RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-04-2017   #31
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,984
Likes: 48,756
Default

Ναι

your point?
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 02-04-2017   #32
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Δεν έχω καταλάβει αν μιλάμε σοβαρά ή κάνουμε πλάκα (δηλ δεν κατάλαβα αν εννοείς ότι δεν είναι κάτι το σπουδαίο το Naismith Memorial HOF ή έκανες κάποια πλάκα). Απαντάω σοβαρά λοιπόν για να συνεννοηθούμε...
Κάθε χρόνο αν πάει κανείς στο "NBA Historical" του φόρουμ μας θα βρει ποσταρισμένους λόγους του Shaq, του Iverson, του MJ, και όλων όσων μπαίνουν κάθε χρόνο στο Naismith Memorial Basketball HOF, που είναι το NBA HOF όπως ανέφερε ο μιγάδας (έτσι ονομάζεται, και απλά η συντριπτική πλειοψηφία των όσων βρίσκονται εκεί μέσα είναι παίχτες/προπονητές/διαιτητές κλπ που έχουν προσφέρει στο ΝΒΑ). Είναι όλοι τους μεγάλοι, αρκετές φορές δακρύβρεχτοι, και η όλη τελετή είναι μεγαλοπρεπής, ακριβώς επειδή για τα Αμερικανάκια το να είσαι Hall Of Famer είναι η ύψιστη μπασκετική τιμή. Ε για τον Γκάλη, που είναι και από τους ελάχιστους που το κατάφερε χωρίς να έχει παίξει στο ΝΒΑ, λογικό να είναι επίσης μεγάλη στιγμή.

Last edited by Dude; 02-04-2017 at 19:33.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 02-04-2017   #33
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,984
Likes: 48,756
Default

Ok σοβαρά, τα προηγούμενα θεώρησέ τα αποτυχημένη προσπάθεια χαβαλε


Fiba hall of fame, γιατί σ'αυτές τις διοργανώσεις έπαιξε
Εθνική, πρωταθλήματα, κύπελλα, ατομικές διακρίσεις.

Σε πιο προσωπικό επίπεδο (σαν χώρα, όχι εγώ προσωπικά) το γεγονός ότι μαζί με άλλα 4-5 άτομα έμαθε το μπάσκετ στην Ελλάδα

Αυτά (ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι) τα θεωρώ σοβαρά


Το να βαφτίσεις το Αλεξάνδρειο ή το ΟΑΚΑ Νίκος Γκάλης... meh

Το Naismith Memorial, προσωπικά... meh

Σίγουρα ο Γκάλης θα το βλέπει διαφορετικά και πολύ καλά κάνει.


Επίσης, αλλάζοντας λίγο θέμα, δεν κατανοώ τους αρδ που αναδημοσιεύουν το γεγονός και μιλούν για ύψιστη τιμή αλλά μόνο 2-3 από αυτούς έχουν γράψει ανοιχτά κάτι εναντίον του Βασιλακόπουλου. Δηλαδή εγχώρια ο Μαμρα έχει δίκιο όταν μιλάει για τον Γκάλη, εκτός συνόρων όμως έχει τιμές και βραβεία


Χϊλιες φορές να κατάπιναν λίγο τον εγωισμο τους και να έκαναν μια σωστή κίνηση χωρίς σκοπιμότητες για το Γκάλη, πάρα το Naismith Memorial



*να ήταν ένα γήπεδο που να χτιζόταν στο όνομά του και να γινόταν μια σοβαρή εκδήλωση με όσους ζορίζονται (όπως Μάμρα, Πολίτης κλπ) παρόντες και καμαρωτούς σα έχουν καταπιεί παλούκι χωρίς μπηχτούλες και λοιπά... αυτό ναι θα ήταν μια σοβαρή αποδοση τιμης του κράτους προς τον Γκάλη.
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 02-04-2017   #34
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Το κρίνεις σαν είδηση εσωτερικής κατανάλωσης στο φινάλε, που έχει την αξία του να το κάνεις, αλλά από κει και πέρα my 2 points:

1) Τα σοβαρά που γράφεις, είναι ο λόγος που ο Γκάλης έχει πλέον τιμηθεί από παντού. Χωρίς αυτά, δεν θα φτάναμε στο HOF.
2) Το HOF δεν αφορά μόνο τους Αμερικάνους, αλλά την ιστορία του μπάσκετ. Το Naismith Memorial Basketball HOF αφορά το σύνολο του μπάσκετ σαν άθλημα, για αυτό και είναι ύψιστη τιμή. Το νεοσύστατο FIBA HOF δημιουργήθηκε πιο πολύ από την αναγκαιότητα της FIBA να τιμήσει προσωπικότητες που δεν είχαν και πολλές ελπίδες να τιμηθούν - τουλάχιστον σύντομα, ή στο σύνολό τους - από το Naismith HOF, και έχει και αυτό την αξία του, αλλά δεν αποτελεί μεγαλύτερη τιμή από το Naismith. Δηλ. δεν είναι υποκειμενικό πώς το βλέπει ο καθένας, είναι αντικειμενικό ότι το ένα αφορά το σύνολο του μπάσκετ (και όχι μόνο το ΝΒΑ όπως π.χ. το είχε στο μυαλό του ο μιγάδας), ενώ το άλλο τις διεθνείς διοργανώσεις της FIBA αποκλειστικά.
Βασικά για να μην το κουράζουμε, αρκεί να δει κανείς ποιοι βρίσκονται στο ένα και ποιοι στο άλλο, καθώς και πόσα χρόνια υφίσταται σαν θεσμός το ένα και πόσα το άλλο.

