RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-11-2015   #1
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,737
Liked: 25,171
Likes: 72,604
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
εκτος αν πεφτετε απ τα συννεφα ανακαλυπτοντας οτι υπαρχουν οπαδοι του Ολυμπιακου που ειναι κεντρωοι, δεξιοι, φιλελε, οπαδοι του Αδωνι η του Παναγιωτη Ψωμιαδη.
ε αν πεφτετε τοτε οκ τι να πω.
Το ξερω οτι δεν το εννοεις αλλα μην το περιγραφεις και σαν καταρα να εισαι κεντρωος ή δεξιος ή Φιλελλεύθερος....

ελα ρε Μπαμπη, ποιος μονολογος τωρα? Σοβαρα το λες αυτο τώρα? Αν μη τι αλλο απο τους καλυτερους ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ στο ρεντχουπς εβερ
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.

Last edited by LFO; 18-11-2015 at 11:18.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Old 18-11-2015   #2
BabisKyr
Πεντάδα
 
BabisKyr's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Αθήνα
Posts: 9,486
Liked: 9,706
Likes: 37,262
Default

Quote:
Originally Posted by LFO View Post
Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
εκτος αν πεφτετε απ τα συννεφα ανακαλυπτοντας οτι υπαρχουν οπαδοι του Ολυμπιακου που ειναι κεντρωοι, δεξιοι, φιλελε, οπαδοι του Αδωνι η του Παναγιωτη Ψωμιαδη.
ε αν πεφτετε τοτε οκ τι να πω.
Το ξερω οτι δεν το εννοεις αλλα μην το περιγραφεις και σαν καταρα να εισαι κεντρωος ή δεξιος ή Φιλελλεύθερος....

ελα ρε Μπαμπη, ποιος μονολογος τωρα? Σοβαρα το λες αυτο τώρα? Αν μη τι αλλο απο τους καλυτερους ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ στο ρεντχουπς εβερ
Μέχρι ενός σημείου ήταν ο πιο γαμηστερός. Μετά δεν ήταν.
BabisKyr is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον BabisKyr:
Old 18-11-2015   #3
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,633
Liked: 14,277
Likes: 80,727
Default

δεν υπαρχει μονολογος σε γραπτο φορουμ που μπορεις ανα πασα στιγμη να γραψεις 10 σελιδες.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 18-11-2015   #4
rednorth7
Πεντάδα
 
rednorth7's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Σαλόνικα
Posts: 9,939
Liked: 36,788
Likes: 24,003
Default

Δυστυχως δεν υπηρξαν χαρακτηρισμοι μονο απο τον Ξεπλενη.Και το ανιστορητος χαρακτηρισμος ειναι.Δηλαδη ρε γαμωτο δε μπορειτε να μιλησετε χωρις να χωθειτε στον αλλον;Η' χωρις να ειρωνευτειτε;

Μια χαρα κουβεντα ηταν, γαμηθηκε οταν αρχισατε τα "εγω ξερω καλυτερη ιστορια, κατσε διαβασε κανα βιβλιο,οχι εγω ξερω καλυτερη ιστορια".

Εγω παντως απορω πως σε θεματα ιστοριας μιλατε ολοι με τοσο αυτοπεποιθηση, πιστευοντας οτι τα ξερετε οντως οπως ακριβως εγιναν, αποκλειοντας το ενδεχομενο να σας εχει ξεφυγει κατι.Παιδες ηρεμια...
__________________
Quote:
Originally Posted by JoeThrylos View Post
Ιδιο χρονο ο Σλουκας με τον παλαιμαχο. [...] Αλλος ειναι αφαντος αλλα πρεπει να παιζει με το ζορι ομως. [...] και τον τυπο που δεν λεει να το κοψει στο παγκο.
rednorth7 is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to rednorth7 For This Useful Post:
Old 18-11-2015   #5
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,259
Liked: 4,660
Likes: 8,253
Default

