RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-09-2016   #12411
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,311
Liked: 51,036
Likes: 123,268
Default

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
γκαρντ θελανε
Αυτοι που εχει ειναι λιγοι ποσοτικα και ποιοτικα.
Αν παθει κανα μικροτραυματισμο ο ακαλαθος θα τονεπιουνε.
Εξαλλο μπροστινος κατεβαινει μεχρι 2
Στον ασσο δεν τον εχουμε δει ακομα.

Ρεαλ και βαζελος θα γελασει και το παρδαλον κατσικι.
Καλα προφανως. Δεν το συζηταω καν το θεμα γκαρντ. Μεγαλη τρυπα. Ειχε πει ο μποχου οτι τον Οκτωβρη θα το ξαναδουν το θεμα. Αλλα και τι να βρεις τοτε.

Εφοσον δοθηκαν χρηματα αυτο το καλοκαιρι παντως, ηταν λιγο χαζο να μην δωσουν ενα καλο ποσο και για γκαρντ. Ο Νικολς (σαν στυλ παικτη, οχι οτι ειναι κακος) δε νομιζω οτι τους ηταν και τοσο απαραιτητος μπροστα στο γκαρντ.

Last edited by Eleni7; 03-09-2016 at 02:13.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Eleni7:
Old 03-09-2016   #12412
christos
Πεντάδα
 
christos's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,190
Liked: 1,787
Likes: 2,519
Default

Περισσότερο για αντι-Ματσιουλις πρεπει να τον πηρανε. Για 3αρι δλδ, να μαρκαρει το 4αρι μας στην αμυνα οταν βγαινει ο γκιστ στον βασιλη και στην επιθεση τριποντα και κανα ποσταρισμα απεναντι στον λοτζεσκι. Δεν ειναι ακυρη μεταγραφη παντως.
__________________
Αυτή είναι η ευκαιρία μας και το κύπελλο θα το σηκώσουμε σήμερα _Bill
christos is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2016   #12413
freduccino
Πεντάδα
 
freduccino's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Αθηνα
Posts: 7,004
Liked: 9,430
Likes: 20,348
Default

Καλα πάντως ο Πριντεζης προπερσυ στο παιχνίδι του Σεφ (στο μόνο παιχνίδι που ο Νικολς έπαιξε αρκετά αυτά τα 2χρονια εναντίον μας) του έκανε δίδυμα έτσι όπως τον μαρκαρε.
freduccino is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to freduccino For This Useful Post:
Old 03-09-2016   #12414
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,311
Liked: 51,036
Likes: 123,268
Default

Δεν μπορει να παιξει αμυνα εκει ο Νικολς. Αλλες δουλειες κανει.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2016   #12415
BabisKyr
Πεντάδα
 
BabisKyr's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Αθήνα
Posts: 9,486
Liked: 9,708
Likes: 37,262
Default

Νίκολς θυμίζει Ντάρντεν στο παιχνίδι του. Κατά τ'άλλα μια αχρείαστη μεταγραφή για τον βάζελο που πονάει τρομερά στα γκαρντ.
BabisKyr is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον BabisKyr:
Old 03-09-2016   #12416
pl@yer
Πεντάδα
 
pl@yer's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Salonica
Posts: 4,932
Liked: 5,895
Likes: 15,759
Default

Δεν τη λες κι αχρειαστη αλλά σίγουρα όχι κι αναγκαία.. Η έλλειψη κοντου κάνει μπαμ, εκτός αν ο μποχωρίδης βελτιωθεί τόσο πολύ πια(ζόρικο).
Στα χαμηλά θέλουν παίχτη, όσο δεν παίρνουν καλό για μας αν και αργά ή γρήγορα θα το κάνουν.

