PDA

View Full Version : Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου - Βραζιλία 2014


Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7

trust in who we are
09-07-2014, 00:11
Ο μεξικανός διαιτητής πρέπει να το απολαμβάνει πολύ πάντως!

Chrisk7
09-07-2014, 00:14
Ο Νοιερ ειναι η αποδειξη οτι υπαρχει το Ματριξ.

Red Pulse
09-07-2014, 00:21
 

manoskol
09-07-2014, 00:22
Ο Νοιερ ειναι η αποδειξη οτι υπαρχει το Ματριξ.

Εμενα οτι και να λενε πολυ καλη τοποθετηση εχει ο Νοιερ και αχρηστιλα στα τελειωματα των Βραζιλιάνων παρα κατι σπουδαιο σαν τερμα...

manoskol
09-07-2014, 00:26
χαχαχααχχα εχει και αλλη πουτσα... 6

DirtySniper
09-07-2014, 00:27
Σκληροτράχηλη και πολύ καλά δεμένη αμυντικά η Βραζιλία.

trust in who we are
09-07-2014, 00:29
Το σημερινό θα το λέμε στα παιδιά μας!
Τρομερά πράγματα!
Κρίμα για την Βραζιλία αυτος ο διασυρμός!

manoskol
09-07-2014, 00:35
Κανένα κρίμα... γαμήστε τους κι άλλο ..... 7

spartan
09-07-2014, 00:35
ΑΣΑΛΙΩΤΟ ΜΑΜΗΣΗΗΗΗΗΗΗΗ 0-7
Υ.Γ Περα απο την πλακα το μονο θετικο απο αυτον τον σημερινο διασυρμο!!ειναι οτι θα φυγει επιτελους απο τον παγκο της βραζιλιας,αυτος ο ταρβενιαρης που εχουν για προπονητη.

Red Pulse
09-07-2014, 00:35
 

manoskol
09-07-2014, 00:36
Δεν χωρανε τα ονοματα στο γραφικο της ΦΙΦΑ που λεει το σκορ χααχχχααχχαχαχααχαχα κανουνε και ρολ,.,,

Chrisk7
09-07-2014, 00:36
Wrath of god

JoeThrylos
09-07-2014, 00:37
Λογικα οι βραζιλιανοι θα εχουν ξεκινησει να ετοιμαζουν πισσα και πουπουλα

OneOfTheSmurfs
09-07-2014, 00:38
Ουτε ο Μπαρτζωκας δεν θα εχανε ετσι αποψε

trust in who we are
09-07-2014, 00:40
Το κρίμα πάει για τη Βραζιλία σαν έθνος όχι το τσίρκο του σκολαρι. Γιαυτους ειναι κάτι σαν Νέμεσις!

Δυσκολεύομαι βεβαια να πω ότι μου δημιουργει το οποιοδήποτε συναίσθημα η Γερμανία!

Master of disaster
09-07-2014, 00:51
Νταβίντ Λουίζ , Τιάγκο Σίλβα , Νευμάρ μόνο .... όλοι οι άλλοι μαζί με Σκολάρι απέλαση από την χώρα

manoskol
09-07-2014, 00:52
Το πουλο ολοι ρε...

Lavor7
09-07-2014, 00:54
Μιλαμε για πολυ τσοκο πονιτο η μεγαλη νασιοναματσαφ.

Το σημερινο ειναι μια νικη του αυθεντικου ποδοσφαιρου κοντρα στο ποδοσφαιρο των φλωρων,των νεοπλουτων σταρ,των καγκουροειδων με τις ανταυγειες και τα τατουαζ αλα Μπουρναζι.Η συγκεκριμενη Βραζιλια ισως η ομαδα που αντιπαθησα περισσοτερο οσο καιρο παρακολουθω ποδοσφαιρο.

Στα ισα και να ξαναφανε

angelman
09-07-2014, 00:56
ΜΥΘΟΣ

http://gzt-cdn3.wefiles.net/sites/default/files/styles/mundial_article/public/article/2014-07/451863904.jpg?itok=t2lKtdB4

spartan
09-07-2014, 00:59
https://vine.co/v/MPXDHrOT7px

kseplenhs
09-07-2014, 01:00
O lamar βγήκε στο τηλέφωνο?

Κατα τα άλλα,τα έχουμε πει.death metal στον κώλο των βραζιλιάνων οι γερμανοί.Μόνο πονηροί απατεώνες τους κόβουν.Κάτι ιταλοί,κάτι βούλγαροι,ρουμάνοι...απλοί καθημερινοί βαλκάνιοι απατεώνες δλδ που λες και αποσυντονίζουν το τανκ πάνω στην επέλασή του και το στέλνουν στη θάλασσα μέσα.

Βέβαια με τους ολλανδούς(καλώς εχοντων των πραγμάτων) θα είναι πιο ζόρικα.Προπονηταράς και απόλυτα κυρίαρχος παίχτης στα πορτοκαλιά σε μανιώδη κατάσταση κιόλας.Γιατί και ο μέσι κυρίαρχος είναι αλλά παίζει σαν καταθλιπτικός.Χώρια που με αργεντινή στον τελικό,βλέπω επανάληψη του σημερινού.

Γενικά αργεντινή πολύ ξενερουά και ανοργασμικότητα.Δεν υπάρχει αργεντινή χωρίς μαλλιάδες καταρχήν.Άυτό και μόνο εξηγεί την κατάστασή που εμφανίζει στο μουντιάλ αυτό.Κανένα πάθος.
Το λέω εγώ που υποστηρίζω αργεντινή(και ολλανδία) όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να βλέπει ποδόσφαιρο.Δεν έχω εμπάθεια μαζί τους δλδ...

spartan
09-07-2014, 01:03
http://www.gazzetta.gr/sites/default/files/sitefiles_2014-07/planb.jpg

http://www.gazzetta.gr/sites/default/files/sitefiles_2014-07/rio1.jpg

tmac
09-07-2014, 01:04
Αντι να τους δινουν φανελες οι βραζιλερο καλυτερα να εβγαζαν να τους δωσουν τα σοβρακα....
αν δεν ειχε και τελικο θα ειχε γραψει 10+ ευκολα,χωρις ιχνος υπερβολης....
υποκληση σε μια ρατσα πραγματικα θαυμαστη...τι να πεις,δεν τους παω αλλα τους βγαζω το καπελο γιατι ειναι πραγματικες μηχανες σε ολα τους..λειπουν και οι θεριστες ιταλοι οποτε πανε για κουπα με χιλια...
..τοσα λεφτα για μια διοργανωση σε μια χωρα που ο κοσμος πειναει και ζει μεσα στη φτωχεια και στο τελος αυτο!!ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ κουφαλες,καλα να παθετε...εγω αν ημουν βραζιλιανος στην απεξω θα το ειχα καταευχαρηστηθει το αποψινο.....

trust in who we are
09-07-2014, 01:07
Καλα σιγα τους μαγκες τους γερμανους!
Οι βραζιλιανοι επαιζαν χωρις τους δυο καλυτερους τους ποδοσφαριστες εφαγαν γρηγορα το πρωτο γκολ και μετα η καταρευση ειναι κατι μικρο για να περιγραψει τη συνεχεια. Λογικο εν μερει αν σκεφτουμε οτι η πιεση που ειχαν οι βραζιλιανοι ειναι απο τις πιο μεγαλες και σκληρες στον παγκοσμιο αθλητισμο.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι η γερμανια εδωσε ενα μαθημα στο πως καθαριζεται ενα παιχνιδι! Μετα το πρωτο γκολ τους σκοτωσε κατευθειαν μην αφηνοντας ουτε λεπτο στην κυριολεξια!

spartan
09-07-2014, 01:10
https://pbs.twimg.com/media/BsDZ-6tIQAEAwwh.jpg:large
Αρχισε τα τρολαρισματα και ο μαραντονα.

Master of disaster
09-07-2014, 01:13
Έχει και αύριο ημιτελικό Ντιέγκο μη ξανοίγεσαι.

Dude
09-07-2014, 01:17
Τι είδαμε ρε παιδιά. Βρήκαν ματς και αντίπαλο να χάσουν τον Τιάγκο Σίλβα... Απίθανα (και τόσο φυσιολογικά ταυτόχρονα) πράγματα.

Οράνιε κάντε το καθήκον σας αύριο να δούμε το σωστό τελικό.

Eleni7
09-07-2014, 01:20
Εγω ενα εχω να πω. Αν αυτος ο μαλλιας στην αμυνα της Βραζιλιας κανει 50 εκατομμυρια, τοτε ο Βαγγελας για τον Μανωλα πρεπει να ζητησει 100.

vaggs7
09-07-2014, 01:20
2-0 με δύο γκολ του Μέσι αυρίο... παίχτε το. ποια ολλανδία τώρα.

Chrisk7
09-07-2014, 01:24
Καλα σιγα τους μαγκες τους γερμανους!!

Εεε, σορρυ ε, ηρθε 7-1.

Dude
09-07-2014, 01:31
Εγω ενα εχω να πω. Αν αυτος ο μαλλιας στην αμυνα της Βραζιλιας κανει 50 εκατομμυρια, τοτε ο Βαγγελας για τον Μανωλα πρεπει να ζητησει 100.

Μπούκες: 10 εκατομμύρια
Μακρινή πάσα: 10 εκατομμύρια
Άμυνα: 10 εκατομμύρια
Μαλλιά: 20 εκατομμύρια

Άρα 20 είναι καλά για τον Κώστα, καθώς μαλλιά, πάσα και μπούκες δεν έχει.

trust in who we are
09-07-2014, 01:38
Καλα σιγα τους μαγκες τους γερμανους!!

Εεε, σορρυ ε, ηρθε 7-1.

Ναι ναι δεν λεω εχουν τον σεβασμο μου, απλα δεν μπορω με τιποτα να χαρω για μια νικη τους που στην προκειμενη πιστευω οτι οφειλεται πιο πολυ στην απολυτη καταρευση των βραζιλιανων.
Μαγκια τους που τους σκοτωσαν αμεσως και δεν τους εδωσαν την παραμικρη υποψια για να συνελθουν! Το λεω και στο προηγουμενο ποστ απο οπου απομονωσες το συγκεκριμενο σχολιο.
Θα τους παραδεχτω απολυτα αν το σηκωσουν στο επομενο ματς!
Αλλιως θα ριξω πολυ γελιο! :D ;) :cool:

giovanni10
09-07-2014, 01:38
Εγω ενα εχω να πω. Αν αυτος ο μαλλιας στην αμυνα της Βραζιλιας κανει 50 εκατομμυρια, τοτε ο Βαγγελας για τον Μανωλα πρεπει να ζητησει 100.

Σχεδον 63 εκατομμυρια τα τσακαλια της παρι για αυτο το αρχιτσιρκουλο που θελει να λεγεται σεντρεμπακ.

Του τα 'χε πει καλα ομως ο μεγαλος γκαρι νεβιλ: "Ωρες ωρες ειναι λες και τον χειριζεται πενταχρονο στο προ".

KonTaz
09-07-2014, 01:48
Lx06mGfU2uM

Σήμερα στην Βραζιλία είχε σκληρό γαμήσι

Laokoontas
09-07-2014, 01:49
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/t1.0-9/10518642_835249163161565_6307852287067782704_n.jpg

JoeThrylos
09-07-2014, 01:51
Ολη η γραμμη αμυνας της Βραζιλιας ειναι προβληματικη. Μαρτσελο-Νταντε-Λουιζ-Μαικον(πλεον) κοιτανε πιο πολυ να βαλουν κανα γκολ παρα την αμυνα τους. Μεγαλη απωλεια ο Σιλβα

KonTaz
09-07-2014, 01:54
Αύριο σειρά το άλλο τσίρκο της Λατινικής Αμερικής.Όξω πούστηδες

manoskol
09-07-2014, 01:57
Ρε προχτες ειχα γραψει σε αυτο το τοπικ οτι ο Diogo sto 5-1 тης Θρυλαρας με την Μπενφικα
εκανε πλάκα σε αυτον ομως ηθελε τον περνουσε...
Ο Diogo ρε μαλακα μου ο Διογκοοοολ...χαχαχααχα
Και δωσανε για αυτο το παλτο 50εκ χχααχαχαχαχχααχα

giovanni10
09-07-2014, 02:06
Ολη η γραμμη αμυνας της Βραζιλιας ειναι προβληματικη. Μαρτσελο-Νταντε-Λουιζ-Μαικον(πλεον) κοιτανε πιο πολυ να βαλουν κανα γκολ παρα την αμυνα τους. Μεγαλη απωλεια ο Σιλβα

Σωστο. Αλλα Φελιπαο ξεχασε Μιραντα, Φελιπε (που φθασαν τελικο τσ.λ. και πηραν πρωταθλημα στην ισπανια) και Ραφινια που εβγαλε χρονια βασικος στη Μπαγερν.

Αντι για αυτους πηρε Μαικον, Μαξγουελ που εχουν να κανουν καλη σεζον απο την τελευταια του Μουρινιο στην Ιντερ και καποιον Ενρικε που δεν τον ξερει η μανα του.

Jasone
09-07-2014, 02:08
Καλα κάνανε και κερδίσαμε οι Γερμανοί. Και καλα κάνανε που δείξαμε παγκοσμίως γιατί ειναι οι μεγαλύτερες πουτάνες λαός της γης. Είτε εισαι φριτς είτε απο την γουαδελουπη, εφόσον ασπάζεται το γερμανικό τροπο γίνεσαι ΠΑΛΙΟΠΟΥΣΑ. Το σημερινό που κάνανε στην ( σιχαμένο σε εμένα ) Βραζιλία την μεγαλύτερη εθνική στον πλανήτη θα το πληρώνουν πολύ άσχημα πολλά χρόνια. Το κάρμα ειναι μεγάλη καργιολα.

KonTaz
09-07-2014, 02:10
Λίγα ήταν.Έπρεπε περισσότερα στο τσίρκο του ταβερνιάρη Φελιπάο

Joshua_Grant
09-07-2014, 02:12
H ντροπή όλη είναι της Γερμανίας και όχι της Βραζιλίας.

Κρίμα.

KonTaz
09-07-2014, 02:20
Ξεπλήρωσαν και το 2002

Μαλάκα Οζίλ βάλε το 8ο στο 88

Lateralus
09-07-2014, 02:23
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10410091_874927489201686_1705449276883789011_n.jpg

Lavor7
09-07-2014, 02:26
Τι ακανουν και οι δολιοι οι Γερμανοι?Μπηκανε να παιξουνε ημιτελικο,να ετοιμαστουν για την Κυριακη και βρηκανε απεναντι τα σουργελα που τραγουδανε βροντοφωνα τον εθνικο υμνο και προσευχονται δημοσια.Χαλι Μπερι καλυτερη ερμηνεια στην κατγουμαν απο τους Βραζιλιανους μετροσεξουαλ.

Joshua_Grant
09-07-2014, 02:38
Προσεύχονται δημόσια.Άκου εκεί.Σούργελα δηλαδή.

Για τους ποδοσφαιριστές και για μεγάλο μέρος του λαού,αυτό το μουντιάλ σήμαινε πολλά.Τα κλαρινογαμπριλίκια δεν είναι κάτι το βραζιλιάνικο,αλλα παρατηρούνται σχεδόν παντού.

Τέλος πάντων,αντιπαθώ αυτό το έθνος και το σημερινό ίσως επιδεινώνεται στα μάτια μου λόγω αυτής της αντιπάθειας.

2 ομάδες δε θα σταματούσαν.Η Γερμανία και η Ισπανία.

tt7
09-07-2014, 02:43
Λείπει ο αιώνιος βιαστής τους γιαυτό..

Τέλος πάντων οι Οράνιε έχουν μεγάλη ευκαρία να ξορκίσουν φαντάσματα πλέον..Και να πάρουν το αίμα τους για τα χαμένα μουντιάλ της παρέας του Κρόιφ ...

Μακάρι ο Θεός της μπάλας να είναι δίκαιος.

Jasone
09-07-2014, 02:47
Και οι Αργεντίνοι έχουν χρέη πάντως..,.το 1990 ειναι πολύ φρέσκο.

Joshua_Grant
09-07-2014, 02:48
http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/Under21/84/11/55/841155_w2.jpg

Eleni7
09-07-2014, 02:48
Το χειροτερο για την Βραζιλια ειναι να το σηκωσει και κανας Μεσι μεσα στο Μαρακανα με τον Μαραντονα να πανηγυριζει στην εξεδρα. Αν γινει αυτο τοτε το σημερινο θα ειναι παιχνιδακι.

KonTaz
09-07-2014, 02:53
Τα 3 θα σηκώσει ο Μέσι στο Μαρακανά. Ολλανδία ξεφώλιασε τους

JoeThrylos
09-07-2014, 02:56
Αδικαιολογητη η προσπαθεια των Γερμανων για μεγαλο σκορ πανω στο πτωμα της Βραζιλιας. Τα ειχαν χαμενα απο το ημιχρονο οι βραζιλιανοι, μπορουσαν να ειχαν κανει συντηρηση μεχρι το τελος. Δεν εχουν δα και καμια ποδοσφαιρικη κοντρα για να επιδιωκουν μεγαλο σκορ. Τωρα πρεπει οι Ολλανδοι να νικησουν αργεντινους και ο Ρομπεν να τους το κανει στο τελικο. Ετσι θα εχουν την ευκαιρια τους οι βραζιλιανοι να μετριασουν το πονο τους με μια νικη εναντιων της Αργεντινης. Ρομπεν κανε αυτο που πρεπει

Lavor7
09-07-2014, 02:57
Προσεύχονται δημόσια.Άκου εκεί.Σούργελα δηλαδή.

Για τους ποδοσφαιριστές και για μεγάλο μέρος του λαού,αυτό το μουντιάλ σήμαινε πολλά.Τα κλαρινογαμπριλίκια δεν είναι κάτι το βραζιλιάνικο,αλλα παρατηρούνται σχεδόν παντού.

Τέλος πάντων,αντιπαθώ αυτό το έθνος και το σημερινό ίσως επιδεινώνεται στα μάτια μου λόγω αυτής της αντιπάθειας.

2 ομάδες δε θα σταματούσαν.Η Γερμανία και η Ισπανία.

Ε ναι.Κατανοητο το μαρκετινγκ,η δημοσιοτητα,η προσπαθεια να λογιστουν ως σταρ παικτες απλα καλοι για αυτο το επιπεδο και να επιβληθουν ως συμβολα σε ενα λαο.Απλα εδω το παρακαναν.Προσωπικη γνωμη αυτο,δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε.Οσο γραφικο μπορει να θεωρω τον καθε Καραγκουνη που λεει"ε σιγουρα ενταξει,δωσαμε το 110%",επι δεκα στη γραφικοτητα οι θεατρινισμοι των Βραζιλιανων φετος.

Επισης ενα αλλο μεγαλο μερος του λαου της Βραζιλιας καταλαβε την απατη του Μουντιαλ και οχι μονο δεν ταυτιστηκε,αλλα αντεδρασε κιολας.

Οι Γερμανοι σοβαροι,μετρημενοι,επαγγελματιες.Και στο τελος αμεσως να παρηγορηαουν τους αντιπαλους.Ουτε τριπλιτσες και πασουλες οπως οι Ισπανοι το 12 που θελανε να ξεφτυλισσουν τους Ιταλους ακομα και στις καθυστερησεις του τελικου.Οι Βραζιλιανοι ανοιχτηκαν και η νασιοναματσαφ εβγαζε κοντρες.Τι να κανανε?Να πασαρανε στον Ζουλιοσεζαρ?

KonTaz
09-07-2014, 02:58
Η Βραζιλία γιατί δεν χαλάρωσε στο 0-5 και ανέβηκαν και οι 10 πάνω από τη σέντρα?

Μια φορά ασχολήθηκαν οι Γερμανοί στο 2ο ημίχρονο να αλλάξουν πάνω από 2-3 πάσες και έγραψε το 6ο τεμάχιο.Το 7ο είναι ανωμαλία του Σούρλε,δεν έπρεπε να μπει

JoeThrylos
09-07-2014, 03:12
Οι βραζιλιανοι ειναι χαζοι απο τη φυση τους σαν παιχτες. Ετσι μεγαλωνουν, το μονο που σκεφτονται ειναι η επιθεση. Δεν ειναι παραλογο που προσπαθουσαν να μειωσουν τη ξεφτιλα στο 5-0. Αυτο ειναι κυριως δουλεια προπονητη βεβαια, να τραβηξει την ομαδα πισω. Αλλα αμφιβαλλω αν μπορουσε να το κανει γιατι αυτα ειναι τα μυαλα των περισσοτερων ποδοσφαιριστων που ειχε. Αντε να πεισει το καθε Μαρτσελο και Νταβιντ Λουιζ οτι γυριστε αμυνα και ταμπουρωθειτε γιατι οσο ανοιγεστε να βαλετε κανα γκολ κινδυνευετε για πανωλεθρια... Τωρα οι Γερμανοι βρηκαν τους αφελεις και πατησαν στο πτωμα τους. Μπορουσαν να ανταλασσουν πασουλες μεχρι το 90 και να γυρνανε τη μπαλα δεν τους υποχρεωσε κανεις να πανε για 7.

