RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-10-2015   #1881
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,558
Liked: 14,159
Likes: 80,035
Default

αχαχαχχχαχ
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Darkling:
Old 22-10-2015   #1882
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,876
Liked: 33,979
Likes: 48,726
Default



Άγιος Πέτρος is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 23-10-2015   #1883
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Παίζει για όλα τα παρακάτω να έχει γίνει κουβέντα ή απλή αναφορά στο παρελθόν, αλλά μιας που τα είδα τελευταίο καιρό όλα, τα παραθέτω σαν προτάσεις.

Leviathan (2014): Είχαμε κάνει ενδελεχή κουβέντα για την "Επιστροφή", που είναι σοβαρό δείγμα για το πόσο δυνατός σκηνοθέτης είναι ο Zvyagintsev. Το "Λεβιάθαν" είχα την τύχη να το δω πριν λίγες μέρες στο σινεμά (προβολή λέσχης σε μεγάλη αίθουσα της πόλης), οπότε απήλαυσα ακόμα περισσότερο ήχο και τοπία. Συνολικά η κοινωνική σάτιρα της ταινίας με τράβηξε μπορώ να πω περισσότερο από το όλο δράμα της υπόθεσης, αλλά γενικά όλες οι ερμηνείες στην ταινία ήταν εκπληκτικές, και η όλη ιδέα μεγαλόπνοη και τέλεια εκτελεσμένη.

Hoop Dreams (1994): Εδώ είχε γίνει παλιότερα χρόνια αναφορά αν θυμάμαι καλά, και πώς να μην γίνει αφού είμαστε μπασκετικό φόρουμ. Ό,τι και να πω για την ταινία είναι λίγο. Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ είναι ίσως η πιο ακριβής απεικόνιση του αμερικάνικου συστήματος και τρόπου ζωής (δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες, αρκεί κανείς να δει το the real thing)... αυτό, σε συνδυασμό με τον τρόπο που πραγματοποιήθηκε, καθώς ξεκίνησε σαν ένα 30λεπτο πρότζεκτ σχετικό με το street basketball, και έγινε on the go μια πενταετής παραγωγή που ακολούθησε τη ζωή των 2 αθλητών και όσων ενεπλάκησαν μαζί τους, το καθιστούν έναν πραγματικό κινηματογραφικό σταθμό. Κάτι σαν ένα μη προσχεδιασμένο "Boyhood" (κάνω τον παραλληλισμό λόγω των πολλών χρόνων γυρισμάτων) το οποίο η ίδια η ζωή αποφάσισε να αφήσει σαν κειμήλιο για τροφή και σκέψη... καθώς όσα συνέβησαν στο διάστημα το γυρισμάτων, ούτε στα πιο τρελά όνειρα των δημιουργών θα μπορούσαν να είχαν σχεδιαστεί σαν εξέλιξη.

About Elly (2009): Ο Farhadi είναι απλά κολοσσός του παγκόσμιου σινεμά, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία επ'αυτού. Ο τρόπος δραματοποίησης των απλών ιστοριών του είναι μοναδικός, και με ό,τι καταπιάνεται θεματολογικά ο πούστης αφήνει πίσω αριστουργήματα. Δεν έχω δει άλλον filmmaker να καταφέρνει να σε κάνει να συμπάσχεις τόσο ενεργά σε μια δραματική κατάσταση, χωρίς να ακολουθεί καθόλου το δρόμο της ενόχλησης (θυμηθείτε "A Separation"). Σε ό,τι έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη ταινία βέβαια, έχουμε εξαιρετικό πάντρεμα δράματος με suspense, και μια άριστη διαχείριση ενός ensemble cast.

Night And Fog (1955): Άλλο ένα ντοκιμαντέρ σταθμός (είμαι σε φάση και κατέβασα κάμποσα). 10 χρόνια μετά τη λήξη του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου, ο Alain Resnais έδωσε μια περιεκτική μισάωρη απεικόνιση του Ολοκαυτώματος. Είναι τέτοιο το θέμα που προσωπικά δεν μου είναι εύκολο να πάρω την απόφαση να παρακολουθήσω το 10ωρο "Shoah" (1985), οπότε αντ'αυτού είπα να δω το 30 χρόνια προγενέστερο έταιρο ιστορικά σημαντικό ντοκιμαντέρ του θέματος. Όσο κι αν και αυτά τα 32 λεπτά περιέχουν αρκετό υλικό που η σκληρότητά του σε στοιχειώνει, προφανώς δεν το μετάνιωσα. Απλά για να μην ξεχνάμε τι έγινε τότε, και τι δεν πρέπει ποτέ να ξαναφήσουμε σαν ανθρωπότητα να συμβεί (όσο προβλεπόμενο και πατερναλιστικό ακούγεται, δεν μου βγαίνει να πω κάτι διαφορετικό).