Last edited by pl@yer; 03-09-2016 at 18:37.
pl@yer is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον pl@yer:
Old 03-09-2016   #12417
RedStorm
Πεντάδα
 
RedStorm's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 1,662
Liked: 5,857
Likes: 3,144
Default

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
Ρεαλ και βαζελος θα γελασει και το παρδαλον κατσικι.
Σίγουρα δάσκαλε; Γιατί είμαστε που είμαστε μέτριοι στο ποδόσφαιρο αν χάσουμε και στο μπάσκετ με βλέπω να παθαίνω παράκρουση.
RedStorm is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον RedStorm:
Old 03-09-2016   #12418
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,803
Liked: 228
Likes: 8,337
Default

Quote:
Θέλουμε να σας πάμε λίγους μήνες πίσω, όταν αναλάβατε πέρυσι την τεχνική ηγεσία. Αναφέρατε πως ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε ξεφύγει από το dna του. Τι πιστεύετε ότι έφταιξε και η ομάδα έφυγε από αυτό το dna;

«Νομίζω πως αυτό δεν ήταν σωστό. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την προσπάθεια με την έλευση των πρεσβυτέρων επενδύοντας σε καλούς προπονητές με αποκορύφωμα τον "Ζοτς". Ο Παναθηναϊκός είχε ως τρόπο σκέψης ότι ήταν πάνω απ' όλα ομάδα. Πάνω απ' όλους και απ' όλα είναι η ομάδα. Αυτό λέμε εμείς: πάνω απ' όλους και απ' όλα είναι η ομάδα. Νομίζω ότι τα τελευταία δύο χρόνια για διαφορετικούς λόγους είχε φύγει λίγο από τη λογική αυτή. Πήγαινε αυτό που λέμε γρήγορα, χωρίς να σκεφτόμαστε και έχασε αυτή τη λογική.

Τώρα είμαστε σε έναν καλό δρόμο. Το μήνυμα ξεκίνησε από τη Θεσσαλονίκη προς όλους. Η διοίκηση το γνωρίζει αυτό και νομίζω πως το θέλει περισσότερο και από εμάς, θέλει να γυρίσουμε στο dna μας. Το dna μας είναι "πάνω απ' όλους η ομάδα". Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ μεγάλο όνομα. Και δεν μπορεί κανένας αθλητής να μπει πάνω από τον Παναθηναϊκό. Από τον Παναθηναϊκό έχουν περάσει πάρα πολύ μεγάλοι αθλητές. Έχουμε μεγάλη ιστορία, έχουμε τον περισσότερο κόσμο στον χώρο του μπάσκετ. Πρόκειται για μια ομάδα με πολύ μεγάλο brand name. Οπότε, πάνω απ' όλους πρέπει να είναι η ομάδα».

- Αναφερθήκατε στην προηγούμενη διετία, που στον πάγκο της ομάδας ήταν ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς. Θεωρείτε πως από εκείνους ξεκίνησε αυτή η πορεία; Εκείνοι είχαν τις τύχες της ομάδας. Από εκείνους... ξέφυγε κάπως από τη φιλοσοφία του ο Παναθηναϊκός Superfoods;

«Κοιτάξτε, εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι δεν έχει σημασία το παρελθόν, το τι έγινε. Το τι κάνουμε έχει σημασία. Όλοι περπατάμε με την εμπειρία μας. Και ο σύλλογος λόγω των γεγονότων της κοινωνίας κινείται σε άλλα επίπεδα πια. Ο Παναθηναϊκός είναι ένα κομμάτι της κοινωνίας. Οπότε και ο Παναθηναϊκός έχει εμπειρία πια, πρέπει να κινηθεί με άλλους τρόπους. Στους καινούργιους τρόπους χρειάζεται εμπειρία. Επειδή ο Παναθηναϊκός απαρτίζεται από εξύπνους ανθρώπους, συνήθως ακόμα και αν κάνει ένα λάθος, αμέσως το διορθώνει».

«Πιο ώριμος ο Παππάς, καταλαβαίνει τι θέλουμε»

- Πέρυσι μία από τις πρώτες σας κινήσεις ήταν η ενεργοποίηση εκ νέου του Νίκου Παππά, ο οποίος για κάποιους μήνες είχε μείνει εκτός. Με τον συγκεκριμένο παίκτη είχατε κάποιες διαφωνίες, μάλιστα ο ίδιος είχε δηλώσει χαρακτηριστικά πως «δεν ταιριάζουν τα χνώτα μου με τέτοιους ανθρώπους όπως ο κ. Πεδουλάκης»...

(Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς μας διέκοψε, λέγοντας): «Δεν είχε πει αυτό, λέτε την μισή αλήθεια. Είχε πει "καλός προπονητής, αλλά δεν ταιριάζουν τα χνώτα μου μαζί του". Η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το ψέμα. Αλλάζει τελείως το νόημα. Να διορθωθεί αυτό, γιατί είναι πολύ σημαντικό. Το ότι αποδέχεται τον τρόπο δουλειάς είναι σημαντικό. Επίσης, δεν ενεργοποιήθηκε μόνο ο Νίκος, αλλά και ο Χαραλαμπόπουλος, που επανήλθε.

