RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-01-2016   #4371
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,894
Liked: 34,094
Likes: 48,802
Default

μιαπουταναφεραμε

Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 16 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 06-01-2016   #4372
christos
Πεντάδα
 
christos's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,190
Liked: 1,787
Likes: 2,519
Default

Η apple εξαργυρωνει κυριως το γεγονος οτι εφερε την επανασταση που λεγεται iphone. Το πηραν ολοι γιατι ηταν χαοδης η διαφορα και τους "εδεσε" με το itunes. Το να φυγεις απο apple αν ειχες συνηθισει φαινοταν αδιανοητο τοτε. Πλεον δεν ειναι κ τοσο δυσκολο. Παντως εγω αν κ κατα καιρους ειχα πολλα apple προιοντα μονο στο laptop εμεινα τοσο ικανοποιημενος που να δικαιολογισω την διαφορα τιμης. Ειδικα με το iphone, περσι πηρα ενα κινεζικο με καλυτερες δυνατοτητες σε λιγοτερο απο τη μιση τιμη, παρα πολυ ωραιο design και θα το κρατησω και 4-5 χρονια (οπως ολα τα κινητα μ - αλλαξα το iphone 3 με αυτο) χωρις να εχει "παλιωσει".
__________________
Αυτή είναι η ευκαιρία μας και το κύπελλο θα το σηκώσουμε σήμερα _Bill
christos is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον christos:
Old 06-01-2016   #4373
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,328
Liked: 22,246
Likes: 8,728
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Δεν θέλω να γίνω Jasone της Apple και να ποστάρω εικονογραφημένα λιβελογραφήματα υπέρ της και κατά των υπολοίπων αλλά ρε 'συ Μάριε πας να πεις κάτι και το ξεχειλώνεις με τα παραπάνω.

Ισχύει το παράδειγμα με το iPod και το MP3, ισχύουν και τα χοντροκομμένα πλέον iPhone, ισχύει και το ότι οι τιμές είναι αστείες πλέον. Αλλά μην το πηγαίνεις στο άλλο άκρο ότι δεν ήταν ποτέ πολύ καλύτερα τα προϊόντα της και ότι δεν υπήρχε ποιότητα κατασκευής κλπ κλπ.

Αν το μηχάνημά σου είναι το εργαλείο για την δουλειά σου, αν δηλαδή είσαι developer ή creative (design, φωτογραφία, μουσική) ακόμη και τώρα δεν υπάρχει πιο αξιόπιστη επιλογή από iMac και MB Pro. (εκτός και αν γράφεις μόνο .NET ξερω'γώ)

Αν από την άλλη θες να μπαίνεις facebook, youtube, news247, να στρημάρεις κάνα ματς και να παίζεις και κάνα παιχνίδι φυσικά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς, είναι σα να θες παπάκι για τα στενά του χωριού και να αγοράζεις Audi.

Γενικότερα όμως έθεσε τα στάνταρντς αισθητικής η Apple, από τα unibody αλουμινένια laptops, σε κινητά και ταμπλέτες
Είσαι fan boy δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Στα σοβαρά ούτε είμαι ούτε το παίζω γνώστης ειδικών τεχνικών χαρακτηριστικών,πως λειτουργούν οι συσκευές κάτω απο διάφορα ειδικά εργονομικά τεστς κτλ.Επίσης σε θέματα λογισμικού προφανώς οι γνώσεις σου είναι πολύ ανώτερες απ τις δικές μου.Εγω μιλάω σαν ενας σχετικά ψαγμένος χρήστης οχι tech freak.

Στο δια ταύτα έφερα το παράδειγμα με το ipod και to iphone γιατί μια εταιρία δεν είναι ενα συγκεκριμένο προϊόν.