Master of disaster
09-07-2014, 03:12
Εγώ επειδή μισώ ανελέητα-θανάσιμα τους Γερμανούς με όλο μου το είναι (αν και αναγκαστικά τους παραδέχομαι κάποιες φορές) θέλω να ζήσω αρκετά μήπως και μπορέσω να δω πότε και αν θα ξεχρεωθεί το γραμμάτιο ... να δω ένα Μουντιάλ στη Γερμανία (ή και κάπου αλλού) με μια Βραζιλία βγαλμένη από τα παλιά με τρίπλες σλάλομ , ποδιές , τακουνάκια κ.λ.π να τους διασύρει χωρίς σταματημό μες το σπίτι τους .. πιθανότατα να μη γίνει και ποτέ .. μακάρι όμως

edit : Οι ακριβοπληρωμένοι Βραζιλιάνοι της Εθνικής Βραζιλίας σαν καλοί Βραζιλιάνοι που είναι απο τη Βραζιλία να δωρίσουν έναν χρόνο από τα συμβολαία τους ή και παραπάνω στους υπόλοιπους Βραζιλιάνους της Βραζιλίας που ζουν σε μια Βραζιλία πείνας και δυστυχίας.

Chrisk7
09-07-2014, 03:22
Εγω παντως διαφωνω λιγο με τη λογικη του χειροφρενου.

οχι οτι δε συμφωνω γενικα, αλλα αν δειτε το 2ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο γκολ, μονοι τους αλλαζουν πασες, μονοι τους μπαινουν στην περιοχη, αμαρκαριστος ο αλλος δινει ασιστ στα 3 μετρα, αμαρκαριστος ο παραλλος σκοραρει στα 2 μετρα.

ε τι να κανουν να αρχισουν να τα πετανε εξω?

spartan
09-07-2014, 03:36
https://pbs.twimg.com/media/BsDibKIIYAEphtO.jpg:large

Δεν υπαρχουν αυτα ρε φιλε(σαν να το ηξερε):eek:

rednorth7
09-07-2014, 03:46
O Μαρσελο παιζει Ρεαλ ετσι..Ο Λουιζ πηρε μεταγραφη 50 μυρια..Ωραια πραγματα ειδαμε σημερα..Οσο και αν δεν παω τους Γερμανους, οι ανθρωποι παιξανε μπαλιτσα.Σε αντιθεση με κατι σουργελα που οσο και να θες να τους συμπαθησεις λογω καταγωγης δε μπορεις.Ακομα και στο 5-0 πεφτανε σαν κοτοπουλα για να παρουν πεναλτυ.

Και να φανταστεις οτι δεν κανανε και τιποτα τρομερο οι Γερμανοι.Αστεια γκολ βαλανε εκτος απο τον Σουρλε.Ολα τα υπολοιπα ηταν ευγενικη χορηγεια της βραζιλιανικης αμυνας.

ΥΓ:Κανενα ελεος και κανενα φερπλει.Ειναι ημιτελικος παγκοσμιου κυπελλου, δε θα καθεται ολος ο πλανητης να δει ενα ημιχρονο χωρις ουσια, επειδη η Βραζιλια ξεχασε να κατεβει στο γηπεδο.Οπως καλα κανανε και οι Ολλανδοι με τους Ισπανους.

ΥΓ2:Το φερπλει το κανεις(αν θελεις φυσικα) οταν εχεις απεναντι σου ομαδες αδυναμες ή ομαδες που δεν εχουν και μεγαλη σχεση με το αντικειμενο, τυπου Νησοι Φεροε κλπ.Οταν απεναντι σου εχεις παικτες που παιρνουν εκατομμυρια και θεωρουνται κορυφαιοι γιατι να λυπηθεις;τζαστ σεινγκ

standby25
09-07-2014, 04:23
Καποτε μια ταναπου ασπρομαυροφορουσα χωριςελεος εριχνε 7 στον μεγαλυτερο συλλογο του πλανητη

Απο τοτε επεσε κατηγορια αναπτερωθηκε στο πιο μιζερο πρωταθλημα της ιταλιας βαση δυναμικοτητας ομαδων αλλα στην Ευρωπη ακομα ρουφαει κρεας

Μαγκες οι Γερμανοι με το ποδοσφαιρο που επαιξαν σημερα θα επρεπε να γινει η απονομη γιατιειναι οτι πιο απλο και ομορφο εχω δει απο εθνικη ομαδα αλλα η εκδικηση απο την πιο πετυχημενη εθνικη ομαδα σε βαθος χρονου θα ειναι τοσο σκληρη και βαρβαρη στηνκωλοτρυπιδα τους....που θα ευχονται να ειχανε σταματησει στο 2-0.

Red Pulse
09-07-2014, 07:51
 

tsak8
09-07-2014, 08:47
Οντως πολλες φορες εχω θαυμασει εργα του αξιοσιχαμερου γερμανικου λαου, αλλα οχι χθες.
Να τους γαμηθει το ειναι απο εδω και περα, εντος και εκτος εδρας, να χανουνε καθε τελικο και ας πηγαινουν τρενο μεχρι εκει. Ποδοσφαιρικο ψοφο!

Ρομπεν καντο.

lamar
09-07-2014, 10:28
Μετα το ολονυχτιο χθεσινο γαμησι στους τσιγγανους μεσα στις φαβελες, μια παρατηρηση!!!

ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛΜΑΝΣΑΦΤ!!!

Και τωρα ξερετε, βρειτε την επομενη ομαδα σας... Οπως οι βαζελοι που καθε χρονο γινονται, Αρσεναλ, Μαντσεστερ, Βερντερ, Αντερλεχτ μεχρι να δουν χαρα ετσι κι εδω, στην αρχη ειστε Πορτογαλια, μετα Γκανα, ΗΠΑ, Αλγερια, Γαλλια, Βραζιλια και τωρα Αργεντινοολανδια μεχρι καπου να χαμογελασει το χειλακι σας!!!

Επρεπε να ντρεπονται λεει επειδη σε ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ Μουντιαλ ειχαν βαλει 5 στο 29 λεπτο και επτα στο συνολο αντι για δεκα!!! Ναι αμε...

Dimaras7
09-07-2014, 10:37
Όσα παιδιά θεωρούν ότι έπρεπε να σταματήσει η Γερμανία πιστεύω ότι δεν είναι από αυτούς που, όταν ο Ολυμπιακός, αφού καθαρίσει το παιχνίδι, αμολάει αετό, διαμαρτύρονται επειδή πλήρωσαν εισιτήριο για όλο το παιχνίδι. Το να σταματάς είναι, κατά τη γνώμη μου, λάθος απέναντι στους θεατές και τους οπαδούς σου. Το να σταματάς, επειδή λυπάσαι τον αντίπαλο, είναι έλλειψη σεβασμού προς τον αντίπαλο. Υ.Γ. Μακάρι να ξέραμε οι Έλληνες γιατί απεχθανόμαστε τους Γερμανούς, όπως και όλους τους άλλους -και είναι πολλοί- που απεχθανόμαστε.

Jasone
09-07-2014, 11:18
@Dimaras7

Το να σταματάς είναι ένδειξη σεβασμού στην μεγαλύτερη ομάδα του πλανήτη σε εθνικό επίπεδο που την βιάζεις μέσα στο σπίτι της. Το να σταμάτας είναι σεβασμός του εαυτού σου που ξέρει ότι πέρασε και δεν χρειάζεται ένας ολόκληρος λαός να μην μπορεί να συνέλθει για μέρες/μήνες/χρόνια απο αυτό. Αλλά κυρίως το να σταματάς είναι κάτι που οφείλεις να σκεφτείς γιατί όταν η βραζιλία ξανασκαρώσει καμιά εθνική αλα ριβάλντο, ρονάλντο, ροναλντίνιο το κοντέρ θα γράψει +10 με την Γερμανία.

υ.γ. εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τους γερμανούς γιατί φταίνε για τα μισά δεινά της ανθρωπότητας. οι γερμανοί και οι πρόγονοι τους. μιλάμε για γαμολαός απο τους λίγους. και αυτό είναι άσχετο με τα τωρινά πολιτικά δρώμενα, που τυγχάνει να θέλω γερμανό επίτροπο παντού και πάντα, μνημονιακός ως το κόκκαλο που λέμε :P

KingJames
09-07-2014, 11:30
Vamos a ganar

manoskol
09-07-2014, 11:34
@Dimaras7

Το να σταματάς είναι ένδειξη σεβασμού στην μεγαλύτερη ομάδα του πλανήτη σε εθνικό επίπεδο που την βιάζεις μέσα στο σπίτι της. Το να σταμάτας είναι σεβασμός του εαυτού σου που ξέρει ότι πέρασε και δεν χρειάζεται ένας ολόκληρος λαός να μην μπορεί να συνέλθει για μέρες/μήνες/χρόνια απο αυτό. Αλλά κυρίως το να σταματάς είναι κάτι που οφείλεις να σκεφτείς γιατί όταν η βραζιλία ξανασκαρώσει καμιά εθνική αλα ριβάλντο, ρονάλντο, ροναλντίνιο το κοντέρ θα γράψει +10 με την Γερμανία.

υ.γ. εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τους γερμανούς γιατί οφείλονται για τα μισά δεινά της ανθρωπότητας. οι γερμανοί και οι πρόγονοι τους. μιλάμε για γαμολαός απο τους λίγους. και αυτό είναι άσχετο με τα τωρινά πολιτικά δρώμενα, που τυγχάνει να θέλω γερμανό επίτροπο παντού και πάντα, μνημονιακός ως το κόκκαλο που λέμε :P

Μακάρι να ηταν Γερμανοι αυτοι και οχι Εθνικη γερμανων μεταναστών....απο το 1997 μεχρι το 2004 μια εφταετια στα αζητητατα ηταν...που παιζανε χωρις μεταναστες

μπασκετομάνα7
09-07-2014, 11:46
ο,τι και να κανουν οι Γερμανοι ακομα και 20 και 50 γκολ να βαλουν θα ειναι παντα ο,τι πιο αντιερωτικο και ντεκαβλε υπαρχει στον παγκοσμιο αθλητισμο ...μαγκια τους βεβαια που τα καταφερνουν

Jasone
09-07-2014, 11:54
Μακάρι να ηταν Γερμανοι αυτοι και οχι Εθνικη γερμανων μεταναστών....απο το 1997 μεχρι το 2004 μια εφταετια στα αζητητατα ηταν...που παιζανε χωρις μεταναστες

Γι'αυτό εχθές διευκρίνησα πως είτε είσαι αρία φυλή είτε αράπακλας ΕΦΟΣΟΝ ασπάζεσαι το γερμανικό τρόπο είσαι ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ. Μιλάμε για φάρα απο τις λίγες. Βόμβα να πέσει τα σιχάματα. Όπου δεις ταραχές στην παγκόσμια ιστορία κάποιος καργιόλης γερμανός νόμιζε ότι θα γαμήσει την γη.

plextis
09-07-2014, 11:55
Στο δευτερο σταματησανε, παιξανε μπαλα για 15 λεπτα αυτό ηταν μετά στο περπατητο το πήγανε.
Τα γκολ που βαλανε στο 6λεπτο ηταν ολα με δυο πασες και φατσα με το τερμα τι να κανανε δηλαδή να τα σουταρουν εξω;
Οι αλλοι τους κοιταγαν να περνανε καντε ενα φαουλ ρε δειξτε οτι υπαρχετε για να σας σεβαστει και ο αλλος.

Εχει και τα καλα της η ηττα.Αν η βραζιλια εχανε με 2-0 θα λεγανε ατυχοι και αλλα ωραια τωρα υπαρχει μια ελπιδα να φτιαξουν ομαδα και να αναθεωρησουν τον μυθο της καλυτερης ομαδας του κοσμου, παλια μπορούσε αλλα πλεον στο χορταρι φαινονται αλλα.

Αντε να περασει και η Ολλανδια σημερα να δουμε ωραιο τελικο

Master of disaster
09-07-2014, 12:28
@Respect Jasone.

http://www.gazzetta.gr/football/article/631655/edioxan-ton-kafoy-apo-ta-apodytiria-tis-vrazilias

Καλά αυτός ο πρόεδρος της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας δε φτάνει που διοργάνωσαν Μουντιάλ ενώ ο κόσμος πεινάει , δε φτάνει που παρουσίασαν αυτό το έκτρωμα για Βραζιλία αρνήθηκε και από τον Καφού να μιλήσει στους παίχτες.
Σε ποιόν τον Καφού , έναν από τους μεγαλύτερους παίχτες της Βραζιλίας , τον άνθρωπο με τις περισσότερες συμμετοχές.

lamar
09-07-2014, 12:43
Αλλά κυρίως το να σταματάς είναι κάτι που οφείλεις να σκεφτείς γιατί όταν η βραζιλία ξανασκαρώσει καμιά εθνική αλα ριβάλντο, ρονάλντο, ροναλντίνιο το κοντέρ θα γράψει +10 με την Γερμανία.



NAI AME!!!

Undisputed
09-07-2014, 12:44
Το χειροτερο για την Βραζιλια ειναι να το σηκωσει και κανας Μεσι μεσα στο Μαρακανα με τον Μαραντονα να πανηγυριζει στην εξεδρα. Αν γινει αυτο τοτε το σημερινο θα ειναι παιχνιδακι.

http://media0.giphy.com/media/7tKEfRjktJ2MM/200.gif

Jasone
09-07-2014, 12:49
Εδώ είμαστε και εδώ είσαι ;)

lamar
09-07-2014, 12:58
Εδώ είμαστε και εδώ είσαι ;)

Οι τσιγγανοι εχουν τελειωσει ποδοσφαιρικα. Οταν το μπεστ θινγκ σου ειναι αυτος ο γελωτοποιος καρναβαλος και με την απουσια του δεν υπαρχεις πουθενα, τοτε γαμα τα.

Επισης τα πολλα λεφτα σε μικρη ηλικια τους γαμανε τα μυαλα, επειδη μικρα πεφτει πεινα και των γονεων με το που παιρνουν τα φραγκα τα πολλα, αρχιζει το ματς, πουτανες, κοκες, μασες, ξαπλες... Και μετα ερχονται τα παντσερ, οι oρανιε, οι τρικολορ και εχει μελλον το πραγμα...

plextis
09-07-2014, 13:05
Ειναι και νουμερα δεν αποκλειστηκαν απο την Κολομβια να πουν ειμασταν ατυχοι στα μπεναλντυ θελαν το σκληρο πορνο.
Φαγαν το σρωξιμο της αρκουδας σε ολα τα ματς, πηγαν το ματς με την Κολομβια στο ξυλο και στο τελος χασαν τους 2 καλυτερους παιχτες που ειχαν.
Με 2 απουσίες και διάλυση αυτο δεν λεγεται Βραζιλια τουλαχιστον για μενα.

kseplenhs
09-07-2014, 13:07
Οι τσιγγανοι εχουν τελειωσει ποδοσφαιρικα. Οταν το μπεστ θινγκ σου ειναι αυτος ο γελωτοποιος καρναβαλος και με την απουσια του δεν υπαρχεις πουθενα, τοτε γαμα τα.

Επισης τα πολλα λεφτα σε μικρη ηλικια τους γαμανε τα μυαλα, επειδη μικρα πεφτει πεινα και των γονεων με το που παιρνουν τα φραγκα τα πολλα, αρχιζει το ματς, πουτανες, κοκες, μασες, ξαπλες... Και μετα ερχονται τα παντσερ, oρανιε, οι τρικολορ και εχει μελλον το πραγμα...

συμφωνώ στη γενική ιδέα αλλά μην είσαι απόλυτος.Και ο ροναλντίνιο πριν μπλέξει με τον...σεφερλή είχε μια 3-4ετία απόλυτου γαζώματος.Όποιον έβρισκε,πέρναγε απο πάνω του.

Σκέψου να κάτσουν οι συγκυρίες και 1-2-3 "ροναλντίνιοι" να πέσουν στην ίδια περίοδο γαζώματος.Και οι γερμανοί να πέσουν σε αντίστοιχη ξηρασία ταλέντων με μουντιάλ του 98 που πήγαν με τα γερόντια.Γίνεται ή δεν γίνεται το γλέντι?

Lavor7
09-07-2014, 13:09
Βασικα οι Λατινοι στερουνται υποδομων,τεχνογνωσιας σε σχεση με τους Ευρωπαιους.

Παλιοτερα μπορει αυτο να μην εδινε καποιο αβανταζ στους δευτερους,αλλα πλεον που οι Ευρωπαιοι η οι γαλουχυμενοι στην Ευρωπη Λατινοι απο τα 15-16 η και πιο μικροι μπαινουν σε προγραμμα για το σωμα τους,για τη θεση που θα παιξουν και επισης προετοιμαζονται ψυχολογικα,αλλα και νοητικα με αναλυσεις και βλεποντας απειρες ωρες βιντεο,στη Βραζιλια παιζουν τσοκο πονιτο στην Κοπα Καμπανα και θεοποιουν οποιονδηποτε κανει ντριπλες.

Κατι αναλογο παθαινουν και οι Σερβοι στο μπασκετ,που εχουν ολο το ταλεντο του κοσμου και εδραιωμενη σχολη,αλλα πλεον στο τοπ επιπεδο μετα απο ενα ημιχρονο κρατανε το σπληνα τους , να μη τους πεσει απο την κουραση.

Jasone
09-07-2014, 13:12
Πάντως οι σέρβοι στο μπάσκετ στο τελευταίο μουντομπάσκετ φτάσανε ημιτελικά και όχι τελικά με σφαγή μέσα στην τουρκία

plextis
09-07-2014, 13:20
Οι τσιγγανοι εχουν τελειωσει ποδοσφαιρικα. Οταν το μπεστ θινγκ σου ειναι αυτος ο γελωτοποιος καρναβαλος και με την απουσια του δεν υπαρχεις πουθενα, τοτε γαμα τα.

Επισης τα πολλα λεφτα σε μικρη ηλικια τους γαμανε τα μυαλα, επειδη μικρα πεφτει πεινα και των γονεων με το που παιρνουν τα φραγκα τα πολλα, αρχιζει το ματς, πουτανες, κοκες, μασες, ξαπλες... Και μετα ερχονται τα παντσερ, oρανιε, οι τρικολορ και εχει μελλον το πραγμα...

συμφωνώ στη γενική ιδέα αλλά μην είσαι απόλυτος.Και ο ροναλντίνιο πριν μπλέξει με τον...σεφερλή είχε μια 3-4ετία απόλυτου γαζώματος.Όποιον έβρισκε,πέρναγε απο πάνω του.

Σκέψου να κάτσουν οι συγκυρίες και 1-2-3 "ροναλντίνιοι" να πέσουν στην ίδια περίοδο γαζώματος.Και οι γερμανοί να πέσουν σε αντίστοιχη ξηρασία ταλέντων με μουντιάλ του 98 που πήγαν με τα γερόντια.Γίνεται ή δεν γίνεται το γλέντι?

Ποσο πιθανό είναι όμως αυτό; δεν ξερω τι γινεται στις μικρες εθνικές αν υπαρχουν νεοι αστέρες αυτού του επιπέδου.
Η Γερμανια το εκανε χωρις να εχει αντιστοιχους παιχταράδες που για μενα κανει την μεγαλη διαφορα γιατι κακα τα ψεμματα δεν το περιμενε κανεις οτι μπορει να γινει αυτο.

edit: Αλλο το να παιζεις με 10 παικταραδες και οι αλλοι να ειναι τραγικοι και αλλο το πως εγινε τωρα

Lavor7
09-07-2014, 13:21
Δε λεει πολλα αυτο.Μιλαμε για παγκοσμια υπερδυναμη καποια χρονια πριν.Δεν ειπα οτι σβηστηκαν απο το χαρτη,αλλα οτι υποχωρησαν αισθητα.Επισης πλην Τεοντοσιτς δεν υπαρχει αλλος Σερβος στο τοπ ευρωπαικο επιπεδο-ΝΒΑ αυτη τη στιγμη. (Μπογκντανοβιτς τωρα θα αρχισει να κρινεται).

lamar
09-07-2014, 13:25
Πάντως οι σέρβοι στο μπάσκετ στο τελευταίο μουντομπάσκετ φτάσανε ημιτελικά και όχι τελικά με σφαγή μέσα στην τουρκία

Aστο μαλακα, μην το ξαναπεις... Εφτασαν εκει οχι λογω ταλεντου και παιχταραδων, αλλα λογω Ντουντα.

Η Σερβια και οι χωρες της πρωην Γιουγκοσλαβιας, που οπως ξερεις την ελεγαν Βραζιλια της Ευρωπης, εκανε ακαταπαυστη παραγωγη ταλεντων και μετεπειτα εξαγωγη παικταραδων.
Δηλαδη οι οκτω απ τους δωδεκα Σερβους του Μουντομπασκετ της Τουρκιας, τα 90ς δεν θα παιρναγαν ουτε απ εξω απ τα κλειστα που εκαναν προπονηση οι αλλοι...

Κι εκει τα λεφτα απο νωρις, το οτι φευγουν πιτσιρικαδες για Αμερικη κι Ευρωπη, σε συνδυασμο με την ατελειωτη πεινα στη μικρη ηλικια τους κανει καρναβαλους, (Μιλισιτς, Τεοντοσιτς) κτλ...

[

Σκέψου να κάτσουν οι συγκυρίες και 1-2-3 "ροναλντίνιοι" να πέσουν στην ίδια περίοδο γαζώματος.Και οι γερμανοί να πέσουν σε αντίστοιχη ξηρασία ταλέντων με μουντιάλ του 98 που πήγαν με τα γερόντια.Γίνεται ή δεν γίνεται το γλέντι?

