RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-11-2015   #4181
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Quote:
Originally Posted by BabisKyr View Post
Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Μια χαρα υπαρχει θεμα. Κραταμε ολοι οσο γινεται ενα επιπεδο και συνεχιζει οποιος θελει.

σημειωση : επιπεδο ειναι οσο το δυνατον λιγοτεροι χαρακτηρισμοι, ειρωνιες και καμμια βρισια. οι πολιτικες πεποιθησεις αν δεν εμπιπτουν σ αυτο που μολις εγραψα δεν κανουν το τοπικ λιγοτερου (η περισσοτερου) επιπεδου.
Θα διαφωνήσω ως θιγμένος (και πολύ εκνευρισμένος). Το επίπεδο πέφτει στα τάρταρα όταν χαρακτηρίζουμε κάποιον ανιστόρητο και αδιάβαστο επειδή δεν συμφωνεί με τις εν Γράμμω και Βίτσι κοινές ανακοινώσεις ΟΝΝΕΔ-ΛΑΟΣ, την υπέρτατη και μοναδική αλήθεια του stoxos.gr. Ή όταν χαρακτηρίζονται ως φασίστες και εθνικοσοσιαλιστές (αν είναι δυνατόν) άνθρωποι αγωνιστές και πατριώτες, που έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα τους και εκτελούνταν επειδή είχαν τα ιδανικά τους. Κανένας σεβασμός σε νεκρούς. Κανένας.

Εδώ μέσα δεν ξέρουμε κανέναν προσωπικά, ούτε τί υπόβαθρο έχει ούτε τί γνώσεις έχει. Από σεβασμό και μόνο στους υπόλοιπους εγώ το βούλωσα, άλλος μπορεί να μην κρατηθεί. Αλλά ο moderator που κάνει αυτά τα σχόλια δεν ενδιαφέρεται γι'αυτά τα πράγματα.

Καλή συνέχεια, από εδώ και στο εξής ΜΟΝΟ αθλητικά από μένα.
Να σε ρωτήσω βρε θιγμένε και εκνευρισμένε μπάμπη μου...ποια ήταν η στάση των...αγωνιστών πατριωτών που έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα τους και εκτελούνταν επειδή είχαν τα ιδανικά τους που δεν σέβομαι, όταν η Ελλάδα κήρυξε τον πόλεμο στην ιταλία και είπε το ΟΧΙ? Όταν μου απαντήσεις αυτό, τα ξαναλέμε και άμα μου απαντήσεις θα σου ζητήσω εγώ όσες συγνώμες θες, επειδή...δεν σέβομαι τους νεκρούς που έχω στην ίδια μου την οικογένεια. Απάντησε μου όμως ε...ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ. Θέλω να μου πεις επακριβώς τι ρώτησα και να απαντήσεις.
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #4182
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Μιχαήλ Μπακούνιν, Φιλοσοφία - Θρησκεία - Ηθική, εκδόσεις ΠΑΝΟΠΤΙΚόΝ
Που κολάει αυτό ρε φιλαράκι; Θες να μου μάθεις την ιστορία του Μπακούνιν; Κούνα το κεφάλι σου πέρα-δώθε να συνέλθεις.
Σου έχω δηλώσει Σταλινικός, Μαοϊκός, Πολ Ποτικός; Σου έχω πει άλλη φορά ποιοί βάζουν ταμπέλες σε άλλους και τι θέλουν να πετύχουν με αυτό.

Στην εξέδρα η μπάλα (όπως σου αρέσει να λες) αστοιχείωτε.

Last edited by Παράγοντας; 18-11-2015 at 14:26.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Παράγοντας:
Old 18-11-2015   #4183
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Τι εννοείς που κολλάει? Όπου κολλάει και ο Μπακούνιν
Γιατί να σου μάθω την ιστορία του Μπακούνιν ρε? Γνωστή είναι σε μένα...στα παιδιά μόνο μην τη μάθεις που διαφωνούν για τον κομμουνισμό του Μάρξ και την τάυτιση του με τις δικτατορίες...ΜΗΝ

They [the Marxists] maintain that only a dictatorship—their dictatorship, of course—can create the will of the people, while our answer to this is: No dictatorship can have any other aim but that of self-perpetuation, and it can beget only slavery in the people tolerating it; freedom can be created only by freedom, that is, by a universal rebellion on the part of the people and free organization of the toiling masses from the bottom up.