Last edited by Dude; 23-10-2015 at 18:15.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 23-10-2015   #1884
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,222
Liked: 4,624
Likes: 8,176
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Παίζει για όλα τα παρακάτω να έχει γίνει κουβέντα ή απλή αναφορά στο παρελθόν, αλλά μιας που τα είδα τελευταίο καιρό όλα, τα παραθέτω σαν προτάσεις.

Leviathan (2014): Είχαμε κάνει ενδελεχή κουβέντα για την "Επιστροφή", που είναι σοβαρό δείγμα για το πόσο δυνατός σκηνοθέτης είναι ο Zvyagintsev. Το "Λεβιάθαν" είχα την τύχη να το δω πριν λίγες μέρες στο σινεμά (προβολή λέσχης σε μεγάλη αίθουσα της πόλης), οπότε απήλαυσα ακόμα περισσότερο ήχο και τοπία. Συνολικά η κοινωνική σάτιρα της ταινίας με τράβηξε μπορώ να πω περισσότερο από το όλο δράμα της υπόθεσης, αλλά γενικά όλες οι ερμηνείες στην ταινία ήταν εκπληκτικές, και η όλη ιδέα μεγαλόπνοη και τέλεια εκτελεσμένη.

Hoop Dreams (1994): Εδώ είχε γίνει παλιότερα χρόνια αναφορά αν θυμάμαι καλά, και πώς να μην γίνει αφού είμαστε μπασκετικό φόρουμ. Ό,τι και να πω για την ταινία είναι λίγο. Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ είναι ίσως η πιο ακριβής απεικόνιση του αμερικάνικου συστήματος και τρόπου ζωής (δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες, αρκεί κανείς να δει το the real thing)... αυτό, σε συνδυασμό με τον τρόπο που πραγματοποιήθηκε, καθώς ξεκίνησε σαν ένα 30λεπτο πρότζεκτ σχετικό με το street basketball, και έγινε on the go μια πενταετής παραγωγή που ακολούθησε τη ζωή των 2 αθλητών και όσων ενεπλάκησαν μαζί τους, το καθιστούν έναν πραγματικό κινηματογραφικό σταθμό. Κάτι σαν ένα μη προσχεδιασμένο "Boyhood" (κάνω τον παραλληλισμό λόγω των πολλών χρόνων γυρισμάτων) το οποίο η ίδια η ζωή αποφάσισε να αφήσει σαν κειμήλιο για τροφή και σκέψη... καθώς όσα συνέβησαν στο διάστημα το γυρισμάτων, ούτε στα πιο τρελά όνειρα των δημιουργών θα μπορούσαν να είχαν σχεδιαστεί σαν εξέλιξη.

About Elly (2009): Ο Farhadi είναι απλά κολοσσός του παγκόσμιου σινεμά, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία επ'αυτού. Ο τρόπος δραματοποίησης των απλών ιστοριών του είναι μοναδικός, και με ό,τι καταπιάνεται θεματολογικά ο πούστης αφήνει πίσω αριστουργήματα. Δεν έχω δει άλλον filmmaker να καταφέρνει να σε κάνει να συμπάσχεις τόσο ενεργά σε μια δραματική κατάσταση, χωρίς να ακολουθεί καθόλου το δρόμο της ενόχλησης (θυμηθείτε "A Separation"). Σε ό,τι έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη ταινία βέβαια, έχουμε εξαιρετικό πάντρεμα δράματος με suspense, και μια άριστη διαχείριστη ενός ensemble cast.