Eκατσε φιλε το 2002, κι εχασε με το ζορι η Γερμανια, με δοκαρι του Νοιβιλ στο 0-0 και γκολ χαρισμα του Καν το 1-0...

kseplenhs
09-07-2014, 13:28
Ποσο πιθανό είναι όμως αυτό; δεν ξερω τι γινεται στις μικρες εθνικές αν υπαρχουν νεοι αστέρες αυτού του επιπέδου.
Η Γερμανια το εκανε χωρις να εχει αντιστοιχους παιχταράδες που για μενα κανει την μεγαλη διαφορα γιατι κακα τα ψεμματα δεν το περιμενε κανεις οτι μπορει να γινει αυτο.

edit: Αλλο το να παιζεις με 10 παικταραδες και οι αλλοι να ειναι τραγικοι και αλλο το πως εγινε τωρα

αν σου έλεγαν προχτές πως κάποια στιγμή,βραζιλία-γερμανία θα έρθει 1-7 θα το θεωρούσες πιθανό?Μόνο που τώρα θα υπάρχει κυνήγι εξιλέώσης.Δεν ξεχνιούνται αυτά.
Και η βραζιλία θα σταματήσει να παράγει παίχτες μόνο όταν ισοπεδωθεί σαν χώρα και εξαυλωθούν όλοι της οι κάτοικοι.

Μια χαρά παιχταράδες έχει η γερμανία.Έχει δεν ξέρω και εγώ πόσους συνεχόμενους τελικούς τσου λου με την μπαγερν και σε επίπεδο εθνικών ομάδων φτάνει στη χειρότερη στους 4,σταθερά απο το 2008.Δλδ πότε θα πρέπει να παραδεχτούμε πως κάποιοι είναι όντως παιχταράδες?

Jasone
09-07-2014, 13:29
Δε λεει πολλα αυτο.Μιλαμε για παγκοσμια υπερδυναμη καποια χρονια πριν.Δεν ειπα οτι σβηστηκαν απο το χαρτη,αλλα οτι υποχωρησαν αισθητα.Επισης πλην Τεοντοσιτς δεν υπαρχει αλλος Σερβος στο τοπ ευρωπαικο επιπεδο-ΝΒΑ αυτη τη στιγμη. (Μπογκντανοβιτς τωρα θα αρχισει να κρινεται).

πως υποχώρησαν ρε διάολε όταν πριν 2 ευρωμπάσκετ ήταν τελικό και στο προηγούμενο μουντομπάσκετ δικαιούνταν τελικό??? Δηλαδή ΠΟΙΑ εθνική εκτός ισπανίας έχει κάτι παραπάνω να δείξει?

επίσης δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι το ΤΟΠ επίπεδο ευρώπης/ΝΒΑ αλλά και ο μίτσοφ μια χαρά τοπ είναι και ο κρστίτς και ο μπιέλιτσα και ο μπογκντάνοβιτς και ο μίλος προφανώς και ο νέντοβιτς είναι πολύ καλός παίκτης και ο ραντούλιτσα. μια χαρά είναι.



Aστο μαλακα, μην το ξαναπεις... Εφτασαν εκει οχι λογω ταλεντου και παιχταραδων, αλλα λογω Ντουντα.

Η Σερβια και οι χωρες της πρωην Γιουγκοσλαβιας, που οπως ξερεις την ελεγαν Βραζιλια της Ευρωπης, εκανε ακαταπαυστη παραγωγη ταλεντων και μετεπειτα εξαγωγη παικταραδων.
Δηλαδη οι οκτω απ τους δωδεκα Σερβους του Μουντομπασκετ της Τουρκιας, τα 90ς δεν θα παιρναγαν ουτε απ εξω απ τα κλειστα που εκαναν προπονηση οι αλλοι...

Κι εκει τα λεφτα απο νωρις, το οτι φευγουν πιτσιρικαδες για Αμερικη κι Ευρωπη, σε συνδυασμο με την ατελειωτη πεινα στη μικρη ηλικια τους κανει καρναβαλους, (Μιλισιτς, Τεοντοσιτς) κτλ...


Διαφωνώ αρκετά. Προφανώς ο Ντούντα κάνει παπάδες όπως π.χ. τώρα ο Φαν Χαλ αλλά δεν μικραίνει αυτό τους Βαν Πέρσι τους Ρόμπεν και σια. Το επίπεδο ΓΕΝΙΚΑ έχει πέσει. Δεν είναι σέρβικο φαινόμενο οι τωρινοί να είναι χειρότερο απο τους 90's heros. Ακόμα και σε επίπεδο dream team ισχύει.

plextis
09-07-2014, 13:39
αν σου έλεγαν προχτές πως κάποια στιγμή,βραζιλία-γερμανία θα έρθει 1-7 θα το θεωρούσες πιθανό?Μόνο που τώρα θα υπάρχει κυνήγι εξιλέώσης.Δεν ξεχνιούνται αυτά.
Και η βραζιλία θα σταματήσει να παράγει παίχτες μόνο όταν ισοπεδωθεί σαν χώρα και εξαυλωθούν όλοι της οι κάτοικοι.

Μια χαρά παιχταράδες έχει η γερμανία.Έχει δεν ξέρω και εγώ πόσους συνεχόμενους τελικούς τσου λου με την μπαγερν και σε επίπεδο εθνικών ομάδων φτάνει στη χειρότερη στους 4,σταθερά απο το 2008.Δλδ πότε θα πρέπει να παραδεχτούμε πως κάποιοι είναι όντως παιχταράδες?

Το οτι ηταν τοσο απίθανο το κάνει ακόμα πιο σημαντικό.
Ναι οι Βραζιλιάνοι παντα θα βγαζουν ταλέντα αλλά και οι αλλοι θα ειναι υποψιασμένοι, δεν θα κάτσουν να ξεφτυλιστούν. Θα ριξουν και καμια κλωτσια θα κανουν και κανα φαουλ, χθες οι αλλοι απλα αποδεχθηκαν τον βιασμό καμμία με καμμία αντίδραση. Θα χασει ποτε ο Γερμανος με κατω τα χερια;

Παιχταράδες ναι αλλά το περιμενες χθες; οχι
Αν απο την αλλη κατεβαινε η Βραζιλια με 10 ροναλιντινιους θα περιμενες να γραψει πολλα με λιγα;

kseplenhs
09-07-2014, 13:40
Eκατσε φιλε το 2002, κι εχασε με το ζορι η Γερμανια, με δοκαρι του Νοιβιλ στο 0-0 και γκολ χαρισμα του Καν το 1-0...

έλα καλά.Μόνο ο ρονάλντίνιο τότε άρχιζε την ακμη του.Οι υπόλοιποι στα post prime που λέμε και στο χωριό μου.Φαντάσου τώρα ροναλντίνιο του 2006,ριβάλντο της μπαρτσελόνα και ρονάλντο της ίντερ.Και όλους τους γκαυλωμένους για την 7άρα που δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια θα έχουν περάσει αλλά πλέον δεν θα ξεχαστεί ποτέ.Τον γκώλο των γερμανών σε τί κατάσταση τον βλέπεις σε αυτή την περίπτωση?

Το 2002 δεν υπήρχε καμία εξιλέωση.Ξενέρωτοι(γερμανοί) εναντίον σκανδαλωδώς ευνοημένων(βραζιλιάνοι) έπαιζαν,στο πιο στημένο και δυσφημιστικό μουντιάλ της ιστορίας.Πάλι καλά να λες που δεν έπαιξε η κορέα τελικό...

lamar
09-07-2014, 13:41
επίσης δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι το ΤΟΠ επίπεδο ευρώπης/ΝΒΑ αλλά και ο μίτσοφ μια χαρά τοπ είναι και ο κρστίτς και ο μπιέλιτσα και ο μπογκντάνοβιτς και ο μίλος προφανώς και ο νέντοβιτς είναι πολύ καλός παίκτης και ο ραντούλιτσα. μια χαρά είναι.



Στους Σερβους δεν θα επεφτε ποτε το επιπεδο αν δεν εμπαιναν τα λεφτα και οι μισκο στη μεση...

Οταν ηλικιακα ο Μποντιρογκα σηκωνοταν στις 4 το πρωι για να κανει προπονηση, ο Νεντοβιτς επαιρνε κατι εκ δολαρια για να παει στην ηλιολουστη καλιφορνια και να ξυνει τα παπαρια του...

Ο ενας ειναι μυθος κι ο αλλος ειναι παπαρια...

Η πρωτη τους υλη ειναι οπως παντα, τα γυρω γυρω τους χαλασαν, οπως και τους τσιγγανουν...

dora7
09-07-2014, 13:44
τη Γερμανια την αντιπαθω..αλλα μας προσφερε χτες απλοχερο γελιο, δεν τολμαγαμε να κουνηθουμε απ τη θεση μας μη χασουμε επαφη με το σκορ!!!!!!

σημερα GO ORANJE GO!!!! και μετα καντε το στη Γερμανια να πουμε οτι το Μουντιαλ αυτο ηταν δικαιο!

lamar
09-07-2014, 13:54
Eκατσε φιλε το 2002, κι εχασε με το ζορι η Γερμανια, με δοκαρι του Νοιβιλ στο 0-0 και γκολ χαρισμα του Καν το 1-0...

έλα καλά.Μόνο ο ρονάλντίνιο τότε άρχιζε την ακμη του.Φαντάσου τώρα ροναλντίνιο του 2006,ριβάλντο της μπαρτσελόνα και ρονάλντο της ίντερ.Και όλους τους γκαυλωμένους για την 7άρα που δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια θα έχουν περάσει αλλά πλέον δεν θα ξεχαστεί ποτέ.Τον γκώλο των γερμανών σε τί κατάσταση τον βλέπεις σε αυτή την περίπτωση?

Το 2002 δεν υπήρχε καμία εξιλέωση.Ξενέρωτοι(γερμανοί) εναντίον σκανδαλωδώς ευνοημένων(βραζιλιάνοι) έπαιζαν,στο πιο στημένο και δυσφημιστικό μουντιάλ της ιστορίας.Πάλι καλά να λες που δεν έπαιξε η κορέα τελικό...

Ο Ροναλντο μαν ηταν 26 ετων, ο Ριβαλντο 30, ποια ακμη και ξεακμη??? Tην προηγουμενη σεζον ο Ριβαλντο ειχε βαλει 36 γκολ με την Μπαρτσα.

Ο Ροναλντο το 2002 πηρε χρυση μπαλα, και εβαλε με τη Ρεαλ 23 γκολ στη πριμερα...

kseplenhs
09-07-2014, 14:02
Ο Ροναλντο μαν ηταν 26 ετων, ο Ριβαλντο 30, ποια ακμη και ξεακμη??? Tην προηγουμενη σεζον ο Ριβαλντο ειχε βαλει 36 γκολ με την Μπαρτσα.

Ο Ροναλντο το 2002 πηρε χρυση μπαλα, και εβαλε με τη Ρεαλ 23 γκολ στη πριμερα...

έλα μου τώρα ρε.Αφου το καταλαβαίνεις και ο ίδιος πως η παρακμή δεν έχει να κάνει με την ηλικία.Ο ρονάλντο εκείνος είχε σχέση με αυτόν της ίντερ και της μπαρτσελόνα?2 συντριπτικούς τραυματισμούς είχε περάσει και είχε κάνει ήδη μάγουλα.Το οτι δεν ήταν κλασσικός βραζιλιάνος καρναβαλιστής και είχε κλάση που του επέτρεπε να παίζει σε καλό επίπεδο δεν σημαίνει πως προσέγγιζε το εξωπραγματικό-υπερηχητικό επίπεδο που έπαιζε σε ίντερ και μπαρτσα.

Ο ριβάλντο μετά πήγε στη μιλαν και τον είχαν για τα μουρέλα.Μέχρι που έγινε ο σταρ του ελληνικού πρωταθλήματος.Είχε σχέση όμως με αυτόν της μπαρτσελόνα?

Για του λόγου το αληθές και ο ροναλντίνιο το έριξε στα καρναβάλια και τους σεφερλήδες πριν τα 30 του.Αυτό δεν ήταν παρακμή?

D.Rivers
09-07-2014, 14:21
Όχι ρε, τίποτα δεν είναι στημένο... Άι σιχτίρ πια, έχω αρχίσει και σιχαίνομαι το ποδόσφαιρο!!!


http://i.imgur.com/C5unxJG.png


υ.γ.: Όποιος θέλει μετάφραση, μπορούμε και να του εξηγήσουμε...

manoskol
09-07-2014, 14:24
Σιγα ρε συ σου κανει εντυπωση που καποιος κολλημένος με τον στοιχηματισμο που του περισσευουν και 10 φραγκα
πχ 200 δολλαρια να πηγε και να παιξε 10 φορες ολα τα περιεργα σκορ απο 3-1 και πανω και τις δυο ομάδες ...
και να βαλει και ο Κεντιρα ενα γκολ...20 δολαρια ειναι ρε συ αμα ηταν 20000 να πω...
αλλα 20 δολλαρια πιο πολύ χαβαλε στοιχημα μου φαινετε...
8 ατομα σε ολο τον πλανητη κερδισαν... με μικροποσα τετοιου τυπου δεν το λες και στημενο

KonTaz
09-07-2014, 14:25
Ναι το έστησαν στο 1-7.Ήμαρτον ρε

plextis
09-07-2014, 14:38
το να ειναι φωτοσοπ δεν παιζει;
ποιος ειναι δυνατον να ξερει οτι σε ολο τον κοσμο πεχτηκε 8 φορες το στοιχημα αυτό;
εχει προβαση σε ολες τις εταιρίες σε ολα τα στοιχήματα;

και αν δεν ειναι εχει μια υποσημειωση κατι για το μεγιστο κερδος και κανονες οποτε να πηρε 46μυρια λιγο δυσκολο
edit: τελικα 46χιλιαδες πρεπει να ειναι

manoskol
09-07-2014, 14:41
46 χιλιαδες ειναι

plextis
09-07-2014, 14:46
46 χιλιαδες ειναι

Το ειδα μετα και το διορθωσα.
Πανω λεει για 46μιλ κατι
Οποτε παραμυθακι ή ασχετοσυνη;

D.Rivers
09-07-2014, 14:49
Ναι το έστησαν στο 1-7.Ήμαρτον ρε

Μπα ρε... δε συμβαίνει ποτέ!!!

http://www.sport24.gr/football/ChampionsLeague/skies_sto_ntinamo_zagkremp_-_lion.1528437.html

DCS7
09-07-2014, 15:06
Πραγματικά η φετινή Βραζιλία είναι ότι πιο μακρινό απο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας οταν λέμε "εθνική ομαδα ποδοσφαίρου της Βραζιλίας". Μου έκανε εντύπωση το πόσο άτεχνοι είναι σε βασικά πράγματα του σύγχρονου ποδοσφαίρου, αν προσέξατε σε όλη την διοργάνωση οι περισσότεροι παίχτες της βραζιλίας αδυνατούσαν να κάνουν μια σωστή αλλαγή παιχνιδιού η να παίξουν τη μπάλα με την μια σωστά. Δεν είναι τυχαίο ότι ξεχωρίζουν παίχτες της μεσοαμυντικής γραμμής, όπου ο ρόλος τους είναι περισσότερο ανασταλτικός και ακόμα και μια μέτρια τεχνική σε κάνει να ξεχωρίζεις. Τακτικά οι Βραζιλιάνοι δεν έδιναν ποτέ βάση και για αυτό πάντα οι Ευρωπαίοι τους δυσκόλευαν και πάντα θα τους δυσκολευουν (εν αντιθέση με τους λατίνους που τους έχουν μεγάλους πελάτες). Η χθεσινή όμως βοϊδόπουτσα δεν ήρθε μόνο λόγω των παραπάνω, ήρθε και γιατί το περσινό κονφεντερέισον και τα παιχνίδια της πρώτης φάσης του μουντιάλ δημιουργησαν μεγάλες προσδοκίες και τεράστιες ψευδαισθήσεις, που δεν θα υπήρχαν αν αυτή η ομάδα της βραζιλίας είχε σοβαρά επισημα παιχνίδια στα προηγούμενα 2 χρόνια (το κονφεντερέισον είναι επίσημα παιχνίδια μόνο για την FIFA και την Βραζιλία) οπότε θα είχαν φανεί οι αδυναμίες τους. Αδυναμίες που φάνηκαν και στην πρώτη φάση παρα την διατητική ευνοια που είχαν οι βραζιλιάνοι.

Το βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο βρίσκεται σε πολύ σοβαρή κρίση εδω και μια δεκαετία, και οι λόγοι είναι πολλοί. Εγώ όμως θεωρώ ότι τον πιο μεγάλο ρόλο για την κατάντια της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας τον έχουν παίξει οι διαφοροι βραζιλιάνοι μάνατζερ όπου το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι να κονομίσουν. Την δεκαετία του 80 οι βραζιλιάνοι έφευγαν για ευρώπη αλλά ο περιορισμός των ξένων έκανε τις ομάδες να ψάχνουν για βραζιλιάνους κεντροεπιθετικούς (οπου θα έκαναν την διαφορά μπροστά) ... δεν ήταν τυχαίο ότι η βραζιλία του τότε ηταν μια ομάδα με προβληματική αμυνα και επίθεση φωτιά! Το 90 μετά τον μπόσμαν μια ομάδα μπορουσε να έχει αρκετούς μη ευρωπαίους και (ειδικά απο την στιγμή που ήταν ευκολο το διαβατήριο) ερχόντουσαν καραβιές βραζιλιάνων στην ευρώπη, ηταν λογικό λοιπόν η εθνική τους να είναι πλήρης και να παίζουν εντυπωσιακά και σύγχρονα. Ταυτόχρονα όμως αναπτύχθηκαν εταιρίες μάνατζερ, που στόχος τους ήταν η προώθηση του επόμενου ταλέντου στην ευρώπη στην καλύτερη δυνατή τιμή. Φτάσαμε σε σημείο ένας παίχτης να εκπροσωπείται απο 2 η περισσότερους μάνατζερ που ο καθένας να διαπραγματευεται μόνος του την τυχη του παίχτη χωρίς καμια συνεργασία μεταξύ τους και καμία ενημέρωση προς τον ίδιο τον παίχτη. Ακόμα χειρότερα, πρακτορεία μανατζερ να αγοράζουν 100% των δικαιωμάτων των παιχτών (και σε περίπτωση μεταγραφής έπαιρναν όλο το ποσό που θα έπαιρνε η ομάδα) η ακόμα και να αγοράζουν ομάδες για να προωθούν τους πελάτες τους. Μετά το 2005 και λόγω της οικονομικής κρίσης οι ευρωπαικές ομάδες αναγκάστηκαν να σταματήσουν να πληρώνουν υπεραξίες και οι βραζιλιάνοι παίχτες άρχισαν να πηγαίνουν πιο ανατολικά στην ευρώπη οπου το χρήμα είναι ζεστό ακόμα. Το θέμα είναι ότι το ρωσικό και το ουκρανικό πρωτάθλημα λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας προσφέρουν πολύ λιγότερες δυνατοτητες ανάδειξης και ελαχιστες ευκαιρίες βελτίωσης ενός παίχτη, σε σχέση με το ολλανδικό, το ισπανικό, το ιταλικό και το γερμανικό πρωτάθλημα. Ταλέντα όπως ο Φερναντίνιο, ο Γουίλαν, ο Ταισον o Γουέλικτον και ο Μπεpναρντ κανουν τα πρώτα ποδοσφαιρικά βήματα τους σε χώρες της ανατολικής ευρώπης με ανυπαρκτη υποδομή και τεχνογνωσία στην ανάδειξη ενός παίχτη σε αντίθεση με τους Ριβάλντο, Ρονάλντο, Ροναλντίνιο, Ρομάριο, Μπεμπέτο οπου φτιάχτηκαν σε μικρές δυτικές ευρωπαικές ομάδες. Επιπλέον αν ο παίχτης φανεί σε κάποια ανατολική ομάδα, αυτή θα ζητήσει τον ουρανό με τα άστρα (γιατί τις περισσότερες φορές θα έχουν έναν πρόεδρο που δεν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά και ασχολείται με το ποδόσφαιρο για αλλους λόγους όπως ξέπλυμα χρημάτων). Τα ίδια προβλήματα έχουν και οι παίχτες απο την Αργεντινή (και εκει υπάρχει κρίση) ενώ σιγα σιγά στην λατινική αμερική αναδεικνύονται ομάδες όπως η Κολομβία, η Χιλή και η Ουρουγουάη ακριβώς επειδή δεν υπάρχει σε αυτές τις χώρες ενα οργανωμένο δίκτυο μάναντζερ όπως στην Αργεντινή και στην Βραζιλία.

Αλλά κυρίως το να σταματάς είναι κάτι που οφείλεις να σκεφτείς γιατί όταν η βραζιλία ξανασκαρώσει καμιά εθνική αλα ριβάλντο, ρονάλντο, ροναλντίνιο το κοντέρ θα γράψει +10 με την Γερμανία.


Κάτι τέτοιο δεν θα γινει γιατι δεν είναι τέτοια ζώα οι Γερμανοι που να μην έχουν επίγνωση των δυνατοτήτων τους. Αν οι Βραζιλιάνοι φτιάξουν την μικτή κόσμου, οι Γερμανοι θα τους περιμένουν πίσω, δεν θα παίζουν με 9 στην επίθεση ειδικά αν το μάτς στραβώσει στο 2-0.

DCS7
09-07-2014, 16:13
Μιλάμε για φάρα απο τις λίγες. Βόμβα να πέσει τα σιχάματα. Όπου δεις ταραχές στην παγκόσμια ιστορία κάποιος καργιόλης γερμανός νόμιζε ότι θα γαμήσει την γη.

