RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-02-2011   #21
magicj
Πεντάδα
 
magicj's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,542
Liked: 1,275
Likes: 591
Default

Quote:
Originally Posted by TT7 View Post
Κοιτα το κακο με τον Μπραουν ειναι πως αν διαβασεις ενα βιβλιο του ειναι σαν να τα εχεις διαβασει ολα..το ιδιο στυλ εχει ακριβως..
Πχ εγω που διαβασα πρωτα τους Πεφωτισμενους μου αρεσε παραπανω απο τον Κωδικα...γιατι μου φαινοτανε οτι διαβαζα το ιδιο βιβλιο με αλλη γκομενα και διαφορετικη τοποθεσια...
Πράγματι τα βιβλία του είναι πανομοιότυπα. Γράφει με ένα συγκεκριμένο στυλ και δεν έχει άλλο. Όμως, ο πούστης είναι τόσο καλός σε αυτό το στυλ () που εγώ προσωπικά σε κάθε του βιβλίο, όσο κι αν αναγνωρίζω τις τραγικές ομοιότητες αγωνιώ να δω τι θα γίνει στη συνέχεια και το καταβροχθίζω το βιβλίο στην ίδια μέρα!

Quote:
Originally Posted by Wilt The Stilt View Post
magicj, μου έχουν πει για τον Νόαμ Τσόσκι και αφού έχεις διαβάσει αρκετά με ποιο θα έλεγες να αρχίσω??
Κοίτα, ο Τσόμσκι έχει γράψει πάνω από 100 βιβλία, οπότε μη φανταστείς ότι είμαι και κανένας μεγάλος γνώστης. 6-7 έχω διαβάσει κι αυτά μόνο από τα πολιτικά (γράφει κατά βάση πολιτικά και γλωσσολικά)
Αυτά που εγώ έχω ξεχωρίσει είναι:
Περί Αναρχισμού
http://www.perizitito.gr/product.php...=158708&page=1
Αποτυχημένες Πολιτείες
http://www.perizitito.gr/product.php...=140270&page=1
Εκπαίδευση Χωρίς Ελευθερία και Κρίση
http://www.perizitito.gr/product.php...d=71225&page=2
__________________
"I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying." MJ

(ν+2)! χρόνια
magicj is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to magicj For This Useful Post:
Old 06-02-2011   #22
Wilt The Stilt
Πεντάδα
 
Wilt The Stilt's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 552
Liked: 446
Likes: 278
Default

Ευχαριστώ!! Πιο πολύ προτιμώ να διαβάζω πολιτικής φύσεως βιβλία, παρά γλωσσολογικά. Οπότε από τους τίτλους των βιβλίων που μου έδωσες νομίζω είμαι καλυμμένος. Αν και το πρώτο με εξιτάρει ιδιαίτερα, θα προτιμήσω σαν αρχή μάλλον το "Εκπαίδευση χωρίς ελευθερία και κρίση", θέλω να δω τις απόψεις του πάνω στο εκπαιδευτικό θέμα και φαντάζομαι θα το προεκτείνει και στο πολιτιστικό, που έχει να κάνει αρκετά με την εκπαίδευση.
__________________
"I have come here to chew bubble gum and kick ass....and I'm all out of bubble gum."

http://www.youtube.com/watch?v=OImKPh6N_Lw
Wilt The Stilt is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Wilt The Stilt:
Old 06-02-2011   #23
Red Unity
Πεντάδα
 
Red Unity's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Αθήνα
Posts: 1,875
Liked: 1,184
Likes: 1,551
Default

Quote:
Originally Posted by magicj View Post
Κι εγώ αυτό διαβάζω τώρα!