Mikhail Bakunin

Όλα καλά!
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον

Last edited by Jasone; 18-11-2015 at 14:29.
Jasone is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Jasone:
Old 18-11-2015   #4184
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Το έχεις ξεφτιλίσει το θέμα. Δεν ξέρω αν είσαι τόσο χαζός ή τον παριστάνεις, αλλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο να συνεχίσω.

Γειά σου Τζάσονα αναρχοκαπιτάλα!
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #4185
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,265
Liked: 4,662
Likes: 8,263
Default

οποιος διαφωνει μαζι μας ειναι παιδι και αστοιχειωτος, αυτο λετε τωρα και οι 2

και σιγα τον μπακουνιν, ηρακλειτος και τα μυαλα στα καγκελα
__________________
I'm not here
This isn't happening
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to sfakianos7 For This Useful Post:
Old 18-11-2015   #4186
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Το έχεις ξεφτιλίσει το θέμα. Δεν ξέρω αν είσαι τόσο χαζός ή τον παριστάνεις, αλλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο να συνεχίσω.

Γειά σου Τζάσονα αναρχοκαπιτάλα!
Σε παρακαλώ πολύ όταν ζορίζεσαι να απαντήσεις για την ρητορία περί ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ απο τον ίδιο τον Μπακούνιν που ΕΣΥ quote-άρεις μην την γυρνάς στην τρελή, έχω απαιτήσεις απο εσένα.
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #4187
BabisKyr
Πεντάδα
 
BabisKyr's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Αθήνα
Posts: 9,486
Liked: 9,708
Likes: 37,262
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Quote:
Originally Posted by BabisKyr View Post
Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
Μια χαρα υπαρχει θεμα. Κραταμε ολοι οσο γινεται ενα επιπεδο και συνεχιζει οποιος θελει.

σημειωση : επιπεδο ειναι οσο το δυνατον λιγοτεροι χαρακτηρισμοι, ειρωνιες και καμμια βρισια. οι πολιτικες πεποιθησεις αν δεν εμπιπτουν σ αυτο που μολις εγραψα δεν κανουν το τοπικ λιγοτερου (η περισσοτερου) επιπεδου.
Θα διαφωνήσω ως θιγμένος (και πολύ εκνευρισμένος). Το επίπεδο πέφτει στα τάρταρα όταν χαρακτηρίζουμε κάποιον ανιστόρητο και αδιάβαστο επειδή δεν συμφωνεί με τις εν Γράμμω και Βίτσι κοινές ανακοινώσεις ΟΝΝΕΔ-ΛΑΟΣ, την υπέρτατη και μοναδική αλήθεια του stoxos.gr. Ή όταν χαρακτηρίζονται ως φασίστες και εθνικοσοσιαλιστές (αν είναι δυνατόν) άνθρωποι αγωνιστές και πατριώτες, που έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα τους και εκτελούνταν επειδή είχαν τα ιδανικά τους. Κανένας σεβασμός σε νεκρούς. Κανένας.

Εδώ μέσα δεν ξέρουμε κανέναν προσωπικά, ούτε τί υπόβαθρο έχει ούτε τί γνώσεις έχει. Από σεβασμό και μόνο στους υπόλοιπους εγώ το βούλωσα, άλλος μπορεί να μην κρατηθεί. Αλλά ο moderator που κάνει αυτά τα σχόλια δεν ενδιαφέρεται γι'αυτά τα πράγματα.

Καλή συνέχεια, από εδώ και στο εξής ΜΟΝΟ αθλητικά από μένα.
Να σε ρωτήσω βρε θιγμένε και εκνευρισμένε μπάμπη μου...ποια ήταν η στάση των...αγωνιστών πατριωτών που έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα τους και εκτελούνταν επειδή είχαν τα ιδανικά τους που δεν σέβομαι, όταν η Ελλάδα κήρυξε τον πόλεμο στην ιταλία και είπε το ΟΧΙ? Όταν μου απαντήσεις αυτό, τα ξαναλέμε και άμα μου απαντήσεις θα σου ζητήσω εγώ όσες συγνώμες θες, επειδή...δεν σέβομαι τους νεκρούς που έχω στην ίδια μου την οικογένεια. Απάντησε μου όμως ε...ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ. Θέλω να μου πεις επακριβώς τι ρώτησα και να απαντήσεις.
Αυτοί οι απάνθρωποι, φασίσται και εθνικοσοσιαλισταί κομμουνισταί ήταν φυλακισμένοι από το μεταξικό καθεστώς, αυτούς τους δημοκράτες πατριώτες του ΟΧΙ. Ζητούσαν να πάρουν μέρος στον πόλεμο και Μεταξάς τους έστελνε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης (στη συνέχεια μεγάλο μέρος τους στάλθηκε στο Νταχάου από τους πατριώτες-δημοκράτες).