το κακό δεν είναι ότι εμφανίζεται αυτός ο καριόλης, αυτό συμβαίνει σε όλα τα έθνη. το κακό είναι ότι όταν αυτός ο καριόλης είναι γερμανός και έχει τους γερμανούς απο πίσω του είναι ικανός να το καταφέρει (να γαμήσει την γή)

Jasone
09-07-2014, 16:17
μην το πάμε σε οφ τοπικ ειδικά με τέτοια θέματα, απλά κάτι τελευταίο πάνω σε αυτό που λες, δεν είναι έτσι δηλαδή. όχι δεν έχει βγάλει κανένα έθνος τόσους πολλούς πολεμοχαρείς πούστηδες στην ιστορία. επίσης κανένα έθνος δεν τους λάτρεψε ΟΛΟΥΣ. και εμείς π.χ. είχαμε τον μεταξά δικτάτορα, μας έσωσε στον β' παγκόσμιο με τις επιλογές του αλλά παρέμεινε δικτάτορας και δεν τον βρέχαμε γαρούφαλα. οι πουσταράδες οι γερμανοί αν ήταν ο χιτλερ τώρα που είναι της μόδας το τατού θα είχαν 50.000.000 άτομα τατουάζ ΧΑΙΛ ΧΙΤΛΕΡ.

OneOfTheSmurfs
09-07-2014, 16:27
Περιληψη χτεσινου πρωτου ημιχρονου:
https://d3j5vwomefv46c.cloudfront.net/photos/large/857380373.gif

*GrimReaper*
09-07-2014, 17:35
Αντιπαθω κι εγω την Γερμανια αλλα δεν μπορω να καταλαβω το κομπλεξ που εχουνε μερικοι..... Οι τυποι ηταν σεβαστικοι απο την αρχη μεχρι το τελος. Ολοι οι πανηγυρισμοι τους ηταν λες και παιζανε με τον αστερα ευοσμου (καπως ετσι μπορει να ενιωθαν κιολας απο ενα σημειο και μετα). Ουτε προκαλεσαν ουτε τιποτα. Οι βραζιλιανες μαιμουδες απο την αλλη επρεπε να ειχαν 3-4 καρτες απο βουτιες μεσα στην περιοχη για πεναλντυ. Στα ισα και να ξαναφανε αλλα τοσα, αφου το αξιζανε. Ακου εκει επρεπε να σταματησουν και να τους σεβαστουν, στον ημιτελικο του παγκοσμιου κυπελλου, τι αλλο θα ακουσουμε.

Μου φαινετε ακομα δεν εχετε συνειδητοποιησει τι κανανε χθες οι γερμανοι και ποσο ιστορικο ματς ηταν. Απιστευτο με ολη την σημασια της λεξεως. Τα "Οταν θα ξαναφτιαξουν ομαδα οι βραζιλιανοι θα τους ριξουν 10" ειναι για γελια πραγματικα. Αυτο που εγινε δεν εχει ξανασυμβει στην ιστορια του ποδοσφαιρου και μερικοι,ενω δεν περασε ουτε μερα, λενε ΘΑ και ΟΤΑΝ και ΑΜΑ. Ειπαμε να μισειτε οκ αλλα μην γινεστε γελιοι.

το ρεζουμε και την σωστη κριτικη των γερμανων παντως την εκανε ο μπασκετομανα7

ο,τι και να κανουν οι Γερμανοι ακομα και 20 και 50 γκολ να βαλουν θα ειναι παντα ο,τι πιο αντιερωτικο και ντεκαβλε υπαρχει στον παγκοσμιο αθλητισμο ...μαγκια τους βεβαια που τα καταφερνουν

Για σημερα μια ομαδα υπαρχει μονο....

http://www.tech-lovers.com/wp-content/uploads/2014/06/Netherlands-National-Football-Team-Logo-HD-Wallpaper.jpg

marinos
09-07-2014, 18:31
Πραγματικά η φετινή Βραζιλία είναι ότι πιο μακρινό απο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας οταν λέμε "εθνική ομαδα ποδοσφαίρου της Βραζιλίας". Μου έκανε εντύπωση το πόσο άτεχνοι είναι σε βασικά πράγματα του σύγχρονου ποδοσφαίρου, αν προσέξατε σε όλη την διοργάνωση οι περισσότεροι παίχτες της βραζιλίας αδυνατούσαν να κάνουν μια σωστή αλλαγή παιχνιδιού η να παίξουν τη μπάλα με την μια σωστά. Δεν είναι τυχαίο ότι ξεχωρίζουν παίχτες της μεσοαμυντικής γραμμής, όπου ο ρόλος τους είναι περισσότερο ανασταλτικός και ακόμα και μια μέτρια τεχνική σε κάνει να ξεχωρίζεις. Τακτικά οι Βραζιλιάνοι δεν έδιναν ποτέ βάση και για αυτό πάντα οι Ευρωπαίοι τους δυσκόλευαν και πάντα θα τους δυσκολευουν (εν αντιθέση με τους λατίνους που τους έχουν μεγάλους πελάτες). Η χθεσινή όμως βοϊδόπουτσα δεν ήρθε μόνο λόγω των παραπάνω, ήρθε και γιατί το περσινό κονφεντερέισον και τα παιχνίδια της πρώτης φάσης του μουντιάλ δημιουργησαν μεγάλες προσδοκίες και τεράστιες ψευδαισθήσεις, που δεν θα υπήρχαν αν αυτή η ομάδα της βραζιλίας είχε σοβαρά επισημα παιχνίδια στα προηγούμενα 2 χρόνια (το κονφεντερέισον είναι επίσημα παιχνίδια μόνο για την FIFA και την Βραζιλία) οπότε θα είχαν φανεί οι αδυναμίες τους. Αδυναμίες που φάνηκαν και στην πρώτη φάση παρα την διατητική ευνοια που είχαν οι βραζιλιάνοι.

Το βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο βρίσκεται σε πολύ σοβαρή κρίση εδω και μια δεκαετία, και οι λόγοι είναι πολλοί. Εγώ όμως θεωρώ ότι τον πιο μεγάλο ρόλο για την κατάντια της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας τον έχουν παίξει οι διαφοροι βραζιλιάνοι μάνατζερ όπου το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι να κονομίσουν. Την δεκαετία του 80 οι βραζιλιάνοι έφευγαν για ευρώπη αλλά ο περιορισμός των ξένων έκανε τις ομάδες να ψάχνουν για βραζιλιάνους κεντροεπιθετικούς (οπου θα έκαναν την διαφορά μπροστά) ... δεν ήταν τυχαίο ότι η βραζιλία του τότε ηταν μια ομάδα με προβληματική αμυνα και επίθεση φωτιά! Το 90 μετά τον μπόσμαν μια ομάδα μπορουσε να έχει αρκετούς μη ευρωπαίους και (ειδικά απο την στιγμή που ήταν ευκολο το διαβατήριο) ερχόντουσαν καραβιές βραζιλιάνων στην ευρώπη, ηταν λογικό λοιπόν η εθνική τους να είναι πλήρης και να παίζουν εντυπωσιακά και σύγχρονα. Ταυτόχρονα όμως αναπτύχθηκαν εταιρίες μάνατζερ, που στόχος τους ήταν η προώθηση του επόμενου ταλέντου στην ευρώπη στην καλύτερη δυνατή τιμή. Φτάσαμε σε σημείο ένας παίχτης να εκπροσωπείται απο 2 η περισσότερους μάνατζερ που ο καθένας να διαπραγματευεται μόνος του την τυχη του παίχτη χωρίς καμια συνεργασία μεταξύ τους και καμία ενημέρωση προς τον ίδιο τον παίχτη. Ακόμα χειρότερα, πρακτορεία μανατζερ να αγοράζουν 100% των δικαιωμάτων των παιχτών (και σε περίπτωση μεταγραφής έπαιρναν όλο το ποσό που θα έπαιρνε η ομάδα) η ακόμα και να αγοράζουν ομάδες για να προωθούν τους πελάτες τους. Μετά το 2005 και λόγω της οικονομικής κρίσης οι ευρωπαικές ομάδες αναγκάστηκαν να σταματήσουν να πληρώνουν υπεραξίες και οι βραζιλιάνοι παίχτες άρχισαν να πηγαίνουν πιο ανατολικά στην ευρώπη οπου το χρήμα είναι ζεστό ακόμα. Το θέμα είναι ότι το ρωσικό και το ουκρανικό πρωτάθλημα λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας προσφέρουν πολύ λιγότερες δυνατοτητες ανάδειξης και ελαχιστες ευκαιρίες βελτίωσης ενός παίχτη, σε σχέση με το ολλανδικό, το ισπανικό, το ιταλικό και το γερμανικό πρωτάθλημα. Ταλέντα όπως ο Φερναντίνιο, ο Γουίλαν, ο Ταισον o Γουέλικτον και ο Μπεpναρντ κανουν τα πρώτα ποδοσφαιρικά βήματα τους σε χώρες της ανατολικής ευρώπης με ανυπαρκτη υποδομή και τεχνογνωσία στην ανάδειξη ενός παίχτη σε αντίθεση με τους Ριβάλντο, Ρονάλντο, Ροναλντίνιο, Ρομάριο, Μπεμπέτο οπου φτιάχτηκαν σε μικρές δυτικές ευρωπαικές ομάδες. Επιπλέον αν ο παίχτης φανεί σε κάποια ανατολική ομάδα, αυτή θα ζητήσει τον ουρανό με τα άστρα (γιατί τις περισσότερες φορές θα έχουν έναν πρόεδρο που δεν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά και ασχολείται με το ποδόσφαιρο για αλλους λόγους όπως ξέπλυμα χρημάτων). Τα ίδια προβλήματα έχουν και οι παίχτες απο την Αργεντινή (και εκει υπάρχει κρίση) ενώ σιγα σιγά στην λατινική αμερική αναδεικνύονται ομάδες όπως η Κολομβία, η Χιλή και η Ουρουγουάη ακριβώς επειδή δεν υπάρχει σε αυτές τις χώρες ενα οργανωμένο δίκτυο μάναντζερ όπως στην Αργεντινή και στην Βραζιλία.

Αλλά κυρίως το να σταματάς είναι κάτι που οφείλεις να σκεφτείς γιατί όταν η βραζιλία ξανασκαρώσει καμιά εθνική αλα ριβάλντο, ρονάλντο, ροναλντίνιο το κοντέρ θα γράψει +10 με την Γερμανία.


Κάτι τέτοιο δεν θα γινει γιατι δεν είναι τέτοια ζώα οι Γερμανοι που να μην έχουν επίγνωση των δυνατοτήτων τους. Αν οι Βραζιλιάνοι φτιάξουν την μικτή κόσμου, οι Γερμανοι θα τους περιμένουν πίσω, δεν θα παίζουν με 9 στην επίθεση ειδικά αν το μάτς στραβώσει στο 2-0.

Συμφωνώ αλλά καλό είναι να επισημάνουμε ότι οι βραζιλιάνοι την μπάλα (και με το μπάλα εννοώ την άψογη τεχνική κατάρτιση) δεν την μαθαίνανε στην Ευρώπη. Εδώ βελτιώνονταν τακτικά και σε φυσική κατάσταση. Οπότε μάλλον κάτι γίνεται λάθος κυρίως στην βραζιλία και όχι με αυτούς που έρχονται στην Ευρώπη, είναι λες και έχουν αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού τους, πιθανόν λόγω του κάζου του 2006. Πριν 5 χρόνια το βραζιλιάνος αμυντικός ήταν ανέκδοτο, σήμερα ανεκδοτο είναι το βραζιλιάνος σέντερ φορ, όταν στο μουντιάλ του 06 ήταν εκτός αποστολής ο Βάγκνερ Λοβ :eek:

KonTaz
09-07-2014, 18:41
http://i.imgur.com/OzDvvaw.png

Τιτάνας

OneOfTheSmurfs
09-07-2014, 18:50
http://i.imgur.com/2Z1aHRk.gif

LFO
09-07-2014, 18:52
Aν με το δεξι του χερι χαιδευε τα μαλια της θα ηταν η μεγαλυτερη φωτογραφια ολων των εποχων

rh7
09-07-2014, 19:02
Aν με το δεξι του χερι χαιδευε τα μαλια της θα ηταν η μεγαλυτερη φωτογραφια ολων των εποχων

Εγώ δε βλέπω τι κάνει το αριστερό του και ανησυχώ ελαφρά.

KonTaz
09-07-2014, 19:03
http://i58.tinypic.com/4utd9y.jpg

https://ggbydg.dm1.livefilestore.com/y2pJL_tWKi3BYC36kd6LK-3IijfuA_QH_Z3YnzLN4Wtqqc9Fpi0fiOZmIeJKj2tgNoJx07M8 CMNlq-pvbVhm5kvPgkxhisGOnSSuTBYL-OyZ9M/largetrtrt.jpeg?psid=1

Και με γράμματα

LFO
09-07-2014, 19:07
Aν με το δεξι του χερι χαιδευε τα μαλια της θα ηταν η μεγαλυτερη φωτογραφια ολων των εποχων

Εγώ δε βλέπω τι κάνει το αριστερό του και ανησυχώ ελαφρά.

Kτω δεξια θα δεις διπλα στο λουρι απο το τσαντακι οτι φαινεται λιγο το χερι του. Απο την γωνια ληψης και την σταση του σωματος δεν φαινεται κατι ανησυχτικο να συμβαινει....:p

DCS7
09-07-2014, 19:58
Πραγματικά η φετινή Βραζιλία είναι ότι πιο μακρινό απο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας οταν λέμε "εθνική ομαδα ποδοσφαίρου της Βραζιλίας". ....

Συμφωνώ αλλά καλό είναι να επισημάνουμε ότι οι βραζιλιάνοι την μπάλα (και με το μπάλα εννοώ την άψογη τεχνική κατάρτιση) δεν την μαθαίνανε στην Ευρώπη. Εδώ βελτιώνονταν τακτικά και σε φυσική κατάσταση. Οπότε μάλλον κάτι γίνεται λάθος κυρίως στην βραζιλία και όχι με αυτούς που έρχονται στην Ευρώπη, είναι λες και έχουν αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού τους, πιθανόν λόγω του κάζου του 2006. Πριν 5 χρόνια το βραζιλιάνος αμυντικός ήταν ανέκδοτο, σήμερα ανεκδοτο είναι το βραζιλιάνος σέντερ φορ, όταν στο μουντιάλ του 06 ήταν εκτός αποστολής ο Βάγκνερ Λοβ :eek:

μπα, τα πιτσιρίκια εξακολουθούν να βγαίνουν στην κόμπα καμπάνα και να παίζουν μπάλα όπως έκαναν πρίν 20 χρόνια. Εδω στην Ευρώπη υπήρξε θέμα στα 90ς αφου και τα παιδιά έπαιζαν όλο και λιγότερο μπάλα μιας και το υψηλό επίπεδο ζωης έδινε και άλλες επιλογές διασκέδασης. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το ποδόσφαιρο να παίζεται περισσότερο απο τους φτωχούς μετανάστες για αυτό βλέπεις εθνικές όπως η Ολλανδία, η Γερμανία, η Γαλλία και εσχάτως η Ιταλία να έχουν περάσει αρκετοί μετανάστες στην εθνική τους ομάδα. Στην Βραζιλία και ειδικά στις φτωχογειτονιές όπου αναδεικνύονται τα μεγάλα ταλέντα λίγα πράγματα εχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια οπότε δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι εκει. Και οκ μπορεί να μην έχουν περίσσευμα ταλέντου όπως είχαν απο το 96 - 04 αλλά δεν είναι δικαιολογία για αυτό το χάλι. Και παλιότερα οι εθνικές ομάδες του 74, του 86 και του 90 μπορεί να μην ήταν κάτι το τρομερό αλλά ήταν ρε φίλε Βραζιλία , ομάδες που μπορούσαν να σε κλείσουν στην περιοχή σου, που σκοράρανε με ευκολία και που βρισκόντουσαν διαρκώς στην επίθεση. Τώρα; Και δεν νομίζω ότι ο Φρεντ να είναι ότι καλύτερο έχουν για την επίθεση, κάτι εχει αρχίσει και στραβώνει με τους επιθετικούς που έβγαλαν τα τελευταία 5-6 χρόνια. Η γνώμη μου ειναι αυτό και ενισχύεται απο το γεγονός ότι Τιάγκο Σίλβα και Νταβίντ Λουίζ ουτε που ακούμπισαν απο ουκρανορωσσίες (μονο ο Σιλβα λίγο πέρασε απο ΤΣΣΚΑ για 6 μηνες νομίζω). Τυχαίο; Ο Τουρέ πριν έρθει σε εμάς και σώσει την καριέρα του ήταν επαιζε κάπου στην ανατολική Ουκρανία και χωρίς μεγάλη επιτυχία. Δεν μπορεί να είναι τόσες πολλές οι συμπτώσεις!

Buendia
09-07-2014, 20:22
Α ρε haters, παρακαλάτε για Ολλανδία ε?
Δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα το έργο, αλλά δεν πειράζει.
Δυο αγώνες ακόμα...


Τα κύματα της θάλασσας μου το 'πανε
Αυτές οι νύχτες μένουν...

FBFaWz4gATY


(Μοναδικός σκόπελος εκείνος που σωστά επισήμανε ο Kseplenhs
H καταφανής έλλειψη μαλλιάδων
Ούτε ένας ρε?? Για το θεό δηλαδή
Έστω μια χαίτη λασπωτήρας, ρε παιδί μου
Τύπου θρυλικού Αριέλ Ορτέγα...

Θα το ξεπεράσουμε κι αυτό όμως)



http://frasesparaimagenes.com/wp-content/uploads/2014/06/argentina-VAMOS2010-Front.jpg



VAMOS CARAJO !

KonTaz
09-07-2014, 20:32
https://38.media.tumblr.com/2d0ef3b7fff988139073519febeb5376/tumblr_n7kz8kB5HW1qg42eko2_400.gif

Τι είπε ρε.Τι είπε ρε Άκη

Chrisk7
09-07-2014, 20:40
Αν επικρατησει η ποδοσφαιρικη λογικη του τελευταιου μηνα, συν την απουσια του Ντι Μαρια, δεν βλεπω πως δε θα περασει η Ολλανδια τελικο.
οπως αν επικρατουσε η ποδοσφαιρικη λογικη συν απουσιες Νεημαρ/Τιαγκο Σιλβα, δεν φαινοταν με ποιο τροπο θα περναγε η βραζιλια τελικο.
το 1-7 βεβαια ειναι αλλο πραγμα. μιλαμε γενικα.

*GrimReaper*
09-07-2014, 21:24
http://2.bp.blogspot.com/-A_vAChHEB4Q/U7zKLziKzAI/AAAAAAAAXX8/98CpuKA3aBQ/s1600/FifaWorldCup2014_3.jpg

Dude
09-07-2014, 21:37
Υ.Γ. Μακάρι να ξέραμε οι Έλληνες γιατί απεχθανόμαστε τους Γερμανούς, όπως και όλους τους άλλους -και είναι πολλοί- που απεχθανόμαστε.

Πάντως κάποιοι ξέρουμε και αντιπαθούμε αυτούς που τους βγαίνει, είτε είναι Γερμανοί, είτε Έλληνες, είτε Βραζιλιάνοι, είτε Ντοθράκι, είτε απ'τη Θράκη. Όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία του καθενός λαού, και πώς την ψάχνει και την αντιλαμβάνεται κανείς. Προσωπικά θαυμάζω τη δύναμη αυτοοργάνωσης και προόδου που έχουν σαν λαός (και προφανώς μιλάμε και για μεγάλο λαό, από τον οποίο έχουν βγει και σημαντικές προσωπικότητες, πέρα από Αδόλφους και Μέρκελ), αλλά απεχθάνομαι σχεδόν τα πάντα στον τρόπο σκέψης τους, και στο τι πρεσβεύουν ιστορικά (και δυστυχώς κάνουν συνεχώς τον ίδιο κύκλο).

Ποδοσφαιρικά η εικόνα των Γερμανών (είτε φουλ τύπου Κλίνσμαν, είτε τύπου μισών Κρόος και μισών Οζίλ και Μπόατενγκ) είναι σχεδόν πάντα άρτια και μέσα στα αθλητικά πλαίσια.. Λέω σχεδόν πάντα, γιατί από όσα μου έχουν μεταφερθεί ιστορικά, στο Μουντιάλ του 54 πρέπει να κάνανε συμφωνία με το διάολο και το πήρανε αντί της διαστημικής Ουγγαρίας, και το 74 πρέπει να παίξανε χοντρό ξύλο στους Ολλανδούς για να επικρατήσουν τελικά. Δεν έχω δει ολόκληρα τα ματς για να έχω άποψη, απλά σαν ας πούμε οπαδός του καλού ποδοσφαίρου, θα ήθελα οι 2 συγκεκριμένες ομάδες να έχουν ένα Μουντιάλ στην κατοχή τους έκαστη (βασικά για την Ολλανδία θα ήθελα 2, αλλά άλλο καπέλο).

trust in who we are
10-07-2014, 00:26
Λέγαμε για Ολλανδία με φαν χαλ αλλα και Αργεντινή πολύ καλά στημένη σήμερα!

Lateralus
10-07-2014, 00:58
Το τάκλιν του Μασεράνο στο 90' με το Ρομπέν είναι μισο μουντιαλ αν περασει η Αργεντινη

Master of disaster
10-07-2014, 01:01
Αν είχα ανοιχτό το κλιματιστικό θα είχα κοιμηθεί. Δεν το ανοίγω επίτηδες μπας και αντέξω.

Salvador7
10-07-2014, 01:23
Να πω οτι αξιζει να περασεις τελικο με 230 λεπτα χωρις γκολ? Δεν θα το πω.

Τρυποκαρυδος
10-07-2014, 01:25
Πονανε τα ματακια μας.Παμε ρε αργεντιναρα!

