RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-02-2011   #11
8rilos!!!
Πεντάδα
 
8rilos!!!'s Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,006
Liked: 12,553
Likes: 3,407
Default

Quote:
Originally Posted by Red Unity View Post
"ο αναρχικός των δύο κόσμων" της ούρσουλα λε γκεν........το διαβάζω τώρα και μ αρέσει πάααααρα πολύ....

8ριλοσ θα στο πάρω για τα γεννέθλιά σου.
τι γλυκος που εισαι
8rilos!!! is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον 8rilos!!!:
Old 06-02-2011   #12
magicj
Πεντάδα
 
magicj's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,542
Liked: 1,275
Likes: 591
Default

Quote:
Originally Posted by Red Unity View Post
"ο αναρχικός των δύο κόσμων" της ούρσουλα λε γκεν........το διαβάζω τώρα και μ αρέσει πάααααρα πολύ....
Κι εγώ αυτό διαβάζω τώρα!

Επίσης:
Dan Brown τα πάντα
Orwell - 1984 και Φάρμα των Ζώων
Noam Chomsky πολλά
Hugh Laurie - Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα
Reich - Άκου Ανθρωπάκο

Το "Πειραχτήρι των αριθμών" (Hans Magnus Enzensberger) και ο "Άνθρωπος που μετρούσε" (Malba Tahan) με έκαναν να συμπαθήσω τα μαθηματικά
Απο graphic novels το "Παλεστίνη" του Joe Sacco, και το "V for Vendetta"
Εννοείται και όλα του Αρκά.
__________________
"I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying." MJ

(ν+2)! χρόνια
magicj is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον magicj:
Old 06-02-2011   #13
8rilos!!!
Πεντάδα
 
8rilos!!!'s Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,006
Liked: 12,553
Likes: 3,407
Default

dan brown..απλα μαγικος...πεφωτισμενοι,αρκτικος κυλος,ψηφιακο οχυρο,κωδικας...

πολυ ωραιο ειναι και το κοριτσι με το τατουαζ του στιγκ λαρσον
8rilos!!! is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2011   #14
Wilt The Stilt
Πεντάδα
 
Wilt The Stilt's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 552
Liked: 446
Likes: 278
Default

Ήδη πήρα ιδέες για βιβλία! Σίγουρα "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" και μου ξαναθυμίσατε το "Σιλμαρίλιον", ήθελα να το πάρω πριν χρόνια και με τον καιρό ξεχάστηκα, αν και το πέτυχα πριν κανά χρόνο σε βιβλιοπωλείο στην Πάτρα, πιο δίπλα από βιβλία του Σαρτρ!!
Το κορίτσι με τα τατουάζ είδα τις ταινίες και ήταν τρομερές, ειδικά η Rapace.
magicj, μου έχουν πει για τον Νόαμ Τσόσκι και αφού έχεις διαβάσει αρκετά με ποιο θα έλεγες να αρχίσω??
__________________
"I have come here to chew bubble gum and kick ass....and I'm all out of bubble gum."

http://www.youtube.com/watch?v=OImKPh6N_Lw
Wilt The Stilt is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2011   #15
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

μμμμ ενδιαφέρον θέμα....και ναι είμαστε ποιοτικό φόρουμ όταν δεν..εκπίπτουμε...ΠΟΝΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :

the lord of the rings για μενα υπέρτατο αριστούργημα...και φυσικά silmarillion.....γενικά καποτε (πριν απο πολλά χρόνια) αντέδρασα τόσο πολύ όταν ενας φίλος μου πρότεινε πιεστικά Τόλκιν και μετά έκανα την υπερτατη κωλοτουμπα..... και δεν μετανιωσα ποτέ....έζησα την τεταρτη εποχή τόσο ζωντανά που ειμαι πια κομματι της...

από Κούντερα την αβασταχτη ελαφρότητα του ειναι αρχικά και μετα την αθανασία...(τόσο βαρύ που μου πηρε δύο χρόνια να την τελειώσω....)

απο κει και πέρα kathrenine nevill (ΟΧΤΩ) και όλα της...φοβερη....και νταν μπράουν...ο αρκτικός κύκλος το καλύτερο για μενα....

σε όποιον αρέσει η αρχαία κινέζικη κουλτούρα Robert Van Gulik με τη σειρά βιβλίων με τις περιπέτειες του Δικαστή Τι, του αρχαιου κινέζου Σερλοκ Χολμς...ιδιότυπα και για μενα πολύ ενδιαφέροντα....

επίσης για μενα που η αρχαιολογία είναι πολύ σημαντική στη ζωή μου οτιδήποτε εχει σχέση με αρχαιολογικές ανακαλύψεις και κυρίως ότι σχετίζεται με ανασκαφές και ανακαλύψεις στην Αρχαία Αίγυπτο....οτιδήποτε πχ εχει να κανει με την ανακάλυψη του ταφου του Τουταγχαμών από το Χαουαρντ Κάρτερ...φοβερή ιστορία...

