RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-09-2016   #2491
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Το "The Sting" είναι μια πολύ ευχάριστη ταινία της καλύτερης εποχής του Hollywood που έχει ό,τι χρειάζεται: ωραίο ρυθμό, ενδιαφέρουσα ιστορία, πολύ καλές ερμηνείες.

Ο Paul Newman τώρα είναι από τους μεγάλους θρύλους της υποκριτικής. Αν δεν το έχετε πάρει πρέφα, απλά δείτε τον στο Cool Hand Luke. Η ταινία είναι ιστορική, και την ερμηνεία του νομίζω δεν θα μπορούσε να την κάνει κανένας άλλος άνθρωπος στον πλανήτη, ούτε ο Μπράντο, ούτε ο Νίκολσον (που έπαιξε παρεμφερή ρόλο στη θεματολογικά παρόμοια "Φωλιά του Κούκου"), κανείς.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 20-09-2016   #2492
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Δυο απο τις καλυτερες ταινιες του 2016:

Sing Street
Απο τον σκηνοθετη του εξαιρετικου Once και του Begin Again, συνεχιζει με το μοτιβο των musical για τη μουσικη και το Sing Street εχει ενα πιο νοσταλγικο υφος με αρκετο γελιο και πολυ καλα τραγουδια. Ανοιξε προσφατα στην Ελλαδα, δεν ξερω αν παιζει ακομα ομως.

Hunt for the Wilderpeople
Του Taika Waititi που ειχε κανει και το mockumentary What We Do in the Shadows, μια αρκετα Wes-Andersonικη κωμωδια συνοδευμενη απο την εξοχη της Νεας Ζηλανδιας.

Δυστυχως εχουν περασει σχετικα απαρατηρητες και οι δυο, αξιζουν τουλαχιστον μια προβολη.
Είδα ευχάριστα το "Sing Street" χωρίς να τρελαθώ κιόλας. Μετά είδα το "What We Do In The Shadows"... εντάξει, instant classic, και μου κάνει εντύπωση που δεν είχα ακούσει για αυτό. Από τα τοπ mockumentaries χαλαρά.

Όπως και να'χει thanks για τις προτάσεις, με το καλό και στις επόμενες. Εννοείται πως αύριο μεθαύριο θα τσεκάρω και το "Hunt For The Wilderpeople", έχει κατέβει ήδη.

Last edited by Dude; 20-09-2016 at 01:51.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 20-09-2016   #2493
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,044
Liked: 15,139
Likes: 17,446
Default

Προσωπικα το εχω λατρεψει το Sing Street, σχεδον οσο το Once. Απο την αλλη πολυ ευχαριστο το What We Do in the Shadows, αλλα δεν θα το ελεγα instant classic. Αν και αρκετες ατακες απο την ταινια εχουν μπει στο καθημερινο μου λεξιλογιο πλεον. Βγαζουμε καλο μεσο ορο.

Πες κι αποψη για το Hunt for the Wilderpeople οταν το δεις, θα σου αρεσει.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2016   #2494
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 882
Liked: 3,977
Likes: 5,140
Default

Αν ψήνεστε γενικά για mockumentaries, υπάρχει μια καταπληκτική σειρά που λέγεται Documentary now με Bill Hader (Saturday Νight Live) και Fred Armisen (Saturday Νight Live και το φανταστικό Portlandia), τώρα παίζει ο δεύτερος κύκλος. Την αγαπώ πολύ αυτή τη σειρά την προτείνω σε όλο τον κόσμο που συμπαθώ αν και απαιτεί σε σημεία μια κάποια τριβή με τα docs γενικά. Αλλά αν κάποιος για παράδειγμα ξέρει και έχει δει το Thin Blue Line ή το Grey Gardens θα αγαπήσει το Documentary Now. Αν όχι, ας πιάσει τα επεισόδια για Dronez (περί των docs του Vice) και Blue Jean Committee και θα ψηθεί και για τα υπόλοιπα.
__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.
hellalogh is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον hellalogh:
Old 21-09-2016   #2495
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Μόλις είδα το persona του Bergman. Κι εκεί που το πήγαινα καλά κάπου το χασα..χρειαστηκα επεξηγήσεις στο τέλος για να ξαναπιάσω το νήμα...