Master of disaster
10-07-2014, 01:48
Ντάξει με βάση τον ημιτελικό έπρεπε να περάσει η Αργεντινή.
Τώρα να πα να γαμηθεί ο τελικός (για μένα).
Αν το πάρει η Αργεντινή θα μας τα πρήξουν με την Αργεντινή του Μέσι και θα αρχίσουν οι μαλακίες συγκρίσεις Μαραντόνα και παπαριές.
Αν το πάρει η Γερμανία το παίρνουν οι μισητοί.
Με βαριά καρδιά Αργεντινή.

Eleni7
10-07-2014, 01:50
Ψυχαρες οι Αργεντινοι. Πολυ soft οι Ολλανδοι. Τραγικο λαθος του προπονητη τους που εβαλε τον αμυντικο να χτυπησει πρωτος.

Red Pulse
10-07-2014, 01:51
 

standby25
10-07-2014, 01:52
σκληρο πορνο στον τελικο

δυστηχως

KonTaz
10-07-2014, 01:53
Φαν Πέρσι σήμερα έπαιζε με Αργεντίνικο διαβατήριο.Έπρεπε να είχε μπει ο Χούντελαρ πιο νωρίς

Dude
10-07-2014, 01:54
@Ελένη7
Καλά είχε κάνει τέτοιο ματς που μπορεί και να το ζήτησε, αυτό δεν το ξέρεις. Πάντως μαλακία ματς, και στα δικά μου μάτια αρκετά αντιεμπορικός τελικός. Ωστόσο άξια πρόκριση για την Αργεντινή, η Ολλανδία δεν ήταν καλύτερη.

@ΚονΤαζ
Εγώ περίμενα ότι θα ξαναβλέπαμε Κρουλ, και ότι το Χούντελααρ άμα τον έριχνε θα ήταν μαζί με Φαν Πέρσι, για φουλ επίθεση. Τελοσπάντων, βάσει εικόνας ο Φαν Πέρσι θα μπορούσε να μην είχε παίξει καν. Κατευθείαν Χούντελααρ... αλλά εντάξει, εκ των υστέρων προφήτες είμαστε όλοι.

Προσωπικά απογοητευμένος είμαι από το Σνάιντερ. Ούτε μία κοφτερή μπαλιά, ούτε κανένα ξεμαρκάρισμα σε συμπαίκτη για 120 λεπτά... συν λίγο εκνευρισμό παραπάνω από συνήθως.

Red Pulse
10-07-2014, 01:56
 

Lateralus
10-07-2014, 01:58
Ψυχάρα ο Μασερανο κρατησε την Αργεντινη στο παιχνίδι με κομβικο τακλιν στο 90'.
Ο τελικός είναι η ευκαιρία του Μέσι να ξεφύγει από τη "σκιά" του Ντιέγκο.
Vamos Argentina!!!!!!!!!!!!!!!!!!

manoskol
10-07-2014, 01:58
Φαίνεται μετα το 1-2 με το Μεξικο να εχει παραδώσει πνευμα η Ολλανδια... ηταν τεραστια
διαφορα κλασης με Κοστα ρικα και μεγαλος πεναλτακιας ο Κρουλ..και πέρασε...
μεγαλο γατι στα πεναλτι αν και γενικα καλο τερμα ο ξανθομπαμπουρας...
Στημενη αμυντικα η Αργεντινη θα κατσει πισω και θα περιμένει τους Γερμανους..,
δεν θα κανει τις μαλακιες τις Βραζιλίας....
Ακομα Ματσάρα στο Μουντιαλ δεν εχει κάνει ας το κανει στο τελικο....

Υ.Γ πολύ καλος και ο Ρομέρο στα πεναλτι δεν το περιμενα...

Eleni7
10-07-2014, 02:01
Γιατι δεν παιζει βασικος στην Ολλανδια αυτος που επιασε τα πεναλντι με την Κοστα Ρικα; Τοσο καλυτερος ειναι ο αλλος;

Red Pulse
10-07-2014, 02:02
 

KonTaz
10-07-2014, 02:04
Πολύ καλός ο Μέσι σήμερα.Ωραίες πάσες προς τα πίσω έδωσε.

Master of disaster
10-07-2014, 02:04
Ψυχάρα ο Μασερανο κρατησε την Αργεντινη στο παιχνίδι με κομβικο τακλιν στο 90'.
Ο τελικός είναι η ευκαιρία του Μέσι να ξεφύγει από τη "σκιά" του Ντιέγκο.
Vamos Argentina!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτά δε μπορώ. Θα σηκώσει η Αργεντινή Μουντιάλ χωρίς να χει βάλει ο Μέσι γκολ στα νοκ αουτ με τον Μαστσεράνο για καλύτερο παίχτη και ξαφνικά θα βγει ο Μέσι από τη σκιά του Ντιέγκο.Και θα γίνει το Μουντιάλ του Μέσι.
Που καθάρισε τους Άγγλους , τους Βέλγους ποιοι ήταν και βγάζει την πάσα στον τελικό.
Οκ ....

angelman
10-07-2014, 02:05
ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ πραγματα.Η δευτερη χειροτερη ομαδα του μουντιαλ μετα την Βραζιλια στον τελικο.ΚΛΕΙΣΤΕ το το μαγαζι.

Παντσερ θα τους ποδοπατησουν δεν γινεται διαφορετικα.Θα τα χουμε ζησει ολα αν το παρει η συγκεκριμενη Αργεντινη.

DirtySniper
10-07-2014, 02:11
Βαμος Αρζεντινα
Γαμω τη Γερμανια και τη Μπαμπεργκ

giovanni10
10-07-2014, 02:14
Πιασε ρε ξανθοπουστα ενα απ' τα σαπια μπεναλντι των αργεντινων που μου 'θελες ντριμπλες και πασουλες και εκλεινες και το ματι.

Σπουδαιο τελικο θα δουμε. Το μονο που μας σωζει ειναι να μπει νωρις το πρωτο των γερμανων.

manoskol
10-07-2014, 02:15
Μισο ρε παιδια δηλαδη τι διαφορετικο εκανε η Αργεντινη απο το Μεξικο και την Κωσταρικα ?
Εκατσε πισω και εκλεισε χωρους... δεν παιζει μπάλα κατοχης με ενα και μοναδικο παιχτη που μπορει να κρατήσει μπάλα τον Μέσι...
Και ο Ντι Μαρια εκτος (βοηθησε ο Περεζ σημερα) αλλα αυτο ειναι η τωρινη Αργεντινη,,,
Και κουβαλαει τεραστιο βαρος απ τις αποτυχιες στην πλατη ρε παιδια τι συζητάμε τώρα...
Οι βραζιλια με μισο βαρος απο την Αργεντινη και ρουφιξάνε ολο τον αμαζονιο απο τους Γερμανους....σπασανε σαν οδοντογλυφιδες απο την πιεση
Στο ενα ματς ολα γινονται μην προτρεχετε...θα φανε πολύ ξύλο οι Γερμανοι,,,
οι διαιτητες ειδατε ευνοουν το ξύλο...στο σημερινο 9 με 9 επρεπε να παιζουν 2 κιτρινες βγηκανε....

Buendia
10-07-2014, 02:22
https://38.media.tumblr.com/2d0ef3b7fff988139073519febeb5376/tumblr_n7kz8kB5HW1qg42eko2_400.gif

Τι είπε ρε.Τι είπε ρε Άκη

Ε, τι είπε? Σου είπε τι θα γίνει να το παίξεις να βγάλεις λεφτάκια

Αλλά δεν ακούς... Τι να κάνουμε? Σου έχει πει και το άλλο...
Κάνε τα κουμάντα σου.


Από εκεί και πέρα:

1) Πραγματικά, από πού διάολο είχατε βγάλει εκείνο το να πάει η Ολλανδία τελικό να δούμε μπάλα, δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή καλύτερα Ελλάδα... Και με την Κόστα Ρίκα τα ίδια. Τσούκου τσούκου κ άγιος ο θεός. Σκοτώσανε το θηρίο το Μεξικό στο 91' γι' αυτό μάλλον.

Φαν Γκάαλ επίσης όντως μεγάλος δάσκαλος, αλλά πώς έγινε θεός επειδή έκανε αλλαγή τερματοφύλακα με τους κοσταρικανούς ούτε αυτό το καταλαβαίνουμε... 240 λεπτά χωρίς γκολ... Μάλιστα...

2)Μαλάκα χέστη σύνελθε. Δηλαδή τέτοιο αίσχος δεν υπάρχει. Να μη σου βγαίνει εντάξει. Να κρύβεσαι όμως να μην πάρεις τη μπάλα δεν αντέχεται. Χιλιόμετρα μακριά από GOAT. Ξύπνα!

Καλύτερα Σπανούλης με βάζελο δηλαδή

3) Ματσεράνο συγκίνηση. Ζαμπαλέτα από κοντά. Τελικά ποιοι μαλλιαδες, οι καράφλες μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους...
Επίσης, Ρομέρο τον έχουμε μπανίσει από την αρχή, Ρόχος ο Χολέμπας της Λατινικής Αμερικής :D (γαμάτος δηλαδή)

4)Η λογική έλεγε δεν παίζει ο Ντιμαρία, πόσο μάλλον που δεν πάτησε γήπεδο κι ο Μέσσι... Σας τα έχουμε πει αλλά δεν καταλαβαίνετε... Η λογική κι η λογική κι λογική...
Αφήστε την τη λογική ρε! Corazon ρε! Corazon λέμε !

5)VAMOS VAMOS A GANAR ! ! !

http://www.footy-boots.com/files/2011/03/football-boots-new-argentina-home-2011.jpg

Beware

He's watching you!!

http://4.bp.blogspot.com/_HJT1kA3C-o8/TBeLgxuPHPI/AAAAAAAAB7U/j6j7IAz_YOE/s400/diego+maradona.jpg

Red Pulse
10-07-2014, 02:27
 

Salvador7
10-07-2014, 02:30
Δηλαδή η Ολλανδία πέρα απο την πρεμιέρα ποιο ματς έκανε καλό?

Με το Μεξικό που πέρασε στο 90 φεύγα με εφεύρεση?

Ή στους 2 νοκ-αουτ που δεν έβαλε γκολ 240 λεπτά?

Eleni7
10-07-2014, 02:31
1) Πραγματικά, από πού διάολο είχατε βγάλει εκείνο το να πάει η Ολλανδία τελικό να δούμε μπάλα, δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή καλύτερα Ελλάδα... Και με την Κόστα Ρίκα τα ίδια. Τσούκου τσούκου κ άγιος ο θεός. Σκοτώσανε το θηρίο το Μεξικό στο 91' γι' αυτό μάλλον.

Φαν Γκάαλ επίσης όντως μεγάλος δάσκαλος, αλλά πώς έγινε θεός επειδή έκανε αλλαγή τερματοφύλακα με τους κοσταρικανούς ούτε αυτό το καταλαβαίνουμε... 240 λεπτά χωρίς γκολ... Μάλιστα...

Σωστη παρατηρηση. Η Ολλανδια δεν εβαλε γκολ σε 2 σερι ματς με παραταση. 240 λεπτα δηλαδη. Και σημερα μια χαρα πισω συντηρητικα επαιζε (και καλα εκανε). Δε νομιζω οτι αν περνουσε θα εκανε κατι διαφορετικο κοντρα στους Γερμανους. Τωρα με την Αργεντινη λογικα θα ειναι πιο δυναμικος τελικος. Χαμος θα γινει. Οι Ολλανδοι περα απο την 5αρα στην πρεμιερα ουτε κρυο ουτε ζεστη για εμενα. Κριμα μονο για τον Ρομπεν. Αλλα την ειχε την ευκαιρια του εδω που τα λεμε το 2010 που σπαταλησε ανεπαναληπτο τετ-α-τετ προς το τελος.

manoskol
10-07-2014, 02:40
Andrés Nocioni ‏@SoyElChapu 56m

Romeroooooooooo!

Andrés Nocioni ‏@SoyElChapu 53m

Vamoooooooooooos!!!!

vaggs7
10-07-2014, 02:48
VAMOS ARGENTINA...

sergio romero-javier mascherano-pablo zabaleta-enzo perez-equi garay-marcos rojo

ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.

trust in who we are
10-07-2014, 03:19
http://www.lifo.gr/team/apopseis/49991


Χθες βράδυ η Βραζιλία δεν αγωνίστηκε απέναντι στη Γερμανία, αλλά απέναντι στους δαίμονες του δικού της μυαλού, απέναντι στα φαντάσματα που στοίχειωναν την ποδοσφαιρική της ιστορία.

Και το φάντασμα αυτό είχε όνομα. Maracanazo. Το φιάσκο του Μαρακανά, όπως ονομάστηκε η ήττα από την Ουρουγουάη στον τελικό του 1950. Η ήττα, η διάψευση και η απομυθοποίηση μπροστά στο δικό της κοινό, την ώρα των υψηλότερων προσδοκιών.

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος σε ένα από τα θαυμάσια άρθρα του από τη Βραζιλία γράφει πώς όταν επισκέφθηκε το Μουσείο Ποδοσφαίρου στο Σάο Πάολο του έκανε εντύπωση ότι περισσότερο από τους 5 παγκόσμιους τίτλους που έχει κατακτήσει η Βραζιλία, το μουσείο αναδείκνυε την ήττα του 1950. Το 1/3 του μουσείου αφορούσε το καταραμένο ματς! Τα βιβλία που συνάντησε για το Maracanazo ήταν περισσότερα από αυτά που είδε για τον Πελέ και τους άλλους μεγάλους.

Οι Βραζιλιάνοι, λαός με κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα, αλλά κατά βάση ειρηνικός, χωρίς παρελθόν πολεμικών συγκρούσεων, βίωσε το αίσθημα της ήττας και της εθνικής ταπείνωσης μέσα από το ποδόσφαιρο. Γι αυτό και ανήγαγε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα σε κάτι περισσότερο από αυτό που είναι: σε ιστορικό ορόσημο.


Από την ημέρα της ανάληψης αυτού του μουντιάλ η Βραζιλία πάλευε με το φάντασμα μιας νέας εθνικής τραγωδίας. Η δυναμική της ομάδας, ισχνή όπως φάνηκε από τα πρώτα ματς, δεν έπεισε κανέναν ότι ήρθε η ώρα το φάντασμα να ξορκιστεί. Αντιθέτως, τους έβαλε στο μυαλό την ιδέα ότι η στιγμή του νέου δράματος δεν αργεί. Και όταν μπήκε το πρώτο γκολ, ένα παιδαριώδες γκολ με τον Γερμανό φορ να πλασάρει ανενόχλητος λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, τότε το φάντασμα του Macaranazo σκέπασε το γήπεδο και παρέλυσε τα πόδια και το μυαλό παικτών και οπαδών.

Αυτό που επακολούθησε με 4 γκολ σε 6 λεπτά απλώς δεν έχει ξαναγίνει. Και δεν πρόκειται να ξαναγίνει σε αυτό το αγωνιστικό επίπεδο. Διότι αυτό που είδαμε δεν ήταν ποδόσφαιρο, δεν αφορούσε το ποδόσφαιρο. Ήταν η κατάρρευση μιας παρέας παιδιών, όπως αποδείχθηκε, που κλήθηκαν να κουβαλήσουν στις πλάτες τους μεγαλύτερο βάρος από αυτό που μπορούσαν. Ήταν η παράλυση μπροστά στο φόβο, η αδυναμία να αντισταθείς σε κάτι που θεωρείς ότι είσαι καταδικασμένος να βιώσεις.


Το χθεσινό ματς αναμφίβολα θα μείνει στην ιστορία. Θα μνημονεύεται για 10ετίες. Και ίσως μας ξανακάνει να δούμε το ποδόσφαιρο με άλλο μάτι. Πάνω που πιστέψαμε ότι η παγκοσμιοποίησή του, η ομογενοποιήση συστημάτων, τεχνικών και τακτικών θα πετάξει για πάντα στην άκρη συζητήσεις που αφορούν ιστορία, χαρακτήρες, "αθλητικά DNA", κλπ, το χθεσινό ματς ήρθε να διαλύσει τις βεβαιότητές μας.


Ίσως είναι άδικο για τη χώρα των 5 παγκόσμιων τίτλων, τη χώρα που έχει βγάλει τους περισσότερους μεγάλους παίκτες στην ιστορία του ποδοσφαίρου, τη χώρα που μας έχει χαρίσει στιγμές σπάνιας ποδοσφαιρικής ομορφιάς, να συζητιέται στο μέλλον για ένα μεγάλο κάζο.


Όμως όσοι αγαπάμε το ποδόσφαιρο από χθες χρωστάμε στη Βραζιλία κάτι ακόμα. Η δική της κατάρρευση, δημιούργησε μια ακόμα σπουδαία ποδοσφαιρική ιστορία. Και μας θύμισε ότι το ποδόσφαιρο είναι όμορφο επειδή καθρεφτίζει την ανθρώπινη ψυχή, με τα πάθη και τις αδυναμίες της.


Τα παιδιά από τις φαβέλες πρέπει να σηκώσουν κεφάλι και να ξορκίσουν τους δαίμονές τους με τον μόνο τρόπο που ξέρουν και μπορούν: το ταλέντο τους. Από χθες έχουν περισσότερους φίλους.

Eleni7
10-07-2014, 03:22
Συμφωνα με τον Φαν Χααλ 2 παικτες της Ολλανδιας αρνηθηκαν να πανε να χτυπησουν το 1ο πεναλντι, γι' αυτο εστειλε τον αμυντικο.

Master of disaster
10-07-2014, 03:41
Ισόβιος αποκλεισμός από κάθε Εθνική για όσους χέστηδες δεν πάνε να βαρέσουν πέναλτι.
Και ένα τέτοιο φιλικό δώρο αποχαιρετισμού:
http://longevitymedicines.net/wp-content/uploads/2012/07/imodium.jpg

plextis
10-07-2014, 10:41
Τελικα περασε η Αργεντινη;
Τοσο σουπα ματς ειχα να δω χρονια, με πηρε ο υπνος στον καναπε καπου στο 60
κανονικα επρεπε να αποκλειστουν και οι 2

και μετα λεμε οτι η Ελλαδα και η Κοστα Ρικα παιζουν βαρετο ποδοσφαιρο

dora7
10-07-2014, 10:49
εγω νυσταξα πριν το ημιχρονο...;)

τωρα ο τελικος για μενα ειναι τελειως αδιαφορος, ουτε τους μεν γουσταρω ουτε τους δε, κι ειναι κριμα να μου συμβαινει κατι τετοιο σε τελικο μουντιαλ...:(

kseplenhs
10-07-2014, 10:56
Μύρισε αίμα η αργεντινή και επιτέλους έβγαλε το πάθος που της έλειπε μέχρι στιγμής.Μέχρι τα ημιτελικά,οι αντίπαλοι της ήταν για τα μουρέλα και αυτό έκανε και την ίδια την αργεντινή να βγάζει πολύ καταθλιπτική εικόνα.Ήταν εικόνα ομάδας που αναδείκνυε ήρωες αντιπάλους και ομάδες-έκπληξη.Δεν έπεσε σε καμιά ομάδα όμως με προδιάθεση έκπληξης.Δλδ αν έπεφτε στην κοστα ρίκα με τους με τους ευθυγραμμισμένους πλανήτες της και τον ναβας να πιάνει ακόμα και τα τσόφλια απο τους ηλιόσπορους των φιλάθλων,την έβλεπα για ψάρεμα την αρτζεντίνα.

Τώρα στον τελικό,έχω την αίσθηση που είχα όποτε έπαιζαν τελικό οι ισπανοί και η μπαρτσελόνα τα τελευταία χρόνια.Δλδ προς το άχαστο πάει η δουλειά.Υπέρ των γερμανών.
Στο τελευταίο μουντιάλ αν δεν κάνω λάθος 4-0 ή 5-0 δεν είχε λήξει υπερ των γερμανών το μεταξύ τους?

Βέβαια αν το κάνει ο μέσι,θα μιλάμε για μύθο.Και με ντιέγκο στην εξέδρα θα ζήσουμε ωραίες στιγμές.Αρκεί να τον δείχνεις ρε κομπλεξικέ γκέι βραζιλιάνε σκηνοθέτα.Δείχνε τον και συνέχεια.Γαμώ τον πελέ τον γκανέζο...

plextis
10-07-2014, 11:04
Εμενα ο τελικος μου θυμιζει τον πρωτο τελικο που θυμαμαι: Μεξικο 1986 με Μαραντονα στα κεφια του και στο καπακι στο επομενο στην Ιταλια επαναληψη αλλα τοτε ημουνα με τους Γερμαναραδες του Ματεους που ζωγραφιζαν σε ολο το τουρνουα και στο τελος το πηρανε με πετσινο πεναλτι

Dude
10-07-2014, 14:29
Πάντως μην εξισώνουμε το ματς με Αργεντινή με το ματς με Κόστα Ρίκα για να πούμε πως 240 λεπτά δεν έβαλαν γκολ οι Οράνιε. Στο πρώτο η Κόστα Ρίκα χαροπάλευε 120 λεπτά, ενώ στο άλλο η Αργεντινή καλά καλά δεν τους ένιωσε για 120 λεπτά. Όχι γιατί αν κάποιος είδε την Αργεντινή να παίζει καλύτερη μπάλα στο Μουντιάλ από την Ολλανδία θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε. Πάντως σίγουρα χθες αν μία από τις δύο άξιζε να περάσει (άθλιο ματς), αυτή ήταν η Αργεντινή. Εντέλει δεν του βγήκαν τα ατού στο Φαν Χάαλ (μπράβο στην Αργεντινή για αυτό), όπως και οι αλλαγές. Ίσως δεν θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει με τον ανέτοιμο για φουλ μάχη Ντε Γιονγκ, ώστε να έχει μεγαλύτερη ευελιξία κινήσεων αργότερα.