εχω περάσει φοβερή μερα ..... αυτά πρός το παρόν αλλά θα επανέλθω....
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 06-02-2011   #16
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,169
Likes: 8,719
Default

Aφού βλέπω ο Dan Brown τραβιέται πολύ χαχα τότε ρίχτε μια ματιά και στην Katherine Neville!Το οχτώ όπως είπα είναι τρομερό βιβλίο(σχεδόν εφάμιλλο του Κώδικα) και ο Μαγικός κύκλος εξίσου πάρα πολύ καλό.Το στοίχημα το χω αγοράσει αλλά δεν το χω διαβάσει ακόμα..εμ δεν μ αφήνει το Red Hoops χεχε!

+1 Για το βιβλίο που είπε ο Θρίλος "Για το κορίτσι με τα τατουάζ" πολύ καλό!

Απο Dan Brown εχω ξεμείνει στους Πεφωτισμένους και στον Κώδικα.Ψηφιακό οχυρό και αρκτικό κύκλο δεν εχω διαβάσει ακόμα.Αλήθεια λένε?Οι illuminati πάντως μ άρεσαν περισσότερο απ τον Κώδικα!

Edit:Τώρα είδα οτι με πρόλαβε η Μίλος για την Νεβιλ πάντα τελευταίος και καταιδρωμένος χαχα
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον SuperSayian:
Old 06-02-2011   #17
TT7
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by 8rilos!!! View Post
dan brown..απλα μαγικος...πεφωτισμενοι,αρκτικος κυλος,ψηφιακο οχυρο,κωδικας...

πολυ ωραιο ειναι και το κοριτσι με το τατουαζ του στιγκ λαρσον
Κοιτα το κακο με τον Μπραουν ειναι πως αν διαβασεις ενα βιβλιο του ειναι σαν να τα εχεις διαβασει ολα..το ιδιο στυλ εχει ακριβως..
Πχ εγω που διαβασα πρωτα τους Πεφωτισμενους μου αρεσε παραπανω απο τον Κωδικα...γιατι μου φαινοτανε οτι διαβαζα το ιδιο βιβλιο με αλλη γκομενα και διαφορετικη τοποθεσια...
  Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to For This Useful Post:
Old 06-02-2011   #18
8rilos!!!
Πεντάδα
 
8rilos!!!'s Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,006
Liked: 12,553
Likes: 3,407
Default

Quote:
Originally Posted by supersayian View Post
Απο dan brown εχω ξεμείνει στους Πεφωτισμένους και στον Κώδικα.Ψηφιακό οχυρό και αρκτικό κύκλο δεν εχω διαβάσει ακόμα.Αλήθεια λένε?Οι illuminati πάντως μ άρεσαν περισσότερο απ τον Κώδικα!
για εμενα το ψηφιακο οχυρο και ο αρκτικος κυκλος ειναι τα 2 καλυτερα

Quote:
Originally Posted by tt7 View Post
Κοιτα το κακο με τον Μπραουν ειναι πως αν διαβασεις ενα βιβλιο του ειναι σαν να τα εχεις διαβασει ολα..το ιδιο στυλ εχει ακριβως..
Πχ εγω που διαβασα πρωτα τους Πεφωτισμενους μου αρεσε παραπανω απο τον Κωδικα...γιατι μου φαινοτανε οτι διαβαζα το ιδιο βιβλιο με αλλη γκομενα και διαφορετικη τοποθεσια...
η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν στην πορεια σκεψης,αλλα παρολα αυτα σε καθηλωνει...
8rilos!!! is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον 8rilos!!!:
Old 06-02-2011   #19
Wilt The Stilt
Πεντάδα
 
Wilt The Stilt's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 552
Liked: 446
Likes: 278
Default

Έχω διαβάσει και τα 5 βιβλία του Dan Brown (Πεφωτισμένοι, Κώδικας, Αρκτικός κύκλος, Ψηφιακό Οχυρό και Το Χαμένο Σύμβολο) και ξεκίνησα με τον Κώδικα Ντα Βίντσι λόγω της ταινίας και μετά με το Πεφωτισμένοι και όλα τα υπόλοιπα και μπορώ να πω ότι πιο πολύ μου άρεσε το Πεφωτισμένοι. Πάντως μοιάζουν όντως τα βιβλία του, αλλά όχι και τόσο. Το τελευταίο, Το Χαμένο Σύμβολο, για μένα είναι μακράν το χειρότερό του. Δηλαδή από ένα σημείο και μετά δεν άντεχα...προτίμησα να διαβάσω ενδιάμεσα την Οδύσσεια του Διαστήματος.
__________________
"I have come here to chew bubble gum and kick ass....and I'm all out of bubble gum."

http://www.youtube.com/watch?v=OImKPh6N_Lw
Wilt The Stilt is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2011   #20
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,169
Likes: 8,719
Default

Kαι απο μένα ενα + στον TT7 περι Brown!Εγω διάβασα πρώτα τον Κώδικα και μετά τους Πεφωτισμένους παρότι ο Κώδικας είναι το sequel αλλα τέσπα!Μοιάζει πράγματι η συλλογιστική πορεία αρκετά και το ύφος!Βέβαια το μεγαλύτερο προσόν αυτού του συγγραφέα είναι να παντρεύει ψέματα με αλήθειες και να μοιάζουν αληθινά(Τώρα που το σκέφτομαι ο τύπος θα γινόταν γαμάτος πολιτικός) και αυτό το πετυχαίνει και στα 2 βιβλία είναι αλήθεια...
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to SuperSayian For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 01:17.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.