Ο προπονητής είναι σαν τον πατέρα. Πρέπει να είναι εκεί, για να βοηθήσει τα παιδιά, να δώσει μια δεύτερη ευκαιρία. Να τους πει τα λάθη τους. Όλοι κάνουμε λάθη, ειδικά ότι είμαστε πιο νέοι. Άλλος πίνει, άλλος μπλέκει αλλού. Πάντα ο πατέρας πρέπει να είναι εκεί με τις γνώσεις και με την εμπειρία του να τους βοηθήσει. Εγώ αυτό έκανα απλά. Είχα ένα παιδί με ταλέντο, ειδικά στον τρόπο που πάει το μπάσκετ, νομίζω πως είναι από τους Έλληνες που "έχει" το ένας με έναν. Είναι στο χέρι του. Νομίζω πως και ο Νίκος το έχει καταλάβει. Είναι στο χέρι του, δουλεύει καλά από πέρυσι και το κάνει και φέτος. Είναι πιο ώριμος, καταλαβαίνει τι θέλουμε και προσπαθεί να κάνει πράγματα και να βελτιώσει το παιχνίδι του. Νομίζω ότι έχει γίνει πιο έμπειρος και πιο ώριμος. Δεν είχε τόσο τη γνώση για να σταθεί σε αυτό το επίπεδο. Όλη αυτή η πίεση του να παίξει, να κάνει... Ξαφνικά, βλέπει την πραγματικότητα. Περπάτησε και εκείνος με την εμπειρία του.

Το ίδιο ισχύει και για τον Χαραλαμπόπουλο. Ο Χαραλαμπόπουλος είναι ένα παιδί νέο, που το βάλαμε γιατί έχει γρήγορη επιλογή. Τον χρειαζόμασταν λόγω του Καλάθη. Πέρυσι, για παράδειγμα, οι περισσότεροι έλεγαν ότι ο Καλάθης είναι το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού και παίρνει πάρα πολλά χρήματα. Ο Καλάθης, όμως, είναι μια ανάλογη περίπτωση με τον Παπαλουκά, που έπαιζε στον Ολυμπιακό. Όταν οι παίκτες γύρω του ταίριαζαν με τον Καλάθη, ο Καλάθης δεν ήταν καλός απλά στους τελικούς, ήταν συγκινητικός. Ήταν πρώτος ριμπάουντερ, δημιουργός, σκόρερ, ήταν εκεί το παιδί. Άρα, εξαρτάται και από τους συμπαίκτες, για αυτό κάνουμε ειδική αναφορά στην ομάδα. Όσο καλός παίκτης και να είσαι, αν η ομάδα δεν είναι δομημένη γύρω από τον leader, τον δημιουργό, δεν θα φανεί. Όλοι έβλεπαν λάθος. Οι προπονητές, οι άνθρωποι με εμπειρία, οι παράγοντες, όσοι έχουν παίξει μπάσκετ, το βλέπουν αλλιώς».

- Άρα αυτά τα πράγματα ήταν που εξηγήσατε στον Παππά και στον Χαραλαμπόπουλο πέρυσι;

«Η περσινή ομάδα του Παναθηναϊκού είχε ανάγκη από γρήγορες αποφάσεις. Ο Φώτσης και ο Χαραλαμπόπουλος βοήθησαν, ταίριαζαν με τον Καλάθη. Έχουμε αρκετούς παίκτες, καλούς παίκτες, δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε κανέναν. Κάποιος θα παίξει, κάποιος δεν θα παίξει, έχουμε πάρα πολλά παιχνίδια. Εσείς δεν μπορείτε να το καταλάβετε. Ο κόσμος δεν μπορεί να το καταλάβει. Θυμάμαι σε ένα παιχνίδι στον Άρη, που έπαιζαν πάρα πολύ κλειστά και κάλεσα τον Νίκο και του λέω "θα παίξει αυτός, γιατί έχει καλύτερο σουτ, οι αντίπαλοι παίζουν κλειστά". Στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό λέω "τώρα θα παίξεις εσύ Νίκο, γιατί παίζουν αλλαγές και θέλω έναν παίκτη να παίζει τους ψηλούς". Έχει, δηλαδή, να κάνει και με την τακτική του άλλου, δεν είναι τόσο απλό. Το μπάσκετ είναι πάρα πολύ δύσκολο άθλημα. Τα παιδιά το καταλαβαίνουν».

