προσωποποιημένη αλητεία. Σεβαστικός παρόλα αυτά. Σε ό,τι συνεντεύξεις του έχω διαβάσει, πάντα έχει να λέει για τις επιρροές του. Κρίμα που τα κανε πουτανα όλα ο Axl, η κινέζικη δημοκρατία θα χε υλοποιηθεί στην πραγματικότητα και ο Slash θα 'παιζε σόλο έξω από την εκκλησία

το sweet child 'o mine

ή το patience

ή ό,τι να 'ναι


Tony Iommi
Δε νομίζω να χρειάζεται να γράψω κάτι.

Mikael Akerfeldt
Πάμε στο πρώτο βλάσφημο. Όταν κυκλοφόρησαν οι Opeth, δημιούργησαν (ή ενίσχυσαν) ένα ρεύμα τόσο έντονο που ακόμα και σήμερα όλες οι wannabe καφρόμπαντες τους έχουν σα σημείο αναφοράς. Σουηδός, για άλλους δε λέει τίποτα για άλλους λέει πολλά

Adam Jones
Ένα ακόμα βλάσφημο. Άλλη μια μπάντα που δημιούργησε πιο πολύ απ' ότι εμπνεύστηκε. Και μπορεί ο εγκέφαλος να είναι ο Maynard, αλλά όταν βάζεις να ακούσεις εργαλείο παθαίνεις ένα κοκομπλόκο με την κιθάρα.

Angus Young
Νταξ. Δε νομίζω να πιάνει κανείς άλλος τόσο ψηλό ranking σε όλες τις κατηγορίες. Δηλαδή σου λένε "δώσε μου τον ορισμό του hard rock", τι κάνεις. Duck walk μέχρι το player και βάζεις AC/DC

Honorable mentions
Frusciante (πολύ στάσιμος ή είναι ιδέα μου; )
Mark Knopfler (έχω πιει ξύδια για γυναίκα ακούγοντας Dire Straits εγώ...)
Tom Morello (o μοναδικός που αναρωτιόμουν "να τον βάλω 11ο στη δεκάδα; κανείς δε θα το καταλάβει, αλλά μετά είπα "υπάρχει και ο Dude, θα με μαρτυρήσει)
Jeff Hanneman (μπαινοβγαίνει στο honorable mentions)
Garry Moore (Phil Lynott, άλλος ένας Ιρλανδός που πέθανε πολύ νωρίς, άφησε πίσω του μεγάλη κληρονομιά όμως)
Brian May (καθαρά λόγω γούστων δεν μπήκε στη δεκάδα)
Dimebag Darrell (δηλαδή τι ακούγαμε προ Panter και τι ακούγαμε μετά Pantera)
Chuck Berry & B.B. King (γιατί αλλιώς θα ήμουν ασέβαστος)
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3216
Master of disaster
Πεντάδα
 
Master of disaster's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4,467
Liked: 8,828
Likes: 13,876
Default

Δεν ξέρω αν το χω ξαναγράψει ποτέ αλλά συνήθως κάθε μέρα ξέρω τι θα ακούσω πάνω κάτω. Ξυπνάω θυμάμαι κομμάτια ή τι άκουγα χθες τα βάζω και μετά με οδηγούν playlist-related κλπ. Τις φορές όμως που θέλω να ακούσω κάτι αλλά δεν έχω προσδιορίσει το τι εφαρμόζω ένα δικό μου ρητό ''When in doubt Savatage''

1987 - Hall of the Mountain King
1989 - Gutter Ballet
1991 - Streets: A Rock Opera

Πάντα όποτε πιάνω μεταλοκουβέντα και νιώθω μία υποτίμηση για Savatage προκαλώ κάποιον να μου βρει μπάντες που έχουν καλύτερα άλμπουμ από τα παραπάνω.(δεν αναφέρω καν τα υπόλοιπα)

Και ναι Criss Oliva υποτιμημένος κάργα.
Master of disaster is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to Master of disaster For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3217
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
Πεντάδα
 
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: бескућник
Posts: 3,084
Liked: 14,908
Likes: 4,845
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
το 2005 οι FW ηρθαν αθηνα και με τον Kevin Moore στα πληκτρα και ηχογραφησαν live DVD.