Night And Fog (1955): Άλλο ένα ντοκιμαντέρ σταθμός (είμαι σε φάση και κατέβασα κάμποσα). 10 χρόνια μετά τη λήξη του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου, ο Alain Resnais έδωσε μια περιεκτική μισάωρη απεικόνιση του Ολοκαυτώματος. Είναι τέτοιο το θέμα που προσωπικά δεν μου είναι εύκολο να πάρω την απόφαση να παρακολουθήσω το 10ωρο "Shoah" (1985), οπότε αντ'αυτού είπα να δω το 30 χρόνια προγενέστερο έταιρο ιστορικά σημαντικό ντοκιμαντέρ του θέματος. Όσο κι αν και αυτά τα 32 λεπτά περιέχουν αρκετό υλικό που η σκληρότητά του σε στοιχειώνει, προφανώς δεν το μετάνιωσα. Απλά για να μην ξεχνάμε τι έγινε τότε, και τι δεν πρέπει ποτέ να ξαναφήσουμε σαν ανθρωπότητα να συμβεί (όσο προβλεπόμενο και πατερναλιστικό ακούγεται, δεν μου βγαίνει να πω κάτι διαφορετικό).
Ποσο τιτανια ταινια το hoopdreams, και κυριολεκτικα(3 ωρες λολ) και μεταφορικα
πορνη ζωη...
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον sfakianos7:
Old 23-10-2015   #1885
damianos
Πεντάδα
 
damianos's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: Koridallos
Posts: 6,201
Liked: 25,481
Likes: 26,649
Default

@Dude

Όντως, το Λεβιαθαν πολύ δυνατό και πολυ'καλή φωτογραφία, σίγουρα άξιζε να το δει κάποιος στο σινεμά. Εμένα μου έμεινε απορία τελικα # Η σύζυγος αυτοκτόνησε ή την σκότωσε ο άντρας, ή απλά ο σκηνοθέτης μας λεει ότι δεν έχει και τόση σημασία στη τελικη ? #

Παρόμοιο ρώσικο σκηνικό, πιο πολύ μοιάζει νομίζω με την "Επιστροφή"(αν και δε την έχω δει), έχει και στο "Νησί" που υπάρχει στο youtube, με ελλ υπότιτλους. Εμένα προσωπικά που θύμισε πολύ Ντοστογιέφσκι η όλη φάση και μου άρεσε.


Εξαιρετικό και το About Elly, το είχε τις προάλλες και η Tv, μέσα από ένα πολύ απλοικό σενάριο καταλήγει σε πολύ δυνατές σκηνές και καταστάσεις.# Ειδικά η σκηνή που ψάχνουνε το αγόρι στη θάλασσα..., από τις πιο αγωνιώδεις σκηνές που έχω δεί.#
damianos is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον damianos:
Old 23-10-2015   #1886
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Με άσπρα απαντάω
Δεν το έψαξα σε βάθος, αλλά είδα γραμμένο ότι ο σκηνοθέτης έχει πει στο commentary του DVD ότι αυτοκτόνησε, και κατόπιν το φόρτωμα του φόνου έγινε με ψευδή στοιχεία στο σύζυγο (λογικό φινάλε σε συμφωνία με την καφκική φύση της ταινίας). Εγώ να σου πω βλέποντας την ταινία, θεωρούσα πιθανό και το σενάριο να της το έκανε ο μικρός, ή τουλάχιστον είδα ότι έμεινε ανοιχτό ώστε να υπάρχουν και αυτά τα σενάρια.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 24-10-2015   #1887
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Αδελφια i need help. Δεν εχω καμια σχεση με τα "star wars" και ποτε δεν παρακολουθησα κανενα φιλμ (κι ομως!). Τωρα με την καινουργια ταινια που βγαινει θελω να την δω, αλλα θελω να δω και τα υπολοιπα. Οποτε θελω καποιος σχετικος να μου πει απο που πρεπει να αρχισω και που τελειωσω.

Καταλαβαινω οτι εχουν βγει διαφορες τριλογιες απο τις οποιες η καθεμια ποιανει απο διαφορετικο χρονικο σημειο τα πραγματα, αλλα δεν ξερω με ποια σειρα να τα παρω. Βεβαια μπορει να ειναι καλυτερο να τα δω με την σειρα που βγηκανε, για να μην εχω διαφορετικα συναισθηματα απο καποιον που τα εχει δει ετσι. Αλλα θελω καποιον να μου πει για σιγουρια

Last edited by *GrimReaper*; 24-10-2015 at 22:48.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2015   #1888
LFO
Πεντάδα
 
LFO's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9,718
Liked: 25,076
Likes: 72,390
Default

Quote:
Originally Posted by *GrimReaper* View Post
Αδελφια i need help. Δεν εχω καμια σχεση με τα "star wars" και ποτε δεν παρακολουθησα κανενα φιλμ (κι ομως!). Τωρα με την καινουργια ταινια που βγαινει θελω να την δω, αλλα θελω να δω και τα υπολοιπα. Οποτε θελω καποιος σχετικος να μου πει απο που πρεπει να αρχισω και που τελειωσω.