Επίσης:
Dan brown τα πάντα
orwell - 1984 και Φάρμα των Ζώων
noam chomsky πολλά
hugh laurie - Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα
reich - Άκου Ανθρωπάκο

Το "Πειραχτήρι των αριθμών" (hans magnus enzensberger) και ο "Άνθρωπος που μετρούσε" (malba tahan) με έκαναν να συμπαθήσω τα μαθηματικά
Απο graphic novels το "Παλεστίνη" του joe sacco, και το "v for vendetta"
Εννοείται και όλα του Αρκά.
για το "άκου ανθρωπάκο" έχω ακούσει τα καλύτερα και είναι το αμέσως επόμενο στη λίστα μου, όπως και ο όργουελ με τον τσόμσκι...
__________________

Red Unity is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Red Unity:
Old 06-02-2011   #24
magicj
Πεντάδα
 
magicj's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,542
Liked: 1,275
Likes: 591
Default

@wilt αξίζει να το διαβάσεις, το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με την εκπαίδευση

@red unity Το "άκου ανθρωπάκο" είναι εκπληκτικό βιβλίο! όσο για τον όργουελ, η ατάκα που μου μένει ακόμα είναι από την φάρμα των ζώων: "Όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα."
__________________
"I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying." MJ

(ν+2)! χρόνια
magicj is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to magicj For This Useful Post:
Old 06-02-2011   #25
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,169
Likes: 8,719
Default

@magicj σε ποιόν Hugh Laurie αναφέρεσαι?Στον House?Είναι και συγγραφέας?

Επίσης πολύ καλός είναι φυσικά και ο Κοέλο είναι τρομερός αν και τον αχημιστή δεν τον εχω διαβάσει ακόμα!

ΒlackOut της Λίζα Άνγκερ το είχα διαβάσει πριν κανα δυο χρόνια και μου άρεσε αρκετά!
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2011   #26
TT7
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Κοέλο είναι τρομερός
Επετρεψε μου να διαφωνησω πλαγιως οριζοντιως και καθετως....Εγω προσωπικα τον Αλχημιστη τον θεωρω το πιο υπερεκτιμημενο βιβλιο μετα τον Χαρυ Ποττερ...χχαχαχα...

Επισης τρομερο βιβλιο με θεμα τις μυστικες συνομωσιες κλπ σε στυλ Κωδικα δηλαδη αν και προηγειται αυτου κοντα 20 χρονια ειναι το Εκκρεμες του Φουκω...Τρομερος ο Εκο , πλαθει μια ιστορια με ολα τα συνομωσιολογικα σεναρια που εχουν κατα καιρους εμφανιστει μονο και μονο για να δωσει το πιο ανατρεπτικο τελος...Αν και το ατιμο το Σχεδιο οπως το ονομαζει ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που δεν ξερεις τι να σκεφτεις...
  Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον :
Old 06-02-2011   #27
magicj
Πεντάδα
 
magicj's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,542
Liked: 1,275
Likes: 591
Default

Ναι σε αυτόν. Ο Hugh Laurie φίλε είναι ηθοποιός (πέρα από τον Χάουζ, όποιος δεν έχει δει τις ερμηνείες του στο Black Adder χάνει!) , μουσικός (σαξόφωνο, ντραμς, κιθάρα, πιάνο, φυσαρμόνικα), σκηνοθέτης, stand-up comedian, και πρόσφατα και συγγραφέας. Πραγματικά χαρισματικός τύπος.

Ένα βιβλίο έβγαλε, το "Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα". Εμένα μου άρεσε πάαααρα πολύ, τρομερά καλογραμμένο μυθιστόρημα. Από ότι ακούω τον παρακαλάνε οι εκδότες να γράψει κι άλλο, αλλά προς το παρόν αρνείται.
__________________
"I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying." MJ

(ν+2)! χρόνια
magicj is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον magicj:
Old 06-02-2011   #28
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,169
Likes: 8,719
Default

Quote:
Originally Posted by TT7 View Post
Επετρεψε μου να διαφωνησω πλαγιως οριζοντιως και καθετως....Εγω προσωπικα τον Αλχημιστη τον θεωρω το πιο υπερεκτιμημενο βιβλιο μετα τον Χαρυ Ποττερ...χχαχαχα...
Εχεις διαβάσει Χαρυ Πόττερ?Αυτό το οτι ολοι νομίζουν οτι είναι ενα βιβλιαράκι για μικρά παιδιά που μιλάει για μαγισσούλές και κακούς λύκους είναι αναληθές.Πέρα οτι και εγω το θεωρώ υπερτιμημένο γιατί έχει πουλήσει δισεκατομυρια αντίτυπα εγω ολα τα βιβλία τα θεωρώ καλογραμμένα,με ωραίο ευχάριστω ύφος και μεγάλα μηνύματα που περνάει απο πίσω.Πέρα απ την πλάκα οσο και να μην του φάινετε δεν είναι αυτό που προφανώς νομίζεις