Δεν είπα οτι ποτέ δεν είχαν ποιοτικές συσκευές είπα οτι σπάνια είχαν συσκευές καλύτερες του ανταγωνισμού,αν βάλεις και τον παράγοντα τιμή μέσα.Δηλαδή δεν γίνεται να συμφωνείς οτι πχ το samsung s3 φαίνεται πλαστικούρα τώρα στο χέρι,με μεγάλα bezels,άσχημες γωνίες κτλ και οτι περίπου έτσι είναι και ενα παλιό iphone σε σχέση με το 6s ας πούμε αλλά απ την άλλη να μου λες οτι σε ποιότητα κατασκευής ήταν by far,που λεν και στο χωριό μου, καλύτερη απ τον ανταγωνισμό.Όσον αφορά τα κινητά για παράδειγμα αν εξαιρέσω το γεγονός οτι η apple έφερε όντως επανάσταση με το πρώτο iphone(touch screen,apps κτλ κτλ) όταν άρχισαν και οι άλλοι να μπαίνουν σοβαρά στον ανταγωνισμό το πράγμα ήρθε και ισορρόπησε και έχει ισορροπήσει εδω και χρόνια πλέον.Δηλαδή αν πάρω το 6s,το S6,το z3 και το m9 για παράδειγμα και τα συγκρίνω θα βρω επιμέρους χαρ/κα για το κάθε κινητό που θεωρώ ανώτερο των άλλων αλλά στην τελική σύγκριση είναι τόσο κοντά που νομίζω πάει αποκλειστικά στην προσωπική προτίμηση.Γιατί λοιπόν να δώσω το έξτρα 20% στην τιμή της apple(που εδω που τα λέμε όλες οι εταιρίες το χουν παραγαμήσει στην τιμολόγηση ενός κινητού);Επειδή η apple έφερε πρώτη αυτής της μορφής κινητά και εισήγαγε ουσιαστικά τα smarthphones;Δηλαδή αν εξαιρέσεις τις γκόμενες που οκ νομίζουν οτι πουλάνε μούρη αν δεις την πλειοψηφία αυτών που έχουν iphone κάτι παρεμφερές με αυτό που έγραψα πριν είναι.Οχι οτι δεν είναι άψογο τηλέφωνο αλλά συγνώμη τα 150-200 ευρώ παραπάνω δεν θα τα δώσω.Γνώρισα ενα παλικαράκι στον στρατό που μένει στις ΗΠΑ και βγάζει ως και 300$ την μέρα,ε αυτός στα @@ του σε 3 μέρες το χει βγάλει το κινητό λογικό να μου ρθε με το 6s στην Ελλάδα όταν καλά καλά δεν είχε βγει εδω.Αλλά σε μια χώρα που ο μέσος μισθός ενος νεου είναι περίπου τα μισά λεφτά απ οσο κοστίζει το κινητό συγνώμη αλλά να δουλεύω 2 μήνες και να στερηθώ κάτι για να πάρω μια συσκευή με το μηλαράκι απο πίσω δεν θα το κάνω και πίστεψε με πάρα πολλά ψώνια το κάνουν στην Ελλάδα της κρίσης

Όσον αφορά τα pc.Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό που χρειάζεται την μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ,την καλύτερη μνήμη,chipset μητρικής κτλ είναι το gaming οχι η επεξεργασία εικόνας εκτός πια και αν μιλάμε για μοντάζ σε sci-fi blockbusters.Δηλαδή αν συγκρίνω έναν τύπο που καίγεται στο lol να γίνει Diamond και εναν γραφίστα της γειτονιάς που φτιάχνει και βίντεο βαφτίσεων και γάμων πιστεύω ο πρώτος χρειάζεται πολύ καλύτερο pc.Προσωπικά απ τους 3-4 καμένους gamers που ξέρω κανένας στις λεπτομέρειες δεν προτίμησε ενα macbook απο ενα άλλο τούμπανο pc.Δεν ξέρω μπορεί να είναι και τυχαίο.

Το θέμα πάντως δεν είναι αν είναι καλό το macbook μια χαρά γαμάτο είναι,εγω προσωπικά δεν το αμφισβήτησα ποτέ αυτό,το θέμα είναι αν αξίζει τα παραπάνω λεφτά και αν είναι όντως τόσο καλύτερα προιόντα για να δικαιολογείται ολο αυτό το στυλ ανωτερότητας και ξιπασιάς που έχουν όλοι οι φανατικοί της apple. Κάποτε και εγω δεν γούσταρα καθόλου την apple αν μου έκαναν κάτι δώρο στάνταρ θα το πούλαγα ή θα το αντάλλαζα με κάτι άλλο,πλέον αν μου κάνουν κάτι δώρο θα το κρατήσω οπότε αν σκέφτεσαι να μου κάνεις δώρο ενα imac μην διστάσεις να ξέρεις θα το χρησιμοποιήσω και θα το περιποιηθώ δεόντως

Τέλος για τις εικόνες να δεχθώ και να σου δώσω οτι η apple έφερε και γενικά φέρνει την επανάσταση και στην αισθητική και στην ποιότητα κατασκευής και μπράβο της.Το θέμα όμως είναι όταν πλέον βασίζονται σε δικά της σχέδια οι άλλοι και πάνε ακόμα παραπέρα τις δικές της ιδέες εγω γιατί να επιμείνω στην apple?
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2016   #4374
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,894
Liked: 34,094
Likes: 48,802
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post

Όσον αφορά τα pc.Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό που χρειάζεται την μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ,την καλύτερη μνήμη,chipset μητρικής κτλ είναι το gaming οχι η επεξεργασία εικόνας εκτός πια και αν μιλάμε για μοντάζ σε sci-fi blockbusters.Δηλαδή αν συγκρίνω έναν τύπο που καίγεται στο lol να γίνει Diamond και εναν γραφίστα της γειτονιάς που φτιάχνει και βίντεο βαφτίσεων και γάμων πιστεύω ο πρώτος χρειάζεται πολύ καλύτερο pc.Προσωπικά απ τους 3-4 καμένους gamers που ξέρω κανένας στις λεπτομέρειες δεν προτίμησε ενα macbook απο ενα άλλο τούμπανο pc.Δεν ξέρω μπορεί να είναι και τυχαίο.
Έχω 6πύρηνο amd (o τελευαίος Phenom) ο οποίος είναι κατώτερος σε gaming σε σχέση με έναν i7-930 ή ακόμα και i5-750, αλλά σε multitasking και video editing (εκεί που πραγματικά χρησιμοποιούνται οι πυρήνες ταυτόχρονα) τους πατάει, και μιλάμε για 4 χρονών επεξεργαστή