Την ίδια στιγμή το ΚΚΕ ήταν στην παρανομία και η παραμικρή υποψία ότι ήταν κάποιος κομμουνιστής τον έστελνε στο απόσπασμα. Μόνο σε παρακαλώ, μην ποστάρεις τις πλαστές επιστολές Ζαχαριάδη ή του πλαστού συμφώνου ΕΛΑΣ-Γερμανών που το υπογράφει αξιωματικός που δεν υπήρξε ποτέ, είστε αρκετά προβλέψιμοι όταν "επιχειρηματολογείτε".

Παρά τις δυσκολίες, πολλοί εθνικοσοσιαλιστές φασίστες κομμουνιστές δραπέτευσαν και πήραν τα όπλα. Δεν έχεις μόνο εσύ συγγενείς που τα έζησαν αυτά, έχουμε και εμείς.

Αναφορικά με τις αντιστασιακές οργανώσεις και την ίδρυσή τους, έχουμε και λέμε:

ΕΑΜ: 27/09/1941
ΕΔΕΣ: 09/09/1941
ΕΚΚΑ: 10/1941

Προφανώς όλοι περίμεναν την παύση του συμφώνου Μολότωφ - Ρίμπεντροπ (επειδή εκεί το πας). Ο ΕΔΕΣ, λοιπόν, ήταν 14 μέρες πιο πατριώτης από το ΕΑΜ και η ΕΚΚΑ πήρε μέσω τηλεγραφήματος οδηγίες από τον Κόκκινο Στρατό να ξεκινήσει την επανάστα.

Αυτά από μένα, ελπίζω να σε κάλυψα. Απλά όταν διαβάζω πράγματα που κατ' εμέ είναι ανεπίτρεπτα από ιστορική, κοινωνική και ηθική πλευρά, θεωρώ μάταιο χρόνο και κόπο να προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω για τα αυτονόητα, ειδικά από τη στιγμή που χαρακτηρίζομαι ως ανιστόρητος.
BabisKyr is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015   #4188
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Quote:
Originally Posted by BabisKyr View Post
Αυτοί οι απάνθρωποι, φασίσται και εθνικοσοσιαλισταί κομμουνισταί ήταν φυλακισμένοι από το μεταξικό καθεστώς, αυτούς τους δημοκράτες πατριώτες του ΟΧΙ. Ζητούσαν να πάρουν μέρος στον πόλεμο και Μεταξάς τους έστελνε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης (στη συνέχεια μεγάλο μέρος τους στάλθηκε στο Νταχάου από τους πατριώτες-δημοκράτες).

Την ίδια στιγμή το ΚΚΕ ήταν στην παρανομία και η παραμικρή υποψία ότι ήταν κάποιος κομμουνιστής τον έστελνε στο απόσπασμα. Μόνο σε παρακαλώ, μην ποστάρεις τις πλαστές επιστολές Ζαχαριάδη ή του πλαστού συμφώνου ΕΛΑΣ-Γερμανών που το υπογράφει αξιωματικός που δεν υπήρξε ποτέ, είστε αρκετά προβλέψιμοι όταν "επιχειρηματολογείτε".

Παρά τις δυσκολίες, πολλοί εθνικοσοσιαλιστές φασίστες κομμουνιστές δραπέτευσαν και πήραν τα όπλα. Δεν έχεις μόνο εσύ συγγενείς που τα έζησαν αυτά, έχουμε και εμείς.