στο σετλιστ του dvd δεν αναγραφεται το Space Dye Vest, αλλα ισως το επαιξαν και εμεινε απ εξω γιατι φυσικα δεν ηταν δικο τους κομματι.
αν ηταν καποιος εκει θα ξερει.
Ήμουν εξωτερικό εκείνη την περίοδο και ενώ έχω το dvd ομολογώ ότι δεν είχα ποτέ προσέξει ότι ήταν guest o Kevin Moore
Γιατί δε μπορώ να βρω ανταπόκριση από εκείνο το live πουθενά;


*Διαβάζω σε διάφορα σάιτς ότι προς το τέλος του '16 θα έχουμε μετά από 10 χρόνια άλμπουμ από τους Tool. Ποια η γνώμη σας για τη μπάντα; (ο lateralus να μην απαντήσει, καταλαβαίνουμε..).


Last edited by MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ; 05-04-2016 at 13:18.
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3218
Master of disaster
Πεντάδα
 
Master of disaster's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4,467
Liked: 8,828
Likes: 13,876
Default

Sorry για το double post.
#Άγιε Πέτρο αυτή η κουβέντα θα χε πολύ ενδιαφέρον να γίνει με καμια καφεδιά.

Αλλά δεν αντέχω να μην αναφέρω ότι σιχαίνομαι το πόσο Overrated είναι ο B.B. King.
Θα γίνω μηδενιστής τελείως αλλά για ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ .. μιλάμε για τύπο που παίζει τρεις νότες κάθεται άλλα τρία δεύτερα και τα περισσότερα licks είναι ανακυκλωμένες ιδέες over and over and over again.

Κι άλλοι έχουν παίξει blues αλλά για όνομα του Θέου πιο αργά πέφτεις σε κώμα.
Και μην ακούσω δε μπορείς να παίξεις blues πιο γρήγορα.
Είχα δει μια φορά ένα βιντεάκι Stevie Ray Vaughan ένα rare footage ένα σολίδι blues και είχα καυλώσει τη ζωή μου.

'Εχει όμως ωραίο tone και vibrato o B.B. για να είμαι όσο δίκαιος μπορώ.

Last edited by Master of disaster; 05-04-2016 at 13:09.
Master of disaster is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Master of disaster:
Old 05-04-2016   #3219
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 883
Liked: 3,983
Likes: 5,158
Default

Μιας και αναφέρεστε σε κιθαρίστες και με τον κίνδυνο να δεχθώ κουβάδες από μούτζες να πω ότι όταν με το καλό έρθω στα πράγματα, θα καταργήσω όλα τα κιθαριστικά σόλο και θα κρατήσω μόνο εκείνο στο Free Bird.

__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.
hellalogh is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to hellalogh For This Useful Post:
Old 05-04-2016   #3220
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,903
Liked: 34,118
Likes: 48,864
Default

Κατ’ αρχάς να ζητήσω ταπεινά συγγνώμη που ξέχασα τον C.Oliva. Δεν ξέρω τι μ'έπιασε δε θα επαναληφθεί

Για τη blues σκηνή δεν κατέχω τόσα πολλά, και όσα έχω ακούσει ανήκουν στην πιο σύγχρονη ιστορία των blues: John Campbell (όχι των Lamb of God, ο άλλος), Calvin russell, Joe Bonamassa που σίγουρα η κιθάρα τους στα αφτιά μου ακούγεται καλύτερη

Από την άλλη όμως, θα υπήρχαν όλοι αυτοί στη σημερινή τους μορφή αν δεν ήταν ο King;


Edit: @hellalogh δε θα επέτρεπες ούτε ένα Gov't Mule - Cortez The Killer;

Last edited by Άγιος Πέτρος; 05-04-2016 at 13:54.
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 04:59.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.