Sent from my Nokia Lumia 535 using tapatalk
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2016   #2496
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,044
Liked: 15,139
Likes: 17,446
Default

Ξαναειδα πριν λιγο το 12 Years a Slave (για 4η-5η φορα) και νομιζω οτι ειναι ασφαλες να πω οτι για τα τελευταια 16 χρονια, η ταινια ειναι εκει πανω μαζι με το There Will Be Blood και το No Country for Old Men για την καλυτερη ταινια του 21ου αιωνα ως τωρα. Ημουν τυχερος που καταφερα να την δω πρωτη φορα στο σινεμα. 2μιση χρονια μετα, δεν εχει αλλαξει τιποτα στο ποσο breathtaking ειναι το καθε δευτερολεπτο στην ταινια σε οποιοδηποτε μεσο.



Απλα και μονο αυτη η σκηνη μπορει να κριθει η καλυτερη του 21ου αιωνα πιστευω, ειλικρινα.

Steve McQueen... Σε μερικες δεκαετιες απο τωρα οταν αναφερεται αυτο το ονομα, πρωτα θα σου ερχεται στο μυαλο ο σκηνοθετης και μετα ο υπερθρυλικος ηθοποιος. Το ειχα πει οταν ειχα δει το Shame πριν 4-5 χρονια, το ξαναλεω τωρα, αφου εχω απορροφησει και τις τρεις ταινιες του για τα καλα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 08-10-2016 at 18:55.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 08-10-2016   #2497
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Πάτησα "συμφωνώ" κι ας έχω άλλο τοπ... γιατί αφενός είναι ταινιάρα (η καλύτερη επί του θέματος), αφετέρου αυτή η σκηνή ανήκει στο πάνθεον του σινεμά, και θυμάμαι κι εγώ είχα μείνει μαλάκας μέσα στην αίθουσα.

Last edited by Dude; 08-10-2016 at 20:54.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 08-10-2016   #2498
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Ξαναειδα πριν λιγο το 12 Years a Slave (για 4η-5η φορα) και νομιζω οτι ειναι ασφαλες να πω οτι για τα τελευταια 16 χρονια, η ταινια ειναι εκει πανω μαζι με το There Will Be Blood και το No Country for Old Men για την καλυτερη ταινια του 21ου αιωνα ως τωρα. Ημουν τυχερος που καταφερα να την δω πρωτη φορα στο σινεμα. 2μιση χρονια μετα, δεν εχει αλλαξει τιποτα στο ποσο breathtaking ειναι το καθε δευτερολεπτο στην ταινια σε οποιοδηποτε μεσο.



Απλα και μονο αυτη η σκηνη μπορει να κριθει η καλυτερη του 21ου αιωνα πιστευω, ειλικρινα.

Steve McQueen... Σε μερικες δεκαετιες απο τωρα οταν αναφερεται αυτο το ονομα, πρωτα θα σου ερχεται στο μυαλο ο σκηνοθετης και μετα ο υπερθρυλικος ηθοποιος. Το ειχα πει οταν ειχα δει το Shame πριν 4-5 χρονια, το ξαναλεω τωρα, αφου εχω απορροφησει και τις τρεις ταινιες του για τα καλα.

ΥΓ.: https://www.youtube.com/watch?v=ErOQtiFLhvE
Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Πάτησα "συμφωνώ" γιατί αφενός είναι ταινιάρα, αφετέρου αυτή η σκηνή ανήκει στο πάνθεον του σινεμά... κι εγώ είχα μείνει μαλάκας μέσα στην αίθουσα.

Να φανταστώ δεν έχετε δει αναλώσιμους 2..
iliasp87 is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to iliasp87 For This Useful Post:
Old 08-10-2016   #2499
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Απλά πέρασα να υποβάλω τα σέβη μου. Δεν γίνεται να μπορείς να γράψεις τέτοιους χαρακτήρες, δεν γίνεται.

Δεν ξέρω αν αποδειχθεί πατάτα, αλλά ενημερώνω ότι αυτή την περίοδο ο Turturro σκηνοθετεί τη νέα του ταινία "Going Places" γύρω από τον Jesus (εννοείται το ρόλο τον υποδύεται ο ίδιος)... Η συμπρωταγωνίστρια Susan Sarandon διέρρευσε και την πρώτη φωτογραφία από τα γυρίσματα: http://www.indiewire.com/2016/08/big...na-1201719006/

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Πες κι αποψη για το Hunt for the Wilderpeople οταν το δεις, θα σου αρεσει.
Μου άρεσε. Τώρα μένει να δω το "Once".

Last edited by Dude; 09-10-2016 at 19:22.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 09-10-2016   #2500
Lateralus
Πεντάδα
 
Lateralus's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 8,768
Liked: 14,460
Likes: 47,770
Default



Διαστροφη, σεξ, βια και φυσικα Ιζαμπελ Υπερ.
Διαμαντι η ταινια.
Lateralus is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Lateralus For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:29.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.