Morrison
10-07-2014, 14:57
Ίσως δεν θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει με τον ανέτοιμο για φουλ μάχη Ντε Γιονγκ, ώστε να έχει μεγαλύτερη ευελιξία κινήσεων αργότερα.

Αυτό. Ταυτόχρονα ο Πέρσις δεν πατάει καλά σε όλο το Μουντιάλ, χθες ήταν εξασθενημένος και από ίωση άρα αμέσως-αμέσως ο Βαν Γκάαλ μάζεψε δύο σχεδόν αναγκαστικές αλλαγές σε περίπτωση που το ματς τράβαγε περισσότερο από το κανονικό.
Ε,έκατσε και η στραβή με τον μαυρούκο που στο α' ημίχρονο όποιος πήγαινε από εκεί γινόταν επικίνδυνος, πήρε και την κάρτα του, οπότε δεν μπορούσε να το ρισκάρει.
Κάπως έτσι έκαψε το χαρτί Κρουλ στα πέναλτι. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο χάλιας είναι ο ξανθομπάμπουρας στα πέναλτι αλλά αν είναι τόσο κακός όσο έδειξε θα έπρεπε να το δει λίγο διαφορετικά.
Τουλάχιστον να προσπαθήσει να χτυπήσει το ματς στο β' ημίχρονο της παράτασης με ένα φρέσκο Χούντελαρ μέσα στο ματς. Αυτό περίμενα...

Eleni7
10-07-2014, 15:02
Ο ξανθομπαμπουρας διαβασα οτι δεν εχει πιασει ποτε πεναλντι σε επισημο ματς (ειτε μεσα στον αγωνα, ειτε στην διαδικασια των πεναλντι). Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο. Και δεν ξερω γιατι παιζει και βασικος αν οντως ισχυει αυτο το στατιστικο.

Jasone
10-07-2014, 15:03
H λογική λέει ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Αλλά η πόρνη η ζωή τα φέρνει όπως γουστάρει :

Και οι Αργεντίνοι έχουν χρέη πάντως...το 1990 είναι πολύ φρέσκο.


The most controversial and scandalous final in World Cup history. West Germany, the best team of the tournament deserved to win the title, but not this way. The refereeing looked so blatantly biased that it raises up many questions and suspicions even after 20 years. It was a dreadful game because of the Mexican referee, and a disgrace to football in every possible way. Argentina had 4 key players suspended, thus Bilardo was forced to use very defensive 5-4-1 formation so the game was bound to be boring. Argentina 1990 team has a bad reputation but at least you must admit that their defense was extremely solid and tough. Germany got only one shot on goal in this game. This composition doesn't have much footage of the actual game because there was very little football actually played.

Ybj5I44nBnE

και εορταστικό avatar. ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΗΣΕΙ ΠΟΥΣΤΑΡΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΔΕΣ.

Eleni7
10-07-2014, 15:07
αχαχαχαχαχαχα τι αβαταρ εβαλε ο αλλος!

*GrimReaper*
10-07-2014, 18:25
Αυτό το αστείο με τον Μέσι που θα ξεπεράσει τον Ύψιστο υπάρχουν άνθρωποι πέρα των ΑΡΔ που το πιστεύουν σοβαρά; Πάντα το είχα απορία.

Δεν καταλαβαινω γιατι σας φαινετε παραξενο.....Ο τυπος ειναι 27 και τον εχει φτασει σχεδον σε αριθμους (στα παγκοσμια) παρα μια κουπα και 1-2 γκολ. Ο θεος εχει 1 μουντιαλ στις 4 προσπαθειες και ο μεσσι κανενα στις 3 και σε 3 μερες παιζει τελικο και εχει την ευκαιρια να το παρει. Καλα στο θεμα clubs τον εχει αφησει πισω χρονια τωρα....

Δλδ αν φτασει 35 και εχει καταφερει τα διπλασια απο τον μαραντονα παλι θα λεμε τα ιδια και δεν θα τον ακουμπαμε τον Cosmic Kite?

trust in who we are
10-07-2014, 18:31
UwFhPqLcW3U

Καυλωστε ελευθερα !
Μονο και μονο για το λαο ειμαστε μαζι σας τη Κυριακη!


Υ.Γ. Πολυ ωραιος ρυθμος, θα πηγαινε και για συνθημα του θρυλου μας!
Καπου σαν ακουγεται κιολας θρυλε θρυλε ! :D
Αν ηξερε κανεις απο που βγαινει ο ρυθμος ή πιο ειναι το συνθημα ας πει μηπως βγαλουμε κανα διαμαντακι! :D

Jasone
10-07-2014, 18:47
Η σύγκριση της τιτικας με τον ΕΝΑ ειναι βλασφημία. Το σκατουλακι με 0 γκολ σε Μουντιάλ (2010) και μηδέν στα 3 νοκ αουτ της αργεντινης φέτος. Ήμαρτον.

rh7
10-07-2014, 19:03
UwFhPqLcW3U

Καυλωστε ελευθερα !
Μονο και μονο για το λαο ειμαστε μαζι σας τη Κυριακη!


Υ.Γ. Πολυ ωραιος ρυθμος, θα πηγαινε και για συνθημα του θρυλου μας!
Καπου σαν ακουγεται κιολας θρυλε θρυλε ! :D
Αν ηξερε κανεις απο που βγαινει ο ρυθμος ή πιο ειναι το συνθημα ας πει μηπως βγαλουμε κανα διαμαντακι! :D

5BmEGm-mraE

Μία αυτό, μία ο εθνικός τους ύμνος που τα σπάει, μία η εθνική τους στο μπάσκετ, μπήκαν στην καρδιά μου οι κερατάδες.

trust in who we are
10-07-2014, 19:32
UwFhPqLcW3U

Καυλωστε ελευθερα !
Μονο και μονο για το λαο ειμαστε μαζι σας τη Κυριακη!


Υ.Γ. Πολυ ωραιος ρυθμος, θα πηγαινε και για συνθημα του θρυλου μας!
Καπου σαν ακουγεται κιολας θρυλε θρυλε ! :D
Αν ηξερε κανεις απο που βγαινει ο ρυθμος ή πιο ειναι το συνθημα ας πει μηπως βγαλουμε κανα διαμαντακι! :D

5BmEGm-mraE

Μία αυτό, μία ο εθνικός τους ύμνος που τα σπάει, μία η εθνική τους στο μπάσκετ, μπήκαν στην καρδιά μου οι κερατάδες.

Κατι τετοιο περιπου λεει απο αυτα που διαβαζω απο κατω

It would be something like this : " Brazil tell me how it feels, to have your dad In your home! A swear that even the years go by, I won't ever forget that Diego ( maradona) dribbled your players and canni (cannigia) vaccinated you. You are crying since Italy ( Italy 1990 World Cup, where Argentina Eliminated Brazil ) up to today".


Πωπω τωρα κολλησα και θελω να το βγαλω για το θρυλο!
ΠΟΥΤΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ !

Master of disaster
10-07-2014, 21:30
Brasil, decime qué se siente / Bραζιλία πες μου πως νιώθεις
Tener en casa a tu papa / Να έχεις τον μπαμπά σου σπίτι
Te juro que aunque pasen los años, /Σου ορκίζομαι ότι αν και περνάν τα χρόνια
nunca nos vamos a olvidar... / δε θα ξεχάσουμε ποτέ
Que el Diego te gambeteó, / Ότι ο Ντιέγκο σε τρίπλαρε
que Cani te vacunó,/ ότι ο Κανίγια σε γάμησε (πρέπει να ναι αργεντίνικη slang από ό,τι έψαξα γιατί το ρήμα vacunar δεν έχει αυτό το νόημα)
que estás llorando desde Italia hasta hoy./και κλαίτε από την Ιταλία μέχρι τώρα
A Messi lo vas a ver, / τον Μέσι θα τον δεις
la Copa nos va a traer, / το κύπελλο θα μας φέρει
Maradona es más grande que Pele. / ο Μαραντόνα είναι μεγαλύτερος (σε αξία εννοεί προφανώς) του Πελέ

Αν δε μου ξέφυγε κάτι αυτή είναι η μετάφραση

trust in who we are
10-07-2014, 22:20
Brasil, decime qué se siente / Bραζιλία πες μου πως νιώθεις
Tener en casa a tu papa / Να έχεις τον μπαμπά σου σπίτι
Te juro que aunque pasen los años, /Σου ορκίζομαι ότι αν και περνάν τα χρόνια
nunca nos vamos a olvidar... / δε θα ξεχάσουμε ποτέ
Que el Diego te gambeteó, / Ότι ο Ντιέγκο σε τρίπλαρε
que Cani te vacunó,/ ότι ο Κανίγια σε γάμησε (πρέπει να ναι αργεντίνικη slang από ό,τι έψαξα γιατί το ρήμα vacunar δεν έχει αυτό το νόημα)
que estás llorando desde Italia hasta hoy./και κλαίτε από την Ιταλία μέχρι τώρα
A Messi lo vas a ver, / τον Μέσι θα τον δεις
la Copa nos va a traer, / το κύπελλο θα μας φέρει
Maradona es más grande que Pele. / ο Μαραντόνα είναι μεγαλύτερος (σε αξία εννοεί προφανώς) του Πελέ

Αν δε μου ξέφυγε κάτι αυτή είναι η μετάφραση

Εισαι παιχταρας !

Master of disaster
10-07-2014, 23:27
KqDKfRUj8D8

trust in who we are
10-07-2014, 23:32
like αλλα ας σταματησουμε το off topic ;)

DCS7
11-07-2014, 00:15
ανατριχιασα ρε μαλακες, μλακα @trust in who we are μου κολοεφτιαξες την μερα. Vamos argetina

μιγάδας
11-07-2014, 03:07
ο θεος ειχε παρει μουντιαλ και το '78 (καλα τοτε δεν μετραγε, οποιος εβαζε γκολ στην αργεντινη εκτελουταν).

η γερμανια το αξιζει. και για φετος αλλα και για την παρουσια της 12 χρονια τωρα (πλην '04 που γυρισαν αναποδα οι γαλαξιες).

αλλα θα τους το κανει ο ντιεγκο. μονος του. θα παθουν ο,τι ο μπαρτζωκας οι γερμανοι. θα χασουν απο καποιον που δεν θα παιζει καν.

Jasone
11-07-2014, 03:13
Καυλωστε ελευθερα !
Μονο και μονο για το λαο ειμαστε μαζι σας τη Κυριακη!
:D

Ρε ΜΑΛΑΚΑ και εδω για τον μαραντονα τραγουδάνε!!! ΑΡΡΩΣΤΙΑ. ένας παίκτης δεν εχει ξαναγίνει ΘΡΗΣΚΕΙΑ ποτε και πουθενά στην ιστορία των σπορ. Α ρε ντιεγκο....μυθε.

walter berry
11-07-2014, 03:41
Μου σηκωθηκε νυχτιατικα. Τι κανατε ρε. Ειδα και τα βιντεο απο μποκα που τον τιμανε μεσα στο λα μπομπονερα. Οταν μιλαει ο θεος,δεν ανασενανε ουτε τα σαλιγκαρια. Ειναι εξωπραγματικη η λατρεια που του εχουνε. Ποτε ενα εθνος δεν λατρεψε ποδοσφαιριστη,οσω αυτοι τον μαραντονα. Αυτος ειναι το ταβανι. Ο μεσσι ειναι ενα απο τα προικισμενα παιδια του θεου. Σηκωνει κεφαλι και τον βλεπει. Ποτε δεν θα ειναι ισα

Jasone
11-07-2014, 03:51
Ρε πιο έθνος; Ποιος Μεσσι;;; Εκεί που ακούμπησε τα...σταφύλια του ο ντιεγκο ειναι οι Πελεδες οι Κρόιφ οι Μπεκενμπάουερ ΟΛΟΙ.

Ακούω κάτι ακαταλαβίστικα σπανιολικα και οταν ακούω ΜΑΡΑΔΟΝΑΑΑΑ μου σηκώνεται το ειναι. Βάλε να δεις ΜΑΡΑΔΟΝΑΑΑΑ βίζιτς ναπολι 2005.... ΚΑΓΚΕΛΟ.

walter berry
11-07-2014, 04:00
Με τρελλαινεις! Ρε φιλε μολις εβλεπα αυτο. Εκει στο αμαξι μεσα,πρεπει να κωλωσε και ο ιδιος! Προσωπα σε παροξυσμο, και μαλιστα απο ολες της ηλικιες.
Και απο την δευτερα θα μας λενε για μεσσι... τι να πεις.
Μια μερα του ντιεγκιτο , η ζωη τους ολη!

Υγ) τρεμω για το εξωφυλλο του "goal" , τον ΞΕΠΕΡΑΣΕ.

Jasone
11-07-2014, 04:05
Πατά γιουτουμπι. Πατα ho visto maradona ή oh mama mama Napoli. Καυλωσες;;; Λογικό. ΜΑΜΑ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ.

DCS7
11-07-2014, 13:39
Καλά ουτε ο Μεσι δεν θεωρεί τον εαυτό του μεγαλύτερο του Ντιεγκίτο. Η λατρεια που υπάρχει για τον Μαραντόνα είναι απίστευτη, ειδικά αν συνυπολογίσουμε ότι ο Ντιέγκο δεν συμετείχε κάν στο 1ο παγκόσμιο κύπελο της Αργετινής. Αυτά που έκανε ο τυπάς το 86 και (σε μικρότερο βαθμό) το 90 απλά δεν γίνονται. Κατάφερε να:

-Διατηρεί τον θρυλο του ακόμα και 30 χρόνια μετά. Ουτε ο Πελε, ουτε ο Ζινταν ο Κρόιφ και ο Μπεγκεμπάουερ δεν το κατάφεραν. Και μιλάμε για παίχτες που άλλαξαν την ποδοσφαιρική ιστορία των χωρών τους, η ήταν αυτοι που τις οδήγησαν σε παγκόσμιους τίτλους (η και τα δυο)
-Διχασε μια ολόκληρη χώρα. Η Ιταλία στον ημιτελικό στο μουντιαλ του 90 στο Σαο Πάολο ενιωθε φιλοξενούμενη! Τέτοια λατρεία είχαν οι ναπολιτάνοι στον ντιεγκίτο που υποστήριζαν αργετινη στο παιχνίδι εκείνο παρα την χώρα τους.
-Ενώ μπορείς να βρείς πολλούς βραζιλιάνους, γαλλους κτλ. που να παραδέχονται ότι ο Ντιέγκο ήταν μεγαλύτερος ποδοσφαιριστής απο τους αντίστοιχους δικούς τους αστέρες δεν θα βρεις Αργετινο που να λέει οτι υπάρχει ποδοσφαιριστής καλύτερος απο τον Ντιέγκιτο. Ο Ρίμπο είχε πεί ότι ο Ντιεγκο ήταν μεγαλύτερος ποδοσφαιριστής απο τον Πελε ενώ ο Πλατινί όταν ρωτήθηκε αν ο Ζιντάν ξεπέρασε τον Ντιέγκο αυτος απάντησε: αυτά που έκανε ο Ζινταν με την μπάλα ο Μαραντόνα τα έκανε με ενα μανταρινι.
-Η ΦΙΦΑ το 2000 είχε κάνει ενα γκάλοπ για την ανάδειξη του κορυφαίου ποδοσφαιριστή του αιώνα. Το έκανε σε μια εποχη που ο Μαραντόνα αντιμετώπιζε σοβαρα προβλήματα υγείας απο τις καταχρήσεις, είχε πάθει νευρικό κλονισμό και είχε φτάσει σε σημείο να πυροβολήσει δημοσιογράφο και γενικά η φήμη του ήταν στο ναδιρ. Αντίθετα το καλό παιδί ο Πελέ ήταν κρυστάλινος και ατσαλάκωτος ... και τα αποτελέσματα ; 73% Μαραντόνα. Τελικά εκαναν την γελοιότητα και έδωσαν 2 βραβεία, ενα του κορυφαίου ποδοσφαιριστή απο το κοινό και ένα απο την ΦΙΦΑ. Η δικαιολογία ήταν ότι οι Αργετίνοι έκαναν εθνική υπόθεση την αναδειξη του Μαραντόνα ως κορυφαίου ποδοσφαιριστή του αιώνα ενώ οι Βραζιλιάνοι δεν ενδιαφέρθηκαν τοσο παρόλο που ως λαός ειναι πολύ πιο πολυπληθείς (κάτι που για εμενα δείχνει και την επιρροή του Πελέ στον βραζιλιάνικο λαό). Επίσης είπαν ότι η ποσότητα του φίλμ που έχει καταγράψει τον Πελέ είναι σαφώς λιγότερο απο ότι τον Μαραντόνα και πολύς κόσμος έχει ... επηρεαστεί υπέρ του 2ου.

Jasone
11-07-2014, 13:45
ρε ποιός Πελέ? Αυτόν ακόμα και στην Σάντος 2ο τον έχουν. Ζιοβάνι ο ισχυρός εκεί.

DirtySniper
11-07-2014, 13:52
ρε ποιός Πελέ?

Τι λεει ρε Τζωνυ?

DCS7
11-07-2014, 13:57
ρε ποιός Πελέ?

Τι λεει ρε Τζωνυ?

Ο Τζωναρος ακόμα μερακλώνει απο το προχθεσινό

gznMnM9J5o8

trust in who we are
11-07-2014, 17:28
L0SX9a7iHEk&feature=youtu.be

Rast Low
11-07-2014, 17:48
Παρακαλω η συγκριση του μεγαλυτερου ποδοσφαιριστη ολων των εποχων με τον ''κοκακια'' να γινεται στο αντιστοιχο τοπικ.Ευχαριστω για την κατανοηση......

redglove
11-07-2014, 22:25
Στο σύνθημα η ατάκα για τον Κανίγια είναι "σας τρύπησε", κατά το "σας κάρφωσε".

Αργεντινάρα απάλλαξέ μας από τον γερμανικό εμετό, δεν αντέχουμε άλλο να βλέπουμε τον Μούλα να βάζει γκολ και να μην πανηγυρίζει καν.

lamar
11-07-2014, 22:35
Στο σύνθημα η ατάκα για τον Κανίγια είναι "σας τρύπησε", κατά το "σας κάρφωσε".

Αργεντινάρα απάλλαξέ μας από τον γερμανικό εμετό, δεν αντέχουμε άλλο να βλέπουμε τον Μούλα να βάζει γκολ και να μην πανηγυρίζει καν.

Χαχαχαχ... Eιναι πολυ απλο για τον Τομας, γι αυτο δεν πανηγυριζει... Θα πας στη πυλη του βραδεμβουργου να πανηγυρισεις???

duda-agelopouloi-v-span
12-07-2014, 01:40
πελε>μαραντονα.αρεσει δεν αρεσει ετσι ειναι.ο πελε το μονο - που εχει ειναι οτι δεν τολμησε να βγει ευρωπη οπως ο ντιεγκο αλλα η ιστορια εγραψε πελε better than ντιεγκο.
οι αγγλοι λεγανε
maradona is good
Pele is better
George is the best.
δε λεω οτι ο μπεστ ειναι καλυτερος απο ντιεγκο αλλα λεω τι εγραψε η ιστορια

Jasone
12-07-2014, 03:41
csEjC_az1CI

vaggs7
12-07-2014, 04:11
Άντε ρε Κυριακή

4zFdTiQMgqQ

μιγάδας
12-07-2014, 13:37
μη μιλατε πολυ για μαραντονα, θα αγριεψει και θα ερθει η νεμεσσις την κυριακη.

dora7
12-07-2014, 13:44
θεωρω δυσκολο να το χασει η Γερμανια (που δεν την παω..) αλλα απο την αλλη ποτε μη λες ποτε με την πο@νη την μπαλα...;)

trust in who we are
12-07-2014, 15:40
AQPuf6Kspo4


4L6bdxY5rpg


YN1XQTBl5sE

ΠΡΙΑΠΙΣΜΟΣ
ΣΤΙΣ ΕΦΤΑ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΗΠΕΙΡΟΥΣ

*GrimReaper*
12-07-2014, 15:48
Σελεσαο καλει μουρινιο λεει.....θελουν να καταστρεψουν εντελως την βραζιλια που ξεραμε δλδ...

redglove
12-07-2014, 20:24
Στο σύνθημα η ατάκα για τον Κανίγια είναι "σας τρύπησε", κατά το "σας κάρφωσε".

Αργεντινάρα απάλλαξέ μας από τον γερμανικό εμετό, δεν αντέχουμε άλλο να βλέπουμε τον Μούλα να βάζει γκολ και να μην πανηγυρίζει καν.

Χαχαχαχ... Eιναι πολυ απλο για τον Τομας, γι αυτο δεν πανηγυριζει... Θα πας στη πυλη του βραδεμβουργου να πανηγυρισεις???

Έχω ξεχάσει την Αλμπισελέστε μου στο νησί αλλιώς θα πήγαινα. Αύριο θα σκορπιστεί τρόμος σ'όλη την Βαϊμάρη. Όλοι νομίζουν ότι θα παίξει αμυντικά η Αργεντινάρα. Αμ δε.. Ο Ματσεράνο θα δώσει το πρόσταγμα και η πίεση θα ξεκινήσει από το πρώτο λεπτό και από ψηλά. Λαβέτσι τάκλιν στα λαιμά των αμυντικών της Αλεμάνιας και όλα καλά. Λαμ φλώρε ετοιμάσου, έχει Μάξι Ροντρίγκεζ. Λιονέλ Μέσι θα κάνει τον Οζίλ να ξεράσει το (τούρκικο) γάλα που έπινε μικρός. Για τον Τόμας...τί να πούμε; Ντεμικέλης (με Ελληνικές ρίζες) θα του δείξει τι πάει να πει Μπουένος Άιρες, Ροζάριο και Κόρδοβα. ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΟΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΑΣ ΡΕ.

