RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-12-2016   #2571
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,626
Liked: 14,271
Likes: 80,683
Default

η χαοτικη διαφορα (αντε ας πουμε οτι υπερεβαλα λιγο) ειναι οτι οσο απλοικο και στρεητφοργουωρντ ειναι το σεναριο του Ρογκ τουλαχιστον βγαζει ενα σχετικο νοημα, το VII εχει πιο πολλες σεναριακες λακουβες κι απο δρομο στην ελληνικη επαρχια.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016   #2572
Chrisk7
Πεντάδα
 
Chrisk7's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 10,386
Liked: 6,499
Likes: 30,007
Default

ναι επειδη ειναι μια και μονο συγκεκριμενη ιστορια, το αλλο εχει ψωμι ακομα
__________________
Seven deadly sins
Seven ways to win
Seven holy paths to hell
And your trip begins
Chrisk7 is online now   Reply With Quote
Old 29-12-2016   #2573
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,626
Liked: 14,271
Likes: 80,683
Default

ελπιζω να τα πανε καλυτερα στα 8-9.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016   #2574
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,894
Liked: 34,094
Likes: 48,802
Default

Όλο το ποστ είναι ένα σπόιλερ. Όσοι δεν έχουν δει Rogue one και The Force Awakens να το προσπεράσουν







Πάμε










Point system, πάμε

Αρχιδάτος κακός
Πόντος στο Rogue One. Kylo Ren όσο και να προσπάθησες, darkίλα του Vader δεν έβγαλες.

Σύνδεση με τα παλιά
Πόντος The Force Awakens. Που είναι οι Bothans που περιμένουμε καρτερικά να πεθάνουν από το 1983 κύριοι του Rogue One; Σόρυ αλλά δε μπορώ να εξαργυρώσω το χαρτί του Darth Vader κι εδώ. Είχαμε Han Solo, Wookie, Millennium falcon, Leia... Ήταν μια ταινία tribute

Διαφορετική οπτική
Πόντος Rogue One. Στο TFA βλέπουμε ξανά τις δυο πλευρές να συγκρούονται. Και βασικά αυτό γουστάρουμε. Πόντος στο The Fo...όχι όχι, πάμε πάλι. Όλες οι ταινίες είναι σύγκρουση light side με dark side. Εδώ είδαμε τι γίνεται όταν δεν υπάρχει light side. Είδαμε μόνο μαυρίλα με λίγες αποχρώσεις. Πρωτοτυπία

Μουσική
Μάλλον Rogue One

Ατμόσφαιρα
Πόντος The Force Awakens. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Κάθε χαρακτήρας μια προσωπικότητα (οκ βοήθησαν οι παλιοί που είχαν χτίσει την εικόνα τους αρκετές ταινίες πριν). Κάθε τοπίο, κάθε συναναστροφή των πρωταγωνιστών με τους ντόπιους, όλα είχαν μια αίσθηση ότι έγιναν προσεγμένα. Το Rogue One δε βασίστηκε τόσο πολύ σ'αυτά όσο στην καθεαυτή αποστολή. Οκ, stand alone ταινία θα μου πεις, αλλά όπως κέρδισε στην πρωτοτυπία έχασε στο star wars universe

Δράση
Εδώ είναι μάλλον ισόπαλο το σκορ. Από τη μία έχεις lightsaber μάχη, από την άλλη έχεις την τελευταία σκηνή. Χμ χμ.. δύσκολα

K-2SO vs BB-8
Πόντος The Force Awakens. Ξεκάθαρα BB-8

Δυνατότερη σκηνή
Πόντος The Force Awakens. Συγκρίνεις ξεκάθαρα το θάνατο του Han Solo με την τελευταία σκηνή του Vader.

Αμπαλοσύνη Stormtroopers (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Rogue One
Ρε φίλε σοβαρά τώρα; Έχει στρίψει ο άλλος και εσύ βαράς ακόμα στην ευθεία;

Βαζελοεμφανίσεις (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Kylo Ren - ντιντής
Cassian Αndor - τράκης

Πόντος στον Kylo Ren
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 29-12-2016   #2575
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,802
Liked: 228
Likes: 8,334
Default

ειδα χθες το Caro Diario του Μορετι
Πανεμορφη ταινια, με ενα μαγευτικο πενταλεπτο οπτικοακουστικο φορο τιμης στο Παζολινι

__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Karapaparas εχεις παίξει μπάσκετ εστω και σε αλάνα; Αν εχεις παίξει θα ξέρεις πως μετά την σημερινή έδρα, στην Ρωσία θα τους φανεί βόλτα στο πάρκο.
karapaparas is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to karapaparas For This Useful Post:
Old 29-12-2016   #2576
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,626
Liked: 14,271
Likes: 80,683
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Όλο το ποστ είναι ένα σπόιλερ. Όσοι δεν έχουν δει Rogue one και The Force Awakens να το προσπεράσουν







Πάμε










Point system, πάμε

Αρχιδάτος κακός
Πόντος στο Rogue One. Kylo Ren όσο και να προσπάθησες, darkίλα του Vader δεν έβγαλες.