ελατε ρε παιδια, μια χαρα διαλογος ηταν, εξαλλου ουτε σκληρος χαρακτηρισμος γραφθηκε, τωρα τα ανιστορητοι και αυτα ειναι στιγμα ανεξιτηλο τετοιον κουβεντων
__________________
I'm not here
This isn't happening
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #6
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,261
Liked: 7,470
Likes: 17,863
Default

Αν αφήσουμε εκτός τις προσωπικές επιθέσεις μια χαρά στέκεται το θέμα. Απλά αρχίζει και τελματώνεται γιατί πηγαίνει στο φιλοσοφικό πολύ. Και φυσικά αν αρχίσουμε να αναλύουμε φιλοσοφικά το ζήτημα δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ. Για αυτό προτιμώ την ιστορία. Παρεμπιπτόντως δεν υπάρχει μεγαλύτερη κουταμάρα απο το να παίρνεις κυριολεκτικά το "η ιστορία γράφεται απο τους νικητές". Έχει καθαρά την έννοια του "η ιστορία καθαγιάζει τους νικητές" όχι του ότι τα πράγματα έγιναν τελείως διαφορετικά. Ποιο χαρακτηριστικό παράδειγμα απο τον Στάλιν και τον Χιτλερ δεν υπάρχει. Αν ο Χιτλερ έβγαινε νικητής απο την επιχείρηση Βαρβαρόσα, η θέσεις που θα είχαν στην ιστορία θα ήταν εντελώς αντίθετες. Ομως αυτά τα γεγονότα είναι γεγονότα και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση και με βάση ΑΥΤΑ επιχειρηματολογούμε. Εγώ με τον darkling και τον panagiotis μπορούμε να διαφωνούμε στους λόγους που υπέγράφη το σύμφωνο Μολότοφ - Ριμπεντροφ, αλλά το ίδιο το σύμφωνο είναι γεγονός που δεν το αμφισβητεί κανέις μας. Και τις εκτιμήσεις μας προσπαθούμε να τις τεκμηριώσουμε πάλι με γεγονότα και έτσι γίνεται ένας ωραίος διάλογος.

