RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-12-2013   #21
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,810
Liked: 78,877
Likes: 59,544
Default

Μικρός ήμουνα ΑΕΚ, με είχε κάνει ο αδερφός της μάνας μου ο οποίος ήταν από τους νεαρότερους θείους μου, τον πήγαινα πολύ και με είχε σαν παιδί του (στην βάφτισή μου αντί να φωνάζω μαμά ή μπαμπά φώναζα αυτόν). Ο πατέρας μου φυσικά δεν θα το άφηνε να περάσει έτσι και, μάλλον εύκολα, με άλλαξε. Αλλά δεν νομίζω ότι υπήρξε στιγμή που είπα "τώρα είμαι Ολυμπιακός", απλά έγινε.

Οι στιγμές που θυμάμαι να με δένουν με τον Θρύλο είναι 2-3:

- Όταν, στις πρώτες χρονιές του Μπάγεβιτς, η ΠΕΦΟ Κέρκυρας έφερε την ομάδα στο νησί για ένα φιλικό. Μου'χει μείνει έντονα το συναίσθημα της προσμονής να δω τους ανθρώπους από τόσο κοντά, δεν παίζανε γιοτούμπια και ονλάην στρημ και τέτοιες ιστορίες τότε και όλα ήταν πιο ρομαντικά και πιο έντονα ως εμπειρίες κάθε φορά που συνέβαιναν.

- Όταν αποκλειστήκαμε από την Γιουβέντους, γαμιόλη Κόντε το πλήρωσες στην μοίρα φέτος αλλά σ'εμάς χρωστάς ακόμα. Θυμάμαι μάλιστα τον πατέρα μου να λέει στην αρχή του ημιχρόνου ότι θα μας βοηθήσει ο αέρας και να του λέω "όχι ρε μπαμπά, από την άλλη φυσάει" αλλά να επιμένει. Γαμιόλη Κόντε δεν έχεις ξεπληρώσει ακόμη, να το ξέρεις.

- Όταν πήραμε το ευρωπαϊκό με τον Ρίβερς και αδιάφορος είπα στον πατέρα μου "τί, αυτό ήταν;" για να μου πει "Ολυμπιακός είσαι, πρέπει να τα συνηθίσεις αυτά".

- Όταν γύριζα από ημερήσια εκδρομή και ο πατέρας μου, μηδενική επαφή επαφή με το μπάσκετ γενικότερα, ήταν σκυλιασμένος στο αυτοκινήτο. "Τί έγινε ρε μπαμπά;" "Τους παίζει ο Τόμιτς μόνος του και τους διαιτητές και όλους". Σ'εκείνο το ματς έγινα "μπασκετικός".

- Όταν πήγα στο μνημείο της Θύρας 7 και μετά για πρώτη φορά ΣΕΦ. Αν ποτέ ασχοληθώ με συνδεσμιακά το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να οργανώσω ετήσιες εκδρομές στον Πειραιά για να πάει ο κόσμος στο μουσείο και στα γήπεδα, σωστά. Άλλο η τηλεόραση, άλλο τα ιντερνέτια, άλλο να'σαι εκεί.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is online now   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Old 29-07-2018   #22
king kill bill
Πεντάδα
 
king kill bill's Avatar
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1,108
Liked: 1,092
Likes: 5,289
Default