Σύνδεση με τα παλιά
Πόντος The Force Awakens. Που είναι οι Bothans που περιμένουμε καρτερικά να πεθάνουν από το 1983 κύριοι του Rogue One; Σόρυ αλλά δε μπορώ να εξαργυρώσω το χαρτί του Darth Vader κι εδώ. Είχαμε Han Solo, Wookie, Millennium falcon, Leia... Ήταν μια ταινία tribute

Διαφορετική οπτική
Πόντος Rogue One. Στο TFA βλέπουμε ξανά τις δυο πλευρές να συγκρούονται. Και βασικά αυτό γουστάρουμε. Πόντος στο The Fo...όχι όχι, πάμε πάλι. Όλες οι ταινίες είναι σύγκρουση light side με dark side. Εδώ είδαμε τι γίνεται όταν δεν υπάρχει light side. Είδαμε μόνο μαυρίλα με λίγες αποχρώσεις. Πρωτοτυπία

Μουσική
Μάλλον Rogue One

Ατμόσφαιρα
Πόντος The Force Awakens. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Κάθε χαρακτήρας μια προσωπικότητα (οκ βοήθησαν οι παλιοί που είχαν χτίσει την εικόνα τους αρκετές ταινίες πριν). Κάθε τοπίο, κάθε συναναστροφή των πρωταγωνιστών με τους ντόπιους, όλα είχαν μια αίσθηση ότι έγιναν προσεγμένα. Το Rogue One δε βασίστηκε τόσο πολύ σ'αυτά όσο στην καθεαυτή αποστολή. Οκ, stand alone ταινία θα μου πεις, αλλά όπως κέρδισε στην πρωτοτυπία έχασε στο star wars universe

Δράση
Εδώ είναι μάλλον ισόπαλο το σκορ. Από τη μία έχεις lightsaber μάχη, από την άλλη έχεις την τελευταία σκηνή. Χμ χμ.. δύσκολα

K-2SO vs BB-8
Πόντος The Force Awakens. Ξεκάθαρα BB-8

Δυνατότερη σκηνή
Πόντος The Force Awakens. Συγκρίνεις ξεκάθαρα το θάνατο του Han Solo με την τελευταία σκηνή του Vader.

Αμπαλοσύνη Stormtroopers (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Rogue One
Ρε φίλε σοβαρά τώρα; Έχει στρίψει ο άλλος και εσύ βαράς ακόμα στην ευθεία;

Βαζελοεμφανίσεις (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Kylo Ren - ντιντής
Cassian Αndor - τράκης

Πόντος στον Kylo Ren


SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER
SPOILER

YOU HAVE BEEN WARNED
-----

Αρχιδάτος κακός
Πόντος στο Rogue One. Kylo Ren όσο και να προσπάθησες, darkίλα του Vader δεν έβγαλες.

---

Δεν τιθεται θεμα συζητησης φυσικα.

---

Σύνδεση με τα παλιά
Πόντος The Force Awakens. Που είναι οι Bothans που περιμένουμε καρτερικά να πεθάνουν από το 1983 κύριοι του Rogue One; Σόρυ αλλά δε μπορώ να εξαργυρώσω το χαρτί του Darth Vader κι εδώ. Είχαμε Han Solo, Wookie, Millennium falcon, Leia... Ήταν μια ταινία tribute


---

Επειδη το εψαξα λιγο στο ιντερνετ γιατι κι αλλοι λεγανε αυτο που λες, ολοι οι υπεργνωστες του lore, λενε οτι οι bothans που πεθαναν, πεθαναν για τα σχεδια του 2ου Death Star και οχι του 1ου, αρα ειναι λογικο να μην εμφανιζονται, αφαιρεστε τον ποντο σας παρακαλω.
οσον αφορα την ατμοσφαιρα, θεωρητικα εχεις δικιο. πρακτικα επειδη εγω το τεραστιο κολλημα με τα SW το επαθα παιζοντας το Tie Fighter του 1995 (το οποιο επειδη εχει βγει και σε εκδοση για Win 7, το εχω ακομα εγκατεστημενο και πεταω καμμια φορα), σε σχεση με το FA το Rogue 1, ειναι 18 κλασεις ανωτερο. το Force ειχε "λοιπον παιδια, ειναι τα X Wings και τα TIE Fighter, τελος". Το οποιο το βρηκα τραγελαφικο.
Στο Rogue ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εχει πισω Y-Wings τα οποια επειδη δεν γινανε τρεντ και μερτσανταηζ τα γραψανε στα παπαρια τους στο Force, ενω ειναι το κυριο βομβαρδιστικο των Rebels, εχει capital ships ξανα, οπως Calamari Cruiser, Corellian Corvettes, δειχνει μερικες Nebulon Frigates, δηλαδη τα μεγαλα σκαφη της Rebel Alliance, για πολυ λιγο διακρινονται και TIE-Bombers, γενικα ξαναειδαμε πραγμα. Μονο και μονο γι αυτο εγω (που ειπαμε ειμαι κολλημενος) θεωρω την ταινια πιο κοντα στην σωστη ατμοσφαιρα.