Quote:
Επισης τρομερο βιβλιο με θεμα τις μυστικες συνομωσιες κλπ σε στυλ Κωδικα δηλαδη αν και προηγειται αυτου κοντα 20 χρονια ειναι το Εκκρεμες του Φουκω...Τρομερος ο Εκο , πλαθει μια ιστορια με ολα τα συνομωσιολογικα σεναρια που εχουν κατα καιρους εμφανιστει μονο και μονο για να δωσει το πιο ανατρεπτικο τελος...Αν και το ατιμο το Σχεδιο οπως το ονομαζει ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που δεν ξερεις τι να σκεφτεις...
Ο Έκο είναι πράγματι πολύ μεγάλος λογοτέχνης αλλά αυτό οτ βιβλίο δεν το εχω διαβάσει να σου πω!

@magicj Πράγματι ο Λόρυ είναι μεγάλη μούρη..βέβαια τελευταία έχει χαθεί κυριολεκτικά στον ρόλο του House και καλό είναι να την τελειώνουν όπου να ναι την σειρά!Τώρα για μουσικός που λες εγω το μόνο που ήξερα είναι οτι ξέρει να παίζει πιάνο.Όσο για το σκηνοθέτης,εντάξει μην υπερβάλεις κιόλας δεν είναι σκηνοθέτης ίσως να χει κάποιες γνώσεις μιας και εχει σκηνοθετήσει και επεισόδια της σειράς αλλά είναι μεγάλη κουβέντα να τον πούμε σκηνοθέτη.Όσο για το stand up comedian έχεις απόλυτο δίκιο ειδικά σε κάποιες συμμετοχές με τον Άτκινσον ήταν πραγματικά απολαυστικοί!
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον SuperSayian:
Old 06-02-2011   #29
TT7
Guest
 
Posts: n/a
Default

Κοιτα απο την στιγμη που μιλας με εναν ΥΠΕΡ- φανατικο αναγνωστη του Τολκιν και θαυμαστη του Χαουαρντ (Κοναν ο Βαρβαρος) μην περιμενεις τωρα να παραδεχτω τον Χαρυ Ποτερ...εγω απο τον συγγραφεα φαντασιας περιμενω να ειναι και λιγο καινοτομος οχι να κατακλεβει και μετα να τα συνθετει ομολογουμενως πετυχημενα...

Μην νομιζεις οτι ειμαι κολλημενος (λιγο μονο!!!..χαχα)..ειμαι ο πρωτος που ειπα οτι τα Χαρρυ Ποτερ του κινηματογραφου, ειδικα τα τελευταια μετα το 4ο νομιζω ηταν πολυ καλα και εγιναν αρκετα σκοτεινα ....Ομως και παλι η Αγγλια εχει ενα Δασκαλο του Φανταστικου και αυτος ειναι ο Τολκιν...

Last edited by TT7; 06-02-2011 at 18:48.
  Reply With Quote
Old 06-02-2011   #30
Wilt The Stilt
Πεντάδα
 
Wilt The Stilt's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 552
Liked: 446
Likes: 278
Default

ΤΤ7 για τα Χάρι Πότερ θα πω ότι έχω μια θετική άποψη για τα βιβλία...Όσο για τις ταινίες από την 5η και μετά τις έχει αναλάβει ένας σκηνοθέτης, David Yates, που είναι πολύ καλός στο να δίνει σκοτεινό ύφος στις ταινίες του. Τον έμαθα μέσα από μια σειρά που είχα κατεβάσει και είχα δει με εξαιρετικούς Βρετανούς ηθοποιούς, πολύ πριν γίνει ταινία με τον Ράσελ Κρόου, και αναφέρομαι στο State of Play.
__________________
"I have come here to chew bubble gum and kick ass....and I'm all out of bubble gum."

http://www.youtube.com/watch?v=OImKPh6N_Lw
Wilt The Stilt is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Wilt The Stilt:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 18:41.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.