Λέγοντας μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ στο gaming, μιλάμε για τον πυρήνα της gpu, εκεί που πέφτει το μεγαλύτερο βάρος. Με μια απλή κάρτα των 80 ευρώ κάνεις παπάδες με photoshop (και όλη τη σουίτα της adobe), gimp ή ό,τι άλλο χρησιμοποιείς. Αλλά Fallout 4 δεν παίζεις ούτε στην ανάλυση "pixel μέγεθος αντίχειρα"
Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 06-01-2016   #4375
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Όσον αφορά τα pc.Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό που χρειάζεται την μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ,την καλύτερη μνήμη,chipset μητρικής κτλ είναι το gaming οχι η επεξεργασία εικόνας εκτός πια και αν μιλάμε για μοντάζ σε sci-fi blockbusters.Δηλαδή αν συγκρίνω έναν τύπο που καίγεται στο lol να γίνει Diamond και εναν γραφίστα της γειτονιάς που φτιάχνει και βίντεο βαφτίσεων και γάμων πιστεύω ο πρώτος χρειάζεται πολύ καλύτερο pc.Προσωπικά απ τους 3-4 καμένους gamers που ξέρω κανένας στις λεπτομέρειες δεν προτίμησε ενα macbook απο ενα άλλο τούμπανο pc.Δεν ξέρω μπορεί να είναι και τυχαίο.
Με την καμια μαν μην το ξαναπεις αυτο. Το ακριβως αντιθετο ισχυει. Αλλο pc θα παρεις στο gaming, αλλο στο editing κτλπ. Στα games θες καρτα γραφικων. οχι επεξεργαστη. Οι multicore επεξαργαστες δεν θα σου προσφερουν τιποτα στο gaming. Eπισης πολυ αστοχη η φωτο οπως λεει και ο σμερφ. Για συγκεκριμενους λογους θα παρεις μακ. και φυσικα οχι κυριως για να παιζεις games.

Στα υπολοιπα συμφωνω και με τους 2 σας. Να το πω πιο απλα. Αμα τα περισσοτερα προιοντα της apple ηταν σε αρκετα πιο προσιτες τιμες, δεν θα ειχε κανενα νοημα να παρεις κατι αλλο. Πολυ καλες all around συσκευες. Αυτην την στιγμη αυτα που μου προσφερει η apple μπορω να τα βρω αρκετα φθηνοτερα, οποτε ευχαριστω δεν θα παρω.

Last edited by *GrimReaper*; 06-01-2016 at 22:44.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 07-01-2016   #4376
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,067
Liked: 117,693
Likes: 72,604
Default

τα iphone ειναι status goods.
Δηλαδη αυτος που τα εχει δηλωνει οτι εχει φραγκα.
Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον DirtySniper:
Old 07-01-2016   #4377
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
τα iphone ειναι status goods.
Δηλαδη αυτος που τα εχει δηλωνει οτι εχει φραγκα.
Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο
λαθος..ο δικος μου ειχε αιφον 5 που του το εδωσαν στη δουλεια του για τη δουλεια του...φραγκα παλι δεν εχει αλλα το κυκλοφορουσε...
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to dora7 For This Useful Post:
Old 07-01-2016   #4378
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Ρε μουνιά αφήστε το topic ήσυχο να απαντήσει για το γκομουνισμό ο Buendia γαμώ τα iphone σας καπιταλόσκυλα!!!
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον

Last edited by Jasone; 07-01-2016 at 14:24.
Jasone is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Jasone For This Useful Post:
Old 07-01-2016   #4379
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,626
Liked: 14,271
Likes: 80,683
Default

Quote:
Originally Posted by dora7 View Post
Quote:
Originally Posted by DirtySniper View Post
τα iphone ειναι status goods.
Δηλαδη αυτος που τα εχει δηλωνει οτι εχει φραγκα.
Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο
λαθος..ο δικος μου ειχε αιφον 5 που του το εδωσαν στη δουλεια του για τη δουλεια του...φραγκα παλι δεν εχει αλλα το κυκλοφορουσε...

α, με σενα παντρευτηκα?
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 08-01-2016   #4380
nrg15
Πεντάδα
 
nrg15's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,460
Liked: 16,068
Likes: 13,914
Default

Παιδες εχει κανεις LG smart TV?
nrg15 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον nrg15:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 21:41.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.