----

Διαφορετική οπτική
Πόντος Rogue One. Στο TFA βλέπουμε ξανά τις δυο πλευρές να συγκρούονται. Και βασικά αυτό γουστάρουμε. Πόντος στο The Fo...όχι όχι, πάμε πάλι. Όλες οι ταινίες είναι σύγκρουση light side με dark side. Εδώ είδαμε τι γίνεται όταν δεν υπάρχει light side. Είδαμε μόνο μαυρίλα με λίγες αποχρώσεις. Πρωτοτυπία


-----

Εδω μου αρεσε τρομακτικα η ρεαλιστικοτητα (οταν μιλαμε για SW ε.) των μαχων, εδειξε κανονικες σκηνες μαχης, θα ορκιζομουν οτι μερικοι rebel soldiers εχουν και κρανη που θυμισαν το Βιετναμ, χαχα. Τεσπα, ακομα και το προφανες outcome, χωρις να εχεις σποιλερ απο καποιον, οτι δηλαδη θα πεθανουν ολοι, ειναι τιμιο και σχετικα σωστο.

----

Μουσική
Μάλλον Rogue One


----

Δεν μου εμεινε, εκτος απ τις σκηνες του Imperial March βεβαια.

----

Ατμόσφαιρα
Πόντος The Force Awakens. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Κάθε χαρακτήρας μια προσωπικότητα (οκ βοήθησαν οι παλιοί που είχαν χτίσει την εικόνα τους αρκετές ταινίες πριν). Κάθε τοπίο, κάθε συναναστροφή των πρωταγωνιστών με τους ντόπιους, όλα είχαν μια αίσθηση ότι έγιναν προσεγμένα. Το Rogue One δε βασίστηκε τόσο πολύ σ'αυτά όσο στην καθεαυτή αποστολή. Οκ, stand alone ταινία θα μου πεις, αλλά όπως κέρδισε στην πρωτοτυπία έχασε στο star wars universe


----

Ισως εχεις δικιο και αν εχει ενα εμφανες κακο το Rogue 1, ειναι οτι η συγκλονιστικη πλειοψηφια των χαρακτηρων, δεν εχει σχεδον καθολου βαθος. Ειναι αστειο δε, οτι οπως το ειδα, ο χαρακτηρας με το πιο πολυ βαθος στην ταινια ηταν το cgi του Peter Cushing, χαχ, ο Tarkin με διαφορα εχει το μεγαλυτερο βαθος ως προς τα κινητρα του.
Παρ ολα αυτα το Rogue 1, ειναι πιο straightforward, και η ιστορια δεν μπλεκει με 158 ερωτηματα οπως μου δημιουργησε το FA.

----

Δράση
Εδώ είναι μάλλον ισόπαλο το σκορ. Από τη μία έχεις lightsaber μάχη, από την άλλη έχεις την τελευταία σκηνή. Χμ χμ.. δύσκολα


----

Διαφωνω αλλα ειναι θεμα γουστου. Οι αστρομαχιες στο τελος ειναι ισαξιες με τις καλυτερες που εχουν δειξει ποτε στην σειρα.
Για το τελευταιο τριλεπτο με Vader, δεν χρειαζεται να μιλησουμε, απλα τον ειχα βγαλει εξω και τον επαιζα.

----

Δυνατότερη σκηνή
Πόντος The Force Awakens. Συγκρίνεις ξεκάθαρα το θάνατο του Han Solo με την τελευταία σκηνή του Vader.


---

Αντε ας σου δωκω ποντο, τι να κανω. χαχα.
Αλλα το τριλεπτο του Vader το ψαχνω ηδη στα youtubes και δεν υπαρχει ακομα γαμω το σπιτακι.