Πάντα έλεγα ότι δεν γεννήθηκα Ολυμπιακός αλλά γεννήθηκα για να γίνω Ολυμπιακός... (ακολουθεί long story για όποιον έχει κουράγιο).
Όντας μέλος μονογονεικής οικογένειας (ο πατέρας μου πέθανε όταν ήμουν πολύ μικρός), η οποία αποτελούνταν από γυναίκες (δλδ τις αδελφές μου, τη γιαγιά και τη μητέρα μου), συζητήσεις για αθλητικά και ομάδες ηταν out of the question μεγαλώνοντας.
Ένας θείος μου, ο οποίος έμενε στο κάτω διαμέρισμα, ήταν ΠΑΟΚ και έτσι δήλωνα και γω ΠΑΟΚ (από μιμητισμό κυρίως) αλλά κάτι δεν μου πήγαινε καλά.
Δεν μου άρεσαν τα χρώματα του (μαύρο, μου θύμιζε την μάνα μου που φόραγε μαύρα συνέχεια λόγω πένθους, δεκαετία 80 γαρ) και αυτή την ομάδα την ένιωθα πολύ μακρυά, σαν να άνηκε σε άλλη χώρα (no pun intended σοβαρά).
Ένα καλοκαιρινό σαββατοκύριακο, πήγαμε να το περάσουμε σε ένα άλλο θείο μου, με τον οποίο δεν είχαμε πολλές κοινωνικές επαφές γιατί έμενε μακρυά.
Ο συγκεκριμένος ήταν πρώην ποδοσφαιριστής, ο οποίος είχε φτάσει να παίζει σε επίπεδο Α΄ Εθνικής (όχι στις μεγάλες ομάδες) και σε όλες τις μικρές εθνικές, ελπίδων, νέων, β΄ εθνική ομάδα, όπως στο καλό λέγονταν τότε τεσπα.
Δεν έπαιξε ποτέ στην Εθνική ή σε μεγάλη ομάδα, για πολιτικούς λόγους όπως έλεγε (μιλάμε για 1968), απογοητέυτηκε και σταμάτησε το ποδόσφαιρο σε μικρή ηλικία και γενικά απέφευγε τέτοιες συζητήσεις. Ολυμπιακός αυτός πάντως.
Αnyway, θυμάμαι ότι εκείνη την Κυριακή έβρεξε πολύ. Ξαφνική νεροποντή. Εγώ ήμουν στην αλάνα και σαν μικρό και χαζό παιδί, συνέχιζα να παίζω μέσα στη βροχή. Όταν επέστρεψα σπίτι του, ήμουν μούσκεμα, έπρεπε να αλλάξω ρούχα. Και εγένετο το θαύμα...
Μου έδωσαν μία ερυθρόλευκη με ένα κόκκινο σορτσάκι να φορέσω, αυτό ήταν λοιπόν, θυμάστε την ταινία Τσάπλιν με τον Robert Downey Jr., ο οποίος μπήκε στο βεστιάριο για να διαλέξει ρούχα και μόλις είδε το καπέλο και το μπαστούνι, άστραψαν τα μάτια του;
Αυτό έπαθα και γω, λαμπίρισαν τα μάτια μου. Έξι χρονών έγινα Ολυμπιακός. Σε όλα τα αθλήματα και για πάντα...
king kill bill is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2018   #23
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

το να εισαι Ολυμπιακος ειναι τιμη και προνομιο για μια καστα εκλεκτων, οι υπολοιποι απλα δεν μπορουν να το χωνεψουν αυτο...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to dora7 For This Useful Post:
Old 29-07-2018   #24
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,984
Likes: 48,759
Default

King kill Bill δυνατή ιστορία
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 16 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 30-07-2018   #25
duda-agelopouloi-v-span
Πεντάδα
 
duda-agelopouloi-v-span's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Posts: 12,201
Liked: 69,493
Likes: 32,656
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Εγώ έγινα Ολυμπιακός στα 2 μου χρόνια μετά από ενδελεχή μελέτη των ιστοριών όλων των ομάδων, ώστε να βρω αυτό που με εξέφραζε.
Δεν ειχα ιδέα για το τοπικ
Γυρνα ρεεεεε

Δυνατη ιστορια οντως ο κινγκ
__________________
Quote:
Originally Posted by iliasp87 View Post
Που να βρίσκεις τις πουτσότριχες του αγραβάνη στο μαξιλάρι σου
Quote:
Originally Posted by Achilles View Post
κλεισαν οι θεσεις στην αδριατικη , πουτανας γιοι παναθηναικοι

Last edited by duda-agelopouloi-v-span; 30-07-2018 at 00:29.
duda-agelopouloi-v-span is offline   Reply With Quote
The Following 11 Users Say Thank You to duda-agelopouloi-v-span For This Useful Post:
Old 30-07-2018   #26
Radiculus
Πεντάδα
 
Radiculus's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Location: Πειραιάς
Posts: 1,878
Liked: 19,226
Likes: 5,252
Default

Όταν όλοι στην οικογένεια είναι Ολυμπιακοί (πλην του πατέρα μου) και όταν στο μαιευτήριο σκάει ο νονός με τεράστια σημαία του Ολυμπιακού δεν έχεις και πολλές επιλογές
__________________
Quote:
Originally Posted by Chrisk7 View Post
θελω να παω στο σεφ να βαλω το μικροφωνο στον κωλο του μαλακα
Radiculus is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to Radiculus For This Useful Post:
Old 30-07-2018   #27
mixalis
Πεντάδα
 
mixalis's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 4,284
Liked: 16,536
Likes: 8,879
Default