«Αυτός είναι ο Παναθηναϊκός, δεν κλαίει»

- Θα αλλάζατε κάτι όσον αφορά τους περσινούς τελικούς; Επειδή γίνεται πολλή κουβέντα, για παράδειγμα, στην αντιμετώπιση του Σπανούλη στις τελευταίες φάσεις.

«Όχι, όχι, δεν θα άλλαζα τίποτα. Νομίζω ότι ο Παναθηναϊκός ήταν υπέρμετρα έτοιμος. Δεν μένω στο τελευταίο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός εάν είχε έναν ψηλό, τρίτο, να μπορεί να βγει στην άμυνα στον Σπανούλη και να παίζει και στο low post τα γκαρντ, θα είχε κερδίσει τα παιχνίδια αρκετά εύκολα. Εγώ το βλέπω τακτικά. Ούτε διαιτησία, ούτε βήματα, ούτε τίποτα. Εμείς βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε. Αυτός είναι ο Παναθηναϊκός, δεν κλαίει, κοιτάει να δει τι λάθη έχει κάνει. Τι λάθη έχει κάνει αυτός. Και προσπαθεί να τα φτιάξει. Αυτό θα μας βοηθήσει στο μέλλον. Ό,τι έγινε, έγινε».

- Παραλάβατε μια ομάδα που δεν ήταν δική σας, αλλά είπατε πως είστε «πιστός στρατιώτης της ομάδας». Με αυτή τη λογική δεχθήκατε την πρόταση;

«Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ μεγάλο όνομα. Είμαι δεμένος με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού. Το πιο σημαντικό που μου έχει δώσει ο Παναθηναϊκός είναι έναν άλλον τρόπο σκέψης. Είμαι από κάποιες λαϊκές συνοικίες. Έχω πάρα άλλα πράγματα από εκεί και άλλα από τον Παναθηναϊκό. Ο Παναθηναϊκός μου έδωσε έναν άλλον τρόπο σκέψης, που με βοήθησε στη ζωή μου. Αυτό τους το χρωστώ. Υπάρχουν πράγματα στη ζωή που είναι σημαντικότερα από τη δουλειά και τα χρήματα. Πρώτα είναι η οικογένεια και μετά το πώς μεγαλώνεις. Ο Παναθηναϊκός με βοήθησε, όπως και το Περιστέρι. Πήρα άλλα στοιχεία από τη γειτονία μου και άλλα από τον Παναθηναϊκό. Έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που ακούει τα πάντα, τα φιλτράρει και παίρνει αυτά που νομίζει πως είναι καλύτερα».

- Χρησιμοποιήσατε το ρήμα «χρωστάω». Μήπως υπήρχε συναίσθημα ανολοκλήρωτης δουλειάς από το 2014 και νιώσατε πως «χρωστούσατε» και κάτι για εκείνη την περίοδο;

«Όχι. Σας είπα και προηγουμένως, ο Παναθηναϊκός περπάτησε με την εμπειρία του. Πέρασε από διαφορετικά επίπεδα, άλλαξε τελείως τη δομή, όπως και φέτος. Κάνουμε μια νέα προσπάθεια. Είναι η πρώτη χρονιά χωρίς τον φυσικό ηγέτη της ομάδας, εντός των τεσσάρων γραμμών. Το '12 έφυγε ο άνθρωπος ο οποίος έστηνε την ομάδα, που ήταν δεμένος με εκείνη έξω από τις τέσσερις γραμμές. Ο Παναθηναϊκός τότε περπατούσε με την εμπειρία του και δεν μπόρεσε να καταλάβει τι γίνεται.

Έτσι κι αλλιώς, υπάρχουν δύο κατηγορίες προπονητών: αυτοί που έχουν απολυθεί και αυτοί που πρόκειται να απολυθούν. Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό. Κάνω τόσο χρόνια αυτή τη δουλειά».