----

K-2SO vs BB-8
Πόντος The Force Awakens. Ξεκάθαρα BB-8


----

χαχα, δε ξερω, δε το σκεφτηκα.
Αν ειναι να συγκρινω γενικως, καλυτερος ολων ειναι ο Alan Rickman ως Μαρβιν, στο Hitchhiker's guide to the galaxy.
(απεφυγα την συγκριση, τεχνηεντως)

---

Αμπαλοσύνη Stormtroopers (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Rogue One
Ρε φίλε σοβαρά τώρα; Έχει στρίψει ο άλλος και εσύ βαράς ακόμα στην ευθεία;


---

Εισαι αδικος και δε σου δινω ποντο.
Φαγαμε (ξεχασα να σου πω, εγω ειμαι με Αυτοκρατορια ε.) περισσοτερους rebels απ οτι σ ολες τις αλλες 4 ταινιες μαζι (επισοντς 4,5,6,7).

----

Βαζελοεμφανίσεις (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Kylo Ren - ντιντής
Cassian Αndor - τράκης

Πόντος στον Kylo Ren

----

Κλαιω.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 29-12-2016   #2577
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,894
Liked: 34,094
Likes: 48,802
Default

Επειδη το εψαξα λιγο στο ιντερνετ γιατι κι αλλοι λεγανε αυτο που λες, ολοι οι υπεργνωστες του lore, λενε οτι οι bothans που πεθαναν, πεθαναν για τα σχεδια του 2ου Death Star και οχι του 1ου, αρα ειναι λογικο να μην εμφανιζονται, αφαιρεστε τον ποντο σας παρακαλω.

Δε νομίζω πως ισχύει, θέλει ψάξιμο. Δικαίωμα

Εισαι αδικος και δε σου δινω ποντο.
Φαγαμε (ξεχασα να σου πω, εγω ειμαι με Αυτοκρατορια ε.) περισσοτερους rebels απ οτι σ ολες τις αλλες 4 ταινιες μαζι (επισοντς 4,5,6,7).


Μιλάμε πως χάνουμε (Αυτοκρατορικός προφανώς) από τους γιωτάδες. Ήθελα να ξερα όταν περνούν περιοδεύων τι κριτήρια χρησιμοποιούν... της ελλαδος τα παιδιά να έστελνες καλύτερη δουλειά θα έκαναν. Πρέπει να βρω τη σκηνή που βαράει στο γάμο του Καραγκιόζη ένας προσπαθώντας να πετύχει τον Andor


Κατά τα άλλα, όταν λέω ατμόσφαιρα εννοώ σκηνοθεσία, εφέ, φωτογραφία... όλα αυτά τα τεχνικά που δε μπορώ να εξηγήσω ακριβώς γιατί δεν είμαι του κλάδου. Η μουσική επίσης ήταν πιο εμφατική νομίζω στο Rogue One, ίσως μεγαλύτερη σε διάρκεια.

Στο σύνολο κερδίζει το TFA επειδή είναι το 7ο επεισόδιο. Ξέρεις ότι προηγήθηκαν πολλά και ότι ακολουθούν κι άλλα. Ίσως, λέω ίσως, αν τις δεις μεμονομένα τις ταινίες, το Rogue One κερδίζει επειδή είναι πιο ολοκληρωμένη. Αλλά όταν λες 7ο επεισόδιο, καταλαβαίνεις ότι μιλάς για ένα κομμάτι από τα πολλά.
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 29-12-2016   #2578
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Ό

Βαζελοεμφανίσεις (εδώ μετράει αρνητικά ο πόντος)
Kylo Ren - ντιντής
Cassian Αndor - τράκης

Πόντος στον Kylo Ren
ξεχασες τις δυο βολες....

α και Kylo Ren ΓΑΜΙΕΣΑΙ δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναπει προσφατα...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης

Last edited by dora7; 29-12-2016 at 19:01.
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 29-12-2016   #2579
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,626
Liked: 14,271
Likes: 80,683
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Επειδη το εψαξα λιγο στο ιντερνετ γιατι κι αλλοι λεγανε αυτο που λες, ολοι οι υπεργνωστες του lore, λενε οτι οι bothans που πεθαναν, πεθαναν για τα σχεδια του 2ου Death Star και οχι του 1ου, αρα ειναι λογικο να μην εμφανιζονται, αφαιρεστε τον ποντο σας παρακαλω.

Δε νομίζω πως ισχύει, θέλει ψάξιμο. Δικαίωμα
The Bothans were famously credited with acquiring intelligence about the location of and Emperor Palpatine's presence aboard the second Death Star during the Battle of Endor, enabling the Rebel Alliance to destroy the battlestation. However, many of them died to bring the Alliance this information.

απ το wiki του SW.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2016   #2580
lamousis
Πεντάδα
 
lamousis's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 777
Liked: 1,484
Likes: 1,666
Default

Βλέποντας το Rogue 1 πάντως είναι η πρώτη φορά που είδα τέτοιου είδους ταινία (πόσο μάλλον Star Wars) κ βγαίνοντας είχα ένα χαμόγελο λες κ μου κατσε η Σκλεναρίκοβα!!
lamousis is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον lamousis:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:02.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.