Από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι Ολυμπιακός. Ας είναι καλά εκεί που βρίσκεται ο κυρ Παναγιώτης, μου έδωσε τις σωστές βάσεις από μικρή ηλικία. Τη δεκαετία του '80 για 3 χρόνια έμενα στην Αίγινα, καθότι σωφρονιστικός υπάλληλος ο πατέρας, τον είχαν στείλει με μετάθεση. Η τέταρτη μετάθεση μέσα σε 4 χρόνια, εξαιτίας των δεξιών καταβολών του αλλά και εξαιτίας ότι κατηγορήθηκε πως έσκισε την εφημερίδα "ΕΘΝΟΣ". Όταν ρωτήθηκε από την επιτροπή γιατί το έπραξε αυτό απάντησε πως είχε τελειώσει το χαρτί στην τουαλέτα. Αν δεν έκλειναν οι δικαστικές φυλακές από εκεί θα έπαιρνε τη σύνταξή του. Μου είχε αγοράσει μια ερυθρόλευκη στολή με κόκκινο σορτσάκι με την οποία με είχε βγάλει φωτογραφία με την στράτα. Προσπαθώ να την βρώ, για του λόγου το αληθές.
__________________
ΠΟΥΣΤΗ & ΠΡΕΖΑΚΙΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΕ
mixalis is offline   Reply With Quote
The Following 8 Users Say Thank You to mixalis For This Useful Post:
Old 30-07-2018   #28
DESO
Πεντάδα
 
DESO's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,675
Liked: 4,453
Likes: 4,390
Default

Όταν ο πατέρας είναι φανατικός με μια ομάδα μέχρι το μεδούλι, το τι ομάδα θα γίνει ο γιος εξαρτάται από το πόσο αντιδραστικός είναι. Άπειρες οι περιπτώσεις άρρωστων πατεράδων που είδαν τον γιο να βάφεται στα χρώματα των απέναντι.

Εγώ ήμουν το "καλό παιδί" οπότε ακολούθησα τα χνάρια του πατέρα (να ναι καλά εκεί που βρίσκεται), βέβαια ο πατέρας προτιμούσε να βλέπει Τσιαντάκη και Τσαλουχίδη ενώ εγώ ένα τύπο που τον λέγαν Πάσπαλι και κάτι μαύρους που παίζανε μαζί του, κάπου εκεί είχαμε λίγες αντιδράσεις αλλά ένεκα του καλού τις ομάδας (και της οικογένειας) έγιναν αμοιβαίες υποχωρήσεις και μοιραζόμασταν την τηλεόραση!
Ο δικός μου ο γιος πάντως πρώτα έμαθε να λέει "Όλυμπιακός" και μετά άλλες βασικές λέξεις της καθημερινότητας, μάλλον είμαστε σε καλό δρόμο!
DESO is offline   Reply With Quote
The Following 10 Users Say Thank You to DESO For This Useful Post:
Old 30-07-2018   #29
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default Πως εγινα Ολυμπιακος

Κάθε ερυθρόλευκη ιστορία είναι μια υπέροχη ιστορία!

Σας έχω σκίσει στα τσιτατα πίνοντας μπυρες στην παραλια


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης

Last edited by dora7; 30-07-2018 at 11:46.
dora7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to dora7 For This Useful Post:
Old 30-07-2018   #30
BabisKyr
Πεντάδα
 
BabisKyr's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Αθήνα
Posts: 9,453
Liked: 9,685
Likes: 37,051
Default

Έγινα Ολυμπιακός στους τελικούς με τον ΠΑΟΚ το 1991-1992, την 1η χρονιά της αναγέννησης του Θρύλου μας. 6 χρονών, καθαρά μπασκετικός.

Λίγους μήνες μετά η πρόκριση στους ομίλους σε νοκ-άουτ με Ολύμπια Λιουμπλιάνας και το γκολ του Βαϊτση στο Μονακό σφράγισαν αυτή τη μούρλα που θα την κουβαλάω για πάντα.
BabisKyr is offline   Reply With Quote
The Following 9 Users Say Thank You to BabisKyr For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:26.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.