Το θέμα μας όμως έχει αλλάξει και συζητάμε για καπιταλισμό αν κατάλαβα καλά; Λοιπόν ο καπιταλισμός δεν είναι ιδεολογία όπως θέλουν να πιστεύουν πολλοί, είναι οικονομικό σύστημα. Δεν μπορεί ένα οικονομικό σύστημα να συζητηθεί με ιδεολογικούς όρους, και φυσικά δεν μπορεί να έχει φανατικούς οπαδους. Ειναι σαν να υπάρχουν φανατικοί οπαδοί των κανόνων του ποδοσφαίρου. Ο καπιταλισμός λοιπόν μπορεί να κριθεί μόνο εκ του αποτελέσματος. Επίσης εκ του αποτελέσματος έχει δείξει ότι τα καπιταλιστικά συστήματα λειτουργούν πολύ καλύτερα όταν υπάρχει μικρός κρατικός παρεμβατισμός, μικρό κράτος, μικρή γραφειοκρατία και αυστηρή τήρηση των κανόνων ανταγωνισμού. Αρκεί να ρίξετε μια ματιά ποιες χώρες είναι αυτές που έχουν το καλύτερο επίπεδο ζωής και πόσο εφαρμόζουν τα παραπάνω. Τα κομουνιστικά συστήματα ακολούθησαν τελείως αντίθετη λογική. Στα πλαίσια της αταξικής κοινωνίας που οραματιζόντουσαν η οικονομική πολιτική καθοριζόταν όχι απο την ιδιωτική πρωτοβουλία αλλά απευθείας απο το κράτος. Το αποτέλεσμα ήταν αποτυχημένο γιατί οδήγησε στην εξάλειψη του ανταγωνισμού, στην στασιμότητα και τελικά στην κατάρρευση. Για αυτό τα μόνα καθεστώτα που επιβίωσαν ήταν αυτά που περιχαρακώθηκαν και έκοψαν κάθε επαφή με τον έξω κόσμο (Β.Κορέα) η αυτά που εφαρμόσουν όλο και περισσότερο το καπιταλιστικό μοντέλο οικονομίκης ανάπτυξης (Κινα, Κουβα). Το πρόβλημα της στασιμότητας λόγω έλλειψης ανταγωνισμού το είχε διαπιστώσει ο ίδιος ο Γκορμπατσόφ την στιγμή που ανέλαβε την εξουσία για αυτό προσπάθησε να το διορθώσει με την μεταρρύθμιση που ονομάστηκε περεστρόϊκα, και όποιος έχει όρεξη ας ρίξει μια ματιά. Το αποτέλεσμα είναι η κατάρρευση της ΕΣΣΔ αλλά η κατάρρευση θα ερχόταν ούτως η άλλος γιατί ήδη οι χώρες της ανατολικης Ευρώπης ειχαν διαπιστώσει ότι έχουν μείνει πολύ πισω σε σχέση με την Δυτικές. Για αυτό και υπήρχε μεγάλο κύμα μετανάστευσης απο τους απλούς πολίτες ειδικά στην Αν. Γερμανία. Τώρα είναι ευκολο να δείχνεις παθογένειες και προβλήματα ενός οικονομικού συστήματος, να το κατακεραυνώνεις και να το απορρίπτεις. Επίσης είναι ακόμα πιο ευκολο να λές ότι το εναλλακτικό οικονομικό σύστημα που προτείνεις δεν εφαρμόστηκε σωστά και στις 154 περιπτώσεις γιατί δεν ήταν ακριβώς αυτό γιατί οι οικονομολόγοι δεν είχαν διαβάσει αρκετά Μαρξ, Ενγκελ και δεν ξέρω και εγώ τι. Το δύσκολο είναι η μελέτη των παραγόντων που οδήγησαν στην κατάρρευση μέσα σε 20 χρόνια η οποία ήταν κατα πρώτο λόγο οικονομική. Θα δείτε ότι ο Ιασωνας δεν έχει τόσο άδικο σε αυτά που λέει.

Quote:
Originally Posted by rednorth7 View Post
Εγω παντως απορω πως σε θεματα ιστοριας μιλατε ολοι με τοσο αυτοπεποιθηση, πιστευοντας οτι τα ξερετε οντως οπως ακριβως εγιναν, αποκλειοντας το ενδεχομενο να σας εχει ξεφυγει κατι.Παιδες ηρεμια...
ρε συ... τι να μας έχει ξεφύγει απο την μάχη των Κανών πχ; Και αυτό είναι το νόημα, αν μας έχει ξεφύγει κάτι, κάποιος θα το διαβάσει και θα το διορθώσει. Και χρησιμοποιούμε την ιστορία για να δώσουμε βάση σε έναν ισχυρισμό μας και σε ένα επιχείρημα. Τωρα αν κάποιος επιμένει να διαστρευλώνει να αγνοεί η να καλουπώνει ιστορικά γεγονότα πέραν κάθε αμφισβήτησης όπως γουστάρει αυτός για να καταλήξει στο "αποψη σου, αποψή μου" λογικό να χαρακτηριστεί ανιστόρητος.
__________________
wherever law ends, tyranny begins

Last edited by DCS7; 18-11-2015 at 14:08.
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post:
Old 18-11-2015   #7
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,259
Liked: 4,660
Likes: 8,253
Default

δενε χει κανεις αδικο σε τιποτα στη κουβεντα αυτη, απλως νομιζω ο καθενας το βλεπει απο διαφορετικη σκοπια.δλδ ολοι λιγο πολυ ενα δικιο το εχουνε
__________________
I'm not here
This isn't happening
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #8
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Εξοχότατος αντιεθνικοσοσιαλιστής τύπου Τσώρτσιλ.


Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Μιχαήλ Μπακούνιν, Φιλοσοφία - Θρησκεία - Ηθική, εκδόσεις ΠΑΝΟΠΤΙΚόΝ
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #9
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Μιχαήλ Μπακούνιν, Φιλοσοφία - Θρησκεία - Ηθική, εκδόσεις ΠΑΝΟΠΤΙΚόΝ
Που κολάει αυτό ρε φιλαράκι; Θες να μου μάθεις την ιστορία του Μπακούνιν; Κούνα το κεφάλι σου πέρα-δώθε να συνέλθεις.
Σου έχω δηλώσει Σταλινικός, Μαοϊκός, Πολ Ποτικός; Σου έχω πει άλλη φορά ποιοί βάζουν ταμπέλες σε άλλους και τι θέλουν να πετύχουν με αυτό.

Στην εξέδρα η μπάλα (όπως σου αρέσει να λες) αστοιχείωτε.

Last edited by Παράγοντας; 18-11-2015 at 14:26.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Παράγοντας:
Old 18-11-2015   #10
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Quote:
Originally Posted by BabisKyr View Post
Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Μια χαρα υπαρχει θεμα. Κραταμε ολοι οσο γινεται ενα επιπεδο και συνεχιζει οποιος θελει.

σημειωση : επιπεδο ειναι οσο το δυνατον λιγοτεροι χαρακτηρισμοι, ειρωνιες και καμμια βρισια. οι πολιτικες πεποιθησεις αν δεν εμπιπτουν σ αυτο που μολις εγραψα δεν κανουν το τοπικ λιγοτερου (η περισσοτερου) επιπεδου.
Θα διαφωνήσω ως θιγμένος (και πολύ εκνευρισμένος). Το επίπεδο πέφτει στα τάρταρα όταν χαρακτηρίζουμε κάποιον ανιστόρητο και αδιάβαστο επειδή δεν συμφωνεί με τις εν Γράμμω και Βίτσι κοινές ανακοινώσεις ΟΝΝΕΔ-ΛΑΟΣ, την υπέρτατη και μοναδική αλήθεια του stoxos.gr. Ή όταν χαρακτηρίζονται ως φασίστες και εθνικοσοσιαλιστές (αν είναι δυνατόν) άνθρωποι αγωνιστές και πατριώτες, που έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα τους και εκτελούνταν επειδή είχαν τα ιδανικά τους. Κανένας σεβασμός σε νεκρούς. Κανένας.

Εδώ μέσα δεν ξέρουμε κανέναν προσωπικά, ούτε τί υπόβαθρο έχει ούτε τί γνώσεις έχει. Από σεβασμό και μόνο στους υπόλοιπους εγώ το βούλωσα, άλλος μπορεί να μην κρατηθεί. Αλλά ο moderator που κάνει αυτά τα σχόλια δεν ενδιαφέρεται γι'αυτά τα πράγματα.

Καλή συνέχεια, από εδώ και στο εξής ΜΟΝΟ αθλητικά από μένα.
Να σε ρωτήσω βρε θιγμένε και εκνευρισμένε μπάμπη μου...ποια ήταν η στάση των...αγωνιστών πατριωτών που έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα τους και εκτελούνταν επειδή είχαν τα ιδανικά τους που δεν σέβομαι, όταν η Ελλάδα κήρυξε τον πόλεμο στην ιταλία και είπε το ΟΧΙ? Όταν μου απαντήσεις αυτό, τα ξαναλέμε και άμα μου απαντήσεις θα σου ζητήσω εγώ όσες συγνώμες θες, επειδή...δεν σέβομαι τους νεκρούς που έχω στην ίδια μου την οικογένεια. Απάντησε μου όμως ε...ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ. Θέλω να μου πεις επακριβώς τι ρώτησα και να απαντήσεις.
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 08:31.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.