Αναφορικά με τις αντιστασιακές οργανώσεις και την ίδρυσή τους, έχουμε και λέμε:

ΕΑΜ: 27/09/1941
ΕΔΕΣ: 09/09/1941
ΕΚΚΑ: 10/1941

Προφανώς όλοι περίμεναν την παύση του συμφώνου Μολότωφ - Ρίμπεντροπ (επειδή εκεί το πας). Ο ΕΔΕΣ, λοιπόν, ήταν 14 μέρες πιο πατριώτης από το ΕΑΜ και η ΕΚΚΑ πήρε μέσω τηλεγραφήματος οδηγίες από τον Κόκκινο Στρατό να ξεκινήσει την επανάστα.

Αυτά από μένα, ελπίζω να σε κάλυψα. Απλά όταν διαβάζω πράγματα που κατ' εμέ είναι ανεπίτρεπτα από ιστορική, κοινωνική και ηθική πλευρά, θεωρώ μάταιο χρόνο και κόπο να προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω για τα αυτονόητα, ειδικά από τη στιγμή που χαρακτηρίζομαι ως ανιστόρητος.
"Ο πόλεμος, όπου η δικτατορία ετοιμάζεται να σκοτώσει τα παιδιά σου, να φέρει τον θάνατον στα γυναικόπαιδα και την καταστροφή και τον αφανισμό σ’ ολόκληρη τη χώρα, δεν είναι αγώνας για την πατρίδα μας… Ο πόλεμος που ετοιμάζει η δικτατορία θα μας οδηγήσει στη μοίρα του Πωλονικού λαού. Η δικτατορία κατεβαίνει στον πόλεμο αυτό με μοναδικό «σύμμαχο» την ιμπεριαλιστική Αγγλία", Ριζοσπάστης, Απριλίου 1940.

"Το πέρασμα της βασιλομεταξικής δικτατορίας στην υπηρεσία των Αγγλογάλλων, συντελούμενον μέσα στις συνθήκες της έντασης των σχέσεων τους με την Ιταλίαν, σημαίνει – ούτε λίγο, ούτε πολύ – πρόσκληση προς τους ιμπεριαλιστές να βγάλουν τα μάτια τους πάνω στα Ελληνικά εδάφη και εξουσιοδότηση τους να μην αφήσουν πέτρα πάνω στην άλλη, στη δυστυχισμένη πατρίδα μας". (Έκδοση της ΚΕ του ΚΚΕ με τίτλο: «Το ΚΚΕ από το 1918 ως το 1926» εις παράρτημα κειμένων της περιόδου 1932-1941, σελ. 498)

"Ο πόλεμος αυτός προκλήθηκε από τη βασιλομεταξική σπείρα, που διατάχτηκε από τους Εγγλέζους ιμπεριαλιστές, δεν μπορεί να έχει την παραμικρή σχέση με την υπεράσπιση της πατρίδος μας. Ούτε είναι βέβαια «πόλεμος κατά του φασισμού», όπως δήλωσε κυνικά ο αρχιφασίστας Μεταξας, ο δήμιος του λαού μας. Μα ούτε και πόλεμος για την απελευθέρωση των Ελληνικών μειονοτήτων της Αλβανίας απ’ το ζυγό του ιταλικού φασισμού και της Αλβανικής αστοτσιφλικάδικης κλίκας, γι’ ατό ο πόλεμος αυτός δεν μπορεί νάχει καμμία σχέση με την ελευθερία", Κομμουνιστικό Μανιφέστο απο την ΚΕ του ΚΚΕ 7 Δεκεμβρίου 1940

Γιάννης Ιωαννίδης, Νο2 ΚΚΕ, βιβλίο «Αναμνήσεις – προβλήματα της πολιτικής του ΚΚΕ στην εθνική αντίσταση 1940-45», εκδόσεις «Θεμέλιο» :

" Κι όταν τα γερμανικά αεροπλάνα βομβάρδιζαν το λιμάνι του Ναυπλίου, οι κομμουνιστές κρατούμενοι της Ακροναυπλιάς δεν ανησυχούσαν καθόλου: «Δεν θα ρίξουν εδώ μπόμπες οι Γερμανοί. Δεν τους αφήνει ο μουστάκιας (εννοεί τον Στάλιν). Έχει πει ότι εκεί πέρα είναι κομμουνιστές "