KonTaz
12-07-2014, 20:40
Θα σπάσει η 35αρα αύριο.

Dimaras7
12-07-2014, 20:51
AQPuf6Kspo4


4L6bdxY5rpg


YN1XQTBl5sE

ΠΡΙΑΠΙΣΜΟΣ
ΣΤΙΣ ΕΦΤΑ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΗΠΕΙΡΟΥΣ

Τι ωραίο σύνθημα. Καθαρά ποδοσφαιρικό. Ούτε μανάδες ούτε τσολιάδες ούτε τίποτα τέτοιο. Εγώ στον αθλητισμό μόνο τον Ολυμπιακό υποστηρίζω. Κι όταν δεν αγωνίζεται ο Ολυμπιακός είμαι με αυτόν που παίζει καλύτερα. Η Γερμανία ξεκάθαρα σε αυτό το Μουντιάλ παίζει καλύτερα. Αλλά μόνο και μόνο για αυτό το σύνθημα και τον τρόπο που το τραγουδούν αύριο θα είμαι τους Αργεντίνους.

KonTaz
12-07-2014, 23:19
Καλό ξεκίνημα από το μπουρδέλο του Φελιπάο

*GrimReaper*
13-07-2014, 00:31
και σε γαμανε και κανεις και θεατρο, πιο σιχαμα δεν γινεται....

Master of disaster
13-07-2014, 00:49
http://i.imgur.com/hue6Gtx.png

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

spartan
13-07-2014, 01:00
Για να βγει ο αλεφαντος λιγο στο τηλεφωνο να δω κατι.

manoskol
13-07-2014, 01:10
Τι πουτανακι αυτη η Βραζιλια... αμα δεν φτιαξουν το κέντρο τους θα κάνουν χρονια να συνέλθουν... πρωτη φορα ειδα βραζιλια να παιζει με γιομες... ημαρτον....
Καλη πούτσα σας εριξε και ο Φαν Χααλ... κριμα ρε Ολλανδια...σου εκατσε η Αργεντινη...

*GrimReaper*
13-07-2014, 17:48
vamos μωρη αργεντιναρα

P-fGmCqKoG8

Master of disaster
13-07-2014, 22:57
3-4 φάσεις η Αργεντινή - 1 φάση η Γερμανία δοκάρι
Λαβέτσι ωραίος , Ιγκουαίν 0/2 , Μέσι μία καλή πάσα στη φάση του ακυρωθέντος γκολ αλλά σπατάλησε κανα δυο καλές προυποθέσεις.
Πρέπει να βάλει γκολ η Αργεντινή γιατί αν το φάει μετά δύσκολα γυρνάει έτσι όπως το βλέπω.

Mία κόκκινη κάρτα γλύτωσε ο Χέβεντες αλλά γενικά καλή διαιτησία από τους επόπτες κυρίως.

Κράμερ κρίμα το παιδί γιατί φάνηκε να τραντάζεται απίστευτα το κεφάλι του σε εκείνο το τζαρτζάρισμα.Φαινόταν από το απλανές βλέμμα ότι δε θα τη βγάλει.

Παιδιά της Αργεντινής πάντως φυλάξτε τα καλά μαρκαρίσματα για τον Μίλερ ... αν θέλετε να σακατέψετε κάποιον να σακατέψετε τον σκατομούρη.

manoskol
13-07-2014, 22:57
Παιζει καλα η Αργεντινη πάμε ...πουτανα κοντοπουτανε καντους το...

Red Pulse
14-07-2014, 00:38
 

lamar
14-07-2014, 00:39
http://www.eurocuppictures.com/data/media/7/deutschland_fussball.jpg

Eleni7
14-07-2014, 00:44
Απομυθοποιηση Μεσι. Ας σηκωσει και αλλες 4 Χρυσες Μπαλες.

redglove
14-07-2014, 00:46
Μέσσι αρνητικότατος, από ένα σημείο και μετά έδειχνε ανήμπορος να κάνει τα βασικά έστω.

Το παιχνίδι ήταν για πέναλντυ πάντως αλλά όταν χάνεις δύο τετ-α-τετ άχαστα μάλλον τιμωρείσαι..

ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΠΑΛΑΣΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΤΣΙΔΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΪΡΕΣ ΓΑΜΩ!

manoskol
14-07-2014, 00:47
Μπραβο στην Γερμανια αφου εχουν τα @@ και στηριζουν μεχρι τέλους τα ταλέντα τους
γιατι ας μην γελιώμαστε αυτο ειναι ο γκέτσε ενα γραναζι της μπάγερν απο περσι
Απογοητευτικά με την αργεντινη ρε σαμπέγια Παλάσσιος? Αφου ο Ιγκουαιν το πιστευε γιατι τον εβγαλες?

Eleni7
14-07-2014, 00:52
Αφου ο Ιγκουαιν το πιστευε γιατι τον εβγαλες?

Τι πιστευε καλε και αυτος; Παικτης που πηρε μεταγραφη 60 εκατομμυρια και χανει τετοιο τετ-α-τετ. Γενικα λιγη η Αργεντινη στα κρισιμα. Μονο οτι εκαναν με το παθος. Ειδικα αυτος ο Μασερανο συγκλονιστικος. Αλλα οταν εφταναν κοντα στην πηγη κλωτσαγαν οπου εβρισκαν.

Master of disaster
14-07-2014, 00:52
Μπράβο στους σιχαμένους. Έφτασαν την Ιταλία τελικά. Ευτυχώς δεν είχε πέτσινο πέναλτι σήμερα#κομπλεξικός

Μίλερ ψόφα ουρλιάζοντας#μίσος

Μέρκελ γαμιέσαι εσύ ο Σόιμπλε ο Χίτλερ τα Ραιχ και το γαμοέθνος σας#moreμίσος

Μέσι δε θα γίνεις Μαραντόνα ποτέ#fact

Μαστσεράνο γίγαντας#μπάλεςμπόουλινγκ

Αργεντίνοι είστε άξιοι της μοίρας σας. Τους έβαλε όλους μέσα και όλοι έχασαν τα άχαστα. #χασογκόληδες

Παλάσιε συνταξιούχε αρχικαράγκιοζα με καράφλα και κοτσιδάκι ζήτα συγγνώμη#ουστ

pl@yer
14-07-2014, 00:54
Αγκουέρο, Παλάσιο ανύπαρκτοι..Ο καλύτερος της Αργεντινής μπροστά, ο Λαβέτσι γιατί βγήκε στο ημίχρονο?

Ο Σβαινστάιγκερ πόσο ξύλο παίζει να έφαγε...?

Eleni7
14-07-2014, 00:56
Γελαει ο κοσμος. @@@@ το μαρκετινγκ.

krataios75
14-07-2014, 00:59
Τελικα ενας Μαραντονα γεννηθηκε και μετα το χαος....οσο θα περναει ο καιρος τοσο θα μεγαλωνει ο μυθος του μεγιστου Ντιεγκιτο

Eleni7
14-07-2014, 01:02
Τελικα ενας Μαραντονα γεννηθηκε και μετα το χαος....οσο θα περναει ο καιρος τοσο θα μεγαλωνει ο μυθος του μεγιστου Ντιεγκιτο

Μπα. Θεμα εταιριων ειναι ειναι οι "μυθοι" τελικα. Θα συνεχιστει αυτη η συγκριση. Εδω του δωσανε την χρυση μπαλα του Μεσι ως καλυτερου παικτη του Μουντιαλ.

redglove
14-07-2014, 01:02
Από Μπατιστούτα, Λόπες, Ορτέγκα, Κρέσπο, Πασσαρέλλα, Κανίγια, και Παλέρμο μην πω, σε...Αγουέρο, Ιγκουαΐν, Παλάσιος.

ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΡΕ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΑΣΑΤΕ

Eleni7
14-07-2014, 01:03
Από Μπατιστούτα, Λόπες, Ορτέγκα, Κρέσπο, Πασσαρέλλα, Κανίγια, και Παλέρμο μην πω, σε...Αγουέρο, Ιγκουαΐν, Παλάσιος.

ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΡΕ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΑΣΑΤΕ

Εσυ κανονισε να μου αρχισεις τωρα την κασετα "Βαλτε ενα" α λα "Βαλε μια" που σπαμαρες το 2011 αχαχαχαχαχα

Lavor7
14-07-2014, 01:04
Μεσσι εμβιπι ελεησον.Γελαει ξανα ο κοσμος.Ευτυχως υπαρχει ο Μεσσι και ο Λεμπρον και κανουν τον κοσμο να γελαει...

Χαρηκα που το πηρε η Γερμανια για τον Κλοζε,κατα τ αλλα πολυ κακο ματς

Red Pulse
14-07-2014, 01:05
 

tt7
14-07-2014, 01:06
Ντάξει οι άλλοι αλλά ο Μέσι δεν έχει δικαιολογία...Καρμπόν ματς σχεδόν με αυτό απέναντι στους Γάλλους οι Γερμανοί..

JoeThrylos
14-07-2014, 01:06
Ο Αγκουερο ειναι απο βαρυ τραυματισμο που τον εχει κρατησει τη μιση σεζον εξω, μην μηδενιζουμε ετσι παιχτες. Οχι στην ιδια ζυγαρια ο Αγκουερο με τον Παλασιο

Jasone
14-07-2014, 01:18
Απομυθοποιηση Μεσι. Ας σηκωσει και αλλες 4 Χρυσες Μπαλες.

Ναι αυτο περιμένατε να απομυθοποιησετε αυτήν την αδερφαρα!!! Έδωσε χαρά στον πιο σιχαμένο λαό του πλανήτη. Βλέπω χαρούμενο Γερμανό και παθαίνω πυρετό. Αδερφαρα του ελεους Τιτίκα Μεσσι.

Eleni7
14-07-2014, 01:20
Απομυθοποιηση Μεσι. Ας σηκωσει και αλλες 4 Χρυσες Μπαλες.

Ναι αυτο περιμένατε να απομυθοποιησετε αυτήν την αδερφαρα!!! Έδωσε χαρά στον πιο σιχαμένο λαό του πλανήτη. Βλέπω χαρούμενο Γερμανό και παθαίνω πυρετό. Αδερφαρα του ελεους Τιτίκα Μεσσι.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο τωρα ηταν η ωρα της κρισης. Και θα ηταν ακομη και αν δεν υπηρχαν οι διθυραμβοι προς το προσωπο του. Ευτυχως εχει την Adidas απο πισω και την τσιμπισε την Χρυση Μπαλα. Μην την παρει ο Ρομπεν που εκανε οργια.

lamar
14-07-2014, 01:22
Απομυθοποιηση Μεσι. Ας σηκωσει και αλλες 4 Χρυσες Μπαλες.

Ναι αυτο περιμένατε να απομυθοποιησετε αυτήν την αδερφαρα!!! Έδωσε χαρά στον πιο σιχαμένο λαό του πλανήτη. Βλέπω χαρούμενο Γερμανό και παθαίνω πυρετό. Αδερφαρα του ελεους Τιτίκα Μεσσι.

Να ερθω να σου δωσω αντιπυρετικο???

Joshua_Grant
14-07-2014, 01:26
Γερμανός είσαι?

Jasone
14-07-2014, 01:26
Απομυθοποιηση Μεσι. Ας σηκωσει και αλλες 4 Χρυσες Μπαλες.

Ναι αυτο περιμένατε να απομυθοποιησετε αυτήν την αδερφαρα!!! Έδωσε χαρά στον πιο σιχαμένο λαό του πλανήτη. Βλέπω χαρούμενο Γερμανό και παθαίνω πυρετό. Αδερφαρα του ελεους Τιτίκα Μεσσι.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο τωρα ηταν η ωρα της κρισης. Και θα ηταν ακομη και αν δεν υπηρχαν οι διθυραμβοι προς το προσωπο του. Ευτυχως εχει την Adidas απο πισω και την τσιμπισε την Χρυση Μπαλα. Μην την παρει ο Ρομπεν που εκανε οργια.

Θες να σου θυμίσω την χρυσή μπάλα που ο Σνάιντερ την έχασε και την πηρε αυτή η αδελφούλα; Ενα ανύπαρκτο ψωλοπαικτακι που στα καλα του ροναλντινιο τον ειχε για πρωινό τον κάνανε με το ζόρι παικταρά. Αν αυτός ειναι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ τοτε ο κανιγια ηταν μύθος εφάμιλλος του μαραντονα.

@Lamar παντα απορώ με κάποιον που μπορει να ειναι με οτιδήποτε γερμανικό. Απο ομάδα μέχρι...τάπερ. Μιλάμε τώρα για μεγάλα σιχαματα. Τους βλέπω και φαντάζομαι τα ΕΣ-ΕΣ.

*GrimReaper*
14-07-2014, 01:26
Ρε μεσσι αγορι μου οσο και να προσπαθουσα να σε στηριξω πλεον δεν παει αλλο. Δλδ για να συνεχισω να το κανω πρεπει να αρχισω να λεω βλακειες. Γιατι εχω εξαντλησει την λογικη μου. Δεν μπορεις τελικα. Απλα δεν μπορεις. Απο τους χειροτερους του γηπεδου. Περπατημα στα 70 τουλαχιστον λεπτα απο τα 90. Δεν εισαι καν ο ηγετης στην ομαδα σου. Ηταν η μεγαλυτερη σου ευκαιρια και εδειξες οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Τι ειπατε? Κοπωση? Ποια κοπωση γαμω την τρελα μου οταν βλεπω τον 36χρονο κλοζε να τρεχει και να πιεζει επι 90 λεπτα και τον ρομπεν να τρεχει σαν τραινο σε ολο το μουντιαλ και πολλους αλλους να δινουν το 100% κι εσυ να περπατας σαν γατακι μεσα στο γηπεδο. Γιατι τελικα αυτο εισαι. Μεγαλος παικτης αλλα γατακι εκει που πρεπει να εισαι καρδιτσιωτης (μπροστινος). Πλεον πρεπει να ακους "Μαραντονα" και να κρυβεσαι στο μπαουλο της γιαγιας. Ημουν μπιλιβερ αλλα το 'χασες το στοιχημα.

υ.γ και σας τα ελεγε ο λαμαρ για την πιο βαρια φανελα στην ευρωπη αλλα δεν τοn ακουγατε.... :cool:

red champion
14-07-2014, 01:27
χρυση μπαλα του μουντιαλ ο μεσι ;; ωαχαχαα..με 0 γκολ στην νοκαουτ φαση. Α συγγνωμη ξεκωλιασε τους νιγηριους τους ιρανους κ τους βοσνιους στον πιο ευκολο ομιλο του μουντιαλ..για μενα πιθανως να την αξιζε ο χαμες ροντριγκεζ παροτι δεν μπηκε 4αδα η κολομβια..μεσσι κ ηγετης της αργεντινης εννοιες αντιθετες..μονο μασερανο..


κατα τα λοιπα δεν γινεται να χανεις αυτες τις ευκαιριες κ να περιμενεις να παρεις μουντιαλ..ασε μεσα τον ιγκουαιν(οχι οτι αυτος δικαιολογειται στην φαση του τετ α τετ) αλλα απο τον κοτσιδακια ειναι 2-3 επιπεδα πανω..


τεραστια τιμη της μισητης νατιοναλμανσαφτ να φτανει την ΙΤΑΛΙΑ στις τεσσερις κατακτησεις.. :D

Joshua_Grant
14-07-2014, 01:29
Το ότι χτύπησε ο Μέσσι φαντάζομαι δεν είναι τόσο απολαυστικό όσο το "γατάκι,περπατούσε από το 70.

OneOfTheSmurfs
14-07-2014, 01:32
http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/14/07/14/012100.jpg

Eleni7
14-07-2014, 01:33
Απομυθοποιηση Μεσι. Ας σηκωσει και αλλες 4 Χρυσες Μπαλες.

Ναι αυτο περιμένατε να απομυθοποιησετε αυτήν την αδερφαρα!!! Έδωσε χαρά στον πιο σιχαμένο λαό του πλανήτη. Βλέπω χαρούμενο Γερμανό και παθαίνω πυρετό. Αδερφαρα του ελεους Τιτίκα Μεσσι.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο τωρα ηταν η ωρα της κρισης. Και θα ηταν ακομη και αν δεν υπηρχαν οι διθυραμβοι προς το προσωπο του. Ευτυχως εχει την Adidas απο πισω και την τσιμπισε την Χρυση Μπαλα. Μην την παρει ο Ρομπεν που εκανε οργια.

Θες να σου θυμίσω την χρυσή μπάλα που ο Σνάιντερ την έχασε και την πηρε Υτη η αδελφούλα; Ενα ανύπαρκτο ψωλοπαικτακι που στα καλα του ροναλντινιο τον ειχε για πρωινό τον κάνανε με το ζόρι παικταρά. Αν αυτός ειναι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ τοτε ο κανιγια ηταν μύθος εφάμιλλος του μαραντονα.

Αν και δεν ξερω απο Κανιγια, συμφωνω με το αλλο. Λες για την σεζον που ο Σναιντερ τα ειχε κανει ολα και πηρε Τσαμπιονς Λιγκ με την Ιντερ, σωστα; Δεν ειναι μονο αυτο. Εκεινη την χρονια δεν την πηρε ακομη και απο τους Τσαβι, Ινιεστα σε χρονια που πηραν και Μουντιαλ (και ο ενας εβαλε και γκολ στον τελικο);

Ασε που φετος για μολις 3% εχασε απο τον Κριστιανο. Στο τσακ να επαιρνε την 5η.

lamar
14-07-2014, 01:34
Γερμανός είσαι?

Φολα!!!

@ Jasone

Aπλα μπερδευεις τα πραγματα... Εγω δεν μπερδευω ποτε πολιτικη κι αθλητισμο!

redglove
14-07-2014, 01:34
χρυση μπαλα του μουντιαλ ο μεσι ;; ωαχαχαα..με 0 γκολ στην νοκαουτ φαση. Α συγγνωμη ξεκωλιασε τους νιγηριους τους ιρανους κ τους βοσνιους στον πιο ευκολο ομιλο του μουντιαλ..για μενα πιθανως να την αξιζε ο χαμες ροντριγκεζ παροτι δεν μπηκε 4αδα η κολομβια..μεσσι κ ηγετης της αργεντινης εννοιες αντιθετες..μονο μασερανο..


κατα τα λοιπα δεν γινεται να χανεις αυτες τις ευκαιριες κ να περιμενεις να παρεις μουντιαλ..ασε μεσα τον ιγκουαιν(οχι οτι αυτος δικαιολογειται στην φαση του τετ α τετ) αλλα απο τον κοτσιδακια ειναι 2-3 επιπεδα πανω..


τεραστια τιμη της μισητης νατιοναλμανσαφτ να φτανει την ΙΤΑΛΙΑ στις τεσσερις κατακτησεις.. :D

1. Θα'χε περάσει τους ομίλους η Αργεντινή χωρίς τον Μέσσι;
2. Ο Χάμες Ροντρίγκες αντιμετωπίστηκε από τους αντιπάλους του όπως ο Μέσσι από τους δικούς του;

*GrimReaper*
14-07-2014, 01:37
http://metrouk2.files.wordpress.com/2011/03/article-1301415814307-0b59e80100000578-519240_636x338.jpg

trust in who we are
14-07-2014, 01:37
Κρίμα για το συγκλονιστικό λαό! Κρίμα και γιατι μας υποβάλετε στο μαρτύριο να βλεπουμε τους αντιτουριστικους να μην ξέρουν ουτε το κύπελλο να σηκώσουν! Σα γενικη παρουσία στο τουρνουά η Γερμανία το άξιζε! Αλλα σήμερα ενώ δεν ήταν καλύτεροι, στο ενενηνταλεπτο τουλάχιστον, επικράτησαν επαληθεύοντας το νόμο του ποδοσφαίρου που λέει ότι όταν χάνεις κλασσικές ευκαιρίες, μια ,δυο, στο τέλος θα τη πληρώσεις. Ακους μαλακα ιγκουαιν? Και εσύ στο παγκο πας κ βγαζεις το λαβετσι που μια χαρά τη πάλευε και κανεις αλλαγη απο τόσο νωρίς? Μεγάλο λάθος!
Α και ξέχασα κρίμα για τον αρχιδαρα τον τεράστιο τον μασερανο!

vaggs7
14-07-2014, 01:44
Κοίτα trust, ο Ιγκουαϊν είναι ο βασικός, σε κάθε ματς 2-3 κλασσικές, δικές του φάσεις θα τις έχει, κάποιες θα τις κάνει γκολ, κάποιες όχι.

Όταν φέρνεις όμως τον Παλάσιο από τον πάγκο για να σου κάνει στο τελευταίο 20λεπτο πλας παράταση αυτό που δεν κάνει ο Ιγκουαϊν σε 70, περιμένεις Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΤΗΝ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕΙ. Το ίδιο έγινε και με την Ολλανδία.

Οποιοσδήποτε και να το έπαιρνε θα το άξιζε αφού η πορεία και των δύο ήταν πολύ καλή, της δε Γερμανίας λόγω ορισμένων ματς με πολλά γκολ καλή μπάλα και ομαδικότη, των δε Αλμπισελέστε λόγω της στιβαρότητας και του πάθους που έβγαλε σαν σύνολο.