Γενικά από την ευχαριστήρια δήλωση του Γκάλη καταλαβαίνεις ότι νιώθει "overwhelmed" από τη συγκεκριμένη τιμή, και καλά κάνει κατ'εμέ. Είναι δείγμα πως η παγκόσμια μπασκετική κοινότητα (δηλ. και η κοιτίδα του αθλήματος Αμερική) αναγνωρίζει το impact του στο άθλημα. Εννοείται πως στο FIBA HOF θα τιμηθούν και άλλοι Έλληνες τα προσεχή χρόνια, αλλά στο Basketball HOF (Naismith Memorial δηλ.) νομίζω ότι ο επόμενος μετά τον Γκάλη θα είναι ο Γιάνναρος, και σε αρκετά χρόνια από τώρα.

Last edited by Dude; 02-04-2017 at 19:08.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 02-04-2017   #35
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Είναι δείγμα πως η παγκόσμια μπασκετική κοινότητα (δηλ. και η κοιτίδα του αθλήματος Αμερική) αναγνωρίζει το impact του στο άθλημα.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 02-04-2017   #36
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12,908
Liked: 2,532
Likes: 34,812
Default

όπα, κάτσε.

ο γκάλης έγινε hall of famer στο ίδιο hall of fame που είναι ο τζόρνταν, ο μπερντ κι ο μάτζικ;;

μάλιστα........ο διαμαντίδης να φανταστώ είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά ε;

υ.γ: ο tmac γιατί;;
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2017   #37
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,984
Likes: 48,756
Default

Εχουν μπει και διαιτητές, παράγοντες


Δε θέλω να γράψω φροντιστές και ιατρικό τιμ γιατί το τρολάρισμα έχει και τα όρια του
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
Old 02-04-2017   #38
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by μιγάδας View Post
όπα, κάτσε.

ο γκάλης έγινε hall of famer στο ίδιο hall of fame που είναι ο τζόρνταν, ο μπερντ κι ο μάτζικ;;

μάλιστα........ο διαμαντίδης να φανταστώ είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά ε;

υ.γ: ο tmac γιατί;;
Ακριβώς έτσι. Τσέκαρε τη λίστα διαχρονικά, μπαίνουν λίγο πολύ όλοι όσοι αφήνουν το στίγμα του στο άθλημα, και δεν χρειάζεται να είναι πολυπρωταθλητές ας πούμε. Διότι με αυτή την έννοια, ούτε ο T-Mac ούτε ο Γκάλης είχαν θέση.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017   #39
isiah
Πεντάδα
 
isiah's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 5,074
Liked: 53,977
Likes: 14,379
Default

Αφού ο Γιώργος Βασιλακόπουλος μίλησε για μικρότητες, εγώ θα μιλήσω για μεγαλοψυχία. Σαν αυτή που δείχνει ο ίδιος και οι συνεργάτες του…

Πραγματικά μου ήρθε την Παρασκευή το απόγευμα η πρόσκληση για τη γιορτή. Πιστεύω πως ακόμα θα… έρχονταν η πρόσκληση, αν δεν γίνονταν θέμα στα site, αλλά ας το προσπεράσω.

Στα παιδικά πάρτι, μας στέλνουν έναν μήνα πριν προσκλήσεις, όχι τέσσερις μέρες πριν, όταν μένεις σε άλλη πόλη και πρέπει να προγραμματίσεις μια σειρά από πράγματα.

Εμείς το 2013 -κι έχω μάρτυρα τον Λευτέρη Αρβανίτη και άλλους ανθρώπους του Άρη– στην εκδήλωση που έγινε προς τιμήν μου, τους καλέσαμε 2-3 μήνες πριν. Ούτε καν απάντησαν, ούτε έστειλαν εκπρόσωπο. Προφανώς αυτό δεν είναι μικρότητα, είναι μεγαλοψυχία.

Όλος ο κόσμος γνωρίζει την προσπάθεια που έκαναν να αποτρέψουν τη μετονομασία του ΟΑΚΑ. Όχι μόνο πέρυσι, από το 1995 (το παραδέχθηκε δημόσια ο Γιώργος Λιάνης) είχαν αρνηθεί να δώσουν το όνομά μου στο γήπεδο. Μήπως δεν ήμουν άνθρωπος του μπάσκετ, δεν ανήκα στην… οικογένεια;

Αλλά γιατί να γυρίσουμε τόσο πίσω; Έγινε τελικός Κυπέλλου στη Θεσσαλονίκη, στο γήπεδο που φέρει το όνομά μου, έχω παίξει και στις δύο ομάδες που συμμετείχαν και δεν μου έστειλαν μια πρόσκληση. Ούτε αυτό είναι μικρότητα, είναι μεγαλοψυχία“…

Νιώθω την ανάγκη να ζητήσω συγνώμη, γιατί ξέχασα πως ο Πάπας και ο Γιώργος Βασιλακόπουλος έχουν το αλάθητο. Άρα, πάντα εγώ θα κάνω λάθος…“
Νίκος Γκάλης

Μυρμήγκια μπροστά σου ο μαμρα και ο συρφετός του


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Σπανούλης κουβαλάει τη μπάλα και μαζί τα τελευταία 15 χρόνια της ζωής μου.
Quote:
Originally Posted by amra11 View Post
6)χαϊδέψτε μου το στήθος, ταΐστε με σταφύλι
isiah is offline   Reply With Quote
The Following 19 Users Say Thank You to isiah For This Useful Post:
Old 16-06-2017   #40
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,723
Liked: 25,096
Likes: 72,455
Default

GOAT

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 13 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 20:05.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.