Θες να συνεχίσω...???
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον

Last edited by Jasone; 18-11-2015 at 14:45.
Jasone is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Jasone:
Old 18-11-2015   #4189
kseplenhs
Πεντάδα
 
kseplenhs's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 7,098
Liked: 9,744
Likes: 43,860
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post

Το πρόβλημα είναι πως προσπαθείς να μιλήσεις σε μένα λες και μιλάς σε κανα φιλαράκι σου σε καμιά κλαδική. Δεν πιάνει το κόλπο. Αυτά πήγαινε πέστα σε παιδάκια που ψαρώνουν. Δεν είναι τσιτάτα είναι δεδομένα. Που αγνοείς και απέχεις απο αυτά μίλια. Στον επόμενο καφέ θα σου φέρω αν θες να δεις και....κειμήλια με τα...τσιτάτα που σου είπα. Θα γελάσουμε πολύ. Μετά όμως μην ζοριστείς.
ποιά κλαδική?Πάνω απο 30 χρονών δεν είσαι και έχεις ζήσει κλίμα κλαδικών?Γιατί εγώ δεν έχω ζήσει.Την εποχή των κλαδικών έπαιζα με τα τρανσφρόρμερς μου.Τα ιμπεριαλιστικά τρανσφόρμερς...
Μην μιλάς με λεξιλόγιο δεκαετίας 80.Γίνεσαι ακόμα πιο γραφικός.Ναι γίνεται και αυτό.

Οι ιστορία των προγόνων οποιουδήποτε σε αυτή τη χώρα,πάνω-κάτω έχει συγκεκριμένα σημεία αναφοράς.Συνεπώς δεν προσφέρει σε κουβέντα να την αραδιάζουμε.Πόσο μάλλον όπως εσύ για να δείξεις το απάνθρωπο κομμάτι ενός πολιτεύματος που στην ελλάδα...δεν εφαρμόστηκε.Καλύτερα να έμενες στους πολ ποτ αλλά είπαμε.Είσαι προβλέψιμος.Άπαξ και μπήκες στο άδωνης γεωργιάδης mode επόμενο είναι να έλεγες και για τα μαρτύρια των προγόνων σου.
__________________
Quote:
κάθε ματς με τον τραβελοϋπόκοσμο είναι μία αναμέτρηση της ανθρωπότητας με την υποστασιοποιημενη ανωμαλία.
kseplenhs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον kseplenhs:
Old 18-11-2015   #4190
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Το έχεις ξεφτιλίσει το θέμα. Δεν ξέρω αν είσαι τόσο χαζός ή τον παριστάνεις, αλλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο να συνεχίσω.

Γειά σου Τζάσονα αναρχοκαπιτάλα!
Σε παρακαλώ πολύ όταν ζορίζεσαι να απαντήσεις για την ρητορία περί ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ απο τον ίδιο τον Μπακούνιν που ΕΣΥ quote-άρεις μην την γυρνάς στην τρελή, έχω απαιτήσεις απο εσένα.
Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις από εμένα, αλλά εσύ έχεις πιάσει στάνταρ απόδοσης.

Σου παραθέτω απόσπασμα για τον ιστορικό υλισμό και εσύ μου μιλάς για τη δικτατορία του προλεταριάτου.

Η διαφωνία Μαρξ-Μπακούνιν αφορούσε τον τρόπο με τον οποίο θα επιτευχθεί και θα διαχειριστεί αυτός ο κοινωνικός μετασχηματισμός και όχι το οικονομικό σύστημα που ανέδειξαν με το έργο του οι Μαρξ και Έγκελς και στο οποίο εσύ αναφέρθηκες.

Ο Μπακούνιν είναι ενάντια στο κράτος ως έννοια (για αυτό ονομάζει τους Μαρξιστες "κρατικοσοσιαλιστές" - καμία σχέση βέβαια με το δικό σου αχαρακτήριστο "εθνικοσοσιαλιστές") και με αυτό κατά νου γράφει όσα μου παρέθεσες για τον Μαρξισμό. Είσαι και εσύ ενάντια στο κράτος ή απλά βρήκες κάτι ενάντια στον Μαρξισμό και λες "δε το βάζω και αυτό; τσάμπα είναι...";

Last edited by Παράγοντας; 18-11-2015 at 14:51.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Παράγοντας:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 23:03.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.