Όσο για το επόμενο, η λύση για την Αργεντινή είναι μονόδρομος: ΠΕΚΕΡΜΑΝ

trust in who we are
14-07-2014, 01:45
Επίσης το τραυματίστηκε εγω τα ακουω βερεσέ. Σε αυτους τους αγώνες ή φευγεις κουτσός και τα χεις δωσει όλα ή βγες αλλαγή. Να χαμε να λέγαμε ότι τραυματίστηκε! Και ο μασερανο στον ημιτελικό έπαιζε με διάσειση όλο το ματς αλλα στο τέλος του σκίστηκε και ο κωλος για να προλάβει τον ρομπεν!

Jasone
14-07-2014, 01:50
Γερμανός είσαι?

Φολα!!!

@ Jasone

Aπλα μπερδευεις τα πραγματα... Εγω δεν μπερδευω ποτε πολιτικη κι αθλητισμο!

Καμία πολιτική. Καθαρά αίσθημα ειναι αυτο που λεω. Βλέπω σβαινσταιγκερ και σκέφτομαι Γερμανό εκτελεστή.

lamar
14-07-2014, 02:06
Γερμανός είσαι?

Φολα!!!

@ Jasone

Aπλα μπερδευεις τα πραγματα... Εγω δεν μπερδευω ποτε πολιτικη κι αθλητισμο!

Καμία πολιτική. Καθαρά αίσθημα ειναι αυτο που λεω. Βλέπω σβαινσταιγκερ και σκέφτομαι Γερμανό εκτελεστή.

Οκ, περι ορεξεως...

trust in who we are
14-07-2014, 02:07
Κοίτα trust, ο Ιγκουαϊν είναι ο βασικός, σε κάθε ματς 2-3 κλασσικές, δικές του φάσεις θα τις έχει, κάποιες θα τις κάνει γκολ, κάποιες όχι.

Όταν φέρνεις όμως τον Παλάσιο από τον πάγκο για να σου κάνει στο τελευταίο 20λεπτο πλας παράταση αυτό που δεν κάνει ο Ιγκουαϊν σε 70, περιμένεις Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΤΗΝ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕΙ. Το ίδιο έγινε και με την Ολλανδία.

Οποιοσδήποτε και να το έπαιρνε θα το άξιζε αφού η πορεία και των δύο ήταν πολύ καλή, της δε Γερμανίας λόγω ορισμένων ματς με πολλά γκολ καλή μπάλα και ομαδικότη, των δε Αλμπισελέστε λόγω της στιβαρότητας και του πάθους που έβγαλε σαν σύνολο.

Όσο για το επόμενο, η λύση για την Αργεντινή είναι μονόδρομος: ΠΕΚΕΡΜΑΝ

ο ιγκουαιν μεχρι σημερα εμενα με ειχε εντυπωσιασει στο μουντιαλ κ εκανε καλο τουρνουα θεωρω, αλλα σημερα δεν εμφανιστηκε! Σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω γτι εβγαλε τον καυλιαρη το λαβετσι. Μετα απορουμε γιατι ξερναει ο κοντος. Που να αντεξει. (λεμε τωρα, ουτε καν)

Για πεκερμαν δεν ξερω αν μπορει γιατι την προηγουμενη φορα δεν τα ειχε καταφερει. Γενικα παρουσιασαν ενα συμπαγες συνολο και μπροστα με τοσο ταλεντο σου λεει δεν μπορει ενα γκολ θα το βαλουμε.

Lateralus
14-07-2014, 02:09
https://scontent-b-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10522750_10203366282530713_5115183434088930159_n.j pg

vaggs7
14-07-2014, 02:15
Κοίτα trust, ο Ιγκουαϊν είναι ο βασικός, σε κάθε ματς 2-3 κλασσικές, δικές του φάσεις θα τις έχει, κάποιες θα τις κάνει γκολ, κάποιες όχι.

Όταν φέρνεις όμως τον Παλάσιο από τον πάγκο για να σου κάνει στο τελευταίο 20λεπτο πλας παράταση αυτό που δεν κάνει ο Ιγκουαϊν σε 70, περιμένεις Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΤΗΝ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕΙ. Το ίδιο έγινε και με την Ολλανδία.

Οποιοσδήποτε και να το έπαιρνε θα το άξιζε αφού η πορεία και των δύο ήταν πολύ καλή, της δε Γερμανίας λόγω ορισμένων ματς με πολλά γκολ καλή μπάλα και ομαδικότη, των δε Αλμπισελέστε λόγω της στιβαρότητας και του πάθους που έβγαλε σαν σύνολο.

Όσο για το επόμενο, η λύση για την Αργεντινή είναι μονόδρομος: ΠΕΚΕΡΜΑΝ

ο ιγκουαιν μεχρι σημερα εμενα με ειχε εντυπωσιασει στο μουντιαλ κ εκανε καλο τουρνουα θεωρω, αλλα σημερα δεν εμφανιστηκε! Σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω γτι εβγαλε τον καυλιαρη το λαβετσι. Μετα απορουμε γιατι ξερναει ο κοντος. Που να αντεξει. (λεμε τωρα, ουτε καν)

Για πεκερμαν δεν ξερω αν μπορει γιατι την προηγουμενη φορα δεν τα ειχε καταφερει. Γενικα παρουσιασαν ενα συμπαγες συνολο και μπροστα με τοσο ταλεντο σου λεει δεν μπορει ενα γκολ θα το βαλουμε.

Σε ένα μαρκάρισμα (δεν θυμάμαι από ποιον) ίσως τραυματίστηκε ο Λαβέτσι. Αλλά πράγματι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

Ο Πέκερμαν δεν τα κατάφερε το 06, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχει κάνει εξαιρετική δουλειά με την Κολομβία.

Η αίσθηση μου είναι ότι θα αναλάβει ο Μαρτίνο και θα προσπαθήσει να βάλει 2-3 νεαρούς παίκτες στα χαφ για να αυξήσει το πρέσινγκ, παίζοντας μια πιο επιθετική άμυνα.

ΥΓ. Όχι όμως με τακτικές του στυλ πεθαμένο tiqui-taca, το κατάλαβε φέτος και στην Μπάρτσα

manoskol
14-07-2014, 02:17
Παιδια καμια απομυθοποιηση Μεσσι για μένα.... Απλα δεν υπάρχει συγκριση με Ντιεγκο
Το εχει πει ο ανθρωπος σε ενα εκατομυριο συνεντευξεις οτι ο συλλογος του εχει προτεραιότητα για αυτον.
Και εμενα αν μου ειχε σώσει η Μπαρτσελόνα την ζωη και κατεπεκταση την καριερα αυτο θα ελεγα.
Ο Μαραντόνα σε επιπεδο συλλογων ειναι ενα μηδενικο.
Ναι ξερω τα μουντιαλ μετρανε περισσοτερο.
Για να πάρει ο Μεσσι το επόμενο μουντιαλ (αν ειναι σε φορμα σε 4 χρόνια)
πρεπει να σταματήσει να παιζει 70-80 ματς το χρόνο ...
Ο Μαραντόνα με 30 max παιχνιδια το χρονο σιγα την κουραση που ειχε το μουντιαλ περιμενε πως και πως...
Εγω πάντως δεν βλέπω πως θα γινει αυτο οταν η Μπάρτσα τον βαζει και παιζει ακόμα και με χωρια...

vaggs7
14-07-2014, 02:23
Όχι και μηδενικό στα κλαμπ ρε φίλε. Επειδή δεν έπαιξε σε τοπ σύλλογο πλην μπάρτσα;

Σε μια μέχρι πριν από εκείνον μικρομεσαία ομάδα της Ιταλίας σε 7 χρόνια πήρε 2 πρωταθλήματα - τα μοναδικά του συλλόγου, 2 φορές βγήκε δεύτερος, 1 κύπελλο κι έναν τελικό, 1 σουπερκάπ, 1 ουέφα

κατά τ' άλλα, σαφώς ο Μέσι δε μπορεί να συγκριθεί με τον Ντιέγκο.

trust in who we are
14-07-2014, 02:23
Ποια συγκριση με μαραντονα ? Αυτη ηταν για τα καναλια, τον καλο καιρο του μεσσι κιολας. Τωρα ακομα και αυτοι που τα γραφανε δεν τολμανε να το ξεστομησουν! Ειναι σαν το "τον ξεπερασε" του μητσογκαλη.
Για μενα ο μεσσι εχει τελειωσει και δεν θα ξαναπαιξει καν τη μπαλα που επαιξε ως τωρα. Μαλακες ειναι στη μπαρτσα να πληρωνουν για νευμαρ κ κομη δρακουλα?

Eleni7
14-07-2014, 02:26
Παιδια καμια απομυθοποιηση Μεσσι για μένα.... Απλα δεν υπάρχει συγκριση με Ντιεγκο
Το εχει πει ο ανθρωπος σε ενα εκατομυριο συνεντευξεις οτι ο συλλογος του εχει προτεραιότητα για αυτον.
Και εμενα αν μου ειχε σώσει η Μπαρτσελόνα την ζωη και κατεπεκταση την καριερα αυτο θα ελεγα.
Ο Μαραντόνα σε επιπεδο συλλογων ειναι ενα μηδενικο.
Ναι ξερω τα μουντιαλ μετρανε περισσοτερο.
Για να πάρει ο Μεσσι το επόμενο μουντιαλ (αν ειναι σε φορμα σε 4 χρόνια)
πρεπει να σταματήσει να παιζει 70-80 ματς το χρόνο ...
Ο Μαραντόνα με 30 max παιχνιδια το χρονο σιγα την κουραση που ειχε το μουντιαλ περιμενε πως και πως...
Εγω πάντως δεν βλέπω πως θα γινει αυτο οταν η Μπάρτσα τον βαζει και παιζει ακόμα και με χωρια...


Δεν εκνευριζει τοσο ο Μεσι οσο το συστημα που τον προωθει, που τον εχει 1ο σε οτι βραβευση υπαρχει (το απολυτο θρασος ηταν το σημερινο θεωρω), που τον βαζει στην λιστα με ποδοσφαιριστες θρυλους, που του δινει σε μια ομαδα το περιβραχιονιο ενω δεν ειναι φυσικος ηγετης της. Και πολλα αλλα. Σιγουρα παιζουν ρολο οι χορηγοι, αλλα πρεπει να υπαρχει και καποιο μετρο. Ισως τοτε να ηταν πολυ πιο αρεστος σε οσους τωρα στρεφονται εναντιον του. Με ολες τις παραπανω συμπεριφορες εχει γινει σε πολλους αντιπαθης.

vaggs7
14-07-2014, 02:30
Στις Εθνικές καλώς ή κακώς αρχηγοί πρέπει να είναι αυτοί που έχουν τις περισσότερες παραστάσεις και την μεγαλύτερη εμπειρία, στην περίπτωση μας: 1) Μασεράνο 2) Ντεμικέλις 3) Μάξι

manoskol
14-07-2014, 02:39
Όχι και μηδενικό στα κλαμπ ρε φίλε. Επειδή δεν έπαιξε σε τοπ σύλλογο πλην μπάρτσα;

Σε μια μέχρι πριν από εκείνον μικρομεσαία ομάδα της Ιταλίας σε 7 χρόνια πήρε 2 πρωταθλήματα - τα μοναδικά του συλλόγου, 2 φορές βγήκε δεύτερος, 1 κύπελλο κι έναν τελικό, 1 σουπερκάπ, 1 ουέφα

κατά τ' άλλα, σαφώς ο Μέσι δε μπορεί να συγκριθεί με τον Ντιέγκο.

Καλα δεν ηταν μηδενικο πηρε δυο serieA και ενα ουεφα... ηταν μετριος...

vaggs7
14-07-2014, 02:49
Όχι και μηδενικό στα κλαμπ ρε φίλε. Επειδή δεν έπαιξε σε τοπ σύλλογο πλην μπάρτσα;

Σε μια μέχρι πριν από εκείνον μικρομεσαία ομάδα της Ιταλίας σε 7 χρόνια πήρε 2 πρωταθλήματα - τα μοναδικά του συλλόγου, 2 φορές βγήκε δεύτερος, 1 κύπελλο κι έναν τελικό, 1 σουπερκάπ, 1 ουέφα

κατά τ' άλλα, σαφώς ο Μέσι δε μπορεί να συγκριθεί με τον Ντιέγκο.

Καλα δεν ηταν μηδενικο πηρε δυο serieA και ενα ουεφα... ηταν μετριος...

Απλά δεν ήταν παίκτης της Γιουβέντους των μέχρι τότε 27 εγχώριων τίτλων, ούτε της Ίντερ και της Μιλάν που είχαν κι αυτές καμιά 10αρια πρωταθλήματα.

Dude
14-07-2014, 02:57
Μπράβο στους Γερμανούς, το άξιζαν (3 σερί Μουντιάλ 2-3οι, αυτή τη φορά καλύτερή τους δεν υπήρχε), και είναι και ομάδα που έχει καλές βάσεις και για το μέλλον. Επίσης πολύ ωραίο γκολ του Γκέτσε, γκολ παίχτη κλάσης.

Κατά τα άλλα, μην τυχόν και παρεξηγηθώ σε ό,τι έχει να κάνει με το συναισθηματικό κομμάτι (παρόλο που ποτέ δεν έχω υπάρξει φαν ούτε της Αργεντινής), με το καλό το κυπελλάκι να μπει βαθειά στο λωκό της κυρίας με το κόκκινο ταγεράκι. Και 2 ρέπλικες επίσης στο λωκό Σαμαρά και Βενιζέλου δεν θα ήταν άσχημες, μια χαρά το βγάζουν το καλοκαίρι οι κουφάλες, έκανε τη δουλειά του ωραιότατα το Μουντιάλ.

Μετά από αυτή τη χαρούμενη παρένθεση, πραγματικά αστεία η βράβευση στο Μέσι. Για μένα είναι ένας μεγάλος παίχτης, αλλά άλλο αυτό, και άλλο το φαινόμενο του Διαμαντιδισμού. Το βραβείο έπρεπε να πάει είτε σε Μιούλα, είτε σε Ρόμπεν. Δεν ήταν καν ο καλύτερος Λατίνος του τουρνουά ο Λεο (Ροντρίγκεζ). Συνολικά πάντως, παρόλο που υπήρχαν κακές διαιτησίες, μια αγνώριστη Βραζιλία, και όχι τρελοί σουπερσταρ, ήταν ένα Μουντιάλ που είχε καλά ματς, και σε κρατούσε στην οθόνη. Αυτό για μένα είχε να συμβεί από το 2002 πάνω κάτω. Άντε, πάμε για Μουντομπάσκετ τώρα. Τελευταία όπως φαίνεται εμφάνιση της μεγάλης αρμάδας των Ισπανών.

Eleni7
14-07-2014, 03:02
Μετά από αυτή τη χαρούμενη παρένθεση, πραγματικά αστεία η βράβευση στο Μέσι. Για μένα είναι ένας μεγάλος παίχτης, αλλά άλλο αυτό, και άλλο το φαινόμενο του Διαμαντιδισμού. Το βραβείο έπρεπε να πάει είτε σε Μιούλα, είτε σε Ρόμπεν. Δεν ήταν καν ο καλύτερος Λατίνος του τουρνουά ο Λεο (Ροντρίγκεζ).

Και για να συμπληρωσω, πιθανοτατα δεν ηταν καν ο καλυτερος Αργεντινος (Μασερανο).

Sixama
14-07-2014, 03:06
Ο Πέκερμαν δεν τα κατάφερε το 06, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχει κάνει εξαιρετική δουλειά με την Κολομβία.

Ο Πέκερμαν είναι όντως καλός προπονητής αλλά έχει μεγάλες ευθύνες για το 2006 και τον χαμένο προημιτελικό. Αντί να αμολήσει τα άλογα μετά το 1-0, κάθισε πίσω και έχασε δικό του ματς από μία χειρότερη Γερμανία.

Πάντως ο φετινός προπονητής της Αργεντινής, δεν τα πήγε και άσχημα. Σήμερα ελέγχεται για τις αλλαγές του αλλά γενικά η τακτική του αποδείχθηκε αποτελεσματική. Έφτασε την ομάδα στον τελικό μετά από 24 χρόνια, χωρίς να έχει το ταλέντο που είχαν προηγούμενες ομάδες της Αργεντινής.

Άξια πρωταθλήτρια η Γερμανία. Άλλο πράγμα τι πρεσβεύουν ως έθνος και άλλο πράγμα η μπάλα. Τεράστια σχολή.

Μεγάλος παίκτης ο Μέσι αλλά ο άνθρωπος δεν είναι ΗΓΕΤΗΣ. Δεν μπορεί να ηγηθεί. Σε όλο το φετινό Μουντιάλ ο πραγματικός αρχηγός της Αργεντινής ήταν ο Μασεράνο. Αυτός εμψύχωνε τους συμπαίκτες, αυτός φώναζε στον διαιτητή, αυτός έβγαζε το μεγαλύτερο πάθος στο χορτάρι. Καλός και χρυσός ο Μέσι, αλλά όχι μόνο δίπλα στον Ντιέγκο δεν μπορεί να μπει το όνομα του αλλά ούτε και σε άλλους μεγάλους, όπως ο Ζιντάν και ο Κρόιφ.

Dude
14-07-2014, 03:08
@Ελένη7
Ε, εντάξει, στους ομίλους από το χέρι του τους πήρε και τους πέρασε. Μετά χάρηκα... προσωπικά not impressed με ματς χωρίς χώρους όπου είναι στρωμένα ραμμένα για να γίνονται πρωταγωνιστές παίχτες τύπου Μασεράνο. Σήμερα είδατε να κάνει μια σοβαρή προωθημένη μπαλιά; Μία μία στο γάμο του καραγκιόζη όλες. Ενώ ο Μέσι, που τα ακούει από τους μαραντονικούς επειδή δεν είναι Μαραντόνα, ακόμα κι έτσι δυο μπούκες καλές τις έκανε. Γενικά πολύ ασχοληθήκαμε και με το Μασεράνο... ένας έμπειρος, έξυπνος και βαρετός παίχτης για μένα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο Μασεράνο έκανε καλύτερο Μουντιάλ από τους Γκαράι, Ρόχο, Ρομέρο, μέχρι και Πέρεζ ας πούμε... επειδή είπε ότι "κουράστηκα να χάνω" και τους ενέπνευσε; Και πάλι, not impressed. Εγώ τουλάχιστον αν ήμουν συμπαίκτης του δεν θα μου έλεγαν τίποτα όλα αυτά. Αλλά άσε με μένα... Και πάλι άλλο ηγέτης (που είναι ο Μασεράνο), και άλλο μεγάλος παίχτης (που δεν είναι ο Μασεράνο, αλλά είναι ο Μέσι).

vaggs7
14-07-2014, 03:58
Ο Πέκερμαν δεν τα κατάφερε το 06, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχει κάνει εξαιρετική δουλειά με την Κολομβία.

Ο Πέκερμαν είναι όντως καλός προπονητής αλλά έχει μεγάλες ευθύνες για το 2006 και τον χαμένο προημιτελικό. Αντί να αμολήσει τα άλογα μετά το 1-0, κάθισε πίσω και έχασε δικό του ματς από μία χειρότερη Γερμανία.

Πάντως ο φετινός προπονητής της Αργεντινής, δεν τα πήγε και άσχημα. Σήμερα ελέγχεται για τις αλλαγές του αλλά γενικά η τακτική του αποδείχθηκε αποτελεσματική. Έφτασε την ομάδα στον τελικό μετά από 24 χρόνια, χωρίς να έχει το ταλέντο που είχαν προηγούμενες ομάδες της Αργεντινής.


Έχεις δίκιο, αλλά επειδή ο Σαμπέγια είναι ο... Σαμπέγια δεν παραμένει. Αν έκανε τέτοια πορεία με τις παραμέτρους που θέτεις ο Ντιέγκο ή ο Μπιέλσα, ο Τσόλο ή τελος πάντων οποιοσδήποτε γνωστός ποδοσφαιράνθρωπος στην Αργεντινή, τότε θα έμενε.

Είχε πάντως κι αυτός τις καλές και τις κακές του στιγμές στο τουρνουά.

KonTaz
14-07-2014, 05:19
Καμία πολιτική. Καθαρά αίσθημα ειναι αυτο που λεω. Βλέπω σβαινσταιγκερ και σκέφτομαι Γερμανό εκτελεστή.

http://cdn2.vox-cdn.com/assets/4750596/20140713162145.jpg

Απόλυτη καύλα.Καθαρίζει ό,τι κινείται ανάμεσα στα 2 κουτιά

vaggs7
14-07-2014, 05:40
άσχετο, αλλά όσο κι αν τρέχει ο σβαινστάιγκερ κι επειδή οι υπερβολές τις τελευταίες ώρες πάνε σύννεφο από δημοσιογράφους και φιλάθλους είτε έλληνες είτε ξένους, το καλύτερο 8αρι ήταν και παραμένει ο...


http://warsheekh.com/uploads/article/photo/IMG_0169E6-E1F5CF-A170C8-6B4A0B-E10CBC-1BA71F.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-jHfFj6FtJ5A/TdP2-jGLbwI/AAAAAAAAAI4/97QAqSeC9x0/s1600/pirlo%2Bcagliari.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Andrea_Pirlo_Juventus.jpg

http://theoffsiderulepodcast.files.wordpress.com/2014/05/andrea_pirlo.jpg

Joshua_Grant
14-07-2014, 05:50
O Πίρλο δεν είναι με τίποτα οχτάρι.

Είναι γνήσιο,γνησιότατο δεκάρι που γιγάντωσε την παικτικότητά του μέσα από την τοποθέτηση του στο γήπεδο,αυτή του τελευταίου κέντρου.