Καταλαβαινω οτι εχουν βγει διαφορες τριλογιες απο τις οποιες η καθεμια ποιανει απο διαφορετικο χρονικο σημειο τα πραγματα, αλλα δεν ξερω με ποια σειρα να τα παρω. Βεβαια μπορει να ειναι καλυτερο να τα δω με την σειρα που βγηκανε, για να μην εχω διαφορετικα συναισθηματα απο καποιον που τα εχει δει ετσι. Αλλα θελω καποιον να μου πει για σιγουρια
Να ξεκινησεις ζητωντας συγχωρεση απο τον εαυτο σου πρωτα απο ολα για αυτη την αβλεψια σου.

Ξεκινας χρονολογικα οπως κυκλοφορησαν. Star Wars, The empire strikes back, Return of the Jedi. Αυτα ειναι τα παλια, δεστα πρωτα γιατι ετσι θα καταλαβεις την φιλοσοφια. Μολις τα δεις και τα 3, πρεπει καπακι να τα ξαναδεις για εμπεδωση χαρακτηρων και πλοκης. Μετα παρε τα 3 καινουργια. Phantom Menace, Attack of Clones και Revenge of tge Sith, με αυτη την σειρα

Αφου τα παρεις στα χερια σου , πριν τα δεις ξαναβαλε τα 3 παλια να τα ξαναδεις. Μετα δες τα καινουργια.

Και μετα το βαζεις στην λουπα μια φορα το μηνα για το υπολοιπο της ζωης σου
__________________
Quote:
Originally Posted by rh7 View Post
....και επιθυμούσε να ανταμειφθεί για την εργατικότητά του με ένα ζεστό πιάτο ψωμί και τετράωρα χάιλαϊτ του Ενός να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ή να μοιράζει ασίστ.
LFO is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to LFO For This Useful Post:
Old 24-10-2015   #1889
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

εεεεελαααα ρε Γκριμμμμμ!!!!! how can this be possible????
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 25-10-2015   #1890
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by LFO View Post
Quote:
Originally Posted by *GrimReaper* View Post
Αδελφια i need help. Δεν εχω καμια σχεση με τα "star wars" και ποτε δεν παρακολουθησα κανενα φιλμ (κι ομως!). Τωρα με την καινουργια ταινια που βγαινει θελω να την δω, αλλα θελω να δω και τα υπολοιπα. Οποτε θελω καποιος σχετικος να μου πει απο που πρεπει να αρχισω και που τελειωσω.

Καταλαβαινω οτι εχουν βγει διαφορες τριλογιες απο τις οποιες η καθεμια ποιανει απο διαφορετικο χρονικο σημειο τα πραγματα, αλλα δεν ξερω με ποια σειρα να τα παρω. Βεβαια μπορει να ειναι καλυτερο να τα δω με την σειρα που βγηκανε, για να μην εχω διαφορετικα συναισθηματα απο καποιον που τα εχει δει ετσι. Αλλα θελω καποιον να μου πει για σιγουρια
Να ξεκινησεις ζητωντας συγχωρεση απο τον εαυτο σου πρωτα απο ολα για αυτη την αβλεψια σου.

Ξεκινας χρονολογικα οπως κυκλοφορησαν. Star Wars, The empire strikes back, Return of the Jedi. Αυτα ειναι τα παλια, δεστα πρωτα γιατι ετσι θα καταλαβεις την φιλοσοφια. Μολις τα δεις και τα 3, πρεπει καπακι να τα ξαναδεις για εμπεδωση χαρακτηρων και πλοκης. Μετα παρε τα 3 καινουργια. Phantom Menace, Attack of Clones και Revenge of tge Sith, με αυτη την σειρα

Αφου τα παρεις στα χερια σου , πριν τα δεις ξαναβαλε τα 3 παλια να τα ξαναδεις. Μετα δες τα καινουργια.

Και μετα το βαζεις στην λουπα μια φορα το μηνα για το υπολοιπο της ζωης σου
Ευχαριστω αδελφε! Will do!

Quote:
Originally Posted by dora7 View Post
εεεεελαααα ρε Γκριμμμμμ!!!!! how can this be possible????
Ζηταω συγνωμη παιδια. Δεν θα επαναληφθει. σιγουρακι αυτο
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον *GrimReaper*:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 17:42.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.