- Το καλοκαίρι πως φτάσατε στην συμφωνία για να παραμείνετε; Ποια σημεία συζητήσατε; Στην προηγούμενη θητεία σας είχε μπει μπροστά η «ελληνοποίηση». Τώρα ποια ήταν η βάση ενόψει της νέας σεζόν;

«Η βάση ήταν να έχουμε μια αρκετά καλή ομάδα, όπως έχουμε. Βεβαίως, αυτή η ομάδα να έχει Έλληνες, αλλά να είναι και καλή ομάδα. Το πρώτο που μας ενδιαφέρει είναι η ικανότητα, έπεται η εντοπιότητα. Αν ένας είναι καλύτερος, θα παίξει ο καλύτερος. Ο Έλληνας είναι πολύ σκληρός, γι' αυτό έχει πετύχει στο εξωτερικό. Όταν του χαρίζεσαι, συνήθως αποτυγχάνει. Όταν τον βάζεις σε έναν σκληρό πλαίσιο, συνήθως πετυχαίνει.

Αυτή η μεγάλη γενιά που βγάλαμε, με Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Τσαρτσαρή, Φώτση και τα άλλα παιδιά, ήταν γιατί μπήκαν στο παρκέ και ανταγωνίστηκαν τους καλύτερους ξένους. Όποτε ο ελληνισμός μπήκε στην εσωστρέφεια, καταστράφηκε. Όποτε άνοιξε τα σύνορά του και μπήκε σε άλλους πολιτισμούς και τους "κατέκτησε", μεγαλούργησε. Άρα εμείς λέμε ότι μεταξύ ίσων παικτών θα παίξει ο Έλληνας, αλλά πρώτα μας ενδιαφέρει η ικανότητα. Δεν θα πέσει ο Παναθηναϊκός για να πάρει. Δεν είναι όχημα. Ο Παναθηναϊκός θα μείνει ψηλά, πρέπει εσύ να ανέβεις να τον πιάσεις. Βεβαίως, γνωρίζοντας πως κάποιος είναι νέος, ξέρουμε πως θέλει χρόνο, στο πρώτο σουτ. Τα ξέρουμε όλα αυτά. Έχουμε υπάρξει αθλητές. Ο Παναθηναϊκός είναι έτοιμος να το κάνει αυτό. Το κάναμε πέρυσι απότομα και βία, αν θέλετε, με τον Χαραλαμπόπουλο ή τον Παπαγιάννη που έφυγε και πήγε στο ΝΒΑ. Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι θέλει. Αλλά και τα παιδιά είχαν δουλέψει, για να είναι έτοιμοι. Αυτό είναι πολύ σημαντικό».
την εχει ψωνισει τελειως αυτος, που να μην ειχε μπουκωθει κιολας το καλοκαιρι θα νομιζε οτι ειναι ο Ποποβιτς
__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Karapaparas εχεις παίξει μπάσκετ εστω και σε αλάνα; Αν εχεις παίξει θα ξέρεις πως μετά την σημερινή έδρα, στην Ρωσία θα τους φανεί βόλτα στο πάρκο.

Last edited by karapaparas; 03-09-2016 at 18:50.
karapaparas is offline   Reply With Quote
The Following 9 Users Say Thank You to karapaparas For This Useful Post:
Old 03-09-2016   #12419
lamousis
Πεντάδα
 
lamousis's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 777
Liked: 1,484
Likes: 1,666
Default

αλήθεια λέγονται παναθηναϊκός superfoods ή είναι τρολλάρισμα;
lamousis is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to lamousis For This Useful Post:
Old 03-09-2016   #12420
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,311
Liked: 51,036
Likes: 123,268
Default

Αν ειχε ψηλο θα επαιρνε το πρωταθλημα ευκολα λολ. Και Ευρωλιγκα μη σου πω. Πετυχε τον Ολυμπιακο χωρις Πριντεζη, Λοτζεσκι, με Χαντερ να παιζει με κραμπες, με Αγραβανη, Παπαπετρου αναγκαστικα βασικους και κατα τα αλλα φταιει που δεν ειχε εναν ψηλο.

Παντως οντως την εχει δει λιγο. Και οχι μονο τωρα. Και σε μια συνεντευξη το Γεναρη στην Ερτ και τι δεν ελεγε το στομα του. Για ολους ειχε κατι να πει και να υποδειξει.

Τεσπα. Περιμενω να χτισει την ομαδα γυρω απο τον...Ακαλαθο.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Eleni7 For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 20:45.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.